www.taxidiarides.gr
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Translate into your language
Πρόσφατα Θέματα
» Μπαταρία LiFePO4
από gsalonica Παρ 22 Μαρ 2024 - 7:42

» παροχη ρευματος τροχοσπιτου
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:43

» Τροχόσπιτα KABE
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:22

» Κόψιμο βασιλόπιτας 2024
από Ddimi Κυρ 25 Φεβ 2024 - 17:15

» Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα
από Batfalcon Πεμ 25 Ιαν 2024 - 12:50

» «Conte de Noël» ….μια νοσταλγική Χριστουγεννιάτικη ιστορία.
από Georgedim Κυρ 24 Δεκ 2023 - 9:11

» Πωλείται τροχοσκηνή Alpen Kreuzer Allure
από Antonioz Πεμ 27 Ιουλ 2023 - 9:04

» PDF ΜΕ ΤΑ CAMPING ΕΛΛΑΔΟΣ 2023
από Georgedim Τετ 26 Ιουλ 2023 - 9:47

» Τέλη κυκλοφορίας με το μήνα
από ktRinity Πεμ 20 Ιουλ 2023 - 14:32

» Σύνορα....
από Georgedim Τετ 19 Ιουλ 2023 - 19:07

» Πρόβλημα στη σίτα
από spyrosbhta Δευ 17 Ιουλ 2023 - 17:16

» Καλοκαίρι 2022 : οδοιπορικό σε Φρανκονία, ....Ρηνανία, ....Λουξεμβούργο, ....Αλσατία ....και Μέλανα Δρυμό.
από diamantino Τρι 4 Ιουλ 2023 - 19:59

» Επιτρέπεται η διανυκτέρευση μέσα σε οποιαδήποτε όχημα σε χώρους μη οργανωμενους ;
από Νικόλας Παρ 23 Ιουν 2023 - 13:33

» Αναζήτηση-αγορά αυτοκινούμενου
από yamaren Σαβ 17 Ιουν 2023 - 10:44

» Καλώς σας βρήκα
από Georgedim Σαβ 10 Ιουν 2023 - 23:35

» Καλό μήνα
από diamantino Δευ 5 Ιουν 2023 - 21:24

» Η ζωγραφιά μας...
από Georgedim Κυρ 4 Ιουν 2023 - 2:17

» Επιλογή ταξιδιάρικου τροχόσπιτου
από Georgedim Τετ 24 Μάης 2023 - 9:37

» Sygic πρόγραμμα πλοήγησης
από packman Δευ 22 Μάης 2023 - 19:05

» Ταχυθερμοσίφωνας υγραερίου στο τροχόσπιτο
από Georgedim Τετ 26 Απρ 2023 - 21:56

Η ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK
Ο ΚΑΙΡΟΣ
Like/Tweet/+1
About Us

Welcome to the forum www.taxidiarides.gr

Welcome to the forum  www.taxidiarides.gr

Για το camping ... τα ταξίδια ... και την καλή παρέα ...


Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα

+40
Ddimi
kostas_st
Patrinos
packman
lander474
Nef
almak
Νικόλας Μητσόπουλος
sxeni
spyrosbhta
traveller
antreas hobby
ladakias
krokodeilos
magbas
dimisgv
pangeo
ktRinity
driblia
pilot
Batfalcon
hobby560
teohunter
georgemv
triptec
caminador
gsalonica
vzol48
ritsak
antonis Z
friar
kukosg
gklept
mitsaras
Aigagros
Georgedim
dimitsiou
Maximos
Γιωργάκος
sv1edy
44 απαντήσεις

Σελίδα 14 από 16 Επιστροφή  1 ... 8 ... 13, 14, 15, 16  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα - Σελίδα 14 Empty Απ: Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα

Δημοσίευση από Patrinos Δευ 21 Μαρ 2022 - 19:31

Σήμερα πήρα πινακίδες για το τροχόσπιτο μου με αριθμό ΤΑ_ _ _ _ _
Η διαδικασία στην Πάτρα είναι η εξής:
Κλίνεις στο Μηχανολογικό δυο ραντεβού, ένα στο τεχνικό τμήμα και ένα στις άδειες.
Τα δικαιολογητικά θα τα βρείτε σε προηγούμενο post (Αίτηση, Φωτογραφίες, άδεια έλξης,…….) Το παράβολο 75€ μπορείς να το πληρώσεις και εκεί με POS .
Στο τεχνικό τμήμα, γιατί εγώ είχα άδεια έλξης, όλα τα χαρτιά ήταν στο φάκελο του αυτοκίνητου μου. Το μόνο που μου ζήτησαν επιπλέον ήταν η απόσταση από την χούφτα του κοτσαδόρου έως τον άξονα του τροχού και οι εξωτερικές διαστάσεις του τροχόσπιτου (χωρίς το V). Η διαδικασία ήταν ~15 λεπτά.
Στις άδειες πήγα τον φάκελο που μου έδωσαν από το τεχνικό τμήμα, μια επιπλέον αίτηση και μετά από ~20 λεπτά είσαι έτοιμος να πας Εφορία για τα τέλη κυκλοφορίας. Αν το τροχόσπιτο είναι σε κυκλοφορία με το υπηρεσιακό σημείωμα, άρα έχεις πληρώσει τα τέλη, θα πρέπει να τα συνδέσουν με τον καινούριο αριθμό. Στην Εφορία ο καινούριος αριθμός κυκλοφορίας  φαίνεται την επομένη ημέρα.
Επιστρέφεις για τρίτη φορά στο Μηχανολογικό και παίρνεις την άδεια και την πινακίδα σου.
Patrinos
Patrinos


Αρέσει στους χρήστες traveller και Νικόλας Μητσόπουλος

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα - Σελίδα 14 Empty Απ: Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα

Δημοσίευση από traveller Δευ 21 Μαρ 2022 - 20:19

Ααααα μαλιστα  !! yes2
Απο οσα καταλλαβα πρεπει να'ναι ευκολη η διαδικασια ..(τουλαχιστον) για οσους εχουν υπηρεσιακο σημειωμα ρυμουλκησης ..
Ας ετοιμαζομαστε ολοι οσοι εδιαφερωμαστε , με δυο ραντεβου & 75 ευρω ......ξεμπερδευουμε ...  cool5
........................ Σ.ευχαριστουμε Κωστα   !!
traveller
traveller


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα - Σελίδα 14 Empty Απ: Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα

Δημοσίευση από sxeni Τρι 22 Μαρ 2022 - 4:08

ΑΞΙΟΣ !!!
bravo

ΚΑΛΑ ΤΑΞΙΔΙΑ !!!
Με την ασφάλεια, τι γίνεται;

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
sxeni
sxeni


Αρέσει στον χρήστη traveller

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα - Σελίδα 14 Empty Απ: Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα

Δημοσίευση από Patrinos Τρι 22 Μαρ 2022 - 8:24

sxeni έγραψε:
Με την ασφάλεια, τι γίνεται;
Ο ασφαλιστής μου είπε ότι με καλύπτει η επέκταση που έχω για ρυμούλκα 2 τροχών. Εγώ ζήτησα να βάλουν σαν παρατήρηση και τον αριθμό του τροχόσπιτου μέχρι να λήξει το συμβόλαιο μου, μετά νομίζω ότι θα πρέπει να κάνει ξεχωριστό συμβόλαιο.
Patrinos
Patrinos


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα - Σελίδα 14 Empty Απ: Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα

Δημοσίευση από sxeni Τρι 22 Μαρ 2022 - 10:46

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ !!!

ΤΑ ΤΑΞΙΔΙΑ ΤΑ ΖΕΙΣ ΕΚ ΤΩΝ ΥΣΤΕΡΩΝ !
ΚΑΛΑ ΤΑΞΙΔΙΑ !
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
sxeni
sxeni


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα - Σελίδα 14 Empty Απ: Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα

Δημοσίευση από traveller Πεμ 24 Μαρ 2022 - 18:09

Σχετικα με το θεμα ........... πινακιδες  happy
Χθες το πρωι πηγα στην δ/νση συγκοινωνιων Περιστεριου..
Πηγα περισσοτερο για ενημερωση ...αφου δεν ειχα τα απαραιτητα χαρτια.
Ρωταω στις πληροφοριες δεν γνωριζε μου λεει ανεβα στο 2ο στο μνηχανολογικο . 
Παω πανω ρωταω , μου λεει μισο να ρωτησω τον προισταμενο.. 
Βγαινει και μου λεει εμεις εδω δεν ξερουμε εισαι ο πρωτος που ρωταει  no1Απογοητευση ... 
Για ρωτα απο κατω στον 1ο οροφο ..
Παω κατω και περιμμενα πρωτος κανα'τεταρτο μπροστα στον γκισε ..
Καποια στιγμη εμφανιστηκε ενας απο παρακειμενο γραφειο τι θελετε (ρωταει ;Wink
το & το ............. λεω ..
Απαντηση ....................
Εχει ερθει ο νομος αλλα θα καθυστερησουμε καμμια 20αρια μερες ,  να εδω εχω και φακελλο για ενα τρειλορ με ολα τα σχετικα . 
Παρε εδω και μια σελιδα τι πρεπει να κρατας να μας φερεις .. 
Το χαρτι μεσα ζηταει τις φωτο 7χ10 και σε ψηφιακο ... cd  ..
Πειτε μου εσεις ποιος υπολογιστης εχει το συστημα να διαβαζει cd ;;;
Εφυγα απογοητευμενος .
 Παω διπλα και μπαινω σε ενα γραφειο απ'αυτα εξυπηρετησεως κοινου !!!!
Τα ιδια κι'απο εκει περιμμενε μου ειπε ..Εχεις 2 χρονια !!!
Εφυγα απογοητευμενος ..


                                 Τα συμπερασματα ..... δικα σας 


                                            Ελλας .......... το μεγαλειο σου 
traveller
traveller


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα - Σελίδα 14 Empty Απ: Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα

Δημοσίευση από sxeni Πεμ 24 Μαρ 2022 - 21:20

ΜΗΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΜΕ ΣΤΗ Δ/ΝΣΗ ΣΥΓΚΟΙΝΩΝΙΩΝ ΤΗΣ ΠΑΤΡΑΣ?


[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
sxeni
sxeni


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα - Σελίδα 14 Empty Απ: Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα

Δημοσίευση από Patrinos Παρ 25 Μαρ 2022 - 0:00

Patrinos έγραψε:
sxeni έγραψε:
Με την ασφάλεια, τι γίνεται;
Ο ασφαλιστής μου είπε ότι με καλύπτει η επέκταση που έχω για ρυμούλκα 2 τροχών. Εγώ ζήτησα να βάλουν σαν παρατήρηση και τον αριθμό του τροχόσπιτου μέχρι να λήξει το συμβόλαιο μου, μετά νομίζω ότι θα πρέπει να κάνει ξεχωριστό συμβόλαιο.

Τελικά έβγαλαν την ρυμούλκα δυο τροχών από το αυτοκίνητο και μου έκαναν ξεχωριστό συμβόλαιο για το τροχόσπιτο.
Patrinos
Patrinos


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα - Σελίδα 14 Empty Απ: Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα

Δημοσίευση από sxeni Παρ 25 Μαρ 2022 - 3:20

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ !!!

ΤΑ ΤΑΞΙΔΙΑ ΤΑ ΖΕΙΣ ΕΚ ΤΩΝ ΥΣΤΕΡΩΝ !
ΚΑΛΑ ΤΑΞΙΔΙΑ !
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
sxeni
sxeni


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα - Σελίδα 14 Empty Απ: Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα

Δημοσίευση από Georgedim Παρ 25 Μαρ 2022 - 11:03

traveller έγραψε:.....Βγαινει και μου λεει εμεις εδω δεν ξερουμε εισαι ο πρωτος που ρωταει  [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]Απογοητευση ... 
Για ρωτα απο κατω στον 1ο οροφο ..
Παω κατω και περιμμενα πρωτος κανα'τεταρτο μπροστα στον γκισε ..
Καποια στιγμη εμφανιστηκε ενας απο παρακειμενο γραφειο τι θελετε (ρωταει ;[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
το & το ............. λεω ..
Απαντηση ....................
Εχει ερθει ο νομος αλλα θα καθυστερησουμε καμμια 20αρια μερες ,  να εδω εχω και φακελλο για ενα τρειλορ με ολα τα σχετικα . 
Παρε εδω και μια σελιδα τι πρεπει να κρατας να μας φερεις ...... 

Γιώργη μου, ....περιγράφεις μια ζοφερή πραγματικότητα του Ελληνικού Δημοσίου, ....που δυστυχώς διαιωνίζεται για δύο βασικούς λόγους : 
Α) την αδιαφορία πολλών Δημοσίων υπαλλήλων, ....γιατί θεωρούν ότι κανείς δεν μπορεί να τους αγγίξει (μονιμότητα, άγνοια νόμων, γνωριμίες, κακώς νοούμενα δικαιώματα, καμία αίσθηση υποχρεώσεων κλπ, κλπ) και 
Β) την διαχρονικά "ψευδώς" καλλιεργημένη αίσθηση αδυναμίας μας ως πολίτες ....να διεκδικήσουμε όσα οφείλει να μας παρέχει νομίμως το Κράτος (άγνοια νόμων, φόβος μήπως δεν εξυπηρετηθούμε, δαιδαλώδεις διαδικασίες κλπ, κλπ).

Εκ πείρας μιλώντας, ....για να αποφύγουμε τα ανωτέρω, ....ΔΥΣΤΥΧΩΣ είμαστε υποχρεωμένοι κάθε φορά που βρισκόμαστε αντιμέτωποι με τέτοιες συμπεριφορές, ....θα πρέπει να έχουμε μια "αυστηρή" και "ευγενικά επιθετική" Very Happy στάση (....χωρίς φωνές και αντεγκλήσεις, ....αλλά με περισσή ηρεμία, χαμογελώντας και επιμένοντας), ....επιδεικνύοντας στον "αδαή" δημόσιο υπάλληλο τις επίσημες εγκυκλίους, την εφαρμογή των οποίων ζητάμε ως πολίτες και ....υπενθυμίζοντας του (....πάντα ευγενικά & χαμογελώντας Razz ), πως χρέος του είναι να μας εξυπηρετήσει, ....ώστε να μην αναγκασθούμε να καταφύγουμε στη χρήση του άρθρου 106 του [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.], που αναφέρεται στα πειθαρχικά παραπτώματα των Δημοσίων υπαλλήλων.

Πίστεψε με, ....τότε ξαφνικά το "Δεν ξέρουμε....", το "Ξαναπεράστε ....", το "Δεν είναι δική μας αρμοδιότητα ....", ....ως δια μαγείας "εξαφανίζονται" και στην θέση τους ....εμφανίζεται μια "πρωτοφανής" διάθεση εξυπηρέτησης και επίλυσης του προβλήματος. Laughing

Όσο επιτρέπουμε να αυθαιρετούν οι παντός είδους άεργοι "κακοπροαίρετοι" (....απ' όπου και αν προέρχονται), ....τόσο θα παραμένουμε "θύματα" της κακεντρέχειας, της τεμπελιάς, της αδιαφορίας και του ψευδο-αυταρχισμού τους (...το κοινώς αποκαλούμενο "νταηλίκι").
Η κοσμιότητα, η επιμονή και η επίγνωση, ....τα ισχυρά όπλα μας. Very Happy

Διαφορετικά πηγαίνουμε να εξυπηρετηθούμε στη Δ/νση Συγκοινωνιών της πιο έμπειρης και ....πιο εξευρωπαϊσμένης Πάτρας !!!! lol!


Υ.Γ. : ασφαλώς αν αποτύχουν όλα αυτά, δεν πρέπει να ξεχνάμε και την εκ του παλαιόθεν δοκιμασμένη μέθοδο ....της ανατολίτικης γαλιφιάς. Razz Cool
Georgedim
Georgedim
Admin


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα - Σελίδα 14 Empty Απ: Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα

Δημοσίευση από spyrosbhta Σαβ 26 Μαρ 2022 - 17:35

Patrinos έγραψε:
Τελικά έβγαλαν την ρυμούλκα δυο τροχών από το αυτοκίνητο και μου έκαναν ξεχωριστό συμβόλαιο για το τροχόσπιτο.
 Με τι κόστος; και ποια εταιρία αν επιτρέπεται;
spyrosbhta
spyrosbhta


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα - Σελίδα 14 Empty Απ: Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα

Δημοσίευση από kostas_st Τετ 30 Μαρ 2022 - 20:19

Καλησπέρα. Έχετε εικόνα πως θα προχωρήσει η διαδικασία με τις πινακίδες; κοιτάω για ένα μεταχειρισμένο με σημείωμα και στο Περιστέρι ισχυρίζονται πως πρέπει να πάει για τεχνικό έλεγχο κλπ κλπ και βλέπουμε.

kostas_st


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα - Σελίδα 14 Empty Απ: Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα

Δημοσίευση από Georgedim Πεμ 31 Μαρ 2022 - 11:04

Κώστα, ....η διαδικασία χορήγησης πινακίδων ....ανάλογα με τα "χαρτιά" που διαθέτει το κάθε τροχόσπιτο ....περιγράφεται αναλυτικά (....υπάρχουν τρείς κατηγορίες) : [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Georgedim
Georgedim
Admin


Αρέσει στον χρήστη traveller

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα - Σελίδα 14 Empty Απ: Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα

Δημοσίευση από ladakias Παρ 13 Μάης 2022 - 19:05

Patrinos έγραψε: Αν το τροχόσπιτο είναι σε κυκλοφορία με το υπηρεσιακό σημείωμα, άρα έχεις πληρώσει τα τέλη, θα πρέπει να τα συνδέσουν με τον καινούριο αριθμό. Στην Εφορία ο καινούριος αριθμός κυκλοφορίας  φαίνεται την επομένη ημέρα.
Επιστρέφεις για τρίτη φορά στο Μηχανολογικό και παίρνεις την άδεια και την πινακίδα σου.
 Αν το τροχόσπιτο δεν είναι σε κυκλοφορία [ και  το υπηρεσιακό σημείωμα ειναι κατατεθειμενο ]




 λογικα  δεν   έχεις πληρώσει τα τέλη.




think τι γινεται τοτε .




πληρωνεις ολο το ποσο , 140 ευρω η παει αναλογικα οπως στα αυτοκινητα ,αφου τωρα εχει δικες του πινακιδες.








think sad1
ladakias
ladakias


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα - Σελίδα 14 Empty Απ: Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα

Δημοσίευση από Georgedim Σαβ 14 Μάης 2022 - 9:52

Τάκη, αναλογικά τέλη κυκλοφορίας (βάσει του ισχύοντος ΦΕΚ),  δικαιούνται μόνον ΙΧΕ και μοτοσυκλέτες, ....οχι τα τροχόσπιτα.
Επομένως για άρση ακινησίας λογικά  Rolling Eyes πληρώνεις όλο το ποσό (140€).

Όσον αφορά την διαδικασία χορήγησης πινακίδων, ....στην περίπτωση που έχουμε καταθέσει το σημείωμα έλξης, ....θεωρώ δεν αλλάζει κάτι, ....πλήν της επισκέψεως στην Εφορία για πληρωμή των τελών και παραλαβή του σημειώματος έλξης.
Georgedim
Georgedim
Admin


Αρέσει στον χρήστη ladakias

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα - Σελίδα 14 Empty Απ: Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα

Δημοσίευση από ladakias Σαβ 14 Μάης 2022 - 18:08

Georgedim έγραψε:Τάκη, αναλογικά τέλη κυκλοφορίας (βάσει του ισχύοντος ΦΕΚ),  δικαιούνται μόνον ΙΧΕ και μοτοσυκλέτες, ....οχι τα τροχόσπιτα.
Επομένως για άρση ακινησίας λογικά  Rolling Eyes πληρώνεις όλο το ποσό (140€).

Όσον αφορά την διαδικασία χορήγησης πινακίδων, ....στην περίπτωση που έχουμε καταθέσει το σημείωμα έλξης, ....θεωρώ δεν αλλάζει κάτι, ....πλήν της επισκέψεως στην Εφορία για πληρωμή των τελών και παραλαβή του σημειώματος έλξης.
γιωργο ευχαριστω πολυ για την απαντηση .η ερωτηση ειναι προς τα σαινια που μας κυβερνανε think

                                                                δεν θα επρεπε να  




 παει αναλογικα οπως & στα αυτοκινητα η τα αυτοκινουμενα  sad1 γιατι  think
ladakias
ladakias


Αρέσει στον χρήστη traveller

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα - Σελίδα 14 Empty Απ: Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα

Δημοσίευση από traveller Τρι 17 Μάης 2022 - 18:29

Ηρθε ο καιρος και για εμενα να αρχισω την διαδικασια παραλλαβης πινακιδας για το τρ/το μου ...
Πριν 4-5 μερες πηγα να παρω πλ/ριες για την διαδικασια ..
Εκανα αιτηση με ολα μου τα στοιχεια-εβγαλα 8 φωτογραφιες και τις περασα σε cd rom , εξετυπωσα τα τελευταια τελη κυκ/ριας ,και αφου μαζεψα τη χαρτουρα πηγα σημερα και τα κατεθεσα στην υπηρεσια δυτικης Αττικης ..
Πηρα και συγχαρητηρια απο τον υπαλληλο γιατι τα ειχα ολα στην εντελεια  !!!
Μαλιστα ................ μου ανακοινωθηκε και ο αρ.κυκ/ριας... ΤΑ 12---


Ενα που δεν ρωτησα ομως ειναι ....... Πως θα αφαιρεσω το ειδοποιητηριο που ερχεται καθε χρονο μαζι με τα στοιχεια του αυτ/του ;


Πηρα αρ.πρωτοκολλου και σε 15 μερες να παρω τλφ να ενημερωθω αν ειμαι ετοιμος .
traveller
traveller


Αρέσει στους χρήστες almak, Νικόλας Μητσόπουλος, Georgedim και gsalonica

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα - Σελίδα 14 Empty Απ: Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα

Δημοσίευση από traveller Τρι 24 Μάης 2022 - 12:13

Περι πινακιδας συνεχεια  !!!
Πηρα σημερα τλφ στην υπηρεσια συγκοινωνιων δυτ.Αττικης ρωτησα για την αιτηση που εκανα προ εβδομαδας και η απαντηση ειτανε ...................................μα οι πινακιδα για ρυμουλκουμενο τρ/το δινεται αυθημερον ..

Η απαντηση τους .........Ελατε τωρα να σας την δωσουμε ..
Τα μαζεψα και πηγα , αλλα δεν σκαμπαζουν τιποτα ...ετρεχα απο τον Αννα - στον Καιαφα...

Απο το μηχανολογικο με στειλανε να βρω το φακελλο του αυτ/του να δουνε αν ειχε στο αρχειο τα χαρτια ,ομως τον φακελλο δεν τον δινουνε , πρεπει να ερθει ατομο της υπηρεσιας να τον συνοδευει , να δουν ποτε το πηρα την προηγουμενη Γερμανικη αδεια (αφου το εφερα εγω απο εξω .. να βρουνε το ετος κατασκευης)
κι'αφου εφαγα κα'να 2ωρο επι τελους την πηρα .....
Οουφφφ τελειωσα what1
traveller
traveller


Αρέσει στους χρήστες almak, Georgedim και gsalonica

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα - Σελίδα 14 Empty Απ: Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα

Δημοσίευση από Georgedim Τρι 24 Μάης 2022 - 19:24

Γιώργη μου καλορίζικες οι καινούργιες πινακίδες !!!!
Τέλος καλό, όλα καλά ....και ας σε ταλαιπώρησαν λιγάκι. 

Ξέρεις τώρα εσύ, .....λιώστε τες στα χιλιόμετρα. cheers cheers cheers
Georgedim
Georgedim
Admin


Αρέσει στον χρήστη traveller

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα - Σελίδα 14 Empty Απ: Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα

Δημοσίευση από Ddimi Πεμ 9 Ιουν 2022 - 11:31

Σημαντικό! Για όσους έχουν βγάλει πινακιδες για το ρυμουλκούμενο τροχόσπιτό τους θα πρεπει να ελεγξετε στο myCAR της ΑΑΔΕ αν είναι περασμενο ότι για την πινακιδα αυτή έχετε πληρώσει τα τέλη κυκλοφορίας. Αν δεν φαινονται πληρωμένα, σε περιπτωση ελεγχου απο την τροχαια, κινδυνευεται να φάτε κληση και αφαιρεση πινακίδων. Στην περιπτωση μου, δεν φαινονται πληρωμένα και μου είπαν απο την εφορία που ανήκω, ότι δεν εχουν ακόμα τη δυνατότητα να περάσουν την πληρωμη στο myCAR. Για το λόγο αυτο, ζήτησα και μου έδωσαν μια βεβαιωση μη οφειλης τελων για την πινακίδα του τροχοσπίτου, ώστε να την επιδυκνυω σε περίπτωση ελέγχου της τροχαίας.

Ddimi


Αρέσει στους χρήστες almak, tabbert, ladakias, gsalonica, Antonioz και spiroskourk

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 14 από 16 Επιστροφή  1 ... 8 ... 13, 14, 15, 16  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης