www.taxidiarides.gr
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Translate into your language
Πρόσφατα Θέματα
» Μπαταρία LiFePO4
από gsalonica Παρ 22 Μαρ 2024 - 7:42

» παροχη ρευματος τροχοσπιτου
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:43

» Τροχόσπιτα KABE
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:22

» Κόψιμο βασιλόπιτας 2024
από Ddimi Κυρ 25 Φεβ 2024 - 17:15

» Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα
από Batfalcon Πεμ 25 Ιαν 2024 - 12:50

» «Conte de Noël» ….μια νοσταλγική Χριστουγεννιάτικη ιστορία.
από Georgedim Κυρ 24 Δεκ 2023 - 9:11

» Πωλείται τροχοσκηνή Alpen Kreuzer Allure
από Antonioz Πεμ 27 Ιουλ 2023 - 9:04

» PDF ΜΕ ΤΑ CAMPING ΕΛΛΑΔΟΣ 2023
από Georgedim Τετ 26 Ιουλ 2023 - 9:47

» Τέλη κυκλοφορίας με το μήνα
από ktRinity Πεμ 20 Ιουλ 2023 - 14:32

» Σύνορα....
από Georgedim Τετ 19 Ιουλ 2023 - 19:07

» Πρόβλημα στη σίτα
από spyrosbhta Δευ 17 Ιουλ 2023 - 17:16

» Καλοκαίρι 2022 : οδοιπορικό σε Φρανκονία, ....Ρηνανία, ....Λουξεμβούργο, ....Αλσατία ....και Μέλανα Δρυμό.
από diamantino Τρι 4 Ιουλ 2023 - 19:59

» Επιτρέπεται η διανυκτέρευση μέσα σε οποιαδήποτε όχημα σε χώρους μη οργανωμενους ;
από Νικόλας Παρ 23 Ιουν 2023 - 13:33

» Αναζήτηση-αγορά αυτοκινούμενου
από yamaren Σαβ 17 Ιουν 2023 - 10:44

» Καλώς σας βρήκα
από Georgedim Σαβ 10 Ιουν 2023 - 23:35

» Καλό μήνα
από diamantino Δευ 5 Ιουν 2023 - 21:24

» Η ζωγραφιά μας...
από Georgedim Κυρ 4 Ιουν 2023 - 2:17

» Επιλογή ταξιδιάρικου τροχόσπιτου
από Georgedim Τετ 24 Μάης 2023 - 9:37

» Sygic πρόγραμμα πλοήγησης
από packman Δευ 22 Μάης 2023 - 19:05

» Ταχυθερμοσίφωνας υγραερίου στο τροχόσπιτο
από Georgedim Τετ 26 Απρ 2023 - 21:56

Η ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK
Ο ΚΑΙΡΟΣ
Like/Tweet/+1
About Us

Welcome to the forum www.taxidiarides.gr

Welcome to the forum  www.taxidiarides.gr

Για το camping ... τα ταξίδια ... και την καλή παρέα ...


Παράνομη στάθμευση αυτοκινούμενου

+17
antonis Z
polthan
Cissy 242
diamantino
kukosg
jimasimak
friar
magbas
alfa romeo
Masterless
mediterraneo
Georgedim
anonimos100
nikospav
Maximos
athanase
gambatte
21 απαντήσεις

Σελίδα 2 από 4 Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Παράνομη στάθμευση αυτοκινούμενου  - Σελίδα 2 Empty Απ: Παράνομη στάθμευση αυτοκινούμενου

Δημοσίευση από friar Παρ 24 Ιαν 2014 - 19:10

και γενικώς κάθε πηλικιοφόρου......
friar
friar


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Παράνομη στάθμευση αυτοκινούμενου  - Σελίδα 2 Empty Απ: Παράνομη στάθμευση αυτοκινούμενου

Δημοσίευση από Georgedim Παρ 24 Ιαν 2014 - 20:33

Προς ενημέρωση όλων (κυρίως όσων έχουμε αυτοκινούμενα), από 5/4/2013 και εφεξής με την :

Δ10Β1053970/1672ΕΞ2013 Υπουργική απόφαση, που δημοσιεύτηκε στο ΦΕΚ 801, τεύχος Β ( σελ. 13233 - Παράρτημα)
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

υπάρχει σαφής και ρητή απαγόρευση στάθμευσης και διανυκτέρευσης και αυτοκινούμενων σε αιγιαλούς, παραλίες, όχθες και παρόχθιες ζώνες μεγάλων λιμνών και πλεύσιμων ποταμών :


Το τι ορίζει ο νομοθέτης ως αιγιαλό, παραλία κλπ., περιγράφεται στο νόμο 2971/2001 (ΦΕΚ 285, τεύχος Α), Άρθρο 1 :
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Επίσης με το νόμο 2160/93, απαγορεύεται ρητώς η ελεύθερη κατασκήνωση (για όλα τα κατασκηνωτικά μέσα) στις ανωτέρω περιοχές (Άρθρο 4, παραγρ. 12, σελ. 3722) :
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Georgedim
Georgedim
Admin


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Παράνομη στάθμευση αυτοκινούμενου  - Σελίδα 2 Empty Απ: Παράνομη στάθμευση αυτοκινούμενου

Δημοσίευση από athanase Παρ 24 Ιαν 2014 - 21:14

Γιώργο μου περί τα νομικά δεν είμαι ειδήμων. Διάβασα όμως με πολλή προσοχή τα έγγαφα που είχες την καλωσύνη να μας δώσεις.
Λοιπόν στο πρώτο έγγραφο οι απαγορεύσεις νομίζω ότι αφορούν σ΄αυτούς που έχουν ενοικιάσει την εκμετάλευση των παραλιών, από τους ΟΤΑ. Δηλαδή δεν τους επιτρέπει να δημιουργήσουν χώρο για διανυκτέρευση πχ τροχοσπίτων και έναν ακόμη αριθμό απαγορεύσεων.
Στο δεύτερο έγγραφο νομίζω απλά το συγκεκριμενοποιεί. Δεν νομίζω ότι επίσημα επιτρεπόταν ποτέ πχ η διανυκτέρευση σε δάσος εκτός Κάμπινγκ.
Τώρα εκεί που θα συμφωνήσω απόλυτα είναι στον ορισμό πχ αιγιαλού, παραλίας κλπ. Εδώ ισχύει το ρητό ο διάβολος δεν είχε τι να κάνει και ...... την μάνα του. Σε μία χώρα διαλυμένη, ασύδωτη με παντελή έλλειψη κράτους και πειθαρχίας αν καθήσουν και μετρήσουν τα 50 μέτρα από το κύμα για να σ΄αφήσουν να αράξεις κι αν εκεί δεν έλθει ο μπάτσος που δεν γνωρίζει τον νόμο και σου δώσει κλήση, γιατι δεν γνωρίζει την διαφορά τροχοσπίτου-Κάμπερ τότε να πάμε να στρατοπεδεύσουμε στο φεγγάρι. 
Και θα το έκανα αν ζούσα σε μία οργανωμένη χώρα όπως πχ στην Ελβετία που πριν σε καταγράψουν στην χώρα πρέπει να δηλώσεις έγγραφα ότι διαθέτεις πάρκινγκ για το αυτοκίνητό του ή προσκομίσεις το συμβόλαιο μηνιαίας μίσθωσης πάρκινγκ.
Συμπέρασμα, μέχρι το κράτος να γίνει κράτος εμείς θα προσπαθούμε να περνάμε καλά. Very Happy  Very Happy  Very Happy 
athanase
athanase


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Παράνομη στάθμευση αυτοκινούμενου  - Σελίδα 2 Empty Απ: Παράνομη στάθμευση αυτοκινούμενου

Δημοσίευση από nikospav Παρ 24 Ιαν 2014 - 21:25

Παιδια τωρα ανοιγουμε αλλα κεφαλαια πρεπει να ξερουμε οτι χρησιμοποιωντας αυτοκινουμενο τροχοσπιτο ειμαστε σε πολλες περιπτωσεις παρανομοι αφου το ελευθερο καμπινκ απαγορευεται οπως επισης και η διανυκτερευση σε δημοσιους χωρους. Δεν πρεπει να κρυβομαστε και να φωναζουμε το οτι στις περισσοτερες των περιπτωσεων δεν εφαρμοζεται ο νομος σε βαρος μας αυτο δεν νομιζω οτι μας δινει το δικαιωμα να περασουμε στην αντεπιθεση οπως εχω ξαναγραψει οσο πιο απαρατηρητοι περναμε τοσο καλυτερα για εμας.Νικος.

nikospav


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Παράνομη στάθμευση αυτοκινούμενου  - Σελίδα 2 Empty Απ: Παράνομη στάθμευση αυτοκινούμενου

Δημοσίευση από Georgedim Παρ 24 Ιαν 2014 - 22:31

Προς αποφυγήν παρανοήσεων, Θανάση και Νίκο, τους συγκεκριμένους νόμους τους παρέθεσα, όπως ήδη έγραψα :
"Προς ενημέρωση όλων (κυρίως όσων έχουμε αυτοκινούμενα)...."

Σαφώς και ισχύουν όσα αναφέρετε και γνωρίζουμε όλοι μας (@ athanase : μέχρι το κράτος να γίνει κράτος ...., @ nikospav : οσο πιο απαρατηρητοι περναμε τοσο καλυτερα για εμας ....), ....αλλά παρά ταύτα ας έχουμε υπ' όψιν μας και τι προβλέπεται βάσει νομοθεσίας.

Προσωπικά όταν (....τις λίγες πλέον φορές  Sad Sad  ) πηγαίνουμε κάπου εκδρομή, πάμε για να περάσουμε καλά και όχι να στεναχωρηθούμε ή....να κάνουμε "επιμορφωτικά σεμινάρια" στα όργανα της τάξης και τους λοιπούς δημοτικούς ή κοινοτικούς φορείς ...τι εστί αυτοκινούμενο και τι ελεύθερο camping  Very Happy  Very Happy 
Georgedim
Georgedim
Admin


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Παράνομη στάθμευση αυτοκινούμενου  - Σελίδα 2 Empty Απ: Παράνομη στάθμευση αυτοκινούμενου

Δημοσίευση από athanase Παρ 24 Ιαν 2014 - 22:49

georgedim έγραψε:

Προσωπικά όταν (....τις λίγες πλέον φορές  Sad Sad  ) πηγαίνουμε κάπου εκδρομή, πάμε για να περάσουμε καλά και όχι να στεναχωρηθούμε ή....να κάνουμε "επιμορφωτικά σεμινάρια" στα όργανα της τάξης και τους λοιπούς δημοτικούς ή κοινοτικούς φορείς ...τι εστί αυτοκινούμενο και τι ελεύθερο camping  Very Happy  Very Happy 

Γιώργο έχεις απόλυτο δίκιο...συμφωνούμε....
athanase
athanase


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Παράνομη στάθμευση αυτοκινούμενου  - Σελίδα 2 Empty Απ: Παράνομη στάθμευση αυτοκινούμενου

Δημοσίευση από gambatte Παρ 24 Ιαν 2014 - 23:47

Εγω εχω τις αντιρρήσεις μου, οταν κοιμάμαι σε ενα αυτοκινουμενο χωρις τέντες, τραπεζοκαθίσματα έξω κλπ. κανω ελεύθερο καμπινκ; Τι λέτε παιδιά; Μπορω να κοιμηθώ στο ιχ μου οπουδήποτε και να μη μου μιλήσει κανένας, αλλα στο κάμπερ να κανω συσκότιση μην νομίσει κανεις οτι κοιμάμαι μεςα;

gambatte


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Παράνομη στάθμευση αυτοκινούμενου  - Σελίδα 2 Empty Απ: Παράνομη στάθμευση αυτοκινούμενου

Δημοσίευση από anonimos100 Σαβ 25 Ιαν 2014 - 0:47

georgedim έγραψε:Προς ενημέρωση όλων (κυρίως όσων έχουμε αυτοκινούμενα), από 5/4/2013 και εφεξής με την :

Δ10Β1053970/1672ΕΞ2013 Υπουργική απόφαση, που δημοσιεύτηκε στο ΦΕΚ 801, τεύχος Β ( σελ. 13233 - Παράρτημα)
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

υπάρχει σαφής και ρητή απαγόρευση στάθμευσης και διανυκτέρευσης και αυτοκινούμενων σε αιγιαλούς, παραλίες, όχθες και παρόχθιες ζώνες μεγάλων λιμνών και πλεύσιμων ποταμών :


Επίσης με το νόμο 2160/93, απαγορεύεται ρητώς η ελεύθερη κατασκήνωση (για όλα τα κατασκηνωτικά μέσα) στις ανωτέρω περιοχές (Άρθρο 4, παραγρ. 12, σελ. 3722) :
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Καλησπέρα και πάλι
Έσκασα
Έχω μια ώρα γράφω και μου πετάει το ρημάδι πολύ μεγάλο κείμενο και τα χάνω όλα.
Καλά τη ψυχραιμία την είχα χάσει προ πολλού.
Λοιπόν αυτή την Δ10Β1053970/1672ΕΞ2013 ΚΥΑ ειλικρινά δεν τη ήξερα
Σε γενικές γραμμές αυτή λέει σχετικά με την ανάθεση από την ΚΥΔ των χώρων προς χρήση εν προκειμένω παραλιών στους ΟΤΑ.
Στο επίμαχο τώρα 
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
νομίζω πως μας καλύπτει εν μέρει αν όχι πλήρως η αναφορά "αυτοκινήτων" (προσοχή δεν αναφέρει διανυκτέρευση παρά μόνο τοποθέτηση)
Αλήθεια τι θα πει τοποθέτηση και τι στάθμευση όπως όλα τα ΙΧ. Μήπως υπάρχει κανένας δικηγόρος με μάστερ να μας το ερμηνεύσει?
Απορώ πως θα ενεργήσει το όργανο-α της τάξης μιας και δεν αναφέρει η παρούσα ΚΥΑ κάποια ποινή.
Αν πάμε στον Ν2160/93 προβλέπεται αυτόφορη διαδικασία σύμφωνα με τον ΚΠΔ άρθρο 417
Αν πάμε με τον Ν4179/2013 άρθρο 36 προβλέπεται παράβαση του ΚΟΚ
Ναι αλλά θα βεβαιωθεί σε όλα τα ΙΧ της παραλίας???? Ας μην τρελαθούμε, και με επίκληση την ΚΥΑ? που προβλέπει ποια ποινή?
Οι λέσχες και λοιποί οργανισμοί με αυτά θα έπρεπε να ασχολούνται και μετά με τα σουβλάκια αλλά τι να κάνουμε ας καλοπερνάμε κρυμμένοι.
Να πάω και στα βασικά (φώτο) που ως γνωστό υπερισχύουν των λοιπών νόμων ΚΥΑ και διατάξεων, άλλωστε το ίδιο άρθρο (13) αναφέρει ποια είναι κοινόχρηστα πράγματα.
Προσωπικά ερμηνεύω πως αυτή η ΚΥΑ αναφέρεται στους "εκμεταλλευτές" των συγκεκριμένων χώρων, μιας και οι παραλίες σχεδόν στο σύνολο τους ανήκουν στην ΚΥΔ και παραχωρούνται προς χρήση στους ΟΤΑ κα μετά σε ιδιώτες εταιρίες κλπ. Είναι εκείνο το γνωστό πως στο σπίτι σου ή στο κατάστημά σου μπορείς να φιλοξενήσεις μέχρι ένα τροχόσπιτο, αν δύο επισκέπτες δηλ. και δεύτερο τροχόσπιτο δεν τον φιλοξενείς άλλα λες πως αυτό το δεύτερο έχει παρκάρει μόνο και οι άνθρωποι κοιμούνται στον κήπο και όχι μέσα στο τροχόσπιτο, και δηλώνεις και "αφιλόξενος" μπας και την γλυτώσεις.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Κάποιος φίλος ανέφερε το Πόζαρ.
Τι μου θύμισες αγαπητέ μου!!!
Το ίδιο έπαθα και εγώ (όχι τρεις τα ξημερώματα) και από την τρομάρα μου κάθισα μόνο τρεις μέρες και έφυγα, είπα στον απεσταλμένο να μου στείλει τον προϊστάμενο που επικαλέστηκε αλλά δεν ήρθε ποτέ μιας και του ξεκαθάρισα πως θα φύγω όποτε θέλω.
Βέβαια να πω πως είμαι πολλάκις παθών ο άμοιρος αλλά τι να κάνω το υπομένω (ξέρεις τι είναι να έχουν φύγει άπαντες και να έχεις μείνει μόνος σε μια παραλία χιλιομέτρων????  αλλα υποστολή της σημαίας ΠΟΤΕ!!!)
Θα επιμείνω πως δεν χρειάζονται άλλες διατάξεις και κατηγοριοποίηση των αυτοκινούμενων μιας και είναι ΙΧ και εφαρμόζουν ακριβώς ότι λέει ο ΚΟΚ, ας μην τα μπερδεύουμε τα πράγματα.
Είναι ΙΧ, σταθμεύουν όπου όλα τα ΙΧ και αν μου βρει κάποιος διάταξη που να λέει ότι απαγορεύεται να κοιμηθείς στο ΙΧ σου τότε το συζητάμε.
Όταν εισάγονται έχουν ένα χαρτί που λέγεται έγκριση τύπου, εκεί λοιπόν αναφέρει ότι διαθέτει κρεβάτια για ύπνο νιπτήρα νεροχύτη τουαλέτα με κλειστό κύκλωμα απορροής και εγκατάσταση κουζίνας με χρήση υγραερίου. Αυτά λοιπόν δεν είναι για φωτογραφίες ούτε εκπαιδευτικά βοηθήματα, αλλά για χρήση.
Η κατασκήνωση τεκμηριώνετε από την κατάληψη δημόσιου χώρου πέραν του όγκου του οχήματος ή από ρύπανση κλπ. σε κάθε περίπτωση όχι από στάθμευση του ΙΧ ΙΧ ΙΧ ΙΧ να το ξαναπώ??..... ΙΧ  bounce 

Να κάνω και μια ανάλυση των διαφορών.
Τα τροχόσπιτα είναι ρυμουλκά, δεν έχουν άδεια κυκλοφορίας, δεν έχουν κινητήρα (τι ανακάλυψα ο άνθρωπος εεε!!!) απαγορεύετε να μεταφέρουν άτομα, ο εκτελωνισμός είναι ελάχιστος σε σχέση με ένα αυτοκίνητο, τα τέλη κυκλοφορίας είναι ελάχιστα σε σχέση με τα ΙΧ, δεν περνάνε ΚΤΕΟ, δεν φέρουν ξεχωριστές πινακίδες παρά μόνο προσαρτούν τον αριθμό κυκλοφορίας του ΙΧ που τα ρυμουλκεί.
Τα αυτοκινούμενα έχουν κινητήρα και ανάλογα με τον κυβισμό πληρώνουν τέλη κυκλοφορίας, μπορούν να μεταφέρουν άτομα, έχουν υψηλό κόστος εκτελωνισμού, φέρουν πινακίδες, περνάνε ΚΤΕΟ
Θα μου πείτε τώρα μας είπες κάτι καινούργιο!!! όχι αλλά έχω τύχει σε περιστατικό να προσπαθεί ο παππούς με το camper να πει στον λιμενικό ότι είναι άλλο το ένα άλλο το άλλο αλλά να έχει κωλύσει και να του λέει τι σχέση έχει αυτό? αυτό είναι αυτοκίνητο.. αυτό είναι τροχόσπιτο...  και πάλι από την αρχή, δεν του λέει έλα να βάλεις μπροστά την κινητήρα από το τροχόσπιτο αφού είναι ίδια να δω τι θα πει ο αδαείς κατά τα άλλα υπάλληλος του κράτους.

Αγαπητοί συν-παθόντες προσπαθούμε να επιβιώσουμε στο ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ, να με συγχωρήσει η συμπαθείς κλάδος που κάθε άλλο με τον χαρακτηρισμό, τα μπουρδέλα είναι οργανωμένα, καθαρά και παρέχουν υπηρεσίες, κάτι που μόνο ως ανέκδοτο φαντάζει για το ελληνικό κρατίδιο.

Καλό κουράγιο
Γιώργος

ΥΓ στο προηγούμενο που έχασα είχα γράψει πολλά, τώρα κουράστηκα και γράφω λίγα θα επανέλθω...
anonimos100
anonimos100


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Παράνομη στάθμευση αυτοκινούμενου  - Σελίδα 2 Empty Απ: Παράνομη στάθμευση αυτοκινούμενου

Δημοσίευση από anonimos100 Σαβ 25 Ιαν 2014 - 1:29

gambatte έγραψε:Φίλοι, σας ευχαριστω όλους, η τροχαία δεν εχει ακομα απάντηση στην ένσταση μου, μου είπαν απο Δευτέρα.Οπως και ναχει θα το τραβήξω γιατι δεν εχω αλλο μέρος να παρκάρω. Ο Νίκος Παπ και ο ανώνυμος με διαφωτισαν πλήρως όσον αφορά την νομοθεσία και αν σύμφωνα με τον georgedim μπορέσω και βγάλω μια άδεια να πηγαίνω για 1 χλμ μεχρι το σπίτι μου θαμαι άρχοντας. Ναστε όλοι καλα, θα ενημερώσω τα νεότερα.
Όσον αφορά την ιστορια έτσι για ενημέρωση: το αυτοκινουμενο παρκάρει εκει απο το 2006. Μπροστά στο σπίτι μου του κουμπάρου μου, μετα απο δική του παροτρυνςη και αφου συνεννοήθηκε με την γειτονιά κλπ. Απλετος χώρος δρόμος χωρις προβλημα παρκινκ.Όλοι στη γειτονιά με αγαπάνε και έχουν και αυτοί, άλλος την βάρκα του, άλλος τραιλερ κλπ.Πριν 3 χρονια ήρθε μια γιατρινα γεροντοκόρη, έχτισε μια μονοκατοικία, και άρχισε τις μηνύσεις στη γειτονιά. Άλλον για πολεοδομικές Παραβασεις, τώρα εμενα και δυο τραιλερ για παράνομη στάθμευση κλπ. Αν τα καταφέρω να ξεμπλεξω με την τροχαία, δεν μου καίγεται καρφακι, γιατι η συγκεκριμένη μπορεί να ναι σπαστικια και στρυφνη, κινείται όμως στα πλαίσια της νομιμότητας , δεν θα παει πχ, να μου το βάψει βραδυ με σπρέι για να με κάνει να φύγω....
gambatte 
καλημέρα
Αδεια για 1 χιλιόμετρο και για 15 μέτρα δεν νομίζω να υπάρχει, είναι euro4 (μήπως κάνω λάθος και είναι για euro3) και απαγορεύετε σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη, επιτρέπετε μόνο η διέλευση πχ αν πηγαίνεις στο λιμάνι για καράβι ή Χαλκιδική (για Θεσσαλονίκη) και για το νόμιμο πρέπει να ενημερώσεις την τροχαία για να πάρεις έγκριση για εκείνη την ημέρα που θες. Προσωπικά δεν το έχω κάνει και έχω πάει αρκετές φορές Πάρνηθα για λίγες μέρες.
Για την γιατρίνα στα είπανε παραπάνω ή της βρίσκεις γκόμενο ή την φορτώνεις και ότι κάτσει...  αα!!! ξέχασα είναι και ο κουμπάρος!!! καλά τι κάνει ο άνθρωπος? δεν ντρέπεται? να βοηθήσει λίγο την κατάσταση!!!
ΠΡΟΣΟΧΗ μην το καθυστερείς γιατί αν δεν ξέρει από γκράφιτι  Evil or Very Mad  την έβαψες.. χα χα!!
Γιώργος
anonimos100
anonimos100


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Παράνομη στάθμευση αυτοκινούμενου  - Σελίδα 2 Empty Απ: Παράνομη στάθμευση αυτοκινούμενου

Δημοσίευση από gambatte Σαβ 25 Ιαν 2014 - 8:47

Αγαπητέ ανώνυμες,
Κοντός ψαλμός...χθες μου είπανε απο την τροχαία οτι αναφορικά με την ένσταση μου οτι το αυτοκινουμενο δεν ειναι τροχόσπιτο, υποβάλανε ερώτηση στο υπουργείο συγκοινωνιών και περιμένουνε απάντηση. Δευτέρα - Τρίτη, θα ξέρουμε τι αγοράσαμε...
Εννοείται οτι ανέφερα στην τροχαία ολα τα ανωτέρω επιχειρήματα περί αυτοκινούμενου, κι οπως εξήγησα ήδη κάποιοι πείστηκαν, οχι όμως όλοι. Άρα μην περιμένουμε να πείθονται όλοι ακομα κι αν τα επιχειρήματα μας φαίνονται λογικα κι ατρανταχτα. Εκει βέβαια έρχεται το αλλο που λεω, ενα επίσημο χαρτί θελω που να ξεκαθαρίζει τι ειμαι και τι μπορω να κανω, για να μην ειμαι έρμαιο στις ερμηνείες...
Το πιο σημαντικό όμως ειναι οτι αν η απάντηση απο το υπουργείο δεν έρθει οπως την περιμένω, οτι δηλαδή η τροχαία ειχε άδικο και το αυτοκινουμενο ειναι ιχ επιβατικό οπως γράφει η άδεια του και παρκάρει νομίμως, τοτε φίλοι μου η κατάσταση περιπλέκεται...

gambatte


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Παράνομη στάθμευση αυτοκινούμενου  - Σελίδα 2 Empty Απ: Παράνομη στάθμευση αυτοκινούμενου

Δημοσίευση από jimasimak Σαβ 25 Ιαν 2014 - 9:31

o anonymos100 εγραψε.
Οι λέσχες και λοιποί οργανισμοί με αυτά θα έπρεπε να ασχολούνται και μετά με τα σουβλάκια αλλά τι να κάνουμε ας καλοπερνάμε κρυμμένοι.
  Αγαπητε συνταξιδιαρη παιρνοντας  αφορμη και μονο αυτη σου την αποψη και ειδικα
την τελευταια προταση σου  """ας καλοπερναμε κρυμμενοι""" ειναι γεγονος οτι ολοι μας εχουμε ΑΝΑΠΑΥΘΕΙ στην καλη διαθεση των αλλων να μας λυσουν τα προβληματα χωρις εμεις να πιεσουμε,να γινουμε πολλοι η περισοτεροι και αλλα πολλα
 Και αν κατι δεν μας κανει φευγουμε αλλα δοκιμαζουμε κατι αλλο πιο δυνατο ισως
και παντα προσπαθουμε για να πετυχουμε να ειμαστε πολλοι πιστευω οτι αυτη ειναι
η πρωτη αρχη της οποιασδηποτε διεκδηκησις.Και οπως ειδαμε ολοι μας σε αυτο το
θεμα ενδιαφερθηκαν και μας εδωσαν τις γνωσεις και αποψεις τους γυρω στα δωδεκα ατομα αυτο μας λεει
παρα πολλα.Δεν κουραζω αλλο το site με φιλολογιες απλα βαζω ενα θεμα.
jimasimak
jimasimak


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Παράνομη στάθμευση αυτοκινούμενου  - Σελίδα 2 Empty Απ: Παράνομη στάθμευση αυτοκινούμενου

Δημοσίευση από gambatte Σαβ 25 Ιαν 2014 - 10:09

Λοιπόν κύριοι ας ειναι η δική μου η περιπέτεια η αρχη να βγάλουμε το φίδι απο την τρύπα, εγω δηλώνω οτι αν δεν δικαιωθώ θα το τραβήξω και θα κανω οτι μπορω και όσο αντέχω (ψυχικά και οικονομικά αν μπλέξω με δικηγόρους και αλλα έξοδα, τα οποία βέβαια μεςα απο μια συλλογική προσπάθεια πχ της λέσχης θα μοιράζονταν ανώδυνα) οτι δεν έγινε τόσα χρονια απο τους εισαγωγείς εμπόρους και την λέσχη, ας ξεκινήσει απο έναν ιδιώτη.Χαιρομαι ειλικρινά που ο μίτος εχει ανταπόκριση και σας εχω συμπαραστάτες σε αυτή την προσπάθεια. Αν και συχαινομαι καθε συναλλαγή με το δημόσιο την συγκεκριμένη περίπτωση θα την πάω όσο παίρνει. Οποίος γνωρίζει κάποιο ήδη δεδικασμένο ας μου το πει.

gambatte


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Παράνομη στάθμευση αυτοκινούμενου  - Σελίδα 2 Empty Απ: Παράνομη στάθμευση αυτοκινούμενου

Δημοσίευση από anonimos100 Σαβ 25 Ιαν 2014 - 12:02

gambatte έγραψε:....(ψυχικά και οικονομικά αν μπλέξω με δικηγόρους και αλλα έξοδα, τα οποία βέβαια μεςα απο μια συλλογική προσπάθεια πχ της λέσχης θα μοιράζονταν ανώδυνα) ...

Καλημέρα
Φίλε μην αγχώνεσαι πάνω απ' όλα.
Τα πράγματα είναι απλά και αποδεικτέα.
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΑΡΑΒΑΣΗ._ (προσωπική εκτίμηση πάντα)
Στας αρχάς απευθυνόμαστε πάντα εγγράφως, αρχή αυτό.
Περίμενε την ΕΓΓΡΑΦΗ πάντα απάντηση και αναλόγως επανέρχεσαι ή όχι. Αν θες ανέβασε ή στείλε με πμ την κλήση και την αίτησή σου μήπως μπορώ να βοηθήσω περισσότερο.
Θανάση (από τηλεφώνημα αυτό) δεν διαχώρισα εγώ σε άσπρα - μαύρα τα αυτοκινούμενα και τα τροχόσπιτα, μομφή δεν θέλω, όλοι οι ταλαίπωροι άλλωστε στο ίδιο καζάνι βράζουμε, απλά επειδή το θέμα ήταν κλήση σε αυτοκινούμενο και με λίγες γνώσεις για την νομοθεσία επικεντρώθηκα στις διαφορές μιας και εκεί πατάνε οι αρχές προσπαθώντας να εξομοιώσουν τα δύο αυτά "οχήματα".
Τίποτε καλό για τα τροχόσπιτα, τι να πω δηλαδή? απ' ότι ξέρω απαγορεύεται ακόμη και στην αυλή σου να παρκάρεις δύο γιατί αν έχεις "καλό" γείτονα την έβαψες, πόσο μάλλον στο δρόμο ή σε παραλία Ν2160/93  ΕΛΛΑΔΑΡΑ ΡΕΕΕΕΕ!!!!!
Τις φωτογραφίες ή τα link δεν τα βλέπεις.??... κάνεις μια εγγραφή και είσαι ΟΚ και απ' ότι διαπιστώνω εδώ το κλίμα είναι ευκρατο και θα βρείς και βοήθεια από τα μέλη, που είναι και ποιο έμπειροι από εμένα.
Γιώργος
ΥΓ όση ώρα έγραφα διάβασα και ότι ζήτησαν διευκρινήσεις από το υπουργείο, σε κάθε περίπτωση δεν είναι θέμα "πειθούς" του καθενός αλλά νομοθεσίας.
Αναρωτιέμαι αν σου απαντήσουν ότι είναι τροχόσπιτο και απαγορεύεται να παρκάρει εκτός "αυλής" ουσιαστικά, θα με κάνεις να καταθέσω αγωγή για επιστροφή του εκτελωνισμού και των τελών κυκλοφορίας καθώς και της αγοραστικής αξίας με σκοπό την παραχώρηση στο κράτος καθώς δεν πληροί τις προδιαγραφές του σκοπού που αγοράστηκε κατόπιν εσκεμμένης και εκ προθέσεως παραπλάνησης από το κράτος και να σαι σίγουρος πως θα δικαιωθώ. χαχα!!
Παρεμπιπτόντως αν κατάλαβα καλά απευθύνθηκες εγγράφως (πήρες αρ. πρωτοκόλλου)... άρα περιμένεις την έγγραφη απάντηση όταν και όποτε και όπως αυτή έρθει.
Τώρα δεν τρέχεις εσύ, τρέχουν αυτοί. Ούτε απ' έχω δεν περνάς, δεν πιστεύω να πας από εκεί να πάρεις την απάντηση...  θα σε μαλώσω.
Μέχρι να λάβεις απάντηση αναστέλλεται η πληρωμή του προστίμου και άρχεται από την λήψη της απάντησης-απόφασης Άρθρο 10 του συντάγματος (με λίγα λόγια στην χειρότερη των περιπτώσεων πληρώνεις 40ευρώ εντός 10 ημερών από την απάντηση)
Καλή συνέχεια!!!!

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
anonimos100
anonimos100


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Παράνομη στάθμευση αυτοκινούμενου  - Σελίδα 2 Empty Απ: Παράνομη στάθμευση αυτοκινούμενου

Δημοσίευση από athanase Σαβ 25 Ιαν 2014 - 13:42

anonimos100 έγραψε:

Θανάση (από τηλεφώνημα αυτό) δεν διαχώρισα εγώ σε άσπρα - μαύρα τα αυτοκινούμενα και τα τροχόσπιτα, μομφή δεν θέλω, όλοι οι ταλαίπωροι άλλωστε στο ίδιο καζάνι βράζουμε, απλά επειδή το θέμα ήταν κλήση σε αυτοκινούμενο και με λίγες γνώσεις για την νομοθεσία επικεντρώθηκα στις διαφορές μιας και εκεί πατάνε οι αρχές προσπαθώντας να εξομοιώσουν τα δύο αυτά "οχήματα".


Αγαπητέ Φίλε @anonimos100, επειδή στην παρέα του φόρουμ μας υπάρχουν πέραν του ενός Θανάσηδες κι επειδή αναφέρεσαι σε τηλεφώνημα, διαχωρισμούς, μομφή κλπ (μακράν εμού όλα αυτά) θα σε παρακαλούσα θερμά επειδή το συγκεκριμένο θέμα και δη οι "διαχωρισμοί" έχουν δημιουργήσει στο παρελθόν (ευτυχώς όχι σ΄αυτό τον χώρο) προβλήματα αν είναι δυνατόν να αναφέρεσαι  στο ψευδώνυμο του μέλους.  Very Happy
athanase
athanase


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Παράνομη στάθμευση αυτοκινούμενου  - Σελίδα 2 Empty Απ: Παράνομη στάθμευση αυτοκινούμενου

Δημοσίευση από gambatte Σαβ 25 Ιαν 2014 - 14:10

Ανώνυμε, φίλε μου αγχώνομαι απο την φύση μου, αλλα πες αυτό ειναι δικό μου προβλημα, μάλλον θα ζήσω λιγότερο.
Εκανα ένσταση εγγράφως, αριθμό πρωτοκόλλου δεν πήρα, ουτε μου δώσανε. Ελπίζω η απάντηση να ναι έγγραφη. Θα την ζητήσω έγγραφη.
Στο μεταξύ μπορεί μερα με τη μερα να μου φορτωςουνε κι άλλες κλήσεις γιατι συνεχίζω και παρκάρω στο ίδιο σημείο. Ελπίζω η τροχαία δεν εχει εκδικητικές διαθεςεις, Θα δούμε.
Παρεμπιπτόντως μίλησα και με τον γραμματέα της λέσχης, έχουνε απευθυνθεί στις αρχές στο παρελθόν μου ειπε για να ξεκαθαρίσουνε τα θέματα αλλα απάντηση δεν έχουνε πάρει. Φαίνεται οτο στο θέμα παρκινκ εχω δίκιο, αλλα το κατα ποσο μπορούμε τυπικά να κοιμόμαστε (διανυκτερευςη) μεςα σε ενα αυτοκινουμενο υπάρχουν διάφορες ερμηνείες.

gambatte


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Παράνομη στάθμευση αυτοκινούμενου  - Σελίδα 2 Empty Απ: Παράνομη στάθμευση αυτοκινούμενου

Δημοσίευση από anonimos100 Σαβ 25 Ιαν 2014 - 14:23

athanase έγραψε:
anonimos100 έγραψε:

Θανάση (από τηλεφώνημα αυτό) δεν διαχώρισα εγώ σε άσπρα - μαύρα τα αυτοκινούμενα και τα τροχόσπιτα, μομφή δεν θέλω, όλοι οι ταλαίπωροι άλλωστε στο ίδιο καζάνι βράζουμε, απλά επειδή το θέμα ήταν κλήση σε αυτοκινούμενο και με λίγες γνώσεις για την νομοθεσία επικεντρώθηκα στις διαφορές μιας και εκεί πατάνε οι αρχές προσπαθώντας να εξομοιώσουν τα δύο αυτά "οχήματα".


Αγαπητέ Φίλε @anonimos100, επειδή στην παρέα του φόρουμ μας υπάρχουν πέραν του ενός Θανάσηδες κι επειδή αναφέρεσαι σε τηλεφώνημα, διαχωρισμούς, μομφή κλπ (μακράν εμού όλα αυτά) θα σε παρακαλούσα θερμά επειδή το συγκεκριμένο θέμα και δη οι "διαχωρισμοί" έχουν δημιουργήσει στο παρελθόν (ευτυχώς όχι σ΄αυτό τον χώρο) προβλήματα αν είναι δυνατόν να αναφέρεσαι  στο ψευδώνυμο του μέλους.  Very Happy
Οχι Θανάση μην αναχώνεσαι δεν πρόκειται για εσένα ούτε για κάποιον από το forum γιατί όπως γράφω και προφανώς δεν πρόσεξες, τον παροτρύνω να κάνει εγγραφή για να δει και τα link.
Αλλωστε το τηλ. ήταν απωλύτως φιλικό και με χιουμοριστική διάθεση από αυτόν προς εμένα και με προκαλούσε "γράψε και τίποτε για μας στο πηγάδι κατ......με", γι αυτό του λέω να γραφτεί να μεγαλώσει και η παρέα.  cheers
Γιώργος
anonimos100
anonimos100


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Παράνομη στάθμευση αυτοκινούμενου  - Σελίδα 2 Empty Απ: Παράνομη στάθμευση αυτοκινούμενου

Δημοσίευση από athanase Σαβ 25 Ιαν 2014 - 14:45

anonimos100 έγραψε:
athanase έγραψε:
anonimos100 έγραψε:

Θανάση (από τηλεφώνημα αυτό) δεν διαχώρισα εγώ σε άσπρα - μαύρα τα αυτοκινούμενα και τα τροχόσπιτα, μομφή δεν θέλω, όλοι οι ταλαίπωροι άλλωστε στο ίδιο καζάνι βράζουμε, απλά επειδή το θέμα ήταν κλήση σε αυτοκινούμενο και με λίγες γνώσεις για την νομοθεσία επικεντρώθηκα στις διαφορές μιας και εκεί πατάνε οι αρχές προσπαθώντας να εξομοιώσουν τα δύο αυτά "οχήματα".


Αγαπητέ Φίλε @anonimos100, επειδή στην παρέα του φόρουμ μας υπάρχουν πέραν του ενός Θανάσηδες κι επειδή αναφέρεσαι σε τηλεφώνημα, διαχωρισμούς, μομφή κλπ (μακράν εμού όλα αυτά) θα σε παρακαλούσα θερμά επειδή το συγκεκριμένο θέμα και δη οι "διαχωρισμοί" έχουν δημιουργήσει στο παρελθόν (ευτυχώς όχι σ΄αυτό τον χώρο) προβλήματα αν είναι δυνατόν να αναφέρεσαι  στο ψευδώνυμο του μέλους.  Very Happy
Οχι Θανάση μην αναχώνεσαι δεν πρόκειται για εσένα ούτε για κάποιον από το forum γιατί όπως γράφω και προφανώς δεν πρόσεξες, τον παροτρύνω να κάνει εγγραφή για να δει και τα link.
Αλλωστε το τηλ. ήταν απωλύτως φιλικό και με χιουμοριστική διάθεση από αυτόν προς εμένα και με προκαλούσε "γράψε και τίποτε για μας στο πηγάδι κατ......με", γι αυτό του λέω να γραφτεί να μεγαλώσει και η παρέα.  cheers
Γιώργος

Γιώργο μου να είσαι καλά. Χαίρομαι που το διευκρινήσαμε.  hi
athanase
athanase


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Παράνομη στάθμευση αυτοκινούμενου  - Σελίδα 2 Empty Απ: Παράνομη στάθμευση αυτοκινούμενου

Δημοσίευση από kukosg Σαβ 25 Ιαν 2014 - 21:24

georgedim έγραψε:Προς ενημέρωση όλων (κυρίως όσων έχουμε αυτοκινούμενα), από 5/4/2013 και εφεξής με την :

Δ10Β1053970/1672ΕΞ2013 Υπουργική απόφαση, που δημοσιεύτηκε στο ΦΕΚ 801, τεύχος Β ( σελ. 13233 - Παράρτημα)
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

υπάρχει σαφής και ρητή απαγόρευση στάθμευσης και διανυκτέρευσης και αυτοκινούμενων σε αιγιαλούς, παραλίες, όχθες και παρόχθιες ζώνες μεγάλων λιμνών και πλεύσιμων ποταμών :


Το τι ορίζει ο νομοθέτης ως αιγιαλό, παραλία κλπ., περιγράφεται στο νόμο 2971/2001 (ΦΕΚ 285, τεύχος Α), Άρθρο 1 :
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Επίσης με το νόμο 2160/93, απαγορεύεται ρητώς η ελεύθερη κατασκήνωση (για όλα τα κατασκηνωτικά μέσα) στις ανωτέρω περιοχές (Άρθρο 4, παραγρ. 12, σελ. 3722) :
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Διαβάστε προσεκτικά τον νόμο.Η διανυκτέρευση απαγορεύεται στον αιγιαλό,όχι στους δρόμους που οδηγούν εκεί.Αν βγείς από το δρόμο.και αράξεις στον αιγιαλό,τότε είσαι παράνομος,και μόνο γιατί βρίσκεσαι εκεί,πόσο μάλλον να κοιμηθείς.
Γ'αυτό ακριβώς ο georgedim,άψογος ως συνήθως,παρέθεσε και τον ορισμό του αιγιαλού.

Πάντως με εντυπωσιάζει η ευκολία,με την οποία,κάποιοι,κατηγορούν άλλους,ότι δεν κάνουν κάτι για αυτούς.

kukosg


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Παράνομη στάθμευση αυτοκινούμενου  - Σελίδα 2 Empty Απ: Παράνομη στάθμευση αυτοκινούμενου

Δημοσίευση από anonimos100 Κυρ 26 Ιαν 2014 - 0:01

kukosg έγραψε:Πάντως με εντυπωσιάζει η ευκολία,με την οποία,κάποιοι,κατηγορούν άλλους,ότι δεν κάνουν κάτι για αυτούς.

Αγαπητέ μου καλησπέρα, ίσως αναφέρεσαι σε εμένα μιας και κάπου ανέφερα πως αυτά τα προβλήματα θα έπρεπε να τα λύνουν οι λέσχες, οργανώσεις κλπ. Ίσως να κάνω λάθος και ζητώ συγνώμη αν στενοχώρησα κάποιον-ους αλλά είναι κοινή διαπίστωση πολλών πως κάπως έτσι έχει η κατάσταση τώρα αν θέλουν να το παραδεχτούν και δημοσίως ας το παραδεχτούν, προσωπικά δεν έχω κάτι να χάσω ούτε φυσικά να κερδίσω, επίσης δεν είμαι μέλος σε καμία σχετική οργάνωση λέσχη σωματείο κλπ. Λόγω προσωπικών πεποιθήσεων και αντιλήψεων αν θες και δεν έχει και σημασία επί του παρόντος. Επέτρεψε μου να λέω και κάτι παραπάνω, δεν σκότωσα κανένα, ούτε έχω σκοπό να προσβάλω κάποιον και φυσικά δεν ζήτησα από κανένα να κάνει κάτι για εμένα. Κλείνει η παρένθεση
 
Επί του θέματος τώρα.  affraid 
 
Παράρτημα ΙΙ της οδηγίας 2007/46/ΕΚ του Ευρωπαϊκού κοινοβουλίου και του συμβουλίου της 5/9/2007
Ενσωματώθηκε στην ελληνική νομοθεσία με την ΥΑ 29949/1841/09 (ΦΕΚ Β 2112/2009)
Το παράρτημα ΙΙ τροποποιήθηκε από τον κανονισμό ΕΕ 678/2011
 
Το Αυτοκινούμενο είναι:  affraid 

Όχημα της κατηγορίας M με χώρο διαμονής που περιλαμβάνει τουλάχιστον τον
εξής εξοπλισμό:
α)  καθίσματα  και  τραπέζι·
β)  χώρο  για  τον  ύπνο,  ο  οποίος  μπορεί  να  δημιουργείται  από  μετατροπή  των
καθισμάτων·
γ)  χώρο μαγειρείου·
δ)  χώρο αποθήκευσης.
Ο  ανωτέρω  εξοπλισμός  πρέπει  να  είναι  μόνιμα  στερεωμένος  στο  χώρο  του
καθιστικού.
Ωστόσο, το τραπέζι μπορεί να είναι έτσι σχεδιασμένο ώστε να αφαιρείται εύκολα.
 
Το τροχόσπιτο είναι:  affraid 

Όχημα της κατηγορίας O όπως ορίζεται στο σημείο 3.2.1.3 του προτύπου ISO 3833 : 1977.


Να μην επεκταθώ σε λεπτομέρειες κωδικών κλπ. άλλωστε δεν έχει σημασία



Τα παραπάνω είναι από απάντηση του Υπουργείου  affraid  μετά από προσωπική μου ερώτηση σε ανύποπτο προγενέστερο χρόνο.
Τώρα το γιατί απευθύνθηκα στο υπουργείο…??? θα μου επιτρέψετε να μην απαντήσω, ας το αφήσουμε για τώρα.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]ευχαριστώ για το pm
 
Ευχαριστώ και καληνύχτα
Γιώργος
ΥΓ αν μπείτε στον κόπο να κατεβάσετε τα σχετικά μόνο το ΦΕΚ που κυρώνει την οδηγία και ενσωματώνει τα παραρτήματα είναι 200 σελίδες….

Στο πρώτο πόστ που πήγα να ανεβάσω τα είχα γράψει όλα αυτά αλλά ο διάολος είχε άλλα σχέδια και έπεσα σε μπάνκ με αποτέλεσμα να χαθούν όλα και μετά να τα γράφω λίγα λίγα... να με συγχωρήσετε, πιάνω και πολύ "post" MAXIME την κατανόησή σου.



Καλό κουράγιο  cheers 
anonimos100
anonimos100


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Παράνομη στάθμευση αυτοκινούμενου  - Σελίδα 2 Empty Απ: Παράνομη στάθμευση αυτοκινούμενου

Δημοσίευση από anonimos100 Κυρ 26 Ιαν 2014 - 1:06

magbas έγραψε:Αγαπητέ «συνάδελφε»,
Θα παραβλέψω το τι ελέγχει εισαγωγικά και όσα πολύ σωστά ανέφεραν οι προλαλήσαντες. Θα  σταθώ στα δικά σου ποιο κάτω λόγια:
Δεν εχει ευθύνη ο κλάδος, οι έμποροι εισαγωγείς (παρά τις φιλότιμες προσπάθειες του Αντώνη) που εδώ και 10 χρονια δεν έχουν καταφέρει να μας εξασφαλίσουν ένα φύλλο χαρτί απο το υπουργείο που να λεει δυο απλα πράγματα : το αυτοκινουμενο παρκάρει όπου παρκάρει ενα ιχ επιβατηγο.
 
Θα διαγράψω το παρά τις φιλότιμες προσπάθειες του Αντώνη και σίγουρα εννοείς τον Ζαμπέτα   γιατί όσο αυτός αλλά και όλοι όσοι έφεραν και πούλησαν τέτοια οχήματα στην Ελλάδα ενώ γνώρισαν  ότι υπάρχουν παρόμοια προβλήματα με το δικό σου αλλά και τόσα  άλλα πού κατά καιρούς έχουν αναφερθεί στα σχετικά fora δεν φρόντισαν να ενεργήσουν ώστε  το όχημα πού στην αδεία ονομάζεται «αυτοκινούμενος οικίσκος» να  συμπεριλήφθη στην τελευταία αναθεώρηση του ΚΟΚ (Φεβρουαρίου 2007)και να ξέρουμε επιτέλους τι μας πούλησαν. αλλά και τι μπορούμε να κάνουμε με αυτό.
 
Έτσι λοιπόν  τόσον εσύ όσο και εμείς είμαστε και εξαρτόμαστε από την ερμηνεία των διατάξεων Νόμων αλλά και την διάθεση του κάθε Κρατικού Λειτουργού, Λιμενικού, Αστυνομικού, Δικαστικού ακόμη και του φύλακα  των Λουτρών   Μπόζαρ.
Βασίλη καλημέρα
δεν σε καλύπτω με το προηγούμενο post???
Κατηγορία Μ είναι όλα τα ΙΧ τι άλλο θέλουμε δεν καταλαβαίνω   lol!
Αν θες να γράψω όλα τα σχετικά (αριθμούς ΦΕΚ κλπ) με την κατηγοριοποίηση των οχημάτων τα γράφω αλλά είπα να μην κουράσω και πίστεψέ με θα βαρεθείς να διαβάζεις, αυτά που έχω αναφέρει είναι λίγα και σε κατατοπίζουν νομίζω.

Φιλικότατα Γιώργος
anonimos100
anonimos100


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 2 από 4 Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης