www.taxidiarides.gr
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Translate into your language
Πρόσφατα Θέματα
» Μπαταρία LiFePO4
από gsalonica Παρ 22 Μαρ 2024 - 7:42

» παροχη ρευματος τροχοσπιτου
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:43

» Τροχόσπιτα KABE
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:22

» Κόψιμο βασιλόπιτας 2024
από Ddimi Κυρ 25 Φεβ 2024 - 17:15

» Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα
από Batfalcon Πεμ 25 Ιαν 2024 - 12:50

» «Conte de Noël» ….μια νοσταλγική Χριστουγεννιάτικη ιστορία.
από Georgedim Κυρ 24 Δεκ 2023 - 9:11

» Πωλείται τροχοσκηνή Alpen Kreuzer Allure
από Antonioz Πεμ 27 Ιουλ 2023 - 9:04

» PDF ΜΕ ΤΑ CAMPING ΕΛΛΑΔΟΣ 2023
από Georgedim Τετ 26 Ιουλ 2023 - 9:47

» Τέλη κυκλοφορίας με το μήνα
από ktRinity Πεμ 20 Ιουλ 2023 - 14:32

» Σύνορα....
από Georgedim Τετ 19 Ιουλ 2023 - 19:07

» Πρόβλημα στη σίτα
από spyrosbhta Δευ 17 Ιουλ 2023 - 17:16

» Καλοκαίρι 2022 : οδοιπορικό σε Φρανκονία, ....Ρηνανία, ....Λουξεμβούργο, ....Αλσατία ....και Μέλανα Δρυμό.
από diamantino Τρι 4 Ιουλ 2023 - 19:59

» Επιτρέπεται η διανυκτέρευση μέσα σε οποιαδήποτε όχημα σε χώρους μη οργανωμενους ;
από Νικόλας Παρ 23 Ιουν 2023 - 13:33

» Αναζήτηση-αγορά αυτοκινούμενου
από yamaren Σαβ 17 Ιουν 2023 - 10:44

» Καλώς σας βρήκα
από Georgedim Σαβ 10 Ιουν 2023 - 23:35

» Καλό μήνα
από diamantino Δευ 5 Ιουν 2023 - 21:24

» Η ζωγραφιά μας...
από Georgedim Κυρ 4 Ιουν 2023 - 2:17

» Επιλογή ταξιδιάρικου τροχόσπιτου
από Georgedim Τετ 24 Μάης 2023 - 9:37

» Sygic πρόγραμμα πλοήγησης
από packman Δευ 22 Μάης 2023 - 19:05

» Ταχυθερμοσίφωνας υγραερίου στο τροχόσπιτο
από Georgedim Τετ 26 Απρ 2023 - 21:56

Η ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK
Ο ΚΑΙΡΟΣ
Like/Tweet/+1
About Us

Welcome to the forum www.taxidiarides.gr

Welcome to the forum  www.taxidiarides.gr

Για το camping ... τα ταξίδια ... και την καλή παρέα ...


Ανα..στήλωση Tabbert Wind LL 360TN

+18
teonakos
caminador
traveller
Aigagros
ladakias
espresso
gsalonica
Γιωργάκος
Batfalcon
Masterless
kukosg
tabbert
vzol48
Georgedim
lander474
Maximos
antreas hobby
ktRinity
22 απαντήσεις

Σελίδα 1 από 13 1, 2, 3 ... 11, 12, 13  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Ανα..στήλωση Tabbert Wind LL 360TN Empty Ανα..στήλωση Tabbert Wind LL 360TN

Δημοσίευση από ktRinity Δευ 30 Μαρ 2015 - 11:52

Αποφάσισα να επαναφέρω στο δρόμο ένα Tabbert Wind LL 360TN που υπάρχει στην οικογένεια από το 1982. Έχω κάνει υπέροχες διακοπές ως παιδί σε αυτό με πολύ όμορφες αναμνήσεις. Είναι ακίνητο - παρκαρισμένο στο εξοχικό μου από το 1995 ή 1998 που έκανε το τελευταίο του ταξίδι.

Εμφανείς ζημιές: Το πάτωμα έχει σαπίσει και θέλει αντικατάσταση.

Αυτό που είχα σκοπό να κάνω είναι να το φέρω σε μια πολύ καλή κατάσταση για τις φετινές μας διακοπές και σιγά σιγά να το βελτιώνω.

Είμαι ηλεκτρολόγος οπότε οτιδήποτε ηλεκτρολογικό ή τα βασικά μηχανολογικά δεν αποτελούν πρόβλημα.

Το σχέδιο:
Λόγω κρίσης θα προσπαθούμε να πηγαίνουμε διακοπές 4 - 6 άτομα ώστε να μοιράζονται τα έξοδα. Βέβαια υπάρχει η πιθανότητα και για εξορμήσεις 2 ατόμων.

Αφού θα ξυλωθεί οτιδήποτε πατάει στο πάτωμα, θα αντικατασταθεί το ξύλο του πατώματος με μπετοφόρμ ή osb3 πάχους 18-22 χιλιοστών. Σκεφτόμουν από κάτω να το περάσω πίσσα ή μουράβια παρότι διάβασα οτι δεν το θεωρείτε απαραίτητο.

Θεωρώ απαραίτητη την αλλαγή των αμορτισέρ του που είναι από το.. κάποτε ακόμα και αν λειτουργούν. Το ίδιο και για τα φρένα & από ότι διάβασα προτείνετε και τα ρουλεμάν τροχών?

Αντίστοιχα σκοπεύω να κάνω έναν έλεγχο στα κυκλώματα 12v, 220v, νερού και υγραερίου για τυχόν διαρροές ή δαγκωνιές από κανένα ποντίκι. Επίσης θα μπει νέο πάτωμα pvc 2-3 mm πάνω από το ξύλο.

Δευτερευόντως θα αλλαχτούν καταλύματα στα μαξιλάρια, κουρτίνες, θα γίνει πατέντα βάση για μικρή γεννήτρια και ψησταριά, μικρή αλλαγή διαρρύθμισης ώστε το μονό κρεβάτι του να γίνει διπλό και όλες οι λάμπες θα αλλαχτούν με led για να έχουμε μικρή κατανάλωση και μεγαλύτερη αυτονομία.

Σύντομα θα ανεβάσω και φωτογραφίες από την τώρα κατάσταση άλλα και σιγά σιγά από τις επισκευές που θα κάνω σε αυτό.

Οποιαδήποτε άποψη, βοήθεια, ερώτηση είναι περισσότερο από αποδεκτή!

ΥΓ.: Χάρηκα που βρήκα ένα τόσο οργανωμένο φόρουμ για το νέο μου εγχείρημα..
ktRinity
ktRinity


http://www.quattroadvertising.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ανα..στήλωση Tabbert Wind LL 360TN Empty Απ: Ανα..στήλωση Tabbert Wind LL 360TN

Δημοσίευση από antreas hobby Δευ 30 Μαρ 2015 - 12:26

Φίλε Κώστα χαίρομαι αρχικά που για άλλη μια φορά  επιβεβαιώνεται ότι ένας ηλεκτρολόγος (κάνει τα πάντα)(και εγώ ηλεκτρολόγος  είμαι και κάνω τα πάντα )  hi7
Από τα λεγόμενα σου το σπιτάκι είναι αρκετά ταλαιπωρημένο και η μακροχρόνια ακινησία δεν είναι και το καλύτερο ……Τώρα το πιο δύσκολο κομμάτι είναι το πάτωμα γιατί επάνω σε αυτό στηρίζονται τα πάντα και αυτό στο σασί  ,για να επέμβεις σε αυτό πρέπει πρώτα να έχεις κάποιο χώρο (μεγάλη αποθήκη –γκαράζ -συνεργείο ) γιατί πρέπει να λυθούν όλοι οι τοίχοι  με λίγα λόγια δεν είναι και το ευκολότερο , όσο για τα αλλά είναι απλός λεπτομέρειες  , η γνώμη μου είναι για το πάτωμα και μόνο να πάει το σπιτάκι σε ένα συνεργείο για τροχόσπιτα  , βέβαια ας δούμε κάποιες φωτογραφίες με τις ζημιές πρώτα και ας το ξανά συζητήσουμε .
Καλή επιτυχία εκ των προτέρων  και πάλι εδώ είμαστε.
antreas hobby
antreas hobby


http://www.netcomms.eu

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ανα..στήλωση Tabbert Wind LL 360TN Empty Απ: Ανα..στήλωση Tabbert Wind LL 360TN

Δημοσίευση από ktRinity Δευ 30 Μαρ 2015 - 12:41

Σε επικοινωνία μου με κατάστημα ανταλλακτικών μου πρότειναν το ίδιο, δηλαδή να πάει το τροχόσπιτο εκεί για επισκευή στο πάτωμα και να μην το αναλάβω μόνος μου.

Η δική μου σκέψη ήταν αφού ξηλωθούν όλα από μέσα, να αφαιρέσω το ξύλο χωρίς να πειράξω τα τοιχώματα του τροχόσπιτου, να αλλάξω το πάτωμα με νέο ξύλο, να μονώσω περιμετρικά το νέο ξύλο με μαύρη κόλλα-τσίχλα μονωτική της 3Μ και να επανατοποθετήσω ντουλάπια, κρεβάτια κτλ. Σε περίπτωση που κόψω το παλιό πάτωμα "σύριζα" με τα τοιχώματα (δηλαδή δεν αφαιρέσω το κουβούκλιο) και βάλω το νέο και το μονώσω, τι προβλήματα μπορεί να προκύψουν?

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
ktRinity
ktRinity


http://www.quattroadvertising.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ανα..στήλωση Tabbert Wind LL 360TN Empty Απ: Ανα..στήλωση Tabbert Wind LL 360TN

Δημοσίευση από Maximos Δευ 30 Μαρ 2015 - 13:51

Κώστα, εξωτερικά δεν δείχνει πολύ ταλαιπωρημένο, έχουμε δει και χειρότερα ...
Στα υπόλοιπα τώρα
Πρώτα από όλα, θα έλεγα να κάνεις έναν προϋπολογισμό των εξόδων σου.
Ομαδοποίησε τα κόστη,  αναλυτικά ... π.χ.
για το σασί (ζάντες, λάστιχα, αμορτισέρ, κατάσταση φρένων, σταμπιλιζατέρ κλπ)
για τις συσκευές εντός (κατάσταση ψυγείου, σόμπας (?), μάτια κουζίνας, σωληνώσεις υγραερίου, αντλίες ...)
για τα ηλεκτρολογικά γενικά (τι λειτουργεί και τι όχι ...)
για τα έπιπλα (κατάσταση σαλονιού, τραπέζι, ντουλάπια ...)
... και τέλος, για το δάπεδο και το όλο σώμα (κουβούκλιο) του τροχόσπιτου.

Όλα αυτά τα αναφέρω, γιατί μπορεί να υπάρχει η συναισθηματική αξία της διατήρησής-ανακαίνισής του ...
αλλά εξίσου σημαντική είναι και η παράμετρος κόστος  του όλου προγράμματος (... project ελληνιστί !  Very Happy )

Ίσως, κάποιες φωτογραφίες, να είναι πιό κατατοπιστικές, για την εσωτερική του κατάσταση.
Το πάτωμα γενικά, δεν είναι κάτι εύκολο, θέλει και χώρο, θέλει και εμπειρία.
Ζήτησε και ένα κοστολόγιο, π.χ. για το πάτωμα και από έναν επαγγελματία του χώρου,
για να έχεις ένα μέτρο σύγκρισης, για το δικό σου εγχείρημα.
 
Όπως και να έχει πάντως ... εδώ είμαστε ...  
Maximos
Maximos
Admin


https://taxidiarides.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ανα..στήλωση Tabbert Wind LL 360TN Empty Απ: Ανα..στήλωση Tabbert Wind LL 360TN

Δημοσίευση από ktRinity Δευ 30 Μαρ 2015 - 14:07

Πρόχειρο κοστολόγιο έχω βγάλει..

Τώρα (και ευτυχώς είστε γνώστες και μπορείτε να βοηθήσετε) βγάζω αναλυτικά τα κόστη σχετικά με το τι γίνεται, τι δεν προτείνεται, τι μπορεί να αλλαχτεί αργότερα κτλ.

αναλυτικότερα:



  • πάτωμα: 230€

3 φύλλα μπετοφόρμ 20άρι: 100€
κόλλες στεγανοποίησης: 20€
PVC 3mm: 70€
Κόλλα PVC: 20€
Βίδες: 5€
Πίσσα: 15€


  • αμορτισέρ: 100€
  • Λάμπες led: 50€ (να είναι καλά ο ebay ης!)
  • Πανιά κουρτίνες: 20€
  • Πανιά μαξιλάρια: 150€
  • Φρένα: 60€
  • Λάστιχα: 100€
  • Σίτες για θυρίδες οροφής: 10€



Συνολικά σε αυτά που ξέρω πως θέλουν αλλαγή ή σκοπεύω να κάνω έχουμε: 720€


Υπολογίζω να βγεί κοντά στο 1000ρικο λοιπόν για να είναι σε αξιόλογη κατάσταση και αξιοκατοικήσιμο..

Θεωρείτε το κόστος δυσανάλογο της ηλικίας του ή οτι αξίζει να να ασχοληθώ με ένα πιο καινούργιο? Συναισθηματική αξία υπάρχει σίγουρα (πόσο μάλλον οτι θα χαρώ να το ξαναδεί στους δρόμους ο πατέρας μου...) επίσης από πλευράς εργασιών είναι μια καλή διασκέδαση και έξοδος από την καθημερινότητα...
ktRinity
ktRinity


http://www.quattroadvertising.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ανα..στήλωση Tabbert Wind LL 360TN Empty Απ: Ανα..στήλωση Tabbert Wind LL 360TN

Δημοσίευση από lander474 Δευ 30 Μαρ 2015 - 14:26

Φιλε μου γεια χαρά αυτό που θες να κανείς εσύ τώρα το έκανα εγώ πριν 10 χρόνια ένα τροχόσπιτο χρέπι του 1984 σε πολύ χειρότερη κατάσταση από το δικό σου το επισκεύασα και το έχω βγάλει από τότε στους δρόμους μπράβο για αυτή σου την απόφαση είμαι σίγουρος ότι θα έχεις 1000%επιτυχία και όπου μπορώ θα χαρώ να σε βοηθήσω
lander474
lander474


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ανα..στήλωση Tabbert Wind LL 360TN Empty Απ: Ανα..στήλωση Tabbert Wind LL 360TN

Δημοσίευση από Georgedim Δευ 30 Μαρ 2015 - 14:44

KtRinity έγραψε:...Συναισθηματική αξία υπάρχει σίγουρα (πόσο μάλλον οτι θα χαρώ να το ξαναδεί στους δρόμους ο πατέρας μου...) επίσης από πλευράς εργασιών είναι μια καλή διασκέδαση και έξοδος από την καθημερινότητα...

Κώστα το σκεπτικό σου με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο και μπράβο σου.


Επισκευάζοντας, "εξ αρχής", το δικό σου τροχόσπιτο :
αφ' ενός γνωρίζεις ακριβώς τι έχεις φτιάξει και τι πιθανόν θα χρειαστεί μελλοντική διόρθωση-επισκευή και 
αφ' ετέρου ενισχύεις ακόμα περισσότερο το "συναισθηματικό δέσιμο", μιας και θα αποτελεί πλέον δικό σου δημιούργημα.


Απ' ότι φαίνεται, από τα γραφόμενα σου, είσαι άνθρωπος οργανωτικός, με μεράκι. Οπότε ....συνέχισε !!! 
Georgedim
Georgedim
Admin


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ανα..στήλωση Tabbert Wind LL 360TN Empty Απ: Ανα..στήλωση Tabbert Wind LL 360TN

Δημοσίευση από ktRinity Δευ 30 Μαρ 2015 - 15:48

Καταρχάς ευχαριστώ για.. την εμψύχωση & την κατανόηση..  Very Happy

Χωρίς να θέλω να περιαυτολογήσω, πιάνουν αρκετά τα χέρια μου, έχω φτιάξει πάρα πολλά πράγματα μόνος μου (απόδειξη η.. χειροποίητη καφετέρια που έχω στο Περιστέρι -καναπέδες, τραπέζια, παταράκια, διακοσμητικά και πολλά άλλα)

Παρόλ'αυτά το κεφάλαιο "τροχόσπιτο" δεν το έχω πιάσει ποτέ μου με αποτέλεσμα να με βοηθάνε πολύ τα σχόλιά σας, η πείρα σας & οι προβληματισμοί σας κάτι για το οποίο σας ευχαριστώ για τη θέρμη που αντιμετωπίσατε το παρόν τοπικ.

Το "φρεναρισμα" στα σχέδια μου είναι η άποψη του να ξυλώσω όλο το κουβούκλιο για να αλλάξω πάτωμα. Ο αρχικός μου στόχος όπως προείπα είναι να κόψω το παλιό-σάπιο ξύλο "σύριζα" στους τοίχους και να βάλω νέο με στεγανοποιητική κόλλα-τσίχλα στους αρμούς.

Τα υπόλοιπα τα θεωρώ το "εύκολο" και εφικτό κομμάτι του project.. 
Την επόμενη εβδομάδα θα ανεβάσω φωτογραφίες από το εσωτερικό..

Παλαιότερα μόνο για πάτωμα είχαν ζητήσει 1000€ στον πατέρα μου.

Ηλεκτρολογικά ΟΤΙ και να έχει δεν θα μου κοστίσει πάνω από 100 ευρώ (ακόμα αν θελουν αλλαγή και τα δύο κυκλώματα 12v & 220v)



Lander 474 εσύ πείραξες πάτωμα?
ktRinity
ktRinity


http://www.quattroadvertising.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ανα..στήλωση Tabbert Wind LL 360TN Empty Απ: Ανα..στήλωση Tabbert Wind LL 360TN

Δημοσίευση από vzol48 Δευ 30 Μαρ 2015 - 16:06

Και εγω συμφωνώ να ...προχωρησεις σε αναστηλωση ...θεωρω πολυ σημαντικους τους λογους....
Αλλωστε τι καλλυτερη απασχόληση ...(εκτος του να πινεις μπυρες με το προεδρειο... Very Happy )
Ομως αν μεινουν περιφεριακα οι λωριδες του πατωματος που δεν θα αφαιρεθουν, τα πλαϊνά και η οροφη θα στηρίζονται σε οχι υγιες ξυλο αλλα στα παλια....αν εγινα αντιληπτος.   
Εδω στο φορουμ ολα τα....παιδια....χαιρονται να μεταδιδουν γνώση 
Καλη επιτυχια.
vzol48
vzol48


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ανα..στήλωση Tabbert Wind LL 360TN Empty Απ: Ανα..στήλωση Tabbert Wind LL 360TN

Δημοσίευση από tabbert Δευ 30 Μαρ 2015 - 17:04

για να γινει καλυτερη δουλεια χωρις να είμαι ειδικος και να εχω τολμησει κατι παρομοιο και όπως το εχω στο μυαλο μου βασικα θα χρειαστείς να ξηλώσεις τα παντα από μεσα από κρεββατια παγκος κουζινας κλπ κλπ
αν η σαπιλα του πατωματος περιορίζετε σε χωρο εκτος μπανιου και ντουλάπας εκει να πραγματα εινα σαφος πιο ευκολα  διοτι μπορει να κοψεις ολο το υπολοιπο πατωμα και να το ξαναστησεις....αν όμως τελικα πρεπει να γινει ολο το εσωτερικο του τροχόσπιτου ένα 4γωνο κατασκεύασμα θα πρεπει να φροντισεις και να βρεις επισης και το υλικο που θα χρειαστείς για το χωρισμα ντουλάπας -μπανιου με το υπολοιπο χωρο μιας και σαν ξυλα είναι πολύ ελαφρια και σπανε ευκολα (ποσο μαλλον σε ένα τροχοσπιτο 33 χρονων) και χρειαστείς καποιο κομματι
για αντικατασταση....
ρουλεμάν τροχου τα αλλαζεις προληπτικα μιας και θα βγει ξανα στο δρομο είναι ένα μικρο κοστος αλλα εχεις το κεφαλι σου ησυχο....
για τα ηλεκτρικα απλα τα διαχωρίζεις σε 12 βολτ και 220 βολτ οποτε μπορεις να κανεις έναν μικρο αυτοματισμο για τις αντλιες νερου ... για παραδειγμα αν δουλευουν με 12 βολτ καποια χρονικη στιγμη μπαταρια και συνδεσεις  220βολτ να κοβει αυτόματα τα 12 βολτ και να υπερισχυουν τα 220 επισης σε φωτιστικα που πιθανον να εχει μπορεις να βαλεις μεσα 2 λαμπτήρες έναν 220 βολτ και έναν 12 βολτ πχ λεντ όπως ειπες και να δουλευουν συμφωνα με τις ανάγκες σου υπολογισε να εχεις περασμένα καλωδια αν στο μελλον βαλεις κανα φολτοβολταικο από την οροφη προς τα μεσα αφου κανεις μελετη που θαμπουν οι αναγκαίες συσκευες για αν εχεις παροχη από τον ηλιο....καλο κουραγιο φαινετε βουνα αλλα ισως τελικα δεν είναι....

tabbert


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ανα..στήλωση Tabbert Wind LL 360TN Empty Απ: Ανα..στήλωση Tabbert Wind LL 360TN

Δημοσίευση από Maximos Δευ 30 Μαρ 2015 - 17:13

vzol48 έγραψε: ... Ομως αν μεινουν περιφεριακα οι λωριδες του πατωματος που δεν θα αφαιρεθουν,
τα πλαϊνά και η οροφη θα στηρίζονται σε οχι υγιες ξυλο αλλα στα παλια....αν εγινα αντιληπτος.   
Κώστα, εδώ εστιάζω κυρίως, τους προβληματισμούς μου, στο θέμα "δάπεδο" ...
... και ανέφερα και για την ύπαρξη χώρου, όπου θα γίνει η όλη δουλειά.
Η προσωπική εργασία και η ιδιοκατασκευή, θέλουν και λίγο θράσος, όπως και πρωτοβουλίες ...
... η ικανοποίηση όμως και η χαρά της δημιουργίας που προσφέρουν,
δεν μπορούν να αποτιμηθούν εύκολα, είναι μεγέθη ανεκτίμητα ... !
Maximos
Maximos
Admin


https://taxidiarides.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ανα..στήλωση Tabbert Wind LL 360TN Empty Απ: Ανα..στήλωση Tabbert Wind LL 360TN

Δημοσίευση από kukosg Δευ 30 Μαρ 2015 - 17:13

Δύο πράγματα για την αλλαγή πατώματος,Δεν γίνεται να αλλαχτεί "τοπικα".Μονο ολόκληρο.
Δεύτερον θα πρέπει να αντικατασταθεί από ένα "ίδιο",δηλαδή "σάντουιτς" από κοντραπλακέ θαλασης,πηχάκια και φελιζόλ,στο ίδιο ακριβώς πάχος με το αρχικό.Για αντοχή στη στρέβλωση,μόνωση,βάρος και για να ταιριάξουν τα πλαίνά.
Άν βρείς,χώρο και μερικούς φίλους να σε βοηθήσουν,τόλματο.
Θα σου κοστίσει πάντως,σε υλικά περισότερο από όσα έχεις υπολογίσει.Επιπλέον θα πρέπει να κατασκευάσης μια αυτοσχέδια "πρέσσα" για να κολλήσεις το "σάντουίτς".

kukosg


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ανα..στήλωση Tabbert Wind LL 360TN Empty Απ: Ανα..στήλωση Tabbert Wind LL 360TN

Δημοσίευση από kukosg Δευ 30 Μαρ 2015 - 17:18

vzol48 έγραψε:
Ομως αν μεινουν περιφεριακα οι λωριδες του πατωματος που δεν θα αφαιρεθουν, τα πλαϊνά και η οροφη θα στηρίζονται σε οχι υγιες ξυλο αλλα στα παλια....αν εγινα αντιληπτος.   
Και όχι μόνο.Τα παλιά που θα μείνουν,που θα στηρίζονται;

kukosg


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ανα..στήλωση Tabbert Wind LL 360TN Empty Απ: Ανα..στήλωση Tabbert Wind LL 360TN

Δημοσίευση από Masterless Δευ 30 Μαρ 2015 - 17:46

Κώστα:
-Καλό κουράγιο……….. lol!
Masterless
Masterless


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ανα..στήλωση Tabbert Wind LL 360TN Empty Απ: Ανα..στήλωση Tabbert Wind LL 360TN

Δημοσίευση από antreas hobby Δευ 30 Μαρ 2015 - 18:07

Φίλε Κώστα αν κατάλαβα καλά η περιοχή σου πρέπει να είναι το Περιστέρι , αν είναι έτσι είμαστε γείτονες οπότε αν θέλεις βοήθεια είμαι στην διάθεση σου απλά στύλε μου ένα προσωπικό μήνυμα εδώ στο φόρουμ θα χαρώ να σε βοηθήσω (αφιλοκερδώς) .
antreas hobby
antreas hobby


http://www.netcomms.eu

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ανα..στήλωση Tabbert Wind LL 360TN Empty Απ: Ανα..στήλωση Tabbert Wind LL 360TN

Δημοσίευση από ktRinity Δευ 30 Μαρ 2015 - 18:09

Tα πλαϊνά του τροχόσπιτου πως πατάνε-στηρίζονται πάνω στο πάτωμα?
Οι εσωτερικοί τοίχοι είναι όλοι βιδωτοί στους πλαϊνούς οπότε οτι βγάλω θα το ξαναβάλω. Δεν έχει σαπίσει κάτι πέρα του πατώματος για να χρειαστώ ανταλλακτικά σε ενδιάμεσους πάγκους, τοίχους κτλ..

Χώρο έχω όπως και εργαλεία και χέρια να βοηθήσουν..

Τα κυκλώματα και οι αυτοματισμοί είναι το τελευταίο που με προβληματίζει..

Ευχαριστώ για την πρόταση για βοήθεια, εγώ δουλεύω Περιστέρι αλλά το τροχόσπιτο βρίσκεται Ανάβυσσο..
ktRinity
ktRinity


http://www.quattroadvertising.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ανα..στήλωση Tabbert Wind LL 360TN Empty Απ: Ανα..στήλωση Tabbert Wind LL 360TN

Δημοσίευση από vzol48 Δευ 30 Μαρ 2015 - 18:23

Τα πλαινα (τοιχοι) πατανε στις ακρες του πατωματος .
Οσο ειναι το παχος του πλαινου τοσο παταει πανω στο ππατωμα περιφεριακα....αυτο ειναι το προβλημα...
vzol48
vzol48


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ανα..στήλωση Tabbert Wind LL 360TN Empty Απ: Ανα..στήλωση Tabbert Wind LL 360TN

Δημοσίευση από ktRinity Δευ 30 Μαρ 2015 - 18:36

Άρα λοιπόν αν κόψω το πάτωμα 5 πόντους πριν τελειώσει, βάλω στο κέντρο νέα κομμάτια και τα "δεσω" μεταξύ τους με βιδωτες λαμες και κόλλα δεν θα είναι τόσο τραγικό το δέσιμο.. Επίσης τους πλαινους τοίχους μπορώ να τους ενισχύσω με γωνίες με το νέο πάτωμα..
ktRinity
ktRinity


http://www.quattroadvertising.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ανα..στήλωση Tabbert Wind LL 360TN Empty Απ: Ανα..στήλωση Tabbert Wind LL 360TN

Δημοσίευση από vzol48 Δευ 30 Μαρ 2015 - 18:46

Κατι γινεται με τον τροπο που περιεγραψες....
ομως πρεπει να δεις και το θεμα του παχους του νεου πατωματος αν και αυτο δεν ειναι σοβαρο.
Οι γωνιες θα πρεπει να μπουν εξωτερικα (εξω του πλαινου και κατω απο το καινουριο πατωμα) για να ειναι στιβαροτερο το δεσιμο...
vzol48
vzol48


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ανα..στήλωση Tabbert Wind LL 360TN Empty Απ: Ανα..στήλωση Tabbert Wind LL 360TN

Δημοσίευση από ktRinity Δευ 30 Μαρ 2015 - 18:51

Αρχικά θα ξυλωσω τα πάντα από μέσα για να δω την κατάσταση του πατώματος. Ταυτόχρονα θα ελέγξω τα κυκλώματα ρεύματος, νερού και υγραέριου. Θα ανοίξω τα ταμπουρα να τσεκάρω σιαγωνες και θα προσπαθήσω να βγάλω ένα ρουλεμάν για να βρω ίδια. Επίσης θα ξυλωσω για τσεκάρισμα τα αμορτισέρ. Από όλα αυτά θα ανεβάσω και φωτογραφίες για να πείτε την άποψή σας..
ktRinity
ktRinity


http://www.quattroadvertising.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 1 από 13 1, 2, 3 ... 11, 12, 13  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης