www.taxidiarides.gr
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Translate into your language
Πρόσφατα Θέματα
» Μπαταρία LiFePO4
από gsalonica Παρ 22 Μαρ 2024 - 7:42

» παροχη ρευματος τροχοσπιτου
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:43

» Τροχόσπιτα KABE
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:22

» Κόψιμο βασιλόπιτας 2024
από Ddimi Κυρ 25 Φεβ 2024 - 17:15

» Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα
από Batfalcon Πεμ 25 Ιαν 2024 - 12:50

» «Conte de Noël» ….μια νοσταλγική Χριστουγεννιάτικη ιστορία.
από Georgedim Κυρ 24 Δεκ 2023 - 9:11

» Πωλείται τροχοσκηνή Alpen Kreuzer Allure
από Antonioz Πεμ 27 Ιουλ 2023 - 9:04

» PDF ΜΕ ΤΑ CAMPING ΕΛΛΑΔΟΣ 2023
από Georgedim Τετ 26 Ιουλ 2023 - 9:47

» Τέλη κυκλοφορίας με το μήνα
από ktRinity Πεμ 20 Ιουλ 2023 - 14:32

» Σύνορα....
από Georgedim Τετ 19 Ιουλ 2023 - 19:07

» Πρόβλημα στη σίτα
από spyrosbhta Δευ 17 Ιουλ 2023 - 17:16

» Καλοκαίρι 2022 : οδοιπορικό σε Φρανκονία, ....Ρηνανία, ....Λουξεμβούργο, ....Αλσατία ....και Μέλανα Δρυμό.
από diamantino Τρι 4 Ιουλ 2023 - 19:59

» Επιτρέπεται η διανυκτέρευση μέσα σε οποιαδήποτε όχημα σε χώρους μη οργανωμενους ;
από Νικόλας Παρ 23 Ιουν 2023 - 13:33

» Αναζήτηση-αγορά αυτοκινούμενου
από yamaren Σαβ 17 Ιουν 2023 - 10:44

» Καλώς σας βρήκα
από Georgedim Σαβ 10 Ιουν 2023 - 23:35

» Καλό μήνα
από diamantino Δευ 5 Ιουν 2023 - 21:24

» Η ζωγραφιά μας...
από Georgedim Κυρ 4 Ιουν 2023 - 2:17

» Επιλογή ταξιδιάρικου τροχόσπιτου
από Georgedim Τετ 24 Μάης 2023 - 9:37

» Sygic πρόγραμμα πλοήγησης
από packman Δευ 22 Μάης 2023 - 19:05

» Ταχυθερμοσίφωνας υγραερίου στο τροχόσπιτο
από Georgedim Τετ 26 Απρ 2023 - 21:56

Η ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK
Ο ΚΑΙΡΟΣ
Like/Tweet/+1
About Us

Welcome to the forum www.taxidiarides.gr

Welcome to the forum  www.taxidiarides.gr

Για το camping ... τα ταξίδια ... και την καλή παρέα ...


Ψησταριά υγραερίου ... CRAMER .

+12
Γιωργάκος
teohunter
Nef
athanase
Cissy 242
diamantino
PARIS 223
Aigagros
Patrinos
Masterless
traveller
Maximos
16 απαντήσεις

Σελίδα 2 από 3 Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Ψησταριά υγραερίου ... CRAMER . - Σελίδα 2 Empty Απ: Ψησταριά υγραερίου ... CRAMER .

Δημοσίευση από teohunter Τρι 18 Μαρ 2014 - 20:42

Γειας σας φιλοι μου.Θα ηθελα και εγω να αγορασω μια αντιστοιχη ψησταρια για το τροχοσπιτο.Εχω δει στο σαιτ του ζαμπετα μια campinggaz Pueblo III στα 95 ευρω.Τι γνωμη εχετε η θα μου προτεινατε κατι αλλο???Αυτη ψηνει μπριζολες περα απο σουβλα???
teohunter
teohunter


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ψησταριά υγραερίου ... CRAMER . - Σελίδα 2 Empty Απ: Ψησταριά υγραερίου ... CRAMER .

Δημοσίευση από Γιωργάκος Τρι 18 Μαρ 2014 - 21:02

Όλες ψήνουν μπριζόλες .
Καλές είναι και οι δύο, αγόρασε όποια μπορεί η τσέπη σου.
Γιωργάκος
Γιωργάκος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ψησταριά υγραερίου ... CRAMER . - Σελίδα 2 Empty Απ: Ψησταριά υγραερίου ... CRAMER .

Δημοσίευση από Aigagros Τρι 18 Μαρ 2014 - 21:12

Όλες ψήνουνε και στη σχάρα αλλά και στη σούβλα. Τώρα για την ποιότητα της συγκεκριμμένης δεν γνωρίζω κάτι, εάν κάποιος την έχει δοκιμάσει θα μπορεί να σου πει, ή ο ίδιος που τις εμπορεύεται και τις δύο.
Αν θες μας λες κι ένα όνομα για να σε φωνάζουμε! Smile
Aigagros
Aigagros


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ψησταριά υγραερίου ... CRAMER . - Σελίδα 2 Empty Απ: Ψησταριά υγραερίου ... CRAMER .

Δημοσίευση από Maximos Τρι 18 Μαρ 2014 - 21:21

Η πρώτη που ξεκίνησε, σ' αυτό το είδος ... από όσο θυμάμαι , είναι η CRAMER .
Μετά ακολούθησαν, κάποιες άλλες προτάσεις .
Η CRAMER σήμερα, κυκλοφορεί με τα σήματα της DOMETIC ... είναι ακριβώς η ίδια.
Είναι πάντως, πιο ακριβή από την Camping gaz .
Maximos
Maximos
Admin


https://taxidiarides.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ψησταριά υγραερίου ... CRAMER . - Σελίδα 2 Empty Απ: Ψησταριά υγραερίου ... CRAMER .

Δημοσίευση από teohunter Τετ 19 Μαρ 2014 - 12:47

Σας ευχαριστω ολους.Το ονομα μου ειναι Θοδωρης και ει μαι νεος τροχοσπιτας.Μολις 2 χρονιες εχω ασχοληθει και ψαχνω να λυσω καποια προβληματακια.
teohunter
teohunter


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ψησταριά υγραερίου ... CRAMER . - Σελίδα 2 Empty Απ: Ψησταριά υγραερίου ... CRAMER .

Δημοσίευση από Νικόλας Μητσόπουλος Τετ 19 Μαρ 2014 - 12:58

καλώς σε βρήκαμε/ βρήκες Θοδωρή!   smile1 
κρίμα που δεν σε είδαμε στην Πάτρα... sad1 
Νικόλας Μητσόπουλος
Νικόλας Μητσόπουλος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ψησταριά υγραερίου ... CRAMER . - Σελίδα 2 Empty Απ: Ψησταριά υγραερίου ... CRAMER .

Δημοσίευση από Γιωργάκος Τετ 19 Μαρ 2014 - 13:00

teohunter έγραψε:Σας ευχαριστω ολους.Το ονομα μου ειναι Θοδωρης και ει μαι νεος τροχοσπιτας.Μολις 2 χρονιες εχω ασχοληθει και ψαχνω να λυσω καποια προβληματακια.

Όλα τα μέλη είναι πρόθυμα Θοδωρή να βοηθήσουν όσο μπορούν στα όποια "προβληματάκια"
Γιωργάκος
Γιωργάκος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ψησταριά υγραερίου ... CRAMER . - Σελίδα 2 Empty Απ: Ψησταριά υγραερίου ... CRAMER .

Δημοσίευση από Batfalcon Τρι 6 Ιαν 2015 - 20:26

Mία διευκρίνηση...

Οι 2 εστίες της Cramer (η αντίστοιχα οι 3 της Pueblo), ρυθμίζονται όλες μαζί από έναν διακόπτη, σωστά;
Δεν υπάρχει δυνατότητα δηλαδή να ανάψει κανείς μόνο το ένα "μάτι" για να ζεστάνει η να μαγειρέψει σε μία κατσαρόλα.
Τα λέω καλά, η κάνω κάτι λάθος;
H μήπως δεν ενδείκνυται για τέτοιο μαγείρεμα;
Batfalcon
Batfalcon


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ψησταριά υγραερίου ... CRAMER . - Σελίδα 2 Empty Απ: Ψησταριά υγραερίου ... CRAMER .

Δημοσίευση από Maximos Τρι 6 Ιαν 2015 - 21:27

Μιχάλη, υπάρχει και Cramer με τρία "μάτια", όπως έχω γράψει και στην αρχή ...
... ενδείκνυται για μεγαλύτερες παρέες, αφού "ψήνει" ταυτόχρονα μεγαλύτερες ποσότητες.
Όμως, καίει και περισσότερο υγραέριο, όταν χρησιμοποιείται για λιγότερες ποσότητες !
Γενικά δηλαδή ... είτε μια μπριζόλα ψήσεις,  είτε γεμίσεις όλη τη σχάρα, την ίδια ποσότητα υγραερίου θα κάψεις !!  

Η Cramer είναι πρωτίστως ψησταριά και δευτερευόντως εστία μαγειρέματος.
Υπάρχει ένας καυστήρας (διάτρητος σωλήνας) κάτω ακριβώς από τα "μάτια".
Δεν υπάρχει λοιπόν κάποιος διακόπτης, ή άλλος ρυθμιστής, που να απομονώνει τα "μάτια".
Λειτουργεί, με τον ρυθμιστή (διακόπτη) της όποιας φιάλης.
Εγώ, (... όπως και άλλοι) για πρακτικούς λόγους (... βολεύει δηλαδή  Rolling Eyes ), έχω παρεμβάλει πριν από το μπεκ ...
έναν ακόμη διακόπτη (όπως αυτός που φαίνεται στην φωτογραφία της δικιάς μου) .
Δεν είναι όμως της Cramer !

Βασική επιλογή πάντως, είναι στα πόσα mbar "δουλεύει" ... συνήθως είναι στα 30 mbar.

Την pueblo δεν την γνωρίζω, δεν έχω άποψη.
Maximos
Maximos
Admin


https://taxidiarides.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ψησταριά υγραερίου ... CRAMER . - Σελίδα 2 Empty Απ: Ψησταριά υγραερίου ... CRAMER .

Δημοσίευση από Batfalcon Τρι 6 Ιαν 2015 - 21:53

ΟΚ, κατανοητό. than1
Batfalcon
Batfalcon


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ψησταριά υγραερίου ... CRAMER . - Σελίδα 2 Empty Απ: Ψησταριά υγραερίου ... CRAMER .

Δημοσίευση από Batfalcon Παρ 16 Ιαν 2015 - 16:48

Μάξιμε, τα εξαρτήματα για την εγκατάσταση των συσκευών υγραερίου, από που τα προμηθεύτηκες;
Χρειάζομαι κι εγώ ένα διακλαδωτή για μετά τον ρυθμιστή και ίσως και κάποια άλλα σχετικά.
Batfalcon
Batfalcon


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ψησταριά υγραερίου ... CRAMER . - Σελίδα 2 Empty Απ: Ψησταριά υγραερίου ... CRAMER .

Δημοσίευση από traveller Παρ 16 Ιαν 2015 - 17:30

Μιχαλη .............

Ολα τα ανταλλακτικα και τα εξαρτηματα μπορεις να τα παρεις απο εκει που θα αγορασεις την ψησταρια ... cook
Τα εχουν ολοι -ολα ...

Αντε και καλα ψησιματα !!!!
traveller
traveller


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ψησταριά υγραερίου ... CRAMER . - Σελίδα 2 Empty Απ: Ψησταριά υγραερίου ... CRAMER .

Δημοσίευση από Batfalcon Παρ 16 Ιαν 2015 - 17:57

Ψησταριά βρήκαμε Γιώργο. Τώρα χρειάζεται "προσαρμογή".
Batfalcon
Batfalcon


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ψησταριά υγραερίου ... CRAMER . - Σελίδα 2 Empty Απ: Ψησταριά υγραερίου ... CRAMER .

Δημοσίευση από Maximos Σαβ 17 Ιαν 2015 - 9:28

Batfalcon έγραψε:Μάξιμε, τα εξαρτήματα για την εγκατάσταση των συσκευών υγραερίου, από που τα προμηθεύτηκες;
Χρειάζομαι κι εγώ ένα διακλαδωτή για μετά τον ρυθμιστή και ίσως και κάποια άλλα σχετικά.
Μιχάλη, την Cramer, μαζί με τα άλλα της εξαρτήματα και παρελκόμενα, την έχω αγοράσει απ' έξω.
Στην Γερμανία την πρωτοείδα (Μόναχο), εδώ "ήρθε" πιό μετά.
Όπως ανέφερε και ο Γιώργος (Aigagros), υπάρχουν όλα και μάλιστα ετοιμοπαράδοτα, στις εμπορίες τροχόσπιτων.  

Επίσης, καλό είναι για λόγους ασφάλειας, ο ρυθμιστής και οι πλαστικοί σωλήνες, μετά από 7-8 χρόνια χρήσης,
να αντικαθίστανται με καινούργια ... αυτός είναι και ο λόγος της αναγραφόμενης ημερομηνίας παραγωγής τους.  
Maximos
Maximos
Admin


https://taxidiarides.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ψησταριά υγραερίου ... CRAMER . - Σελίδα 2 Empty Απ: Ψησταριά υγραερίου ... CRAMER .

Δημοσίευση από andreas276 Πεμ 4 Αυγ 2016 - 3:55

Καλησπέρα σας και απο εμένα.Ξέθαψα μια cramer που είχε χρόνια παρατημένη ο πατέρας μου και μετά από μια καλή αναπαλαίωση έφτασε η ώρα να ασχοληθώ με την σύνδεση της.Θέλω να μάθω τι ρυθμιστή πρέπει να βάλω καθως αυτή γράφει επάνω 50mbar και στο εμπόριο εχω βρει 30mbar 50mbar καθώς και ρυθμιζόμενους με 20-60mbar ακόμα και άλλους με μανόμετρο για την ένδειξη της μποτίλιας.

andreas276


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ψησταριά υγραερίου ... CRAMER . - Σελίδα 2 Empty Απ: Ψησταριά υγραερίου ... CRAMER .

Δημοσίευση από Γιωργάκος Πεμ 4 Αυγ 2016 - 9:30


Θα βάλεις ρυθμιστή 50 mbar (το γράφει όπως λες) μην πάρεις με μανόμετρο , το μανόμετρο δείχνει την πίεση της φιάλης και όχι τη ποσότητα που περιέχει .
Γιωργάκος
Γιωργάκος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ψησταριά υγραερίου ... CRAMER . - Σελίδα 2 Empty Απ: Ψησταριά υγραερίου ... CRAMER .

Δημοσίευση από Maximos Πεμ 4 Αυγ 2016 - 9:31

andreas276 έγραψε:Καλησπέρα σας και απο εμένα.Ξέθαψα μια cramer που είχε χρόνια παρατημένη ο πατέρας μου και μετά από μια καλή αναπαλαίωση έφτασε η ώρα να ασχοληθώ με την σύνδεση της.Θέλω να μάθω τι ρυθμιστή πρέπει να βάλω καθως αυτή γράφει επάνω 50mbar  και στο εμπόριο εχω βρει 30mbar 50mbar καθώς και ρυθμιζόμενους με 20-60mbar ακόμα και άλλους με μανόμετρο για την ένδειξη της μποτίλιας.
Γεια σου Αντρέα,
Όλες οι Cramer, μιας κάποιας ηλικίας ... Rolling Eyes ... είναι στα 50 mbar.
Για να δουλεύει σωστά λοιπόν, θα πρέπει να πάρεις ρυθμιστή στα 50 mbar.
Ρίξε μια ματιά και στην πρώτη σελίδα του θέματος, όπου υπάρχου και φωτογραφίες.
Στα 50 mbar,  είναι και η δική μου
Maximos
Maximos
Admin


https://taxidiarides.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ψησταριά υγραερίου ... CRAMER . - Σελίδα 2 Empty Απ: Ψησταριά υγραερίου ... CRAMER .

Δημοσίευση από andreas276 Πεμ 4 Αυγ 2016 - 16:07

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΜΕΣΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΑΣ!!!!ΝΑΙ ΕΙΔΑ ΤΑ ΣΧΟΛΙΑ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΣΕΛΙΔΑ ΑΠΛΑ ΛΕΤΕ ΟΤΙ ΕΣΕΙΣ ΕΧΕΤΕ 20-50mbar ΚΑΙ ΕΙΠΑ ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΩ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ.ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΗΝ ΣΥΝΔΕΣΩ ΜΕ ΜΠΟΤΙΛΙΑ ΜΕΙΓΜΑΤΟΣ 10Kg ΥΠΟΨΗΝ ΕΤΣΙ...ΟΠΟΤΕ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΩ ΛΕΤΕ ΕΝΑΝ ΣΤΑΘΕΡΟ ΡΥΘΜΙΣΤΗ ΤΩΝ 50mbar ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΛΑΣΤΙΧΟ ΤΗΝ ΜΠΟΤΙΛΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΚΡΕΑΤΑ ΕΤΣΙ;ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΧΩ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΚΑΙ ΑΝ  ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ ΠΕΙΤΕ ΤΟ ΜΟΥ!!! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ

andreas276


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ψησταριά υγραερίου ... CRAMER . - Σελίδα 2 Empty Απ: Ψησταριά υγραερίου ... CRAMER .

Δημοσίευση από Γιωργάκος Πεμ 4 Αυγ 2016 - 16:56

andreas276 έγραψε:ΟΠΟΤΕ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΩ ΛΕΤΕ ΕΝΑΝ ΣΤΑΘΕΡΟ ΡΥΘΜΙΣΤΗ ΤΩΝ 50mbar ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΛΑΣΤΙΧΟ ΤΗΝ ΜΠΟΤΙΛΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΚΡΕΑΤΑ ΕΤΣΙ;ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΧΩ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΚΑΙ ΑΝ  ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ ΠΕΙΤΕ ΤΟ ΜΟΥ!!! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ

Θα χρειαστείς μπύρες και είσαι Ο.Κ. Very Happy
Γιωργάκος
Γιωργάκος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ψησταριά υγραερίου ... CRAMER . - Σελίδα 2 Empty Απ: Ψησταριά υγραερίου ... CRAMER .

Δημοσίευση από Maximos Πεμ 4 Αυγ 2016 - 16:57

Στην περίπτωσή σου, δεν νομίζω ότι θα σε εξυπηρετήσει ένας ρυθμιζόμενος ρυθμιστής.
Ένας απλός, μόνιμα στα 50 mbar είναι αρκετός.
Καλό θα είναι να γράφει Butan/Propan, να είναι δηλαδή και για Βουτάνιο και για Προπάνιο
και το λάστιχο να είναι βιδωτό, να μην χρησιμοποιήσεις δηλαδή κολιέδες, για να το στερεώσεις.

Άντε ... και καλά ψησίματα

 
ΥΓ :
Μην σε μπερδεύει, το ότι έχω δύο ρυθμιστές ...
Απλά, χρησιμοποιώ τον αντίστοιχο ανάλογα με την χρήση που θέλω ...
Ο σταθερός στα 50 mbar, είναι τοποθετημένος μόνιμα στη μεγάλη φιάλη του τροχόσπιτου ...

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

... και ο ρυθμιζόμενος, κάτω αριστερή φωτογραφία στα 25-50 mbar,  (ο οποίος είναι με Γερμανικό πάσο) ...
... μαζί με τον αντάπτορα (δεξιά) για μια φορητή φιάλη (... την 3λιτρη της Campingaz ή την 5κιλή της GoGas).

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]  [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Maximos
Maximos
Admin


https://taxidiarides.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 2 από 3 Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης