www.taxidiarides.gr
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Translate into your language
Πρόσφατα Θέματα
» Μπαταρία LiFePO4
από gsalonica Παρ 22 Μαρ 2024 - 7:42

» παροχη ρευματος τροχοσπιτου
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:43

» Τροχόσπιτα KABE
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:22

» Κόψιμο βασιλόπιτας 2024
από Ddimi Κυρ 25 Φεβ 2024 - 17:15

» Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα
από Batfalcon Πεμ 25 Ιαν 2024 - 12:50

» «Conte de Noël» ….μια νοσταλγική Χριστουγεννιάτικη ιστορία.
από Georgedim Κυρ 24 Δεκ 2023 - 9:11

» Πωλείται τροχοσκηνή Alpen Kreuzer Allure
από Antonioz Πεμ 27 Ιουλ 2023 - 9:04

» PDF ΜΕ ΤΑ CAMPING ΕΛΛΑΔΟΣ 2023
από Georgedim Τετ 26 Ιουλ 2023 - 9:47

» Τέλη κυκλοφορίας με το μήνα
από ktRinity Πεμ 20 Ιουλ 2023 - 14:32

» Σύνορα....
από Georgedim Τετ 19 Ιουλ 2023 - 19:07

» Πρόβλημα στη σίτα
από spyrosbhta Δευ 17 Ιουλ 2023 - 17:16

» Καλοκαίρι 2022 : οδοιπορικό σε Φρανκονία, ....Ρηνανία, ....Λουξεμβούργο, ....Αλσατία ....και Μέλανα Δρυμό.
από diamantino Τρι 4 Ιουλ 2023 - 19:59

» Επιτρέπεται η διανυκτέρευση μέσα σε οποιαδήποτε όχημα σε χώρους μη οργανωμενους ;
από Νικόλας Παρ 23 Ιουν 2023 - 13:33

» Αναζήτηση-αγορά αυτοκινούμενου
από yamaren Σαβ 17 Ιουν 2023 - 10:44

» Καλώς σας βρήκα
από Georgedim Σαβ 10 Ιουν 2023 - 23:35

» Καλό μήνα
από diamantino Δευ 5 Ιουν 2023 - 21:24

» Η ζωγραφιά μας...
από Georgedim Κυρ 4 Ιουν 2023 - 2:17

» Επιλογή ταξιδιάρικου τροχόσπιτου
από Georgedim Τετ 24 Μάης 2023 - 9:37

» Sygic πρόγραμμα πλοήγησης
από packman Δευ 22 Μάης 2023 - 19:05

» Ταχυθερμοσίφωνας υγραερίου στο τροχόσπιτο
από Georgedim Τετ 26 Απρ 2023 - 21:56

Η ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK
Ο ΚΑΙΡΟΣ
Like/Tweet/+1
About Us

Welcome to the forum www.taxidiarides.gr

Welcome to the forum  www.taxidiarides.gr

Για το camping ... τα ταξίδια ... και την καλή παρέα ...


Σκέψη για αγορά τροχόσπιτου για μόνιμη κατοικία

+3
traveller
antreas hobby
man8os
7 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Σκέψη για αγορά τροχόσπιτου για μόνιμη κατοικία  Empty Σκέψη για αγορά τροχόσπιτου για μόνιμη κατοικία

Δημοσίευση από man8os Παρ 13 Ιαν 2023 - 17:32

Καλησπέρα σας , σκέφτομαι σαν εργένης που είμαι να πάρω ρυμουλκό  τροχόσπιτο το οποίο θα το χρησιμοποιώ σαν κατοικία όλο το χρόνο και μάλλον εάν καταλήξω θα πάω σε καινούργιο , δεν θα το έχω σε κάποιο συγκεκριμένο μέρος τοποθετημένο , όπως προκύπτει ένα μήνα εδώ ένα μήνα εκεί 8 μήνες παραπέρα βλέποντας και κάνοντας ανάλογα με τις αλλαγές της ζωής μου , όσο για τη ρυμούλκηση διαθέτω pick up 4x4 που εχω στο μυαλο μου να κουβαλαω κ ενα σκουτερακι μαζι στη καροτσα για της μετακινησεις μου.


 Ο  πρώτος Προβληματισμός μου είναι με το νερό για μπάνιο, μαγείρεμα και τα λοιπά , φαντάζομαι το τροχόσπιτο θα έχει κάποια δεξαμενή 50-200 λίτρα νερό που λογικά με μπετονια θα πρέπει να το ανεφοδιαζω όταν βρίσκομαι σε περιοχή χωρίς νερό κοντά μου (εδώ θέλω την γνώμη σας)

 Ο Δεύτερος προβληματισμός έχει να κάνει με το πλυντήριο και εάν μπορώ να έχω κάποιο μικρό έστω για να κάνω τη δουλειά μου.

Ο Τρίτος έχει να κάνει σχετικά με τη θέρμανση του χειμώνα και εάν η εστία θέρμανσης που έχει το τροχόσπιτο επαρκεί να βγάλεις χειμώνα σε βόρεια Ελλάδα πχ .
 
 Ο Τέταρτος με τη χημική τουαλέτα (δεν έχω ιδέα δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ) 

 Σχετικά με το ρεύμα πιστεύω να το λύσω με σύστημα φωτοβολταϊκό αλλά θα έρθουμε εδώ όταν γίνει η αγορά για σωστή εγκατάσταση.

 Οποιαδήποτε άλλη πληροφορία με δυσκολίες που μπορεί να προκύψουν και συμβουλές παρακαλώ .

man8os


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σκέψη για αγορά τροχόσπιτου για μόνιμη κατοικία  Empty Απ: Σκέψη για αγορά τροχόσπιτου για μόνιμη κατοικία

Δημοσίευση από antreas hobby Παρ 13 Ιαν 2023 - 21:59

Νερό 
Είναι το πιο μεγάλο πρόβλημα από που θα το προμηθευτείς..οι δεξαμενές συνήθως είναι έως 100 λίτρα για να χωράει άνετα στο τροχόσπιτο και φυσικά για το βάρος που θα κουβαλάς συνέχεια.
Πλυντήριο
Υπάρχουν μικρά πλυντήρια όμως για να δουλέψουν θέλουν αρκετό ρεύμα  δεν επαρκούν συνήθως  τα φωτοβολταϊκά 
Θέρμανση
Όλα τα τροχόσπιτα έχουν πολύ  καλή θέρμανση με υγραέριο.
Χημική
Το μόνο πρόβλημα είναι το άδειασμα που θα χρειαστεί για ένα άτομο κάθε βδομάδα τουλάχιστον 

Όλα αυτά τα θέματα μπορείς να τα αντιμετωπίσεις αν σε τακτά διαστήματα μπαίνεις σε κάποιο ΚΑΜΠΙΝΚ η καμπερ  στοπ ανάλογα με την περιοχή που θα είσαι.
antreas hobby
antreas hobby


http://www.netcomms.eu

Αρέσει στον χρήστη man8os

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σκέψη για αγορά τροχόσπιτου για μόνιμη κατοικία  Empty Απ: Σκέψη για αγορά τροχόσπιτου για μόνιμη κατοικία

Δημοσίευση από traveller Παρ 13 Ιαν 2023 - 22:02

Καλως ηρθες στην παρεα μας καινουριε μας φιλε .. 
Οπως μας λες ........... ενδιαφερεσαι για αγορα τροχοσπιτου για μονιμη κατοικια ...
Λες επισης πως θα αλλαζεις καθε 2-3 μηνες τοπο σταθμευσης ..
Πρωτο πραγμα που θα εχεις κατα νου ειναι πως τα τροχοσπιτα δεν παρκαρουν οπουδηποτε , απαγορευεται η σταθμευση οπως και η παραμονη μεσα ατομων για χρονικο διαστημα. 
Αλλα και αν σταθμευσεις καπου, ουτε παραθυρο μπορεις να ανοιξεις, ουτε τραπεζι, ουτε καρεκλα μπορεις να βγαλεις.
Ακομα και οι ιδιοκτητες των campings ΄της περιοχης μεσω της αστυνομιας θα σε κυνηγησουνε.
Πρεπει να το εχεις σε camping .
Λες για νερα μπανια και αποβλητα ... απο που θα τα προμηθετεις και που θα τα εναποθετεις ;
Αν παλι εχεις καποιο οικοπεδο , μπορεις να το βαλεις μεσα χωρις να σε ενοχλεισει κανενας ..
Αλλα κι'εκει χρειαζεσαι καποια υποδομη . 
Με τα γραφομενα μου μην νομισεις πως θελω να σε αποτρεψω απο την αγορα . 
Αντιθετα ειμαι υπερ της διαμονης στο τρ/το καθοτι ασχολουμαι με το σπορ 42 χρονια .
Επειδη την δημοσιευση σου θα την δουν κι' αλλοι taxidiarides, θα απαντησουν και αυτοι γραφοντας τη γνωμη τους.
Και παλι καλως ορισες και καλη διαμονη στην ομορφη παρεα μας ..,,,,Traveller 
traveller
traveller


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σκέψη για αγορά τροχόσπιτου για μόνιμη κατοικία  Empty Απ: Σκέψη για αγορά τροχόσπιτου για μόνιμη κατοικία

Δημοσίευση από Georgedim Παρ 13 Ιαν 2023 - 23:49

Φίλε μας καλώς όρισες στη παρέα μας !!!!

Επέτρεψε μου να σου πώ, πως βρίσκω ωραία την σκέψη σου, .....αλλά σε λάθος χώρα. Very Happy

Χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω, ....ως αμετανόητος εραστής της "ελεύθερης κατασκήνωσης" cheers , αυτό που έχω να καταθέσω, είναι πως το ....μεγαλύτερο και ίσως πιο δυσεπίλυτο πρόβλημα, Rolling Eyes ....που θα κλιθείς να αντιμετωπίσεις υλοποιώντας τις σκέψεις σου, ....είναι αυτό της στάθμευσης και δευτερεύοντος της διαμονής.

Βάσει Κ.Ο.Κ. (άρθρο 34), απαγορεύεται, ....στα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα, ....η στάθμευση στο οδόστρωμα εντός κατοικημενων περιοχών, πάνω απο 24 ώρες.
Επιτρέπεται μόνο σε ιδιωτικούς χώρους (οικόπεδο, χώρο στάθμευσης, κλπ, κλπ) ή ασφαλώς σε campings.

Εκ πείρας λοιπόν σε πληροφορώ, πως αυτόκλητοι "καλοθελητές" και "δυσκοίλιοι" συμπολίτες μας, ....υπάρχουν ουκ ολίγοι.

Δυστυχώς ....η κακία και η καχυποψία προς ότι το διαφορετικό απ' όσα έχουμε συνηθίσει, ....περισσεύει στην "πολιτισμένη" κοινωνία μας. Sad

Περισσότερες πληροφορίες θα βρείς : [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Για όλα τα υπόλοιπα που αναφέρεις, ....με τον ένα ή άλλο τρόπο υπάρχουν λύσεις (....μια ματιά στο topic : "Ελεύθερο camping ....γενικά", ....θα σου δώσει κάποιες ιδέες), 
π.χ. για το πλύσιμο ρούχων, υπάρχουν σε όλες σχεδόν τις πόλεις, ένα σωρό καταστήματα με δημόσια πλυντήρια (...."laundry spots"), που μπορείς να εξυπηρετηθείς εύκολα & γρήγορα, ....χωρίς την ανάγκη να έχεις δικό σου πλυντήριο στο τροχόσπιτο, ....που απαιτεί πολύ ηλεκτρική ενέργεια, ικανή ποσότητα νερού και φυσικά αποχέτευση, .....συνθήκες που στο "ελεύθερο" (εκτός camping ή οικοπέδου), .....δεν βρίσκονται εύκολα.
Georgedim
Georgedim
Admin


Αρέσει στον χρήστη traveller

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σκέψη για αγορά τροχόσπιτου για μόνιμη κατοικία  Empty Απ: Σκέψη για αγορά τροχόσπιτου για μόνιμη κατοικία

Δημοσίευση από man8os Σαβ 14 Ιαν 2023 - 4:26

Όντως το θέμα πάρκινγκ είναι που με απασχολεί και το έχω στο μυαλό και είναι ένας από τους λόγους που με αποτρέπει , δεν μου αρέσουν τα δικαστήρια , δεν είμαι φιλοδικος και δεν θέλω σε καμία περίπτωση να νιώθω κυνηγημένος από αστυνομία με άσχημο τροπο .

τη χρόνια που μας πέρασε ενώ δεν το είχα κανονίσει έμεινα σε ένα απομακρυσμένο μέρος 5 μήνες σε σκηνή μόνος , το αίσθημα ελευθερίας που ένιωσα δεν περιγράφετε , από τη άλλη το σύστημα δεν σε αφήνει να βγεις και σε τραβάει μέσα , έχω πληρώσει 7ψηφιο ποσό σε φόρους και εισφορές , απλά θέλω τη ησυχία μου και να αποκοπώ από το σύστημα .

man8os


Αρέσει στον χρήστη antreas hobby

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σκέψη για αγορά τροχόσπιτου για μόνιμη κατοικία  Empty Απ: Σκέψη για αγορά τροχόσπιτου για μόνιμη κατοικία

Δημοσίευση από lander474 Κυρ 15 Ιαν 2023 - 12:16

Καλημέρα  επειδή στο θέμα πλυντήριο στο τροχόσπιτο έχω κάνει διατριβή,μιας και είμαι κάτοχος δύο τροχοσπίτων που φέρουν πλυντήριο . Υπάρχουν αρκετές λύσεις που με μια δεξαμενή 70 λίτρα καθαρίζεις και η τροφοδοσία του γίνεται με πρεοσοστατική αντλία . Υπάρχουν μικρά επιτοίχια πλυντήρια που χρησιμοποιούνται πολύ σε τροχόσπιτα έγω έχω κι ένα τέτοιο εγκατεστημένο σε τροχόσπιτο δικό μου.Είναι τα mini wall washingmachine της Daewoo
lander474
lander474


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σκέψη για αγορά τροχόσπιτου για μόνιμη κατοικία  Empty Απ: Σκέψη για αγορά τροχόσπιτου για μόνιμη κατοικία

Δημοσίευση από tabbert Τρι 17 Ιαν 2023 - 21:15

θα σταθω μονο στο σχολιο που εχει απολυτο δικιο ο φιλος.....σε λαθος χωρα...το κοστος για την ολοχρονη διαβιωση θα ειναι πολυ μεγαλυτερο απο μια κατοικια θελει πολλες υποχωρησεις.....προσωπικα η γνωμη μου ειναι αν εχεις την οικονομικη ανεση να το κανεις καντο τα προβληματα που περιγραφεις δεν ειναι τιποτα λυνονται απλα να εχεις κατα νου πια και ποσα καμπινγκ δουλευουν χειμωνα για να σου προσφερουν καποιες υποτυπωδεις ανεσεις

tabbert


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σκέψη για αγορά τροχόσπιτου για μόνιμη κατοικία  Empty Απ: Σκέψη για αγορά τροχόσπιτου για μόνιμη κατοικία

Δημοσίευση από eleftherizoi Πεμ 26 Ιαν 2023 - 18:44

Καλησπέρα, σε κάποιες ερωτήσεις σου νομίζω θα σε καλύψει το άρθρο μου εδώ:

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Αν θέλεις κάτι συγκεκριμένο γράψει μου, μένω μόνιμα σε τροχόσπιτο 10 μήνες τώρα σε οικόπεδα φίλων.
eleftherizoi
eleftherizoi


https://eleftherizoi.wordpress.com/

Αρέσει στον χρήστη Antonioz

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης