www.taxidiarides.gr
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Translate into your language
Πρόσφατα Θέματα
» Μπαταρία LiFePO4
από gsalonica Παρ 22 Μαρ 2024 - 7:42

» παροχη ρευματος τροχοσπιτου
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:43

» Τροχόσπιτα KABE
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:22

» Κόψιμο βασιλόπιτας 2024
από Ddimi Κυρ 25 Φεβ 2024 - 17:15

» Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα
από Batfalcon Πεμ 25 Ιαν 2024 - 12:50

» «Conte de Noël» ….μια νοσταλγική Χριστουγεννιάτικη ιστορία.
από Georgedim Κυρ 24 Δεκ 2023 - 9:11

» Πωλείται τροχοσκηνή Alpen Kreuzer Allure
από Antonioz Πεμ 27 Ιουλ 2023 - 9:04

» PDF ΜΕ ΤΑ CAMPING ΕΛΛΑΔΟΣ 2023
από Georgedim Τετ 26 Ιουλ 2023 - 9:47

» Τέλη κυκλοφορίας με το μήνα
από ktRinity Πεμ 20 Ιουλ 2023 - 14:32

» Σύνορα....
από Georgedim Τετ 19 Ιουλ 2023 - 19:07

» Πρόβλημα στη σίτα
από spyrosbhta Δευ 17 Ιουλ 2023 - 17:16

» Καλοκαίρι 2022 : οδοιπορικό σε Φρανκονία, ....Ρηνανία, ....Λουξεμβούργο, ....Αλσατία ....και Μέλανα Δρυμό.
από diamantino Τρι 4 Ιουλ 2023 - 19:59

» Επιτρέπεται η διανυκτέρευση μέσα σε οποιαδήποτε όχημα σε χώρους μη οργανωμενους ;
από Νικόλας Παρ 23 Ιουν 2023 - 13:33

» Αναζήτηση-αγορά αυτοκινούμενου
από yamaren Σαβ 17 Ιουν 2023 - 10:44

» Καλώς σας βρήκα
από Georgedim Σαβ 10 Ιουν 2023 - 23:35

» Καλό μήνα
από diamantino Δευ 5 Ιουν 2023 - 21:24

» Η ζωγραφιά μας...
από Georgedim Κυρ 4 Ιουν 2023 - 2:17

» Επιλογή ταξιδιάρικου τροχόσπιτου
από Georgedim Τετ 24 Μάης 2023 - 9:37

» Sygic πρόγραμμα πλοήγησης
από packman Δευ 22 Μάης 2023 - 19:05

» Ταχυθερμοσίφωνας υγραερίου στο τροχόσπιτο
από Georgedim Τετ 26 Απρ 2023 - 21:56

Η ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK
Ο ΚΑΙΡΟΣ
Like/Tweet/+1
About Us

Welcome to the forum www.taxidiarides.gr

Welcome to the forum  www.taxidiarides.gr

Για το camping ... τα ταξίδια ... και την καλή παρέα ...


Ψηφιακή ακινησία/κυκλοφορία του τροχόσπιτου μας

5 απαντήσεις

Σελίδα 1 από 2 1, 2  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Ψηφιακή ακινησία/κυκλοφορία του τροχόσπιτου μας Empty Ψηφιακή ακινησία/κυκλοφορία του τροχόσπιτου μας

Δημοσίευση από almak Πεμ 3 Ιουν 2021 - 17:10

Καλησπέρα.
Θέλω να άρω την ψηφιακή ακινησία οχήματος έως και τέλος Οκτωβρίου 2021 , δλδ για 5 μήνες.
Ξέρω πως μπορώ να το κάνω . Εκείνο που δεν μπορώ να καταλάβω είναι , πως αν στο τέλος Οκτώβρη αποφασίσω να συνεχίσω την κυκλοφορία έως τέλος του χρόνου τι πληρώνω για τους εναπομείναντες 2 μήνες ?????
Δεν το έχω βρει κάπου ξεκάθαρα !!!!!
Μήπως είναι τόσο αυτονόητο και γι αυτό δεν το βρίσκω ?????
almak
almak


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ψηφιακή ακινησία/κυκλοφορία του τροχόσπιτου μας Empty Απ: Ψηφιακή ακινησία/κυκλοφορία του τροχόσπιτου μας

Δημοσίευση από Georgedim Πεμ 3 Ιουν 2021 - 18:25

Αλέξη, αν κατάλαβα καλά την ερώτηση σου, η απάντηση βρίσκεται στην εγκύκλιο Ε2105/18.05.2021 της ΑΑΔΕ που ανέφερα εχθές στο topic : [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] , :

4. "Επισημαίνεται ότι, μόνη περίπτωση, για την εκ νέου άρση της ακινησίας είναι εφόσον καταβληθούν τα ετήσια τέλη κυκλοφορίας αφαιρουμένου του ποσού των τελών κυκλοφορίας που έχει αναλογικά ήδη καταβληθεί."

Επομένως στη λήξη του πενταμήνου που ανέφερες, ....αν επιθυμείς να συνεχίσεις την άρση ακινησίας, ....μπορείς, ....αρκεί να καταβάλεις το ποσό που αναλογεί στους υπόλοιπους 7 μήνες (7+5 = 12), ....ανεξάρτητα αν ημερολογιακά υπολείπονται 1 ή 2 μήνες μέχρι το τέλος του έτους (π.χ. αν η άρση του 5/μήνου λήγει Νοέμβριο ή Δεκέμβριο).

Δυστυχώς το πλεονέκτημα της άρσης ακινησίας, με αναλογική καταβολή τελών, ....δίδεται ΑΠΑΞ του έτους. Μετά καιγόμαστε. Very Happy Very Happy Very Happy  
Georgedim
Georgedim
Admin


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ψηφιακή ακινησία/κυκλοφορία του τροχόσπιτου μας Empty Απ: Ψηφιακή ακινησία/κυκλοφορία του τροχόσπιτου μας

Δημοσίευση από almak Πεμ 3 Ιουν 2021 - 18:54

Georgedim έγραψε:Αλέξη, αν κατάλαβα καλά την ερώτηση σου, η απάντηση βρίσκεται στην εγκύκλιο Ε2105/18.05.2021 της ΑΑΔΕ που ανέφερα εχθές στο topic : [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] , :..................
Γιώργο σε ευχαριστώ ....το είχα δει αλλά θεωρώ πως δεν κάνω δεύτερη φορά άρση ακινησίας μιας και δεν θα καταθέσω πάλι πινακίδες , απλά έγκαιρα θα πλήρωνα και τα υπόλοιπα........................ για το τέλος του έτους.
Με λίγα λόγια θες να πεις πως το σύστημα εφόσον βλέπει πως δεν επιλέγω να πληρώσω όλο τον υπόλοιπο χρόνο με την άρση ακινησίας με θεωρεί ότι θα ξανά καταθέσω ακινησία έστω κι αν υπάρχουν πιθανότητες να μην καταθέσω !!!!!!!!!!!!!!
almak
almak


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ψηφιακή ακινησία/κυκλοφορία του τροχόσπιτου μας Empty Απ: Ψηφιακή ακινησία/κυκλοφορία του τροχόσπιτου μας

Δημοσίευση από Georgedim Πεμ 3 Ιουν 2021 - 22:39

almak έγραψε:....Με λίγα λόγια θες να πεις πως το σύστημα εφόσον βλέπει πως δεν επιλέγω να πληρώσω όλο τον υπόλοιπο χρόνο με την άρση ακινησίας με θεωρεί ότι θα ξανά καταθέσω ακινησία έστω κι αν υπάρχουν πιθανότητες να μην καταθέσω !!!!!!!!!!!!!!

Αυτό ακριβώς Αλέξη. 
Η δυνατότητα άρσης ακινησίας, ....με όφελος μειωμένα τέλη, ....μας δίδεται ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΦΟΡΑ μέσα στο έτος.

Αν σήμερα αποφασίσεις άρση για 5/μήνες (Ιούνιο-Οκτώβριο), πληρώνεις τους 5 μήνες μόνο. 
Αν όμως κάνεις χρήση της άρσης ακινησίας (για το 5/μηνο) ....και στο μεσοδιάστημα αποφασίσεις ότι το χρειάζεσαι και Νοε.-Δεκ. (μέχρι τέλος του έτους) ....τότε για αυτό το δίμηνο, ακόμη και αν πληρωθεί εμπρόθεσμα, ....επιβαρύνεσαι με το υπόλοιπο, ολόκληρου του ποσού των τελών (12 - 5 που ήδη πλήρωσες = 7 μήνες). 
Δηλαδή δεν γλυτώνεις τίποτα.

Άν όμως σήμερα κάνεις άρση ακινησίας, μονοκόματα μέχρι τέλος του χρόνου, πληρώνεις μόνο για 7 μήνες. 
Γλυτώνεις δηλαδή το 5/μηνο της αρχικής ακινησίας (Ιανουάριος-Μάϊος).
Georgedim
Georgedim
Admin


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ψηφιακή ακινησία/κυκλοφορία του τροχόσπιτου μας Empty Απ: Ψηφιακή ακινησία/κυκλοφορία του τροχόσπιτου μας

Δημοσίευση από Batfalcon Τρι 15 Ιουν 2021 - 9:53

Αναφέρεσθε σε ακινησία ρυμουλκούμενου τροχοσπίτου η αυτοκινουμένου;

Καθότι, εξ'όσων γνωρίζω, ψηφιακά δεν μπορεί ούτε να δηλωθεί μα ουτε και να αρθεί ακινησία ρυμουλκούμενου τροχοσπίτου.
Batfalcon
Batfalcon


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ψηφιακή ακινησία/κυκλοφορία του τροχόσπιτου μας Empty Απ: Ψηφιακή ακινησία/κυκλοφορία του τροχόσπιτου μας

Δημοσίευση από Georgedim Τρι 15 Ιουν 2021 - 10:43

Δυστυχώς Μιχάλη, για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα είναι όπως ακριβώς τα λες.

Σύμφωνα με τις διατάξεις της παρ. 1A του άρθρου 22 του ν. 2367/1953, η ψηφιακή πλατφόρμα κατάθεσης/άρσης ακινησίας, εφαρμόζεται ΜΟΝΟΝ για τα επιβατικά ΙΧ οχήματα και τις ΙΧ μοτοσυκλέτες (....που διαθέτουν πινακίδες και άδεια κυκλοφορίας, στην κατοχή του ιδιοκτήτη τους).

Μάλιστα η "ψηφιακή άρση ακινησίας" ισχύει ΜΟΝΟΝ όταν έχει προηγηθεί "ψηφιακή κατάθεση" πινακίδων και αδείας. Αν η κατάθεση πινακίδων και αδείας έχει γίνει στην ΔΟΥ που ανήκουμε ....και η άρση ακινησίας γίνεται με τον παλιό γνωστό μας τρόπο (επίσκεψη στην αρμόδια ΔΟΥ). Very Happy

Ας ελπίσουμε Rolling Eyes, ....ότι μόλις τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα αποκτήσουν δική τους, ανεξάρτητη άδεια κυκλοφορίας και πινακίδες, ....θα υπάρξει κάποια πρόβλεψη - ρύθμιση.
Georgedim
Georgedim
Admin


Αρέσει στους χρήστες traveller και diamantino

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ψηφιακή ακινησία/κυκλοφορία του τροχόσπιτου μας Empty Απ: Ψηφιακή ακινησία/κυκλοφορία του τροχόσπιτου μας

Δημοσίευση από almak Τρι 15 Ιουν 2021 - 18:44

Batfalcon έγραψε:Αναφέρεσθε σε ακινησία ρυμουλκούμενου τροχοσπίτου η αυτοκινουμένου;

Καθότι, εξ'όσων γνωρίζω, ψηφιακά δεν μπορεί ούτε να δηλωθεί μα ουτε και να αρθεί ακινησία ρυμουλκούμενου τροχοσπίτου.
Αναφέρομαι σε ιχ αυτοκίνητο . Μπορεί να σας μπέρδεψα επειδή είμαι κάτοχος τροχόσπιτου , αλλά τα "προνόμια" των αυτοκινουμένων είναι τα ίδια με τον ιχ αυτοκινήτων και για ένα τέτοια αμάξι ( όπως λέγαμε παλαιά) έθεσα την ερώτηση.
almak
almak


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ψηφιακή ακινησία/κυκλοφορία του τροχόσπιτου μας Empty Απ: Ψηφιακή ακινησία/κυκλοφορία του τροχόσπιτου μας

Δημοσίευση από Batfalcon Παρ 25 Ιουν 2021 - 19:58

Σχετικό με ακινησία το παρακάτω, όχι αυτοκινήτου, αλλά σκάφους.
Πήγα σήμερα να δηλώσω ακινησία στο Λιμεναρχείο. Δυσυχώς όπως και στα τροχόσπιτα η διαδικασία γίνεται ΜΟΝΟ με επι τόπου παρουσία. Τις ψηφιακές ευκολίες δεν τις έχουν ανακαλύψει ακόμη! 
Πάω λοιπόν και στήνομαι, διότι εξυπηρετούσε έναν άλλο "πλοιοκτήτη" πριν από εμένα. Στον αιώνα της ψηφιακής εποχής που μας έχουν ζαλίσει τον έρωτα με τα κλικ και τα apps, στον αιώνα του non paper, για να κάνει ο άνθρωπος άρση της ακινησία της βάρκας του, μάζεψε 4 κωλόχαρτα. Την απόδειξη (χειρόγραφη) ότι πλήρωσε 20 €, την βεβαίωση που θα καταθέσει στον συνέταιρο της τσέπης του, την Εφορία, ότι όντως η βάρκα ηταν σε ακινησία τόσους μήνες, αυτή καθ' ευατή την Αδεια Εκτέλεσης Πλοών και αντίγραφο της Αίτησης που έκανε για την Αρση της ακινησίας. Μιλάμε για τρολοκομείο!
Πληρώνει παίρνει το χαρτοβασίλειο, φεύγει.
Ερχεται η σειρά μου. Αρχίζει ο Λιμενάρχης παρακαλώ να πληκτρολογεί. Ονομα, επώνυμο, τηλέφωνο, διεύθυνση κατοικίας, Αριθμό Λεμβολογίου, ημερομηνία έκδοσης της άδειας, τι νούμερο παπούτσια φορώ, ένα σωρό λεπτομέρειες.
Οταν τα τελείωσε όλα, μου δίνει μια εκτύπωση να την υπογράψω. Διαβάζω τα στοιχεία, δεν πάει το μάτι μου στην διεύθυνση που είναι σταθμευμένη η βάρκα όμως! Ολα τα άλλα σωστά. Υπογράφω και ζητώ αντίγραφο. Αρνείται! Δεν χρειάζεται λέει, όλα υπάρχουν εδώ και διάφορες τέτοιες μ@λακίες. 
ΕΠΙΜΕΝΩ πως θέλω αντίγραφο για το αρχείο μου. Πες πως πέθανα. Πως θα ξέρουν οι κληρονόμοι μου που στο διάολο είναι τα χαρτία της βάρκας.
Που ξέρω εγω ο πολίτης ότι εσύ καταγράφεις σε κάποιον server του Λιμενικού και όχι σε ένα τοποκό δίσκο και χάσουμε τα ΠΑΝΤΑ σε μια βλάβη; Ενα κωλοχαρτο χωρις QR code μου δίνεις, με μια σρογγυλή σφραγίδα. Σιγά την εξασφάλιση!!!
Δεχεται να βγάλει φωτοτυπία, ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ο Αρ. Πρωτοκόλλου. Τον ευχαριστώ και φεύγω.
Φθάνω σπίτι και σπεύδω να τακτοποιήσω το (μισο) αντιγραφο στη θέση του και βλέπω την ΠΑΤΑΤΑ.
Αντι να γράψει την διεύθυνση του σπιτιού μου ως χώρο στάθμευσης, έχει βάλει ένα άλλο χωριό πιο πέρα!!!
Μη με ρωτήσετε πως και γιατί, δεν ξέρω. Υποθέτω πως το πεδίο είχε μείνει συμπληρωμένο από τον προηγούμενο και σε εμένα δεν πληκτρολόγησε το σωστό.
Τα μεταξωτά βρακιά θέλουν και επιδέξιους... πωπούς.
Αυτά είναι τα χάλια μας σήμερα...
Batfalcon
Batfalcon


Αρέσει στον χρήστη tabbert

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ψηφιακή ακινησία/κυκλοφορία του τροχόσπιτου μας Empty Απ: Ψηφιακή ακινησία/κυκλοφορία του τροχόσπιτου μας

Δημοσίευση από tabbert Σαβ 26 Ιουν 2021 - 0:40

Batfalcon έγραψε:Σχετικό με ακινησία το παρακάτω, όχι αυτοκινήτου, αλλά σκάφους.
Πήγα σήμερα να δηλώσω ακινησία στο Λιμεναρχείο. Δυσυχώς όπως και στα τροχόσπιτα η διαδικασία γίνεται ΜΟΝΟ με επι τόπου παρουσία. Τις ψηφιακές ευκολίες δεν τις έχουν ανακαλύψει ακόμη! 
Πάω λοιπόν και στήνομαι, διότι εξυπηρετούσε έναν άλλο "πλοιοκτήτη" πριν από εμένα. Στον αιώνα της ψηφιακής εποχής που μας έχουν ζαλίσει τον έρωτα με τα κλικ και τα apps, στον αιώνα του non paper, για να κάνει ο άνθρωπος άρση της ακινησία της βάρκας του, μάζεψε 4 κωλόχαρτα. Την απόδειξη (χειρόγραφη) ότι πλήρωσε 20 €, την βεβαίωση που θα καταθέσει στον συνέταιρο της τσέπης του, την Εφορία, ότι όντως η βάρκα ηταν σε ακινησία τόσους μήνες, αυτή καθ' ευατή την Αδεια Εκτέλεσης Πλοών και αντίγραφο της Αίτησης που έκανε για την Αρση της ακινησίας. Μιλάμε για τρολοκομείο!
Πληρώνει παίρνει το χαρτοβασίλειο, φεύγει.
Ερχεται η σειρά μου. Αρχίζει ο Λιμενάρχης παρακαλώ να πληκτρολογεί. Ονομα, επώνυμο, τηλέφωνο, διεύθυνση κατοικίας, Αριθμό Λεμβολογίου, ημερομηνία έκδοσης της άδειας, τι νούμερο παπούτσια φορώ, ένα σωρό λεπτομέρειες.
Οταν τα τελείωσε όλα, μου δίνει μια εκτύπωση να την υπογράψω. Διαβάζω τα στοιχεία, δεν πάει το μάτι μου στην διεύθυνση που είναι σταθμευμένη η βάρκα όμως! Ολα τα άλλα σωστά. Υπογράφω και ζητώ αντίγραφο. Αρνείται! Δεν χρειάζεται λέει, όλα υπάρχουν εδώ και διάφορες τέτοιες μ@λακίες. 
ΕΠΙΜΕΝΩ πως θέλω αντίγραφο για το αρχείο μου. Πες πως πέθανα. Πως θα ξέρουν οι κληρονόμοι μου που στο διάολο είναι τα χαρτία της βάρκας.
Που ξέρω εγω ο πολίτης ότι εσύ καταγράφεις σε κάποιον server του Λιμενικού και όχι σε ένα τοποκό δίσκο και χάσουμε τα ΠΑΝΤΑ σε μια βλάβη; Ενα κωλοχαρτο χωρις QR code μου δίνεις, με μια σρογγυλή σφραγίδα. Σιγά την εξασφάλιση!!!
Δεχεται να βγάλει φωτοτυπία, ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ο Αρ. Πρωτοκόλλου. Τον ευχαριστώ και φεύγω.
Φθάνω σπίτι και σπεύδω να τακτοποιήσω το (μισο) αντιγραφο στη θέση του και βλέπω την ΠΑΤΑΤΑ.
Αντι να γράψει την διεύθυνση του σπιτιού μου ως χώρο στάθμευσης, έχει βάλει ένα άλλο χωριό πιο πέρα!!!
Μη με ρωτήσετε πως και γιατί, δεν ξέρω. Υποθέτω πως το πεδίο είχε μείνει συμπληρωμένο από τον προηγούμενο και σε εμένα δεν πληκτρολόγησε το σωστό.
Τα μεταξωτά βρακιά θέλουν και επιδέξιους... πωπούς.
Αυτά είναι τα χάλια μας σήμερα...
μιχαλη το λιμεναρχειο ειναι η χειροτερη υπηρεσια που αν μπλεξεις καλυτερα να βουλιαξεις το σκαφος στην θαλασσα...
διαβασε περιπτωση δικια μου...
το 2019 απεβιωνει ο πατερας μου στα 72 του χρονια...πριν 2 χρονια περιπου ειχε φτιαξει μια χειρογραφη διαθηκη που μεσα συμπεριλαμβανε ενα αλιευτικο σκαφος μηκους 4.60 με εξωλεμβια 15 ιππων και τρειλλερ την οποια την αφηνε τυπικα σαν ιδιοκτητη την μανα μου
αφου λοιπον καναμε αποδοχη κληρονομιας μετα απο κοινη αποφαση ειπαμε να την δωσουμε ολο το πακετο σκαφος τρειλλερ μηχανη μιας και δεν του καναμε χρηση εστω και για ερασιτεχνικο ψαρεμα
αφου λοιπον το βαλαμε αγγελεια βρεθηκε αγοραστης συμφωνησαμε το ποσό και πηγαμε στο λιμεναρχειο να κανουμε τα διαδικαστικα......επειδη λοιπον το σκαφος προερχετε απο κληρονομια μας ζητησε το λιμενρχειο να κανουμε ειρηνοδικειο για να κανουμε την διαθηκη κύρια και μοναδικη εν τω μεταξυ  μεσα στην διαθηκη υπηρχαν και εγω και ο αδερφος μου αλλα σε αλλα περιουσιακα στοιχεια...η βαρκα ανηκε καθαρα στην μανα μου...
πληρωσαμε λοιπον 600 ευρω για να μην μπορει να προσβαλει την διαθηκη ουτε εγω ουτε ο αδερφος μου .....που εμεις σα οικογενεια δεχθηκαμε και σεβατηκαμε  την επιθυμια του πατερα μας....
και ρωταω εγω τωρα αν εβγαζα την μηχανη βουλιαζα την βαρκα στην μεση του αμβρακικου και πουλουσα το τρειλλερ και μηχανη μαζι η χασουρα θα ηταν λιγοτερη απο 600 ευρα....
παιδια μην μπλεξετε με λιμεναρχειο ειναι η χειροτερη υπηρεσια σε νομους με βαρκες κλπ κλπ οσο νομιμος και να εισε παντα θα σε γραψουν για κατι και δε θα ξερεις ποσο θα ειναι αυτο το κατι

tabbert


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ψηφιακή ακινησία/κυκλοφορία του τροχόσπιτου μας Empty Απ: Ψηφιακή ακινησία/κυκλοφορία του τροχόσπιτου μας

Δημοσίευση από Georgedim Σαβ 26 Ιουν 2021 - 13:32

Μιχάλη και Μανώλη, ....έχετε το δίκιο σας και συμπάσχω μαζί σας !!!

Δυστυχώς η συναλλαγή μας με κάποιες υπηρεσίες του Δημοσίου, ....καταλήγει αρκετές φορές σε ταλαιπωρία και εκνευρισμό.
Οι λόγοι πολλοί και διάφοροι, ένθεν κακείθεν.

Το χειρότερο και ίσως πιο δυσεπίλυτο πρόβλημα, Rolling Eyes ....πέρα από τον υπάρχοντα νομικό κυκεώνα και την ασάφεια σε πολλές διαδικασίες του Δημοσίου, ....όπου οι εκάστοτε αρμόδιοι ερμηνεύουν κατά το δοκούν και πως βολεύει τους ιδίους και όχι τον Έλληνα πολίτη, .... θεωρώ πως είναι η λάθος νοοτροπία, ....και μερικές φορές η ιταμή συμπεριφορά κάποιων Δημοσίων υπαλλήλων.

Όσο και να ψηφιοποιηθούν οι υπηρεσίες του Δημοσίου, όσες βελτιώσεις και να γίνουν, ....αν δεν αλλάξει εκ βάθρων αυτή η κακώς νοούμενη Δημοσιοϋπαλληλική νοοτροπία, ....το αποτέλεσμα προς τον τελικό αποδέκτη, ....τον Έλληνα Πολίτη, ....θεωρώ θα παραμένει το ίδιο. Sad Sad Sad
Georgedim
Georgedim
Admin


Αρέσει στον χρήστη traveller

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ψηφιακή ακινησία/κυκλοφορία του τροχόσπιτου μας Empty Απ: Ψηφιακή ακινησία/κυκλοφορία του τροχόσπιτου μας

Δημοσίευση από tabbert Τρι 29 Ιουν 2021 - 12:06

γιωργο μου αν λεω αν ολα γινου με ηλεκτρονικη ταυτοτητα οπως ηδη εχει ξεκινησει θα υπαρξει προβλημα και για τους ηδη υπαλληλους του δημοσιου και θα γινει συστημα εθελουσιας εξοδου αρχικα και μετα απο λιγο διαστημα υποχρεωτικης εξοδου αυτο δεν εχουν καταλαβει καποιοι υπαλληλοι οτι με τον τροπο τους πρεπει να υποστηριξουν οτι ειναι αναγκαιοι και αυτο με την συμπεριφορα τουε και με τις γνωσεις τους πανω σε αυτο που κανουν....

tabbert


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ψηφιακή ακινησία/κυκλοφορία του τροχόσπιτου μας Empty Απ: Ψηφιακή ακινησία/κυκλοφορία του τροχόσπιτου μας

Δημοσίευση από Batfalcon Τετ 30 Ιουν 2021 - 13:30

Ετσι όπως έχει καταντήσει το πράγμα, θωρώ πως δεν παρέχουν καμία γνώση σ' αυτό που κάνουν. Να σας εξιστορίσω και το κερασάκι στην τούρτα:


Κοιτάζει την άδεια που έχει πλεον στα χέρια του και μου λέει: Ξέρετε, εσείς για τόσο (κάνει με τα χέρια μια πιθαμή και κάτι), πληρώνετε τεκμήριο. (Ειρήσθω εν παρόδω ότι το συνολικό μήκος της βάρκας είναι 5,27 m). Αν ήταν πολυεστερικό και όχι φουσκωτό, θα μπορούσατε να τό κόψετε μποστά στην πλώρη καμία 30αρια πόντους, να το σφραγίσετε κανονικά me πολυεστέρα, μετά να πάτε σε ναυπηγό να υπογράψει για το αξιόπλοο και τα νέα μέτρα μήκους και να βγάζατε νέα άδεια με κάτω από 5 μέτρα συνολικό μήκος, οπότε δεν θα πληρώνετε τεκμήριο. Το δε κομμάτι που θα κόβατε να το κουμπώνατε με 4 ανοξείδωτους μεντεσέδες για να είναι η βάρκα όπως πριν.



Αυτόν το άνθρωπο τον πληρώνουμε πάντως, να ξέρετε.
Batfalcon
Batfalcon


Αρέσει στον χρήστη gsalonica

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ψηφιακή ακινησία/κυκλοφορία του τροχόσπιτου μας Empty Απ: Ψηφιακή ακινησία/κυκλοφορία του τροχόσπιτου μας

Δημοσίευση από Batfalcon Τρι 25 Οκτ 2022 - 19:28

Επανέρχομαι στο θέμα της ακινησίας, διότι όπως θα δείτε πιο κάτω, μας καίει όλους.
Δεομένου ότι θα λείπω από την Ελλάδα από μέσα Νοεμβρίου και ως φαίνεται δεν θα κάνω χρήση του τροχόσπιτου σύντομα, (πιθανόν και καθόλου μέσα στο 23), ξεκίνησα να κάνω την λεγόμενη ψηφιακή ακινησία, όπως κάνουμε στα αυτοκίνητα και τις μοτοσυκλέτες. ΑΜ ΔΕ!
Μπαίνεις στο My Car, βάζεις τα δέοντα και... "Απευθυνθείτε στην Περιφερειακη Διεύθυνση Μεταφορών". σε κόκκινο πλαίσιο.
Καπάκι παίρνω έναν διεκπεραιωτή τηλέφωνο και μου απαντάει πως η κατάθεση των πινακίδων γίνεται όπως τα φορτηγά, δηλαδή τις καταθέτεις φυσικά στην Διεύθυνση Μεταφορών. 
ΑΝΤΕ ΤΩΡΑ ΝΑ ΤΡΕΧΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΠΑΤΡΑ ΑΝΔΡΕΑ.
Batfalcon
Batfalcon


Αρέσει στον χρήστη antreas hobby

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ψηφιακή ακινησία/κυκλοφορία του τροχόσπιτου μας Empty Απ: Ψηφιακή ακινησία/κυκλοφορία του τροχόσπιτου μας

Δημοσίευση από spyrosbhta Κυρ 8 Ιαν 2023 - 22:59

Ακόμη και τώρα Ανδρεά έτσι είναι... και αφού τις παραδώσεις πρέπει να ενημερώσεις την εκάστοτε εφορία για την ακινησία...
spyrosbhta
spyrosbhta


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ψηφιακή ακινησία/κυκλοφορία του τροχόσπιτου μας Empty Απ: Ψηφιακή ακινησία/κυκλοφορία του τροχόσπιτου μας

Δημοσίευση από Batfalcon Κυρ 15 Ιαν 2023 - 3:56

Οσον αφορά την ενημέρωση της ΔΟΥ για την ακινησία, νομίζω πως δεν χρειάζεται. Από την στιγμή που κατατίθενται πινακίδα και άδεια, το σύστημα είναι ενημερωμένο ότι είναι σε ακινησία. Το έχω ελέγξει.
Batfalcon
Batfalcon


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ψηφιακή ακινησία/κυκλοφορία του τροχόσπιτου μας Empty Απ: Ψηφιακή ακινησία/κυκλοφορία του τροχόσπιτου μας

Δημοσίευση από tabbert Τρι 17 Ιαν 2023 - 21:17

οταν καταθεσεις την αδεια ελξης δεν εχεις υποχρεωση τελων κυκλοφοριας οτνα ξαναπαρεις το χαρτι της ελξης θα αναγραψει ο υπαλληλος οτι κατατεθηκε στην υπηρεσια το σημειωμα ελξης την ταδε ημερομηνια οποτε ειναι σε ακινησια με χρι πχ σημερα οποτε εχεις υποχρεωση πληρωμης τελως κυκλοφοριας....του τρεχοντος ετους

tabbert


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ψηφιακή ακινησία/κυκλοφορία του τροχόσπιτου μας Empty Απ: Ψηφιακή ακινησία/κυκλοφορία του τροχόσπιτου μας

Δημοσίευση από spyrosbhta Τρι 24 Ιαν 2023 - 10:17

Το ΦΕΚ λέει ότι μετά την κατάθεση των πινακίδων πρέπει να ενημερωθεί η ΔΟΥ αν θελετε το ανεβάζω. Επίσης το άκυρο... πήγα έβγαλα πινακίδες και μου είπαν πως πρέπει να πληρώσω τέλη. Ενώ τα τέλη είναι πληρωμένα για το 2022, που ισχύουν μέχρι τέλος Φεβρουαρίου.Και πρέπει σε 1 μέρα από τη στιγμή που βγει η άδεια. Έχει βρεθεί κάνεις σε κάτι παρόμοιο, μήπως ξέρει κατι;
spyrosbhta
spyrosbhta


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ψηφιακή ακινησία/κυκλοφορία του τροχόσπιτου μας Empty Απ: Ψηφιακή ακινησία/κυκλοφορία του τροχόσπιτου μας

Δημοσίευση από Georgedim Τρι 24 Ιαν 2023 - 18:07

Σπύρο, η απόφαση παράτασης καταβολής τελών κυκλοφορίας ( .... [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] ολόκληρη η απόφαση), ....στο εδάφιο " Πεδίο Εφαρμογής" αναφέρει : 
"....Οι εν λόγω διατάξεις καταλαμβάνουν τα τέλη κυκλοφορίας έτους 2023 και αφορούν τους ιδιοκτήτες/κατόχους αυτοκινήτων οχημάτων,....".

Μήπως scratch Rolling Eyes ....αυτή η λεπτομέρεια στη διατύπωση, εξαιρεί τα ρυμουλκούμενα από το μέτρο ;
Σκέψου ότι κάτι αντίστοιχο ισχύει και με την καταβολή τμηματικών τελών, .....όπου και πάλι εξαιρούνται δυστυχώς τα ρυμουλκούμενα.

Μόνο αν ισχύει κάτι τέτοιο, ....είναι λογικό να ζητούν καταβολή τελών του 2023, εφόσον η κατάθεση πινακίδων γίνεται μετά τις 31/12/2022.
Georgedim
Georgedim
Admin


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ψηφιακή ακινησία/κυκλοφορία του τροχόσπιτου μας Empty Απ: Ψηφιακή ακινησία/κυκλοφορία του τροχόσπιτου μας

Δημοσίευση από spyrosbhta Τετ 25 Ιαν 2023 - 10:20

Ο λόγος πληρωμής των τελών είναι για να πάρει την πινακίδα όπως μου είπαν...Η διαδικασία ξεκίνησε το Δεκέμβριο του 22 και ολοκληρώνεται τώρα τον Ιανουάριο ή Φεβρουάριο του 23... όταν έχω νεότερα θα ενημερώσω...
spyrosbhta
spyrosbhta


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ψηφιακή ακινησία/κυκλοφορία του τροχόσπιτου μας Empty Απ: Ψηφιακή ακινησία/κυκλοφορία του τροχόσπιτου μας

Δημοσίευση από spyrosbhta Πεμ 26 Ιαν 2023 - 8:34

Μετά από 4-5-6 τηλέφωνα σε όλες τις αρμόδιες υπηρεσίες, ο Ζαμπετας μου εξήγησε ότι για να ταξινομηθεί πρέπει να πληρωθούν τέλη. Αλλά πάλι έχω απορία. Αν κάποιος από εσάς έκανε τη διαδικασία το καλοκαίρι και είχε πληρωμένα τέλη για το 22,  ξαναπληρωσε για να ταξινομηθει με το νέο αριθμο;;
spyrosbhta
spyrosbhta


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 1 από 2 1, 2  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης