www.taxidiarides.gr
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Translate into your language
Πρόσφατα Θέματα
» Μπαταρία LiFePO4
από gsalonica Παρ 22 Μαρ 2024 - 7:42

» παροχη ρευματος τροχοσπιτου
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:43

» Τροχόσπιτα KABE
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:22

» Κόψιμο βασιλόπιτας 2024
από Ddimi Κυρ 25 Φεβ 2024 - 17:15

» Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα
από Batfalcon Πεμ 25 Ιαν 2024 - 12:50

» «Conte de Noël» ….μια νοσταλγική Χριστουγεννιάτικη ιστορία.
από Georgedim Κυρ 24 Δεκ 2023 - 9:11

» Πωλείται τροχοσκηνή Alpen Kreuzer Allure
από Antonioz Πεμ 27 Ιουλ 2023 - 9:04

» PDF ΜΕ ΤΑ CAMPING ΕΛΛΑΔΟΣ 2023
από Georgedim Τετ 26 Ιουλ 2023 - 9:47

» Τέλη κυκλοφορίας με το μήνα
από ktRinity Πεμ 20 Ιουλ 2023 - 14:32

» Σύνορα....
από Georgedim Τετ 19 Ιουλ 2023 - 19:07

» Πρόβλημα στη σίτα
από spyrosbhta Δευ 17 Ιουλ 2023 - 17:16

» Καλοκαίρι 2022 : οδοιπορικό σε Φρανκονία, ....Ρηνανία, ....Λουξεμβούργο, ....Αλσατία ....και Μέλανα Δρυμό.
από diamantino Τρι 4 Ιουλ 2023 - 19:59

» Επιτρέπεται η διανυκτέρευση μέσα σε οποιαδήποτε όχημα σε χώρους μη οργανωμενους ;
από Νικόλας Παρ 23 Ιουν 2023 - 13:33

» Αναζήτηση-αγορά αυτοκινούμενου
από yamaren Σαβ 17 Ιουν 2023 - 10:44

» Καλώς σας βρήκα
από Georgedim Σαβ 10 Ιουν 2023 - 23:35

» Καλό μήνα
από diamantino Δευ 5 Ιουν 2023 - 21:24

» Η ζωγραφιά μας...
από Georgedim Κυρ 4 Ιουν 2023 - 2:17

» Επιλογή ταξιδιάρικου τροχόσπιτου
από Georgedim Τετ 24 Μάης 2023 - 9:37

» Sygic πρόγραμμα πλοήγησης
από packman Δευ 22 Μάης 2023 - 19:05

» Ταχυθερμοσίφωνας υγραερίου στο τροχόσπιτο
από Georgedim Τετ 26 Απρ 2023 - 21:56

Η ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK
Ο ΚΑΙΡΟΣ
Like/Tweet/+1
About Us

Welcome to the forum www.taxidiarides.gr

Welcome to the forum  www.taxidiarides.gr

Για το camping ... τα ταξίδια ... και την καλή παρέα ...


Μετατροπή πετρέλαιο-κινητήρα με φυσικό αέριο

+5
Georgedim
kukosg
vzol48
athanase
Γιωργάκος
9 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Μετατροπή πετρέλαιο-κινητήρα με φυσικό αέριο Empty Μετατροπή πετρέλαιο-κινητήρα με φυσικό αέριο

Δημοσίευση από Γιωργάκος Κυρ 25 Ιαν 2015 - 18:51

Μήπως θα πρέπει να το ψάξουν οι αυτοκινούμενοι αν συμφέρει το κόστος .

Εγώ είμαι αντίθετος στις μετατροπές και γιαυτό δεν έχω μετατρέψει το δικό μου σε υγραέριο-κίνηση.
Η γνώμη μου είναι ότι ο κατασκευαστής έχει φτιάξει το κινητήρα για συγκεκριμένο καύσιμο.  

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Γιωργάκος
Γιωργάκος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μετατροπή πετρέλαιο-κινητήρα με φυσικό αέριο Empty Απ: Μετατροπή πετρέλαιο-κινητήρα με φυσικό αέριο

Δημοσίευση από athanase Κυρ 25 Ιαν 2015 - 19:52

Γιωργάκο δεν είμαι σίγουρος αλλά είχα την εντύπωση ότι η μετατροπή είναι δυνατή μόνο από βενζίνη σε αέριο. 
Τώρα όμως βλέπω ότι είναι δυνατόν, αξίζει κάνεις να κάνει τους λογαριασμούς του. 
athanase
athanase


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μετατροπή πετρέλαιο-κινητήρα με φυσικό αέριο Empty Απ: Μετατροπή πετρέλαιο-κινητήρα με φυσικό αέριο

Δημοσίευση από vzol48 Κυρ 25 Ιαν 2015 - 21:14

Shocked
Το πετρέλαιο αναφλεγεται  από την μεγάλη πίεση στους κυλίνδρους.....το αέριο....Πώς;;;;;;.....
vzol48
vzol48


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μετατροπή πετρέλαιο-κινητήρα με φυσικό αέριο Empty Απ: Μετατροπή πετρέλαιο-κινητήρα με φυσικό αέριο

Δημοσίευση από kukosg Κυρ 25 Ιαν 2015 - 21:59

Στο άρθρο μου για την Πάρμα 2014,κάνω αναφορά σε αυτην τη μετατροπή.Μιλάμε για φυσικό αέριο (μεθάνιο) οχι για υγραέριο.Πάντως στην παρουσίαση του οχήματος στην Πάρμα,στην ερώτησή μου τι γίνεται με τα παλιάς τεχνολογίας οχήματα,πήρα αντικρουόμενες απαντήσεις.

kukosg


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μετατροπή πετρέλαιο-κινητήρα με φυσικό αέριο Empty Απ: Μετατροπή πετρέλαιο-κινητήρα με φυσικό αέριο

Δημοσίευση από athanase Κυρ 25 Ιαν 2015 - 23:10

kukosg έγραψε:Στο άρθρο μου για την Πάρμα 2014,κάνω αναφορά σε αυτην τη μετατροπή.Μιλάμε για φυσικό αέριο (μεθάνιο) οχι για υγραέριο.Πάντως στην παρουσίαση του οχήματος στην Πάρμα,στην ερώτησή μου τι γίνεται με τα παλιάς τεχνολογίας οχήματα,πήρα αντικρουόμενες απαντήσεις.
Γιώργο  merci
athanase
athanase


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μετατροπή πετρέλαιο-κινητήρα με φυσικό αέριο Empty Απ: Μετατροπή πετρέλαιο-κινητήρα με φυσικό αέριο

Δημοσίευση από Γιωργάκος Δευ 26 Ιαν 2015 - 10:52

Εδώ θα δείτε τις μετατροπές που απαιτούνται στο πετρέλαιο-κινητήρα για λειτουργήσει με φυσικό αέριο.
Δεν νομίζω να αξίζει μια τέτοια δαπάνη όταν ένα αυτοκινούμενο κάνει περίπου 5000 με 10000 χιλιόμετρα το χρόνο.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Γιωργάκος
Γιωργάκος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μετατροπή πετρέλαιο-κινητήρα με φυσικό αέριο Empty Απ: Μετατροπή πετρέλαιο-κινητήρα με φυσικό αέριο

Δημοσίευση από kukosg Δευ 26 Ιαν 2015 - 17:44

Δεν είναι έτσι,όπως τα λέει, Γιώργο.Δεν μιλάμε για ολική αλλαγή από πετρέλαιο σε μεθάνιο (οπότε θα χρειαζόταν αυτά που περιγράφει) αλλά για χρήση μείγματος,των 2 καυσίμων.Το πετρέλαιο σε χαμηλή αναλογία,για να προκαλέσει την έναυση (κατάλαβες ΒασίληWink και το μεθάνιο,που εισάγεται με ψεκασμό,στον αυλό εισαγωγής, για οικονομία και καθαρότητα.Αυτά στους κινητήρες ρύπων 0 έως 4.
Στους πιο σύγχρονους εργοστασιακούς,το μπέκ του καυσίμου,είναι διπλό,και ψεκάζει ταυτόχρονα πετρέλαιο (σε ελάχιστη αναλογία 3%) και φυσικό αέριο,φυσικά μέσα στον κύλινδρο.
Όπως και στο υγραέριο,επιλέγεις ανά πάσα στιγμή,τι καύσιμο θέλεις.
Δεν μου ξεκαθάρισαν όμως (διαφωνούσαν),άν ένας παλιάς τεχνολογίας αναβαθμίζεται σε νέας.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

kukosg


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μετατροπή πετρέλαιο-κινητήρα με φυσικό αέριο Empty Απ: Μετατροπή πετρέλαιο-κινητήρα με φυσικό αέριο

Δημοσίευση από Γιωργάκος Δευ 26 Ιαν 2015 - 18:11

Έτσι mmm
Γιωργάκος
Γιωργάκος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μετατροπή πετρέλαιο-κινητήρα με φυσικό αέριο Empty Απ: Μετατροπή πετρέλαιο-κινητήρα με φυσικό αέριο

Δημοσίευση από Georgedim Δευ 26 Ιαν 2015 - 18:35

Ενδιαφέρον, ....αν κάνεις πολλά χιλιόμετρα !!!

Στην χώρα μας λειτουργούν πρατήρια "Μεθανίου" ; (...στην Γερμανία ξέρω ότι υπάρχουν)
Georgedim
Georgedim
Admin


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μετατροπή πετρέλαιο-κινητήρα με φυσικό αέριο Empty Απ: Μετατροπή πετρέλαιο-κινητήρα με φυσικό αέριο

Δημοσίευση από kukosg Δευ 26 Ιαν 2015 - 18:52

georgedim έγραψε:Ενδιαφέρον, ....αν κάνεις πολλά χιλιόμετρα !!!

Στην χώρα μας λειτουργούν πρατήρια "Μεθανίου" ; (...στην Γερμανία ξέρω ότι υπάρχουν)
Και αν το κάμπερ σου έχει χώρο για την δεξαμενή μεθανίου (σασί AL-KO).
Πρατήρια φυσικού αερίου,υπάρχουν για τα αστικά λεοφωρεία.

kukosg


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μετατροπή πετρέλαιο-κινητήρα με φυσικό αέριο Empty Απ: Μετατροπή πετρέλαιο-κινητήρα με φυσικό αέριο

Δημοσίευση από kukosg Δευ 26 Ιαν 2015 - 18:57

georgedim έγραψε:Ενδιαφέρον, ....αν κάνεις πολλά χιλιόμετρα !!!

Στην χώρα μας λειτουργούν πρατήρια "Μεθανίου" ; (...στην Γερμανία ξέρω ότι υπάρχουν)
Και αν το κάμπερ σου έχει χώρο για την δεξαμενή μεθανίου (σασί AL-KO).
Πρατήρια φυσικού αερίου,υπάρχουν πρός το παρόν, για τα αστικά λεωφορεία,απορριμματοφόρα και λοιπά οχήματα,4 σε Αθήνα και 1 Θεσ/νίκη.

kukosg


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μετατροπή πετρέλαιο-κινητήρα με φυσικό αέριο Empty Απ: Μετατροπή πετρέλαιο-κινητήρα με φυσικό αέριο

Δημοσίευση από Georgedim Δευ 26 Ιαν 2015 - 19:02

Γιώργο (kukosg)  thk!!!
Georgedim
Georgedim
Admin


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μετατροπή πετρέλαιο-κινητήρα με φυσικό αέριο Empty Απ: Μετατροπή πετρέλαιο-κινητήρα με φυσικό αέριο

Δημοσίευση από athanase Δευ 26 Ιαν 2015 - 21:53

Γιώργο ευχαριστούμε για τις πολύ εύστοχες παρατηρήσεις.
athanase
athanase


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μετατροπή πετρέλαιο-κινητήρα με φυσικό αέριο Empty Απ: Μετατροπή πετρέλαιο-κινητήρα με φυσικό αέριο

Δημοσίευση από Batfalcon Τρι 27 Ιαν 2015 - 11:55

Γιωργάκος έγραψε:Εδώ θα δείτε τις μετατροπές που απαιτούνται στο πετρέλαιο-κινητήρα για λειτουργήσει με φυσικό αέριο.
Δεν νομίζω να αξίζει μια τέτοια δαπάνη όταν ένα αυτοκινούμενο κάνει περίπου 5000 με 10000 χιλιόμετρα το χρόνο.

  [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Με τις σημερινές τιμές diesel & cng, δεν μπορώ να φανταστώ στις πόσες χιλιάδες km θα γίνει απόσβση της δαπάνης, έχοντας ήδη υποστεί το κόστος αλλαγής εμβόλων, ψεκαστήρων, νέων εγκαταστάσεων κλπ κλπ
Batfalcon
Batfalcon


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μετατροπή πετρέλαιο-κινητήρα με φυσικό αέριο Empty Απ: Μετατροπή πετρέλαιο-κινητήρα με φυσικό αέριο

Δημοσίευση από Νικόλας Μητσόπουλος Δευ 2 Φεβ 2015 - 12:39

είναι αλήθεια ότι οι πετρελαιοκινητήρες κέναι ευκολα τυγανέλαιο;  think
Νικόλας Μητσόπουλος
Νικόλας Μητσόπουλος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μετατροπή πετρέλαιο-κινητήρα με φυσικό αέριο Empty Απ: Μετατροπή πετρέλαιο-κινητήρα με φυσικό αέριο

Δημοσίευση από caminador Δευ 2 Φεβ 2015 - 15:13

Μόνο τηγανέλαιο; Όταν εργαζόμουν σε ένα εργοστάσιο τροφίμων σε μια νυχτερινή βάρδια είδα έναν οδηγό φορτηγού που έφερνε πρώτες ύλες, να βάζει νερό από μια μάνικα στο ρεζερβουάρ του οχήματος. Είχαμε δυο δύκτια ένα ούλεν κι`ενα με υφάλμυρο νερό από γεώτρηση για ψύξη σε εναλάκτες θερμότητας και να πλένουμε την αυλή.Του είπα: τι κάνεις βαζεις θάλασσα στο πετρέλαιο; απάντησε "δεν πειράζει θα το κάψει" υσχυρίστηκε ότι στο μείγμα νερού πετρελαίου κατα την καύση το νερό γίνεται ατμός, λογικό, και έχει μεγάλη πίεση στον κύλινδρο και μεγαλώνει την απόδοση.  Το πρώτο μου πτυχείο ήταν μηχανικός εσωτερικής καύσης, πρώτη απορία ήταν, το νερό είναι βαρύτερο και πάει στόν πάτο του δοχείου, μου είπε όταν κινήται το όχημα ανακατεύεται με το πετρέλαιο. Προσπάθησα να φανταστώ τις συνέπειες. Βλέπουμε τις πολύ κρύες ημέρες η εξάτμιση των αυτοκινήτων να βγάζει ατμό ή και μερικές φορές η εξάτμιση να στάζει νερό, και αυτό είναι υποπροϊόν καθαρής καύσης συν την υγρασία του αέρα που ατμοποιείται και βγαίνει από την εξάτμτιση. Όμως ακόμη προσπαθώ κα φανταστώ τις συνέπειες αυτού του γεγονότος
Και με αυτή την ευκαιρία να ειπώ και κάτι ακόμη, είχα ακούσει ότι οι δίχρονοι κινητήρες μπορούσαν να κάψουν και καθαρό πετρέλαιο, όταν έπεσε στα χέρια μου ένα δοχείο καθαρό πετρέλαιο, συμπλήρωνα στη βενζίνη στο ρεζερβουάρ του Wartburg και το έκαψα όλο χωρίς κανένα πρόβλημα... το ακούς Μάξιμε; Smile Very Happy Laughing .
caminador
caminador


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μετατροπή πετρέλαιο-κινητήρα με φυσικό αέριο Empty Απ: Μετατροπή πετρέλαιο-κινητήρα με φυσικό αέριο

Δημοσίευση από kukosg Δευ 2 Φεβ 2015 - 19:39

Σίγουρα θα το κάψει το νερό.Τόσα και τόσα βενζινάδικα,το προσθέτουν !!!! Βέβαια θα του οξειδωθούν η τρόμπα και τα μπέκ,αλλά.....ποιός νοιάζεται.
Παλιάς τεχνολογίας πετρελαιοκινητήρες,για να τούς περάσουν ΚΤΕΟ,χωρίς καυσαέρια,έβαζαν στο ρεζερβουάρ καθαρό πετρέλαιο.
Τα στρατιωτικά,έχουν ντηζελοκινητήρες,πολύκαυστους,πού καίνε τα πάντα,σε ώρα ανάγκης.
Τώρα γιά τα δίχρονα,πού είναι το πρόβλημα; Πάλι τα βενζινάδικα έβαζαν πετρέλαιο στην βενζίνη,όταν είχαν διαφορά τιμής.

kukosg


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μετατροπή πετρέλαιο-κινητήρα με φυσικό αέριο Empty Απ: Μετατροπή πετρέλαιο-κινητήρα με φυσικό αέριο

Δημοσίευση από Maximos Δευ 2 Φεβ 2015 - 22:20

caminador έγραψε:... Και με αυτή την ευκαιρία να ειπώ και κάτι ακόμη, είχα ακούσει ότι οι δίχρονοι κινητήρες μπορούσαν να κάψουν και καθαρό πετρέλαιο, όταν έπεσε στα χέρια μου ένα δοχείο καθαρό πετρέλαιο, συμπλήρωνα στη βενζίνη στο ρεζερβουάρ του Wartburg και το έκαψα όλο χωρίς κανένα πρόβλημα... το ακούς Μάξιμε; Smile Very Happy Laughing .
Το ακούω και το διαβάζω Κώστα ... Shocked
Δεν είμαι τόσο γνώστης των μηχανών και σίγουρα δεν θα το τολμούσα ... μη γνωρίζοντας τις συνέπειες ... scratch
Με το Wartburg ... με πήγες πολύ παλιά ... !!
Very Happy
Maximos
Maximos
Admin


https://taxidiarides.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης