www.taxidiarides.gr
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Translate into your language
Πρόσφατα Θέματα
» Μπαταρία LiFePO4
από gsalonica Παρ 22 Μαρ 2024 - 7:42

» παροχη ρευματος τροχοσπιτου
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:43

» Τροχόσπιτα KABE
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:22

» Κόψιμο βασιλόπιτας 2024
από Ddimi Κυρ 25 Φεβ 2024 - 17:15

» Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα
από Batfalcon Πεμ 25 Ιαν 2024 - 12:50

» «Conte de Noël» ….μια νοσταλγική Χριστουγεννιάτικη ιστορία.
από Georgedim Κυρ 24 Δεκ 2023 - 9:11

» Πωλείται τροχοσκηνή Alpen Kreuzer Allure
από Antonioz Πεμ 27 Ιουλ 2023 - 9:04

» PDF ΜΕ ΤΑ CAMPING ΕΛΛΑΔΟΣ 2023
από Georgedim Τετ 26 Ιουλ 2023 - 9:47

» Τέλη κυκλοφορίας με το μήνα
από ktRinity Πεμ 20 Ιουλ 2023 - 14:32

» Σύνορα....
από Georgedim Τετ 19 Ιουλ 2023 - 19:07

» Πρόβλημα στη σίτα
από spyrosbhta Δευ 17 Ιουλ 2023 - 17:16

» Καλοκαίρι 2022 : οδοιπορικό σε Φρανκονία, ....Ρηνανία, ....Λουξεμβούργο, ....Αλσατία ....και Μέλανα Δρυμό.
από diamantino Τρι 4 Ιουλ 2023 - 19:59

» Επιτρέπεται η διανυκτέρευση μέσα σε οποιαδήποτε όχημα σε χώρους μη οργανωμενους ;
από Νικόλας Παρ 23 Ιουν 2023 - 13:33

» Αναζήτηση-αγορά αυτοκινούμενου
από yamaren Σαβ 17 Ιουν 2023 - 10:44

» Καλώς σας βρήκα
από Georgedim Σαβ 10 Ιουν 2023 - 23:35

» Καλό μήνα
από diamantino Δευ 5 Ιουν 2023 - 21:24

» Η ζωγραφιά μας...
από Georgedim Κυρ 4 Ιουν 2023 - 2:17

» Επιλογή ταξιδιάρικου τροχόσπιτου
από Georgedim Τετ 24 Μάης 2023 - 9:37

» Sygic πρόγραμμα πλοήγησης
από packman Δευ 22 Μάης 2023 - 19:05

» Ταχυθερμοσίφωνας υγραερίου στο τροχόσπιτο
από Georgedim Τετ 26 Απρ 2023 - 21:56

Η ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK
Ο ΚΑΙΡΟΣ
Like/Tweet/+1
About Us

Welcome to the forum www.taxidiarides.gr

Welcome to the forum  www.taxidiarides.gr

Για το camping ... τα ταξίδια ... και την καλή παρέα ...


Γεννήτριες

+14
ladakias
caminador
Georgedim
joskem
Γιώργος Επιτρόπου
Batfalcon
antreas hobby
Nef
Aigagros
Masterless
athanase
Γιώργος
Maximos
Γιωργάκος
18 απαντήσεις

Σελίδα 3 από 3 Επιστροφή  1, 2, 3

Πήγαινε κάτω

Γεννήτριες  - Σελίδα 3 Empty Απ: Γεννήτριες

Δημοσίευση από Γιωργάκος Τετ 26 Οκτ 2016 - 17:10

Γιώργος Δασκαλό έγραψε:

Έχω δει εσωλέμβια μηχανή σε ξύλινη βάρκα

Μηχανές 1960 - 1970 με καύσιμο βενζίνη και καθαρό πετρέλαιο φωτιστικό .
Γιωργάκος
Γιωργάκος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γεννήτριες  - Σελίδα 3 Empty Απ: Γεννήτριες

Δημοσίευση από Georgedim Τετ 26 Οκτ 2016 - 18:27

Γιώργος Δασκαλό έγραψε:Μιχάλη δεν μου ήρθε δες τι γράφει στα επιπρόσθετα τεχνικά χαρακτηριστικά: 


Επιπρόσθετα Τεχνικά χαρακτηριστικά: 
- Εκκίνηση ανάκρουση εύκολο τράβηγμα
- Αισθητήρας διακοπής χαμηλής πετρελαίου
- Παράλληλη ικανότητα,
- Λαβή μεταφοράς - Προτεινόμενες Oil SAE 10w-30
- Low Oil απενεργοποίησης: Αυτόματο Συμπεριλαμβάνονται: Χοάνη λαδιού, Υποδοχή μπουζί, 12 οδηγούς DC 


Υπάρχει πετρελαιοκινητήρας με μπουζί ;  scratch Rolling Eyes


Θα συμφωνήσω με τον Μιχάλη ότι πρέπει να έχει γίνει λάθος στην μετάφραση.
Petrol = βενζίνη,   Petroleum ή Diesel  = πετρέλαιο  Very Happy
Georgedim
Georgedim
Admin


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γεννήτριες  - Σελίδα 3 Empty Απ: Γεννήτριες

Δημοσίευση από caminador Τετ 26 Οκτ 2016 - 18:35

Για το φωτιστικό ή καθαρό πετρέλαιο. Μου είχαν χαρίσει 2 γκαζοντενεκέδες καθαρό πετρέλαιο και είχα ακούσει ότι ο δίχρονος κινητήρας του  Wartburg, δουλεύει και με καθαρό πετρέλαιο, δοκίμασα με ορισμένες αναλογίες βενζίνης και πετρελαίου μέχρι και μισό μισό και δούλευε μια χαρά,τελείωσε και το πετρέλαιο οπότε, μέχρι εκεί. Smile Very Happy
caminador
caminador


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γεννήτριες  - Σελίδα 3 Empty Απ: Γεννήτριες

Δημοσίευση από ladakias Τετ 26 Οκτ 2016 - 20:37

Batfalcon έγραψε:Αστερας - Τρίγωνο είναι τρόπος συνδεσμολογίας εκκίνησης σε 3φασικό κινητήρα. Δεν υπάρχει αυτό σε 1φασικό.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
ladakias
ladakias


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γεννήτριες  - Σελίδα 3 Empty Απ: Γεννήτριες

Δημοσίευση από Γιωργάκος Τετ 26 Οκτ 2016 - 20:37

georgedim έγραψε:
Υπάρχει πετρελαιοκινητήρας με μπουζί ;  scratch Rolling Eyes

Ναι Γιώργο κυκλοφόρησαν κάποιες μικρές μηχανές που τις είχαν σε βάρκες και σε αντλίες νερού .
Αυτές ήταν με δύο ρεζερβουάρ βενζίνης - καθαρού πετρελαίου .

Ξεκίναγες τη μηχανή με βενζίνη μετά με μια βάνα άλλαζες την τροφοδοσία σε πετρέλαιο , πριν την σβήσεις έπρεπε να γυρίσεις την βάνα στην βενζίνη για να ξαναπάρει εύκολα .

Με ένα βαρκάκι που είχε τέτοιο κινητήρα πήγαινα απο Επισκόπη στο Μύτικα  σε ηλικία 17 χρονών.

Είχα μάθει και δούλευα το κινητήρα μια χαρά..........
Οι κινητήρες αυτοί ήταν δίχρονοι ήθελαν λάδι και στα δύο καύσιμα .
Γιωργάκος
Γιωργάκος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γεννήτριες  - Σελίδα 3 Empty Απ: Γεννήτριες

Δημοσίευση από ladakias Τετ 26 Οκτ 2016 - 20:40

Γιώργος Δασκαλό έγραψε:
georgedim έγραψε:
Υπάρχει πετρελαιοκινητήρας με μπουζί ;  scratch Rolling Eyes

Ναι Γιώργο κυκλοφόρησαν κάποιες μικρές μηχανές που τις είχαν σε βάρκες και σε αντλίες νερού .
Αυτές ήταν με δύο ρεζερβουάρ βενζίνης - καθαρού πετρελαίου .

Ξεκίναγες τη μηχανή με βενζίνη μετά με μια βάνα άλλαζες την τροφοδοσία σε πετρέλαιο , πριν την σβήσεις έπρεπε να γυρίσεις την βάνα στην βενζίνη για να ξαναπάρει εύκολα .

Με ένα βαρκάκι που είχε τέτοιο κινητήρα πήγαινα απο Επισκόπη στο Μύτικα  σε ηλικία 17 χρονών.

Είχα μάθει και δούλευα το κινητήρα μια χαρά..........
Οι κινητήρες αυτοί ήταν δίχρονοι ήθελαν λάδι και στα δύο καύσιμα .
yes yes
ladakias
ladakias


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γεννήτριες  - Σελίδα 3 Empty Απ: Γεννήτριες

Δημοσίευση από ladakias Τετ 26 Οκτ 2016 - 20:44

ladakias έγραψε:
Batfalcon έγραψε:Αστερας - Τρίγωνο είναι τρόπος συνδεσμολογίας εκκίνησης σε 3φασικό κινητήρα. Δεν υπάρχει αυτό σε 1φασικό.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
ladakias
ladakias


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γεννήτριες  - Σελίδα 3 Empty Απ: Γεννήτριες

Δημοσίευση από nikospav Δευ 20 Φεβ 2017 - 15:01

Φιλοι μου γεια σας στο αυτοκινουμενο μου εχω ένα Φ/Β πανελ όμως όταν δεν υπαρχει ηλιοφανεια κυριως τους χειμερινούς μηνες αναγκάζομαι να κανω καποια βολτα με το αυτοκινητο η να το βαλω να δουλευει εν στασει.Και η δυο επιλογες είναι προχειρες και αναποτελεσματικες σκέφτομαι να αγορασω μια φορητη τετραχρονη γεννητρια βενζίνης και να διαθεσω 400-500 ε.Σιγουρα η γεννητρια δεν θα είναι HODA θα εχει καποιο βαρος και καποιο θορυβο διαβασα τα σχετικα με μονιμα τοποθετημένες γεννητριες κλπ αλλα τα οικονομικα είναι απαγορευτικα οποτε και η λυση που σκέφτομαι ημιμετρο.Οι ερωτήσεις που εχω και περιμενω απαντησεις από οποιους γνωριζουν σχετικα  είναι α)αν η γεννητρια είναι  1 kv και την δουλεψω πχ 4 ωρες συνδεοντας την στην πριζα των 220 v που βαζουμε ρευμα από το σπιτι μας  τι αποτέλεσμα φορτισης θα εχω β)αν την γεννητρια την συνδεσω από την παροχη των 12v στην μπαταρια της κυψελης ποιο το αποτελασμα γ)στη δευτερη ενεργεια το συνδεουμε απ ευθειας η απαιτούνται και παρελκομενα.Ευχαριστω.Νικος.

nikospav


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γεννήτριες  - Σελίδα 3 Empty Απ: Γεννήτριες

Δημοσίευση από Γιώργος Επιτρόπου Τρι 21 Φεβ 2017 - 10:48

nikospav έγραψε:Φιλοι μου γεια σας στο αυτοκινουμενο μου εχω ένα Φ/Β πανελ όμως όταν δεν υπαρχει ηλιοφανεια κυριως τους χειμερινούς μηνες αναγκάζομαι να κανω καποια βολτα με το αυτοκινητο η να το βαλω να δουλευει εν στασει.Και η δυο επιλογες είναι προχειρες και αναποτελεσματικες σκέφτομαι να αγορασω μια φορητη τετραχρονη γεννητρια βενζίνης και να διαθεσω 400-500 ε.Σιγουρα η γεννητρια δεν θα είναι HODA θα εχει καποιο βαρος και καποιο θορυβο διαβασα τα σχετικα με μονιμα τοποθετημένες γεννητριες κλπ αλλα τα οικονομικα είναι απαγορευτικα οποτε και η λυση που σκέφτομαι ημιμετρο.Οι ερωτήσεις που εχω και περιμενω απαντησεις από οποιους γνωριζουν σχετικα  είναι α)αν η γεννητρια είναι  1 kv και την δουλεψω πχ 4 ωρες συνδεοντας την στην πριζα των 220 v που βαζουμε ρευμα από το σπιτι μας  τι αποτέλεσμα φορτισης θα εχω β)αν την γεννητρια την συνδεσω από την παροχη των 12v στην μπαταρια της κυψελης ποιο το αποτελασμα γ)στη δευτερη ενεργεια το συνδεουμε απ ευθειας η απαιτούνται και παρελκομενα.Ευχαριστω.Νικος.

Καλημέρα.
Εγώ έχω την KIPOR IG 2000, (2000w). Την λειτουργώ περίπου 6ωρες / εβδομάδα για 6 μήνες εδώ και 3 χρόνια με φορτίο τροχόσπιτου. Πολύ καλή γεννήτρια με 3.7lit, δουλεύει περίπου 9h. (Έχει και καλό service.).


Τώρα όσο αφορά τα ερωτήματα σου.


Α.  Εξαρτάται από τα πόσα AMPER βγάζει ο Φορτιστής μπαταρίας που έχεις. Π.χ. ο δικός μου έχει 3 επιλογές 2Α, 6Α, 12Α. (όταν βάζω να φορτίσω μπαταρία αυτοκινήτου στο σπίτι την βάζω στα 2Α οπότε για να φορτίσει μια μπαταρία 56A χρειάζεται 28h.
 
Β. Η Γεννήτρια έχει έξοδο 12V με 5Α για φόρτιση μπαταρίας απευθείας μόνο με καλώδιο. (χωρίς τον Φορτιστή που χρειάζεται συνδ. στα 220V).
Άρα για την ίδια μπαταρία πρέπει να δουλέψει η Γεννήτρια 11h.
Ενώ με τον Φορτιστή ( δηλ. συνδ. στα 220V) στην επιλογή 12Α φορτίζει την ίδια μπαταρία σε 4,5h (εφικτό), 
αλλά εκεί θα χρειαστείς γεννήτρια που βγάζει 3000W, από τον τύπο (Amper x Volt =Watt).


Ελπίζω κάπως να βοήθησα.
Γιώργος Επιτρόπου
Γιώργος Επιτρόπου


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γεννήτριες  - Σελίδα 3 Empty Απ: Γεννήτριες

Δημοσίευση από Ionlab Τρι 21 Φεβ 2017 - 14:00

Δεν χρειάζεσαι πάνω από 250W από τη γεννήτρια. Αν έχεις φορτιστή μπαταρίας τότε συνδέεις αυτόν στο ρεύμα είναι πιο αποτελεσματικός. Ο πιο απλός του LIDL είναι 3,8Α (20Ε). Με λίγο ψάξιμο μπορείς να βρείς οικονομικούς 3stage 8-10Α. Εν γένει η έξοδος 12V των γεννητριών είναι είτε ασθενική σε Α είτε μπορεί να μην είναι 12V αλλά να είναι περισσότερα κτλ. Επίσης να έχεις υπ' οψιν ότι δεν κάνει να  στερέψεις μια μπαταρία πάνω από το 50% (αν θες να βγάλει κύκλους η εκφόρτιση πρέπει να σταματάει στο 30%).

Επίσης υπάρχουν 2 τύποι γεννητριών οι απλές και οι inverter. Το καλό είναι ότι όλες είναι true sine (λόγω τρόπου λειτουργίας).

Στο πρόβλημά σου υπάρχουν πολλές λύσεις (πάνω κάτω στα ίδια χρήματα).

α. Αγοράζεις 2η μπαταρία για να αυξήσεις την χωρητικότητα αν όμως η υπάρχουσα υποδομή το υποστηρίζει (υπολόγιζε 1Ε/Ah)
β. Αγοράζεις ακόμα ένα panel (1E/Wp) αν αντέχει ο ήδη υπάρχων mppt/pwm controller.
γ. Αγοράζεις φορτιστή 220V (αν δεν έχεις +50-60E) και μια φτηνή 2Τ γεννήτρια (100E).

Αν πάρεις ένα φορτιστή π.χ. 12-16Α τότε σκέψου ότι σε 3-4 ώρες φορτίζεις μια μπαταρία 80Ah από το 50% στο Full. Οπότε όση ώρα πίνεις καφέ - τρώς σε ένα μαγαζί (δεν υπάρχει περίπτωση να σου αρνηθούν να σου επιτρέψουν να φορτίσεις την μπαταρια) κάνεις και την δουλειά σου.

Αν όμως θέλεις να κάνεις και άλλα πράγματα με την γεννήτρια τοτε καλύτερα να κοιτάξεις για inverter γεννήτρια και 4T (αν σε παίρνει).

Εχε υπ' όψιν ότι τα πολλά Watt = πολλά κιλά.
Οι Kipor που έχει ο φίλος είναι εξαιρετικές γεννήτριες αλλά ακριβές. Φυσικά Honda/Yamaha είναι σε άλλη κατηγορία.

Εγώ έχω μια Black&Decker 2KW (1,7ΚW για την ακρίβεια) η οποία είναι 20Κg (πολλά).


Είχα δοκιμάσει και μια Zipper/Huyndai/Lidl όλες είναι οι ίδιες 1200W inverter η οποία μολις υπερφορτώθηκε λίγο αντί να λειτουργήσει το κύκλωμα overload πέταξε καπνούς (πολλούς!!!!). Παρ' ολ αυτά θεωρώ ότι ήταν ΚΑΙ δικό μου σφάλμα καθώς της έβαλα φορτίο πολύ μεγάλο 1600W. Αμα την έφερνε εδώ το Lidl δεν θα δίσταζα καν να την χτυπήσω με 3χρόνια εγγύηση

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Η παρακάτω μικρή μου έκανε ένα κλίκ και ίσως να την δοκίμαζα (λόγω τιμής). Είναι δίχρονη (ευκολο troubleshooting) αλλά είναι inverter.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Ionlab


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γεννήτριες  - Σελίδα 3 Empty Απ: Γεννήτριες

Δημοσίευση από pilot Τρι 21 Φεβ 2017 - 14:14

Εδώ φίλοι μου υπάρχει ένα λάθος! Άλλα τα Watt της εισόδου (220V) και άλλα της εξόδου (12V)! Το πόσες ώρες θα κάνει να φορτίσει η μπαταρία εξαρτάται καθαρά από τον φορτιστή μας. Δηλαδή εγώ έβαλα να φορτίσω το τροχόσπιτο λόγω ανάγκης με μια μικρή γεννήτρια 800W (0,8 KW) με το καλώδιο 220V στη παροχή του τροχόσπιτου. Αν η γεννήτρια βγάζει π.χ. 220V 5A φτάνει για ένα φορτιστή άνετα γιατί η έξοδος θα είναι πάνω απο 10Α. Τα 3000W κάνουν για ηλεκτροκόλληση όχι απλώς για φορτιστή.
Και για να το εξηγήσω και πιο απλά: Στο σπίτι μας στον ηλεκτρολογικό πίνακα μια ασφάλεια 10Α χρειάζεται καλώδιο 1.5mm και μπορούμε να ανάψουμε αερόθερμο 2500W. Στο αυτοκίνητό μας (12V) για να δώσουμε 10Α σε μια παροχή χρειάζεται μια καλωδιάρα χοντρή και η κατανάλωση μπορεί να είναι μόλις 120W (o τύπος που ανέφερες [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.])
Συμπέρασμα: Και 1 KW γεννήτρια φτάνει για ένα φορτιστή. Και τα λεφτα που λες nikospav είναι πολλά για τέτοια γεννήτρια. Εγώ έχω μια 2,2KWA και την είχα πάρει 220€ πριν 10 χρόνια από το Makro μάρκας Einhell. Έχτισα όλο το σπίτι μου μέχρι να έρθει το ρεύμα και τώρα τη δουλεύω όταν κόβεται το ρεύμα π.χ. χθές για 45'. Μόνο μια συμβουλή: να κλείνεις την παροχή καυσίμου και να την αφήνεις να σβήνει για να αδειάζει η βενζίνη από το καρμπυρατέρ αν πρόκειται να την βάζεις σπάνια εμπρός.
pilot
pilot


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γεννήτριες  - Σελίδα 3 Empty Απ: Γεννήτριες

Δημοσίευση από Γιώργος Επιτρόπου Τρι 21 Φεβ 2017 - 15:18

Να διορθώσω το λάθος μου,(Ενώ με τον Φορτιστή ( δηλ. συνδ. στα 220V) στην επιλογή 12Α φορτίζει την ίδια μπαταρία σε 4,5h (εφικτό), 
αλλά εκεί θα χρειαστείς γεννήτρια που βγάζει 3000W, από τον τύπο (Amper x Volt =Watt).

Τα μπέρδεψα λιγάκι, η έξοδος του Φορτιστή είναι 12V * 12Α άρα ο φορτιστής θέλει 144w οπότε είμαστε μια χαρά ακόμα και με 1KW Γεννήτρια.

Ευχαριστώ πάντως για την υπόδειξη.
Γιώργος Επιτρόπου
Γιώργος Επιτρόπου


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γεννήτριες  - Σελίδα 3 Empty Απ: Γεννήτριες

Δημοσίευση από Maximos Τρι 21 Φεβ 2017 - 20:02

pilot έγραψε: ... Μόνο μια συμβουλή: να κλείνεις την παροχή καυσίμου και να την αφήνεις να σβήνει για να αδειάζει η βενζίνη από το καρμπυρατέρ αν πρόκειται να την βάζεις σπάνια εμπρός.
Κάπως έτσι την "πάτησα" εγώ ... Sad
Έχω ... τρόπος του λέγειν πλέον ... την [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.].
Έμεινε μέσα με βενζίνη ... και τέλος ... !! Sad Sad
Πάνε κάμποσα χρόνια, από τότε που μας συντρόφευε, στους πρώτους καιρούς του κατασκηνωτικού μας βίου ...
Maximos
Maximos
Admin


https://taxidiarides.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γεννήτριες  - Σελίδα 3 Empty Απ: Γεννήτριες

Δημοσίευση από pilot Τετ 22 Φεβ 2017 - 12:29

Το κόστος επισκευής Μάξιμε είναι μηδαμινό! Αν σ'ενδιαφέρει πες μου και θα την επισκευάσουμε!
pilot
pilot


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γεννήτριες  - Σελίδα 3 Empty Απ: Γεννήτριες

Δημοσίευση από Γιωργάκος Τετ 22 Φεβ 2017 - 15:53

pilot έγραψε:Το κόστος επισκευής Μάξιμε είναι μηδαμινό! Αν σ'ενδιαφέρει πες μου και θα την επισκευάσουμε!

Να γιατί είμαστε το καλύτερο φόρουμ σε όλο το διαδίκτυο ! cl1
Γιωργάκος
Γιωργάκος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γεννήτριες  - Σελίδα 3 Empty Απ: Γεννήτριες

Δημοσίευση από Maximos Τετ 22 Φεβ 2017 - 19:16

pilot έγραψε:Το κόστος επισκευής Μάξιμε είναι μηδαμινό! Αν σ'ενδιαφέρει πες μου και θα την επισκευάσουμε!
Τέτοια να μου λες, να χαίρομαι.  cheers
Λες να μπορεί να "ζωντανέψει" ?   Shocked
Είναι "παρκαρισμένη" στην αποθήκη, μέσα στο κουτί της, κάμποσα χρονάκια ... !

Για να δούμε

Σ' ευχαριστώ πάντως ... θα υπάρξει επικοινωνία.
Maximos
Maximos
Admin


https://taxidiarides.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γεννήτριες  - Σελίδα 3 Empty Απ: Γεννήτριες

Δημοσίευση από Batfalcon Σαβ 25 Φεβ 2017 - 0:08

Φυσικα μπορει να ζωντανέψει!
Και όταν με το καλό ξανα πάει για ύπνο, να θυμηθείς να τραβήξεις το σχοινί, μέχρις ότου αρχίζει να κάνει συμπίεση.
Ετσι ΚΑΙ οι δύο βαλβίδες μένουν κλειστές και αποκλείεται να περάσει υγρασία μέσα στον κύλινδρο.
Εννοείται πως την δουλεύεις μέχρι να αδειάσει το καρμπυρατερ και να σβύσει.
Τέλος, αν πρόκειται να "κοιμάται" για χρόνια, βγάζεις το μπουζί και ψεκάζεις μέσα Storage Seal.
Batfalcon
Batfalcon


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γεννήτριες  - Σελίδα 3 Empty Γεννητριες

Δημοσίευση από vzol48 Σαβ 25 Απρ 2020 - 22:19

Γειά σας παλληκάρια. 
Θα μπορούσε μια γεννητρια 1000 VAT inverter βαλιτσακι να εκκινήσει ένα κλιματιστικό 500 VAT 2 amper (eurom 2401);;;;;....και στη συνέχεια να δουλέψει κανονικά; Η χρειάζεται μεγαλύτερη;;;; 
Δυστυχώς στο... γιουζερ... μανουαλ του δεν μπόρεσα να βρω κάποια πληροφορία... Rolling Eyes
Τι είναι το inverter στις γεννητριες;  Crying or Very sad
vzol48
vzol48


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γεννήτριες  - Σελίδα 3 Empty Απ: Γεννήτριες

Δημοσίευση από Georgedim Σαβ 25 Απρ 2020 - 23:50

Βασίλη, .....μετέφερα την δημοσίευση σου στην ομώνυμη παλαιότερη δημοσίευση, που υπήρχε στο forum. Ρίξε μια ματιά. Very Happy

Η 1000/ρα γεννήτρια που ενδιαφέρεσαι, ....τι "στιγμιαία ένταση" ρεύματος αναφέρει στα χαρακτηριστικά της ότι "σηκώνει" ;

Με την επιφύλαξη ότι δεν είμαι ειδικός Cool , ....εξ όσων μπορώ να γνωρίζω Embarassed, ....ένα κλιματιστικό για να ξεκινήσει, χρειάζεται "στιγμιαία ένταση" ρεύματος περίπου διπλάσια απ' αυτήν της κανονικής λειτουργίας του (....εν προκειμένω για το δικό σου A/C που έχει 2Α λειτουργίας, 4Α).

Όσο για το "inverter" στις γεννήτριες, ....αυτό σημαίνει πως :
α) έχει ενσωματωμένο "σταθεροποιητή τάσης", επομένως μπορεί να τροφοδοτήσει κατευθείαν και με ασφάλεια χρήσης, όλες τις ευαίσθητες ηλεκτρονικές συσκευές (κινητά, tablet, κλπ),
β) έχει σχετικά χαμηλότερο θόρυβο λειτουργίας,
γ) έχει οικονομικότερη λειτουργία, γιατί προσαρμόζει την λειτουργία της βάσει των φορτίων που της ζητάμε. Επομένως έχει πιο χαμηλή κατανάλωση καυσίμου, που μεταφράζεται σε περισσότερες ώρες λειτουργίας (= μεγαλύτερη αυτονομία),
δ) έχει μικρότερες διαστάσεις,
ε) έχει ακριβότερη τιμή αγοράς (πάντα σε σχέση με τις απλές γεννήτριες ιδίων Watt) 
Georgedim
Georgedim
Admin


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γεννήτριες  - Σελίδα 3 Empty Απ: Γεννήτριες

Δημοσίευση από vzol48 Κυρ 26 Απρ 2020 - 9:07

Ευχαριστω πολυ Γεωργιε....Δεν θυμομουνα το ποστ.... Embarassed
πολυ χρησιμο... cheers
vzol48
vzol48


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 3 από 3 Επιστροφή  1, 2, 3

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης