Translate into your language
Πρόσφατα Θέματα
» Απεγκλωβισμός από τη λάσπη
από caminador Σήμερα στις 19:40

» Συρματόσχοινο ασφαλείας - ακινητοποίησης ρυμουλκού
από krokodeilos Σήμερα στις 11:45

» Σκωτζέζικο ασανσέρ ποταμόπλοιων !!!
από vzol48 Χθες στις 17:23

» Ακραία δοκιμασία τροχόσπιτου
από Batfalcon Κυρ 18 Νοε 2018 - 19:28

» Για να γελάμε. Ανέκδοτα και άλλα videoαστεία .
από Γιωργάκος Κυρ 18 Νοε 2018 - 19:11

» Περιφέρεια ΠΑΦΟΥ 2018 με τη ματιά του caminador.
από Patrinos Κυρ 18 Νοε 2018 - 19:06

» ΔΕΗ: Ηλεκτρονικά οι λογαριασμοί – Επιβάρυνση ένα ευρώ στους έγχαρτους
από Patrinos Κυρ 18 Νοε 2018 - 19:03

» Λιβαδειά
από Patrinos Κυρ 18 Νοε 2018 - 18:59

» Χριστούγεννα - Πρωτοχρονιά σε λίμνη με τροχόσπιτο
από Patrinos Κυρ 18 Νοε 2018 - 18:54

» μπριζα τροχοσπιτου
από ladakias Σαβ 17 Νοε 2018 - 23:20

» Διαδικτυακή πλατφόρμα για τις ελληνικές παραλίες
από caminador Πεμ 15 Νοε 2018 - 19:36

» Δοκιμασία αξιολόγησης κινδύνου Σακχαρώδη Διαβήτη
από caminador Πεμ 15 Νοε 2018 - 19:24

» Ένα ιδιαίτερο τροχόσπιτο
από friar Τετ 14 Νοε 2018 - 22:41

» Μια πρωτη προσεγγιση για εξωτερικο
από gsalonica Τετ 14 Νοε 2018 - 9:43

» Suzuki New Vitara Micro Camper.
από gsalonica Τετ 14 Νοε 2018 - 9:40

» Έκθεση Αυτοκινήτου "Αυτοκίνηση 2018"
από Batfalcon Τρι 13 Νοε 2018 - 18:57

» Opel Vivaro 1.9D μετατροπη για καμπινγκ.
από Georgedim Κυρ 11 Νοε 2018 - 21:12

» Φωτογραφίες άσχετες αλλά ωραίες
από caminador Πεμ 8 Νοε 2018 - 20:09

» starckeman 470pe 2002
από ladakias Πεμ 8 Νοε 2018 - 20:06

» Νέοι ποδηλατόδρομοι στην Αθήνα.
από Georgedim Τετ 7 Νοε 2018 - 20:39

Η ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK
Ο ΚΑΙΡΟΣ
Like/Tweet/+1
Κοινωνική Δικτύωση

Κοινωνική Δικτύωση digg  Κοινωνική Δικτύωση delicious  Κοινωνική Δικτύωση reddit  Κοινωνική Δικτύωση slashdot  Κοινωνική Δικτύωση yahoo  Κοινωνική Δικτύωση google  Κοινωνική Δικτύωση live      

Επισημάνετε και μοιραστείτε την διεύθυνση του www.taxidiarides.gr στην σελίδα κοινωνικής δικτύωσης σας

Περί κοτσαδόρων ...

Σελίδα 2 από 5 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Απ: Περί κοτσαδόρων ...

Δημοσίευση από ladakias Την / Το Τρι 2 Σεπ 2014 - 13:52

Γιωργάκος έγραψε:Ναι αλλά να μην κρύβει ο κοτσαδόρος τον αρ. κυκλοφορίας

yes
ladakias

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δημοσίευση από Maximos Την / Το Τρι 2 Σεπ 2014 - 14:28

Το έχουμε ξαναπεί ... αλλά δεν πειράζει να το επαναλάβουμε ...

ΠΟΤΕ γράσο ή άλλη λιπαντική ουσία ... στο σταμπιλιζατέρ, στο σημείο που κουμπώνει η μπίλια ... !

Για το ζύγισμα της χούφτας (... σταμπιλιζατέρ) ... το καλύτερο εργαλείο είναι μια ζυγαριά ...

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Την στηρίζουμε κάθετα, με το ένα άκρο μέσα στη χούφτα και το άλλο στο έδαφος ...
Ένας μικρός τάκος, για βάση ... ενδείκνυται ...
Σηκώνουμε το ροδάκι σιγά σιγά, μέχρι να στηρίζεται στην ζυγαριά .
Ανεβοκατεβάζουμε το εμπρός μέρος ... δυό - τρείς φορές ... και όπου ισορροπήσει .

Αυτόν τον τύπο ζυγαριάς έχω ... είναι βολικός, εύχρηστος και προσιτός.
Υπάρχουν στο εμπόριο και κάποιοι πλαστικοί, που εφαρμόζουν στην μπίλια ...
... αλλά δεν νομίζω ότι βολεύουν ...

Επίσης, ας μην ξεχνάμε και τα ροδάκια με ενσωματωμένη τη ζυγαριά ...  
Maximos
Admin

http://taxidiarides.forumgreek.com

Δημοσίευση από ladakias Την / Το Τρι 2 Σεπ 2014 - 15:32

πολυ καλο απο που το πηρες και ποσο κανει
ladakias

Δημοσίευση από Maximos Την / Το Τρι 2 Σεπ 2014 - 20:13

ladakias έγραψε:πολυ καλο απο που το πηρες και ποσο κανει
Τάκη, αν εννοείς την ζυγαριά, αυτή υπάρχει ή μπορεί να στην φέρουν, σε οποιοδήποτε από τα γνωστά τροχοσπιτομάγαζα.
Για να πάρεις μια ιδέα ... [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] ...
Αυτή που φαίνεται στην φωτογραφία, έχει και ενσωματωμένο αλφαδάκι και είναι λίγο πιο ακριβή.
Μπορείς να πάρεις την απλή, χωρίς το αλφάδι και πιο οικονομικά ...
Υπάρχει επίσης και αυτή που φαίνεται δεξιά στην εικόνα, ακόμα πιο οικονομική ...
Maximos
Admin

Απ:Περί κοτσαδόρων ...

Δημοσίευση από spyrosbhta Την / Το Τετ 29 Απρ 2015 - 23:58

Πέρσι το καλοκαίρι έκανα μία έρευνα αγοράς για κοτσαδόρο... Αφού άκουσα διάφορους μαστόρους να περιαυτολογούν και να με τρομάζουν λέγοντας πχ:
1) εγώ κάνω την καλύτερη δουλειά στη Θεσ/νίκη
2) είμαι ο μόνος με πιστοποίηση
3) θα στο φτιάξω όπως θες
4) Και τι έγινε που θα σου κόψω τον προφυλακτήρα τη δουλεία σου να κάνεις

αποφάσισα να πάω στη Nissan. Έλα όμως που μετά από ένα μήνα (μέχρι να έρθει ο κοτσαδόρος) ήρθε μααλλά έλειπε το σίδερο με τη μπίλια... Οπότε το ακυρώθηκε η αγορά και είπα να περιμένω για φέτος.

Πάω σήμερα (αφού βγήκε η πολυπόθητη άδεια ρυμούλκησης) στη Nissan και μου λένε. Από πέρσι μας ήρθε κι άλλη παραγγελία προβληματική. Δεν σου εγγυώμαι ότι τώρα θα έρθει σωστά!!!!!! Θα μιλήσω με αθήνα και αν πάρουν απάντηση από Ολλανδία θα δούμε. ΑΝ πάρουν απάντηση!!!

Εσείς τι κοτσαδόρο έχετε; Εργοστασιακό ή όχι;
spyrosbhta

Δημοσίευση από Aigagros Την / Το Πεμ 30 Απρ 2015 - 7:34

Στο προηγούμενο αυτοκίνητο είχα είχα βάλει κοτσαδόρο της BRINK στο Ισαακίδη. Μου είχε πει ότι είναι ο ίδιος κοτσαδόρος που βάζει και η αντιπροσωπεία, η οποία απλά αλλάζει τη φίρμα. Όντως ήταν οπτικά πανομοιότυπος. Η τιμή στην αντιπροσωπεία ήταν κραυγαλέα μεγαλύτερη. Ο προφυλακτήρας όντως σε κάποιο σημείο κόβεται, δε γίνεται αλλιώς.
Aigagros

http://www.taxidiarides.gr

Δημοσίευση από spyrosbhta Την / Το Πεμ 30 Απρ 2015 - 9:46

Δεν κόβεται σε όλα τα αυτοκίνητα. Στο δικό μου βέβαια χρειάζεται και από τη Nissan είπαν πως ανοίγουν τρύπα δεν κόβουν.
spyrosbhta

Δημοσίευση από Maximos Την / Το Πεμ 30 Απρ 2015 - 12:04

Έκανα συγχώνευση  των θεμάτων στο υπάρχον "Περί κοτσαδόρων ... "

Οι κατασκευαστές κοτσαδόρων,  δεν είναι πολλοί ...
Επίσης, οι κατασκευαστές αυτοκινήτων, από όσο γνωρίζω, δεν κατασκευάζουν κοτσαδόρους.
Απλά, όποιος κοτσαδόρος, αγοράζεται από το επίσημο δίκτυο του κάθε κατασκευαστή,
θεωρείται ανταλλακτικό ... και χρεώνεται αναλόγως (είναι ακριβότερος).

Απαραίτητη, είναι η έγκριση τύπου του κοτσαδόρου.

Ο δικός μου είναι bosal ... αλλά όχι ο εργοστασιακός ...
... με τον οποίο μοιάζει, όπως δύο σταγόνες νερού ... !
Maximos
Admin

Δημοσίευση από ladakias Την / Το Πεμ 30 Απρ 2015 - 14:30

ΕΧΩ βαλει  απο μαγαζι με κοτσαδορους .TOBO
ladakias

Δημοσίευση από Batfalcon Την / Το Πεμ 30 Απρ 2015 - 15:38

Περυσι εκανα την αναλογη ερευνα αγορας. Και μαλιστα για διολου κοινο αυτοκινητο. Αρχισα τα τηλεφωνα, βρηκα ενα καταστημα στην Σ. Πατση που τον ζητουσε πανακριβα μεν, αλλα τον ειχε ετοιμοπαραδοτο, πηγα τον πηρα και με καθοδηγησε σε ποιο μαγαζι να παω για τοποθετηση. Ειχε καποια συμβαση με εναν επαγγελματια και αναλαμβανε ο δευτερος την τοποθετηση.
Χαρτια πιστοποιησεων και αλλα γραφειοκρατικα, δεν ζητηθηκαν ΠΟΤΕ. Η αδεια ρυμουλκησης βγηκε με τα απαραιτητα χαρτια, δλδ βεβαιωση ελκτικης ικανοτητας απο την αντ/πεια του αυτοκινητου και το χαρτι που βεβαιωνει τι βαρος εχει το ρυμουλκουμενο.
Βρηκα και εναν διεκπεραιωτη, παλι απο το internet, πηρε το χαρτοβασιλειο στα χερια του, μαζι με μια εξουσιοδοτηση και με 40 ευρω μου εφερε την αδεια σε μερικες μερες σπιτι.
Αυτα που λεει ο καθενας κατασκευαστης η εμπορος για πιστοποιησεις και κατασκευη στα μετρα σου, ειναι για τα πανηγυρια. Η εταιρεια που φτιαχνει το αυτοκινητο εχει υπολογισει πως & που θα μπει ο κοτσαδορος.
Ψαξε στο YouTube πιθανον να βρεις και video με την ακριβη τοποθετηση. Εγω βρηκα για το PT Cruiser και οταν πηγε το αυτοκινητο στον μαστορα, του ελεγα εγω τι να λυσει και που να κοιταει, ειδαλλως......

Μονο αν το αυτοκινητο ειναι πολυ παλιο μοντελο, να δεχθεις να στον κατασκευασουν tailor made. 
Τελοςνα αναφερω οτι ο Σαββας και η Westfalia ειχαν την ιδια τιμη
Batfalcon

Δημοσίευση από spyrosbhta Την / Το Πεμ 30 Απρ 2015 - 15:48

Του 2005 είναι. Ξέρει κανείς τι μάρκα κοτσαδόρο φοράνε τα Nissan primera p12;
spyrosbhta

Δημοσίευση από Γιωργάκος Την / Το Πεμ 30 Απρ 2015 - 16:42

Φοράνε όλες τις μάρκες κοσταδόρων .

Ανάλογα τι μάρκα κοτσαδόρου που θες απευθύνεσαι στους κάτωθι :  

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Αν πήγαινα για κοτσαδόρο στη ΤΟΥΟΤΑ πόσο θα μου ζήταγε; όταν για μια βεβαίωση ελκτικής ικανότητας του οχήματος ζητάει 20 €
Γιωργάκος

Δημοσίευση από Maximos Την / Το Πεμ 30 Απρ 2015 - 19:25

Όσον αφορά στο θέμα της πιστοποίησης του κοτσαδόρου, θεωρώ ότι πρέπει να υπάρχει οπωσδήποτε ...
Η πιστοποίηση, δεν είναι τίποτε άλλο, από την έγκριση που έχει πάρει από τον κατασκευαστή,
ότι ο συγκεκριμένος τύπος ταιριάζει σωστά, στο συγκεκριμένο μοντέλο του αυτοκινήτου, έχει δοκιμαστεί
από τον κατασκευαστή του και είναι σύμφωνος με τις σχετικές προδιαγραφές.
Όλοι οι άλλοι είναι κάποιες "αντιγραφές" ... κάποιων επώνυμων.

Οι προδιαγραφές, αποτελούν και μια μορφή εγγύησης, συνεπώς και ασφάλειας.
Να έχουμε υπόψη μας, ότι ρυμουλκούμε τροχόσπιτο, που έχει κάποιο αρκετό βάρος
και όχι κάποια μπαγκαζιέρα, όπου εκεί, οι αντίστοιχες δυνάμεις που αναπτύσσονται κατά την ρυμούλκηση,
είναι κατά πολύ μικρότερες, από αυτές με ένα τροχόσπιτο.

spyrosbhta έγραψε:Του 2005 είναι. Ξέρει κανείς τι μάρκα κοτσαδόρο φοράνε τα Nissan primera p12;
Πιστεύω, ότι κάποιος από τους εξουσιοδοτημένους εμπόρους-πωλητές ή η αντιπροσωπεία, θα γνωρίζει.
Κάτι ... μεταξύ Brink, Bosal (Tobo) και Westfalia, θα "παίζει" ...

Τέλος, δεν θα πρέπει, να παραβλέπουμε και την ηλεκτρική εγκατάσταση του κοτσαδόρου (υπάρχει σχετικό θέμα).
Maximos
Admin

Δημοσίευση από Batfalcon Την / Το Παρ 1 Μάης 2015 - 7:30

Σαφως η πιστοποιηση πρεπει να υπαρχει. Διευκρινιζω οτι δεν μου ζητηθηκε ποτε. Κακως ζηταει 20 ευρω.
Batfalcon

Δημοσίευση από spyrosbhta Την / Το Τρι 5 Μάης 2015 - 1:59

Μια φορά που ρώτησα για κοτσαδόρο μου είχαν πει πως έρχεται με το στάνταρ 7πινο universal.Αν ήθελα 13πινο μου ειπαν πως θέλει κάποιες αλλαγές και λίγο μεγαλύτερο κόστος. Εσείς τι προτείνετε;; Εάν βάλω 7πιν και θέλω λίγο ρεύμα στο τροχόσπιτο θα αρκεστω σε μία μπαυαρία;
spyrosbhta

Δημοσίευση από Maximos Την / Το Τρι 5 Μάης 2015 - 7:13

Η ηλεκτρική εγκατάσταση, είναι ανεξάρτητη, από τον κοτσαδόρο.
Πράγματι, με την 13πινη μπρίζα, το κόστος είναι λίγο μεγαλύτερο, καθόσον κοστίζει και περισσότερο.
Το αν θα βάλεις με 7 ή 13 ακίδες, εξαρτάται από την αντίστοιχη που έχει το τροχόσπιτο
και όχι από την μπαταρία.
Εκτός και αν χρησιμοποιήσεις έναν αντάπτορα.
Πρότασή μου είναι να μπεί 13πινη, είναι νεώτερη, καλύτερη και πιό ανθεκτική στην υγρασία.
Maximos
Admin

Δημοσίευση από Γιωργάκος Την / Το Τρι 5 Μάης 2015 - 9:49

Με 7 ακίδες κοστίζει 7,5 € με 13 ακίδες κοστίζει 15 €

Αν θα χρησιμοποιήσεις αντάπτορα δεν θα έχεις ρεύμα στο τροχόσπιτο για φωτισμό και ψυγείο .

Ο αντάπτορας κοστίζει 16 €
Γιωργάκος

Δημοσίευση από spyrosbhta Την / Το Τρι 5 Μάης 2015 - 11:38

Αντάπτορα έχω. Απλά η ηλεκτρολογική εγκατάσταση (η έτοιμη φύσα του αυτοκινήτου είναι για 7 πινο) θα κοστίσει παραπάνω. όπως μου είπανε από τη Nissan.

Μάξιμε το τροχόσπιτο έχει 13πινη. Απλά δεν ξέρω τι θα πειράξουν στο συτοκίνητο και αν θα τρέχω για λάθη τους...(όπως έχω ακούσει)
spyrosbhta

Δημοσίευση από Γιωργάκος Την / Το Τρι 5 Μάης 2015 - 12:20

Εγώ προτείνω να χρησιμοποιήσεις την έτοιμη φύσα του αυτοκινήτου σου να βάλεις 13 ακίδες πρίζα, να δώσεις συνεχές ρεύμα στην επαφή 10 και με μια γέφυρα στην επαφή 9.
Έτσι θα έχεις φώτα στο τροχόσπιτο και θα λειτουργεί το ψυγείο στη διαδρομή .

Οι επαφές 2 και 8 θα μείνουν κενές με αποτέλεσμα να μην έχει φώτα ομίχλης και όπισθεν το τροχόσπιτο.
"Λίγο το κακό" προκειμένου να αλλάζεις την υπάρχουσα φύσα του αυτ/του σου.

Γιωργάκος

Δημοσίευση από Batfalcon Την / Το Τρι 5 Μάης 2015 - 14:31

Συμφωνώ με την πρόταση του Γιωργάκου. Εμένα είχε και φώτα ομίχλης οπότε εκμεταλλεύθηκα πλήρως τα πλεονεκτήματα της 13πινης πρίζας.

Tip. Αν δώσεις ρεύμα στην επαφή για το ψυγείο που να διακόπτεται όμως από τον διακόπτη του αυτοκινήτου, δεν θα έχεις τον φόβο να ξεχάσεις το ψυγείο σε λειτουργία σε κάποια στάση του ταξιδιού σου, οπότε δεν έχεις το φόβο να αδειάσεις και την μπαταρία του αυτοκινήτου σου.
Batfalcon

Δημοσίευση από Γιωργάκος Την / Το Τρι 5 Μάης 2015 - 14:41

Batfalcon έγραψε:
Tip. Αν δώσεις ρεύμα στην επαφή για το ψυγείο που να διακόπτεται όμως από τον διακόπτη του αυτοκινήτου, δεν θα έχεις τον φόβο να ξεχάσεις το ψυγείο σε λειτουργία σε κάποια στάση του ταξιδιού σου, οπότε δεν έχεις το φόβο να αδειάσεις και την μπαταρία του αυτοκινήτου σου.

Δεν ξέρω αν γίνεται αυτό στη προεγκατάσταση της φύσας απο τον κατασκευαστή του αυτ/του
Αυτό που λες Μιχάλη σωστό εν μέρη. Εγώ όμως δεν θα πρόσθετα στο διακόπτη του αυτ/του τα αμπέρ λειτουργίας του ψυγείου .scratch
Γιωργάκος

Δημοσίευση από Batfalcon Την / Το Τρι 5 Μάης 2015 - 17:17

Πολλά αυτοκίνητα έχουν πρίζες που δίνουν συνεχώς ρεύμα και πρίζες που διακόπτουν με τον διακόπτη. Τα A που σηκώνουν είναι τα ίδια. 
Η διαφορά είναι ότι οι δεύτερες ελέγχονται από ένα ρελε που κουμπώνει όταν περνάει ρεύμα από τον διακόπτη και ανοίγει μόλις διακοπεί. Αρα ΔΕΝ επιβαρύνεις τον διακόπτη του αυοκινήτου με τα A που περνάνε. 
Το να το υπάρχει τέτοια συνδεσμολογία στο Nissan το βλέπω απίθανο, αλλά αφού προτείνουμε να βάλει την 13πινη, ούτως η άλλως η συνδεσολογία θα γίνει tailor made για το εν λόγω αυτοκίνητο, έτσι δεν είναι, η δεν κατάλαβα σωστά;
Batfalcon

Δημοσίευση από Γιωργάκος Την / Το Τρι 5 Μάης 2015 - 17:58

Batfalcon έγραψε: 
Η διαφορά είναι ότι οι δεύτερες ελέγχονται από ένα ρελε που κουμπώνει όταν περνάει ρεύμα από τον διακόπτη και ανοίγει μόλις διακοπεί.

Όταν υπάρχει τέτοιο ρελέ δεν υπάρχει πρόβλημα με τα αμπέρ .
Γιωργάκος

Δημοσίευση από ladakias Την / Το Τρι 5 Μάης 2015 - 21:05

από [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] Σήμερα στις 7:13

Η ηλεκτρική εγκατάσταση, είναι ανεξάρτητη, από τον κοτσαδόρο.
Πράγματι, με την 13πινη μπρίζα, το κόστος είναι λίγο μεγαλύτερο, καθόσον κοστίζει και περισσότερο.
Το αν θα βάλεις με 7 ή 13 ακίδες, εξαρτάται από την αντίστοιχη που έχει το τροχόσπιτο
και όχι από την μπαταρία.
Εκτός και αν χρησιμοποιήσεις έναν αντάπτορα.
Πρότασή μου είναι να μπεί 13πινη, είναι νεώτερη, καλύτερη και πιό ανθεκτική στην υγρασία.

ladakias

Δημοσίευση από spyrosbhta Την / Το Τρι 5 Μάης 2015 - 22:18

Εγώ παραξενεύομαι που δεν έχει έτοιμη φύσα για 13πινο αυτοκίνητο του 2005... Στο τέλος πάντως θα ψάξω να βρω που είναι η φύσα μήπως έχει 13 πιν. Η σκέψη μου έχει ως εξής. Μπορεί μια μπαταρία στο τροχοσπιτο να μου λύσει το πρόβλημα του 13πινου για να μην τραβήξω γραμμή; Παρεπιπτώντος γραμμή που να κλείνει με το διακόπτη έχουν ακόμη και τα πιο παλιά αυτοκίνητα...τον αναπτήρα!!
spyrosbhta

Σελίδα 2 από 5 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης