www.taxidiarides.gr
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Translate into your language
Πρόσφατα Θέματα
» Μπαταρία LiFePO4
από gsalonica Παρ 22 Μαρ 2024 - 7:42

» παροχη ρευματος τροχοσπιτου
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:43

» Τροχόσπιτα KABE
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:22

» Κόψιμο βασιλόπιτας 2024
από Ddimi Κυρ 25 Φεβ 2024 - 17:15

» Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα
από Batfalcon Πεμ 25 Ιαν 2024 - 12:50

» «Conte de Noël» ….μια νοσταλγική Χριστουγεννιάτικη ιστορία.
από Georgedim Κυρ 24 Δεκ 2023 - 9:11

» Πωλείται τροχοσκηνή Alpen Kreuzer Allure
από Antonioz Πεμ 27 Ιουλ 2023 - 9:04

» PDF ΜΕ ΤΑ CAMPING ΕΛΛΑΔΟΣ 2023
από Georgedim Τετ 26 Ιουλ 2023 - 9:47

» Τέλη κυκλοφορίας με το μήνα
από ktRinity Πεμ 20 Ιουλ 2023 - 14:32

» Σύνορα....
από Georgedim Τετ 19 Ιουλ 2023 - 19:07

» Πρόβλημα στη σίτα
από spyrosbhta Δευ 17 Ιουλ 2023 - 17:16

» Καλοκαίρι 2022 : οδοιπορικό σε Φρανκονία, ....Ρηνανία, ....Λουξεμβούργο, ....Αλσατία ....και Μέλανα Δρυμό.
από diamantino Τρι 4 Ιουλ 2023 - 19:59

» Επιτρέπεται η διανυκτέρευση μέσα σε οποιαδήποτε όχημα σε χώρους μη οργανωμενους ;
από Νικόλας Παρ 23 Ιουν 2023 - 13:33

» Αναζήτηση-αγορά αυτοκινούμενου
από yamaren Σαβ 17 Ιουν 2023 - 10:44

» Καλώς σας βρήκα
από Georgedim Σαβ 10 Ιουν 2023 - 23:35

» Καλό μήνα
από diamantino Δευ 5 Ιουν 2023 - 21:24

» Η ζωγραφιά μας...
από Georgedim Κυρ 4 Ιουν 2023 - 2:17

» Επιλογή ταξιδιάρικου τροχόσπιτου
από Georgedim Τετ 24 Μάης 2023 - 9:37

» Sygic πρόγραμμα πλοήγησης
από packman Δευ 22 Μάης 2023 - 19:05

» Ταχυθερμοσίφωνας υγραερίου στο τροχόσπιτο
από Georgedim Τετ 26 Απρ 2023 - 21:56

Η ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK
Ο ΚΑΙΡΟΣ
Like/Tweet/+1
About Us

Welcome to the forum www.taxidiarides.gr

Welcome to the forum  www.taxidiarides.gr

Για το camping ... τα ταξίδια ... και την καλή παρέα ...


Επιλογή ταξιδιάρικου τροχόσπιτου

+12
ΓΙΑΝΝΗΣ Δ
Patrinos
espresso
vzol48
tabbert
ladakias
alfa romeo
almak
micand
spyrosbhta
sxeni
friar
16 απαντήσεις

Σελίδα 1 από 4 1, 2, 3, 4  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Επιλογή ταξιδιάρικου τροχόσπιτου Empty Επιλογή ταξιδιάρικου τροχόσπιτου

Δημοσίευση από Antonioz Τετ 5 Αυγ 2020 - 0:28

Καλησπέρα φίλοι, όπως έχω γράψει και στο ποστ της γνωριμίας είμαι ιδιαίτερα χαρούμενος που βρήκα μια παρέα με τροχόσπιτα σε κίνηση (και τύπου "εξοχικά" ριζωμένα σε κάμπινγκ).
Προσωπικά απο '14 σέρνω μια τροχοσκηνή και τελευταία(κυρίως λόγω του ότι η τροχοσκηνή μας μίκρυνε) άρχισα να σκέφτομαι την αγορά ή κατασκευή(θα ανοίξω άλλο θέμα γι'αυτο) τροχόσπιτου.
Όπως είπα μ'αρεσει η ιδέα του τροχόσπιτου σε κίνηση και γιατί όχι η χρήση του κάποιες φορές ακόμη και εκτός κάμπινγκ ή σε ορεινούς προορισμούς.
Για να δω εαν πραγματικά μπορεί να μου "βγεί" κάτι τέτοιο θέλω την βοήθεια σας σε κάποια ερωτήματα που έχω.
Καταρχάς το αυτοκίνητο που έχω είναι ενα Grand Vitara με ελκτική ικανότητα χωρίς φρένα 750kg και 1850kg με φρένα, Μέγιστο συνολικό βάρος 1750kg, μέγιστο μεικτό 2170.
Ερωτήσεις:

  1. κυκλοφορείτε τα τροχόσπιτα σας σε πιο "ιδιαίτερες" διαδρομές πέρα των εθνικών μέχρι τα parking; πχ Λίμνη Πλαστήρα, Χ/Κ, επίσκεψη άλλης πόλης πέρα αυτής που μένετε; πχ Πάτρα, Ιωαννινα, Καβάλα κλπ; αν ναι, με τι τροχόσπιτα μήκος/kg
  2. Τι τροχόσπιτο θα πρέπει να επιλέξω (μήκος/πλάτος/kg) έαν πρόκειται να κινούμε α)σε εθνικό δίκτυο β) σε επαρχιακό γ) σε ορεινό δ) σε πόλεις και χωριά(χωρίς ιδιαίτερες μανούβρες εννοείται)
  3. Αυτό που σκέφτομαι βλέποντάς τα είναι καθαρό μήκος max 5m και max 2,3m πλάτος. Ιδανικά θα ήθελα να έχει 5 κρεβάτια , αλλα και 4 με μεγάλο διπλό ~1,5m πιστεύω με καλύπτει.
  4. Υπάρχει ουσιαστική διαφορά στην μετακίνηση εφόσον το τροχόσπιτο απο 5m γίνει 6m ή απο 2,3m 2,6m πλάτος;
  5. Η Ελληνική άδεια που έχουν τα τροχόσπιτα τώρα βγαίνει εκτός Ελλάδας;

Θα επανέλθω με νέα ερωτήματα εφόσον προκύψουν! Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια
Antonioz
Antonioz


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιλογή ταξιδιάρικου τροχόσπιτου Empty Απ: Επιλογή ταξιδιάρικου τροχόσπιτου

Δημοσίευση από traveller Τετ 5 Αυγ 2020 - 7:16

Φιλε (Antonioz)..........Σαν παλιος τροχοσπιτας (απο το '82)θελω να σου πω τη γνωμη μου .
Εδω ειμαστε αρκετοι (παλιοι) στο αθλημα , taxidiarides και μαλιστα με ταξιδια εκτος Ελλαδος..
Η επιλογη σου να διαλεξεις ταξιδιαρικο τροχοσπιτο ειναι η καλλυτερη. 
Εχωντας αλλαξει 6 φορες τρ/το στην ζωη μου αυτο που ειναι το ιδανικοτερο για ταξιδια ειναι κατω των 5 μετρων και νεοτερο απο 15ετια ..
Να μην εχει υγρασιες σαπισματα και μην μυριζει τιποτα μουχλες , θελει λιγο προσοχη η αγορα του ...
Τωρα παμε στην (υπαρχουσα ??? )αδεια ρυμουλκησης.
Αν εχει σημειωμα ρυμουλκησης του προηγουμενου ιδιοκτητη δεν υπαρχει προβλημα 
Και αφου δεν εχεις προβλημα στα κιλα και σε ικανοποιει η διαρυθμηση προχωρας στην αγορα του .. 
Οσο για το θεμα ταξιδια στο εξωτερικο κανενα προβλημα..
Ευχομαι να κανεις την καλλυτερη αγορα .. cravan  


Ακομα μια πληροφορια πρωσωπικη σ'εμενα '' 
Πιο αυτοκινητο μοντελο ειναι το Vitara με 1850 κιλα ρυμουλκησης χρονολογια  καυσιμο κυβικα χρονολογια  ?????
............................................................... Σ'ευχαριστω εκ προτερων ..
traveller
traveller


Αρέσει στον χρήστη Antonioz

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιλογή ταξιδιάρικου τροχόσπιτου Empty Απ: Επιλογή ταξιδιάρικου τροχόσπιτου

Δημοσίευση από Antonioz Τετ 5 Αυγ 2020 - 9:13

Ευχαριστώ για την απάντηση, διανυκτερεύσεις εκτός καμπινγκ*(όπως με ενα αυτοκινούμενο) γίνονται ή γενικά θεωρείται σαν κάτι ας πούμε xtreme; 


*για Ελλάδα μιλάω, εξωτερικό(πχ Ιταλία) βλέπω υπάρχουν πολλές επιλογές

Suzuki Grand Vitara 5d 2007/2000cc/βενζινη (το 1.9diesel έχει 2000kg εαν θυμάμαι σωστά)
Antonioz
Antonioz


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιλογή ταξιδιάρικου τροχόσπιτου Empty Απ: Επιλογή ταξιδιάρικου τροχόσπιτου

Δημοσίευση από Antonioz Τετ 5 Αυγ 2020 - 9:17

Antonioz έγραψε:Καλησπέρα φίλοι, όπως έχω γράψει και στο ποστ της γνωριμίας είμαι ιδιαίτερα χαρούμενος που βρήκα μια παρέα με τροχόσπιτα σε κίνηση (και ΟΧΙ τύπου "εξοχικά" ριζωμένα σε κάμπινγκ).
..διόρθωση πρώτης ανάρτησης για να βγαίνει πιο σωστό νόημα(η δυσλεξία έβαλε πάλι το χεράκι της Very Happy )
Antonioz
Antonioz


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιλογή ταξιδιάρικου τροχόσπιτου Empty Απ: Επιλογή ταξιδιάρικου τροχόσπιτου

Δημοσίευση από Georgedim Τετ 5 Αυγ 2020 - 10:36

Αντώνη, όπως έχει ξαναγραφεί, ....το ελεύθερο camping, δια νόμου, απαγορεύεται στην πατρίδα μας, ....όπως άλλωστε συμβαίνει και στις περισσότερες Ευρωπαϊκές χώρες.

Από εκεί και μετά, ....η "στάθμευση" (είτε ενός "συζευγμένου" ΙΧΕ+τροχόσπιτο, είτε ενός αυτοκινούμενου) , ....σε χώρους που επιτρέπεται βάσει ΚΟΚ ή ΔΕΝ απαγορεύεται βάσει σήμανσης, ....είναι κάτι που ΔΕΝ μας καθιστά παράνομους. Very Happy 

ΠΡΟΣΟΧΗ όμως !!!
Επειδή τα τροχόσπιτα (συρόμενα ή αυτοκινούμενα), ....παρέχουν ακόμη και σε περίπτωση στάθμευσης, την δυνατότητα παραμονής ή και διαμονής "ΜΕΣΑ" σε αυτά, ....υπάρχει μια λεπτή και μάλλον "ασαφής νομικά" Rolling Eyes γραμμή ....μεταξύ "απλής στάθμευσης" και "εγκατάστασης".

Ως αμετανόητος Cool λάτρης της "ελεύθερης" κατασκήνωσης, με έχει απασχολήσει το θέμα και ....ρωτώντας έγκριτους νομικούς φίλους, για το ποιο ακριβώς είναι το νομικά "ΜΗ παρεξηγήσιμο" όριο ....μεταξύ της "στάθμευσης" & της "εγκατάστασης", ....η απάντηση ήταν : ....η δυνατότητα ΑΜΕΣΗΣ αναχώρησης.

Επομένως ΚΑΘΕ συμπεριφορά μας, ....που δυνητικά υποδηλώνει "εγκατάσταση" ....(ανοικτές τέντες, τραπέζια,καρέκλες & λοιπή οικοσκευή δίπλα στο τροχόσπιτο, ανοικτές αποχετεύσεις με νερά να τρέχουν στο δρόμο, αποσυζευγμένο τροχόσπιτο, με στήριξη σε ποδαράκια, πλαϊνά παράθυρα πλήρως ανοικτά, ώστε να μεταβάλλουν το πλάτος του τροχόσπιτου μας κλπ), απαγορεύεται.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] & [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] ....θα βρεις κάποιες αναλυτικότερες και χρήσιμες πληροφορίες.

Διακριτικότητα, ευγένεια, χαμόγελο, σεβασμός στη φύση και τους συνανθρώπους μας, καθώς και αποφυγή άσκοπων διενέξεων με "δυσκοίλιους" Razz ....πάντα λειτουργούν υπέρ μας.


Καλό & ασφαλές καλοκαίρι !!! 
Georgedim
Georgedim
Admin


Αρέσει στους χρήστες ktRinity και Antonioz

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιλογή ταξιδιάρικου τροχόσπιτου Empty Απ: Επιλογή ταξιδιάρικου τροχόσπιτου

Δημοσίευση από friar Τετ 5 Αυγ 2020 - 13:42

η δυνατότητα ΑΜΕΣΗΣ αναχώρησης.
τα πρώτα γαλλικά που έμαθα
vite vite les flics
friar
friar


Αρέσει στους χρήστες ktRinity και Antonioz

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιλογή ταξιδιάρικου τροχόσπιτου Empty Απ: Επιλογή ταξιδιάρικου τροχόσπιτου

Δημοσίευση από Antonioz Τετ 5 Αυγ 2020 - 13:44

Ευχαριστω πολύ για τις πληροφορίες! οταν λέω εκτός camping εννοώ το νόμιμο(χωρίς την ανάπτυξη του εξοπλισμού) ή κάποιο άλλο μέρος εάν υπάρχει (πχ κάποιο βενζινάδικο) 
Αλήθεια με τι ταχύτητα ταξιδευει ένα τροχόσπιτο; υπάρχει όριο;
Antonioz
Antonioz


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιλογή ταξιδιάρικου τροχόσπιτου Empty Απ: Επιλογή ταξιδιάρικου τροχόσπιτου

Δημοσίευση από friar Τετ 5 Αυγ 2020 - 13:52

Εν Ελλάδι άρθρο 20 του ΚΟΚ, με 90 σε αυτοκινητόδρομο και 80 στο υπόλοιπο δίκτυο.
Σε αυτοκινητόδρομο με τρείς λωρίδες δεν ακουμπάς την αριστερή.
friar
friar


Αρέσει στον χρήστη Antonioz

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιλογή ταξιδιάρικου τροχόσπιτου Empty Απ: Επιλογή ταξιδιάρικου τροχόσπιτου

Δημοσίευση από Antonioz Τετ 5 Αυγ 2020 - 15:20

Μάλιστα.. τα 90kmh στην εθνική απο τον νόμο μου φαίνονται λίγα, εκτός και εάν τα ίδια όρια περίπου δίνουν και οι ίδιοι κατασκευαστές..
Απο το [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] προκύπτει οτι με ενα τροχόσπιτο 1200kg τα βουνά τα έχει κόκκινα (hill start slope 11%) ενώ για τροχόσπιτο 950kg τα έχει πορτοκαλί (hill start slope <14%/εν κινήσει 23,6%). 
Τι παίζει με αυτό,είναι όντως τόσο τραγικά τα πράγματα σε ανηφορικό δρόμο; βέβαια αυτο που τονίζει είναι το οτι θα πρέπει να έχω υψηλές στροφές(λόγω βενζίνης) και κυρίως το πρόβλημα είναι σε ξεκίνημα
Θα σας ζαλήσω λίγο, αλλα που θα πάει θα μάθω (που να ανοίξω και το άλλο θέμα με την ανακατασκευή Shocked )



**προς διαχειριστές: έχω και κάποιες γενικές απορίες(μπορεί να ειναι και σε επίπεδο βασικών γνώσεων ως προς την λειτουργία) για τα τροχόσπιτα, να τις γράψω εδω(τροποποιώντας ίσως τον τίτλο) ή να ανοίξω νέο θέμα;**
Antonioz
Antonioz


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιλογή ταξιδιάρικου τροχόσπιτου Empty Απ: Επιλογή ταξιδιάρικου τροχόσπιτου

Δημοσίευση από Georgedim Τετ 5 Αυγ 2020 - 21:55

Antonioz έγραψε:
**προς διαχειριστές: έχω και κάποιες γενικές απορίες(μπορεί να ειναι και σε επίπεδο βασικών γνώσεων ως προς την λειτουργία) για τα τροχόσπιτα, να τις γράψω εδω(τροποποιώντας ίσως τον τίτλο) ή να ανοίξω νέο θέμα;**

Αντώνη, ο τίτλος του topic θεωρώ καλύπτει και κάποιες γενικές απορίες λειτουργίας ενος ταξιδιάρικου τροχόσπιτου.
Άν πάλι θέλεις μπορείς να τις εξειδικεύσεις, ....ανοίγοντας καινούργιο θέμα.
It's up to you ....που λένε και οι φίλοι μας οι Άγγλοι. Very Happy Razz

Δεν μας ζαλίζεις καθόλου, ....αντιθέτως είναι χαρά μας, να βοηθάμε καινούργιους φίλους. Οι "παλιοί" τροχοσπιτάδες του forum, θέλω να πιστεύω, πως θα σου λύσουν κάθε απορία.

Τώρα όσον αφορά την ταχύτητα ταξιδιού, ....όταν έλκουμε τροχόσπιτο, ....τα όρια που δίνουν οι κατασκευαστές και προβλέπει ο Κ.Ο.Κ., ....έχουν να κάνουν κυρίως με την οδική συμπεριφορά του ρυμουλκού, ....σε περίπτωση απότομου φρεναρίσματος ή κάποιου ξαφνικού ελιγμού ....και όχι τόσο με αυτή καθεαυτή την δυνατότητα έλξης του αυτοκινήτου μας.

Το τελευταίο, μας βοηθά κυρίως στο να μην "ανάψει" ο δίσκος σε ανηφορικούς δρόμους και να μην υπερθερμανθούν τα φρένα στην κατηφόρα.
Georgedim
Georgedim
Admin


Αρέσει στον χρήστη Antonioz

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιλογή ταξιδιάρικου τροχόσπιτου Empty Απ: Επιλογή ταξιδιάρικου τροχόσπιτου

Δημοσίευση από Antonioz Πεμ 6 Αυγ 2020 - 11:48

traveller έγραψε:
Εχωντας αλλαξει 6 φορες τρ/το στην ζωη μου αυτο που ειναι το ιδανικοτερο για ταξιδια ειναι κατω των 5 μετρων και νεοτερο απο 15ετια ..
To 5μετρο(εννοούμε μήκος καμπίνας φαντάζομαι) το καταλαβαίνω και βλέπω πιο ρεαλιστικό για τις μετακινήσεις.
Νεότερο της 15ετίας γιατί; υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος; πχ αλλαγή προδιαγραφών, υλικών κλπ;
Antonioz
Antonioz


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιλογή ταξιδιάρικου τροχόσπιτου Empty Απ: Επιλογή ταξιδιάρικου τροχόσπιτου

Δημοσίευση από traveller Πεμ 6 Αυγ 2020 - 12:41

Koiτα....... 

Αν εχει καμμια 25ετια στην πλατη ειναι απο εισαγωγη ....και εχει οργωσει την Ευρωπη με παγους και αλατια τα ποδαρικα στραβωμενα απο τα ζορια .. την εχεις κατσει τη βαρκα !!!
Καποια στιγμη θα πατησεις και θα βρεθεις στη ασφαλτο ..
Εχουν δει αρκετα τα ματια μου ..  

Οσο για το μηκος της καμπινας.... να μην υπερβαινει τα 5 μετρα... Αυτα και καλη αγορα να κανεις  ...
traveller
traveller


Αρέσει στον χρήστη Antonioz

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιλογή ταξιδιάρικου τροχόσπιτου Empty Απ: Επιλογή ταξιδιάρικου τροχόσπιτου

Δημοσίευση από alfa romeo Σαβ 8 Αυγ 2020 - 0:44

Τα παλιά θέλουν καλό έλεγχο. Εγώ είχα hobby του 89 αλλά ήταν πεντακάθαρο. Αλλά κάθε χρόνο τα σέρβις του , γρασακια παντού, λάστιχα , έλεγχος ντακακια. Όλα αυτά έχουν παλιά τεχνολογία πάνω τους δηλαδή, ψυγείο που έχει δουλέψει χρόνια, αμορτισέρ στον κοτσαδορο που θέλει σίγουρα αλλαγήκλπ . Πιθανόν θα χρειαστείς νέα αμορτισέρ στους τροχούς, να πρέπει να αλλάξεις τις καταπακτές στην οροφή, σίγουρα τις περσίδες του ψυγείου γιατί τα παλιά είχαν στενές κλπ κλπ κλπ. Αυτά τα έχουμε κάνει οι πιο πολλοί από εμάς για αυτό οι συνάδελφοι προτείνουν τουλάχιστον 15 ετών. Αλλά τελικά όλα είναι θέμα χρημάτων. Ότι αντέχει η τσέπη σου. Αν μπεις στο κλάμπ μετά δεν θα τα σκέφτεσαι τα έξοδα. Θα τα δίνεις με χαρά. Για ταξιδιαρικο τροχόσπιτα όσο μικρότερο τόσο καλύτερο. Και για την στάθμευση κάποτε σε κάποια παραλία η αστυνομία μου ζήτησε , παρόλο που ήμουν κοτσαρισμενος , να αποθηκεύσουμε το φορητό φωτοβολταϊκό στη μπαγκαζιερα. Το έκανα και μας άφησαν ήσυχους. Από τότε ούτε πετσέτα έξω.
alfa romeo
alfa romeo


Αρέσει στον χρήστη Antonioz

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιλογή ταξιδιάρικου τροχόσπιτου Empty Απ: Επιλογή ταξιδιάρικου τροχόσπιτου

Δημοσίευση από Antonioz Σαβ 8 Αυγ 2020 - 16:45

Αυτο με τον έλεγχο φοβάμαι λίγο κυρίως για να μην ανακαλύψω εκ των υστέρων σαπίλες και σημεία διαρροών..
Γενικά με όσο το ψάχνω καταλαβαίνω ότι τα τροχόσπιτα καλό είναι να κινούνται σε αυτοκινητόδρομους.. εάν επιλέξεις επαρχιακό δρόμο καλό θα ήταν να είναι κάπως πιο ομαλός σπο θέμα κλίσεων και κυρίως στροφών.. δεν έχεις πχ την ευελιξία ενός αυτοκινούμενου(ακόμη και μεγάλου) για να ανέβεις "άνετα" σε κάποιο ορεινό προορισμό, χωρίς χιόνια εννοείται. 
Θα μου πείτε εάν πάρεις ενα τροχόσπιτο 700kg και 3,5m το σβαρνίζεις όπου θες.. όλα είναι θέμα της επιλογής που θα κάνεις
Antonioz
Antonioz


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιλογή ταξιδιάρικου τροχόσπιτου Empty Απ: Επιλογή ταξιδιάρικου τροχόσπιτου

Δημοσίευση από sxeni Κυρ 9 Αυγ 2020 - 16:21

Συν-taxidiari Αntonioz, καλησπέρα
  hi2
Παίρνω την πρωτοβουλία να μεταφέρω την συζήτηση στην ενότητα : [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.].
 
Το ταξίδι αυτό πραγματοποιήθηκε πέρσι (2019) το καλοκαίρι, μετά από χρόνια αταξιδιωτοσύνη (τα μνημόνια μας στέρησαν τη χαρά των ταξιδιών). Το ταξίδι αυτό μπορεί να χαρακτηρισθεί σαν road trip.
Θεωρώ ότι προορισμός του τροχόσπιτου είναι να ταξιδεύει, έτσι ποτέ δεν είχα μεγάλο τροχόσπιτο.
Το συγκεκριμένο τροχόσπιτο είναι το Hobby SF440. Πιστεύω ότι είναι κατάλληλο για ταξίδια και αρκετά άνετο για δύο άτομα.
Παλαιότερα, όταν ξεκίνησα την τροχοζωή μου (δεκαετία του 80), και τα δύο παιδιά μου ήταν μικρά και ακολουθούσαν είχα ένα ADRIA 410SLT οπότε αναγκαστικά στα ταξίδια υπήρχε συχνά η διαδικασία της μετατροπής των δύο σαλονιών σε κρεβατοκάμαρες και τούμπαλιν (είχα προσθέσει και μία κουκέτα προκειμένου να διαχωρίσω τα παιδιά).
Τώρα που σχεδιαστικά τα τροχόσπιτα έχουν εξελιχθεί σημαντικά προφανώς υπάρχει η δυνατότητα να φιλοξενηθούν πέντε άτομα σε ένα τροχόσπιτο λογικών διαστάσεων, εφόσον προορίζεται για ταξίδια.
 
ΤΑ ΤΑΞΙΔΙΑ ΤΑ ΖΕΙΣ ΕΚ ΤΩΝ ΥΣΤΕΡΩΝ !
ΚΑΛΑ ΤΑΞΙΔΙΑ !
 
Υ.Γ. :
1.    Υπάρχει και η δυνατότητα της χρήσης μικρής σκηνής για τον ύπνο των παιδιών εφόσον οι καιρικές συνθήκες και η ηλικία τους το επιτρέπουν.
2.    Υπάρχει και αυτή η λύση :
Για φωτογραφία ανάτρεξε :
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
smi5  
ΤΑ ΤΑΞΙΔΙΑ ΤΑ ΖΕΙΣ ΕΚ ΤΩΝ ΥΣΤΕΡΩΝ !
ΚΑΛΑ ΤΑΞΙΔΙΑ !
sxeni
sxeni


Αρέσει στον χρήστη Antonioz

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιλογή ταξιδιάρικου τροχόσπιτου Empty Απ: Επιλογή ταξιδιάρικου τροχόσπιτου

Δημοσίευση από Antonioz Κυρ 9 Αυγ 2020 - 16:27

affraid ...το καλό με αυτό το τροχόσπιτο είναι οτι σίγουρα θα έχει και γκαράζ να παρκάρω το αυτοκίνητο όταν παρκάρω το τροχόσπιτο!! 
Laughing Laughing
Antonioz
Antonioz


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιλογή ταξιδιάρικου τροχόσπιτου Empty Απ: Επιλογή ταξιδιάρικου τροχόσπιτου

Δημοσίευση από micand Τετ 19 Αυγ 2020 - 14:13

Αντωνη καλως ηρθες και απο μενα.
Αν το θες για ταξιδια οπως ειπαν και οι προηγούμενοι σωστα να να ειναι κατω απο 5 μετρα. Μεγαλη σημασια ως εχει κ το πλατος εφοσον ταξιδευεις. Εγω εχω ενα 1997 dethleffs 4,60 family με 5 κρεβάτια με μικτο 1200 κιλα. Εχω δυο μικρα παιδια μ ενα sportage 2.0 . Απο οτι καραλαβα ταιριαζουν τα γουστα μας. Φετος το χειμωνα εκανα 1000 χιλιομετρα περιπου στη απο αθηνα Θεσσαλία. Λιμνη πλαστηρα, Μετέωρα, τρικαλα κτλ...
micand
micand


Αρέσει στον χρήστη Antonioz

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιλογή ταξιδιάρικου τροχόσπιτου Empty Απ: Επιλογή ταξιδιάρικου τροχόσπιτου

Δημοσίευση από spyrosbhta Τετ 19 Αυγ 2020 - 23:53

Σίγουρα μικρά τροχοσπιτα είναι πιο βολικά για κίνηση αλλά εξαρτάται και από τι θέλει ο καθένας. Έχω καθαρό 4,70 με κοτσαδορο 6,3 hobby και φέτος εκανα 2200 χλμ σε αυτοκινητοδρομους+εθνικους+επαρχιακους+κάτι δρομάκια καταλάθος και μου βγήκε. Στη δική μου ισορροπία βάζω και τους χώρους που χρειάζομαι εκτός από το μήκος.Ίσως αν μου επέτρεπαν τα οικονομικά μου κάποτε να ξεπερνά λιιιιιγο μεγαλύτερο... Εξαρτάται από τον καθένα μας...ελπιζω να μη μπέρδεψα περισσότερο...
spyrosbhta
spyrosbhta


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιλογή ταξιδιάρικου τροχόσπιτου Empty Απ: Επιλογή ταξιδιάρικου τροχόσπιτου

Δημοσίευση από Antonioz Πεμ 20 Αυγ 2020 - 17:03

micand έγραψε: Εγω εχω ενα 1997 dethleffs 4,60 family με 5 κρεβάτια με μικτο 1200 κιλα. Εχω δυο μικρα παιδια μ ενα sportage 2.0 . Απο οτι καραλαβα ταιριαζουν τα γουστα μας. Φετος το χειμωνα εκανα 1000 χιλιομετρα περιπου στη απο αθηνα Θεσσαλία. Λιμνη πλαστηρα, Μετέωρα, τρικαλα κτλ...
Καλώς σας βρήκα!! απ'οτι φαινεται ταιριάζουν τα γούστα!!
1) πως βγαίνουν τα 5 κρεβάτια(γιατί για 5 ενδιαφέρομαι) με τριπλή κουκέτα;
2) Ωραία η γύρα σου.. πολύ όμορφα μέρη. Εαν επιτρέπεται που διανυκτερευσατε;
Antonioz
Antonioz


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιλογή ταξιδιάρικου τροχόσπιτου Empty Απ: Επιλογή ταξιδιάρικου τροχόσπιτου

Δημοσίευση από ladakias Πεμ 20 Αυγ 2020 - 19:23

Antonioz έγραψε:
micand έγραψε: Εγω εχω ενα 1997 dethleffs 4,60 family με 5 κρεβάτια με μικτο 1200 κιλα. Εχω δυο μικρα παιδια μ ενα sportage 2.0 . Απο οτι καραλαβα ταιριαζουν τα γουστα μας. Φετος το χειμωνα εκανα 1000 χιλιομετρα περιπου στη απο αθηνα Θεσσαλία. Λιμνη πλαστηρα, Μετέωρα, τρικαλα κτλ...
Καλώς σας βρήκα!! απ'οτι φαινεται ταιριάζουν τα γούστα!!
1) πως βγαίνουν τα 5 κρεβάτια(γιατί για 5 ενδιαφέρομαι) με τριπλή κουκέτα;
2) Ωραία η γύρα σου.. πολύ όμορφα μέρη. Εαν επιτρέπεται που διανυκτερευσατε;
εχω ενα [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] νομιζω οτι και κατι σαν αυτο σου κανει .870 αδειο 1200 μικτο


[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
ladakias
ladakias


Αρέσει στον χρήστη Antonioz

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 1 από 4 1, 2, 3, 4  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης