www.taxidiarides.gr
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Translate into your language
Πρόσφατα Θέματα
» Μπαταρία LiFePO4
από gsalonica Παρ 22 Μαρ 2024 - 7:42

» παροχη ρευματος τροχοσπιτου
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:43

» Τροχόσπιτα KABE
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:22

» Κόψιμο βασιλόπιτας 2024
από Ddimi Κυρ 25 Φεβ 2024 - 17:15

» Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα
από Batfalcon Πεμ 25 Ιαν 2024 - 12:50

» «Conte de Noël» ….μια νοσταλγική Χριστουγεννιάτικη ιστορία.
από Georgedim Κυρ 24 Δεκ 2023 - 9:11

» Πωλείται τροχοσκηνή Alpen Kreuzer Allure
από Antonioz Πεμ 27 Ιουλ 2023 - 9:04

» PDF ΜΕ ΤΑ CAMPING ΕΛΛΑΔΟΣ 2023
από Georgedim Τετ 26 Ιουλ 2023 - 9:47

» Τέλη κυκλοφορίας με το μήνα
από ktRinity Πεμ 20 Ιουλ 2023 - 14:32

» Σύνορα....
από Georgedim Τετ 19 Ιουλ 2023 - 19:07

» Πρόβλημα στη σίτα
από spyrosbhta Δευ 17 Ιουλ 2023 - 17:16

» Καλοκαίρι 2022 : οδοιπορικό σε Φρανκονία, ....Ρηνανία, ....Λουξεμβούργο, ....Αλσατία ....και Μέλανα Δρυμό.
από diamantino Τρι 4 Ιουλ 2023 - 19:59

» Επιτρέπεται η διανυκτέρευση μέσα σε οποιαδήποτε όχημα σε χώρους μη οργανωμενους ;
από Νικόλας Παρ 23 Ιουν 2023 - 13:33

» Αναζήτηση-αγορά αυτοκινούμενου
από yamaren Σαβ 17 Ιουν 2023 - 10:44

» Καλώς σας βρήκα
από Georgedim Σαβ 10 Ιουν 2023 - 23:35

» Καλό μήνα
από diamantino Δευ 5 Ιουν 2023 - 21:24

» Η ζωγραφιά μας...
από Georgedim Κυρ 4 Ιουν 2023 - 2:17

» Επιλογή ταξιδιάρικου τροχόσπιτου
από Georgedim Τετ 24 Μάης 2023 - 9:37

» Sygic πρόγραμμα πλοήγησης
από packman Δευ 22 Μάης 2023 - 19:05

» Ταχυθερμοσίφωνας υγραερίου στο τροχόσπιτο
από Georgedim Τετ 26 Απρ 2023 - 21:56

Η ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK
Ο ΚΑΙΡΟΣ
Like/Tweet/+1
About Us

Welcome to the forum www.taxidiarides.gr

Welcome to the forum  www.taxidiarides.gr

Για το camping ... τα ταξίδια ... και την καλή παρέα ...


Τέλη κυκλοφορίας 2016

+19
Scout
teohunter
traveller
dimitsiou
sudwind
spyrosbhta
gsalonica
Masterless
friar
Νικόλας Μητσόπουλος
vzol48
Georgedim
panos
Aigagros
kukosg
tabbert
Γιωργάκος
Maximos
ladakias
23 απαντήσεις

Σελίδα 7 από 7 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Πήγαινε κάτω

Τέλη κυκλοφορίας 2016 - Σελίδα 7 Empty Απ: Τέλη κυκλοφορίας 2016

Δημοσίευση από dimitsiou Πεμ 12 Μάης 2016 - 20:28

Τελικά στα τροχόσπιτα θα ισχύει η έστω και με προϋποθέσεις αναλογική χρέωση τελών κυκλοφορίας ή δεν το γλυτώνουμε το  140ευρω;
dimitsiou
dimitsiou


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τέλη κυκλοφορίας 2016 - Σελίδα 7 Empty Απ: Τέλη κυκλοφορίας 2016

Δημοσίευση από Γιωργάκος Πεμ 12 Μάης 2016 - 21:31

Μόνο απο στην εφορία θα μάθεις εκτός και υπάρχει κάποιος φίλος που ξαναπήρε την άδεια έλξης.
Γιωργάκος
Γιωργάκος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τέλη κυκλοφορίας 2016 - Σελίδα 7 Empty Απ: Τέλη κυκλοφορίας 2016

Δημοσίευση από Georgedim Πεμ 12 Μάης 2016 - 21:59

Η τμηματική καταβολή τελών κυκλοφορίας, ....προσαυξημένη κατά 1 ή 2 μήνες, ....ισχύει για όλα τα τροχοφόρα, ....τουλάχιστον όπως περιγράφεται στην τροπολογία Rolling Eyes .

Δεν αναφέρει πουθενά για εξαιρέσεις τροχοφόρων, από την τμηματική καταβολή. 

Για ποιό λόγο να μην ισχύει για τα τροχόσπιτα ;  
(.....πλήν του ότι, ο κάθε δημόσιος λειτουργός ερμηνεύει το κάθε τι .....κατά το δοκούν  Razz ).
Georgedim
Georgedim
Admin


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τέλη κυκλοφορίας 2016 - Σελίδα 7 Empty Απ: Τέλη κυκλοφορίας 2016

Δημοσίευση από tabbert Παρ 13 Μάης 2016 - 9:16

logika θα ισχυει.....αν δεν ισχυει .....ξανα στην παρανομια....αυτοι μας ωθουν να ειμαστε παρανομοι...εμεις δεν το θελουμε!!!!!

tabbert


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τέλη κυκλοφορίας 2016 - Σελίδα 7 Empty Απ: Τέλη κυκλοφορίας 2016

Δημοσίευση από pilot Παρ 13 Μάης 2016 - 11:46

Περιμένετε εμένα και θα σας λύθουν οι απορίες. Έχω παραδώσει πινακίδες και μου είπαν δεν χρειάζεται να πληρώσω ή να κάνω κάτι στο τροχόσπιτο. Περιμένω να βγει η εγκύκλιος για μειωμένα τέλη να πάω να τις πάρω και θα σας πω. Έχω γράψει και αρκετά εδώ: [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
pilot
pilot


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τέλη κυκλοφορίας 2016 - Σελίδα 7 Empty Απ: Τέλη κυκλοφορίας 2016

Δημοσίευση από Georgedim Παρ 13 Μάης 2016 - 14:32

pilot έγραψε:...Περιμένω να βγει η εγκύκλιος για μειωμένα τέλη να πάω να τις πάρω και θα σας πω... 



Είναι σε ισχύ από εχθές 12/5 .
Georgedim
Georgedim
Admin


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τέλη κυκλοφορίας 2016 - Σελίδα 7 Empty Απ: Τέλη κυκλοφορίας 2016

Δημοσίευση από gsalonica Παρ 13 Μάης 2016 - 18:29

Μήπως ξέρει κανείς αν ισχύουν ημερομηνιακά ή αναλογικά δηλαδή 15 Ιουνίου έως 15 Σεπτεμβρίου το τρίμηνο Ή Ιούνιος - Αύγουστος.
gsalonica
gsalonica


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τέλη κυκλοφορίας 2016 - Σελίδα 7 Empty Απ: Τέλη κυκλοφορίας 2016

Δημοσίευση από Georgedim Παρ 13 Μάης 2016 - 19:17

Γιώργο, ....με κάθε επιφύλαξη Rolling Eyes , ....έκανα εχθές, κάποιες ερωτήσεις, στον έφορο της ΔΟΥ που ανήκω και μου απάντησε τα εξής (....σε αναμονή διευκρινιστικής εγκυκλίου από το Υπουργείο Very Happy  Razz ) :

α) Ο μήνας υπολογίζεται από την 1η εκάστου μηνός (....κοντολογίς άσχετα άν πάρεις τις πινακίδες στις 20, ... θα πληρώσεις για 20 μέρες που δεν το κυκλοφορούσες + τον επιπλέον 1 ή 2 μήνες, που προβλέπει η τροπολογία),

β) Αν στο πέρας της περιόδου που έχεις πληρώσει για τα τέλη κυκλοφορίας, ....δεν επιστρέψεις για κατάθεση τις πινακίδες, ....αυτό φαίνεται ηλεκτρονικά στο σύστημα, και θα επιβαρυνθείς με πρόστιμο αναδρομικά.

γ) Η δυνατότητα άρσης ακινησίας ισχύει για ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΦΟΡΑ στο τρέχον έτος. Δηλαδή δεν μπορείς να κάνεις άρση ακινησίας για ένα ή δύο μήνες το καλοκαίρι και να κάνεις το ίδιο και το Νοέμβριο ή Δεκέμβριο (....αυτό είναι το μόνο σαφές στην τροπολογία lol! ).
Georgedim
Georgedim
Admin


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τέλη κυκλοφορίας 2016 - Σελίδα 7 Empty Απ: Τέλη κυκλοφορίας 2016

Δημοσίευση από gsalonica Σαβ 14 Μάης 2016 - 9:34

georgedim έγραψε:Γιώργο, ....με κάθε επιφύλαξη Rolling Eyes , ....έκανα εχθές, κάποιες ερωτήσεις, στον έφορο της ΔΟΥ που ανήκω και μου απάντησε τα εξής (....σε αναμονή διευκρινιστικής εγκυκλίου από το Υπουργείο Very Happy  Razz ) :

α) Ο μήνας υπολογίζεται από την 1η εκάστου μηνός (....κοντολογίς άσχετα άν πάρεις τις πινακίδες στις 20, ... θα πληρώσεις για 20 μέρες που δεν το κυκλοφορούσες + τον επιπλέον 1 ή 2 μήνες, που προβλέπει η τροπολογία),

β) Αν στο πέρας της περιόδου που έχεις πληρώσει για τα τέλη κυκλοφορίας, ....δεν επιστρέψεις για κατάθεση τις πινακίδες, ....αυτό φαίνεται ηλεκτρονικά στο σύστημα, και θα επιβαρυνθείς με πρόστιμο αναδρομικά.

γ) Η δυνατότητα άρσης ακινησίας ισχύει για ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΦΟΡΑ στο τρέχον έτος. Δηλαδή δεν μπορείς να κάνεις άρση ακινησίας για ένα ή δύο μήνες το καλοκαίρι και να κάνεις το ίδιο και το Νοέμβριο ή Δεκέμβριο (....αυτό είναι το μόνο σαφές στην τροπολογία lol! ).
Ευχαριστώ για την ενημέρωση, το πρόστιμο αν δεν κάνω λάθος είναι τα διπλά τέλη κυκλοφορίας όλης της χρονιάς.
gsalonica
gsalonica


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τέλη κυκλοφορίας 2016 - Σελίδα 7 Empty Απ: Τέλη κυκλοφορίας 2016

Δημοσίευση από vzol48 Σαβ 14 Μάης 2016 - 15:00

το πρόστιμο αν δεν κάνω λάθος είναι τα διπλά τέλη κυκλοφορίας όλης της χρονιάς.





οχι....παιζουμε....
vzol48
vzol48


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τέλη κυκλοφορίας 2016 - Σελίδα 7 Empty Απ: Τέλη κυκλοφορίας 2016

Δημοσίευση από pilot Πεμ 2 Ιουν 2016 - 11:23

Φίλοι μου επιτέλους πήρα τις πινακίδες και μπορώ να συνταξιδέψω μαζί σας! Στην εφορία αφού έκανα τη σχετική αίτηση κι έχοντας μαζί μου φωτοτυπία της νέας ασφάλειας αυτοκινήτου και το χαρτί της ακινησίας, μου έβγαζαν το ποσό που ήταν να πληρώσω. Λέω οτι είναι μαζί κι ένα τροχόσπιτο και πρέπει να μου βγάλετε και γι αυτό αναλογία ποσού. Η υπάλληλος μου λέει πως θα το βγάλω αυτό δεν υπάρχει.... Της είπα την ιστορία που ξέρετε για το τι μου είχε πει ο συγκεκριμένος υπάλληλος (είπα και το όνομά του) και μου είπε να πάω στον προϊστάμενο - αφού τον πήρε και τηλέφωνο - όπου δίπλα του ήταν και ο συγκεκριμένος υπάλληλος. Πήγα, μιλούσαμε ευγενικά μεταξύ μας κι αφού παιδεύτηκαν κι αυτοί, άκουσα τη μαγική λέξη: "Νάτο τροχόσπιτο με τάδε αριθμό ΑΚΙΝΗΤΟΠΟΙΗΜΕΝΟ!" Μετά υπήρχε μια διαδικασία πως θα περάσουν την αναλογία ποσού (για την ιστορία και ίσως βοηθήσει κι άλλους μου είπαν να θυμάμαι οτι είναι ο κωδικός 7) κι έτσι βγήκε κι άλλο χαρτί να πληρώσω 105€ η αναλογία του τροχόσπιτου (7+2 μήνες). Κι έτσι εδώ τελειώνει η ιστορία μας. Πάω να κοτσάρω γεια σας!!!
pilot
pilot


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τέλη κυκλοφορίας 2016 - Σελίδα 7 Empty Απ: Τέλη κυκλοφορίας 2016

Δημοσίευση από ktRinity Πεμ 2 Ιουν 2016 - 12:08

Kαλά ταξίδια λοιπόν!!!
ktRinity
ktRinity


http://www.quattroadvertising.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τέλη κυκλοφορίας 2016 - Σελίδα 7 Empty Απ: Τέλη κυκλοφορίας 2016

Δημοσίευση από Γιωργάκος Πεμ 2 Ιουν 2016 - 13:22

Καλές ταξίδια, Ωραίες απολαύσεις !
Γιωργάκος
Γιωργάκος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τέλη κυκλοφορίας 2016 - Σελίδα 7 Empty Απ: Τέλη κυκλοφορίας 2016

Δημοσίευση από Maximos Παρ 3 Ιουν 2016 - 0:01

Ωραία λοιπόν ... cheers  ...  καλά κοτσαρίσματα και καλές βόλτες  clap1
Θα περιμένουμε ανταποκρίσεις Very Happy
Maximos
Maximos
Admin


https://taxidiarides.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τέλη κυκλοφορίας 2016 - Σελίδα 7 Empty Απ: Τέλη κυκλοφορίας 2016

Δημοσίευση από tabbert Πεμ 1 Ιουν 2017 - 15:30

pilot έγραψε:Φίλοι μου επιτέλους πήρα τις πινακίδες και μπορώ να συνταξιδέψω μαζί σας! Στην εφορία αφού έκανα τη σχετική αίτηση κι έχοντας μαζί μου φωτοτυπία της νέας ασφάλειας αυτοκινήτου και το χαρτί της ακινησίας, μου έβγαζαν το ποσό που ήταν να πληρώσω. Λέω οτι είναι μαζί κι ένα τροχόσπιτο και πρέπει να μου βγάλετε και γι αυτό αναλογία ποσού. Η υπάλληλος μου λέει πως θα το βγάλω αυτό δεν υπάρχει.... Της είπα την ιστορία που ξέρετε για το τι μου είχε πει ο συγκεκριμένος υπάλληλος (είπα και το όνομά του) και μου είπε να πάω στον προϊστάμενο - αφού τον πήρε και τηλέφωνο - όπου δίπλα του ήταν και ο συγκεκριμένος υπάλληλος. Πήγα, μιλούσαμε ευγενικά μεταξύ μας κι αφού παιδεύτηκαν κι αυτοί, άκουσα τη μαγική λέξη: "Νάτο τροχόσπιτο με τάδε αριθμό ΑΚΙΝΗΤΟΠΟΙΗΜΕΝΟ!" Μετά υπήρχε μια διαδικασία πως θα περάσουν την αναλογία ποσού (για την ιστορία και ίσως βοηθήσει κι άλλους μου είπαν να θυμάμαι οτι είναι ο κωδικός 7) κι έτσι βγήκε κι άλλο χαρτί να πληρώσω 105€ η αναλογία του τροχόσπιτου (7+2 μήνες). Κι έτσι εδώ τελειώνει η ιστορία μας. Πάω να κοτσάρω γεια σας!!!
για να καταλαβω...αρχικα ειχες και αμαξι ακινητοποιημενο και τροχοσπιτο....οποτε πηρες πακετο και αναλογικα τελη για το αμαξι και για το τροχοσπιτο παραλληλα με πληρωμη αντιστοιχων τελων....
ο κωδικος 7 που αναφερεις αναγραφει για την αναλογια ποσου τελων για το αμαξι αλλα και για το τροχοσπιτο?
πηγα σημερα και μου ειπαν για το τροχοσπιτο ολο το ποσο 140 ευρα....
ξερω οτι η δημοσιευση ειναι περσινη και λεω μηπως ισχυει κατι για φετος.....

tabbert


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 7 από 7 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης