www.taxidiarides.gr
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Translate into your language
Πρόσφατα Θέματα
» Μπαταρία LiFePO4
από gsalonica Παρ 22 Μαρ 2024 - 7:42

» παροχη ρευματος τροχοσπιτου
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:43

» Τροχόσπιτα KABE
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:22

» Κόψιμο βασιλόπιτας 2024
από Ddimi Κυρ 25 Φεβ 2024 - 17:15

» Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα
από Batfalcon Πεμ 25 Ιαν 2024 - 12:50

» «Conte de Noël» ….μια νοσταλγική Χριστουγεννιάτικη ιστορία.
από Georgedim Κυρ 24 Δεκ 2023 - 9:11

» Πωλείται τροχοσκηνή Alpen Kreuzer Allure
από Antonioz Πεμ 27 Ιουλ 2023 - 9:04

» PDF ΜΕ ΤΑ CAMPING ΕΛΛΑΔΟΣ 2023
από Georgedim Τετ 26 Ιουλ 2023 - 9:47

» Τέλη κυκλοφορίας με το μήνα
από ktRinity Πεμ 20 Ιουλ 2023 - 14:32

» Σύνορα....
από Georgedim Τετ 19 Ιουλ 2023 - 19:07

» Πρόβλημα στη σίτα
από spyrosbhta Δευ 17 Ιουλ 2023 - 17:16

» Καλοκαίρι 2022 : οδοιπορικό σε Φρανκονία, ....Ρηνανία, ....Λουξεμβούργο, ....Αλσατία ....και Μέλανα Δρυμό.
από diamantino Τρι 4 Ιουλ 2023 - 19:59

» Επιτρέπεται η διανυκτέρευση μέσα σε οποιαδήποτε όχημα σε χώρους μη οργανωμενους ;
από Νικόλας Παρ 23 Ιουν 2023 - 13:33

» Αναζήτηση-αγορά αυτοκινούμενου
από yamaren Σαβ 17 Ιουν 2023 - 10:44

» Καλώς σας βρήκα
από Georgedim Σαβ 10 Ιουν 2023 - 23:35

» Καλό μήνα
από diamantino Δευ 5 Ιουν 2023 - 21:24

» Η ζωγραφιά μας...
από Georgedim Κυρ 4 Ιουν 2023 - 2:17

» Επιλογή ταξιδιάρικου τροχόσπιτου
από Georgedim Τετ 24 Μάης 2023 - 9:37

» Sygic πρόγραμμα πλοήγησης
από packman Δευ 22 Μάης 2023 - 19:05

» Ταχυθερμοσίφωνας υγραερίου στο τροχόσπιτο
από Georgedim Τετ 26 Απρ 2023 - 21:56

Η ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK
Ο ΚΑΙΡΟΣ
Like/Tweet/+1
About Us

Welcome to the forum www.taxidiarides.gr

Welcome to the forum  www.taxidiarides.gr

Για το camping ... τα ταξίδια ... και την καλή παρέα ...


Ραδιοερασιτεχνισμός

3 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Ραδιοερασιτεχνισμός Empty Ραδιοερασιτεχνισμός

Δημοσίευση από Batfalcon Τρι 4 Φεβ 2020 - 13:03

Ισως κάποιοι συνέδελφοι να υπάρχουν και εδώ, γι' αυτό ανοίγω αυτό το νήμα.
Οφείλω εξ' αρχης να διευκρινίσω την έννοια του ραδιοερασιτεχνισμού και να την διαχωρίσω από αυτή την ραδιοπειρατή.
Αντιγράφω από την σελίδα της Ενωσης Ελλήνων Ραδιοερασιτεχνών (raag.org):

"Οι ραδιοερασιτέχνες, μπορούν να επικοινωνήσουν με όλο τον κόσμο χρησιμοποιώντας τα ερτζιανά κύματα. Οι ραδιοερασιτέχνες, δεν κάνουν μεταδόσεις, όπως αυτές του ραδιοφώνου. Επίσης δεν σχετίζονται με το πειρατικό ραδιόφωνο εκπομπές στα Μεσαία η FM κυματα χωρίς άδεια), όπως πολλοί πιστεύουν, ή τους χρήστες της μπάντας πολιτών Citizent's Band (CB). Η λέξη ραδιοερασιτέχνης, δεν έχει κάποια σχέση με τις δυνατότητες του χρήστη, αφού οι περισσότεροι από αυτούς έχουν πολλές γνώσεις πάνω στο θέμα, αλλά με τον σκοπό του ραδιοερασιτεχνισμού, ο οποίος δεν είναι η εκμετάλλευση για εμπορικούς λόγους ή κέρδος, αλλά για πειραματισμό, επικοινωνία η προσφορά στο κοινωνικό σύνολο."


Προσωπικά ασχολούμαι με αυτό το hobby από το 1974, τολμώ να πω πως έχω κάποια εμπειρία, ούτε όμως κατά διάνοια την τριβή που έχουν με το αντικείμενο, συνομήλικοι συνάδελφοι που επένδυσαν μεγάλα ποσά, ΠΑΜΠΟΛΛΕΣ, αμέτρητες ώρες στον πάγκο για να κατασκευάσουν τα δικά τους μηχανήματα και ως αδειοδοτημένοι, έχουν συγκεντρώσει αρχείο επαφών ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ από όλα την Γη!
Εγώ απέκτησα την πρώτη μου κάρτα QSL (την γραπτή δηλαδή επιβεβαίωση επικοινωνίας), από την επαφή που έκανα με έναν Ιταλό, όταν πήγαινα να παρουσιαστώ σμηνίτης στην 124 ΠΒΕ, στην Τρίπολη. Εκεί πάνω στον Αχλαδόκαμπο, καθώς οδηγούσε ο πατέρας μου, εγώ χωμένος στο πίσω κάθισμα με ενα μικρόφωνο στο χέρι, έδωσα στον αέρα την διεύθυνσή μου και οντας πλεον φαντάρος, έφτασε στο σπίτι η πρώτη μου καρτα!
Θα μου πείτε, γιατί μας τα λές όλα αυτά;
Να πριν λίγο έκανα ένα QSO (επικοινωνία δηλαδή) με έναν σταθμό στη Τσεχία OL725PLZ. Πήγα στην σελίδα του και διάβασα τι είδους σταθμός είναι αυτός, καθότι δεν συνηθίζεται η χρήση 3 αριθμών ανάμεσα στο Prefix και στο Sufix (ανάμεσα δξλαδή στα πρώτα και στα τελευταία γράμματα).
Ειδα λοιπόν ότι πρόκειται για ένα ειδικό διακριτικό προκειμένου να εορτασθούν τα 725 χρόνια από την ίδρυση της πόλης Plzen.
Kαι τι παράγει η Plzen; Mα φυσικά μπύρες και αυτοκίνητα.
Αντιγράφω από την σελίδα του σταθμού:
Plzen is the largest town in West Bohemia and the capital of the Plzen region. It is situated at confluence of four rivers, Mže, Rabuza, Úhlava and Úslava. It was founded in 1295 by the Czech king Václav II. With 170 thousand inhabitants, it is the fourth most populous city in the Czech Republic. Plzen is famous for its brewery and heavy industry. In the industrial complex of the former Škoda Works, there are several companies manufacturing trains, tramways and trolley buses for the world, while on the opposite side of the downtown, the Pilsner Urquell and Gabrinus beers are brewed. Plzen is of cultural significance as well. There are several culture houses and theatres. The Plzen diocese has bishopric in the town. Region’s education is represented by the University of West Bohemia and the Medical Faculty of Charles University. In 2015, Plzen was European Capital of Culture. Historic downtown is dominated by the Saint Bartholomew cathedral, which has the highest church tower in the country (102m). And there is a large synagogue as well – second largest in Europe and third in the world. There were famous people born in Plzen: puppet maker Jan Skupa, singer Karel Gott, actor Miroslav Horníček, explorer Miroslav Zikmund, football player Petr Čech, ice hockey player Martin Straka, the founder of the Škoda Works Emil Škoda and many more. Moreover, the football club FC Victoria Plzen, who won the Czech League five times, is stationed in Plzen. Ice hockey players from the Škoda Plzeň team are successful as well.


Αυτά για αρχή, ελπίζω να βρήκατε κάποιο ενδιαφέρον (εκτός από τος μπύρες και τα Skoda)
Batfalcon
Batfalcon


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ραδιοερασιτεχνισμός Empty Απ: Ραδιοερασιτεχνισμός

Δημοσίευση από Georgedim Τρι 4 Φεβ 2020 - 15:52

Μιχάλη, σε ευχαριστούμε πολύ για την ενημέρωση,  hi ....τόσο όσον αφορά το ραδιοερασιτεχνισμό, ....όσο και τις πληροφορίες για την πόλη Πίλσεν.

Το πρώτο είναι ένα αντικείμενο άγνωστο για εμένα προσωπικά Embarassed (....στο forum μας όμως έχουμε μέλη που επίσης ασχολούνται), ....και επομένως οι όποιες πληροφορίες αποκτούν ιδιαίτερο γνωστικό ενδιαφέρον study , ....οι δε πληροφορίες για την πόλη Πίλσεν ....θεωρώ πως κεντρίζουν το ταξιδιωτικό ενδιαφέρον όλων μας cheers , ....συμπεριλαμβανομένης τόσο της μπύρας, όσο και της βιομηχανίας Skoda.

Επομένως είμαστε σε καλό δρόμο, περιμένοντας την συνέχεια .... cheers cheers cheers
Georgedim
Georgedim
Admin


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ραδιοερασιτεχνισμός Empty Απ: Ραδιοερασιτεχνισμός

Δημοσίευση από Batfalcon Τρι 4 Φεβ 2020 - 19:50

Εάν υπάρχουν αδειοδοτημένοι συνάδελφοι και έχουν διάθεση να βρεθούμε στον αέρα, παρακαλώ θερμά να απαντήσουν εδώ.

SV1SLB
Batfalcon
Batfalcon


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ραδιοερασιτεχνισμός Empty Απ: Ραδιοερασιτεχνισμός

Δημοσίευση από Batfalcon Κυρ 23 Φεβ 2020 - 1:29

Ακολουθώντας την προτροπή του Γιώργου απόψε στην πίττα, έψαξα να βρω μέλη που να αρχίζει το ψευδώνυμο από SV1. Βρήκα 2, ο πλέον πρόσφατος εκ των δύο έχει να γράψει από το 2017, συνεπώς εκτιμώ πως δεν υπάρχει κάποιο άλλο ενεργό μέλος, μέχρι στιγμής. Γιώργο, αν μου διαφεύγει κάτι, παρακαλώ διορθώστε με.
Batfalcon
Batfalcon


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ραδιοερασιτεχνισμός Empty Απ: Ραδιοερασιτεχνισμός

Δημοσίευση από friar Κυρ 23 Φεβ 2020 - 9:33

.--. .. - ... .. .-. .. -.- .- ...      - ---      -.- --- .. - .- -..- .-      .- .-.. .-.. .-      -.. . -.      -- .--. --- .-. --- -.-- ... .-      -- --- .-. ...      . - ... ..      - .-      .--. .- .-. .- - .... ... .-
friar
friar


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ραδιοερασιτεχνισμός Empty Απ: Ραδιοερασιτεχνισμός

Δημοσίευση από Georgedim Κυρ 23 Φεβ 2020 - 15:18

Batfalcon έγραψε:Ακολουθώντας την προτροπή του Γιώργου απόψε στην πίττα, έψαξα να βρω μέλη που να αρχίζει το ψευδώνυμο από SV1. Βρήκα 2, ο πλέον πρόσφατος εκ των δύο έχει να γράψει από το 2017, συνεπώς εκτιμώ πως δεν υπάρχει κάποιο άλλο ενεργό μέλος, μέχρι στιγμής. Γιώργο, αν μου διαφεύγει κάτι, παρακαλώ διορθώστε με.

Μιχάλη σου έχω στείλει π.μ.
Georgedim
Georgedim
Admin


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ραδιοερασιτεχνισμός Empty Απ: Ραδιοερασιτεχνισμός

Δημοσίευση από Batfalcon Τετ 26 Φεβ 2020 - 10:03

Για κάποιον απίθανο λόγο, το κείμενο του friar είναι κομμένο κατα μήκος και δεν μπορώ να διακρίνω λέξεις!!!
Batfalcon
Batfalcon


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ραδιοερασιτεχνισμός Empty Απ: Ραδιοερασιτεχνισμός

Δημοσίευση από Georgedim Τετ 26 Φεβ 2020 - 10:31

Μιχάλη σωστά το διαβάζεις, ....αλλά το έγραψε σε κώδικα ΜΟΡΣ Very Happy :


".--. .. - ... .. .-. .. -.- .- ...      - ---      -.- --- .. - .- -..- .-      .- .-.. .-.. .-      -.. . -.      -- .--. --- .-. --- -.-- ... .-      -- --- .-. ...      . - ... ..      - .-      .--. .- .-. .- - .... ... ." = "Πιτσιρικάς το κοίταξα αλλά δεν μπορούσα ΜΟΡΣ έτσι τα παράτησα". bounce
Georgedim
Georgedim
Admin


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ραδιοερασιτεχνισμός Empty Απ: Ραδιοερασιτεχνισμός

Δημοσίευση από Batfalcon Τετ 26 Φεβ 2020 - 10:37

Γιώργο το καταλαβαίνω πως έχει γράωει σε Morse, αλλά στην οθόνη μου τα βλέπω κομμένα στη μέση.
Εν πάσει περιπτώσει ευχαριστώ και απαντώ, πως ούτε κι εγώ στρώθηκα ποτέ να μάθω CW, εξ αυτού το διακριτικό μου είναι τόσο πρόσφατο, ενω θα έπρεπε να είναι με 2 γράμματα και μάλιστα πριν το Ν. 
Εχει πλέον καταργηθεί η εξέταση σε CW.
Batfalcon
Batfalcon


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ραδιοερασιτεχνισμός Empty Απ: Ραδιοερασιτεχνισμός

Δημοσίευση από friar Τετ 26 Φεβ 2020 - 17:15

Batfalcon έγραψε:Kαι τι παράγει η Plzen; Mα φυσικά μπύρες και αυτοκίνητα.
Εκτός θέματος αλλά μιας και αναφέρθηκε....
Μπύρες ναι παράγει και κορυφαίες μάλιστα, φτιάχνουν και τραίνα και λεωφορεία αλλά τα αυτοκίνητα φτιάχνονταν και φτιάχνονται αλλού, 150 κλικς δυτικότερα στην Mlada Boloslav.
Στην Plzen φτιάχνανε κανόνια, για τους αυστροουγγαρούς και τους οθωμανούς, αυτά που γκρέμιζαν τα τείχη στην Πόλη καθώς και ασυναγώνιστα τανκς, αυτά που βρήκαν έτοιμα οι φρίτσηδες και μπουκάραν σε Πολωνία Γαλλία και τελικά και στην Σοβιετία.
Έτσι να μην μας τρελαίνουν οι φρίτσηδες με την τεχνολογία τους την στιγμή που τα καλύτερα προϊόντα τους ήταν κλεμένες πατέντες στην περίπτωσή μας Panzer 35 και 38 που κατέκτησαν την Ευρώπη ήσαν αιχμαλωτισμένα Skoda LT vz 35 και CKD Praga αντίστοιχα. Ομοίως και το θαύμα τους ο σκαραβαίος της VW σχεδιασμένος τάχατις από τον κο Ferdinard Porsche ήταν ακριβές αντίγραφο του Tatra 77. Πόλεμος ήταν ότι θέλαν κάναν. Το πληρώσανε μετα με τσουβάλια μάρκα με λεπτομέρειες που παραμένουν ιδιαίτερα ευαίσθητες για την γερμανική εταιρία.
friar
friar


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης