www.taxidiarides.gr
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Translate into your language
Πρόσφατα Θέματα
» Μπαταρία LiFePO4
από gsalonica Παρ 22 Μαρ 2024 - 7:42

» παροχη ρευματος τροχοσπιτου
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:43

» Τροχόσπιτα KABE
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:22

» Κόψιμο βασιλόπιτας 2024
από Ddimi Κυρ 25 Φεβ 2024 - 17:15

» Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα
από Batfalcon Πεμ 25 Ιαν 2024 - 12:50

» «Conte de Noël» ….μια νοσταλγική Χριστουγεννιάτικη ιστορία.
από Georgedim Κυρ 24 Δεκ 2023 - 9:11

» Πωλείται τροχοσκηνή Alpen Kreuzer Allure
από Antonioz Πεμ 27 Ιουλ 2023 - 9:04

» PDF ΜΕ ΤΑ CAMPING ΕΛΛΑΔΟΣ 2023
από Georgedim Τετ 26 Ιουλ 2023 - 9:47

» Τέλη κυκλοφορίας με το μήνα
από ktRinity Πεμ 20 Ιουλ 2023 - 14:32

» Σύνορα....
από Georgedim Τετ 19 Ιουλ 2023 - 19:07

» Πρόβλημα στη σίτα
από spyrosbhta Δευ 17 Ιουλ 2023 - 17:16

» Καλοκαίρι 2022 : οδοιπορικό σε Φρανκονία, ....Ρηνανία, ....Λουξεμβούργο, ....Αλσατία ....και Μέλανα Δρυμό.
από diamantino Τρι 4 Ιουλ 2023 - 19:59

» Επιτρέπεται η διανυκτέρευση μέσα σε οποιαδήποτε όχημα σε χώρους μη οργανωμενους ;
από Νικόλας Παρ 23 Ιουν 2023 - 13:33

» Αναζήτηση-αγορά αυτοκινούμενου
από yamaren Σαβ 17 Ιουν 2023 - 10:44

» Καλώς σας βρήκα
από Georgedim Σαβ 10 Ιουν 2023 - 23:35

» Καλό μήνα
από diamantino Δευ 5 Ιουν 2023 - 21:24

» Η ζωγραφιά μας...
από Georgedim Κυρ 4 Ιουν 2023 - 2:17

» Επιλογή ταξιδιάρικου τροχόσπιτου
από Georgedim Τετ 24 Μάης 2023 - 9:37

» Sygic πρόγραμμα πλοήγησης
από packman Δευ 22 Μάης 2023 - 19:05

» Ταχυθερμοσίφωνας υγραερίου στο τροχόσπιτο
από Georgedim Τετ 26 Απρ 2023 - 21:56

Η ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK
Ο ΚΑΙΡΟΣ
Like/Tweet/+1
About Us

Welcome to the forum www.taxidiarides.gr

Welcome to the forum  www.taxidiarides.gr

Για το camping ... τα ταξίδια ... και την καλή παρέα ...


Spring buffer

+3
tabbert
Γιωργάκος
caravanaris
7 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Spring buffer Empty Spring buffer

Δημοσίευση από caravanaris Δευ 30 Σεπ 2019 - 15:35

Εχει τοποθετηση κανεις spring buffer στο οχημα του;ειναι δαχτυλιδια που τα βαζεις και μονος στα πισω ελατηρια του αυτοκινητου ωστε οταν το φορτωσεις να μην κάθεται.υπαρχουν βιντεακια στο youtube,εχω επικοινωνησει και με εναν εμπορο εδω στην Αθηνα του ειπα το πρόβλημα μου,να σημειώσω οτι εχω και μπουκαλα υγραεριου κίνησης στο πορτ παγκαζ,και μ ειπε οτι κανουν πολυ καλη δουλειά τα βαζουν κηνυγοι,οσοι ρυμουλκουν σκαφη.το κοστος ειναι πολυ μικρο γιατι τα ενισχυμενα ελατηρια ειναι πανακριβα.
caravanaris
caravanaris


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Spring buffer Empty Απ: Spring buffer

Δημοσίευση από caravanaris Δευ 30 Σεπ 2019 - 15:36

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
caravanaris
caravanaris


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Spring buffer Empty Απ: Spring buffer

Δημοσίευση από Γιωργάκος Δευ 30 Σεπ 2019 - 16:07


Όταν είπα αυτό στο service ο μηχανικός μου είπε να κάτσω φρόνιμα γιατί αλλάζει η συμπεριφορά του αυτ/του με συνέπεια να μην έχεις το σωστό "κράτημα" δρόμου όταν δεν θα είναι φορτωμένο το αυτ/το .

Ένας Γάλλος με μια Askona σε ένα camping πριν χρόνια όταν κοτσάρισε το τροχόσπιτο του, συν το ότι είχε μια εξωλέμβια στο πορτμπαγκάζ είχε αμορτισέρ με αέρα στη πίσω ανάρτηση πρόσθετε πίεση αέρα με μια τρόμπα και έρχονταν το αυτ/το στα "ίσια" του .
Γιωργάκος
Γιωργάκος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Spring buffer Empty Απ: Spring buffer

Δημοσίευση από tabbert Δευ 30 Σεπ 2019 - 18:42

καλα τα λεει ο μηανικος για φαντασου μια αναρτηση νορμαλ μπροστα και κουτσουρο πισω

tabbert


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Spring buffer Empty Απ: Spring buffer

Δημοσίευση από ladakias Τρι 1 Οκτ 2019 - 11:29

caravanaris έγραψε:Εχει τοποθετηση κανεις spring buffer στο οχημα του;ειναι δαχτυλιδια που τα βαζεις και μονος στα πισω ελατηρια του αυτοκινητου ωστε οταν το φορτωσεις να μην κάθεται.υπαρχουν βιντεακια στο youtube,εχω επικοινωνησει και με εναν εμπορο εδω στην Αθηνα του ειπα το πρόβλημα μου,να σημειώσω οτι εχω και μπουκαλα υγραεριου κίνησης στο πορτ παγκαζ,και μ ειπε οτι κανουν πολυ καλη δουλειά τα βαζουν κηνυγοι,οσοι ρυμουλκουν σκαφη.το κοστος ειναι πολυ μικρο γιατι τα ενισχυμενα ελατηρια ειναι πανακριβα.
no1

υπαρχουν κιτρινα κονι που μπορεις να αλλαξεις[το υψος του πιατελου του ελατηριου] 
αλλαζοντας την ασφαλεια που εχει επανω στην μπουκαλα .

αυτα φοραω και εγω
ladakias
ladakias


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Spring buffer Empty Απ: Spring buffer

Δημοσίευση από caravanaris Τρι 1 Οκτ 2019 - 16:05

Τελικα εβαλα τα πρόσθετα ελατηρια της ολλανδικης εταιρείας που ειναι κατάλληλα για ρυμουλκηση τροχοσπιτων 140€ με τοποθετηση
caravanaris
caravanaris


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Spring buffer Empty Απ: Spring buffer

Δημοσίευση από caravanaris Τρι 1 Οκτ 2019 - 16:05

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
caravanaris
caravanaris


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Spring buffer Empty Απ: Spring buffer

Δημοσίευση από gsalonica Τετ 2 Οκτ 2019 - 10:39

Έβαλα πριν 7 χρόνια σε toyota corolla station vagon όταν ρυμουλκούσα ένα esterel folding 4.40m. Τα τελευταία 5 χρόνια δεν έχω ρυμουλκήσει τίποτε και το αυτοκίνητο πάει μια χαρά. Βέβαια πριν τα βάλω, στη ρυμούλκηση το αμάξι καθόταν τώρα πιθανών και λόγω παλαιότητας των ελατηρίων μπορεί και να ήρθε το αμάξι στα ίσα του. Θυμάμαι ότι τότε αντί να βάλω πιο σκληρά ελατήρια έβαλα, λόγω οικονομικού, αυτές τις προσθήκες.
gsalonica
gsalonica


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Spring buffer Empty Απ: Spring buffer

Δημοσίευση από Georgedim Τετ 2 Οκτ 2019 - 20:16

Πάντως από μια ματιά στον διαδικτυακό τόπο της εταιρείας, παρατήρησα ότι όλα έχουν έγκριση "TUV". 

Αυτό λογικά Rolling Eyes σημαίνει ότι έχουν δοκιμαστεί και ακολουθούν τις προβλεπόμενες προδιαγραφές ασφαλείας & οδικής συμπεριφοράς, ....που προβλέπει ο κάθε κατασκευαστής οχήματος.
Georgedim
Georgedim
Admin


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Spring buffer Empty Απ: Spring buffer

Δημοσίευση από Γιωργάκος Τετ 2 Οκτ 2019 - 22:21


Έγκριση TUV έχει, έγκριση κατασκευαστή του οχήματος δεν έχει.

Ότι δεν είναι εγκεκριμένο απο τον κατασκευαστή του οχήματος καλό θα είναι να μην το βάζουμε στο όχημα μας.

Εμένα η γνώμη μου αυτή είναι και αυτό κάνω.
Γιωργάκος
Γιωργάκος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Spring buffer Empty Απ: Spring buffer

Δημοσίευση από Georgedim Τετ 2 Οκτ 2019 - 23:37

idnn

Το σίγουρο είναι πως με την οδική ασφάλεια δεν παίζουμε, ούτε δικαιολογούμαστε να κάνουμε πειραματισμούς και ότι κατέβει στο κεφάλι μας.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] οι πιστοποιήσεις των ελατηρίων MAD, ....που ανέφερα στην προηγούμενη δημοσίευση μου (....καθαρά για λόγους ενημέρωσης Very Happy ).

Πάντως για να μπορέσει να πάρει κάποιο εξάρτημα πιστοποίηση από τον οργανισμό TUV, ....θα πρέπει να εκπληρεί συγκεκριμένες αυστηρές προϋποθέσεις ασφάλειας, λειτουργίας και ποιότητος, που ισχύουν βάσει των διεθνών κανονισμών και προτύπων.

Η επιπλέον πιστοποίηση ISO 9001 (πρότυπο ποιότητας), που επίσης έχουν αυτά τα ελατήρια, ....εξασφαλίζει ότι το προϊόν ικανοποιεί τις ισχύουσες νομικές και κανονιστικές απαιτήσεις λειτουργίας του, καθώς και πολλές άλλες παραμέτρους που αφορούν στη χρήση τους.

Από κεί και πέρα t com  ....επιπλέον βαρύνουσα σημασία, ....στην όποια απόφαση μας, ....έχουν και οι γνώμες των "ειδικών" του χώρου, που εμπιστευόμαστε, όπως και οι εμπειρίες όσων τα χρησιμοποίησαν.

Όπως λένε και οι Αμερικάνοι : "This is the responsibility of the operator".  Very Happy Very Happy Very Happy
Georgedim
Georgedim
Admin


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Spring buffer Empty Απ: Spring buffer

Δημοσίευση από triptec Παρ 4 Οκτ 2019 - 21:52

Όπως είπες και στην ερώτησή σου στην αρχή τα ελατήρια είναι για όταν βάζεις περισσότερο βάρος, όταν δεν έχεις περισσότερο βάρος τα ελατήρια αυτά δεν λειτουργούν, είναι σαν τις πίσω ρόδες των φορτηγών που πατάνε κάτω όταν βαραίνει το φορτηγό. Η εταιρεία MAD έχει πολύ καλά ελατήρια από χαμηλώματος μέχρι ψηλώματος και ενισχυτικά, τα χρησιμοποιούμε πολλά χρόνια στον χώρο του 4Χ4 και είναι πραγματικά αξιόπιστα, όσο για θέμα ασφάλειας δεν τίθεται, εκτός που πληρούν όλες τις προδιαγραφές είναι και δοκιμασμένα. Πολύ καλή επιλογή και θα τα χαρείς. Καλοτάξιδα!
triptec
triptec


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Spring buffer Empty Απ: Spring buffer

Δημοσίευση από caravanaris Παρ 4 Οκτ 2019 - 23:48

triptec έγραψε:Όπως είπες και στην ερώτησή σου στην αρχή τα ελατήρια είναι για όταν βάζεις περισσότερο βάρος, όταν δεν έχεις περισσότερο βάρος τα ελατήρια αυτά δεν λειτουργούν, είναι σαν τις πίσω ρόδες των φορτηγών που πατάνε κάτω όταν βαραίνει το φορτηγό. Η εταιρεία MAD έχει πολύ καλά ελατήρια από χαμηλώματος μέχρι ψηλώματος και ενισχυτικά, τα χρησιμοποιούμε πολλά χρόνια στον χώρο του 4Χ4 και είναι πραγματικά αξιόπιστα, όσο για θέμα ασφάλειας δεν τίθεται, εκτός που πληρούν όλες τις προδιαγραφές είναι και δοκιμασμένα. Πολύ καλή επιλογή και θα τα χαρείς. Καλοτάξιδα!
Σε ευχαριστώ ειμαι ηδη παρα πολύ ευχαριστημένος απο τις πρώτες μερες και χωρις φορτιο το αμαξι συμπεριφερεται σαν πριν σαν να μην αλλαξες τίποτα
caravanaris
caravanaris


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Spring buffer Empty Απ: Spring buffer

Δημοσίευση από Γιωργάκος Κυρ 6 Οκτ 2019 - 12:39


Ευχαριστώ τον Άρη και το Κώστα που μετά από τις διαπιστώσεις που κάνανε με τις προσθήκες στα ελατήρια ανάρτησης του αυτ/του τους μάθαμε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα στη συμπεριφορά και γενικά στο "κράτημα δρόμου" του αυτ/του.

Τώρα πλέον το σκέφτομαι και εγώ να τα βάλω.

Για άλλη μια φορά διαπίστωνουμε πόσο σημαντικη είναι η ύπαρξη αυτού του φόρουμ με τη συμμετοχή των μελών του.
thk
Γιωργάκος
Γιωργάκος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης