www.taxidiarides.gr
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Translate into your language
Πρόσφατα Θέματα
» Μπαταρία LiFePO4
από gsalonica Παρ 22 Μαρ 2024 - 7:42

» παροχη ρευματος τροχοσπιτου
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:43

» Τροχόσπιτα KABE
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:22

» Κόψιμο βασιλόπιτας 2024
από Ddimi Κυρ 25 Φεβ 2024 - 17:15

» Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα
από Batfalcon Πεμ 25 Ιαν 2024 - 12:50

» «Conte de Noël» ….μια νοσταλγική Χριστουγεννιάτικη ιστορία.
από Georgedim Κυρ 24 Δεκ 2023 - 9:11

» Πωλείται τροχοσκηνή Alpen Kreuzer Allure
από Antonioz Πεμ 27 Ιουλ 2023 - 9:04

» PDF ΜΕ ΤΑ CAMPING ΕΛΛΑΔΟΣ 2023
από Georgedim Τετ 26 Ιουλ 2023 - 9:47

» Τέλη κυκλοφορίας με το μήνα
από ktRinity Πεμ 20 Ιουλ 2023 - 14:32

» Σύνορα....
από Georgedim Τετ 19 Ιουλ 2023 - 19:07

» Πρόβλημα στη σίτα
από spyrosbhta Δευ 17 Ιουλ 2023 - 17:16

» Καλοκαίρι 2022 : οδοιπορικό σε Φρανκονία, ....Ρηνανία, ....Λουξεμβούργο, ....Αλσατία ....και Μέλανα Δρυμό.
από diamantino Τρι 4 Ιουλ 2023 - 19:59

» Επιτρέπεται η διανυκτέρευση μέσα σε οποιαδήποτε όχημα σε χώρους μη οργανωμενους ;
από Νικόλας Παρ 23 Ιουν 2023 - 13:33

» Αναζήτηση-αγορά αυτοκινούμενου
από yamaren Σαβ 17 Ιουν 2023 - 10:44

» Καλώς σας βρήκα
από Georgedim Σαβ 10 Ιουν 2023 - 23:35

» Καλό μήνα
από diamantino Δευ 5 Ιουν 2023 - 21:24

» Η ζωγραφιά μας...
από Georgedim Κυρ 4 Ιουν 2023 - 2:17

» Επιλογή ταξιδιάρικου τροχόσπιτου
από Georgedim Τετ 24 Μάης 2023 - 9:37

» Sygic πρόγραμμα πλοήγησης
από packman Δευ 22 Μάης 2023 - 19:05

» Ταχυθερμοσίφωνας υγραερίου στο τροχόσπιτο
από Georgedim Τετ 26 Απρ 2023 - 21:56

Η ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK
Ο ΚΑΙΡΟΣ
Like/Tweet/+1
About Us

Welcome to the forum www.taxidiarides.gr

Welcome to the forum  www.taxidiarides.gr

Για το camping ... τα ταξίδια ... και την καλή παρέα ...


Σχόλια για το "Νότια Γαλλία περιοχή Πυρηναίων - Ιούλιος 2011"

+11
joskem
Masterless
Patrinos
Maximos
diamantino
george
caminador
Νικόλας Μητσόπουλος
traveller
Aigagros
Γιωργάκος
15 απαντήσεις

Σελίδα 1 από 2 1, 2  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Σχόλια για το "Νότια Γαλλία περιοχή Πυρηναίων - Ιούλιος 2011" Empty Σχόλια για το "Νότια Γαλλία περιοχή Πυρηναίων - Ιούλιος 2011"

Δημοσίευση από Γιωργάκος Τετ 14 Μαρ 2012 - 16:26

Σίσσυ Άρχοντες εσύ και η παρέα σου .
Γιωργάκος
Γιωργάκος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σχόλια για το "Νότια Γαλλία περιοχή Πυρηναίων - Ιούλιος 2011" Empty Απ: Σχόλια για το "Νότια Γαλλία περιοχή Πυρηναίων - Ιούλιος 2011"

Δημοσίευση από Aigagros Τετ 14 Μαρ 2012 - 17:11

Ωραίο ρεπορτάζ και όμορφες εικόνες!
Σας εύχομαι να ξαναπάτε...!
Aigagros
Aigagros


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σχόλια για το "Νότια Γαλλία περιοχή Πυρηναίων - Ιούλιος 2011" Empty Απ: Σχόλια για το "Νότια Γαλλία περιοχή Πυρηναίων - Ιούλιος 2011"

Δημοσίευση από traveller Τετ 14 Μαρ 2012 - 17:40




Μπραβο ......... ρε Σισσυ ...
Τωρα που πηρες φορα ......... μην σταματας ..
Ανεβασε μας λιγο ...
Παντα τετοια !!!!

traveller
traveller


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σχόλια για το "Νότια Γαλλία περιοχή Πυρηναίων - Ιούλιος 2011" Empty Απ: Σχόλια για το "Νότια Γαλλία περιοχή Πυρηναίων - Ιούλιος 2011"

Δημοσίευση από Νικόλας Μητσόπουλος Τετ 14 Μαρ 2012 - 19:56

Ενδιαφέρων οδοιπορικό Exclamation
Όμορφες φώτο και κατατοπιστική περιγραφή Exclamation Εύγε cheers
Αλλά Σίσσυ μου και οι ποταμιές έχουν στίγμα GPS , ιδιαίτερα όταν πρόκειται για καλή επιλογή διανυκτέρευσης...
Είναι και άλλοι φανατικοί του ελεύθερου... Wink king
Νικόλας Μητσόπουλος
Νικόλας Μητσόπουλος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σχόλια για το "Νότια Γαλλία περιοχή Πυρηναίων - Ιούλιος 2011" Empty Απ: Σχόλια για το "Νότια Γαλλία περιοχή Πυρηναίων - Ιούλιος 2011"

Δημοσίευση από caminador Τετ 14 Μαρ 2012 - 21:13

Ο Ε80 Περνά από τόσο ωραίες πόλεις,ωραίες φωτό,ευπρόσδεκτες οι λεπτομέρειες εξ άλλου αυτές κάνουν τη διαφορά.Το Camarge πρέπει να έχει μεγάλο ενδιαφέρον,πάντα περνάμε βιαστικά,εκεί γίνονται ακόμη ταυρομαχίες,υπάρχουν κοντά στη θάλασσα και δυο χωριά "Ελληνικα" με Δωδεκανήσιους μετανάστες απ`το 20. Πήγαν να δουλέψουν στις αλικές,Port St Louis k`Salins de Giraud.Περιμένουμε τη συνέχεια απ`τ`άγια χώματα.
caminador
caminador


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σχόλια για το "Νότια Γαλλία περιοχή Πυρηναίων - Ιούλιος 2011" Empty Απ: Σχόλια για το "Νότια Γαλλία περιοχή Πυρηναίων - Ιούλιος 2011"

Δημοσίευση από george Τετ 14 Μαρ 2012 - 22:50

Very Happy Μπράβο Σισσυ,Περιμένουμε τη συνέχεια
george
george


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σχόλια για το "Νότια Γαλλία περιοχή Πυρηναίων - Ιούλιος 2011" Empty Απ: Σχόλια για το "Νότια Γαλλία περιοχή Πυρηναίων - Ιούλιος 2011"

Δημοσίευση από diamantino Τετ 14 Μαρ 2012 - 23:40

Οι φωτογραφιες ειναι....αδιαψευστος μαρτυρας
οτι η παρεα σας, περασε πολυ καλα ! ! !
Παντα τετοια
και καλυτερα
και μακρυτερα ! ! !
diamantino
diamantino


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σχόλια για το "Νότια Γαλλία περιοχή Πυρηναίων - Ιούλιος 2011" Empty Απ: Σχόλια για το "Νότια Γαλλία περιοχή Πυρηναίων - Ιούλιος 2011"

Δημοσίευση από Maximos Πεμ 15 Μαρ 2012 - 0:08

Σίσσυ, πολύ ωραίο το οδοιπορικό αυτό ... σ' ευχαριστούμε .

Έχει όμορφες εικόνες η Νότια Γαλλία ...
Περίπου την ίδια διαδρομή, την είχαμε κάνει το 2006, όταν επιστρέφαμε από Βαρκελώνη ...
Φτάσαμε κατ' ευθείαν στους Καταλανούς ... και επιστρέφοντας, "επισκεφθήκαμε" ... τη Νότια Γαλλία ... !
Είχαμε μείνει κοντά στην Άρλ ... για να κάνουμε βόλτα στην Camarque ...

Περιμένουμε τη συνέχεια ... Very Happy
Maximos
Maximos
Admin


https://taxidiarides.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σχόλια για το "Νότια Γαλλία περιοχή Πυρηναίων - Ιούλιος 2011" Empty Απ: Σχόλια για το "Νότια Γαλλία περιοχή Πυρηναίων - Ιούλιος 2011"

Δημοσίευση από Νικόλας Μητσόπουλος Πεμ 15 Μαρ 2012 - 18:55

Άκρως κατατοπιστική όπως πάντα η Σίσσυ Exclamation
Οι εμπειρίες μου από Γαλλία είναι ελάχιστες και επιδερμικές.... Sad
Με την λογική του να αρχίσουμε από τα μακρινά... Μας έμειναν τα κοντινά για το μέλλον... Ποιος άλλωστε περίμενε τέτοιου είδους καθίζηση... Sad
Προσωπικά περιμένω να μάθω επιτέλους που θα σταθεροποιηθεί η σύνταξη να μάθω και τι "χρωστάω" σε εφορίες, τέλη, χαράτσια έκτακτα και μόνιμα για να πώ, έχω τόσα, τόσα χλμ, τόσα φαγητό, τόσα κάμπινγκ και πάει λέγοντας...
Αι σιχτίρ με τους αλήτες... king
Νικόλας Μητσόπουλος
Νικόλας Μητσόπουλος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σχόλια για το "Νότια Γαλλία περιοχή Πυρηναίων - Ιούλιος 2011" Empty Απ: Σχόλια για το "Νότια Γαλλία περιοχή Πυρηναίων - Ιούλιος 2011"

Δημοσίευση από Patrinos Πεμ 15 Μαρ 2012 - 19:04

Σίσσυ σε ευχαριστούμε και περιμένουμε την συνέχεια του όμορφου ταξιδίου σου.
Patrinos
Patrinos


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σχόλια για το "Νότια Γαλλία περιοχή Πυρηναίων - Ιούλιος 2011" Empty Απ: Σχόλια για το "Νότια Γαλλία περιοχή Πυρηναίων - Ιούλιος 2011"

Δημοσίευση από Masterless Πεμ 15 Μαρ 2012 - 19:40

Σίσσυ, μ' αρέσουν οι Rock απαντήσεις................
Εύχομαι να μείνεις αιώνια..............

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Masterless
Masterless


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σχόλια για το "Νότια Γαλλία περιοχή Πυρηναίων - Ιούλιος 2011" Empty Απ: Σχόλια για το "Νότια Γαλλία περιοχή Πυρηναίων - Ιούλιος 2011"

Δημοσίευση από joskem Πεμ 15 Μαρ 2012 - 20:09

Ωραία πράματα μας λες Σίσσυ, μου αρέσει πάντα ότι δίνεις ιδιαίτερη σημασία στο ιστορικό υπόβαθρο των μερών που επισκέπτεσαι. Έχω πάει και εγώ σε αυτά τα μέρη της νότιας Γαλλίας που μας λες. Μιά λεπτομέρεια που αφορά την Toulouse - την κόκινη λογω των κεραμοσκεπών πόλη - είναι το ποδήλατο.

Εκεί λοιπόν υπάρχει η δημοτική εταιρία ποδηλάτων Toulouse velo (αντίστοιχα υπάρχει και το Paris velo). Υπάρχουν λοιπόν στην πόλη πάρκινγκ με κλειδωμένα ποδήλατα ανα 300 μέτρα. Βάζεις την πιστωτική σου κάρτα στο μηχάνημα που έχει το κάθε πάρκινγκ ποδηλάτων και επιλέγεις ποιό Νο ποδηλάτου θέλεις. Αυτόματα ξεκλειδώνει το ποδήλατο, το παίρνεις, βολτάρεις και όπου θες - σε άλλο δηλ πάρκινγκ -το παρατάς κλειδωμένο στις ειδικές θέσεις για να πας πχ σε ένα μουσείο ή ένα μαγαζί.
Όταν ξαναχρειαστείς ποδήλατο, δεν παίρνεις το ίδιο αλλά με τον κωδικό που έχεις παίρνεις άλλο και από όποιο μερος θές. Τέλος πάντων όταν τελειώσεις σε 1 - 2 - 3 κλπ μέρες, ξαναβάζεις την κάρτα σου και σε χρεώνει για ΟΣΟ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΧΡΟΝΟ ΚΙΝΟΥΣΕΣ ΤΟ ΠΟΔΗΛΑΤΟ, δεν χρεώνεσαι δηλ όταν το έχεις παρκαρισμένο. Δηλ να φαντασθείτε ότι για 4 μέρες ποδήλατο πλήρωσα 6 Ευρό............Και ποδήλατα καλά ενοείται, ούτε ξεφούσκωτα, ούτε παλιά, με ταχύτητες που δουλεύανε και με λαμπάκι που δούλευε και αυτό. Α ρε κατακαημένη Ελλάδα.
Έτσι σας τα είπα γιατί μου έκανε εντύπωση.

Σίσσυ περιμένω και εγώ την συνέχεια, σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες ιστορικές και τουριστικές.

joskem


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σχόλια για το "Νότια Γαλλία περιοχή Πυρηναίων - Ιούλιος 2011" Empty Απ: Σχόλια για το "Νότια Γαλλία περιοχή Πυρηναίων - Ιούλιος 2011"

Δημοσίευση από Cissy 242 Παρ 16 Μαρ 2012 - 11:55

Να προσθέσω ότι το σύστημα ενοικίασης ποδηλάτων το έχουμε δει σε πολλές πόλεις στη Γαλλία και στην Βιέννη στην Αυστρία. Δεν το χρησιμοποιούμε όμως γιατί, σας αποκαλύπτω το μεγάλο μου μυστικό, δεν ξέρω ποδήλατο. Οπότε χρησιμοποιούμε κατά κόρον τα πόδια μας και τα διαθέσιμα δημόσια μέσα μεταφοράς.
"Κόκκινη πόλη" λένε και την Μπολόνια στην Ιταλία, γιατί όλα τα κτίρια είναι φτιαγμένα με κόκκινο τούβλο, και γιατί ήταν/είναι -- ακόμη δεν ξέρω -- οχυρό του Κομμουνιστικού Κόμματος.
Νικόλα όλοι μας στο ίδιο καζάνι βράζουμε και περιμένουμε να δούμε τι ακόμη θα πέσει στο κεφάλι μας, οπότε τι να πούμε.!!!... Ψυχραιμία όσο μπορούμε και βλέπωντας και κάνωντας.... Mad Mad
C
Cissy 242
Cissy 242


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σχόλια για το "Νότια Γαλλία περιοχή Πυρηναίων - Ιούλιος 2011" Empty Απ: Σχόλια για το "Νότια Γαλλία περιοχή Πυρηναίων - Ιούλιος 2011"

Δημοσίευση από Γιωργάκος Παρ 16 Μαρ 2012 - 12:38

Cissy 242 έγραψε:αποκαλύπτω το μεγάλο μου μυστικό, δεν ξέρω ποδήλατο.
C

Ποτέ δεν είναι αργά πόσο μάλλον τώρα που έχεις και εκπαιδευτή …
Γιωργάκος
Γιωργάκος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σχόλια για το "Νότια Γαλλία περιοχή Πυρηναίων - Ιούλιος 2011" Empty Απ: Σχόλια για το "Νότια Γαλλία περιοχή Πυρηναίων - Ιούλιος 2011"

Δημοσίευση από Cissy 242 Παρ 16 Μαρ 2012 - 13:01

Γιωργάκος έγραψε:
Cissy 242 έγραψε:αποκαλύπτω το μεγάλο μου μυστικό, δεν ξέρω ποδήλατο.
C

Ποτέ δεν είναι αργά πόσο μάλλον τώρα που έχεις και εκπαιδευτή …

Ευχαριστώ θερμά για την ενθάρρυνση, αλλά ένα παλιό Αγγλικό ρητό λέει ότι ένας γέρικος σκύλος δεν μπορεί να μάθει καινούργια κόλπα. Και μάλιστα κόλπα που μπορεί να οδηγήσουν και σε κανένα σπασμένο ποδάρι...
Αν και έχουμε και ορθοπεδικό στην παρέα, αλλά ας τον έχουμε μόνο για παρέα, όχι για γύψους και παρεμβάσεις.....
C
Cissy 242
Cissy 242


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σχόλια για το "Νότια Γαλλία περιοχή Πυρηναίων - Ιούλιος 2011" Empty Απ: Σχόλια για το "Νότια Γαλλία περιοχή Πυρηναίων - Ιούλιος 2011"

Δημοσίευση από Katamarano Παρ 16 Μαρ 2012 - 21:54

ΚΑΛΑ ΣΙΣΣΥ ΜΙΑ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ?
Katamarano
Katamarano


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σχόλια για το "Νότια Γαλλία περιοχή Πυρηναίων - Ιούλιος 2011" Empty Απ: Σχόλια για το "Νότια Γαλλία περιοχή Πυρηναίων - Ιούλιος 2011"

Δημοσίευση από Γιώργος Σαβ 17 Μαρ 2012 - 16:57



Τι μας κάνεις τώρα βρε Σισάκι ! ! . . . Μας ξεσηκώνεις αρκούντως και δεόντως ! ! . . . Ομορφο το δρομολόγιο σας και κατατοπιστικό το σχετικό φωτορεπορτάζ . . . Πολλές ευχές γιά γρήγορα νέα ταξίδια . . . . . Οπως λέει και ο Νικόλας . . . "αει σιχτήρ" πιά . . . . ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΣ ΠΑΡΕΙ ΑΠΟ ΚΑΤΩ ! ! . . . . . Very Happy
Γιώργος
Γιώργος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σχόλια για το "Νότια Γαλλία περιοχή Πυρηναίων - Ιούλιος 2011" Empty Απ: Σχόλια για το "Νότια Γαλλία περιοχή Πυρηναίων - Ιούλιος 2011"

Δημοσίευση από Cissy 242 Δευ 19 Μαρ 2012 - 12:19

Katamarano έγραψε:ΚΑΛΑ ΣΙΣΣΥ ΜΙΑ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ?

Πολλές Γιώργο, αλλά δεν ήξερα αν ήθελες να τις βάλω. Πρόσθεσέ τες εσύ να έχουμε περισσότερο υλικό. Smile Smile
C
Cissy 242
Cissy 242


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σχόλια για το "Νότια Γαλλία περιοχή Πυρηναίων - Ιούλιος 2011" Empty Απ: Σχόλια για το "Νότια Γαλλία περιοχή Πυρηναίων - Ιούλιος 2011"

Δημοσίευση από Georgedim Δευ 19 Μαρ 2012 - 14:30

Σίσσυ,

πολύ ωραίο οδοιπορικό και φωτογραφίες από όμορφα μέρη. Την επόμενη φορά κράτα σημειώσεις και από συντεταγμένες. Νά'σαι πάντα καλά και να συνεχίσεις να μας "ανεβάζεις" (κυριολεκτικά και μεταφορικά) τα οδοιπορικά σου.

Υ.Γ. : Όσον αφορά το ποδήλατο, μην πτοείσαι από τα πειράγματα των φίλων. Ρίξε μια ματιά εδώ :

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Για όλα υπάρχουν λύσεις !!!!!!Very Happy

όπως πολύ σωστά έγραψες, εδώ βρισκόμαστε για παρέα και ανταλλαγή απόψεων και οχι για επαγγελματικές σχέσεις (αχρείαστες νάναι)
Georgedim
Georgedim
Admin


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σχόλια για το "Νότια Γαλλία περιοχή Πυρηναίων - Ιούλιος 2011" Empty Απ: Σχόλια για το "Νότια Γαλλία περιοχή Πυρηναίων - Ιούλιος 2011"

Δημοσίευση από Cissy 242 Δευ 19 Μαρ 2012 - 14:43

georgedim έγραψε:Όσον αφορά το ποδήλατο, μην πτοείσαι από τα πειράγματα των φίλων. Ρίξε μια ματιά εδώ :

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Για όλα υπάρχουν λύσεις !!!!!!Very Happy

Θερμές ευχαριστίες. Για να πω την αλήθεια το σκεφτόμουνα αυτό ως λύση... C
Cissy 242
Cissy 242


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 1 από 2 1, 2  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης