www.taxidiarides.gr
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Translate into your language
Πρόσφατα Θέματα
» παροχη ρευματος τροχοσπιτου
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:43

» Τροχόσπιτα KABE
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:22

» Κόψιμο βασιλόπιτας 2024
από Ddimi Κυρ 25 Φεβ 2024 - 17:15

» Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα
από Batfalcon Πεμ 25 Ιαν 2024 - 12:50

» «Conte de Noël» ….μια νοσταλγική Χριστουγεννιάτικη ιστορία.
από Georgedim Κυρ 24 Δεκ 2023 - 9:11

» Πωλείται τροχοσκηνή Alpen Kreuzer Allure
από Antonioz Πεμ 27 Ιουλ 2023 - 9:04

» PDF ΜΕ ΤΑ CAMPING ΕΛΛΑΔΟΣ 2023
από Georgedim Τετ 26 Ιουλ 2023 - 9:47

» Τέλη κυκλοφορίας με το μήνα
από ktRinity Πεμ 20 Ιουλ 2023 - 14:32

» Σύνορα....
από Georgedim Τετ 19 Ιουλ 2023 - 19:07

» Πρόβλημα στη σίτα
από spyrosbhta Δευ 17 Ιουλ 2023 - 17:16

» Καλοκαίρι 2022 : οδοιπορικό σε Φρανκονία, ....Ρηνανία, ....Λουξεμβούργο, ....Αλσατία ....και Μέλανα Δρυμό.
από diamantino Τρι 4 Ιουλ 2023 - 19:59

» Επιτρέπεται η διανυκτέρευση μέσα σε οποιαδήποτε όχημα σε χώρους μη οργανωμενους ;
από Νικόλας Παρ 23 Ιουν 2023 - 13:33

» Αναζήτηση-αγορά αυτοκινούμενου
από yamaren Σαβ 17 Ιουν 2023 - 10:44

» Καλώς σας βρήκα
από Georgedim Σαβ 10 Ιουν 2023 - 23:35

» Καλό μήνα
από diamantino Δευ 5 Ιουν 2023 - 21:24

» Η ζωγραφιά μας...
από Georgedim Κυρ 4 Ιουν 2023 - 2:17

» Επιλογή ταξιδιάρικου τροχόσπιτου
από Georgedim Τετ 24 Μάης 2023 - 9:37

» Sygic πρόγραμμα πλοήγησης
από packman Δευ 22 Μάης 2023 - 19:05

» Ταχυθερμοσίφωνας υγραερίου στο τροχόσπιτο
από Georgedim Τετ 26 Απρ 2023 - 21:56

» Καλη Ανασταση
από diamantino Δευ 17 Απρ 2023 - 20:20

Η ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK
Ο ΚΑΙΡΟΣ
Like/Tweet/+1
About Us

Welcome to the forum www.taxidiarides.gr

Welcome to the forum  www.taxidiarides.gr

Για το camping ... τα ταξίδια ... και την καλή παρέα ...


"Μάστιγα" το ελεύθερο κάμπινγκ ..

+12
diamantino
tabbert
nikospav
aisxylos
gsalonica
friar
vzol48
Γιωργάκος
krokodeilos
caminador
Aigagros
micand
16 απαντήσεις

Σελίδα 2 από 3 Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

"Μάστιγα" το ελεύθερο κάμπινγκ .. - Σελίδα 2 Empty Απ: "Μάστιγα" το ελεύθερο κάμπινγκ ..

Δημοσίευση από Νικόλας Μητσόπουλος Παρ 8 Μάης 2020 - 23:13

το δικό σου, το δικό μου και του Θανάση...  yes2
Θα περίμενα να δω περισσότερα... think
Νικόλας Μητσόπουλος
Νικόλας Μητσόπουλος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

"Μάστιγα" το ελεύθερο κάμπινγκ .. - Σελίδα 2 Empty Απ: "Μάστιγα" το ελεύθερο κάμπινγκ ..

Δημοσίευση από Georgedim Παρ 8 Μάης 2020 - 23:21

Νικόλα, ....μακάρι να άλλαζαν οι νοοτροπίες των "στενόμυαλων" & "δογματικών" τόσο εύκολα, ....αλλά θέλει χρόνο και υπομονή. 
Το τραγικό με όλους αυτούς τους ανθρώπους, δεν είναι ότι χάνουν πελατεία και χρήματα, ....αλλά ότι αδυνατούν να καταλάβουν το λόγο για τον οποίο τα χάνουν.

Τουλάχιστον ας "αναδεικνύεται" και μια άλλη άποψη, ....οπότε ο καθένας μας διαλέγει την "αισθητική" που του ταιριάζει. Very Happy

Δυστυχώς οι χρόνιες "συνήθειες" και το βόλεμα, δεν αλλάζουν εύκολα. Ότι δεν μας βολεύει, ταράζει τα "λιμνάζοντα ύδατα" και γίνεται "ενοχλητικό" για κάποιους, ....κατά κανόνα διώκεται και συκοφαντείται.

Αλλά στο τέλος θέλω να πιστεύω πως ο πανδαμάτωρ χρόνος αποκαθιστά τις όποιες αδικίες και αποκαλύπτει τις συκοφαντίες. Rolling Eyes
Georgedim
Georgedim
Admin


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

"Μάστιγα" το ελεύθερο κάμπινγκ .. - Σελίδα 2 Empty Απ: "Μάστιγα" το ελεύθερο κάμπινγκ ..

Δημοσίευση από Νικόλας Μητσόπουλος Σαβ 9 Μάης 2020 - 8:36

συμφωνούμε! , θα περίμενα όμως περισσότερα σχόλια, όχι μόνο από τρία άτομα... t cry
Νικόλας Μητσόπουλος
Νικόλας Μητσόπουλος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

"Μάστιγα" το ελεύθερο κάμπινγκ .. - Σελίδα 2 Empty Απ: "Μάστιγα" το ελεύθερο κάμπινγκ ..

Δημοσίευση από gsalonica Σαβ 9 Μάης 2020 - 10:05

Οι ανίκανοι, οι αποτυχημένοι, οι μη ολοκληρωμένοι επαγγελματικά, κοινωνικά συναισθηματικά, σεξουαλικά και ότι άλλο σκεφθεί ο καθένας, σχεδόν πάντοτε επιρρίπτουν τις ευθύνες της αποτυχημένης ζωής τους στους άλλους. Βρίσκουν την οποιαδήποτε μ..παρούφα και προσκολλόνται εκεί. Δείτε τι γίνεται τις ημέρες αυτές με τις απίθανες ιστορίες συνομοσιολογίας. Το να κάθεσαι και να ασχολήσε μαζί τους είναι το λιγότερο χάσιμο χρόνου. Διότι ως γνωστόν "η ανοησία είναι ανίκητη"
gsalonica
gsalonica


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

"Μάστιγα" το ελεύθερο κάμπινγκ .. - Σελίδα 2 Empty Απ: "Μάστιγα" το ελεύθερο κάμπινγκ ..

Δημοσίευση από ladakias Σαβ 9 Μάης 2020 - 17:37

Νικόλας Μητσόπουλος έγραψε:συμφωνούμε! , θα περίμενα όμως περισσότερα σχόλια, όχι μόνο από τρία άτομα... t cry
νικολα μην περιμενεις να γινει  κατι με οσο σχολια και να γινουν . 

η λυση πιστευω ειναι μια και το εχω πει πολλες φορες .

 δυστυχως φταιμε  εμεις γιατι κανουμε διαχωρισμο αναλογα με το κατασκηνωτικο μας μεσο 


το καμπινγκ ειναι ενα ειτε εχεις 


tent1 ten2 cam cam2


και η  λυση μια για να μας υπολογιζουν        






                                                            Η ΙΣΧΥΣ ΕΝ ΤΗ ΕΝΩΣΗ 
ladakias
ladakias


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

"Μάστιγα" το ελεύθερο κάμπινγκ .. - Σελίδα 2 Empty Απ: "Μάστιγα" το ελεύθερο κάμπινγκ ..

Δημοσίευση από aisxylos Σαβ 9 Μάης 2020 - 21:04

Νικόλας Μητσόπουλος έγραψε:συμφωνούμε! , θα περίμενα όμως περισσότερα σχόλια, όχι μόνο από τρία άτομα... t cry
Καλησπέρα σας, έβαλα και εγώ μια φωνή.
aisxylos
aisxylos


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

"Μάστιγα" το ελεύθερο κάμπινγκ .. - Σελίδα 2 Empty Απ: "Μάστιγα" το ελεύθερο κάμπινγκ ..

Δημοσίευση από nikospav Κυρ 10 Μάης 2020 - 20:53

Καλησπέρα αυτοί εκεί στην Αργολίδα κάθε χρόνο τέτοια εποχή το έχουν τάμα να ασχολούνται με τα αυτοκιμουμενα κάθε χρόνο ζητάνε αλλαγή της νομοθεσίας σύμφωνα με τα γούστα τους και τις υποδείξεις τους νομίζοντας ότι ακόμα η πρωτεύουσα του Κράτους είναι εκεί κάτω και ότι μπορούν να διαμορφωνουν τους νομους στα μετρα τους κριμα ειναι πολυ πισω απο την εποχη και τις εξελίξεις  φετος γραφουνε σαν επαγγελματικη συντεχνια περυσι ειχαν επιστρατευσει και αιρετους για μπουγιο.Νικος.

nikospav


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

"Μάστιγα" το ελεύθερο κάμπινγκ .. - Σελίδα 2 Empty Απ: "Μάστιγα" το ελεύθερο κάμπινγκ ..

Δημοσίευση από Georgedim Κυρ 10 Μάης 2020 - 21:43

Νίκο, είναι τόσο στενόμυαλοι και κουτοπόνηροι, ....γιατί σοβαρούς επαγγελματίες δεν τους λές στα σίγουρα (...τουλάχιστον τους περισσότερους, ....γιατί οι γενικεύσεις πάντοτε αδικούν Very Happy  ), ....ώστε το μόνον που καταφέρνουν είναι να κάνουν ζημιά και στις υπόλοιπες επιχειρήσεις του νομού τους, οι οποίες επωφελούνται από τον περιοδεύοντα τουρισμό (Σούπερ-μάρκετ, εστιατόρια, καφέ, ταβέρνες, βενζινάδικα, κλπ, κλπ).

Η Αργολίδα παραδοσιακά ήταν προσφιλής προορισμός αυτοκινούμενων, είτε λόγω των σημαντικών αρχαιοτήτων, είτε λόγω των όμορφων παραλιών της.

Τέτοια εποχή, στο Ναύπλιο και τα πέριξ, υπήρχαν αρκετές δεκάδες αυτοκινούμενα να κυκλοφορούν και να πηγαινοέρχονται. Εδώ και λίγα χρόνια μετριούνται στα δάκτυλα τους ενός χεριού έως κανένα. 
Ευτυχώς για τους λάτρεις του ελεύθερου, ....υπάρχουν ακόμη 51 νομοί στη χώρα μας, ....με κάποιους μάλιστα ιδιαίτερα φιλικούς στον περιοδεύοντα τουρισμό.
Georgedim
Georgedim
Admin


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

"Μάστιγα" το ελεύθερο κάμπινγκ .. - Σελίδα 2 Empty Απ: "Μάστιγα" το ελεύθερο κάμπινγκ ..

Δημοσίευση από nikospav Δευ 11 Μάης 2020 - 14:06

Στην περίπτωση Καραθωνα τα Χρόνια της κρίσης ξεχειμωνιαζαν 10_15 συνάδελφοι με αυτοκιμουμενο γύρω από ένα μαγαζάκι που λειτουργούσε γι'αυτούς μια γιαγιά .Φρόντισαν και τους εδιωξαν αυτοί τον εφοδιασμό τους τον έκαναν από τα τοπικά καταστήματα η γενικότερη  αγορά έχασε αλλά ικανοποιήθηκε ο εγωισμός αυτών που πρωτοστάτησαν να τους διωξουν
.Νικος.

nikospav


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

"Μάστιγα" το ελεύθερο κάμπινγκ .. - Σελίδα 2 Empty Απ: "Μάστιγα" το ελεύθερο κάμπινγκ ..

Δημοσίευση από tabbert Δευ 11 Μάης 2020 - 21:25

εχω μια ερωτηση...

ξεκινω ταξιδι με τον οικισκο μου δεν μας ενδιαφερει αν ειναι αυτοκινουμενο η ρυμουλκουμενο.....με πιανει νυκτα καποου στην εγναντια πχ νιωθω κουρασμενος και σταματω σε ενα παρκινγκ η σε καποιο σταθμο διοδιων να κοιμιμθω με ασφαλεια.....καμπινγκ δεν υπαρχει κοντα μου...τι θα μου πουν παρτο και πηγαινε στο καμπινγκ? πιο καμπινγκ? που υπαρχει καμπινγκ? η εστω ενα καμπερ στοπ?
φιλοι μου πολλα παραλογα θα δουμε....μιλησα σημερα με το καμπινγκ καλαμι στην πλαταρια θα νοιξουν 1 ιουλιου και αυτες τις μερες θα εχουν συναντηση για να δουν με τι πλαισιο θα δουλεψουν...αφορμη λοιπον της πανδημιας ας δει η πολιτεια πολλα πραγματα πχ οπως οι τιμες που βαζει ο εοτ απο τις πιο υψηλες
ας χαμηλωσει την φορολογια και γενικα ολους τοπυς φορους στο τουρισμο για να μπορεσουν και αυτοι οι επιχειρηματίες να δουλεψουν  και να δωσουν την αφορμη να παει κοσμος σε κατασκηνωση....

tabbert


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

"Μάστιγα" το ελεύθερο κάμπινγκ .. - Σελίδα 2 Empty Απ: "Μάστιγα" το ελεύθερο κάμπινγκ ..

Δημοσίευση από diamantino Τρι 12 Μάης 2020 - 21:28

Νικόλας Μητσόπουλος έγραψε:συμφωνούμε! , θα περίμενα όμως περισσότερα σχόλια, όχι μόνο από τρία άτομα... t cry

Νικολα εστειλα κι εγω ενα κειμενο αλλα δεν το δημοσιευσαν ! ! !
diamantino
diamantino


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

"Μάστιγα" το ελεύθερο κάμπινγκ .. - Σελίδα 2 Empty Απ: "Μάστιγα" το ελεύθερο κάμπινγκ ..

Δημοσίευση από Νικόλας Μητσόπουλος Τετ 13 Μάης 2020 - 14:47

@[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Νικόλας Μητσόπουλος
Νικόλας Μητσόπουλος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

"Μάστιγα" το ελεύθερο κάμπινγκ .. - Σελίδα 2 Empty Απ: "Μάστιγα" το ελεύθερο κάμπινγκ ..

Δημοσίευση από ladakias Πεμ 14 Μάης 2020 - 11:25

diamantino έγραψε:
Νικόλας Μητσόπουλος έγραψε:συμφωνούμε! , θα περίμενα όμως περισσότερα σχόλια, όχι μόνο από τρία άτομα... t cry

Νικολα εστειλα κι εγω ενα κειμενο αλλα δεν το δημοσιευσαν ! ! !
φωνη βοωντος εν τη ερημω sad1


αλλα σαν καλοι χριστιανοι που ειναι τηρούν   αυτο που λεει το ευαγγελιο


τα καλα και συμφεροντα των ψυχων ημων  happy
ladakias
ladakias


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

"Μάστιγα" το ελεύθερο κάμπινγκ .. - Σελίδα 2 Empty Απ: "Μάστιγα" το ελεύθερο κάμπινγκ ..

Δημοσίευση από Georgedim Πεμ 14 Μάης 2020 - 12:10

Τάκη θα συμφωνήσω ως προς το : "φωνή βοώντος εν τη ερήμωVery Happy Very Happy Very Happy .

Παρά ταύτα όμως, το να λέμε την γνώμη μας, ....δεν το κάνουμε τόσο για να πείσουμε όσους έχουν αντίθετη άποψη με εμάς, ....όσο για να υπερασπιστούμε όλους όσους συμφωνούν μαζί μας. Cool

Επέτρεψε μου όμως, ....ένα διευκρινιστικό σχόλιο, Embarassed ....στην φράση του Ιωάννη Χρυσόστομου : "...τα καλά και συμφέροντα ταις ψυχαίς ημών (...και ειρήνην τον κόσμον παρά του Κυρίου αιτησώμεθα)....", όπου συνηθίζουμε συχνά να αναφέρουμε στον λόγο, όλοι μας, ....αγνοώντας όμως το πραγματικό νόημα της. Sad Sad Sad

Οι πολύ διαβασμένοι & μορφωμένοι Θεολόγοι και Ιεράρχες της Εκκλησίας μας, λοιπόν, του 4ου και 5ου μ.Χ αιώνα (Ιωάννης Χρυσόστομος, Γρηγόριος Θεολόγος, Βασίλειος ο Μέγας), ....στο λόγο και τα κείμενα τους, ....είχαν επηρεαστεί βαθιά από τα μοναδικά νοήματα της Αρχαιοελληνικής φιλοσοφίας (....θυμηθείτε και τα σχόλια "περί Πίστεως", ....[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] ).

Έτσι λοιπόν όταν ο Ιερός Χρυσόστομος αναφέρεται σε "συμφέροντα", ....εννοεί τον ορισμό που είχε δώσει αιώνες πριν ο μεγάλος φιλόσοφος Πλάτωνας : 
"....συμφέρον ουδέν γαρ άλλο δηλοί ή την άμα φοράν της ψυχής μετά των πραγμάτων....".

Επομένως, από θεολογικής απόψεως, το "συμφέρον" αναφέρεται στην αρμονία του κόσμου της ψυχής, με τον κόσμο των υλικών πραγμάτων.
Οπότε όπως καταλαβαίνετε μόνον καλοί Χριστιανοί ΔΕΝ EINAI ....όσοι κακώς εννοούν ως "συμφέρον" την τσέπη τους. eye  

Γιατί όπως συνηθίζει να λέει και ο φίλτατος λογοτέχνης, Νίκος Σαραντάκος : "...οι λέξεις έχουν τη δική τους ιστορία...". cheers cheers cheers
Georgedim
Georgedim
Admin


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

"Μάστιγα" το ελεύθερο κάμπινγκ .. - Σελίδα 2 Empty Απ: "Μάστιγα" το ελεύθερο κάμπινγκ ..

Δημοσίευση από ladakias Παρ 15 Μάης 2020 - 10:03

Georgedim έγραψε:Τάκη θα συμφωνήσω ως προς το : "φωνή βοώντος εν τη ερήμωVery Happy Very Happy Very Happy .

Παρά ταύτα όμως, το να λέμε την γνώμη μας, ....δεν το κάνουμε τόσο για να πείσουμε όσους έχουν αντίθετη άποψη με εμάς, ....όσο για να υπερασπιστούμε όλους όσους συμφωνούν μαζί μας. Cool

Επέτρεψε μου όμως, ....ένα διευκρινιστικό σχόλιο, Embarassed ....στην φράση του Ιωάννη Χρυσόστομου : "...τα καλά και συμφέροντα ταις ψυχαίς ημών (...και ειρήνην τον κόσμον παρά του Κυρίου αιτησώμεθα)....", όπου συνηθίζουμε συχνά να αναφέρουμε στον λόγο, όλοι μας, ....αγνοώντας όμως το πραγματικό νόημα της. Sad Sad Sad

Οι πολύ διαβασμένοι & μορφωμένοι Θεολόγοι και Ιεράρχες της Εκκλησίας μας, λοιπόν, του 4ου και 5ου μ.Χ αιώνα (Ιωάννης Χρυσόστομος, Γρηγόριος Θεολόγος, Βασίλειος ο Μέγας), ....στο λόγο και τα κείμενα τους, ....είχαν επηρεαστεί βαθιά από τα μοναδικά νοήματα της Αρχαιοελληνικής φιλοσοφίας (....θυμηθείτε και τα σχόλια "περί Πίστεως", ....[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] ).

Έτσι λοιπόν όταν ο Ιερός Χρυσόστομος αναφέρεται σε "συμφέροντα", ....εννοεί τον ορισμό που είχε δώσει αιώνες πριν ο μεγάλος φιλόσοφος Πλάτωνας : 
"....συμφέρον ουδέν γαρ άλλο δηλοί ή την άμα φοράν της ψυχής μετά των πραγμάτων....".

Επομένως, από θεολογικής απόψεως, το "συμφέρον" αναφέρεται στην αρμονία του κόσμου της ψυχής, με τον κόσμο των υλικών πραγμάτων.
Οπότε όπως καταλαβαίνετε μόνον καλοί Χριστιανοί ΔΕΝ EINAI ....όσοι κακώς εννοούν ως "συμφέρον" την τσέπη τους. eye  

Γιατί όπως συνηθίζει να λέει και ο φίλτατος λογοτέχνης, Νίκος Σαραντάκος : "...οι λέξεις έχουν τη δική τους ιστορία...". cheers cheers cheers
αυτο ακριβος λεω & εγω για αυτο εχω βαλει  happy .το μονο που τους ενδιαφερει ειναι το  t mon .


οι πιο πολλοι σημερα ειναι ευτυχισμενοι οταν περνουν. και οχι οταν δινουν και βλεπουν χαρουμενο τον διπλανο τους.

καποτε ενας πολυ γνωστος ιατροδικαστης με ρωτησε τι θα ηθελα να εχω .πολλα  t mon η καλους φιλους  .

η απαντηση μου ηταν καλους φιλους γιατι αυτοι ειναι ολα τα   t mon


 γελασε και μου ειπε οτι [ειμαι .........]και οι πιο πολλοι θελουν 



t mon t mon t mon t mon
ladakias
ladakias


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

"Μάστιγα" το ελεύθερο κάμπινγκ .. - Σελίδα 2 Empty Απ: "Μάστιγα" το ελεύθερο κάμπινγκ ..

Δημοσίευση από alfa romeo Δευ 25 Μάης 2020 - 13:59

Φίλοι μου νομίζω πως η απάντηση στο συγκεκριμένο πρόβλημα, πρέπει να ειναι ο προσωπικός αγώνας ενημέρωσης που μπορεί και οφείλει να δίνει ο καθένας από εμάς κάθε μέρα.
Και ισχύει για όλους τους γνωστούς και φίλους μας, αφού έχω διαπιστώσει πως η ελληνική κοινωνία δεν γνωρίζει τι πραγματικά σημαίνει περιοδεύων τουρισμός, αυτοκινούμενο, παρκάρω και ξεκουράζομαι ή κοιμάμαι σε κάποια παραλία δίχως να ενοχλώ. Δεν γνωρίζουν τα οφέλη των 18000 περίπου αυτοκινούμενων επισκεπτών από το εξωτερικό που περνούν 1 ή 2 ή και περισσότερους μήνες στην χώρα μας και που πηγαίνουν τελικώς τα χρήματα τους.
Για παράδειγμα, έχω 2 φίλους αντιδημάρχους σε όμορους δήμους της Πάτρας όπου κάθισα και τους έκανα ΔΙΑΛΕΞΗ για τα παραπάνω , για τα έσοδα που θα έχουν εάν κατασκευάσουν camperstop , πως μπορούν με λίγα χρήματα να τα φτιάξουν, πως μπορούν να  διαφημίσουν την περιοχή τους στα κοινωνικά δίκτυα στο εξωτερικό ως camper-friendly περιοχές και άλλα πολλά. Όλα ήταν εξωπραγματικά για αυτούς, δεν είχαν καμία άλλη ενημέρωση στο παρελθόν,  και πιθανόν να μην τους έπεισα και 100%.
Μόνο η ιδιωτική πρωτοβουλία μπορεί να φέρει κάποια θετικά αποτελέσματα.
Και τι εννοώ; Όσοι επιχειρηματίες, εστιατόρια, καντίνες, καφέ, ξενοδοχεία , ιδιωτικά παρκινγκ, καταλάβουν πως θα έχουν τελικά χρηματικό όφελος θα υλοποιήσουν εγκαταστάσεις για προσωρινή φιλοξενία.
Εκεί ερχόμαστε και εμείς ως τελικοί χρήστες. Θα πρέπει να βοηθήσουμε με ότι μέσο διαθέτουμε ώστε να ενημερωθούν αυτές οι επιχειρήσεις, ο καθένας στην περιοχή του. Να δώσουμε κίνητρο την διαφήμιση τους στο φόρουμ με αναφορές και ιδιαίτερη μνεία (αυτόνομο θέμα στο φόρουμ με φωτογραφίες τους)  σε αυτούς τους επιχειρηματίες. Ταυτόχρονη κοινοποίηση στο δικό μας facebook όπως και σε άλλα site, στην ΕΛΑΤ για παράδειγμα, ή σε φόρουμ που ασχολούνται με το περιοδεύων τουρισμό, αναφορές σε ξένα sites όπως το  [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] ή το [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] όπου μπορούμε να ανεβάσουμε φωτογραφίες των χώρων και των επιχειρήσεων χωρίς κόστος.
Οι σκέψεις μου πολλές και ο χρόνος λίγος δυστυχώς.  Ελπίζω να έδωσα αφορμή για επιπλέον συζήτηση.
Ευχαριστώ.
alfa romeo
alfa romeo


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

"Μάστιγα" το ελεύθερο κάμπινγκ .. - Σελίδα 2 Empty Απ: "Μάστιγα" το ελεύθερο κάμπινγκ ..

Δημοσίευση από Νικόλας Μητσόπουλος Δευ 25 Μάης 2020 - 18:52

alfa romeo έγραψε:Φίλοι μου νομίζω πως η απάντηση στο συγκεκριμένο πρόβλημα, πρέπει να ειναι ο προσωπικός αγώνας ενημέρωσης που μπορεί και οφείλει να δίνει ο καθένας από εμάς κάθε μέρα.
Και ισχύει για όλους τους γνωστούς και φίλους μας, αφού έχω διαπιστώσει πως η ελληνική κοινωνία δεν γνωρίζει τι πραγματικά σημαίνει περιοδεύων τουρισμός, αυτοκινούμενο, παρκάρω και ξεκουράζομαι ή κοιμάμαι σε κάποια παραλία δίχως να ενοχλώ....
Ακριβώς όπως το θέτεις!!!

Συμφωνώ απόλυτα με όλο το κείμενο!!! yes2
Μήπως να δίναμε, όπως σωστά λες, περισσότερη ζωντάνια στην δική μας- εδώ στο φόρουμ- ενότητα, κάμπερ-στοπ, κάμπινγκ, που είδει υπάρχει με φώτο, περιγραφές και συντεταγμένες με ταυτόχρονα ενημέρωση των ιστοσελίδων που αναφέρεις! eye
Νικόλας Μητσόπουλος
Νικόλας Μητσόπουλος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

"Μάστιγα" το ελεύθερο κάμπινγκ .. - Σελίδα 2 Empty Απ: "Μάστιγα" το ελεύθερο κάμπινγκ ..

Δημοσίευση από Georgedim Τρι 26 Μάης 2020 - 22:31

«Δεν φιλοσοφούμε για να σώσουμε τις ιδέες, αλλά για να σώσουμε την σκέψη και να δικαιολογήσουμε την επιμονή μας πάνω σε αυτές», ....θα έλεγα παραφράζοντας τα λόγια ενός μεγάλου Έλληνα φιλοσόφου & διανοητή.
 
Κουβέντα λοιπόν να γίνεται, να περνά η ώρα, μιας και όπως λέει ο σοφός λαός μας : «αγάλι, αγάλι γίνεται η αγουρίδα μέλι». Very Happy
 
Έχει πολλάκις ειπωθεί και γραφεί ότι ο «περιοδεύων τουρισμός» στην πατρίδα μας βρίσκεται σε νηπιακό στάδιο, ....εδώ και πολλά χρόνια.
 
Μετά λύπης μου όμως διαπιστώνω ότι συνεχίζει να παραμένει στο ίδιο ακριβώς «αρχικό» στάδιο μέχρι σήμερα, αδυνατώντας πεισματικά να εξελιχθεί. Sad
 
Οι αιτίες σίγουρα είναι πολλές και διάφορες.
 
Βασικότερη θεωρώ την κυρίαρχη νεοελληνική νοοτροπία πάνω στο θέμα των διακοπών (συνήθως μόνο το καλοκαίρι, κυρίως σε παραλίες ή νησιά), .....καθώς και την εν πολλοίς παγιωμένη στους περισσότερους εξ ημών αντίληψη διακοπών, σε καταλύματα (ιδιόκτητα ή ενοικιαζόμενα).

Βλέπετε η "νομαδικότητα" είναι μια παρεξηγημένη έννοια στην πατρίδα μας, ....με συνειρμούς που υποσυνείδητα παραπέμπουν σε συγκεκριμένες πληθυσμιακές ομάδες. Cool

 
Σημαντική αρνητική παράμετρο αποτελεί επίσης το κόστος απόκτησης και χρήσης των οχημάτων περιοδεύοντος τουρισμού (τεκμήρια, φόρος πολυτελούς διαβίωσης, διόδια, κλπ), που επιβλήθηκαν τα τελευταία χρόνια στη χώρα μας, ....καθώς και η ασάφεια – θολό τοπίο που επικρατούσε (επικρατεί ? Rolling Eyes ) σε τρέχοντα καθημερινά θέματα που αφορούν τα οχήματα αυτά (ασφάλιστρα, στάθμευση, οδική βοήθεια, μεταβίβαση, ταξινόμηση κλπ).
 
Έτσι παραδοσιακά εδώ και χρόνια, για όσους αγαπούν τις διακοπές στη φύση και την περιπέτεια, η κατασκήνωση (= camping) είναι και παραμένει μονόδρομος, αποτελώντας τον μόνο σύννομο τρόπο τέτοιου είδους διακοπών στη χώρα μας.
 
«Περιοδεύων τουρισμός» όμως σημαίνει μονοήμερη ή ολιγοήμερη παραμονή σε κάποιο μέρος, καθώς και συχνές μετακινήσεις (κοντινές ή σε μεγαλύτερη απόσταση), ....κάτι που έρχεται σε αντίθεση με το παραδοσιακό camping, όπως το γνωρίζουμε ( = πολυήμερη κατασκήνωση σε ένα μέρος ή και μόνιμη εγκατάσταση).
 
Έτσι λοιπόν οι μοναδικοί που υποστηρίζουν και μεταλαμπαδεύουν το νόημα του περιοδεύοντος τουρισμού, ....ανά την χώρα μας, ....είναι οι ξένοι επισκέπτες που έρχονται με τα αυτοκινούμενα τους και όσοι, ....λιγοστοί δυστυχώς Sad , ....από εμάς επιμένουμε να προσπαθούμε σε αυτό τον μοναδικό & ιδιαίτερο τρόπο διακοπών.
 
Θα συμφωνήσω με τον Κώστα (alfa romeo) ότι υπάρχει μεγάλη άγνοια και ελλιπής ενημέρωση στους αρμόδιους τοπικούς φορείς, για αυτό τον τρόπο διακοπών.
 
Όμως και σε όσους υπάρχει ενημέρωση, ....ενώ αρχικά δείχνουν ενδιαφέρον και πρόθεση βοήθειας στο ....τέλος για κάποιο ανεξήγητο λόγο δεν γίνεται τίποτε.
 
Για να μην γενικολογούμε & αερολογούμε, ....θυμίζω τις συναντήσεις της ΕΛΑΤ με το Λιμενικό Ταμείο Ευβοίας, το μακρινό 2014 Shocked και τις εγγυήσεις που πήρε για δημιουργία camperstops στα 5 μεγάλα λιμάνια του νομού (Χαλκίδας, Καρύστου, Μαρμαρίου, Κύμης και Αιδηψού). Έξη χρόνια μετά τίποτε δεν έχει γίνει. Sad
 
Τα ίδια και με το Δήμο Καλαμάτας. Ο Δήμαρχος υποσχέθηκε δημιουργία camperstop μέσα στην πόλη, αλλά το έργο ουδέποτε υλοποιήθηκε.
 
Και πόσες ακόμη υποσχέσεις και χαμόγελα εισπράχθηκαν, για αντίστοιχες ενέργειες ....με μηδενικό όμως τελικό έργο.
 
Γιατί άραγε ; scratch
Τις πταίει ;  Rolling Eyes
 
Όσον αφορά την ιδιωτική πρωτοβουλία (εστιατόρια, beach-bar, καφέ, ιδιωτικά parkings, κλπ ), εδώ κάτι γίνεται ....αλλά δυστυχώς δειλά και αναιμικά.
 
Από τους λίγους ιδιώτες επιχειρηματίες, ....οι οποίοι δημιούργησαν άτυπα ή και κανονικά "camperstops" στην πατρίδα μας, ....οι περισσότεροι έχουν ενημερωθεί και ήδη φρόντισαν να αναρτήσουν, ....στις μεγάλες ιστοσελίδες κυρίως του εξωτερικού, με "σταθμούς οχημάτων" του περιοδεύοντα τουρισμού (CaramapsCampercontactArea di Camper SostaReisenmobil Stellplatz κλπ, κλπ), ....την δυνατότητα φιλοξενίας τροχόσπιτων στις επιχειρήσεις τους.
Με μια περιήγηση σε αυτές τις ιστοσελίδες, θα δείτε τις λιγοστές Ελληνικές προτάσεις (οργανωμένες και μή).

Αντίστοιχοι "επίσημοι" Ελληνικοί ιστότοποι, δυστυχώς δεν υπάρχουν ακόμη, ....παρά μόνο λίγες ιστοσελίδες σαν τη δική μας, ....που προσπαθούν και ελπίζουν, Exclamation να διαδοθεί & εμπεδωθεί στο σύνολο του πληθυσμού ....και αυτός ο τρόπος διακοπών. Very Happy


Λίγοι μεν, αλλά υπάρχουν και επιμένουν.
Ελπίζω μελλοντικά να το μιμηθούν περισσότεροι.
Το δικό μας forum πάντως ....είναι ανοικτό και φιλικό, ....σε κάθε ενέργεια που προβάλλει και προωθεί πρωτοβουλίες & ενέργειες προς αυτήν την κατεύθυνση.
 
Από εκεί όμως που δυστυχώς δεν φαίνεται να υπάρχουν ακόμη αντίστοιχες ενέργειες και πρωτοβουλίες, ....ενώ λογικά θα έπρεπε, ....είναι από την πλειονότητα των ιδιοκτητών campings, ....οι οποίοι αδίκως επιμένουν να θέλουν να χρεώνουν την διανυκτέρευση (στις επιχειρήσεις τους), ....όσο ένα ενοικιαζόμενο δωμάτιο ή και δωμάτιο ξενοδοχείου. agr1
 
Οι συνάδελφοι τους όμως στην Ευρώπη, ....εδώ και χρόνια ....φρόντισαν και δημιούργησαν ειδικούς χώρους μέσα ή έξω από τα campings τους (τα λεγόμενα «stops accueil» (= στάσεις υποδοχής, στα Ελληνικά), είτε χώρους τύπου "stopovers" (= ενδιάμεσων στάσεων), ....με χαμηλές-συμβολικές χρεώσεις, μιας και μιλάμε για 1-2 διανυκτερεύσεις με χρήση των υπαρχουσών υποδομών στα οχήματα περιοδεύοντος τουρισμού, ....αλλά και ελάχιστα έξοδα για τη δημιουργία και συντήρηση των δικών τους υποδομών υποδοχής.
Έτσι κερδίζουν όλοι, .....ο καθένας με τον τρόπο του. Αυτοί ως επιχειρηματίες ...χρήματα και εμείς ως πελάτες τους ....την ασφάλεια που παρέχει ο χώρος τους και την ευκολία στο γέμισμα-άδειασμα δεξαμενών & WC, ....έναντι ενός συμβολικού αντιτίμου ή σε κάποιες περιπτώσεις και δωρεάν. cheers
 
Στην χώρα μας ασφαλώς καμία σκέψη, ούτε λόγος για παρόμοιες ενέργειες, Cool ....μιας και οι στενόμυαλες συντεχνιακές αντιλήψεις του στυλ «μη μου τους κύκλους τάραττε» καθώς και η κουτοπόνηρη νοοτροπία του "βολέματος", της εύκολης «αρπαχτής» και του εκβιασμού καταστάσεων, όπου & όταν μπορούν, ....κατά κόρον επικρατούν στην λανθασμένη επιχειρηματική τους νοοτροπία. Evil or Very Mad
 
Έτσι η δια νόμου απαγορευμένη εναλλακτική της "ελεύθερης κατασκήνωσης", ....μέχρις ότου ξεπεράσουμε τις ιδεολογικές αγκυλώσεις, τις παθογένειες του παρελθόντος & του παρόντος, ....ώστε να καταφέρουμε να γίνουμε ένα σύγχρονο Ευρωπαϊκό κράτος με υποδομές για τον περιοδεύοντα τουρισμό, ....θα παραμένει μια λύση, ....με όλες τις δυσκολίες και τα απρόοπτα που δυνητικά εμπεριέχει.
 
Όσοι λοιπόν αγαπάμε και υποστηρίζουμε αυτό το είδος διακοπών, να μην ξεχνάμε ποτέ και να το αποδεικνύουμε σε κάθε ευκαιρία ότι η κατασκήνωση (είτε οργανωμένη, είτε ελεύθερη), προϋποθέτει υπευθυνότητα, ευγένεια, διακριτικότητα και σεβασμό στη φύση (....που μας φιλοξενεί), αλλά και στους συνανθρώπους (....που βρίσκονται γύρω μας).
 
Άλλωστε το "παράδειγμα" είναι πάντοτε πιο αποτελεσματικό & πειστικό, από το "δίδαγμα". Very Happy
 
Καλό & ανέμελο καλοκαίρι να έχουμε !!!
Georgedim
Georgedim
Admin


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

"Μάστιγα" το ελεύθερο κάμπινγκ .. - Σελίδα 2 Empty Απ: "Μάστιγα" το ελεύθερο κάμπινγκ ..

Δημοσίευση από Νικόλας Μητσόπουλος Τετ 27 Μάης 2020 - 11:00

yes
Νικόλας Μητσόπουλος
Νικόλας Μητσόπουλος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 2 από 3 Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης