www.taxidiarides.gr
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Translate into your language
Πρόσφατα Θέματα
» Μπαταρία LiFePO4
από gsalonica Παρ 22 Μαρ 2024 - 7:42

» παροχη ρευματος τροχοσπιτου
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:43

» Τροχόσπιτα KABE
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:22

» Κόψιμο βασιλόπιτας 2024
από Ddimi Κυρ 25 Φεβ 2024 - 17:15

» Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα
από Batfalcon Πεμ 25 Ιαν 2024 - 12:50

» «Conte de Noël» ….μια νοσταλγική Χριστουγεννιάτικη ιστορία.
από Georgedim Κυρ 24 Δεκ 2023 - 9:11

» Πωλείται τροχοσκηνή Alpen Kreuzer Allure
από Antonioz Πεμ 27 Ιουλ 2023 - 9:04

» PDF ΜΕ ΤΑ CAMPING ΕΛΛΑΔΟΣ 2023
από Georgedim Τετ 26 Ιουλ 2023 - 9:47

» Τέλη κυκλοφορίας με το μήνα
από ktRinity Πεμ 20 Ιουλ 2023 - 14:32

» Σύνορα....
από Georgedim Τετ 19 Ιουλ 2023 - 19:07

» Πρόβλημα στη σίτα
από spyrosbhta Δευ 17 Ιουλ 2023 - 17:16

» Καλοκαίρι 2022 : οδοιπορικό σε Φρανκονία, ....Ρηνανία, ....Λουξεμβούργο, ....Αλσατία ....και Μέλανα Δρυμό.
από diamantino Τρι 4 Ιουλ 2023 - 19:59

» Επιτρέπεται η διανυκτέρευση μέσα σε οποιαδήποτε όχημα σε χώρους μη οργανωμενους ;
από Νικόλας Παρ 23 Ιουν 2023 - 13:33

» Αναζήτηση-αγορά αυτοκινούμενου
από yamaren Σαβ 17 Ιουν 2023 - 10:44

» Καλώς σας βρήκα
από Georgedim Σαβ 10 Ιουν 2023 - 23:35

» Καλό μήνα
από diamantino Δευ 5 Ιουν 2023 - 21:24

» Η ζωγραφιά μας...
από Georgedim Κυρ 4 Ιουν 2023 - 2:17

» Επιλογή ταξιδιάρικου τροχόσπιτου
από Georgedim Τετ 24 Μάης 2023 - 9:37

» Sygic πρόγραμμα πλοήγησης
από packman Δευ 22 Μάης 2023 - 19:05

» Ταχυθερμοσίφωνας υγραερίου στο τροχόσπιτο
από Georgedim Τετ 26 Απρ 2023 - 21:56

Η ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK
Ο ΚΑΙΡΟΣ
Like/Tweet/+1
About Us

Welcome to the forum www.taxidiarides.gr

Welcome to the forum  www.taxidiarides.gr

Για το camping ... τα ταξίδια ... και την καλή παρέα ...


Μονοξείδιο του άνθρακα

+4
Maximos
Georgedim
Γιωργάκος
joskem
8 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Μονοξείδιο του άνθρακα Empty Μονοξείδιο του άνθρακα

Δημοσίευση από joskem Κυρ 22 Ιαν 2012 - 23:46

Να προσθέσω και εγώ κάτι από τη γνώση μου λόγω επαγγέλματος πάνω στο θέμα του υγραερίου.

Το υγραέριο όταν καίγετα, πχ εστία μαγειρέματος, ψυγείο ή σόμπα, κανονικά παράγει μόνο διοξείδιο του άνθρακα (που είναι τελείως αβλαβές) και νερό (με τη μορφή υδρατμών). Αν όμως για κάποιο λόγο η καύση, λόγω έλειψης υπερεπαρκούς οξυγόνου στο χώρο μας γίνει ατελής, τότε παράγεται ΚΑΙ μονοξείδιο του άνθρακα ...........αέριο ΑΟΣΜΟ και ΙΣΧΥΡΟΤΑΤΑ δηλητηριώδες,
Ο χώρος τώρα του τροχόσπιτου ή του αυτοκινούμενού μας είναι περιορισμένος και τα παράθυρα κλειστά, κυρίως τον χειμώνα με τη σόμπα. ΑΡΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΥΠΕΡΕΠΑΡΚΕΣ ΟΞΥΓΟΝΟ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΠΑΝΤΑ ΠΑΡΑΓΕΤΑΙ ΚΑΙ ΜΟΝΟΞΕΙΔΙΟ ΤΟΥ ΑΝΘΡΑΚΑ CO.
Βέβαια οι κατασκευαστές το ξέρουν αυτό και πάντα το "σπιτι μας" έχει ανοίγματα - που δεν μας είναι πάντα ορατά και χρησιμεύουν για εξαερισμό ή πιό σωστα για επαρκή εφοδιασμό του χώρου με οξυγόνο.

Στο δια ταύτα λοιπόν:


1)ΠΟΤΕ NA MHN EXOYME TA ΠΑΝΤΑ ΚΛΕΙΣΤΑ ΟΤΑΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ ΤΟ ΥΓΡΑΕΡΙΟ. Έστω μια χαραμάδα σε ένα παράθυρο πρέπει να μένει ανοιχτή, ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΤΟ ΧΕΙΜΩΝΑ. Το ιδανικό είναι να μένουν δύο παράθυρα ανοιχτά κατά 1cm, το ένα μπροστά και το άλλο πίσω για δημιουργία ρεύματος,

2)Να προσέχουμε να είναι καθαρές οι οπές εξαερισμού από εμπόδια πχ από χιόνι, φύλλα, αράχνες κλπ

3)Να έχουμε προμηθευτεί ένα μετρητή CO (20-25 Euro από Amazon) ο οποίος όταν υπερβούμε τα επιτρεπτά όρια στο CO, ηχεί συναγερμό.

Για του λόγου το αληθές σας αναφέρω ότι, ο δικός μετρητής CO (και έχω για κάποιο λόγο 2) κανονικά δείχνει (ουν) ένδειξη 0. Όταν ανάψω το υγραέριο για θέρμανση, με τελείως κλειστά παράθυρα, μέσα σε 10 λεπτά ΔΕΙΧΝΕΙ (ΟΥΝ) ΕΝΔΕΙΞΗ 30-35 ΜΕ ΟΡΙΟ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΥ ΤΟ 100. Δεν είναι βέβαια ανησυχητικό αλλά ούτε και αμελητέο.
ΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ.
ΛΙΓΟ ΑΝΟΙΧΤΑ ΠΑΡΑΘΥΡΑ.


Υ.Γ Τα παραπάνω που έγραψα, δεν νομίζω ότι πρέπει να ανησυχήσουν τόσο εμάς που ταξιδεύουμε με τα "σπίτια μας" που έχουν εξαερισμό, όσο ΚΥΡΙΩΣ όσους εξ ημών χρησιμοποιούν σόμπες υγραερίου ή σόμπες Κerosun κλπ σε κλειστά, μή αεριζόμενα δωμάτια. ΠΡΟΣΟΧΗ λοιπόν κυρίως στους δεύτερους.

joskem


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μονοξείδιο του άνθρακα Empty Απ: Μονοξείδιο του άνθρακα

Δημοσίευση από Γιωργάκος Πεμ 23 Μάης 2013 - 12:51

Με αφορμή την δημοσίευση του φίλου Δημήτρη "joskem" για ένα τόσο σοβαρό θέμα ανοίξαμε τη σελίδα αυτή για να γράψουμε κάποιες απόψεις πάνω στο θέμα .

georgedim έγραψε:
Να υπογραμμίσω ότι πέραν της διαρροής υγραερίου, εξίσου επικίνδυνη είναι και η ατελής καύση του (κακή ρύθμιση καυστήρα συσκευής ψυγείου ή σόμπας) γιατί τότε παράγονται μονοξείδιο του άνθρακα (παράγεται όταν δεν υπάρχει αρκετό οξυγόνο για να παραχθεί διοξείδιο του άνθρακα από τη καύση), αιθάλη και πτητικές θειούχες ενώσεις (αντί του φυσιολογικού διοξειδίου του άνθρακα (CO2) και υδρατμών (H2O) που παράγονται φυσιολογικά), ουσίες που είναι πολύ επικίνδυνες, επιβλαβείς, τοξικές και άοσμες (το μονοξείδιο).
Γιώργο δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα με τον καυστήρα της σόμπας και του ψυγείου γιατί η καύση γίνεται σε "κλειστό" χώρο με έξοδο καυσαερίων έξω απο το τροχόσπιτο.

Αυτό δεν μας καθησυχάζει γιατί μαγειρεύουμε μέσα στο τροχόσπιτο .
Έχει δίκιο ο Δημήτρης που λέει για λίγο ανοικτά παράθυρα ειδικά την ώρα του μαγειρέματος .

Απ ότι έχω δει τα Fendt* έχουν στον εξοπλισμό τους έναν αισθητήρα μονοξειδίου του άνθρακα .
Αν ανέβουν τα επίπεδα του μονοξειδίου ηχεί ένας βομβητής .
Εμένα το τροχόσπιτο μου δεν έχει, έτσι ξανά απο το ηλεκτρονικό εμπόριο αγόρασα [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

* Fendt τροχόσπιτα για χλιδάτους π.χ. Patrinos, Επίτιμος .
Περισσότερες πληροφορίες απευθυνθείτε στους Θεσσαλονικείς στη σελίδα off topic...
Γιωργάκος
Γιωργάκος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μονοξείδιο του άνθρακα Empty Απ: Μονοξείδιο του άνθρακα

Δημοσίευση από joskem Πεμ 23 Μάης 2013 - 13:36

Γιώργο, απλά επισημαίνω ότι ο αισθητήρας του μονοξειδίου του άνθρακα έχει ημερομηνία λήξης! Δηλαδή από τη στιγμή της πρώτης του ενεργοποίησης, έχει διάρκεια ζωής 6-7-8- χρόνια ανάλογα τη μάρκα. Κοίτα κάτω από το κουτάκι ή στη θήκη της μπαταρίας και λογικά θα το βρείς.
Η ημερομηνία αυτή τρέχει ακόμα και άμα κλείσεις το μηχάνημα.

joskem


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μονοξείδιο του άνθρακα Empty Απ: Μονοξείδιο του άνθρακα

Δημοσίευση από Georgedim Πεμ 23 Μάης 2013 - 13:53


Γιωργάκος έγραψε :
Γιώργο δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα με τον καυστήρα της σόμπας και του ψυγείου γιατί η καύση γίνεται σε "κλειστό" χώρο με έξοδο καυσαερίων έξω απο το τροχόσπιτο.

Γιώργο, ....χωρίς να είμαι ειδικός, αυτό που έχω παρατηρήσει στο δικό μου αυτοκινούμενο, είναι ότι το χειμώνα (όταν στις γρίλλιες εξαερισμού του ψυγείου είναι τοποθετημένα τα προστατευτικά ψύχους), αλλά κυρίως όταν φυσάει αέρας με φορά προς τις γρίλλιες, τότε μέσα στο όχημα, κοντά στο ψυγείο, υπάρχει μια μυρωδιά ....καυσαερίων.

Χρειάζεται να ανησυχήσω ;

Σημειωτέον ότι την υπάρχουσα εξωτερική μόνωση του ψυγείου (στα σημεία συναρμογής με την κυψέλη του τροχόσπιτου) την έχω ενισχύσει με επιπλέον μονωτικό υλικό (στην αντιπροσωπεία του αυτοκινούμενου).
Georgedim
Georgedim
Admin


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μονοξείδιο του άνθρακα Empty Απ: Μονοξείδιο του άνθρακα

Δημοσίευση από Γιωργάκος Πεμ 23 Μάης 2013 - 14:54

joskem έγραψε:Γιώργο, απλά επισημαίνω ότι ο αισθητήρας του μονοξειδίου του άνθρακα έχει ημερομηνία λήξης! Δηλαδή από τη στιγμή της πρώτης του ενεργοποίησης, έχει διάρκεια ζωής 6-7-8- χρόνια ανάλογα τη μάρκα. Κοίτα κάτω από το κουτάκι ή στη θήκη της μπαταρίας και λογικά θα το βρείς.
Η ημερομηνία αυτή τρέχει ακόμα και άμα κλείσεις το μηχάνημα.

Δημήτρη δεν βλέπω ημερ. λήξης .

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Μήπως όμως με το τεστ που έχει βλέπεις αν λειτουργεί ή όχι ;

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]


georgedim έγραψε:
Γιώργο, ....χωρίς να είμαι ειδικός, αυτό που έχω παρατηρήσει στο δικό μου αυτοκινούμενο, είναι ότι το χειμώνα (όταν στις γρίλλιες εξαερισμού του ψυγείου είναι τοποθετημένα τα προστατευτικά ψύχους), αλλά κυρίως όταν φυσάει αέρας με φορά προς τις γρίλλιες, τότε μέσα στο όχημα, κοντά στο ψυγείο, υπάρχει μια μυρωδιά ....καυσαερίων.
Χρειάζεται να ανησυχήσω ;

Γιώργο ούτε και εγώ είμαι ειδικός , το ψυγείο με υγραέριο το χρησιμοποιώ μόνο όταν είμαι σε προβλήτα και όταν έχει διακοπή ρεύματος σε camping .
Τις όποιες ανησυχίες σου καλό θα είναι να τις μεταφέρεις με e-mail στην κατασκευάστρια εταιρεία του αυτ/νου .

Γιωργάκος
Γιωργάκος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μονοξείδιο του άνθρακα Empty Απ: Μονοξείδιο του άνθρακα

Δημοσίευση από Maximos Πεμ 23 Μάης 2013 - 21:15

Γιωργάκο ... καλή περίπτωση ... με γειά .
Μου βάζεις ιδέες ... Very Happy

Maximos
Maximos
Admin


https://taxidiarides.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μονοξείδιο του άνθρακα Empty Απ: Μονοξείδιο του άνθρακα

Δημοσίευση από joskem Πεμ 23 Μάης 2013 - 22:56

"Δημήτρη δεν βλέπω ημερ. λήξης ."
Γιώργο δεν χρειάζεται να προβληματίζεσαι, το 'εύρος χρονικής διάρκειας είναι μεγάλο, 8 χρόνια απ΄ότι βλέπω στο δικό μου.

joskem


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μονοξείδιο του άνθρακα Empty Απ: Μονοξείδιο του άνθρακα

Δημοσίευση από traveller Παρ 24 Μάης 2013 - 5:58

Ααααα !!! Εμενα αυτο το μαραφετι το ειχε απο την ημερα της αγορας του ...
Αυτο που με προβληματιζει ειναι η ημ. ληξης ..

Και κατι ακομα ...
Κατα διαστηματα αναβοσβυνη ενα κοκκινο λαμπακι ... Να'ναι ο δεικτης ....... λειτουργιας του !!!!
Αλλα τοσα χρονια η μπαταρια του ....... καλα κρατει ...
Very Happy
traveller
traveller


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μονοξείδιο του άνθρακα Empty Απ: Μονοξείδιο του άνθρακα

Δημοσίευση από Aigagros Παρ 24 Μάης 2013 - 8:11

Δεν συνοδεύεται από κάποιο έντυπο που να λύνει κάποιες απορίες όπως την ημερομηνία λήξης;
Aigagros
Aigagros


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μονοξείδιο του άνθρακα Empty Απ: Μονοξείδιο του άνθρακα

Δημοσίευση από Γιωργάκος Παρ 24 Μάης 2013 - 17:03

Συνοδεύεται δεν γράφει όμως ηερ. λήξης
Γιωργάκος
Γιωργάκος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μονοξείδιο του άνθρακα Empty Απ: Μονοξείδιο του άνθρακα

Δημοσίευση από Patrinos Παρ 24 Μάης 2013 - 20:41

Ο Δημήτρης έχει δίκιο και δεν το είχα προσέξει. Το δικό μου θέλει αντικατάσταση το 2016
Patrinos
Patrinos


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μονοξείδιο του άνθρακα Empty Απ: Μονοξείδιο του άνθρακα

Δημοσίευση από traveller Σαβ 25 Μάης 2013 - 9:09

Patrinos έγραψε:δεν το είχα προσέξει. Το δικό μου θέλει αντικατάσταση το 2016


Μηπως ; Θα'πρεπε να του ριξω κι'εγω μια ματια ;
Επειδη και το δικο σου και το δικο μου γεννηθηκανε την ιδια χρονια ;

Εσυ ; τι λες Κωστα
μου
traveller
traveller


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μονοξείδιο του άνθρακα Empty Απ: Μονοξείδιο του άνθρακα

Δημοσίευση από Patrinos Σαβ 25 Μάης 2013 - 11:09

traveller έγραψε:Μηπως ; Θα'πρεπε να του ριξω κι'εγω μια ματια ;
Λεβεντάκο μου, γράφει ημερομηνία αντικατάστασης στην μέσα πλευρά, πάνω από την μπαταρία.
Patrinos
Patrinos


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μονοξείδιο του άνθρακα Empty Απ: Μονοξείδιο του άνθρακα

Δημοσίευση από Maximos Σαβ 25 Μάης 2013 - 11:16

traveller έγραψε:... Αλλα τοσα χρονια η μπαταρια του ....... καλα κρατει ... Very Happy
Γιώργο, δεν ξέρω τι μπαταρία έχει ...
Καλού κακού ... ρίχνε της και καμιά ματιά ... για τυχόν διαρροές της.
Ίσως, αν την έβγαζες από τη θέση της, όταν δεν κατοικείται το τροχόσπιτο ...

Αυτή η συσκευή, χρειάζεται να λειτουργεί και όταν το τροχόσπιτο ... είναι εκτός υπηρεσίας ... ;
Maximos
Maximos
Admin


https://taxidiarides.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μονοξείδιο του άνθρακα Empty Απ: Μονοξείδιο του άνθρακα

Δημοσίευση από traveller Σαβ 25 Μάης 2013 - 22:18

Maximos έγραψε:
Γιώργο, δεν ξέρω τι μπαταρία έχει ...
Καλού κακού ... ρίχνε της και καμιά ματιά ... για τυχόν διαρροές της.
Ίσως, αν την έβγαζες από τη θέση της, όταν δεν κατοικείται το τροχόσπιτο ...

Αυτή η συσκευή, χρειάζεται να λειτουργεί και όταν το τροχόσπιτο ... είναι εκτός υπηρεσίας ... ;



Εγω Mαξιμε,σ'ολη την διαρκεια που δεν το χρησημοποιω ... το απενεργοποιω απο την χρηση και του αφαιρω την μπαταρια ...
Ακομα εχω να πω οτι η μπαταρια του ειναι 9 volt πλακε τετραγωνη



Περισσοτερες πληροφοριες απευθυνεσται στο μελος μας Patrinos
traveller
traveller


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μονοξείδιο του άνθρακα Empty Απ: Μονοξείδιο του άνθρακα

Δημοσίευση από Batfalcon Παρ 27 Μαρ 2015 - 12:01

Για τον Γιωργάκο που έχει το ίδιο μοντέλο, [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] αναφέρει τα εξής:

Description:

  • Loud 85 decibel alarm

  • Permanent carbon monoxide sensor

  • The alarm sound pattern is four short alarm beeps. The red LED will flash while in the alarm mode.

  • One chirp every 30 seconds in an indication that the battery is low (need replacement) (green LED still flashes once every 30 seconds).

  • Test/Reset button to test the unit electronics and verifies proper unit operation and reset the unit during CO alarm.

  • Alarm memory feature: If the unit ever alarms, pressing the button, green LED will flashes once every second for one minute and the peak alarm level will be indicated on the LCD.

  • Green and red LED lights that indicate normal operation and alarm status.

  • The unit will sound chirp and red LED flashes once as power up.

  • Green LEDFlashes every 30 seconds to indicate the unit is operating properly. The green LED will also flash before CO reading is taken and when any button is pressed.

  • Red LEDWhen a dangerous level of carbon monoxide is detected the red LED will pulse and a loud alarm pattern will sound.

  • The carbon monoxide alarm pattern is 4 short beeps, followed by 5 seconds of silence, followed by 4 short beeps with a corresponding red LED flash. This cycle will continue for 4 minutes and then change to 1 cycle every minute until the device is reset or the CO is eliminated.

Batfalcon
Batfalcon


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης