www.taxidiarides.gr
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Translate into your language
Πρόσφατα Θέματα
» Μπαταρία LiFePO4
από gsalonica Παρ 22 Μαρ 2024 - 7:42

» παροχη ρευματος τροχοσπιτου
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:43

» Τροχόσπιτα KABE
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:22

» Κόψιμο βασιλόπιτας 2024
από Ddimi Κυρ 25 Φεβ 2024 - 17:15

» Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα
από Batfalcon Πεμ 25 Ιαν 2024 - 12:50

» «Conte de Noël» ….μια νοσταλγική Χριστουγεννιάτικη ιστορία.
από Georgedim Κυρ 24 Δεκ 2023 - 9:11

» Πωλείται τροχοσκηνή Alpen Kreuzer Allure
από Antonioz Πεμ 27 Ιουλ 2023 - 9:04

» PDF ΜΕ ΤΑ CAMPING ΕΛΛΑΔΟΣ 2023
από Georgedim Τετ 26 Ιουλ 2023 - 9:47

» Τέλη κυκλοφορίας με το μήνα
από ktRinity Πεμ 20 Ιουλ 2023 - 14:32

» Σύνορα....
από Georgedim Τετ 19 Ιουλ 2023 - 19:07

» Πρόβλημα στη σίτα
από spyrosbhta Δευ 17 Ιουλ 2023 - 17:16

» Καλοκαίρι 2022 : οδοιπορικό σε Φρανκονία, ....Ρηνανία, ....Λουξεμβούργο, ....Αλσατία ....και Μέλανα Δρυμό.
από diamantino Τρι 4 Ιουλ 2023 - 19:59

» Επιτρέπεται η διανυκτέρευση μέσα σε οποιαδήποτε όχημα σε χώρους μη οργανωμενους ;
από Νικόλας Παρ 23 Ιουν 2023 - 13:33

» Αναζήτηση-αγορά αυτοκινούμενου
από yamaren Σαβ 17 Ιουν 2023 - 10:44

» Καλώς σας βρήκα
από Georgedim Σαβ 10 Ιουν 2023 - 23:35

» Καλό μήνα
από diamantino Δευ 5 Ιουν 2023 - 21:24

» Η ζωγραφιά μας...
από Georgedim Κυρ 4 Ιουν 2023 - 2:17

» Επιλογή ταξιδιάρικου τροχόσπιτου
από Georgedim Τετ 24 Μάης 2023 - 9:37

» Sygic πρόγραμμα πλοήγησης
από packman Δευ 22 Μάης 2023 - 19:05

» Ταχυθερμοσίφωνας υγραερίου στο τροχόσπιτο
από Georgedim Τετ 26 Απρ 2023 - 21:56

Η ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK
Ο ΚΑΙΡΟΣ
Like/Tweet/+1
About Us

Welcome to the forum www.taxidiarides.gr

Welcome to the forum  www.taxidiarides.gr

Για το camping ... τα ταξίδια ... και την καλή παρέα ...


Καλοκαίρι και πρώτο ταξίδι με ρυμουλκούμενο

+7
Georgedim
Masterless
Aigagros
Maximos
Γιωργάκος
tabbert
spyrosbhta
11 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Καλοκαίρι και πρώτο ταξίδι με ρυμουλκούμενο Empty Καλοκαίρι και πρώτο ταξίδι με ρυμουλκούμενο

Δημοσίευση από spyrosbhta Πεμ 8 Οκτ 2015 - 0:37

Μετά από καιρό επιστρέφω αφού βρήκα λίγο χρόνο...(τα κεφάλια μέσα το χειμώνα!!!) για την εμπειρία μας με τη ρυμούλκηση για πρώτη φορά.

Καταρχήν πήγαμε Χαλκιδική για 10-15 μέρες (2ο πόδι αρμενιστή και 1ο πόδι σάνη)

Μου άρεσε υπερβολικά η άδεια έλξης. Ότι ώρα θέλω, έρχομαι, φεύγω και δε δίνω λογαριασμό.

Βέβαια το πρώτο ταξίδι, (το να πάει χαλκιδική) το έκανα μόνος για να δω και την οδηγική συμπεριφορά του συρμού. Όλα καλά εκτός από μικρο-σκαμπανεβάσματα στους καταπληκτικούς δρόμους μας. Το τροχόσπιτο έκανε ελαφρώς τη βάρκα όχι δεξιά αριστερά αλλά μπρος πίσω.  (πάνω κάτω τον κοτσαδώρο και κατά συνέπεια το αμάξι πήγαινε κι αυτό πάνω κάτω ελαφρώς). Στο γυρισμό ήταν μικρότερο το πρόβλημα διότι ήμασταν και ελαφρύτεροι. Από θέμα ζυγίσματος είμασταν καλά περίπου 57 κιλά στον κοτσαδώρο.

Συμπέρασμα 1: Εύκολη οδήγηση αρκεί να έχεις στο νου σου το έξτρα πλάτος. Φυσικά πάνω από 80 δεν πήγαινα.

Βέβαια τα μικροπροβλήματα δεν έλειψαν...

α) Όταν μετακινήθηκα από ένα μέρος σε άλλο 2 κλιψάκια στήριξης της τροχοσκηνής έσπασαν (καμμένα από τον ήλιο). Ευτυχώς το είχαμε δει και είχα μαζί μου ανταλλακτικά και το διόρθωσα.

β) Μετά από ένα 24ωρο λειτουργίας του ψυγείου με 220 δεν έλεγε να κρυώσει... Το γύρισα για  ένα 24ωρο στο υγραέριο να πάρει τα πάνω του και έγινε αρκετά πιο κρύο. Μετά ξανά στα 220. Ο καιρός δε βοηθούσε (κάυσωνας) επίσης. Με τη βοήθεια και παγωμένων μπουκαλιών κάναμε τη δουλειά μας. Το περίεργο είναι πως ενώ ζεστός αέρας έβγαινε δεν άκουγα ανεμιστήρα...μπορεί να έχει καεί....δεν το έψαξα

γ)Τέλος αυτό που δε μου άρεσε είναι πως 2 φορές είχα θέμα με τη χούφτα. 1 από τις φορές που το κότσαρα δυσκολεύτηκα και 1 από τις φορές που το ξεκότσαρα δυσκολεύτηκα πολύ και μάλιστα όχι την πρώτη φορά. Δλδ κολούσε ο μοχλός της χούφτας Φταίω κι εγώ που όλο το χειμώνα το είχα εκτεθημένο στη βροχή... Ξέρετε μήπως πως μπορώ να το λιπάνω;

Για το τέλος άφησα τα καλύτερα. Ότι και να έγινε περάσαμε καταπληκτικά και αυτό είναι που μας έμεινε πάνω από όλα. Τα υπόλοιπα και παραπάνω αρνητικά είναι σκόρπιες σκέψεις που με το ζόρι τις θυμάμαι. Μακάρι το καλοκαίρι να κρατούσε παραπάνω...!
spyrosbhta
spyrosbhta


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Καλοκαίρι και πρώτο ταξίδι με ρυμουλκούμενο Empty Απ: Καλοκαίρι και πρώτο ταξίδι με ρυμουλκούμενο

Δημοσίευση από spyrosbhta Πεμ 8 Οκτ 2015 - 0:43

Θυμήκα και μια πατέντα αλλά δεν την χρησιμοποίησα πολύ γιατί ήθελα τον ανεμιστήρα. Ναι ακριβώς, έβαλα το επιδαπέδιο ανεμιστήρα στις γρύλλιες του ψυγείου. Αφήστε τα ανεμιστηράκια στην άκρη!!!
spyrosbhta
spyrosbhta


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Καλοκαίρι και πρώτο ταξίδι με ρυμουλκούμενο Empty Απ: Καλοκαίρι και πρώτο ταξίδι με ρυμουλκούμενο

Δημοσίευση από tabbert Πεμ 8 Οκτ 2015 - 9:38

kai του χρονου σπυρο (εκτος και αν προκυψει κατι εκτακτο δυσκολο με τους 300 αλητες που εχου μπλεξει)
το πιο σημαντικο για μενα είναι να δεις την χουφτα με τα προβλήματα που εντοπισεες για να εισε σιγουρος ότι θα εισε οκ σε ρυμουλκηση

tabbert


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Καλοκαίρι και πρώτο ταξίδι με ρυμουλκούμενο Empty Απ: Καλοκαίρι και πρώτο ταξίδι με ρυμουλκούμενο

Δημοσίευση από Γιωργάκος Πεμ 8 Οκτ 2015 - 11:18

Σπύρο δεν θα σου πω και χρόνου γιατί οι διακοπές με το τροχόσπιτο είναι για όλο το χρόνο ……
Να είστε καλά και να απολαμβάνετε όσο περισσότερο μπορείτε το τροχόσπιτο σας .

spyrosbhta έγραψε:Από θέμα ζυγίσματος είμασταν καλά περίπου 57 κιλά στον κοτσαδώρο.

Εγώ για να μην έχω σκαμπανεβάσματα όπως λες στο κοτσαδόρο θέλω το βάρος στον κοτσαδόρο να είναι από 65 έως  70 Kg.  

Και τα αμορτισέρ του αυτ/του θα πρέπει να είναι σε καλή κατάσταση ειδικά τα πίσω.

spyrosbhta έγραψε:
γ)Τέλος αυτό που δε μου άρεσε είναι πως 2 φορές είχα θέμα με τη χούφτα. 1 από τις φορές που το κότσαρα δυσκολεύτηκα και 1 από τις φορές που το ξεκότσαρα δυσκολεύτηκα πολύ και μάλιστα όχι την πρώτη φορά. Δλδ κολούσε ο μοχλός της χούφτας Φταίω κι εγώ που όλο το χειμώνα το είχα εκτεθημένο στη βροχή... Ξέρετε μήπως πως μπορώ να το λιπάνω;

Το προηγούμενο τροχόσπιτο μου που δεν είχε σταμπιλιζατέρ  ψέκαζα το μηχανισμό της χούφτας με W40.

Αν έχεις όμως σταμπιλιζατέρ μην την ψεκάσεις .

Έχε υπ' οψιν σου ότι είναι πιο εύκολο το κοτσάρισμα και ξεκοτσάρισμα όταν το τροχόσπιτο και το αυτ/το είναι σε ευθεία .
Γιωργάκος
Γιωργάκος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Καλοκαίρι και πρώτο ταξίδι με ρυμουλκούμενο Empty Απ: Καλοκαίρι και πρώτο ταξίδι με ρυμουλκούμενο

Δημοσίευση από Maximos Πεμ 8 Οκτ 2015 - 16:03

Σπύρο, σ' ευχαριστούμε, που μοιράστηκες μαζί μας, την πρώτη σου τροχοσπιτίσια εξόρμηση.
Όπως είδες, με το ... βάπτισμα του πυρός, το θέμα της ρυμούλκησης, δεν έχει και δεν θέλει φόβο.
Μόνο σεβασμό και ηρεμία, όλα τα υπόλοιπα, μαζί με την εμπειρία που θα αποκτάς με τον καιρό,
θα τα βρίσκεις όλο και πιο εύκολα, όλο και πιο απολαυστικά.

Όσον αφορά τώρα στις διαπιστώσεις σου.
Το πάνω κάτω του τροχόσπιτου, ίσως να οφείλεται και στην πίσω ανάρτηση του αυτοκινήτου.
Μια κάπως πιο ενισχυμένη ανάρτηση, θα περιορίσει, αν όχι λύσει το πρόβλημα.
Βέβαια, καλό είναι πριν από κάθε ταξίδι, να ζυγίζεις το τροχόσπιτο, για να είσαι σίγουρος.
Για την χούφτα, σου απάντησε κι ο Γιώργος, η απλή λιπαίνεται, το σταμπιλιζατέρ ποτέ ...
... και κυρίως, να μην υπάρξει λιπαντικό στο σημείο που "κουμπώνει" με την μπίλια του κοτσαδόρου.
Το κόλπο με τον επιδαπέδιο ανεμιστήρα, κάνει δουλειά όπως είπες ... αρκεί να έχεις δύο ... !
Σε μεγάλες εξωτερικές θερμοκρασίες, όπως είναι στα δικά μας καλοκαίρια, μην περιμένεις και πολλά.
Θα έχεις διαβάσει και σε άλλα σημεία του φόρουμ μας, αρκετά παράπονα σχετικά με το ψυγείο, από πολλούς ...
... συνεπώς δεν είσαι ο μόνος, οπότε υπομονή.
Όπου είναι δυνατόν, φρόντιζε το ψυγείο, να μην έχει ανατολικό ή δυτικό προσανατολισμό.
Προτιμότερο είναι να βλέπει προς τον Βορρά.

Όπως και να 'χει ... καλή συνέχεια
Very Happy
Maximos
Maximos
Admin


https://taxidiarides.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Καλοκαίρι και πρώτο ταξίδι με ρυμουλκούμενο Empty Απ: Καλοκαίρι και πρώτο ταξίδι με ρυμουλκούμενο

Δημοσίευση από Aigagros Πεμ 8 Οκτ 2015 - 16:39

Πάντα τέτοια και καλύτερα!
Έχω παρατηρήσει ότι το πάνω κάτω γίνεται εάν τοποθετείς μεγάλο βάρος όχι κοντά στον άξονα, αλλά μπροστά και πίσω στο τροχόσπιτο.
Γιώργο, εννοείς να λιπαίνει το μηχανισμό της χούφτας αλλά όχι εκεί που ασφαλίζει η μπίλια του κοτσαδόρου, σωστά;
Aigagros
Aigagros


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Καλοκαίρι και πρώτο ταξίδι με ρυμουλκούμενο Empty Απ: Καλοκαίρι και πρώτο ταξίδι με ρυμουλκούμενο

Δημοσίευση από Γιωργάκος Πεμ 8 Οκτ 2015 - 16:44

Aigagros έγραψε:
Γιώργο, εννοείς να λιπαίνει το μηχανισμό της χούφτας αλλά όχι εκεί που ασφαλίζει η μπίλια του κοτσαδόρου, σωστά;

Όχι Γιώργο στο δικό σου τροχόσπιτο και γενικά τα τροχόσπιτα που έχουν σταμπιλιζατέρ "φερμουίτ στη χούφτα" δεν λιπαίνουμε πουθενά το μηχανισμό της "χούφτας"
Γιωργάκος
Γιωργάκος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Καλοκαίρι και πρώτο ταξίδι με ρυμουλκούμενο Empty Απ: Καλοκαίρι και πρώτο ταξίδι με ρυμουλκούμενο

Δημοσίευση από Masterless Πεμ 8 Οκτ 2015 - 19:57

Σπύρο, καλή συνέχεια:
Η αρχή, το ήμισυ του παντός!
Masterless
Masterless


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Καλοκαίρι και πρώτο ταξίδι με ρυμουλκούμενο Empty Απ: Καλοκαίρι και πρώτο ταξίδι με ρυμουλκούμενο

Δημοσίευση από Georgedim Παρ 9 Οκτ 2015 - 13:58

Masterless έγραψε:Σπύρο, καλή συνέχεια:
Η αρχή, το ήμισυ του παντός!

Ο Νίκος τα είπε όλα !!!
+ 1.000

Όσο για ...τις δυσκολίες-διαπιστώσεις σου Σπύρο, ...οι "ειδικοί" θα απαντήσουν σε όλες σου τις απορίες Very Happy Very Happy Very Happy .
Georgedim
Georgedim
Admin


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Καλοκαίρι και πρώτο ταξίδι με ρυμουλκούμενο Empty Απ: Καλοκαίρι και πρώτο ταξίδι με ρυμουλκούμενο

Δημοσίευση από gsalonica Παρ 9 Οκτ 2015 - 19:49

Καλή συνέχεια και επιμονή, η πείρα έρχεται με την εξάσκηση. Τα "γούστα" είναι μπροστά.
gsalonica
gsalonica


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Καλοκαίρι και πρώτο ταξίδι με ρυμουλκούμενο Empty Απ: Καλοκαίρι και πρώτο ταξίδι με ρυμουλκούμενο

Δημοσίευση από caminador Παρ 9 Οκτ 2015 - 22:13

Εύχομαι να είσαστε καλά και να απολαμβάνετε το τροχόσπιτό σας για πολλά-πολλά καλοκαίρια και όχι μόνο.
caminador
caminador


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Καλοκαίρι και πρώτο ταξίδι με ρυμουλκούμενο Empty Απ: Καλοκαίρι και πρώτο ταξίδι με ρυμουλκούμενο

Δημοσίευση από antreas hobby Σαβ 10 Οκτ 2015 - 10:58

Συνέχισε τις αποδράσεις και τον χειμώνα άλλα ....... πρώτα την χούφτα
εγώ ανοίγω το ψυγείο όταν το κοτσάρω στα 12v  και όταν φτάνω είναι έτυμο φυσικά στην διαδρομή μου ψύχει τα τρόφιμα και αερίζεται από την κίνηση στον δρόμο. 
Καλή συνέχεια  και τον χειμώνα που είναι πιο μεγάλη η απόλαυση .
antreas hobby
antreas hobby


http://www.netcomms.eu

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Καλοκαίρι και πρώτο ταξίδι με ρυμουλκούμενο Empty Απ: Καλοκαίρι και πρώτο ταξίδι με ρυμουλκούμενο

Δημοσίευση από ktRinity Δευ 12 Οκτ 2015 - 20:43

Και εγώ φέτος έκανα την πρώτη μου εκδρομή οδηγώντας ο ίδιος Σπύρο οπότε καλή μας αρχή!
Την ίδια πατέντα με τον ανεμιστήρα κάτω από το ψυγείο χρησιμοποιούσα όταν έφευγα από το τροχόσπιτο πιό πολύ για να.. βοηθήσω την κατάσταση!!
ktRinity
ktRinity


http://www.quattroadvertising.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Καλοκαίρι και πρώτο ταξίδι με ρυμουλκούμενο Empty Απ: Καλοκαίρι και πρώτο ταξίδι με ρυμουλκούμενο

Δημοσίευση από spyrosbhta Πεμ 15 Οκτ 2015 - 1:10

Γιώργος Δασκαλό έγραψε:
Έχε υπ' οψιν σου ότι είναι πιο εύκολο το κοτσάρισμα και ξεκοτσάρισμα όταν το τροχόσπιτο και το αυτ/το είναι σε ευθεία .

Η αλήθεια είναι πως δεν ήταν σίγουρα σε ευθεία και τις 2 φορές που δυσκολεύτηκα...

Ευχαριστώ και καλή συνέχεια σε όλους!
spyrosbhta
spyrosbhta


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης