www.taxidiarides.gr
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Translate into your language
Πρόσφατα Θέματα
» Μπαταρία LiFePO4
από gsalonica Παρ 22 Μαρ 2024 - 7:42

» παροχη ρευματος τροχοσπιτου
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:43

» Τροχόσπιτα KABE
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:22

» Κόψιμο βασιλόπιτας 2024
από Ddimi Κυρ 25 Φεβ 2024 - 17:15

» Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα
από Batfalcon Πεμ 25 Ιαν 2024 - 12:50

» «Conte de Noël» ….μια νοσταλγική Χριστουγεννιάτικη ιστορία.
από Georgedim Κυρ 24 Δεκ 2023 - 9:11

» Πωλείται τροχοσκηνή Alpen Kreuzer Allure
από Antonioz Πεμ 27 Ιουλ 2023 - 9:04

» PDF ΜΕ ΤΑ CAMPING ΕΛΛΑΔΟΣ 2023
από Georgedim Τετ 26 Ιουλ 2023 - 9:47

» Τέλη κυκλοφορίας με το μήνα
από ktRinity Πεμ 20 Ιουλ 2023 - 14:32

» Σύνορα....
από Georgedim Τετ 19 Ιουλ 2023 - 19:07

» Πρόβλημα στη σίτα
από spyrosbhta Δευ 17 Ιουλ 2023 - 17:16

» Καλοκαίρι 2022 : οδοιπορικό σε Φρανκονία, ....Ρηνανία, ....Λουξεμβούργο, ....Αλσατία ....και Μέλανα Δρυμό.
από diamantino Τρι 4 Ιουλ 2023 - 19:59

» Επιτρέπεται η διανυκτέρευση μέσα σε οποιαδήποτε όχημα σε χώρους μη οργανωμενους ;
από Νικόλας Παρ 23 Ιουν 2023 - 13:33

» Αναζήτηση-αγορά αυτοκινούμενου
από yamaren Σαβ 17 Ιουν 2023 - 10:44

» Καλώς σας βρήκα
από Georgedim Σαβ 10 Ιουν 2023 - 23:35

» Καλό μήνα
από diamantino Δευ 5 Ιουν 2023 - 21:24

» Η ζωγραφιά μας...
από Georgedim Κυρ 4 Ιουν 2023 - 2:17

» Επιλογή ταξιδιάρικου τροχόσπιτου
από Georgedim Τετ 24 Μάης 2023 - 9:37

» Sygic πρόγραμμα πλοήγησης
από packman Δευ 22 Μάης 2023 - 19:05

» Ταχυθερμοσίφωνας υγραερίου στο τροχόσπιτο
από Georgedim Τετ 26 Απρ 2023 - 21:56

Η ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK
Ο ΚΑΙΡΟΣ
Like/Tweet/+1
About Us

Welcome to the forum www.taxidiarides.gr

Welcome to the forum  www.taxidiarides.gr

Για το camping ... τα ταξίδια ... και την καλή παρέα ...


Σχόλια για το "Άγιο Όρος...ένα διαφορετικό ταξίδι"

+14
teonakos
Γιώργος
Aigagros
Georgedim
george
caminador
Masterless
Patrinos
diamantino
Cissy 242
Maximos
mitsaras
Γιωργάκος
athanase
18 απαντήσεις

Σελίδα 3 από 4 Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Σχόλια για το "Άγιο Όρος...ένα διαφορετικό ταξίδι" - Σελίδα 3 Empty Απ: Σχόλια για το "Άγιο Όρος...ένα διαφορετικό ταξίδι"

Δημοσίευση από Maximos Κυρ 9 Δεκ 2012 - 17:48

Ίσως, να ακούγεται λίγο "μονότονο" και "κλισέ" το ... Γιώργο σ' ευχαριστούμε ...
Είναι πάντως αληθινό.

Το Άγ. Όρος, είναι ένας προορισμός, με αρκετές ιδιαιτερότητες,
όσον αφορά στα συνηθισμένα κριτήρια επιλογής μιας περιοχής, για επίσκεψη.
Με τον (πολύ ωραίο) τρόπο σου, μας έφερες αρκετά κοντά.
Maximos
Maximos
Admin


https://taxidiarides.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σχόλια για το "Άγιο Όρος...ένα διαφορετικό ταξίδι" - Σελίδα 3 Empty Απ: Σχόλια για το "Άγιο Όρος...ένα διαφορετικό ταξίδι"

Δημοσίευση από Γιώργος Πεμ 13 Δεκ 2012 - 17:52



ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ Γιώργο ! ! . . . Από τις καλύτερες παρουσιάσεις στο forum ! ! . . .

Συνυπογράφω φανατικά τις σκέψεις σου και τις διαπιστώσεις στην τελευταία δημοσίευσή σου. Χαίρομαι ειλικρινά που κι΄εσύ, (σαν νέος προσκυνητής του Ορους), ανακάλυψες την απέραντη ομορφιά που εκπέμπει και που γιά να την ζήσει κάποιος και να την βιώσει πρέπει πρώτα να το επισκεφθεί.

Μέσα στο Ορος "αλλάζεις" . . . Γίνεσαι διαφορετικός . . . Και βγαίνεις σοφότερος και καλύτερος . . . Ανακαλύπτεις μιά νέα διάσταση της , (εφήμερης), ζωής και αναθεωρείς πολλά πράγματα . . . Που, (βέβαια), μετά από λίγο χρονικό διάστημα παρασύρεσαι πάλι με τα προβλήματα της καθημερινότητας και παραβλέπεις όσα έζησες και βίωσες εκεί μέσα . . . Ποτέ όμως δεν τα ξεχνάς . . . Και πάντα θέλεις να επιστρέφεις στο ευλογημένο αυτό μέρος που όμοιό του δεν υπάρχει.

Δεν είμαι του "κατηχητικού" . . . Δεν εκκλησιάζομαι τις Κυριακές . . . Εχω να μεταλάβω χρόνια, από τότε που συνέλαβα τον εαυτό μου να φαλτσάρει σε πολλές περιπτώσεις, παρασυρμένος από τις ανθρώπινες αδυναμίες και την εγκόσμια πραγματικότητα . . . Πιστεύω όμως . . . Και νοιώθω αυτή την πίστη να φουντώνει μέσα στο Ορος . . . Οπως αυτό το συναίσθημα το νοιώθουν και το βιώνουν όλοι όσοι το επισκέπτονται.

Και πάλι ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ! !
Γιώργος
Γιώργος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σχόλια για το "Άγιο Όρος...ένα διαφορετικό ταξίδι" - Σελίδα 3 Empty Απ: Σχόλια για το "Άγιο Όρος...ένα διαφορετικό ταξίδι"

Δημοσίευση από traveller Πεμ 13 Δεκ 2012 - 17:55

Πολυ ωραια και ενδιαφερουσα αφηγηση !!!
Σ'ευχαριστουμε Γιωργο ...
traveller
traveller


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σχόλια για το "Άγιο Όρος...ένα διαφορετικό ταξίδι" - Σελίδα 3 Empty Απ: Σχόλια για το "Άγιο Όρος...ένα διαφορετικό ταξίδι"

Δημοσίευση από Γιωργάκος Πεμ 13 Δεκ 2012 - 19:28

Γιώργο ένα μεγάλο ευχαριστώ για την περιγραφή και τις φωτογραφίες σου, είναι σαν να ήμουν μαζί σου.
Γιωργάκος
Γιωργάκος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σχόλια για το "Άγιο Όρος...ένα διαφορετικό ταξίδι" - Σελίδα 3 Empty Απ: Σχόλια για το "Άγιο Όρος...ένα διαφορετικό ταξίδι"

Δημοσίευση από Patrinos Πεμ 13 Δεκ 2012 - 19:45

Γιώργο, συγχαρητήρια hi και σ΄ευχαριστούμε.
Patrinos
Patrinos


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σχόλια για το "Άγιο Όρος...ένα διαφορετικό ταξίδι" - Σελίδα 3 Empty Απ: Σχόλια για το "Άγιο Όρος...ένα διαφορετικό ταξίδι"

Δημοσίευση από caminador Πεμ 13 Δεκ 2012 - 20:39

Αγαπητέ georgedim απολαύσαμε την υπέροχη και σφαιρική αφηγηματική παρουσίασή σου, πράγματι ένα διαφορετικό ταξίδι μοναδικό, που σε φορτίζει και σε οπλίζει, ίσως το απόλυτο ταξίδι. Θα ήθελα να ήμουν στη θέση σου, είμαι στο στάδιο του θέλω να πάω, εσύ στην "υπόσχεση επιστροφής" κατάσταση αφάνταστα παρηγορητική σ`ευχαριστούμε. Την τελευταία φωτογραφία δεν χορταίνεις να τη βλέπεις.....
caminador
caminador


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σχόλια για το "Άγιο Όρος...ένα διαφορετικό ταξίδι" - Σελίδα 3 Empty Απ: Σχόλια για το "Άγιο Όρος...ένα διαφορετικό ταξίδι"

Δημοσίευση από diamantino Πεμ 13 Δεκ 2012 - 21:49

Γιωργάκος έγραψε:Γιώργο ένα μεγάλο ευχαριστώ για την περιγραφή και τις φωτογραφίες σου, είναι σαν να ήμουν μαζί σου.

+1


bravo
diamantino
diamantino


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σχόλια για το "Άγιο Όρος...ένα διαφορετικό ταξίδι" - Σελίδα 3 Empty Απ: Σχόλια για το "Άγιο Όρος...ένα διαφορετικό ταξίδι"

Δημοσίευση από george Πεμ 13 Δεκ 2012 - 22:55

Patrinos έγραψε:Γιώργο, συγχαρητήρια hi και σ΄ευχαριστούμε.



+1
george
george


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σχόλια για το "Άγιο Όρος...ένα διαφορετικό ταξίδι" - Σελίδα 3 Empty Απ: Σχόλια για το "Άγιο Όρος...ένα διαφορετικό ταξίδι"

Δημοσίευση από Cissy 242 Παρ 14 Δεκ 2012 - 10:50

Γιώργο πολύ ωραίες οι φωτογραφίες και η αφήγησή σου. Χαίρομαι που μπορείς εσύ και άλλοι να βρίσκετε ο καθένας τα στοιχεία που τον ελκύουν περισσότερο σε αυτόν τον χώρο και τον οδηγούν σε ψυχική ανάταση. Αν κάτι μας κάνει καλό ή μας κάνει καλλίτερους ως ανθρώπους, οφείλουμε να το ακολουθούμε γιατί όταν εμείς βελτιωνόμαστε, βελτιώνεται και ο κόσμος γύρω μας. Αυτή νομίζω ότι είναι η μοναδική δυνατότητά μας αν θέλουμε να κάνουμε την διαφορά πλέον.
Εγώ δυστυχώς πρέπει να περιοριστώ στις αφηγήσεις από δεύτερο χέρι, κάτι που δεν μου δημιουργεί και καμμιά ιδιαίτερη χαρά και δεν και έχω και λόγους να συμφωνώ με το άβατον, ήτοι την υποχρεωτική έλλειψη "πειρασμών" για τους μοναχούς. Σε φιλοσοφικό επίπεδο θα τους παραδεχόμουνα αν θα καταπολεμούσαν τους "πειρασμούς" αντιμετωπίζοντάς τους. Καταργώντας τους, δεν κάνουν και κανένα κατόρθωμα κατά την ταπεινή μου άποψη. Οπως επίσης δεν με ενθουσιάζει ο αντιδυτικισμός τους στην θεωρία, που έρχεται σε αντίθεση με την πρακτική τους να απορροφούν κονδύλια επί κονδυλίων από την Ευρωπαϊκή Ενωση για την συντήρηση των μονών. Οι οποίες βεβαίως θα είχαν σωριαστεί σε ερείπια χωρίς τα πακέτα Ντελόρ και τα διάφορα Εσπα.
Στις φωτογραφίες σου είδα φύση απείρου κάλλους και βαθειά υποβλητική.
Στους πετρόχτιστους τοίχους των μοναστηριών, στα ακριβά καλοδουλεμένα ξύλα, στα καλντερίμια, στα κουρασάνια, στους λιμενοβραχίονες, στις συντηρημένες εικόνες, στα λεπτοδουλεμένα κάγκελα και ταβάνια είδα τα Ευρωπαϊκά κονδύλια, και προσωπικά ευχαριστώ πάρα πολύ την Ευρωπαϊκή Ενωση γι΄αυτό και χαίρομαι πάρα πολύ που διατέθηκαν κονδύλια στο Αγιο Ορος και περισώθηκαν έτσι όλα αυτά τα μνημεία και κειμήλια.
C
Cissy 242
Cissy 242


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σχόλια για το "Άγιο Όρος...ένα διαφορετικό ταξίδι" - Σελίδα 3 Empty Απ: Σχόλια για το "Άγιο Όρος...ένα διαφορετικό ταξίδι"

Δημοσίευση από Georgedim Παρ 14 Δεκ 2012 - 20:27

Cissy 242 έγραψε:

............. και δεν και έχω και λόγους να συμφωνώ με το άβατον, ήτοι την υποχρεωτική έλλειψη "πειρασμών" για τους μοναχούς. Σε φιλοσοφικό επίπεδο θα τους παραδεχόμουνα αν θα καταπολεμούσαν τους "πειρασμούς" αντιμετωπίζοντάς τους.......

........ επίσης δεν με ενθουσιάζει ο αντιδυτικισμός τους στην θεωρία, που έρχεται σε αντίθεση με την πρακτική τους να απορροφούν κονδύλια επί κονδυλίων από την Ευρωπαϊκή Ενωση για την συντήρηση των μονών. Οι οποίες βεβαίως θα είχαν σωριαστεί σε ερείπια χωρίς τα πακέτα Ντελόρ και τα διάφορα ΕΣΠΑ......

C

Τηρώντας (.....σαν θέση ζωής) πάντα μια ....."αιρετική" στάση σε όλα όσα θεωρούμε είτε de facto, είτε de jure και .....εκ φύσεως ψάχνοντας και πίσω από ότι φαίνεται ή μας δείχνουν, αναζητώντας την αιτία και μη αποδεχόμενος τόσο εύκολα το προφανές έχω να παραθέσω τις εξής απόψεις μου στις τοποθετήσεις σου :

όσον αφορά το "Άβατον" είναι ένα από τα σημεία που κάνουν ξεχωριστό το Όρος. Και ας μην το τοποθετούμε μόνο σαν απαγόρευση της .....γυναικείας παρουσίας.
Το Άγιο Όρος δεν είναι φυλακή, επιτρέπεται στο καθένα είτε κοσμικός, είτε μοναχός να μετακινείται εντός και εκτός Όρους ελεύθερα και χωρίς ιδιαίτερες απαγορεύσεις.
Επομένως η θεώρηση ότι το άβατο στις γυναίκες .....προστατεύει την παρθενία των μοναχών, μόνο κάτω από μια πολύ πρόχειρη και ...αντιφεμινιστική διάθεση θα ήταν αποδεκτό.
Παρότι έτσι έχει καθιερωθεί συνταγματικά (νομοθετικό διάταγμα 2623/1953 (ΦΕΚ Α΄ 268/28.9.1953) και νομοθετικό διάταγμα 10 της 16/9/1926 που κύρωσε τον καταστατικό χάρτη του Αγίου Όρους (Κ.Χ.Α.Ο.), ο οποίος βάσει του άρθρου 186 απαγορεύει την είσοδο γυναικών στον Άθωνα),
αναζητώντας και λίγο παραπέρα από το προφανές ο περιορισμός αυτός έχει την πνευματική του βάση, στην εγκατάλειψη κάθε υλικής απολαύσεως που αποτελεί θεμελιώδη έκφανση της μοναχικής υποσχέσεως κάθε μοναχού, καθώς και στην αφιέρωση του Όρους στη Θεοτόκο.
Άβατο είναι η γεωγραφική αποκλειστικότητα του Όρους, ο κανονισμός της λειτουργίας του, ο τρόπος ζωής και πολιτείας των μοναχών του που έχουν ρίζες καθαρά θεολογικές και ειδικότερα εσχατολογικές.
Άβατο είναι όλα τα πράγματα που θεωρούμε αναγκαία στην κοσμική μας ζωή, αλλά για τους περισσότερους μοναχούς είναι αδιάφορα και ασήμαντα. Αυτή καθεαυτή η υπαρξιακή κατάσταση του μοναχού εγκαθιστά αυτόματα ένα άβατο για τον κοσμικό άνθρωπο, ανεξαρτήτως φύλου και εθνικότητος.
Άβατο είναι η συνειδητοποίηση της σχετικότητας και της προσωρινότητας της βιολογικής κατάστασης της φύσης μας.
Το Άβατο αποτελεί το υπόδειγμα του ορθόδοξου ασκητικού μοναχισμού.
Το Άβατο δεν είναι θέμα ανθρωπίνων δικαιωμάτων, φυλετικής διακρίσεως και άνισης μεταχείρισης αλλά ένα ιστορικό και πολιτιστικό κειμήλιο.
Το Άβατο θεωρούμενο μέσα σε πλαίσιο καθαρά ανθρώπινο είναι ακατανόητο και αδιανόητο και είναι λάθος αυτή η προσέγγιση του. Η αφιέρωση αυτού του χώρου στο Θεό αυτομάτως δημιουργεί ένα άβατον ανάμεσα στην απόλυτα τέλεια θεϊκή ύπαρξη και τη σχετική και ατελή ανθρώπινη ύπαρξη και προτρέπει στη υπέρβαση, την ουσία δηλαδή του μοναχισμού.
Όσο τα άβατα του Αγίου όρους γίνονται βατά για τους ανθρώπους, τόσο το Όρος γίνεται άβατο για την υπέρβαση προς το Θεό και όσο οι νέοι δρόμοι γεμίζουν με άσχετους ή περίεργους τόσο η πνευματικότητα του απειλείται , ζεις το μοναχικό θέαμα , αλλά χάνεις την ασκητικό βίωμα , καταργείται η επαφή με την φύση και η κοσμική ζωή εισβάλλει ανεπανόρθωτα.

Και ερχόμαστε στο θέμα της συντήρησης από τα κονδύλια της Ε.Ε..
Προσωπικά δεν το θεωρώ λάθος κάτω από το πρίσμα της συντήρησης μιας μοναδικής στο κόσμο πολιτιστικής κληρονομιάς αναγνωρισμένης από το 1988 από την UNESCO (συγκαταλέγεται στον κατάλογο των Μνημείων Παγκόσμιας Πολιτιστικής Κληρονομιάς).
Στην διάρκεια της σύντομης παραμονής μου στο Όρος, από τις διάφορες συζητήσεις με τους μοναχούς δεν διέκρινα κάποια αντιδυτική νοοτροπία στα λεγόμενα τους. Αντίθετα ο ......"φόβος" τους βρίσκονταν στην έντονη δραστηριοποίηση και οικονομική στήριξη από τη ......"μαμά" Ρωσία, υπό το πρίσμα ενός μη ελεγχόμενου ......"θρησκευτικού τουρισμού".

Georgedim
Georgedim
Admin


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σχόλια για το "Άγιο Όρος...ένα διαφορετικό ταξίδι" - Σελίδα 3 Empty Απ: Σχόλια για το "Άγιο Όρος...ένα διαφορετικό ταξίδι"

Δημοσίευση από athanase Παρ 14 Δεκ 2012 - 20:50

Γιώργο, σ' ευχαριστούμε για τις πολύτιμες πληροφορίες για τον μελλοντικό επισκέπτη και όχι μόνον. Οι περιγραφές σου ήταν υπέροχες και ευχάριστες και... λυπηθήκαμε που τελείωσαν, οι φωτό σου άψογες. Να είστε καλά να ξαναπάτε.
athanase
athanase


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σχόλια για το "Άγιο Όρος...ένα διαφορετικό ταξίδι" - Σελίδα 3 Empty Απ: Σχόλια για το "Άγιο Όρος...ένα διαφορετικό ταξίδι"

Δημοσίευση από Cissy 242 Δευ 17 Δεκ 2012 - 9:58

Υπάρχουν δύο ψηφίσματα του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου κατά του Αβάτου. Αρα δεν είμαι μόνη μου, έχω πολύ μεγάλη παρέα σ΄αυτή την άποψη.
Επί του θεολογικού και των πνευματικών υπερβάσεων κλπ., περιορίζομαι στην ρήση του Χριστού "ουκ ένι Ιουδαίος ουδέ Έλλην, ουκ ένι ελεύθερος και δούλος, ουκ ένι άρσεν και θήλυν."
Καλή εβδομάδα
C
Cissy 242
Cissy 242


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σχόλια για το "Άγιο Όρος...ένα διαφορετικό ταξίδι" - Σελίδα 3 Empty Απ: Σχόλια για το "Άγιο Όρος...ένα διαφορετικό ταξίδι"

Δημοσίευση από Aigagros Δευ 17 Δεκ 2012 - 10:23

Όσον αφορά στη "μαμά Ρωσία", έχω διαβάσει ότι παλαιότερα οι Σοβιετικοί δεν είχαν σκοπό τη θρησκευτική προσήλωση, αλλά προσπαθούσαν να δημιουργήσουν θύλακες με οπλισμένους μοναχούς, έτσι ώστε να μπορέσουν εάν απαιτηθεί να αποκτήσουν πρόσβαση στο Αιγαίο μέσω των χωρών του ανατολικού μπλοκ. Δεν μπόρεσα να επιβεβαιώσω τα παραπάνω, αλλά ακόμα και αν είναι αληθή, σήμερα οι καταστάσεις έχουν αλλάξει (νομίζω).
Aigagros
Aigagros


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σχόλια για το "Άγιο Όρος...ένα διαφορετικό ταξίδι" - Σελίδα 3 Empty Απ: Σχόλια για το "Άγιο Όρος...ένα διαφορετικό ταξίδι"

Δημοσίευση από Νικόλας Μητσόπουλος Δευ 17 Δεκ 2012 - 10:43

Σίσσυ δεν είσαι μόνη, εκτός του Ευρωπαϊκού κοινοβουλίου είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν αρκετοί στο φόρουμ που συμφωνούν... smile1
Εγώ σταματώ στο καθαρά "εκδρομικό" του θέματος.
Θαυμάζω και τις φωτογραφίες, επαινώ και τις χρηστικές πληροφορίες του παρόντος οδοιπορικού και κρατώ την γνώμη και τις πνευματικές ανησυχίες μου για κάποιο άλλο πιο σχετικό φόρουμ... Εδώ αρκεί το camp
Νικόλας Μητσόπουλος
Νικόλας Μητσόπουλος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σχόλια για το "Άγιο Όρος...ένα διαφορετικό ταξίδι" - Σελίδα 3 Empty Απ: Σχόλια για το "Άγιο Όρος...ένα διαφορετικό ταξίδι"

Δημοσίευση από caminador Δευ 17 Δεκ 2012 - 13:26

Ωραίος ο Νικόλας...... nocom1
caminador
caminador


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σχόλια για το "Άγιο Όρος...ένα διαφορετικό ταξίδι" - Σελίδα 3 Empty Απ: Σχόλια για το "Άγιο Όρος...ένα διαφορετικό ταξίδι"

Δημοσίευση από Georgedim Δευ 17 Δεκ 2012 - 23:11

Cissy 242 έγραψε:
Υπάρχουν δύο ψηφίσματα του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου κατά του Αβάτου. Αρα δεν είμαι μόνη μου, έχω πολύ μεγάλη παρέα σ΄αυτή την άποψη.

Σίσσυ μου στα ψηφίσματα του Ευρωκοινοβουλίου για το Άβατο", παρότι πλειοψήφησαν, υπάρχει το εξής οξύμωρο :

στην τελική πράξη προσχωρήσεως της Ελλάδος στις Ευρωπαϊκές Κοινότητες έγινε κοινή δήλωση από όλα τα μέλη της τότε Κοινότητας όσον αφορά το ειδικό καθεστώς του Αγίου Όρους και η δήλωση αυτή επιβεβαιώθηκε με τη διακήρυξη υπ' αριθμ. 8 της τελικής πράξεως της Συνθήκης του Άμστερνταμ (1997).
Με την κοινή αυτή δήλωση τα κράτη-μέλη «αναγνωρίζουν» το ειδικό καθεστώς που έχει παραχωρηθεί στο Άγιον Όρος «όπως τούτο είναι εγγυημένο από το άρθρο 105 του ελληνικού Συντάγματος» και «δικαιολογείται αποκλειστικά για λόγους πνευματικούς και θρησκευτικούς»:

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
(για να μην ψάχνετε, είναι στη σελίδα 144 της διακήρυξης)

Τι σημαίνει αυτό ;
Ότι ακόμα και στο Ευρωκοινοβούλιο οι εκπρόσωποι των κρατών-μελών πιάνονται ....."αδιάβαστοι" και εκτίθενται όταν ψηφίζουν χωρίς να έχουν μελετήσει τα θέματα υπέρ των οποίων καλούνται να δώσουν την ψήφο τους (......είδατε δεν αποτελεί πρωτοτυπία μόνο του Ελληνικού μας κοινοβουλίου Mad ).

Σαφώς σέβομαι και υπερασπίζομαι το δικαίωμα του καθενός μας να έχει τις απόψεις του και όπως έγραψα και παραπάνω πάντα έχω μια ...."αιρετική" σκέψη στα καθιερωμένα και ποτέ δεν υπήρξα ...."της εκκλησίας και του κατηχητικού", αλλά και από την άλλη μου αρέσει να ψάχνω το καθετί λίγο παραπάνω και αυτό που βρίσκω να το μοιράζομαι ώστε να ....γίνεται συζήτηση Very Happy !!!

Όσον αφορά τα περί "πνευματικών ανησυχιών" που έγραψε ο Νικόλας Μητσόπουλος, απλά εξέφρασα κάποιες σκέψεις με αφορμή την σωστή ή όχι ύπαρξη του Άβατου και έχοντας αποκομίσει και μια μικρή πρώτη εμπειρία από την επίσκεψη μου στο Όρος.
Είναι καθαρά προσωπικές απόψεις και σκέψεις και ποτέ δεν διεκδίκησα .....το αλάθητο, ειδικά σε θέματα που έχουν τουλάχιστον δύο "αναγνώσεις".
Georgedim
Georgedim
Admin


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σχόλια για το "Άγιο Όρος...ένα διαφορετικό ταξίδι" - Σελίδα 3 Empty Απ: Σχόλια για το "Άγιο Όρος...ένα διαφορετικό ταξίδι"

Δημοσίευση από Maximos Δευ 17 Δεκ 2012 - 23:55

georgedim έγραψε:
Σαφώς σέβομαι και υπερασπίζομαι το δικαίωμα του καθενός μας να έχει τις απόψεις του και όπως έγραψα και παραπάνω πάντα έχω μια ...."αιρετική" σκέψη στα καθιερωμένα και ποτέ δεν υπήρξα ...."της εκκλησίας και του κατηχητικού", αλλά και από την άλλη μου αρέσει να ψάχνω το καθετί λίγο παραπάνω και αυτό που βρίσκω να το μοιράζομαι ώστε να ....γίνεται συζήτηση Very Happy !!!
Γιώργο, συμφωνώ απόλυτα μαζί σου ...
... και θα έλεγα ... και πολύ καλά κάνεις, ως προς το τελευταίο σκέλος της πρότασής σου .

Με κάθε συζήτηση, βγαίνουμε "κερδισμένοι" και πιο "πλούσιοι" ...
... ως προς τις απόψεις και τις σκέψεις, που μπορεί να υπάρξουν για το οποιοδήποτε θέμα.

Maximos
Maximos
Admin


https://taxidiarides.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σχόλια για το "Άγιο Όρος...ένα διαφορετικό ταξίδι" - Σελίδα 3 Empty Απ: Σχόλια για το "Άγιο Όρος...ένα διαφορετικό ταξίδι"

Δημοσίευση από Cissy 242 Τρι 18 Δεκ 2012 - 14:19

Γιώργο μου, επειδή όπως λέει ο Μάξιμος απο κάθε συζήτηση βγαίνουμε πιο κερδισμένοι και πιο πλούσιο, να προσθέσω ότι το Ευρωκοινοβούλιο γνώριζε σαφώς το ειδικό καθεστώς του Αγίου Όρους και τον Νόμο που διέπει αυτό το ειδικό καθεστώς. Ήθελε όμως να τονίσει το οξύμωρο, όπως είπες, ή μάλλον την αντίφαση μεταξύ του νόμιμου (του εδικού νομικού καθεστώτος δηλαδή) και του ηθικού (την παραβίαση δηλαδή των συγκεκριμένων ελευθεριών που αυτό επιφέρει). Τώρα η απάντηση στο γιατί το νόμιμο πρέπει να είναι και ηθικό, έχει δοθεί με πολλούς τρόπους πρόσφατα, δεν χρειάζεται να το αναλύσουμε.

Όπως είχε πει η Αννα Καραμάνου υποστηρίζωντας τα ψηφίσματα του Ευρωκοινοβουλίου "η απόφαση των μοναχών που απαγορεύει την πρόσβαση των γυναικών στον Άθω είχε ληφθεί πριν από χίλια χρόνια, την εποχή του μαύρου Μεσαίωνα στην Ευρώπη και αντανακλά την κοινωνική πραγματικότητα εκείνης της εποχής, όταν οι γυναίκες δεν είχαν πρόσβαση ούτε στη μόρφωση, ούτε στις τέχνες, ούτε στη δημόσια ζωή. Σήμερα, με την αναγνώριση της ισότητας των φύλων και των δικαιωμάτων των γυναικών, αυτή η απόφαση δεν μπορεί να έχει ισχύ, επειδή συγκρούεται όχι μόνο με τη σύγχρονη αντίληψη για τα ανθρώπινα δικαιώματα, αλλά και με την ίδια τη χριστιανική θρησκεία και πίστη. Υπενθυμίζω το καταπληκτικό χριστιανικό μήνυμα, που καταδικάζει τις διακρίσεις με βάση το φύλο ή την εθνική και κοινωνική καταγωγή: "Ουκ ένι Ιουδαίος, ουδέ Έλλην, ουκ ένι δούλος, ουδέ ελεύθερος, ουκ ένι άρρεν ή θήλυ". Άραγε, σε ποιό Ευαγγέλιο ή σε ποιό δόγμα στηρίζεται η απόφαση αποκλεισμού του μισού του ανθρώπινου γένους από τον Άθω;

Η σχετική απόφαση του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου μπορεί να αποτελέσει τη βάση για ένα νηφάλιο, δημόσιο διάλογο. Στις δημοκρατικές κοινωνίες δεν υπάρχουν θέματα ταμπού. Ο σεβασμός στις παραδόσεις δεν μπορεί να χρησιμοποιείται ως άλλοθι για τον περιορισμό των δικαιωμάτων και την επιβολή διακρίσεων με βάση το φύλο. Οι μοναχοί του Άθω είναι καιρός να ξανασκεφτούν την απόφαση που δίνει προνόμια στο ένα φύλο του ανθρώπου και αντιμετωπίζει το άλλο (τις ίδιες τις μητέρες τους) ως δημιούργημα ενός κατώτερου θεού. Καμιά παράδοση και κανένα έθιμο δε μπορεί να είναι υπεράνω του σεβασμού των δικαιωμάτων και της αξιοπρέπειας του ανθρώπου.

Σε προσωπικό επίπεδο, να τονίσω ότι μου αρέσει πάρα πολύ να ψάχνω , ευτύχησα κυριολεκτικά να το κάνω σε επαγγελματική βάση, γι΄αυτό και ασπάζομαι απαρεγκλίτως το δόγμα "ερευνάτε τας γραφάς".
C
Cissy 242
Cissy 242


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σχόλια για το "Άγιο Όρος...ένα διαφορετικό ταξίδι" - Σελίδα 3 Empty Απ: Σχόλια για το "Άγιο Όρος...ένα διαφορετικό ταξίδι"

Δημοσίευση από Γιώργος Τρι 18 Δεκ 2012 - 15:18



Κατ' αρχάς με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο η τοποθέτηση του Νικόλα : " . . . Εγώ σταματώ στο καθαρά "εκδρομικό" του θέματος. Θαυμάζω και τις φωτογραφίες, επαινώ και τις χρηστικές πληροφορίες του παρόντος οδοιπορικού και κρατώ την γνώμη και τις πνευματικές ανησυχίες μου για κάποιο άλλο πιο σχετικό φόρουμ . . ."

Ο κάθε ένας λοιπόν έχεις τις όποιες, (σεβαστές), απόψεις του και τις δικές του πνευματικές ανησυχίες . . . Μπαίνω στον πειρασμό όμως να ανεβάσω σχετικό άρθρο της Λιάνας Κανέλλη που δημοσιεύθηκε στο περιοδικό Άρδην τεύχος 11, 1997, με την προσωπική μου παρατήρηση ότι το θέμα του "άβατου" στο Ορος είναι πάρα πολύ σύνθετο γιά να αντιμετωπίζεται απλά και μόνον σαν θέμα "δημοκρατίας", "ελεύθερης διακίνησης" ή "θέμα ισότητας των δύο φύλων" , και εν προκειμένω ορθά επισημαίνεται από την Κανέλλη ότι δεν θα πρέπει
" . . . κάποιος ή κάποια να βαφτίζει «πολιτική», το ανίερο δικαίωμα να παρεμβαίνει στην ιερότητα της προσευχής που δεν καταλαβαίνει . . . "


Γράφει λοιπόν η γνωστή Λιάνα Κανέλλη στο γνωστό, (επίσης), περιοδικό "Αρδην", με την αναγκαία προσωπική μου επισήμανση ότι τόσο η συγγραφέας όσο και το περιοδικό είναι γνωστό ότι βρίσκονται στον αντίποδα της "παπαδοκρατίας" και μόνον γιά θρησκολαγνεία δεν μπορούν να κατηγορηθούν :


Το Άγιον Όρος, εγώ είχα την τύχη την αγαθή να το πρωταντικρίσω πετώντας μ’ ένα «Μιράζ 2000» πάνω απ’ τον Άθω πέρυσι τέτοιες μέρες. Ήταν το δώρο των φρουρών του Αιγαίου, όπως έκτοτε αποκαλώ τους πιλότους της πολεμικής μας αεροπορίας, για τη γιορτή των αρχαγγέλων, τη δική τους, προς μία δημοσιογράφο που επιμένει να μετράει τις αναχαιτίσεις των απέναντι κι όχι τις παραβιάσεις τους . . . Λέγω «τύχη αγαθή» κι ας με πουν μελοδραματική, όσοι δεν ένιωσαν το προνόμιο να αεροζυγιάζονται με τα σύννεφα. Να περιδιάβαιναν τις κατοικίες των αγγέλων. Να βλέπουν μ’ όλα τα κύτταρα του φθαρτού σώματος τους, την προσευχή ως αύρα χαρμολύπης να εγκολπώνεται σκήτες και μοναστήρια, τις κατοικίες των ερα στών μιας ταπεινότητας, που αντέχει χίλια χρόνια τώρα να υπερασπίζεται με πίστη κι αγάπη τους πολλούς και άπιστους.

Όταν διάβασα στις εφημερίδες πως δύο κοινοτικές κυρίες αξιωματούχοι βγήκαν να μας επιτιμήσουν που επιμένουμε στο Άβατον του «Περιβολιού της Παναγιάς» μας, ανάμεσα σε κάτι φληναφήματα περί ισότητας των δύο φύλων, διακρίσεις κι άλλα τέτοια εκ του πονηρού, όταν τα έργα απάδουν των μεγαλοστομιών, στην αρχή γέλασα. Ύστερα δημοσιογραφικώς πονηρεύτηκα, ανησύχησα, για να οργιστώ εν τέλει από το ενδεχόμενο να πρέπει να είμαι συνεχώς σε . . . αγιορείτικη επιφυλακή.

Ήθελα να τις έχω μπροστά μου με ελληνικό κρασί και ψωμοτύρι, σε άγιες νύχτες ανοιξιάτικες, να μυρίζει αγιόκλημα και θυμάρι, να σκάνε μέσα στα ρούχα του ορθολογισμού τους και να τους μιλάω ώρες για τον έρωτα της ελευθερίας. Να προσπαθώ να τους πω πως για μας εδώ, τους εναπομείναντες και τις εναπομείνασες, ρωμιούς και ρωμιές, ο έρωτας είναι που έφερε το Άβατον του Ορους. Και πως στην κλίμακα των δικών μας αξιών, όπου θα βρεις κομμουνιστή να κάνει το σταυρό του και παπά με το ντουφέκι να υπερασπίζεται τα ντουβάρια του και ελεύθερους πολιορκημένους και γυναίκες να χορεύουν κατά γκρεμού και μιαν Ανάσταση ακατανόητη, αφού πεθαίνεις με την πίστη πως ο θάνατος με θάνατο νικιέται.

Πώς να τους πω όμως, πως εμείς μαθημένοι να πληρώνουμε περατατζίδικα στο Χάρο, με τραγούδια σαν το «έβαλε ο θεός σημάδι παλικάρι στα Σφακιά κι ο πατέρας του στον Άδη άκουσε μια ντουφέκια», έχουμε μια Παναγιά που δεν είναι σαν τη Μαντόνα τους και κηδεύει το παιδί της με «Ω γλυκύ μου έαρ γλυκύτατον μου τέκνον πού έδυ σου το κάλλος…». Τι να τους πω; Πως το Άβατον το σεβάστηκαν επί τετρακόσια χρόνια οι μουσουλμάνοι κατακτητές μας; Πως, όποτε κατατρεγμένος, διωγμένος λαός, γυναικόπαιδα, έτρεξαν να κρυφτούν στο Άγιον Όρος, το Άβατον ήρθη, όπως με την Αγάπη και για την Αγάπη αίρεται ως και η ελευθερία;

Θα με κοίταζαν ωσάν κάτοικο άλλου πλανήτη αν τους έλεγα πως, όποιος προσπαθήσει να παραβιάσει το Άβατον θα βρει σ’ αυτό το τρίτο πόδι της Χαλκιδικής ως άπαρτο ανάχωμα, πρώτες και καλύτερες τις γυναίκες αυτού του τόπου που δεν μετράνε την «ελευθερία» και τα «δικαιώματα τους» με το μέτρο που κονταίνει την πίστη των ανδρών τους. Πως δεν συλλογίζονται με το μέτρο των δήθεν δημοκρατών που καμώνονται τους υπερασπιστές των ανθρωπίνων δικαιωμάτων και αποδέχονται την αποικιοκρατική πολιτική, τα στρατηγικά συμφέροντα με χώρες βαφτισμένες «χώρες του τρίτου κόσμου» και το εμπάργκο στα παιδάκια του Ιράκ, ως το απαραίτητο μέτρο συνετισμού της ηγεσίας τους.

Ποιος θα τολμήσει και κυρίως ποια γυναίκα πολιτικός να αντιπαρατεθεί σε μια στάση ζωής ελληνίδας γυναίκας που ακόμη κι όταν πονάει και δεν καταλαβαίνει γιατί ο γιος της αφιερώνεται στο Χριστό και χάνεται στο «Περιβόλι της Παναγιάς» το μόνο που δε σκέφτεται είναι να αντιπαρατεθεί στη βούληση του Άλλου, πατώντας εκεί όπου η ίδια δοξάζεται ως γυναίκα όσο πουθενά αλλού. Είναι παράλογο, λοιπόν, το Άβατον; Πόσο; Ίσως όχι τόσο για μας όσο . . . πολιτισμένο γεγονός να υπάρχουν κέντρα διασκέδασης στη Δύση όπου οι πορτιέρηδες αποφασίζουν ποιος μπαίνει μέσα και ποιος όχι, με μόνο κριτήριο την όψη, τα ρούχα και τον . . . αέρα κοσμικότητας που αποπνέουν. Πώς να το καταλάβει το Αβατον αυτή η Δύση; Που ό,τι δεν κατανοεί, όπου αδυνατεί να αισθανθεί τον όποιο Άλλο με συγκατάβαση, οταν δεν μπορεί να ηθικολογήσει κατά τα καλά και συμφέροντα της, επεμβαίνει, κατακτά, καταπιέζει, βιαίως «εκπολιτίζει», πλούσια σε προσχήματα και λογικοφανή τεχνάσματα, χρήματα και όπλα, βέτο σε διεθνείς οργανισμούς κι άλλα πολλά παρόμοια.

Όσο η Κύπρος θα χωρίζεται από μια γραμμή αίματος βαφτισμένη πράσινη για τις δυτικές συμμαχικές ανάγκες. Όσο οι πλούσιοι δυτικοευρωπαίοι θα αναζητούν σεξουαλικό τουρισμό ανήλικων στη Άπω Ανατολή ω. . . διάλειμμα στις μπίζνες. Όσο ένα κεφάλι κυανοκράνου θα βαραίνει όσο μια χιλιάδα ανώνυμοι νεκροί σε μαύρη, άσπρη, κίτρινη, χώρα επιρροής τους, αυτοί οι υπερασπιστές δήθεν, των ανθρωπίνων δικαιωμάτων και της ισότητας δήθεν των φύλων, ούτε να μιλούν επιτρέπεται για το Αβατον του Άθω. Νισάφι πια! Εκτός κι αν αληθεύουν οι πληροφορίες πως τάχαμου η Ουνέσκο για να πατήσει πόδι εκεί όπου της λένε πως υπάρχουν θησαυροί, με σταυροψυχάρεια τερτίπια και κατάλληλη διπλωματική εκμετάλλευση της βαλκανικής πολυεθνικότητας των μονών, μηχανεύεται να θέσει υπό την προστασία της το Άγιον Όρος. Στον τόπο μας κάποιος πρέπει να τους πει όλων αυτών των προστατών πως την προστασία αυτήν εμείς, άνδρες και γυναίκες, τη λέμε νταβατζιλίκι, την απεχθανόμαστε και την πατρίδα ακόμη και με Εφιάλτες δικούς μας, δεν την βγάζουμε στο κλαρί. Τη δε πίστη μας που δεν ξέπεσε ποτέ στην κοσμικότητα των συγχωροχαρτιών, την υπερασπιζόμαστε με αίμα.

Άλλωστε, πως να κατανοήσουν όλοι αυτοί οι προστάτες και οι προστάτιδες δυνάμεις πως εμείς την Παναγία την έχουμε Αρχιστράτηγο, Υπέρμαχο και τη Υπερμάχω Στρατηγώ τα νικητήρια και την έργω αγάπη μας καταθέτουμε πανηγυρικώς, ψάλλοντας Χαίρε Νύμφη Ανύμφευτε.

Σ’ αυτήν την Ορθόδοξη «πόρτα» του Ουρανού, οι δικοί μας άντρες μάς αφήνουν εμάς τις αγαπημένες τους κέρβερους. Και βρυχώμεθα κάθε που κάποιος ή κάποια βαφτίζει «πολιτική», το ανίερο δικαίωμα να παρεμβαίνει στην ιερότητα της προσευχής που δεν καταλαβαίνει. Αν δε, προσπαθήσει να την εφαρμόσει κιόλας . . . τότε δαγκώνουμε.

Γιώργος
Γιώργος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σχόλια για το "Άγιο Όρος...ένα διαφορετικό ταξίδι" - Σελίδα 3 Empty Απ: Σχόλια για το "Άγιο Όρος...ένα διαφορετικό ταξίδι"

Δημοσίευση από Cissy 242 Τρι 18 Δεκ 2012 - 15:41

Γιώργο μου, η τοποθέτηση του Νικόλα είναι εκ των ων ουκ άνευ. Συμφωνούμε απόλυτα. Γιά το "σύνθετον" διαφωνούμε. Αλλά δεν βλέπω κανένα επιχείρημα ως προς το "σύνθετο", άλλο από την παράδοση. Αν υπάρχει, μετά χαράς να το δω, να το ενστερνιστώ και να αλλάξω άποψη. Την Κανέλλη, λυπάμαι αλλά μου είναι παντελώς αδύνατον να την διαβάσω και να την λάβω υπ΄όψιν μου. Εδώ μπορείς να πεις ότι θέλεις. Έχω τα ελατώματά μου.... Very Happy Very Happy
C
Cissy 242
Cissy 242


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 3 από 4 Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης