www.taxidiarides.gr
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Translate into your language
Πρόσφατα Θέματα
» Μπαταρία LiFePO4
από gsalonica Παρ 22 Μαρ 2024 - 7:42

» παροχη ρευματος τροχοσπιτου
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:43

» Τροχόσπιτα KABE
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:22

» Κόψιμο βασιλόπιτας 2024
από Ddimi Κυρ 25 Φεβ 2024 - 17:15

» Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα
από Batfalcon Πεμ 25 Ιαν 2024 - 12:50

» «Conte de Noël» ….μια νοσταλγική Χριστουγεννιάτικη ιστορία.
από Georgedim Κυρ 24 Δεκ 2023 - 9:11

» Πωλείται τροχοσκηνή Alpen Kreuzer Allure
από Antonioz Πεμ 27 Ιουλ 2023 - 9:04

» PDF ΜΕ ΤΑ CAMPING ΕΛΛΑΔΟΣ 2023
από Georgedim Τετ 26 Ιουλ 2023 - 9:47

» Τέλη κυκλοφορίας με το μήνα
από ktRinity Πεμ 20 Ιουλ 2023 - 14:32

» Σύνορα....
από Georgedim Τετ 19 Ιουλ 2023 - 19:07

» Πρόβλημα στη σίτα
από spyrosbhta Δευ 17 Ιουλ 2023 - 17:16

» Καλοκαίρι 2022 : οδοιπορικό σε Φρανκονία, ....Ρηνανία, ....Λουξεμβούργο, ....Αλσατία ....και Μέλανα Δρυμό.
από diamantino Τρι 4 Ιουλ 2023 - 19:59

» Επιτρέπεται η διανυκτέρευση μέσα σε οποιαδήποτε όχημα σε χώρους μη οργανωμενους ;
από Νικόλας Παρ 23 Ιουν 2023 - 13:33

» Αναζήτηση-αγορά αυτοκινούμενου
από yamaren Σαβ 17 Ιουν 2023 - 10:44

» Καλώς σας βρήκα
από Georgedim Σαβ 10 Ιουν 2023 - 23:35

» Καλό μήνα
από diamantino Δευ 5 Ιουν 2023 - 21:24

» Η ζωγραφιά μας...
από Georgedim Κυρ 4 Ιουν 2023 - 2:17

» Επιλογή ταξιδιάρικου τροχόσπιτου
από Georgedim Τετ 24 Μάης 2023 - 9:37

» Sygic πρόγραμμα πλοήγησης
από packman Δευ 22 Μάης 2023 - 19:05

» Ταχυθερμοσίφωνας υγραερίου στο τροχόσπιτο
από Georgedim Τετ 26 Απρ 2023 - 21:56

Η ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK
Ο ΚΑΙΡΟΣ
Like/Tweet/+1
About Us

Welcome to the forum www.taxidiarides.gr

Welcome to the forum  www.taxidiarides.gr

Για το camping ... τα ταξίδια ... και την καλή παρέα ...


Ασφάλιση τροχόσπιτου/ρυμουλκούμενου με αριθμό κυκλοφορίας

+4
pilot
almak
Γιώργος Επιτρόπου
Ddimi
8 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Ασφάλιση τροχόσπιτου/ρυμουλκούμενου με αριθμό κυκλοφορίας Empty Απ: Ασφάλιση τροχόσπιτου/ρυμουλκούμενου με αριθμό κυκλοφορίας

Δημοσίευση από Ddimi Παρ 27 Μάης 2022 - 15:37

Καλησπέρα σε όλους. Σήμερα παρέλαβα τις πινακίδες για το ρυμουλκούμενο τροχόσπιτο μου και πήγα να το ασφαλίσω. Ο ασφαλιστής μου πρότεινε να το ασφαλίσουμε στην interamerican με ένα υπερβολικό κόστος της τάξης των 150 ευρώ το χρόνο!!!!! Όσοι από σας έχετε βγάλει πινακίδες για το τροχόσπιτο σε ποια ασφαλιστική το έχετε και με πόσα χρήματα??? Ο ασφαλιστής μου είπε ότι ελάχιστες ασφαλιστικές εταιρείες ασφαλίζουν αυτόνομα τα τρέιλερ και οι τιμές είναι αυτές... Μου φαίνεται ότι με κοροϊδεύει...

Ddimi


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ασφάλιση τροχόσπιτου/ρυμουλκούμενου με αριθμό κυκλοφορίας Empty Απ: Ασφάλιση τροχόσπιτου/ρυμουλκούμενου με αριθμό κυκλοφορίας

Δημοσίευση από Γιώργος Επιτρόπου Σαβ 28 Μάης 2022 - 12:35

Καλημέρα σε όλους. Εύχομαι να είστε όλοι καλά, μιας και έχουμε πολλά χρόνια να βρεθούμε από κοντά!!!.

Στην Allianz που είμαι μου έστειλαν πριν 2 μήνες εγκύκλιο για την ασφάλιση των ρυμουλκουμενων, η οποία εκτός των άλλων  αναφέρει......

""Ασφάλιση ρυμουλκούμενων και ημιρυμουλκούμενων οχημάτων.
 Από την πρόσβαση συνεργατών μπορείτε να τιμολογήσετε και να υποβάλετε αίτηση ασφάλισης χρησιμοποιώντας μια από τις παρακάτω χρήσεις, σύμφωνα με αυτή που αναγράφεται στην άδεια κυκλοφορίας του οχήματος: 
 ΑΥΤΟΤΕΛΩΣ ΑΣΦ. ΡΥΜΟΥΛΚΑ 
 ΑΥΤΟΤΕΛΩΣ ΑΣΦ. ΡΥΜΟΥΛΚΑ ΔΟΚ 
 ΑΥΤΟΤΕΛΩΣ ΑΣΦ. ΡΥΜΟΥΛΚΑ ΛΕΜΒΟΣ
 ΑΥΤΟΤΕΛΩΣ ΑΣΦ. ΡΥΜΟΥΛΚΑ ΜΕ 2Τ 
 ΑΥΤΟΤΕΛΩΣ ΑΣΦ. ΡΥΜΟΥΛΚΑ ΜΕ 4Τ 
 ΑΥΤΟΤΕΛΩΣ ΑΣΦ. ΡΥΜΟΥΛΚΑ ΜΕ 6Τ 
 ΑΥΤ. ΑΣΦ. ΡΥΜΟΥΛΚΑ ΑΝΥΠΑΡΚΤΟ 
 ΑΥΤ.ΑΣΦ. ΡΥΜΟΥΛΚΑ ΤΡΟΧΟΣΠΙΤΟ 
Για την τιμολόγηση των ανωτέρω χρήσεων θα πρέπει να καταχωρείτε τους φορολογήσιμους ίππους του έλκοντος οχήματος. 
Η έκδοση του συμβολαίου θα πραγματοποιείται από τον κλάδο ασφάλισης αυτοκινήτου και απαραίτητη προϋπόθεση για την ασφάλιση του ρυμουλκούμενου οχήματος είναι η ασφάλιση και του έλκοντος οχήματος στην εταιρία μας.""

Το κόστος για το δικό μου τροχόσπιτο είναι 24,80 εύρω τον χρόνο και από ότι τσέκαρα στην εφαρμογή που έχουμε, δεν αλλάζει η τιμή ακόμα και εάν αλλάξω τους φορολογήσιμους (έβαλα από 02 έως 18) και εμπορική αξία τροχόσπιτου (έβαλα από 11000 έως 18000).

Άρα όσοι έχουν αυτοκίνητο ασφαλισμένο στην Allianz, μπορούν να ασφαλίσουνε και το τροχόσπιτο τους με 24,80 τον χρόνο, για αστική Ευθύνη, και οδική βοήθεια από ατύχημα.

Κάτι ανάλογο θα ισχύει και στις άλλες εταιρίες γιατί τις ενδιαφέρει να ξέρουν την ιστορία του οδηγού που ρυμουλκεί.
Για αυτό στην αυτόνομη ασφάλιση ( μόνο το τροχόσπιτο) ίσως ανεβάζουν τις τιμές..... για αποτροπή.
 Είναι θέμα ρίσκου για την εταιρία.

Να είστε όλοι καλά.
Γιώργος Επιτρόπου
Γιώργος Επιτρόπου


Αρέσει στους χρήστες traveller, almak, Georgedim, ladakias, gsalonica και sxeni

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ασφάλιση τροχόσπιτου/ρυμουλκούμενου με αριθμό κυκλοφορίας Empty Απ: Ασφάλιση τροχόσπιτου/ρυμουλκούμενου με αριθμό κυκλοφορίας

Δημοσίευση από almak Σαβ 28 Μάης 2022 - 14:37

Πολύ λογική η διευκρινιστική του Γ. Επιτρόπου.
almak
almak


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ασφάλιση τροχόσπιτου/ρυμουλκούμενου με αριθμό κυκλοφορίας Empty Απ: Ασφάλιση τροχόσπιτου/ρυμουλκούμενου με αριθμό κυκλοφορίας

Δημοσίευση από Ddimi Δευ 30 Μάης 2022 - 18:24

Τελικά βρήκα και έκανα συμβόλαιο με την ιντερσαλόνικα για αυτόνομη ασφάλιση του τροχόσπιτου με 29 ευρώ το χρόνο. Ευχαριστώ για τη βοήθεια.

Ddimi


Αρέσει στους χρήστες traveller και antreas hobby

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ασφάλιση τροχόσπιτου/ρυμουλκούμενου με αριθμό κυκλοφορίας Empty Απ: Ασφάλιση τροχόσπιτου/ρυμουλκούμενου με αριθμό κυκλοφορίας

Δημοσίευση από pilot Τετ 1 Ιουν 2022 - 19:12

Αυτά ακούω και βγαίνουν ολα οσα φοβόμουν με τις πινακίδες! Τίποτα δεν θα είναι το ίδιο! Αλλη ασφάλεια και στο μέλλον όλο και κάτι θα σκαρφιστούν! Πχ τέλη κυκλοφορίας με τα μέτρα του τροχόσπιτου ή εμπορική αξία!! Την πάτησα σε όλα! Θα βγάλω πινακίδες την τελευταία μέρα της προθεσμίας!
pilot
pilot


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ασφάλιση τροχόσπιτου/ρυμουλκούμενου με αριθμό κυκλοφορίας Empty Απ: Ασφάλιση τροχόσπιτου/ρυμουλκούμενου με αριθμό κυκλοφορίας

Δημοσίευση από Batfalcon Τρι 9 Αυγ 2022 - 10:51

Οκ, μετα από αναζήτηση του πρόθυμου διεκπεραιωτη έχουμε επιτέλους τις περιβόητες άδειες και πινακίδα για ότι ρυμουλκουμε. Δηλαδή τροχόσπιτο, τρειλερ βαρκας, μπαγκαζιέρα.
Και ο τραγελαφος συνεχίζεται:
Με ΤΙ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ ΚΑΛΥΨΗ θα βγουν στον δρόμο αυτά τα οχήματα;
Κατ' αρχάς, όσοι από εμάς είχαμε Σημείωμα Ρυμούλκησης, θεωρητικά, έχουμε ένα επασφαλιστρο στο ασφαλιστηρίου του αυτοκινήτου, ανάλογα για μονοαξονικο, η διακονικό ρυμουλκούμενο.
Αυτό ΔΕΝ ΜΑΣ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΠΛΕΟΝ. Το όχημα έχει ΔΙΚΟ ΤΟΥ αρ.κυκλοφοριας, συνεπώς απαιτείται άλλο συμβόλαιο, όχι το υπάρχον.
Το καλό είναι πως τα συμβόλαια αυτά, προς το παρόν είναι μια η άλλη με το επασφαλιστρο, άρα περί τα 30 ευρώ τον χρόνο, εάν και εφ' όσον θέλεις να κυκλοφορείς όλο το 12μηνο. Το κακό είναι πως το επασφαλιστρο μάλλον το έχεις ΗΔΗ πληρώσει και συμψηφισμόι μαλλον δεν γίνονται.
Επίσης μαθαίνω πως ΛΙΓΕΣ ασφαλιστικές είναι ενημερωμένες, άρα η επιλογή είναι περιορισμένη. Όλες δε, θέλουν να έχουν ΚΑΙ το αυτοκίνητο ασφαλισμένο στην ίδια.
Τέλος, για όσους ενδιαφέρονται για τρέιλερ βάρκας.
Άλλο η ασφάλεια του τρέιλερ όταν κυκλοφορεί στον δρόμο, και άλλο η υποχρεωτική ασφάλεια της βάρκας όταν κυκλοφορεί στη θάλασσα. Και βέβαια η ασφάλεια του τρέιλερ, ΔΕΝ ΣΥΝΕΠΑΓΕΤΑΙ, ασφαλιστική κάλυψη του φορτίου, δηλαδή της βάρκας εν προκειμένω. Φροντίστε η ασφάλεια της βάρκας να καλύπτει και αυτόν τον τομέα, (της μεταφοράς δηλαδή στο τρέιλερ επάνω).
Batfalcon
Batfalcon


Αρέσει στον χρήστη syncro89

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ασφάλιση τροχόσπιτου/ρυμουλκούμενου με αριθμό κυκλοφορίας Empty Απ: Ασφάλιση τροχόσπιτου/ρυμουλκούμενου με αριθμό κυκλοφορίας

Δημοσίευση από traveller Τρι 25 Οκτ 2022 - 13:14

Βρε παιδια ... 
Ψαχνω να βρω ασφαλιστικη για το τρ/το και μου λενε δεν εχουν προγραμμα ουτε η  Allianz ουτε η Hellas Direct ..
Με τη δικαιολογια πως ο νομος ειναι ασαφης ακομα....
Ενας μαλιστα sad1 μου ζητησε και φωτογραφιες του οχηματος !!!
Θελω να ασφαλισω αυτοκινητο και τροχοσπιτο 
..............................Ελλας το μεγαλειο σου ...






Μιχαλη ,,, Batfalcon  ,,,,, απευθυνομαι σ'εσενα 
traveller
traveller


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ασφάλιση τροχόσπιτου/ρυμουλκούμενου με αριθμό κυκλοφορίας Empty Απ: Ασφάλιση τροχόσπιτου/ρυμουλκούμενου με αριθμό κυκλοφορίας

Δημοσίευση από Ddimi Τρι 25 Οκτ 2022 - 13:32

Πάρε τηλέφωνο τον ασφαλιστή μου Μισιρλής Γιώργος λέγεται, μου το ασφάλισε με περίπου 30 ευρώ το χρόνο, το τηλέφωνο του είναι +306946112155. Δεν ξέρω αν θα θεωρηθεί διαφήμιση το μήνυμα μου, αλλα εμένα αυτός με εξυπηρέτησε αμέσως. Βέβαια μου έκανε ξεχωριστό συμβόλαιο για το αυτοκίνητο ξεχωριστό για το τροχόσπιτο αλλά στην ίδια ασφαλιστική

Ddimi


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ασφάλιση τροχόσπιτου/ρυμουλκούμενου με αριθμό κυκλοφορίας Empty Απ: Ασφάλιση τροχόσπιτου/ρυμουλκούμενου με αριθμό κυκλοφορίας

Δημοσίευση από Batfalcon Τρι 25 Οκτ 2022 - 19:17

Περιμένω τηλέφωνο απ τον ασφαλιστή για διευκρινήσεις. Για την μπαγκαζιέρα όντως μου ζήτησε κάπου 30 - 40, δεν θυμάμαι πόσο ακριβώς.
Batfalcon
Batfalcon


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ασφάλιση τροχόσπιτου/ρυμουλκούμενου με αριθμό κυκλοφορίας Empty Ασφάλιση τροχόσπιτου/ρυμουλκούμενου με αριθμό κυκλοφορίας

Δημοσίευση από Batfalcon Τετ 26 Οκτ 2022 - 11:53

Οι περισσότερες εταιρείες θέλουν αυτοκίνητο και τροχόσπιτο ασφαλισμένο στους ίδιους. Υπάρχουν και μερικές που δέχονται σκέτο τροχόσπιτο. Οι τιμές είναι από 40 μέχρι 60 ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΑΣΤΙΚΗ ΕΥΤΘΥΝΗ.
Το ψάχνει περαιτέρω και θα επανέλθει. Όπως επίσης και το θέμα του ταξιδιού στο εξωτερικό είναι προς διερεύνηση.
Κάποια απ' όλες διαμορφώνει τις τιμές με ζώνες. Μάλλον εννοεί ζώνες που κινείται, πράγμα σε εμάς άτοπο. Διερευνάται και αυτό.
Batfalcon
Batfalcon


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ασφάλιση τροχόσπιτου/ρυμουλκούμενου με αριθμό κυκλοφορίας Empty Απ: Ασφάλιση τροχόσπιτου/ρυμουλκούμενου με αριθμό κυκλοφορίας

Δημοσίευση από traveller Παρ 4 Νοε 2022 - 5:16

Βρε παιδια , εδω και 10 μερες ψαχνομαι να ασφαλισω το τροχοσπιτο με το νεο νομο περι πινακιδων ..
Πηρα την ασφαλιστικη που εδω και 15 χρονια ειμαι ασφαλισμενος και μου ειπε ......... ακομα δεν εχουμε προγραμμα ρυμουλκας τρ/του  sleep
Εμεινα αναυδος ...
Τι λετε ρε παιδια !!
Και τι κανουμε τωρα ;
Πως θα το κυκλοφωρησω ;
Ανοιγω το λαπ-τοπ και ψαχνω , βρηκα μια ασφαλιστικη και μου ειπε , δεν συμφαιρει να το ασφαλησεις ακομα , περιμμενε να βγαλουνε προγραμμα οι εταιρειες .
Μια εταιρεια μου προτεινε ................ ασφαλεια 2 τροχων επανω στο ασφαλιστηριο .. δηλαδη οπως παλια .
Διχως το νεο νουμερο ..
Οχι εμεις , αλλα ουτε και αυτοι γνωριζουν τιποτα  nocom1
................. Στην αναμονη λοιπον ..  
traveller
traveller


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ασφάλιση τροχόσπιτου/ρυμουλκούμενου με αριθμό κυκλοφορίας Empty Ασφάλιση τροχόσπιτου/ρυμουλκούμενου με αριθμό κυκλοφορίας

Δημοσίευση από Georgedim Παρ 4 Νοε 2022 - 9:58

Γιώργη διαβάζοντας την ανάρτηση σου, .....κατανοώ απολύτως την απογοήτευση και αγανάκτηση σου για τα τεκταινόμενα, ....στο "νέο τοπίο" κυκλοφορίας των τροχόσπιτων.
Δεν είναι όμως έτσι τα πράγματα.

Για ακόμη μια φορά αποκαλύπτεται η προχειρότητα στην αντιμετώπιση και η αδιαφορία εκ μέρους των καθ' ύλην αρμοδίων (....κάποιων ασφαλιστών εν προκειμένω, ....γιατί δεν είναι σωστό να τους αδικούμε όλους Cool ).

Προφανώς η ιδιαιτερότητα της ασφάλισης, ο μικρός αριθμός τροχόσπιτων με πινακίδα (....ακόμη Very Happy) , καθώς και η έλλειψη ενδιαφέροντος και ενημέρωσης εκ μέρους των ασφαλιστών, ....καταλήγουν σε τέτοιες απαράδεκτες απαντήσεις.

Θέλοντας να βοηθήσω στο πρόβλημα που προέκυψε για σένα και άλλους φίλους, ....απ' όσα διαβάζω, ....επικοινώνησα σήμερα με τον ασφαλιστή μου και με διαβεβαίωσε ότι υπάρχουν προγράμματα και τρόπος.

Για να μην θεωρηθεί διαφήμιση, η απευθείας ανάρτηση των στοιχείων του στο forum, ....σου έστειλα e-mail με το τηλέφωνο και τα στοιχεία επικοινωνίας.
Εξυπακούεται ότι όποιος άλλος φίλος-μέλος μας επιθυμεί πληροφορίες ας μας ενημερώσει.

Περιμένουμε τις εντυπώσεις σου & ασφαλώς πληροφορίες επί της διαδικασίας. cheers
Georgedim
Georgedim
Admin


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ασφάλιση τροχόσπιτου/ρυμουλκούμενου με αριθμό κυκλοφορίας Empty Απ: Ασφάλιση τροχόσπιτου/ρυμουλκούμενου με αριθμό κυκλοφορίας

Δημοσίευση από Batfalcon Παρ 4 Νοε 2022 - 10:43

Δεν είναι μικρός ο αριθμός των αιτούντων Γιώργο. Λάβε υπ όψιν ότι αναγκαστικά πλέον ΟΛΑ τα ρυμουκούμενα, ανεξάρτητα αν είναι τροχόσπιτα, μπαγκαζιέρες, τρειλερ σκαφών, οφείλουν να ασφαλισθούν με τα νέα δεδομένα.
Ως συνήθως βεβαίως οι ασφαλιστικές κοιτάνε ΚΥΡΙΩΣ πως θα τα αρπάξουν. Οταν είναι να δώσουν όμως...
Batfalcon
Batfalcon


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ασφάλιση τροχόσπιτου/ρυμουλκούμενου με αριθμό κυκλοφορίας Empty Απ: Ασφάλιση τροχόσπιτου/ρυμουλκούμενου με αριθμό κυκλοφορίας

Δημοσίευση από traveller Παρ 4 Νοε 2022 - 17:03

Επι τελους .... τερμα η ταλαιπωρια μου ...
Η αμεση ανταποκριση του διαχειριστη μας, μου βρηκε γρηγορα τη λυση !!

Με τηλεφωνημα του σ'εμενα ..... μου υπεδειξε το σωστο γραφειο ασφαλισης για αυτοκινητο και τροχοσπιτο , και τιμες ; απαιχτες 
Το συγκεκρυμμενο γραφειο ασχολειται πολυ με τους αυτοκινουμενους, και απο το καλοκαιρι και εδω ,,,με καθε ειδους ρυμουλκουμενα ...
Αυτοκινητο 180 ευρω (το πιο χαμηλο με οδικη βοηθεια) στην EUROLIFE .... και τροχοσπιτο 35 ευρω στην INTERLIFE 
Με 215 ευρω .... ασφαλισμενος για ενα ολοκληρο χρονο !!!

Ευγενεστατοι και προθυμοι οι συνεργατες του να με εξυπηρετησουν σε καθε μου ερωτηση ..
Τροχοσπιτας (αυτοκινουμενος) και ο ιδιος με πηρε τηλεφωνο να με ευχαριστησει λεγοντας μου σε μια εν καιρω γνωριμια μας .. 

Δεν γνωριζω αν μπορω να αναφερω εδω στο forum μας το ονομα του γραφειου μην θεωρηθει ως διαφημιση ..

Ομως για καθε πληροφορια σας παραθετω το κινητο μου...

6937037868 Βιταλακης Γιωργος...
traveller
traveller


Αρέσει στους χρήστες Νικόλας Μητσόπουλος και gsalonica

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ασφάλιση τροχόσπιτου/ρυμουλκούμενου με αριθμό κυκλοφορίας Empty Απ: Ασφάλιση τροχόσπιτου/ρυμουλκούμενου με αριθμό κυκλοφορίας

Δημοσίευση από Georgedim Παρ 4 Νοε 2022 - 17:32

Μπράβο Γιώργο μου.
Χαίρομαι που βρέθηκε λύση. .....Αυτός άλλωστε είναι και ο σκοπός του forum μας, .....αλληλοβοήθεια !!! cheers cheers cheers

Τέλος καλό όλα καλά !!!

traveller έγραψε:....Δεν γνωριζω αν μπορω να αναφερω εδω στο forum μας το ονομα του γραφειου μην θεωρηθει ως διαφημιση .....

Γιώργο για αυτόν ακριβώς το λόγο και εγώ δεν δημοσίευσα προηγουμένως τα στοιχεία του ασφαλιστή ....και τα είπαμε στο τηλέφωνο.
Εννοείται πως είναι στη διάθεση κάθε ενδιαφερόμενου μέλους μας.

Συνεργάζομαι μαζί τους 15 χρόνια και μόνο καλά λόγια έχω να πω. 
Επαγγελματίες με όλη τη σημασία της λέξεως.
Georgedim
Georgedim
Admin


Αρέσει στους χρήστες traveller, diamantino και gsalonica

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ασφάλιση τροχόσπιτου/ρυμουλκούμενου με αριθμό κυκλοφορίας Empty Απ: Ασφάλιση τροχόσπιτου/ρυμουλκούμενου με αριθμό κυκλοφορίας

Δημοσίευση από Δημήτρης Τετ 23 Νοε 2022 - 12:02

Ddimi έγραψε:Καλησπέρα σε όλους. Σήμερα παρέλαβα τις πινακίδες για το ρυμουλκούμενο τροχόσπιτο μου και πήγα να το ασφαλίσω. Ο ασφαλιστής μου πρότεινε να το ασφαλίσουμε στην interamerican με ένα υπερβολικό κόστος της τάξης των 150 ευρώ το χρόνο!!!!! Όσοι από σας έχετε βγάλει πινακίδες για το τροχόσπιτο σε ποια ασφαλιστική το έχετε και με πόσα χρήματα??? Ο ασφαλιστής μου είπε ότι ελάχιστες ασφαλιστικές εταιρείες ασφαλίζουν αυτόνομα τα τρέιλερ και οι τιμές είναι αυτές... Μου φαίνεται ότι με κοροϊδεύει...
Έβγαλα άδεια έλξης με βάσει την νέα εγκύκλιο από τον Μάρτιο του 2022. Ασφάλισα το τροχόσπιτο ως ανεξάρτητο όχημα στην ασφαλιστική που είχα πριν το αυτοκίνητο και το τροχόσπιτο μαζί. Είναι απαραίτητο γιατί θέλουν τα στοιχεία του οχήματος που το έλκει. Στην ασφαλιστική πρώην ΑΧΑ και νυν GENERALI. Παρακάτω γράφω τα σχετικά στοιχεία και το κόστος ασφάλισης.
Από 24.11.2022 και ώρα 12:00μ.μ. μέχρι 24.11.2023 και ώρα12:00μ.μ. (ετήσιο)
Αριθ.Κυκλοφ.:ΤΑ24433                                 Χρήση: Ε.Ι.Χ.ΤΡΕΥΛΕΡ 2 ΤΡΟΧ.
Εργ. Κατασκευής: DETHLEFFS                   Ημερ.1ης Κυκλοφ.:25.06.2013
Μοντέλο: DETHLEFFS                                     Θέσεις:1
Έκδοση: DETHLEFFS                                        ΒάροςΟχήμ.:1
KυβικάΕκατ.:2.000                                          Έδρα Οχήμ.: ΑΧΑΪΑ
Ιπποδ. Κινητήρα: KW:                   0 HP:014
Πρόγραμμα «Οδηγώ λίγο Πληρώνω λίγο»: OXI
Καθαρά Ασφάλιστρα:  16,84€
Δικαίωμα Συμβολαίου: 3,87€
Φόρος Ασφαλίστρων: 3,11€
ΤΕΟ Επικουρικό Κεφάλαιο: 0,45€
Ολικά Ασφάλιστρα: 24,27 €

Δημήτρης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης