www.taxidiarides.gr
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Translate into your language
Πρόσφατα Θέματα
» Μπαταρία LiFePO4
από gsalonica Παρ 22 Μαρ 2024 - 7:42

» παροχη ρευματος τροχοσπιτου
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:43

» Τροχόσπιτα KABE
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:22

» Κόψιμο βασιλόπιτας 2024
από Ddimi Κυρ 25 Φεβ 2024 - 17:15

» Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα
από Batfalcon Πεμ 25 Ιαν 2024 - 12:50

» «Conte de Noël» ….μια νοσταλγική Χριστουγεννιάτικη ιστορία.
από Georgedim Κυρ 24 Δεκ 2023 - 9:11

» Πωλείται τροχοσκηνή Alpen Kreuzer Allure
από Antonioz Πεμ 27 Ιουλ 2023 - 9:04

» PDF ΜΕ ΤΑ CAMPING ΕΛΛΑΔΟΣ 2023
από Georgedim Τετ 26 Ιουλ 2023 - 9:47

» Τέλη κυκλοφορίας με το μήνα
από ktRinity Πεμ 20 Ιουλ 2023 - 14:32

» Σύνορα....
από Georgedim Τετ 19 Ιουλ 2023 - 19:07

» Πρόβλημα στη σίτα
από spyrosbhta Δευ 17 Ιουλ 2023 - 17:16

» Καλοκαίρι 2022 : οδοιπορικό σε Φρανκονία, ....Ρηνανία, ....Λουξεμβούργο, ....Αλσατία ....και Μέλανα Δρυμό.
από diamantino Τρι 4 Ιουλ 2023 - 19:59

» Επιτρέπεται η διανυκτέρευση μέσα σε οποιαδήποτε όχημα σε χώρους μη οργανωμενους ;
από Νικόλας Παρ 23 Ιουν 2023 - 13:33

» Αναζήτηση-αγορά αυτοκινούμενου
από yamaren Σαβ 17 Ιουν 2023 - 10:44

» Καλώς σας βρήκα
από Georgedim Σαβ 10 Ιουν 2023 - 23:35

» Καλό μήνα
από diamantino Δευ 5 Ιουν 2023 - 21:24

» Η ζωγραφιά μας...
από Georgedim Κυρ 4 Ιουν 2023 - 2:17

» Επιλογή ταξιδιάρικου τροχόσπιτου
από Georgedim Τετ 24 Μάης 2023 - 9:37

» Sygic πρόγραμμα πλοήγησης
από packman Δευ 22 Μάης 2023 - 19:05

» Ταχυθερμοσίφωνας υγραερίου στο τροχόσπιτο
από Georgedim Τετ 26 Απρ 2023 - 21:56

Η ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK
Ο ΚΑΙΡΟΣ
Like/Tweet/+1
About Us

Welcome to the forum www.taxidiarides.gr

Welcome to the forum  www.taxidiarides.gr

Για το camping ... τα ταξίδια ... και την καλή παρέα ...


Ελεύθερη η χρήση CB

+4
traveller
friar
antreas hobby
Γιωργάκος
8 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Ελεύθερη η χρήση CB Empty Ελεύθερη η χρήση CB

Δημοσίευση από Γιωργάκος Σαβ 11 Φεβ 2017 - 20:41


Από  3/2/2017 είναι πλέον ελεύθερη η χρήση CB

ΦΕΚ  262/Β - 3/2/2017
Άρθρο 5 Εγκατάσταση και λειτουργία σταθμών CB .
1. Επιτρέπεται η ελεύθερη, άνευ αδείας χρήση (free use) των κινητών, φορητών και σταθερών σταθμών (βάσης) CB (χωρίς την καταβολή παραβόλων ή τελών) που τα τεχνικά τους χαρακτηριστικά είναι σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 3, εφόσον πληρούνται και οι λοιπές διατάξεις της κείμενης νομοθεσίας.


Δεν ήταν λίγες οι φορές που είχα καρδιοχτυπήσει όταν πέρναγα από τροχονόμο .
Είχα βάψει την βάση της κεραίας στο χρώμα του αυτ/του να μην δίνει στόχο.
Άλλες εποχές τότε δεν υπήρχαν τα κινητά, έτσι με ένα CB στο αυτοκίνητο είχες την σιγουριά αν χρειαστείς κάτι θα σε ακούσει κάποιος .

Δεν θα ξεχάσω μια φορά πηγαίνοντας για Ηγουμενίτσα με το τροχόσπιτο μετά την Κόρινθο ο χάλαγε ο καιρός άσχημα .
Ρωτάω λοιπόν σε μια συχνότητα που την χρησιμοποιούσαν περισσότερο τα φορτηγά αν φυσάει και αν βρέχει στο Ρίο .
Η απάντηση ήταν :
Γιατί ρε φίλε δεν έχεις κουκούλα ;  
Πάντως και φυσάει και βρέχει .


Ακούει αυτό η καλή μου και μου λέει :
Στο camping του ΕΟΤ στην Πάτρα πάμε και θα δούμε πότε θα περάσουμε απέναντι …….

Τώρα δεν θυμάμαι που το έχω αποθηκεύσει .
Γιωργάκος
Γιωργάκος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ελεύθερη η χρήση CB Empty Απ: Ελεύθερη η χρήση CB

Δημοσίευση από antreas hobby Σαβ 11 Φεβ 2017 - 21:01

Αντε  και εχω 3 κοματια στην αποθηκη και πιανουν σκονη
antreas hobby
antreas hobby


http://www.netcomms.eu

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ελεύθερη η χρήση CB Empty Απ: Ελεύθερη η χρήση CB

Δημοσίευση από friar Σαβ 11 Φεβ 2017 - 22:12

Γιατί δεν έβγαζες μια άδεια, απλό ήτανε, μόνον παράβολο ήθελε..
Άντε και ένα πρωϊνό στο Μεταφορών.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]


Πίσω στα '80s ήταν μεγάλη μόδα, όλοι είχαμε και ένα.
Ακόμα και στους αγώνες με CB δουλεύαμε, και η παρεμβολή έπεφτε σύννεφο.
friar
friar


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ελεύθερη η χρήση CB Empty Απ: Ελεύθερη η χρήση CB

Δημοσίευση από traveller Κυρ 12 Φεβ 2017 - 7:54

Εχω κι'εγω δυο απο δ'αυτα ...ενα με βαση κανονικη και την παντοφλα του , και ενα φορητο , ποτε ομως δεν ειχα αδεια..
Θυμαμαι καθε που περναγα απο την τοτε Γιουγκοσλαβια στα Σκοπια στον ελεγχο των συνορων το εκρυβα πισω απο την σομπα .

.........................................Αλλα κεραια εχω μαγνητικη ..



Ηταν ομορφο χομπυ ..
traveller
traveller


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ελεύθερη η χρήση CB Empty Απ: Ελεύθερη η χρήση CB

Δημοσίευση από Νικόλας Μητσόπουλος Κυρ 12 Φεβ 2017 - 10:42

yes
Νικόλας Μητσόπουλος
Νικόλας Μητσόπουλος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ελεύθερη η χρήση CB Empty Απ: Ελεύθερη η χρήση CB

Δημοσίευση από Γιωργάκος Κυρ 12 Φεβ 2017 - 11:52

friar έγραψε:Γιατί δεν έβγαζες μια άδεια, απλό ήτανε, μόνον παράβολο ήθελε..
Άντε και ένα πρωϊνό στο Μεταφορών.

Στάθη δεν το ήξερα είχα μείνει στην εποχή που εκτός απο την άδεια πλήρωνες και κάποια μηνιαία τέλη στον ΟΤΕ.......
Γιωργάκος
Γιωργάκος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ελεύθερη η χρήση CB Empty Απ: Ελεύθερη η χρήση CB

Δημοσίευση από Γιώργος Επιτρόπου Κυρ 12 Φεβ 2017 - 12:55

Καλημέρα σας, και καλή χρονιά σε όλους (είναι το πρώτο μου ποστ για το 2017).


Καλή αυτή η αλλαγή . τα  αρχικά C.B. είναι τα αρχικά γράμματα των λέξεων Citizen Band, δηλαδή η περιοχή συχνοτήτων που ανήκει στους πολίτες, και εκτείνεται από τους 26.960 – 27.410 ΜΗΖ. 
Διάβασα το ΦΕΚ και αυτό που πρέπει να προσέξει ο κόσμος είναι οι προδιαγραφές του συστήματος, δηλ. τα watt καθώς και το κέρδος της κεραίας να είναι  0dbd ώστε να μην έχει το παραμικρό πρόβλημα με τις αρχές.
Γιατί πλέον οι έλεγχοι θα γίνονται σε αυτά. Γνωρίζω σαν ραδιοερασιτέχνης SV1HLA  ότι όταν έρχεται το κλιμάκιο της ΕΕΤΤ εκτός των άλλων,  να ελέγχει με πεδιόμετρο την ένταση που βγάζει η κεραία και όχι το μηχάνημα. Γιατί όταν λέει έξοδο πομπού 4watt εννοεί στην κεραία, όχι στο μηχάνημα οπότε εάν έχεις μια (ουαου) κεραία με 9db σημαίνει ότι στην έξοδο έχεις 32watt άρα = (πρόβλημα).


Πάντως  θα μου άρεσε η ιδέα όλα τα Τροχόσπιτα και Αυτοκινούμενα να διαθέτουν CB και να έχουν συγκεκριμένο κανάλι (ch) επικοινωνίας.



 Π.χ. το κανάλι 13 (συχνότητα 27.115Mhz) σε διαμόρφωση ΑΜ, είναι αφιερωμένο στην κίνηση των δρόμων και ιδιαίτερα των Εθνικών Οδών. Σε αυτό το κανάλι δηλαδή επικοινωνούν οι οδηγοί αυτοκινήτων για να αλληλοπληροφορούνται για  όλα τα προβλήματα κυκλοφορίας, δηλαδή την κίνηση, μποτιλιαρίσματα, έργα, ατυχήματα κλπ.


hi1
Γιώργος Επιτρόπου
Γιώργος Επιτρόπου


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ελεύθερη η χρήση CB Empty Απ: Ελεύθερη η χρήση CB

Δημοσίευση από Γιωργάκος Κυρ 12 Φεβ 2017 - 13:38

SV1HLA έγραψε:
Πάντως  θα μου άρεσε η ιδέα όλα τα Τροχόσπιτα και Αυτοκινούμενα να διαθέτουν CB και να έχουν συγκεκριμένο κανάλι (ch) επικοινωνίας.

Τι είπες τώρα ; ............
Μπράβο πολύ ωραία ιδέα !

Εγώ συμφωνώ μια και έχω CB δεν ξέρω όμως τα watt εξόδου της κεραίας έχω μια μαγνητική μεγάλη σε μήκος .
Γιώργο πως θα μπορέσω να μετρήσω τα watt της ;
Γιωργάκος
Γιωργάκος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ελεύθερη η χρήση CB Empty Απ: Ελεύθερη η χρήση CB

Δημοσίευση από Γιώργος Επιτρόπου Κυρ 12 Φεβ 2017 - 15:14

Γιώργο πρέπει να δούμε την μάρκα – μοντέλο εάν φαίνεται,  μέτρησε το μήκος του σύρματος  ανέβασε και μια Φώτο και θα τα βρούμε τα db. Πάντως στις κεραίες των αυτοκινήτων δεν δίνουν ιδιαίτερο βάρος, όσο στις κεραίες για τις βάσεις (σπίτια), που εκεί παίζει να κάνεις παράσιτα στην tv του γείτονα και να κάνει την σχετική καταγγελία ή να έχεις κανένα θηρίο κεραία που να βγάζει μάτι από μακριά.


Εξάλλου οι επιλογές στις κεραίες των αυτοκινήτων είναι περιορισμένες και  έχουν το πολύ 3db δηλαδή Χ 2 φορές την ένταση του πομποδέκτη. Το κόστος 50ε +.



Οπότε όλα καλά.
Γιώργος Επιτρόπου
Γιώργος Επιτρόπου


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ελεύθερη η χρήση CB Empty Απ: Ελεύθερη η χρήση CB

Δημοσίευση από antreas hobby Κυρ 12 Φεβ 2017 - 15:17

Λυπών προτεινω να αρχισει η εγκατάσταση των παλιών μας CB σε τροχόσπιτα η αυτοκίνητα και να ξαναθυμηθούμε τα παλιά.
Mπορουμε να ορίσουμε μια συχνότητα ( κανάλι ) που θα είναι διαθέσιμη για εμάς από αυτό το foroum και όση πιστή προσέλθετε.
break    break  ακούει καποιος φίλος εδώ     lol1
antreas hobby
antreas hobby


http://www.netcomms.eu

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ελεύθερη η χρήση CB Empty Απ: Ελεύθερη η χρήση CB

Δημοσίευση από Maximos Κυρ 12 Φεβ 2017 - 17:03

Καλή είδηση ... Γιώργο, σ΄ευχαριστούμε για την ενημέρωση.

Δεν γνωρίζω το "αντικείμενο" και θα ήθελα να ρωτήσω ...  πόσοι πλέον χρησιμοποιούν CB ?
Στο εμπόριο, κυκλοφορούν διάφοροι πομποδέκτες.
Από τους απλούς PMR (που δεν θέλουν κάποια άδεια) μέχρι και τους UHF/VHF (που απαιτείται άδεια).

Έχω ένα ζευγάρι PMR, τα οποία μας "βόλεψαν" σε ένα ταξίδι, έστω και με κάποιες παραχωρήσεις ...
Ένα CB, είναι πιο "βολικό" από από ένα UHF/VHF  ? ... (εξαιρουμένης βέβαια της απαιτούμενης άδειας χρήσης ... )

Όσον αφορά τώρα, στην ύπαρξη μιας συχνότητας για τροχόσπιτα, ακούγεται πολύ καλό !
Maximos
Maximos
Admin


https://taxidiarides.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ελεύθερη η χρήση CB Empty Απ: Ελεύθερη η χρήση CB

Δημοσίευση από Γιωργάκος Κυρ 12 Φεβ 2017 - 23:42

SV1HLA έγραψε:Γιώργο πρέπει να δούμε την μάρκα – μοντέλο εάν φαίνεται,  μέτρησε το μήκος του σύρματος 

Μάρκα μοντέλο δεν φαίνονται Γιώργο το μήκος της είναι 1,20 .
Γιωργάκος
Γιωργάκος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ελεύθερη η χρήση CB Empty Απ: Ελεύθερη η χρήση CB

Δημοσίευση από Γιώργος Επιτρόπου Τετ 15 Φεβ 2017 - 0:37

Maximos έγραψε:Καλή είδηση ... Γιώργο, σ΄ευχαριστούμε για την ενημέρωση.

Δεν γνωρίζω το "αντικείμενο" και θα ήθελα να ρωτήσω ...  πόσοι πλέον χρησιμοποιούν CB ?
Στο εμπόριο, κυκλοφορούν διάφοροι πομποδέκτες.
Από τους απλούς PMR (που δεν θέλουν κάποια άδεια) μέχρι και τους UHF/VHF (που απαιτείται άδεια).

Έχω ένα ζευγάρι PMR, τα οποία μας "βόλεψαν" σε ένα ταξίδι, έστω και με κάποιες παραχωρήσεις ...
Ένα CB, είναι πιο "βολικό" από από ένα UHF/VHF  ? ... (εξαιρουμένης βέβαια της απαιτούμενης άδειας χρήσης ... )

Όσον αφορά τώρα, στην ύπαρξη μιας συχνότητας για τροχόσπιτα, ακούγεται πολύ καλό !
Μάξιμε καλησπέρα.


Συγγνώμη για την καθυστέρηση στην απάντηση  αλλά παιδιά - δουλειά που μυαλό!!!!!.


Λοιπόν επιγραμματικά για την συντομία.


1ον τα VHF =145MHZ  Καθαρός Ήχος, εμβέλεια οπτική επαφή, μέγιστη ισχύς, (φορητά 5w, / αυτοκινήτου 50w), διάδοση όπως στα FM στην Ραδιοφωνία,(δηλ όταν υπάρχουν εμπόδια αρχίζουν τα προβληματάκια).
Έχω μιλήσει απευθείας με φορητό VHF με 5w από την κορυφή του Όρους Vitosha στη Σόφια BG, με κορυφή Ολύμπου GR, το 1997 , υπάρχει όμως, οριακή οπτική επαφή!!!!!).


2ον τα UHF = 450MHZ. Πολύ καθαρός ήχος, εμβέλεια οπτική επαφή, μέγιστη ισχύς (φορητά 5w, / αυτοκινήτου 60w ), διάδοση όπως στην τηλεόραση. (ακόμα περισσότερα προβλήματα  από τα εμπόδια)
Μειονέκτημα (1&2) χρειάζεστε άδεια από το κράτος (εξετάσεις με μπόλικο διάβασμα) απαγορεύεται αυστηρά η κατοχή και η χρήση τους από μη αδειούχους. ΠΡΟΣΟΧΗ  (σε περίπτωση σύλληψης μετά από έλεγχο αναλαμβάνει η Αντιτρομοκρατική !!!!!!!!).


3ον  τα PMR εκπέμπουν στα UHF  (βλ περίπτωση 2) έχουν ισχύς μόνο 500mW και έχουν μόνο 8 κανάλια. Δεν θέλουν άδεια.
Μειονεκτήματα.
 Υπάρχουν πάρα πολλά, άρα πολύ μεγάλο trafic, (τα παίρνουν και παιδάκια για παιχνίδι).
Δεν υπάρχουν συχνότητες με επίσημη συγκεκριμένη χρήση, είναι μόνο φορητά, δεν υπάρχουν συσκευές για το αυτοκίνητο, δεν παίρνουν εξωτερική κεραία. (εξωτερική κεραία  = μεγαλύτερη εμβέλεια)
Γενικά είναι ένα παιχνίδι.


4ον τα CB.= 27MHZ  εδώ είμαστε κάτι μεταξύ VHF και HF (ΒΡΑΧΕΑ). Δηλ. εμβέλεια = λίγο οπτική επαφή λίγο αντανάκλαση στην ιονόσφαιρα. Βέβαια η αντανάκλαση με 4w πάει περίπατο . Παρόλα αυτά μερικές μέρες μπορεί να ακούσεις και κόσμο από την Ιταλία να μιλούν, και ίσως καμιά φορά να ακούσουν και εσένα.
Ποιότητα ήχου καλή,  ισχύς μόνο 4w (βλ. νομοθεσία ) βέβαια σχεδόν όλοι στα οχήματα τους (νταλίκες) κάπου έχουν κριμένη και μια (παντόφλα (ενισχυτής) ) που τα 4W τα κάνει 300 – 500+ και τους ακούς μέχρι Γερμανία).
Κανάλια 40 στα AM , 40 στα FM και 40 στα SSB.(καινούργιοι πομποδέκτες).
Υπάρχουν κανάλια με συγκεκριμένη χρήση, CH1 – CH9 – CH11 – CH19 – CH40( τα αναφέρει και το Φ.Ε.Κ.). Και προσθέτω και εγώ  πχ το CH 30 για επικοινωνία μεταξύ τους τα (Τροχόσπιτα – Αυτοκινούμενα) στην Ελλάδα.


Εδώ παραθέτω και μια σελίδα με πιο εξειδικευμένη ανάλυση για τα CB.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Γιώργος Επιτρόπου
Γιώργος Επιτρόπου


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ελεύθερη η χρήση CB Empty Απ: Ελεύθερη η χρήση CB

Δημοσίευση από friar Τετ 15 Φεβ 2017 - 8:02

Ικανοποιημένος με το Cobra 19-DXII στο αυτοκίνητο με την αδειούλα του έστω και αν καταργήθηκε και με το Alinco DJ-195 στην τσέπη με ακουστικό, ποτέ στο χέρι, για "κουρτίνα" 166.900-171.875
Χρόνια λέω για μια άδεια SW (SV ούτε με σφαίρες) αλλά δεν τα πάω με το διάβασμα....
Κάποτε θέλανε και μορσ, για τέτοια είμαστε....
friar
friar


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ελεύθερη η χρήση CB Empty Απ: Ελεύθερη η χρήση CB

Δημοσίευση από Γιώργος Επιτρόπου Τετ 15 Φεβ 2017 - 9:56

Το ALINCO DJ-195 ήταν ο πρώτος μου ασύρματος, τον είχα πάρει για τις ανάγκες της Ελληνικής Ομάδας Διάσωσης στην οποία ήμουν μέλος.


Εκεί ήταν και η πρώτη μου επαφή με τους ασυρμάτους.



Από τότε έχει μετρήσει άπυρες εξορμήσεις στα βουνά με όλες τις καιρικές συνθήκες,  (την επαφή που έχω προαναφέρει, με αυτό το μηχάνημα την είχα κάνει ), μέχρι σήμερα, ακόμη το χρησιμοποιώ, χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα. Αθάνατο εργαλείο. (εάν θυμάμαι καλά το είχα πάρει 125.000 δρχ).
Γιώργος Επιτρόπου
Γιώργος Επιτρόπου


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ελεύθερη η χρήση CB Empty Απ: Ελεύθερη η χρήση CB

Δημοσίευση από Maximos Τετ 15 Φεβ 2017 - 11:38

SV1HLA έγραψε:Μάξιμε καλησπέρα.
Συγγνώμη για την καθυστέρηση στην απάντηση  αλλά παιδιά - δουλειά που μυαλό!!!!!.
Λοιπόν επιγραμματικά για την συντομία.

.....

Εδώ παραθέτω και μια σελίδα με πιο εξειδικευμένη ανάλυση για τα CB.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Σ΄ευχαριστώ Γιώργο
Αρκετά αναλυτικός και κατανοητός επίσης
Maximos
Maximos
Admin


https://taxidiarides.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ελεύθερη η χρήση CB Empty Απ: Ελεύθερη η χρήση CB

Δημοσίευση από Batfalcon Τετ 15 Φεβ 2017 - 12:42

Καλημέρα σας από τα ηλιόλουστα (περιέργως) Γιάννενα.
Το πρώτο μου μηχάνημα αγορασμένο με τον πρώτο μου μισθό είναι (διότι αναπαύεται σε ένα ράφι), ένα Lafayette. Αδεια είχα βγάλει με μία ιδιοκατασκευή, (θυμάστε οι παλιοσειρέςWink
Και αυτό υφίσταται μέσα σε ένα φάκελλο, διότι κάποτε το σφράγισα.
Τι μπελάς τότε να βγάλουμε αυτή την περίφημη άδεια!!!
Ως συνήθως πρωτοπορήσαμε θεσπίζοντας το κανάλι 11 για κλήσεις, (τι να ξέρουν οι κουτόφραγκοιWink
Μετά με τα χρόνια ούτε θυμάμαι πόσα μηχανήματα άλλαξα μέχρι να ανέβω στα HF μετά στα V και στα U.
Ολα χωρις εξαίρεση τα τελευταία μηχανήματα βρίσκονται στα κουτιά τους σε κατάσταση λειτουργίας. Τι λόξα! Πόσα λεφτά;;;!!!
Batfalcon
Batfalcon


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ελεύθερη η χρήση CB Empty Απ: Ελεύθερη η χρήση CB

Δημοσίευση από friar Δευ 3 Απρ 2017 - 7:46

Από το χρονοντούλαπο, άραγε "παίζει" ακόμα???[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
friar
friar


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης