www.taxidiarides.gr
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Translate into your language
Πρόσφατα Θέματα
» Μπαταρία LiFePO4
από gsalonica Παρ 22 Μαρ 2024 - 7:42

» παροχη ρευματος τροχοσπιτου
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:43

» Τροχόσπιτα KABE
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:22

» Κόψιμο βασιλόπιτας 2024
από Ddimi Κυρ 25 Φεβ 2024 - 17:15

» Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα
από Batfalcon Πεμ 25 Ιαν 2024 - 12:50

» «Conte de Noël» ….μια νοσταλγική Χριστουγεννιάτικη ιστορία.
από Georgedim Κυρ 24 Δεκ 2023 - 9:11

» Πωλείται τροχοσκηνή Alpen Kreuzer Allure
από Antonioz Πεμ 27 Ιουλ 2023 - 9:04

» PDF ΜΕ ΤΑ CAMPING ΕΛΛΑΔΟΣ 2023
από Georgedim Τετ 26 Ιουλ 2023 - 9:47

» Τέλη κυκλοφορίας με το μήνα
από ktRinity Πεμ 20 Ιουλ 2023 - 14:32

» Σύνορα....
από Georgedim Τετ 19 Ιουλ 2023 - 19:07

» Πρόβλημα στη σίτα
από spyrosbhta Δευ 17 Ιουλ 2023 - 17:16

» Καλοκαίρι 2022 : οδοιπορικό σε Φρανκονία, ....Ρηνανία, ....Λουξεμβούργο, ....Αλσατία ....και Μέλανα Δρυμό.
από diamantino Τρι 4 Ιουλ 2023 - 19:59

» Επιτρέπεται η διανυκτέρευση μέσα σε οποιαδήποτε όχημα σε χώρους μη οργανωμενους ;
από Νικόλας Παρ 23 Ιουν 2023 - 13:33

» Αναζήτηση-αγορά αυτοκινούμενου
από yamaren Σαβ 17 Ιουν 2023 - 10:44

» Καλώς σας βρήκα
από Georgedim Σαβ 10 Ιουν 2023 - 23:35

» Καλό μήνα
από diamantino Δευ 5 Ιουν 2023 - 21:24

» Η ζωγραφιά μας...
από Georgedim Κυρ 4 Ιουν 2023 - 2:17

» Επιλογή ταξιδιάρικου τροχόσπιτου
από Georgedim Τετ 24 Μάης 2023 - 9:37

» Sygic πρόγραμμα πλοήγησης
από packman Δευ 22 Μάης 2023 - 19:05

» Ταχυθερμοσίφωνας υγραερίου στο τροχόσπιτο
από Georgedim Τετ 26 Απρ 2023 - 21:56

Η ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK
Ο ΚΑΙΡΟΣ
Like/Tweet/+1
About Us

Welcome to the forum www.taxidiarides.gr

Welcome to the forum  www.taxidiarides.gr

Για το camping ... τα ταξίδια ... και την καλή παρέα ...


ΦΩΤΟΒΟΛΤΑΙΚΑ ζητηση

+12
diamantino
Masterless
Γιωργάκος
Aigagros
Νικόλας Μητσόπουλος
kapros
athanase
antreas hobby
lander474
nastyzuki
Maximos
sudwind
16 απαντήσεις

Σελίδα 4 από 4 Επιστροφή  1, 2, 3, 4

Πήγαινε κάτω

ΦΩΤΟΒΟΛΤΑΙΚΑ ζητηση - Σελίδα 4 Empty Απ: ΦΩΤΟΒΟΛΤΑΙΚΑ ζητηση

Δημοσίευση από sudwind Κυρ 10 Ιουν 2012 - 23:10

καλοριζικο,,
η προσφορα που εχεις βαλει γραφει καθαρα οτι ειναι για οικιακο συστημα 41 φ/β πανελ,,τωρα αυτη η προσφορα πως σου της εδωσε για τροχοσπιτο δεν το καταλαβαινω αφου εσυ εβαλες ενα μονο πανελ,,
εγω με το 12 volt που εχω βαλει εχω αμεση καταναλωση σε ολα τα 12βολτα μεσα στο τροχοσπιτο,,δεν χρειαζομαι δλδ ινβερτερ παρα μονο αν χρειαστω κατι σε 220,, εσυ για να παρεις 12 πρεπει να περασει απο ινβερτερ μετα απο μετασχηματιστη για να σου δωσει 12 και να δουλευει συνεχεια ενω εγω περνω κι απ ευθειας ρευμα απο πανελ για να εχω φωτα κλπ..αρα μαλλον δεν στα ειπαν καλα οτι δεν ισχυει το οικιακο με τροχοσπιτου,,δλδ το 12 volt με τα 24-36,,εσυ για να το κανεις θα ενεργοποιησεις ινβερτερ.
το ινβερτερ που εβαλες τι εισοδο εξοδο σου δινει?μπαταριες τι εβαλες?
360 ειναι καλη τιμη που εδωσες βεβαια ,αλλα ποσο στοιχισε μαζι με ινβερτερ-μπαταριες?
sudwind
sudwind


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΦΩΤΟΒΟΛΤΑΙΚΑ ζητηση - Σελίδα 4 Empty Απ: ΦΩΤΟΒΟΛΤΑΙΚΑ ζητηση

Δημοσίευση από Νικόλας Μητσόπουλος Δευ 11 Ιουν 2012 - 9:05

Καλημέρα, ευχαριστώ. Laughing

Όπως έχω αναφέρει σε παλαιότερο ποστ το φωτοβολταϊκό το είχα στην κατοχή μου.
Η συγκεκριμένη εταιρία που μου έστειλε την προσφορά τα εγκατέστησε είδη στο εξοχικό μου στο Σούνιο. 41 πάνελ +1 που κράτησα για το αυτοκινούμενο. Η τιμή ήταν γύρο στα 230€ με ΦΠΑ.
Επιμένω ότι δεν υπάρχουν φωτοβολταϊκά 12 η 24 V όλα μα όλα χρειάζονται ρυθμιστή τάσης για να σου δώσουν σταθερά τα 12 η 24 v ανάλογα με τι θέλεις. Δεν χρειάζεται κανενός είδους ινβέρτερ για να φορτίζει το φωτοβολταϊκό την μπαταρία αυτό είναι σίγουρο! Όπως πολύ σωστά αναφέρεις το ινβέρτερ για 220 απο 12 V είναι άλλη ιστορία άσχετο με την ύπαρξη η όχι φωτοβολταϊκού.
Η 2η μπαταρία "Θαλάμου" ήταν είδη εγκατεστημένη στο κάμπερ από την "μαμά" εταιρία άρα δεν ασχολήθηκα με τιμές.
Για το πάνελ λοιπόν, το ρυθμιστή τάσης, τις βάσεις και κάτι ψιλολοϊδια πλήρωσα περίπου 360€. Wink king Cool
Νικόλας Μητσόπουλος
Νικόλας Μητσόπουλος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΦΩΤΟΒΟΛΤΑΙΚΑ ζητηση - Σελίδα 4 Empty Απ: ΦΩΤΟΒΟΛΤΑΙΚΑ ζητηση

Δημοσίευση από athanase Δευ 11 Ιουν 2012 - 15:05

Νικόλας Μητσόπουλος έγραψε:Καλημέρα, ευχαριστώ. Laughing

Όπως έχω αναφέρει σε παλαιότερο ποστ το φωτοβολταϊκό το είχα στην κατοχή μου.
Η συγκεκριμένη εταιρία που μου έστειλε την προσφορά τα εγκατέστησε είδη στο εξοχικό μου στο Σούνιο. 41 πάνελ +1 που κράτησα για το αυτοκινούμενο. Η τιμή ήταν γύρο στα 230€ με ΦΠΑ.
Επιμένω ότι δεν υπάρχουν φωτοβολταϊκά 12 η 24 V όλα μα όλα χρειάζονται ρυθμιστή τάσης για να σου δώσουν σταθερά τα 12 η 24 v ανάλογα με τι θέλεις. Δεν χρειάζεται κανενός είδους ινβέρτερ για να φορτίζει το φωτοβολταϊκό την μπαταρία αυτό είναι σίγουρο! Όπως πολύ σωστά αναφέρεις το ινβέρτερ για 220 απο 12 V είναι άλλη ιστορία άσχετο με την ύπαρξη η όχι φωτοβολταϊκού.
Η 2η μπαταρία "Θαλάμου" ήταν είδη εγκατεστημένη στο κάμπερ από την "μαμά" εταιρία άρα δεν ασχολήθηκα με τιμές.
Για το πάνελ λοιπόν, το ρυθμιστή τάσης, τις βάσεις και κάτι ψιλολοϊδια πλήρωσα περίπου 360€. Wink king Cool

Αυτά που γράφεις είναι σωστά Νικόλα.
athanase
athanase


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΦΩΤΟΒΟΛΤΑΙΚΑ ζητηση - Σελίδα 4 Empty Απ: ΦΩΤΟΒΟΛΤΑΙΚΑ ζητηση

Δημοσίευση από sudwind Δευ 11 Ιουν 2012 - 17:26

φιλε μου αστο δεν θα βρουμε ακρη ,,θα ξεχασουμε κι αυτα που εχουμε μαθει.μαλλον τζαπα σπουδασαμε ,δεν μπορω να σε παρω απ το χερι να παω να σου δειξω τα πανελ τα 12 και τα 24 η για solar home.
παρε ενα τηλ green energy και ζητα για 12 και για 24 μηπως και το καταλαβεις,,
close το θεμα pls γιατι δεν υπαρχει λογος για αντιπαραθεση
sudwind
sudwind


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΦΩΤΟΒΟΛΤΑΙΚΑ ζητηση - Σελίδα 4 Empty Απ: ΦΩΤΟΒΟΛΤΑΙΚΑ ζητηση

Δημοσίευση από Georgedim Τρι 12 Ιουν 2012 - 12:02

Επιτρέψτε μου μια μικρή παρέμβαση, που ίσως αποκαταστήσει τις όποιες διαφωνίες υπάρχουν.

Εκ προοιμίου δηλώνω μή ειδικός, απλά με τα τόσα που γράφτηκαν, κάθισα και εψαξα την συνδεσμολογία στο αυτοκινούμενο μου, που εχω βάλει ενα φωτοβολταϊκό 80Wp.

Έχουμε και λέμε : Από το φωτοβολταϊκό τα καλώδια καταλήγουν σε μιά συσκευή που λέγεται ρυθμιστής (regulator ελληνιστί) ο οποίος αναλαμβάνει όλη την περαιτέρω δουλειά. Δηλαδή αφένος μέν έχει δυο εξόδους (το μοντέλο που έχω : SunSaver Duo της εταιρείας Morningstar) ) μία για φόρτιση της μπαταρίας θαλάμου και μια για φόρτιση της μπαταρίας του αυτοκινήτου (με δυνατότητα επιλογής 50:50 ή 90:10) και αφ' ετέρου μία έξοδο για απευθείας παροχή σε καταναλώσεις (φορτία (loads)).

Ενδιάμεσα σε αυτή την συνδεσμολογία δεν παρεμβάλεται τίποτα και καμμία άλλη συσκευή (inverter κλπ).

Δεν ξέρω αν βοήθησα ή μπέρδεψα , αλλά έτσι είναι η συνδεσμολογία.

Διευκρινίσεις ας δώσουν οι ειδικοί. Very Happy
Georgedim
Georgedim
Admin


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΦΩΤΟΒΟΛΤΑΙΚΑ ζητηση - Σελίδα 4 Empty Απ: ΦΩΤΟΒΟΛΤΑΙΚΑ ζητηση

Δημοσίευση από sudwind Τρι 12 Ιουν 2012 - 22:17

θα ηθελα να ευχαριστησω τον antreas hobby που σημερα για 2η ΟΛΟΚΛΗΡΗ ημερα εκανε εργασια σε οτι υπολοιπο ειχε απομεινει,
πολυ προσεκτικη δουλεια με ΜΕΓΑΛΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ στα φωτοβολταικα και πολυ μερακι και αγαπη σε αυτο που κανει,να τονισω οτι ΑΚΟΜΑ και τα υλικα ,,καλωδια σιλικονης κλπ μου τα παρεχωρησε ΧΩΡΙΣ ΑΜΟΙΒΗ.εγω ηθελα κατι ,,,παραξενα που ομως εκατσε και σχεδιασε και τα εφτιαξε οπως ακριβως επρεπε.ναναι καλα και αν υπηρχαν τετοιοι χαρακτηρες η ελλαδα θαταν αλλοιως,,,
sudwind
sudwind


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΦΩΤΟΒΟΛΤΑΙΚΑ ζητηση - Σελίδα 4 Empty Απ: ΦΩΤΟΒΟΛΤΑΙΚΑ ζητηση

Δημοσίευση από sudwind Τρι 12 Ιουν 2012 - 22:23

georgedim έγραψε:Επιτρέψτε μου μια μικρή παρέμβαση, που ίσως αποκαταστήσει τις όποιες διαφωνίες υπάρχουν.

Εκ προοιμίου δηλώνω μή ειδικός, απλά με τα τόσα που γράφτηκαν, κάθισα και εψαξα την συνδεσμολογία στο αυτοκινούμενο μου, που εχω βάλει ενα φωτοβολταϊκό 80Wp.

Έχουμε και λέμε : Από το φωτοβολταϊκό τα καλώδια καταλήγουν σε μιά συσκευή που λέγεται ρυθμιστής (regulator ελληνιστί) ο οποίος αναλαμβάνει όλη την περαιτέρω δουλειά. Δηλαδή αφένος μέν έχει δυο εξόδους (το μοντέλο που έχω : SunSaver Duo της εταιρείας Morningstar) ) μία για φόρτιση της μπαταρίας θαλάμου και μια για φόρτιση της μπαταρίας του αυτοκινήτου (με δυνατότητα επιλογής 50:50 ή 90:10) και αφ' ετέρου μία έξοδο για απευθείας παροχή σε καταναλώσεις (φορτία (loads)).

Ενδιάμεσα σε αυτή την συνδεσμολογία δεν παρεμβάλεται τίποτα και καμμία άλλη συσκευή (inverter κλπ).

Δεν ξέρω αν βοήθησα ή μπέρδεψα , αλλά έτσι είναι η συνδεσμολογία.

Διευκρινίσεις ας δώσουν οι ειδικοί. Very Happy
δεν ηταν αυτη η διαφωνια μας ,,αλλα ας κλεισει καλυτερα αυτο το θεμα
sudwind
sudwind


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΦΩΤΟΒΟΛΤΑΙΚΑ ζητηση - Σελίδα 4 Empty Απ: ΦΩΤΟΒΟΛΤΑΙΚΑ ζητηση

Δημοσίευση από diamantino Τρι 12 Ιουν 2012 - 22:24

sudwind έγραψε:θα ηθελα να ευχαριστησω τον antreas hobby που σημερα για 2η ΟΛΟΚΛΗΡΗ ημερα εκανε εργασια σε οτι υπολοιπο ειχε απομεινει,
πολυ προσεκτικη δουλεια με ΜΕΓΑΛΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ στα φωτοβολταικα και πολυ μερακι και αγαπη σε αυτο που κανει,να τονισω οτι ΑΚΟΜΑ και τα υλικα ,,καλωδια σιλικονης κλπ μου τα παρεχωρησε ΧΩΡΙΣ ΑΜΟΙΒΗ.εγω ηθελα κατι ,,,παραξενα που ομως εκατσε και σχεδιασε και τα εφτιαξε οπως ακριβως επρεπε.ναναι καλα και αν υπηρχαν τετοιοι χαρακτηρες η ελλαδα θαταν αλλοιως,,,

Αντρεα......εισαι...ΦΩΤΕΙΝΟ παραδειγμα ! ! !
Μπραβο σου.....
σε δυσκολες εποχες....φαινονται ...
ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ! ! !

clap
diamantino
diamantino


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΦΩΤΟΒΟΛΤΑΙΚΑ ζητηση - Σελίδα 4 Empty Απ: ΦΩΤΟΒΟΛΤΑΙΚΑ ζητηση

Δημοσίευση από Maximos Τετ 13 Ιουν 2012 - 0:27

Τέτοιες πράξεις και γενικά τέτοιες συμπεριφορές, μόνο θετικά συναισθήματα παράγουν.

Μπράβο Αντρέα ... bravo
... που με αυτόν τον τρόπο, προάγεις και τη λειτουργία του φόρουμ μας.

Σ' ευχαριστούμε.
Maximos
Maximos
Admin


https://taxidiarides.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΦΩΤΟΒΟΛΤΑΙΚΑ ζητηση - Σελίδα 4 Empty Απ: ΦΩΤΟΒΟΛΤΑΙΚΑ ζητηση

Δημοσίευση από antreas hobby Τετ 13 Ιουν 2012 - 19:34

Σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια.
Όλα ξεκινούν από την ανάγκη για την μεταφορά των γνώσεων μου σε ανθρώπους που τη χρειάζονται ………εεε και απλός γίνεται χωρίς καμιά υποχρέωση.
Και να μην ξεχνάμε ότι δεν γίνονται όλα με χρήματα αλλά μπορούν και με απλή ανθρωπιά .
Ας το κάνουν και άλλοι φίλοι και θα νιώσουν καλύτερα προσφέροντας όπως μπορούν σε μια περίοδο τις Ελλάδας που στενάζει.

antreas hobby
antreas hobby


http://www.netcomms.eu

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΦΩΤΟΒΟΛΤΑΙΚΑ ζητηση - Σελίδα 4 Empty Απ: ΦΩΤΟΒΟΛΤΑΙΚΑ ζητηση

Δημοσίευση από Γιωργάκος Τετ 13 Ιουν 2012 - 19:41

antreas hobby έγραψε:
Και να μην ξεχνάμε ότι δεν γίνονται όλα με χρήματα αλλά μπορούν και με απλή ανθρωπιά .

yes
Γιωργάκος
Γιωργάκος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΦΩΤΟΒΟΛΤΑΙΚΑ ζητηση - Σελίδα 4 Empty Απ: ΦΩΤΟΒΟΛΤΑΙΚΑ ζητηση

Δημοσίευση από teonakos Πεμ 14 Ιουν 2012 - 17:32

clap
teonakos
teonakos


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 4 από 4 Επιστροφή  1, 2, 3, 4

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης