www.taxidiarides.gr
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Translate into your language
Πρόσφατα Θέματα
» Μπαταρία LiFePO4
από gsalonica Παρ 22 Μαρ 2024 - 7:42

» παροχη ρευματος τροχοσπιτου
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:43

» Τροχόσπιτα KABE
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:22

» Κόψιμο βασιλόπιτας 2024
από Ddimi Κυρ 25 Φεβ 2024 - 17:15

» Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα
από Batfalcon Πεμ 25 Ιαν 2024 - 12:50

» «Conte de Noël» ….μια νοσταλγική Χριστουγεννιάτικη ιστορία.
από Georgedim Κυρ 24 Δεκ 2023 - 9:11

» Πωλείται τροχοσκηνή Alpen Kreuzer Allure
από Antonioz Πεμ 27 Ιουλ 2023 - 9:04

» PDF ΜΕ ΤΑ CAMPING ΕΛΛΑΔΟΣ 2023
από Georgedim Τετ 26 Ιουλ 2023 - 9:47

» Τέλη κυκλοφορίας με το μήνα
από ktRinity Πεμ 20 Ιουλ 2023 - 14:32

» Σύνορα....
από Georgedim Τετ 19 Ιουλ 2023 - 19:07

» Πρόβλημα στη σίτα
από spyrosbhta Δευ 17 Ιουλ 2023 - 17:16

» Καλοκαίρι 2022 : οδοιπορικό σε Φρανκονία, ....Ρηνανία, ....Λουξεμβούργο, ....Αλσατία ....και Μέλανα Δρυμό.
από diamantino Τρι 4 Ιουλ 2023 - 19:59

» Επιτρέπεται η διανυκτέρευση μέσα σε οποιαδήποτε όχημα σε χώρους μη οργανωμενους ;
από Νικόλας Παρ 23 Ιουν 2023 - 13:33

» Αναζήτηση-αγορά αυτοκινούμενου
από yamaren Σαβ 17 Ιουν 2023 - 10:44

» Καλώς σας βρήκα
από Georgedim Σαβ 10 Ιουν 2023 - 23:35

» Καλό μήνα
από diamantino Δευ 5 Ιουν 2023 - 21:24

» Η ζωγραφιά μας...
από Georgedim Κυρ 4 Ιουν 2023 - 2:17

» Επιλογή ταξιδιάρικου τροχόσπιτου
από Georgedim Τετ 24 Μάης 2023 - 9:37

» Sygic πρόγραμμα πλοήγησης
από packman Δευ 22 Μάης 2023 - 19:05

» Ταχυθερμοσίφωνας υγραερίου στο τροχόσπιτο
από Georgedim Τετ 26 Απρ 2023 - 21:56

Η ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK
Ο ΚΑΙΡΟΣ
Like/Tweet/+1
About Us

Welcome to the forum www.taxidiarides.gr

Welcome to the forum  www.taxidiarides.gr

Για το camping ... τα ταξίδια ... και την καλή παρέα ...


Πίεση ελαστικών τροχόσπιτου ...

+13
caravanaris
tabbert
Masterless
Batfalcon
ladakias
teonakos
Aigagros
sudwind
george
Γιωργάκος
Georgedim
athanase
Maximos
17 απαντήσεις

Σελίδα 2 από 3 Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Πίεση ελαστικών τροχόσπιτου ... - Σελίδα 2 Empty Απ: Πίεση ελαστικών τροχόσπιτου ...

Δημοσίευση από teonakos Δευ 3 Σεπ 2012 - 23:13

Το λάστιχο γενικά δεν πρέπει να κάνει μάγουλο μα και δεν πρέπει να είναι πολύ φουσκωμένο.
Με το γεγονός ότι όλοι αλλάζουμε λάστιχα και δεν βάζουμε ειδικά για τρέυλερ (γιατί δεν υπάρχουν στο εμπόριο ) βάζουμε κανονικά αυτοκινήτων - φορτηγών, είμαστε υποχρεωμένοι να ακολουθήσουμε τις οδηγίες του εκάστοτε κατασκευαστή των ελαστικών και όχι του κατασκευαστή του τροχόσπιτου.
Πάντως να ξέρετε οτι σήμερα τα ελαστικά έχουν μεγάλες ανοχές και συγχωρούν λάθη.
Γιαυτό μην αγχώνεστε συμπεραλαμβανομένου του γεγονότος οτι οι ταχύτητες είναι σχετικά μικρές (έτσι πιστεύω βέβαια )
Δώστε σημασία στο βάρος που σηκώνει κάθε λάστιχο και όχι τον δείκτη ταχύτητος.
Εγώ στην θέση των ρυμουλκούμενων θα έβαζα λάστιχα ελαφρών φορτηγών και όχι επιβατηγών που κάνουν οι περισσότεροι.
teonakos
teonakos


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πίεση ελαστικών τροχόσπιτου ... - Σελίδα 2 Empty Απ: Πίεση ελαστικών τροχόσπιτου ...

Δημοσίευση από Γιωργάκος Πεμ 3 Ιουλ 2014 - 21:42

Μαστόρια  αρκετά !  "εγώ θα σου πω" και αυτά αρκετά !

Πόσο όμως αέρα θα πρέπει να βάζουμε στα λάστιχα του τροχόσπιτου ;

Ο πίνακας μας λέει η πίεση εξαρτάται απο τη διάσταση του ελαστικού σε συνδυασμό με τον δείκτη φορτίου .

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Γιωργάκος
Γιωργάκος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πίεση ελαστικών τροχόσπιτου ... - Σελίδα 2 Empty Απ: Πίεση ελαστικών τροχόσπιτου ...

Δημοσίευση από ladakias Παρ 4 Ιουλ 2014 - 10:07

οσο λεει ο κατασκευαστης του τροχοσπιτου.
το ιδιο προβλημα ειχα και εγω με την τροχοσκηνη,μου ειπαν 30-32 και τοσο εβαζα .οταν εβαλα καινουργια λαστιχα και εκανα ταξιδι καποια στιγμη ανοιξα τα παραθυρα και μου ηρθε μυρωδια λαστιχου καταλαβα οτι πατουσαν πολυ και ανεβασα την πιεση 2 φορες .τοτε σταματησε η μυρωδια.ψαχνοντας αργοτερα ειδα οτι ο κατασκευαστης ελεγε 36.[δεν ειχα βιβλιο αλλα ψαχνωντας στο διαδυκτιο το βρηκα]
ladakias
ladakias


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πίεση ελαστικών τροχόσπιτου ... - Σελίδα 2 Empty Απ: Πίεση ελαστικών τροχόσπιτου ...

Δημοσίευση από sudwind Κυρ 6 Ιουλ 2014 - 16:26

οσο λεει ο κατασκευαστης του ελαστικου!!εμενα λεει 60 αλλα παντα βαζω γυρω στα 40-50,,να μην χοροπηδαει,,,
30-32 ειναι για τα απλα λαστιχα οχι τα 6λινα 8λινα που χρησιμοποιουμε στα τροχοσπιτα
sudwind
sudwind


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πίεση ελαστικών τροχόσπιτου ... - Σελίδα 2 Empty Απ: Πίεση ελαστικών τροχόσπιτου ...

Δημοσίευση από Batfalcon Πεμ 7 Μάης 2015 - 14:18

Πριν από λίγο καιρό, (πάλι με το σπίτι κοτσαρισμένο), αποφάσισα να κάνω δοκιμές.

Ετσι κι αλλοιώς βρισκόμουν στην Π.Ε.Ο Αθηνων - Κορίνθου, αρα υπήρχε "πεδίο δοκιμών" κακής ποιότητος / κακής επιπεδότητος οδοστρώματος.
Σταμάτησα σε ένα βενζινάδικο, και έβαλα 50 psi (τα λάστιχα είναι 8 λινα και επιτρέπουν μέχρι 60). To σπιτάκι κυλούσε πολύ πιο άνετα, ακολουθούσε το ίδιο καλά, στις στροφές ήταν σαν τραίνο πίσω μου. Μετά από καμιά 30αρια km, σε άλλο βενζινάδικο κατέβασα σε 45 psi. Η διαφορά που "είδα" στην αίσθηση ήταν ότι σουστάριζε πιο πολύ, έγινε πιο μαλακό αλλά έχασε σε αίσθηση κύλησης.

Εντυπο του κατασκευαστή δεν έχω, αλλά και να είχα θα αναφερόταν στα συμβατικά ελαστικά πρώτης τοποθέτησης και όχι στα 8λινα που φοράει.

Εσείς έχετε κάνει παρόμοιες δοκιμές;
Batfalcon
Batfalcon


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πίεση ελαστικών τροχόσπιτου ... - Σελίδα 2 Empty Απ: Πίεση ελαστικών τροχόσπιτου ...

Δημοσίευση από Γιωργάκος Πεμ 7 Μάης 2015 - 14:45

Με τον πίνακα που έχω βάλει ποιο πάνω εγώ πρέπει να βάζω 69 PSI .

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Τα Kg του τροχόσπιτου δεν ξεπερνάνε τα 1300 έτσι έχω βρει την ιδανική πίεση για να μην  πηδάει και να έχω ευκολία κίνησης 55 PSI.
Γιωργάκος
Γιωργάκος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πίεση ελαστικών τροχόσπιτου ... - Σελίδα 2 Empty Απ: Πίεση ελαστικών τροχόσπιτου ...

Δημοσίευση από Masterless Παρ 8 Μάης 2015 - 16:02

Κι εγώ 55 psi.
Masterless
Masterless


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πίεση ελαστικών τροχόσπιτου ... - Σελίδα 2 Empty Απ: Πίεση ελαστικών τροχόσπιτου ...

Δημοσίευση από tabbert Κυρ 6 Σεπ 2015 - 14:48

Γιώργος Δασκαλό έγραψε:Μαστόρια  αρκετά !  "εγώ θα σου πω" και αυτά αρκετά !

Πόσο όμως αέρα θα πρέπει να βάζουμε στα λάστιχα του τροχόσπιτου ;

Ο πίνακας μας λέει η πίεση εξαρτάται απο τη διάσταση του ελαστικού σε συνδυασμό με τον δείκτη φορτίου .

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
συμφωνα με τον παραπανω συνδεσμο στο δικο μου τροχοσπιτο εχω ελαστικα 175 R14C για μεγιστο προτεινομενο
κιλα ανα αξονα τα 1395 κιλα ..και το δικο μου εχει μικτο βαρος τα 1200 κιλα οποτε μου αναγραφει πιεση 4,5 psi η 65 bar....
και λεω γω τωρα ..το δικο μου εχει μαξ βαρος τα 1200 κιλα μηπως πρεπει να κανω την αναγωγη για τα 1200 ποσα bar πρεπει να βαλω?

tabbert


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πίεση ελαστικών τροχόσπιτου ... - Σελίδα 2 Empty πιεση ελαστικων

Δημοσίευση από caravanaris Δευ 25 Απρ 2016 - 17:59

καλησπερα στην ομαδα.για ενα τροχοσπιτο 700 κιλων περιπου ποσο πιεση πρεπει να εχουν τα ελαστικα του??
caravanaris
caravanaris


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πίεση ελαστικών τροχόσπιτου ... - Σελίδα 2 Empty Απ: Πίεση ελαστικών τροχόσπιτου ...

Δημοσίευση από Γιωργάκος Δευ 25 Απρ 2016 - 18:33

Άρη διάβασε τα παραπάνω και αν έχεις απορίες το συζητάμε .
Γιωργάκος
Γιωργάκος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πίεση ελαστικών τροχόσπιτου ... - Σελίδα 2 Empty Απ: Πίεση ελαστικών τροχόσπιτου ...

Δημοσίευση από Maximos Δευ 25 Απρ 2016 - 19:45

caravanaris έγραψε:καλησπερα στην ομαδα.για ενα τροχοσπιτο 700 κιλων περιπου ποσο πιεση πρεπει να εχουν τα ελαστικα του??
Ο Πίνακας, που ανέφερε παραπάνω ο Γιώργος (Δασκαλό), είναι καλός "οδηγός" και αρκετά κατατοπιστικός.
Αν υπάρχει το βιβλιαράκι του τροχόσπιτου, ρίξε μια ματιά και εκεί, συνήθως γράφει ο κατασκευαστής, την πίεση που προτείνει.
Όμως, ρυμουλκώντας, εάν "παίξεις" λίγο με την πίεση, θα βρείς αυτή που σου "ταιριάζει" ...
... χωρίς βέβαια να ξεπερνιόνται κάποια όρια ...
Τώρα τελευταία, από τα 45 psi, πήγα στα 50 psi (με όριο ελαστικού τα 65 psi) και "ακολουθεί" καλύτερα.
Έχω τα Hankook RA08 σε διάσταση 165R14 8PR, είναι οκτάλινα και κατάλληλα για ελαφρά φορτηγά ...
Maximos
Maximos
Admin


https://taxidiarides.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πίεση ελαστικών τροχόσπιτου ... - Σελίδα 2 Empty Απ: Πίεση ελαστικών τροχόσπιτου ...

Δημοσίευση από ladakias Τρι 26 Απρ 2016 - 8:17

caravanaris έγραψε:καλησπερα στην ομαδα.για ενα τροχοσπιτο 700 κιλων περιπου ποσο πιεση πρεπει να εχουν τα ελαστικα του??
στο βιβλιο του τροχοσπιτου πρεπει να λεει την πιεση αυτη ειναι η σωστη.



[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
ladakias
ladakias


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πίεση ελαστικών τροχόσπιτου ... - Σελίδα 2 Empty Απ: Πίεση ελαστικών τροχόσπιτου ...

Δημοσίευση από Γιωργάκος Τρι 26 Απρ 2016 - 14:17

ladakias έγραψε:
στο βιβλιο του τροχοσπιτου πρεπει να λεει την πιεση αυτη ειναι η σωστη.


Ναι αλλά το βιβλίο του τροχόσπιτου λέει για τα λάστιχα που είχε όταν αγοράστηκε .
Γιωργάκος
Γιωργάκος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πίεση ελαστικών τροχόσπιτου ... - Σελίδα 2 Empty Απ: Πίεση ελαστικών τροχόσπιτου ...

Δημοσίευση από ladakias Τετ 27 Απρ 2016 - 13:26

ενας τροπος για να βρουμε την σωστη πιεση εαν εχουμε αλλαξει διασταση  ειναι αυτος.

βαζουμε το οχημα σε τσιμεντενιο δαπεδο,περναμε το λαστιχο στο πελμα με ενα βρεγμενο πανι και τσουλαμε λιγο το οχημα μεχρι να βραχει το δαπεδο .πρεπει να δουμε το πελμα του λαστιχου στο δαπεδο ακριβος οπως ειναι και στο λαστιχο .εαν δεν ειναι σωστο βαζουμε περισοτερο η λιγοτερο αερα.
ladakias
ladakias


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πίεση ελαστικών τροχόσπιτου ... - Σελίδα 2 Empty Απ: Πίεση ελαστικών τροχόσπιτου ...

Δημοσίευση από spyrosbhta Τετ 27 Απρ 2016 - 16:00

Η πίεση δεν εξαρτάται από το μέγεθος των ελαστικών.


40 atm σε λάστιχο αυτοκινήτου είναι οι ίδιες 40 atm σε λάστιχο φορτηγού. Η ατμόσφαιρες ή bar ή κτλ είναι για το βάρος που θα σηκώσουν τα εκάστοτε ελαστικά. Πχ 40 atm δεν αρκούν για να σηκώσουν ένα φορτηγό 10 τόνων, είναι όμως παραπάνω για αυτοκίνητο 1 τόνου.


Βάλε όσα λέει ο κατασκευαστής για το βάρος του τροχόσπιτού σου.
spyrosbhta
spyrosbhta


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πίεση ελαστικών τροχόσπιτου ... - Σελίδα 2 Empty Απ: Πίεση ελαστικών τροχόσπιτου ...

Δημοσίευση από antreas hobby Τετ 27 Απρ 2016 - 17:08

Στα δικά μου ελαστικά που είναι (165Ρ 14) βάζω 60 psi όταν είναι  σε κρύα κατάσταση τα ελαστικά ώστε όταν θερμανθούν με την κίνηση και διασταλεί ο αέρας  να ανέβει η πίεση τους έως το 65 psi . -----
Παλιότερα με λιγότερη πίεση είχα αρκετό μπαλαντζαρισμα ενώ τώρα πηγαίνει  μια χαρά. 
antreas hobby
antreas hobby


http://www.netcomms.eu

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πίεση ελαστικών τροχόσπιτου ... - Σελίδα 2 Empty Απ: Πίεση ελαστικών τροχόσπιτου ...

Δημοσίευση από Aigagros Τετ 27 Απρ 2016 - 18:36

Πιστεύω ότι είναι απλό το θέμα. Αφού γνωρίζω το βάρος του τροχοσπίτου φοράω τα λάστιχα που είναι κατάλληλα για το συγκεκριμένο βάρος. Όταν βάζω αέρα προσέχω να μην κάνει μάγουλο το λάστιχο για να μην θερμαίνονται πολύ τα λινά του, ειδικά το καλοκαίρι, αλλά φροντίζω να μην ξεπερνάει το μέγιστο της πίεσης που αναγράφεται στα χαρακτηριστικά του ελαστικού. Και καλά μας ταξίδια!
Aigagros
Aigagros


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πίεση ελαστικών τροχόσπιτου ... - Σελίδα 2 Empty Απ: Πίεση ελαστικών τροχόσπιτου ...

Δημοσίευση από caminador Τετ 27 Απρ 2016 - 22:20

Να αναφέρω και μία ακόμη παράμετρο για τα ελαστικά του τροχοσπίτου, βέβαια είναι γραμμένο στα βιβλία αλλά η επανάληψη δεν κάνει κακό, είναι θέμα ασφάλειας. Όταν κατεβαίνουμε μεγάλες ή μακρές κατηφόρες τα φρένα αδράνειας του τροχόσπιτου ενεργοποιούνται από το βάρους του ρυμουλκούμενου που εφαρμόζεται στο κοτσαδόρο του αυτοκινήτου. Έτσι τα φρένα του τροχόσπιτου υπερθερμένονται καθώς και τα ελαστικά.Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να σταματάμε συχνά να ελέγχουμε τη θερμοκρασία των ελαστικών και αν χρειαστεί να περιμένουμε να πέσει η θερμοκρασία για να συνεχίσουμε.
Να σημειώσω δυο περιστατικά, εμπειρίες, σχετικά με τα φρένα σαν ταξιδιάρης.
1981 Γιουγκοσλαβία, με δυο παιδιά σκηνές και πλήρη εξοπλισμό, αυτοσχέδιες μπαγαζιέρες στην οροφή που γίνονταν ντουλάπα και πάγκος κουζίνας Vartburg SW. συνεχής κατηφόρα, αίσθηση στο φρένο σαν να πατώ τρόμπα αέρα, είχαν βράσει τα υγρά φρένων, σταματώ δύσκολα με χειρόφρενο και συνέχισα μετά μισή ώρα.
2006 Πορτογαλία, Βaleno SW-τροχόσπιτο, Στη Βraga, το κάμπινγκ της πόλης σε ανακαίνιση  εναλλακτικό στη κορυφή ενός βουνού,7-8 χμ. ωραία θέα αλά που ν`ανεβοκατεβαίνεις, φεύγουμε για Porto 150χμ αυτοκινητόδρομος. Στην κατηφόρα κάτι τσίριζε πίσω, το μυαλό μου πήγε στα φρένα,σταματώ στη πρώτη ευκολία, η ζάντες καίγανε... σιγά σιγά και με αρκετές στάσεις τη βγάλαμε καθαρή
caminador
caminador


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πίεση ελαστικών τροχόσπιτου ... - Σελίδα 2 Empty Απ: Πίεση ελαστικών τροχόσπιτου ...

Δημοσίευση από tabbert Τρι 2 Αυγ 2016 - 2:18

οταν αγορασα το τροχοσπιτο ειχε τυπωμενη επιγραφη στα πλαινα οχι εργοστασιακη αλλα αυτη με την ταινια που τυπωνουμε με το μηχανημα για 2,5 μπαρ σε 8λινα 175 R14C ελαστικα εβαλα 2,5 μπαρ που ισοδυναμει  με 36,2 εβλεπα οτι μεν ειχα σουστα στο τροχοσπιτο αλλα υπηρχε μια παραπανω δυσκολια στην ρυμουλκηση....επερισυ δεν πηγα πουθενα οποτε φετος θα δοκιμασω να βαλω πιεση 45 και να δω τα αποτελεσματα μιας και το δρομολογιο ειναι ιδιο με αυτο που ειχα κανει το 2015.....λογικα ενταξει θα πρεπει να ειναι η πιεση για τροχοσπιτο μικρου επιτρπομενου βαρους 1200 κιλα....τι λετε?

tabbert


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πίεση ελαστικών τροχόσπιτου ... - Σελίδα 2 Empty Απ: Πίεση ελαστικών τροχόσπιτου ...

Δημοσίευση από Γιωργάκος Τρι 2 Αυγ 2016 - 10:09


Με τα οκτάλινα λάστιχα στο τροχόσπιτο και πίεση 45 θα πηγαίνει ποιο ξεκούραστα το αυτ/το.
Γιωργάκος
Γιωργάκος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 2 από 3 Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης