www.taxidiarides.gr
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Translate into your language
Πρόσφατα Θέματα
» Μπαταρία LiFePO4
από gsalonica Παρ 22 Μαρ 2024 - 7:42

» παροχη ρευματος τροχοσπιτου
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:43

» Τροχόσπιτα KABE
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:22

» Κόψιμο βασιλόπιτας 2024
από Ddimi Κυρ 25 Φεβ 2024 - 17:15

» Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα
από Batfalcon Πεμ 25 Ιαν 2024 - 12:50

» «Conte de Noël» ….μια νοσταλγική Χριστουγεννιάτικη ιστορία.
από Georgedim Κυρ 24 Δεκ 2023 - 9:11

» Πωλείται τροχοσκηνή Alpen Kreuzer Allure
από Antonioz Πεμ 27 Ιουλ 2023 - 9:04

» PDF ΜΕ ΤΑ CAMPING ΕΛΛΑΔΟΣ 2023
από Georgedim Τετ 26 Ιουλ 2023 - 9:47

» Τέλη κυκλοφορίας με το μήνα
από ktRinity Πεμ 20 Ιουλ 2023 - 14:32

» Σύνορα....
από Georgedim Τετ 19 Ιουλ 2023 - 19:07

» Πρόβλημα στη σίτα
από spyrosbhta Δευ 17 Ιουλ 2023 - 17:16

» Καλοκαίρι 2022 : οδοιπορικό σε Φρανκονία, ....Ρηνανία, ....Λουξεμβούργο, ....Αλσατία ....και Μέλανα Δρυμό.
από diamantino Τρι 4 Ιουλ 2023 - 19:59

» Επιτρέπεται η διανυκτέρευση μέσα σε οποιαδήποτε όχημα σε χώρους μη οργανωμενους ;
από Νικόλας Παρ 23 Ιουν 2023 - 13:33

» Αναζήτηση-αγορά αυτοκινούμενου
από yamaren Σαβ 17 Ιουν 2023 - 10:44

» Καλώς σας βρήκα
από Georgedim Σαβ 10 Ιουν 2023 - 23:35

» Καλό μήνα
από diamantino Δευ 5 Ιουν 2023 - 21:24

» Η ζωγραφιά μας...
από Georgedim Κυρ 4 Ιουν 2023 - 2:17

» Επιλογή ταξιδιάρικου τροχόσπιτου
από Georgedim Τετ 24 Μάης 2023 - 9:37

» Sygic πρόγραμμα πλοήγησης
από packman Δευ 22 Μάης 2023 - 19:05

» Ταχυθερμοσίφωνας υγραερίου στο τροχόσπιτο
από Georgedim Τετ 26 Απρ 2023 - 21:56

Η ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK
Ο ΚΑΙΡΟΣ
Like/Tweet/+1
About Us

Welcome to the forum www.taxidiarides.gr

Welcome to the forum  www.taxidiarides.gr

Για το camping ... τα ταξίδια ... και την καλή παρέα ...


Γεννήτριες

+14
ladakias
caminador
Georgedim
joskem
Γιώργος Επιτρόπου
Batfalcon
antreas hobby
Nef
Aigagros
Masterless
athanase
Γιώργος
Maximos
Γιωργάκος
18 απαντήσεις

Σελίδα 2 από 3 Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Γεννήτριες  - Σελίδα 2 Empty Απ: Γεννήτριες

Δημοσίευση από athanase Παρ 4 Ιουλ 2014 - 23:44

Γιωργάκος έγραψε:Θανάση μου δεν πρόσεξες πότε έκανα την δημοσίευση  "από Γιωργάκος  Τετ Nov 23, 2011 5:13 pm"
Τότε είχα σύνταξη και νόμιζα ότι έχω εφόρου ζωής, εκεί την πάτησα δεν την πήρα και τώρα την καμαρώνω στα μαγαζιά.

Τα αμπέρ λειτουργίας του αιρ κοντίσιον είναι 7 επί 220 Volt =1540 Watt .
Άρα για να δουλέψει θέλουμε γεννήτρια 2000 Watt.
 updown
athanase
athanase


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γεννήτριες  - Σελίδα 2 Empty Απ: Γεννήτριες

Δημοσίευση από Georgedim Σαβ 5 Ιουλ 2014 - 11:11

Γιωργάκος έγραψε:Τα αμπέρ λειτουργίας του αιρ κοντίσιον είναι 7 επί 220 Volt =1540 Watt .
Άρα για να δουλέψει θέλουμε γεννήτρια 2000 Watt.

Χωρίς να είμαι ειδικός, ....απο συζήτηση που είχα με τεχνικό της Dometic, στην έκθεση στο Dusseldorf, ....σχετικά με γεννήτριες και A/C, (βασικά ρωτούσα για το κατάλληλο Inverter, που απαιτείται για να λειτουργήσει το Α/C που έχω, (Dometic B2200), με την γεννήτρια EFOY 1600) ....μου έμεινε η εντύπωση ότι κατά την εκκίνηση του A/C, ....στιγμιαία απαιτείται μεγαλύτερο φορτίο (Αμπερ), από το "ονομαστικό" λειτουργίας του, ....οπότε και η γεννήτρια θα πρέπει να έχει περισσότερη ισχύ (Watt), απο το προβλεπόμενο για την κανονική λειτουργία του A/C.

Βέβαια η συζήτηση ήταν σε Αγγλο-Γερμανικά, οπότε έχω τις επιφυλάξεις μου, ....για την ορθότητα αυτού που κατάλαβα  Embarassed !!!
Georgedim
Georgedim
Admin


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γεννήτριες  - Σελίδα 2 Empty Απ: Γεννήτριες

Δημοσίευση από Γιωργάκος Σαβ 5 Ιουλ 2014 - 12:11

Γιώργο πολύ σωστά τα λένε για την δική σου γεννήτρια σε συνδυασμό με  Inverter.

Χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος πιστεύω μια γεννήτρια 220 V με απόδοση 2000 W θα μπορέσει να ξεκινήσει ένα αιρ κοντίσιον όταν για τη  λειτουργία του απαιτούνται 1100 W.  think 

Αν ξέρει κάποιος και έχει δουλέψει αιρ κοντίσιον με γεννήτρια 220 V να μας πει .
Γιωργάκος
Γιωργάκος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γεννήτριες  - Σελίδα 2 Empty Απ: Γεννήτριες

Δημοσίευση από Γιωργάκος Κυρ 17 Αυγ 2014 - 16:51

Γιωργάκος έγραψε:
Χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος πιστεύω μια γεννήτρια 220 V με απόδοση 2000 W θα μπορέσει να ξεκινήσει ένα αιρ κοντίσιον όταν για τη  λειτουργία του απαιτούνται 1100 W.

Γιώργο "georgedim" τώρα είμαι απόλυτα σίγουρος ότι μία γεννήτρια 2000  W  μπορεί να δουλέψει ένα αιρ κοντισιον 1100 W
Εδώ στο camper stop ένα νέο φίλο που γνώρισα είδα ότι έχει μια γεννήτρια βενζίνης 2000 W.

Μια πολύ καλή ευκαιρία να το βεβαιώσω και στην πράξη ¨εκτός από την θεωρία¨ που ήμουν σίγουρος  ότι η γεννήτρια 2000 Wμπορεί να ξεκινήσει και να λειτουργήσει το αιρ κοντίσιον  
Παρόλο που με διαβεβαίωσε ότι το δικό του αιρ κοντίσιον  δουλεύει κανονικά με την γεννήτρια του.

Σε έλεγχο όμως που έκανα στα αμπερ λειτουργείας του αιρ κοντήσιον στο φίλο είδα ότι το αιρ κοντίσιον που έχει είναι μικρό και τα αμπέρ λειτουργίας του είναι 3
Με το δικό μου όμως που είναι ποιο μεγάλο

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Και τα αμπερ λειτουργείας του είναι 5 ήθελα να το δω στην πράξη ότι λειτουργεί  με γεννήτρια εκτός από την θεωρεία , έτσι δανείστηκα την γεννήτρια για την δοκιμή μου .

[Πρέπει να είστε
εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]


[Πρέπει να είστε
εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Το αιρ κοντίσιον ξεκίνησε κανονικά χωρίς πρόβλημα και τα αμπέρ λειτουργίας ήταν 4  

ενώ στην επόμενη εικόνα λειτουργεί το αιρ κοντίσιον με ρεύμα ΔΕΗ και τα αμπερ λειτουργίας είναι 5

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Εδώ πρέπει να παίζουν ρόλο τα  hertz μια και η τάση είναι σταθερή 230 Volt και με τη γεννήτρια αλλά και με τη ΔΕΗ λόγο σταθεροποιητή τάσης.
Θα μπορούσα να κάνω το τεστ χωρίς το σταθεροποιητή μια και η γεννήτρια είναι  Inverter,   ήθελα όμως να βλέπω την τάση και τα αμπέρ γι’ αυτό παρέμβαλα τον σταθεροποιητή

Ελπίζω να απαντήθηκαν κάποιες απορίες.
Γιωργάκος
Γιωργάκος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γεννήτριες  - Σελίδα 2 Empty Απ: Γεννήτριες

Δημοσίευση από Maximos Κυρ 17 Αυγ 2014 - 19:05

Γιωργάκο ... πολύ κατατοπιστικός ...  cheers ... 
Μια τέτοια γεννήτρια, είναι ένα πολύ καλό εργαλείο.
Η συγκεκριμένη μάλιστα, πρέπει να είναι από τις κορυφαίες . 
Maximos
Maximos
Admin


https://taxidiarides.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γεννήτριες  - Σελίδα 2 Empty Απ: Γεννήτριες

Δημοσίευση από Georgedim Δευ 18 Αυγ 2014 - 0:08

Γιωργάκο άψογος και κατατοπιστικότατος  mmm .

 than1 .
Georgedim
Georgedim
Admin


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γεννήτριες  - Σελίδα 2 Empty Απ: Γεννήτριες

Δημοσίευση από athanase Δευ 18 Αυγ 2014 - 11:45

Γιωργάκο περιγραφή-ενημέρωση τέλεια. 
Ευχαριστούμε.
athanase
athanase


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γεννήτριες  - Σελίδα 2 Empty Απ: Γεννήτριες

Δημοσίευση από Aigagros Δευ 18 Αυγ 2014 - 23:04

yes
Aigagros
Aigagros


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γεννήτριες  - Σελίδα 2 Empty Απ: Γεννήτριες

Δημοσίευση από Batfalcon Τρι 25 Οκτ 2016 - 15:35

Εχω μιά Kipor 1 kW για τις τρέχουσες καθημερινές ανάγκες του τροχόσπιτου, η οποία έχει δείξει ΑΨΟΓΗ συμπεριφορά. Ομως επειδή τελευταία λαμβάνουν χώρα "επεκτάσεις & βελτιώσεις", οι ανάγκες σε ρεύμα έχουν ανέβει. Και για ακριβολογώ οι ανάγκες κατά την εκκίνηση είναι το πρόβλημα, καθότι το μοτεράκι του ψυγείου (1/10 Hp), το θεωρεί overload και κόβει την παροχή!!! Περίεργο μεν, αλλά έτσι συμβαίνει.
Οπότε είμαι σε αναζήτηση γεννήτριας που να είναι σε θέση να σηκώσει τουλάχιστον αυτό το φορτίο. Υπολογίζω χονδρικά, ότι μιά γεννήτρια 2 kW θα μπορεί να αντεπεξέλθει.
Αν υπάρχει κάποιος που έχει καμιά που κάθεται στο υπόγειο σε αχρηστία, θα με ενδιέφερε.
Batfalcon
Batfalcon


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γεννήτριες  - Σελίδα 2 Empty Απ: Γεννήτριες

Δημοσίευση από Γιωργάκος Τρι 25 Οκτ 2016 - 16:07


Μιχάλη με γεννήτρια 2 ΚW δεν θα έχεις πρόβλημα με το ψυγείο .

Έχω κάνει ένα τεστ με γεννήτρια 2 KW και δούλεψα το αιρκοντίσιον που έχει περισσότερα αμπέρ εκκίνησης απ' ότι το ψυγείο .

Δε εδώ [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Γιωργάκος
Γιωργάκος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γεννήτριες  - Σελίδα 2 Empty Απ: Γεννήτριες

Δημοσίευση από Batfalcon Τρι 25 Οκτ 2016 - 17:56

Ισως θα πρέπει να ενωθούν τα δύο νήματα, μιά η συζήτηση έχει πολλά κοινά.

Λοιπόν μου έκανε κατάπληξη το γεγονός ότι η δική μου Kipor δεν μπορούσε να ξεκινήσει το ηλεκτρικό μου ψυγείο! 
Μιλάμε για έναν συμπιεστή 0,1 Hp. Θεωρητικά αυτό το μπουζούκι τραβάει γύρω στα 75 - 80 W, (αφού 1 Hp = 745,7 W). Kι όμως με το που βάζω μπος το ψυγείο, ΑΜΕΣΩΣ ανάβει το γλομπάκι OVERLOAD και κόβει την παροχή.
Σήμερα έκανα την αντίστοιχη δοκιμή με μία τοστίερα η οποία κατά τον κατασκευαστή είναι 700 W, (δεν είμαι βέβαιος αν όντως είναι τόσα). 
H γεννήτρια δίνει ρεύμα, το ενδεικτικό στην τοστιέρα ανάβει, ανοίγει το γκάζι της για να διατηρήσει στροφές, ΔΕΝ τα καταφέρνει, πέφτου οι στροφές, κόβει την παροχή ρεύματος. Μόλις κόψει, ο κύκλος επαναλαμβάνεται, ξανά και ξανά... Το OVERLOAD ΔΕΝ ανάβει.
Σκέπτομαι ότι της ζητώ να δώσει απότομα το απαιτούμενο ρεύμα, (όχι σταδιακά) με αποτέλεσμα να μην προλαβαίνει να ανοίξει το γκάζι της για να κρατήσει στροφές. Υπενθυμίζω, δεν "αναγνωρίζει" υπερφόρτωση.
Μετά από όλα αυτά άρχισα να ψάχνω για upgrade.
Δεν παύει να μου κάνει εντύπωση βέβαια, πως γίνεται ένας συμπιεστής κατά ΠΟΛΥ μεγαλύτερος από αυτόν του ψυγείο μου, να ξεκινάει με τα 2 kW, την στιγμή που θέλει ρεύμα συνεχούς λειτουργίας 4 - 5 A.
Batfalcon
Batfalcon


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γεννήτριες  - Σελίδα 2 Empty Απ: Γεννήτριες

Δημοσίευση από caminador Τρι 25 Οκτ 2016 - 19:10

Το Ντεμαράζ της εκκίνησης;
caminador
caminador


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γεννήτριες  - Σελίδα 2 Empty Απ: Γεννήτριες

Δημοσίευση από Batfalcon Τρι 25 Οκτ 2016 - 19:19

Ακριβώς! Αυτό είναι που με παραξενεύει. Πόσο μπορεί να είναι πια;
Batfalcon
Batfalcon


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γεννήτριες  - Σελίδα 2 Empty Απ: Γεννήτριες

Δημοσίευση από ladakias Τρι 25 Οκτ 2016 - 19:39

Batfalcon έγραψε:Ισως θα πρέπει να ενωθούν τα δύο νήματα, μιά η συζήτηση έχει πολλά κοινά.

Λοιπόν μου έκανε κατάπληξη το γεγονός ότι η δική μου Kipor δεν μπορούσε να ξεκινήσει το ηλεκτρικό μου ψυγείο! 
Μιλάμε για έναν συμπιεστή 0,1 Hp. Θεωρητικά αυτό το μπουζούκι τραβάει γύρω στα 75 - 80 W, (αφού 1 Hp = 745,7 W). Kι όμως με το που βάζω μπος το ψυγείο, ΑΜΕΣΩΣ ανάβει το γλομπάκι OVERLOAD και κόβει την παροχή.
Σήμερα έκανα την αντίστοιχη δοκιμή με μία τοστίερα η οποία κατά τον κατασκευαστή είναι 700 W, (δεν είμαι βέβαιος αν όντως είναι τόσα). 
H γεννήτρια δίνει ρεύμα, το ενδεικτικό στην τοστιέρα ανάβει, ανοίγει το γκάζι της για να διατηρήσει στροφές, ΔΕΝ τα καταφέρνει, πέφτου οι στροφές, κόβει την παροχή ρεύματος. Μόλις κόψει, ο κύκλος επαναλαμβάνεται, ξανά και ξανά... Το OVERLOAD ΔΕΝ ανάβει.
Σκέπτομαι ότι της ζητώ να δώσει απότομα το απαιτούμενο ρεύμα, (όχι σταδιακά) με αποτέλεσμα να μην προλαβαίνει να ανοίξει το γκάζι της για να κρατήσει στροφές. Υπενθυμίζω, δεν "αναγνωρίζει" υπερφόρτωση.
Μετά από όλα αυτά άρχισα να ψάχνω για upgrade.
Δεν παύει να μου κάνει εντύπωση βέβαια, πως γίνεται ένας συμπιεστής κατά ΠΟΛΥ μεγαλύτερος από αυτόν του ψυγείο μου, να ξεκινάει με τα 2 kW, την στιγμή που θέλει ρεύμα συνεχούς λειτουργίας 4 - 5 A.
ο συμπιεστης [κομπρεσερ]εαν καταλαβα καλα .δουλευη με ενα συστημα που λεγετε [αστερας -τριγωνο]
ladakias
ladakias


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γεννήτριες  - Σελίδα 2 Empty Απ: Γεννήτριες

Δημοσίευση από Batfalcon Τρι 25 Οκτ 2016 - 19:55

Γιώργος Δασκαλό έγραψε:.....

Αυτή θα πρέπει να είναι  πολύ καλή και μάλλον με λιγότερο θόρυβο , δεν την βρίσκω σε Ελληνικά καταστήματα για να την άκουγα .  

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
....

Γιώργο, αυτή που ψάχνεις πωλείται εδώ:
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] (δεύτερη σελίδα 673 €)
Batfalcon
Batfalcon


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γεννήτριες  - Σελίδα 2 Empty Απ: Γεννήτριες

Δημοσίευση από Batfalcon Τρι 25 Οκτ 2016 - 19:56

Αστερας - Τρίγωνο είναι τρόπος συνδεσμολογίας εκκίνησης σε 3φασικό κινητήρα. Δεν υπάρχει αυτό σε 1φασικό.
Batfalcon
Batfalcon


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γεννήτριες  - Σελίδα 2 Empty Απ: Γεννήτριες

Δημοσίευση από Γιωργάκος Τρι 25 Οκτ 2016 - 20:20

Batfalcon έγραψε:
Γιώργο, αυτή που ψάχνεις πωλείται εδώ:
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] (δεύτερη σελίδα 673 €)

Πολύ ωραία γεννήτρια αλλά θα λειτουργεί με καθαρό πετρέλαιο "φωτιστικό" για να αναφέρει ότι έχει μπουζί .

Μιχάλη τα δύο θέματα έγιναν ένα .
Γιωργάκος
Γιωργάκος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γεννήτριες  - Σελίδα 2 Empty Απ: Γεννήτριες

Δημοσίευση από Batfalcon Τρι 25 Οκτ 2016 - 20:26

Mε βενζινούλα λειτουργεί Γιώργο. Πως σου ήρθε το φωτιστικό πετρέλαιο;
Batfalcon
Batfalcon


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γεννήτριες  - Σελίδα 2 Empty Απ: Γεννήτριες

Δημοσίευση από Γιωργάκος Τετ 26 Οκτ 2016 - 11:50


Μιχάλη δεν μου ήρθε δες τι γράφει στα επιπρόσθετα τεχνικά χαρακτηριστικά:


Επιπρόσθετα Τεχνικά χαρακτηριστικά:
- Εκκίνηση ανάκρουση εύκολο τράβηγμα
- Αισθητήρας διακοπής χαμηλής πετρελαίου
- Παράλληλη ικανότητα,
- Λαβή μεταφοράς - Προτεινόμενες Oil SAE 10w-30
- Low Oil απενεργοποίησης: Αυτόματο Συμπεριλαμβάνονται: Χοάνη λαδιού, Υποδοχή μπουζί, 12 οδηγούς DC
Η γεννήτρια 72001I-E τροφοδοτείται από ένα 80cc CHAMPION μονοκύλινδρο κινητήρα OHV 4-χρονο που παράγει 2000 watts max. Όλοι οι κινητήρες CHAMPION έχουν σχεδιαστεί, κατασκευαστεί και δοκιμαστεί στα πιο απαιτητικά περιβάλλοντα.
Με ένα ρεζερβουάρ καυσίμου 3,8 λίτρων η μονάδα μπορεί να λειτουργεί έως και 9,5 ώρες σε 25% φορτίο. Ο κινητήρας OHV είναι εξοπλισμένος με έναν αισθητήρα διακοπής χαμηλού πετρελαίου και έχει σχεδιαστεί για μεγάλη διάρκεια ζωής και εύκολη συντήρηση. Η μονάδα αυτή περιλαμβάνει επίσης τεχνολογία κύμα μετατροπέα που την καθιστά ασφαλή για να τροφοδοτήσει όλες σας τις ευαίσθητες ηλεκτρονικές συσκευές. Αυτή η μονάδα είναι ιδανική για ταξίδια κάμπινγκ, κυνήγι, πικ-νικ και το σπίτι.


Δεν νομίζω να έχει γίνει λάθος στη μετάφραση γιατί από το χρόνο λειτουργίας της που είναι  9,5 ώρες με 3,8 lt καύσιμο θα πρέπει να καίει πετρέλαιο , όταν η Kipor που είναι βενζίνη για 3,5 ωρες λειτουργίας θέλει 3,5 lt καύσιμο .


Τεχνικές Προδιαγραφές KIPOR IG 2000

Τύπος Κατασκευής Φορητό βαλιτσάκι - Αθόρυβο
Τάση/Συχνότητα 230 V / 50Hz
Μέγιστη Ισχύς 2,0 KVA
Ισχύς Συνεχούς Λειτουργίας 1,6 KVA

Ρευματοδότες 230V 1
Ρευματοδότες 12V Ναι
Προστασία από Υπερφόρτωση Ναι
Τύπος Κινητήρας Τετράχρονος

Μοντέλο Κινητήρα KG 158
Καύσιμο BENZINH
Χωρητικότητα Δοχείου Καυσίμων 3,5 lt
Αισθητήρας Λαδιού Ναι

Εκκίνηση Σχοινί
Επίπεδο Θορύβου στα 7m 54 - 59 db(A)
Βάρος 22 Kg
Αυτονομία 3,5 ώρες


Εκτός και αν το πετρέλαιο που γράφει για την CHAMPION είναι τυπογραφικό λάθος και το χρόνο λειτουργίας στη μια το μετράνε με απόδοση 25% και στην άλλη 100%

off Έχω δει εσωλέμβια μηχανή σε ξύλινη βάρκα με δύο ρεζερβουάρ , βενζίνης - καθαρού πετρελαίου .
Την ξεκίναγες με βενζίνη και μετά τη λειτουργούσες με πετρέλαιο πριν την σβήσεις έπρεπε να την ξανά γυρίσεις στην βενζίνη για να πάρει εύκολα ξανά .
Γιωργάκος
Γιωργάκος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γεννήτριες  - Σελίδα 2 Empty Απ: Γεννήτριες

Δημοσίευση από Batfalcon Τετ 26 Οκτ 2016 - 15:26

Αυτες οι εξωλεμβιες που λες ηταν της Yamaha, ξεκινουσες με βενζινη και εν συνεχεια γυρνουσες στη κηροζινη.
Η μεταφραση ειναι χαλια. Μεταφραζουν το petrol σε πετρελαιο. 
Δες στο YouTube τις σχετικες παρουσιασεις.
Αλλωστε το site που σου εστειλα, εχει σε ξεχωριστη ενοτητα τις diesel
Batfalcon
Batfalcon


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 2 από 3 Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης