www.taxidiarides.gr
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Translate into your language
Πρόσφατα Θέματα
» Μπαταρία LiFePO4
από gsalonica Παρ 22 Μαρ 2024 - 7:42

» παροχη ρευματος τροχοσπιτου
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:43

» Τροχόσπιτα KABE
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:22

» Κόψιμο βασιλόπιτας 2024
από Ddimi Κυρ 25 Φεβ 2024 - 17:15

» Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα
από Batfalcon Πεμ 25 Ιαν 2024 - 12:50

» «Conte de Noël» ….μια νοσταλγική Χριστουγεννιάτικη ιστορία.
από Georgedim Κυρ 24 Δεκ 2023 - 9:11

» Πωλείται τροχοσκηνή Alpen Kreuzer Allure
από Antonioz Πεμ 27 Ιουλ 2023 - 9:04

» PDF ΜΕ ΤΑ CAMPING ΕΛΛΑΔΟΣ 2023
από Georgedim Τετ 26 Ιουλ 2023 - 9:47

» Τέλη κυκλοφορίας με το μήνα
από ktRinity Πεμ 20 Ιουλ 2023 - 14:32

» Σύνορα....
από Georgedim Τετ 19 Ιουλ 2023 - 19:07

» Πρόβλημα στη σίτα
από spyrosbhta Δευ 17 Ιουλ 2023 - 17:16

» Καλοκαίρι 2022 : οδοιπορικό σε Φρανκονία, ....Ρηνανία, ....Λουξεμβούργο, ....Αλσατία ....και Μέλανα Δρυμό.
από diamantino Τρι 4 Ιουλ 2023 - 19:59

» Επιτρέπεται η διανυκτέρευση μέσα σε οποιαδήποτε όχημα σε χώρους μη οργανωμενους ;
από Νικόλας Παρ 23 Ιουν 2023 - 13:33

» Αναζήτηση-αγορά αυτοκινούμενου
από yamaren Σαβ 17 Ιουν 2023 - 10:44

» Καλώς σας βρήκα
από Georgedim Σαβ 10 Ιουν 2023 - 23:35

» Καλό μήνα
από diamantino Δευ 5 Ιουν 2023 - 21:24

» Η ζωγραφιά μας...
από Georgedim Κυρ 4 Ιουν 2023 - 2:17

» Επιλογή ταξιδιάρικου τροχόσπιτου
από Georgedim Τετ 24 Μάης 2023 - 9:37

» Sygic πρόγραμμα πλοήγησης
από packman Δευ 22 Μάης 2023 - 19:05

» Ταχυθερμοσίφωνας υγραερίου στο τροχόσπιτο
από Georgedim Τετ 26 Απρ 2023 - 21:56

Η ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK
Ο ΚΑΙΡΟΣ
Like/Tweet/+1
About Us

Welcome to the forum www.taxidiarides.gr

Welcome to the forum  www.taxidiarides.gr

Για το camping ... τα ταξίδια ... και την καλή παρέα ...


Ψυγειο

+20
giannisfree
Νικόλας Μητσόπουλος
kukosg
triptec
traveller
ktRinity
vzol48
panos
Πτέραρχος
Aigagros
caminador
Scout
sudwind
Georgedim
Γιωργάκος
ladakias
Patrinos
Maximos
tabbert
Batfalcon
24 απαντήσεις

Σελίδα 2 από 9 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Ψυγειο - Σελίδα 2 Empty Απ: Ψυγειο

Δημοσίευση από Georgedim Κυρ 24 Αυγ 2014 - 18:38

Και ένας .."διπλός" σχοινοβελός για κάννη όπλου, κάνει πολλή καλή δουλειά.

Εγώ τέτοιον χρησιμοποιώ για την καμινάδα. Την καθαρίζω μια φορά το χρόνο (συνήθως μετά περατεταμένη αχρησία).

Τάκη πολύ κατατοπιστικά τα video  yes
Georgedim
Georgedim
Admin


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ψυγειο - Σελίδα 2 Empty Απ: Ψυγειο

Δημοσίευση από Scout Κυρ 24 Αυγ 2014 - 18:46

Καλησπέρα,  Very Happy 
φέτος για καλή μου τύχη στο διπλανό αυτοκινούμενο ηταν ενα παλικαράκι που η δουλειά του ειχε σχέση με ψυγεία υγραερίου... αφου λοιπόν καθαρίσαμε μαζί το μπέκ... ηρθε η ώρα του σωλήα που βρίσκεται ο αυλος με το σπιράλ... Ε λοιπόν ειναι απίστευτο !!!! Ειδα βελτίωση μεχρι και 60% μετά το καθάρισμα.... και ο τρόπος ? απλουστατος.... πέρασε ενα σκοινί.... εκανε ενα κομπο και απλά το πέρασε πανω κατω καμμιά δεκαριά φορές..βγάζοντας όλη την καρβουνιλα που πίά ειχε γίνει μόνωση με αποτέλεσμα ναμην αποδιδει οπως πρεπει...α και μή ξεχασετε ενα καλό πλυσιμο τον σπιράλ....

Το παλιό ταπεινό Electrolux κανει παγάκια ευκολα ανετα στην μικρή του κατάψυξη... και πήρε και παράταση ζωής !!!

Υ.Γ. Fan εχουν τοποθετηθεί απο την πρώτη στιγμή με λαστιχένιες βασεις και δουλευαν και τις 17 ημέρες που ελειψα ανελειπώς !!!
Scout
Scout


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ψυγειο - Σελίδα 2 Empty Απ: Ψυγειο

Δημοσίευση από sudwind Κυρ 24 Αυγ 2014 - 19:01

Scout έγραψε:Καλησπέρα,  Very Happy 
φέτος για καλή μου τύχη στο διπλανό αυτοκινούμενο ηταν ενα παλικαράκι που η δουλειά του ειχε σχέση με ψυγεία υγραερίου... αφου λοιπόν καθαρίσαμε μαζί το μπέκ... ηρθε η ώρα του σωλήα που βρίσκεται ο αυλος με το σπιράλ... Ε λοιπόν ειναι απίστευτο !!!! Ειδα βελτίωση μεχρι και 60% μετά το καθάρισμα.... και ο τρόπος ? απλουστατος.... πέρασε ενα σκοινί.... εκανε ενα κομπο και απλά το πέρασε πανω κατω καμμιά δεκαριά φορές..βγάζοντας όλη την καρβουνιλα που πίά ειχε γίνει μόνωση με αποτέλεσμα ναμην αποδιδει οπως πρεπει...α και μή ξεχασετε ενα καλό πλυσιμο τον σπιράλ....

Το παλιό ταπεινό Electrolux κανει παγάκια ευκολα ανετα στην μικρή του κατάψυξη... και πήρε και παράταση ζωής !!!

Υ.Γ. Fan εχουν τοποθετηθεί απο την πρώτη στιγμή με λαστιχένιες βασεις και δουλευαν και τις 17 ημέρες που ελειψα ανελειπώς !!!
 yes  yes  yes
sudwind
sudwind


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ψυγειο - Σελίδα 2 Empty Απ: Ψυγειο

Δημοσίευση από Batfalcon Κυρ 24 Αυγ 2014 - 22:26

Αύριο, αν δεν έχει τον ίδιο καύσωνα, θα ασχοληθώ με το θέμα διεξοδικά.
Στις παραπάνω φωτό, δεν είπε κανείς, πως βλέπετε το μέγεθος και το χρώμα της φλόγας;
Batfalcon
Batfalcon


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ψυγειο - Σελίδα 2 Empty Απ: Ψυγειο

Δημοσίευση από ladakias Κυρ 24 Αυγ 2014 - 22:50

Batfalcon έγραψε:Αύριο, αν δεν έχει τον ίδιο καύσωνα, θα ασχοληθώ με το θέμα διεξοδικά.
Στις παραπάνω φωτό, δεν είπε κανείς, πως βλέπετε το μέγεθος και το χρώμα της φλόγας;

μιχαλη δες τα βιντεο .απο την γριλια του εξαερισμου ,και σε μερικα απο ενα γυαλακι στο κατω μερος ΜΕΣΑ στο ψυγειο
ladakias
ladakias


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ψυγειο - Σελίδα 2 Empty Απ: Ψυγειο

Δημοσίευση από Batfalcon Κυρ 24 Αυγ 2014 - 23:52

Στα video δεν βλέπω να καίει η φλόγα! Εγω ρωτάω στις δικές μου φωτό (στην προηγούμενη σελίδα), πως κρίνετε το μέγεθος της φλόγας, σε σύγκριση με τα δικά σας
Batfalcon
Batfalcon


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ψυγειο - Σελίδα 2 Empty Απ: Ψυγειο

Δημοσίευση από Maximos Δευ 25 Αυγ 2014 - 10:54

Μιχάλη, χωρίς να είμαι τεχνικός, από όσο μπορώ να καταλάβω από τις φωτογραφίες,
νομίζω, ότι είναι εντάξει.

Επίσης, τον ρυθμιστή του ψυγείου, τον έχω πάντα στο μέγιστο.
Το θέμα της κάπνας, το έχω ακούσει από πολύ κόσμο, απλά δεν το έχω "επιχειρήσει" ...
Μάλλον ήρθε η ώρα, από όσο καταλαβαίνω ...  Wink 
Maximos
Maximos
Admin


https://taxidiarides.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ψυγειο - Σελίδα 2 Empty Απ: Ψυγειο

Δημοσίευση από Batfalcon Δευ 25 Αυγ 2014 - 12:01

Μαξιμε, θερμομετρο στο ψυγειο εχεις;
Batfalcon
Batfalcon


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ψυγειο - Σελίδα 2 Empty Απ: Ψυγειο

Δημοσίευση από Maximos Δευ 25 Αυγ 2014 - 15:25

Batfalcon έγραψε:Μαξιμε, θερμομετρο στο ψυγειο εχεις;
Μιχάλη ... έχω διάφορα θερμόμετρα, τα οποία εναλλάσσω ... !
Παρατηρώ τη θερμοκρασία στο πρώτο ράφι και στην κατάψυξη.
Το ψυγείο είναι  Electrolux με αρκετά χρονάκια στην πλάτη του, σε λίγο θα φτάσει τα 30 (... χρόνια !).
Σε χαμηλές θερμοκρασίες περιβάλλοντος, αποδίδει φανταστικά ... [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] ...
... σε θερμότερα κλίματα, υπολειτουργεί σχετικά και το ενισχύω με διάφορα τρικ (παγωμένα μπουκάλια νερού κλπ).
Με τα ανεμιστηράκια που έβαλα, έχω δει βελτίωση.

Στο επόμενο διάστημα, θα βρώ χρόνο, να καταπιαστώ και με τον καθαρισμό της καμινάδας.  
Maximos
Maximos
Admin


https://taxidiarides.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ψυγειο - Σελίδα 2 Empty Απ: Ψυγειο

Δημοσίευση από ladakias Δευ 25 Αυγ 2014 - 17:50

μιχαλη η φλογα μαλλον ειναι καλη απο οτι βλεπω.θελει καθαρισμα με κατι τετοιο.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
ladakias
ladakias


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ψυγειο - Σελίδα 2 Empty Απ: Ψυγειο

Δημοσίευση από Batfalcon Δευ 25 Αυγ 2014 - 20:18

@ Μαξιμος

Tα ανεμιστήρια τα βρήκα έτοιμα τοποθετημένα και λειτουργούντα με 2 διακόπτες ξεχωριστούς, αναλόγως με το πόσα θές να δουλεύουν. (Συνολικά είναι 5). Θερμοστάτης δεν υπάρχει. Η λειτουργία γίνεται χεράτα και ουσιαστικά μόνο το βράδυ με την απόλυτη ησυχία της νύχτας, όταν πέσει κανεις να κοιμηθεί, ΙΣΩΣ να τα ακούσει, (αν δεν έχει πιεί τις ανάλογες παγωμένες η το ανάλογο τσίπουρο).

@ Ladakias

Στις 17:00 το ξαναέβαλα μπρος (με υγραέριο πάντα), αφού έλυσα και καθάρισα ότι περιγράφουν τα βιντεάκια πιο πάνω.
Αξίζει να σημειωθεί ότι, ο καυστήρας ΔΕΝ είχε βρώμα. Επίσης, η καμινάδα έχει στο επάνω της μέρος, μέσα της, κρεμασμένο από ένα γάντζο, μιά έλικα. Ενα ελασμα ελικοειδούς μορφής, που εκτείνεται κατά μήκος της καμινάδας, πιθανολογώ σαν φλογοκρύπτης, η πιθανόν για να αναγκάζει τον ζεστό αέρα να στροβιλίζεται μέσα στην καμινάδα, έτσι ώστε να καθυστερεί να βγει προς τα επάνω, αποδίδοντας έτσι μεγαλύτερη ενέργεια στο περιβάλλον του, ζεσταίνοντας δλδ με μεγαλύτερη απόδοση.

Μέσα στην καμινάδα, έβαλα το δάχτυλό μου, αλλά ΔΕΝ ΒΡΗΚΑ ίχνος καπνιάς!!!

Οταν μπήκε σε λειτουργία, το περιβάλλον μέσα στο στο τροχόσπιτο είχε 34,5 C. Σε 1 ώρα λειτουργίας η θερμοκαρασία του ψυγείου έπεσε ΜΟΝΟ 4 C και είχε μέσα του 30.
Αντικατέστησα την φιάλη του υγραερίου που είχα, (μίγμα, πράσινη μπουκάλα 10 kg FGAS), με μία μισή που είχα στο BBQ στο σπίτι, (μπλέ Πετρογκαζ).

Στην επόμενη ώρα το ψυγείο πήγε στους 23 και στην 1/2 ώρα που σκάλιζα και γύρναγα ένα γύρω, έπεσε στους 22. Shocked

Ακόμη δεν είμαι σε θέση να βγάλω ασφαλή συμπεράσματα, έχω όμως την αίσθηση ότι το εν λόγω υγραέριο του Φαρμάκη (Γιάννενα), δεν αποδίδει όπως πρέπει. ΙΣΩΣ θα έπρεπε να πάρω προπάνιο τελικά, αφού διαπίστωσα σήμερα, (κατόπιν εορτής), ότι το regulator είναι προδιαγεγραμμένο για προπάνιο. Crying or Very sad
Batfalcon
Batfalcon


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ψυγειο - Σελίδα 2 Empty Απ: Ψυγειο

Δημοσίευση από Maximos Δευ 25 Αυγ 2014 - 21:07

@ Μιχάλη ...
Τα ανεμιστηράκια είναι καλό που υπάρχουν ... αλλά τα πέντε σε αριθμό τα θεωρώ υπερβολικά ...
Καλό θα είναι να λειτουργούν και αυτόματα, με θερμοδιακόπτη,
όταν η θερμοκρασία της ψήκτρας, ανέβει πάνω από κάποιους βαθμούς ... πχ. 60ο C.
Θα "ανοίγουν" και θα "κλείνουν" μόνα τους, αυτόματα.

Για παράδειγμα, μπορεί εσύ να λείπεις την ώρα που θα έχει ανεβασμένη θερμοκρασία ...
... ενώ πάλι το βράδυ, συνήθως δεν ενεργοποιούνται, καθόσον η θερμοκρασία είναι πιό χαμηλή.
Τουλάχιστον έτσι γίνεται με τα δικά μου.  
Maximos
Maximos
Admin


https://taxidiarides.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ψυγειο - Σελίδα 2 Empty Απ: Ψυγειο

Δημοσίευση από Batfalcon Δευ 25 Αυγ 2014 - 21:15

Update 21:00 (4 ωρες λειτουργίας). Το ψυγείο έχει 18,8 το δωμάτιο 31,5.
Batfalcon
Batfalcon


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ψυγειο - Σελίδα 2 Empty Απ: Ψυγειο

Δημοσίευση από Batfalcon Δευ 25 Αυγ 2014 - 22:37

Update 22:30 (5,5 ώρες λειτουργίας) Ψυγείο 16 δωμάτιο 30
Batfalcon
Batfalcon


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ψυγειο - Σελίδα 2 Empty Απ: Ψυγειο

Δημοσίευση από caminador Δευ 25 Αυγ 2014 - 22:57

Το πρόβλημα με τα ψυγεία μας είναι εκτός το θερμό περιβάλον το ανοιγόκλειμα της πόρτας, κάθε φορά αδειάζει ο ψυχρός αέρας και άντε πάλι από την αρχή. Όταν είμασταν σκηνόβιοι έιχα ένα ψυγείο camping gaz  με την πόρτα από πάνω και είχε πολύ καλή απόδοση και το καλοκαίρι. Τώρα ξεκινώ το ψυγείο 2-3 ημέρες πρίν φύγουμε βάζω και μέσα ότι μπορώ αφού τα έχω πρώτα παγώσει στο ψυγείο του σπιτιού και δέν ανοίγω καθόλου την πόρτα έτσι παγώνουν καλά τα τοιχώματα του ψυγείου, ελέγχω την θερμοκρασία μετά από 24 ώρες και όταν πέσει ζόρι ανοίγω και το πορτάκι της κατάψυξης. Όμως έχω πολλά χρόνια να κυκλοφορήσω το τροχόσπιτο Ιούλιο-Αυγουστο και τη βολεύω την κατάσταση. Καλό θα ήταν ένα έξτρα φορητό ψυγείο 12-220V-γκαζιού που ανάφερα πιο πάνω για περισότερο χώρο και λιγότερα ανοιγοκλήματα της πόρτας του ψυγείου του τροχοσπίτου, η πόρτα του φορητού ψυγείου ανοίγει από πάνω και όσες φορές να την ανοίξεις  ο κρύος αέρας δεν φεύγει από μέσα.
caminador
caminador


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ψυγειο - Σελίδα 2 Empty Απ: Ψυγειο

Δημοσίευση από Batfalcon Τρι 26 Αυγ 2014 - 0:10

Update 00:00 (7 ώρες λειτουργίας). Ψυγείο 13, δωμάτιο 27.
Θα το αφήσω όλη νύχτα και αύριο βλέπουμε.
Batfalcon
Batfalcon


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ψυγειο - Σελίδα 2 Empty Απ: Ψυγειο

Δημοσίευση από Batfalcon Τρι 26 Αυγ 2014 - 10:15

Update 09:00 (16 ωρες λειτουργίας) Ψυγείο 8,8, δωμάτιο δεν είδα wall
Batfalcon
Batfalcon


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ψυγειο - Σελίδα 2 Empty Απ: Ψυγειο

Δημοσίευση από Γιωργάκος Τρι 26 Αυγ 2014 - 10:43

Μιχάλη ένα ψυγείο αμμωνίας δεν έχει την απόδοση που έχει ένα ψυγείο με συμπιεστή (σαν αυτό που έχεις στο σπίτι).

Εγώ που θέλω κρύες τις μπύρες μου έχω βρει αυτή τη λύση.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Γιωργάκος
Γιωργάκος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ψυγειο - Σελίδα 2 Empty Απ: Ψυγειο

Δημοσίευση από Batfalcon Τρι 26 Αυγ 2014 - 11:25

Λύση για τις κρύες (κατεψυγμένες) μπύρες έχω, το WAECO. Απλά ψάχνω μήπως υπάρχει μειωμένη απόδοση σε αυτό του τροχοσπίτου.
Παραθέτω δε όλες τις μετρήσεις, ώστε να τις δείτε και να με βοηθήσετε σε σχέση με τα δικά σας.

Update 11:00 (18 ώρες λειτουργίας) Ψυγείο 8,2, Δωμάτιο 32,7
Batfalcon
Batfalcon


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ψυγειο - Σελίδα 2 Empty Απ: Ψυγειο

Δημοσίευση από Georgedim Τρι 26 Αυγ 2014 - 14:41

Μιχάλη τις μετρήσεις που παραθέτεις, θα τις χαρακτήριζα ..."φυσιολογικές".

Τις νυκτερινές ώρες όπου η θερμοκρασία περιβάλλοντος είναι χαμηλότερη και το ψυγείο δεν ανοιγοκλείνει, η θερμοκρασία που μέτρησες είναι ....καλή.

Και το δικό μου που ελέγχω με το θερμόμετρο (στο πάνω ράφι, κοντά στη πόρτα) αυτή τη θερμοκρασία δείχνει (6-8 βαθμούς Κελσίου το πρωϊ, που ανεβαίνει στους 9-10 βαθμούς τις πάρα πολύ ζεστές ώρες (38-40 βαθμούς θερμοκρασία περιβάλλοντος) και με συχνό ανοιγόκλειμα, από τα παιδιά).

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Μια καλή λύση, ....που σε εμάς δουλεύει, είναι να καταψύχεις 2-3 μπουκάλια νερό το βράδυ και να τα τοποθετείς στη συντήρηση το πρωϊ. Έτσι καταφέρναμε να διατηρείται η πρωϊνή θερμοκρασία των 6-7 βαθμών όλη μέρα και εφ' όσον η θερμοκρασία περιβάλλοντος δεν ξεπερνούσε τους 35-36 βαθμούς.

Δυστυχώς τα ψυγεία απορρόφησης έχουν αυτό το μειονέκτημα της "μη καλής απόδοσης", ....με υψηλές εξωτερικές θερμοκρασίες και όταν ....είναι "φορτωμένα" με πολλά τρόφιμα.
Georgedim
Georgedim
Admin


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 2 από 9 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης