Translate into your language
Πρόσφατα Θέματα
» Αμοργος 2018
από vzol48 Χθες στις 22:05

» Sygic truck navigation ... (RV, caravan and camper navigation).
από Batfalcon Χθες στις 18:52

» Ορεινό σύμπλεγμα TΡΟΟΔΟΥ στη Κύπρο με τη ματιά του caminador.
από Georgedim Χθες στις 11:35

» Άσκησις επί χάρτου...
από caminador Πεμ 20 Σεπ 2018 - 20:34

» Γαλάζια λίμνη Σκρά - Κούπας
από jimasimak Τρι 18 Σεπ 2018 - 20:21

» Ευρωπαϊκή Διαδρομή Βιομηχανικής Κληρονομιάς
από friar Τρι 18 Σεπ 2018 - 13:07

» Μουσική
από caminador Δευ 17 Σεπ 2018 - 19:41

» αρ αποφασης
από ladakias Δευ 17 Σεπ 2018 - 19:24

» Αποχαιρετώντας το καλοκαίρι στη Δ.Πελοπόννησο.
από ladakias Κυρ 16 Σεπ 2018 - 20:33

» Μεταφορά τροχόσπιτου σε κάμπινγκ
από ladakias Κυρ 16 Σεπ 2018 - 19:43

» ΚΥΘΗΡΑ 2017 με τη ματιά του caminador.
από Νικόλας Μητσόπουλος Σαβ 15 Σεπ 2018 - 10:30

» Τι ισχυει στις λεσχες;
από Νικόλας Μητσόπουλος Σαβ 15 Σεπ 2018 - 10:06

» Συγκέντρωση Ταξιδιάρηδων στο Κρυονέρι Αιτωλοακαρνανίας
από teohunter Παρ 14 Σεπ 2018 - 22:39

» Οι ηλικιωμένοι οδηγοί θα πρέπει να δώσουν ξανά εξετάσεις
από Γιωργάκος Πεμ 13 Σεπ 2018 - 21:51

» Το νου μας !
από pilot Πεμ 13 Σεπ 2018 - 12:39

» Μεσορόπη Καβάλας
από gsalonica Πεμ 13 Σεπ 2018 - 11:02

» Μύλοι Σουλίου. Το "κρυφό" στολίδι της Θεσπρωτίας
από Georgedim Τετ 12 Σεπ 2018 - 23:04

» Αυτο μας έλειπε τώρα....
από caminador Τρι 11 Σεπ 2018 - 11:00

» Camping Καλοκαίρι 2018
από Batfalcon Δευ 10 Σεπ 2018 - 20:53

» οδικη βοηθεια
από ladakias Κυρ 9 Σεπ 2018 - 12:50

Η ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK
Ο ΚΑΙΡΟΣ
Like/Tweet/+1
Κοινωνική Δικτύωση

Κοινωνική Δικτύωση digg  Κοινωνική Δικτύωση delicious  Κοινωνική Δικτύωση reddit  Κοινωνική Δικτύωση slashdot  Κοινωνική Δικτύωση yahoo  Κοινωνική Δικτύωση google  Κοινωνική Δικτύωση live      

Επισημάνετε και μοιραστείτε την διεύθυνση του www.taxidiarides.gr στην σελίδα κοινωνικής δικτύωσης σας

ΦΩΤΟΒΟΛΤΑΙΚΑ ζητηση

Σελίδα 3 από 3 Επιστροφή  1, 2, 3

Πήγαινε κάτω

Απ: ΦΩΤΟΒΟΛΤΑΙΚΑ ζητηση

Δημοσίευση από sudwind Την / Το Τρι 22 Μάης 2012 - 21:25

λοιπον ο ρυθμιστης φορτισης κανει αλλη δουλεια,,,κοβει το ρευμα κλπ,,,δεν το μετατρεπει..αν το πανελ σου ειναι 24 πχ,,,δεν θα βγαλει 12 ,,,24 θα βγαλει παλι, μετα για να κανεις δουλεια θες τον μετατροπεα απο 24 σε 12 ,,,μαλλον δεν στα εξηγησαν καλα,,,αλλο πανελ σε ηλιακα παρκα και solar home κι αλλο για τροχοσπιτα,,,τα πανελ των σπιτιων ειναι συνηθως 24 volt και εχουν αρκετα watt και τα βαζουν εν σειρα η οπως αυτοι ξερουν(δεν εχω ασχοληθει)να τους βγαλει 220 volt
sudwind

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δημοσίευση από Νικόλας Μητσόπουλος Την / Το Τρι 22 Μάης 2012 - 21:37

Τζάμπα το παιδεύουμε...
Την Παρασκευή θα είναι εγκατεστημένο, το Σάββατο θα αναρτήσω λεπτομερώς μάρκες, τιμές, κτλπ... Wink king
Νικόλας Μητσόπουλος

Δημοσίευση από sudwind Την / Το Τρι 22 Μάης 2012 - 21:47

οκ,με το καλο να το βαλεις και δωσε μας λεπτομερειες ,, Very Happy
sudwind

Δημοσίευση από Νικόλας Μητσόπουλος Την / Το Κυρ 10 Ιουν 2012 - 16:34

Επανέρχομαι λοιπόν στο θέμα μας.
Το φωτοβολταϊκό μπήκε και λειτουργεί άψογα Exclamation Exclamation Exclamation
Έχουμε και λέμε:
τα χαρακτηριστικά του πάνελ:
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Όπως θα προσέξατε δεν αναφέρονται πουθενά 24 η 12 volt
έχει τάση ανοικτού κυκλώματος 45,2 volt
και τάση μεγίστης ισχύος 36,6 volt.
είναι λίγο μεγάλο 1580χ808 και ζυγίζει 15,5 κιλά...
Όσο για τον FOX-320
"Solar charge Regulator"
μεταφραζόμενο σε:
Ηλιακός Ρυθμιστής φορτίου στοιχεία εδώ:
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Αν ασχοληθείτε θα διαβάσετε κάπου:
"the
no-load voltage of the solar modules must be lower than 50 V"
μεταφραζόμενο σε:
"η τάση, χωρίς φορτίο, των ηλιακών μονάδων θα πρέπει να είναι κάτω από 50 V" όπως και ότι:
"On switching on, the controller recognises fully automatically whether a 12 V or 24 V battery system is connected." μεταφραζόμενο σε:
"Κατά την ενεργοποίηση, ο ελεγκτής αναγνωρίζει πλήρως αυτόματα αν μια 12 V ή 24 V μπαταρία είναι συνδεδεμένη στο σύστημα."
Κατόπιν αυτών- ελπίζω να βοήθησα λίγο να θυμηθούμε αυτά που ξέραμε- δεν υπάρχει πρόβλημα ...
Λυπάμαι αλλά το "αλλο πανελ σε ηλιακα παρκα και solar home κι αλλο για τροχοσπιτα" δεν ισχύει.
και η φώτο από την τοποθέτηση:

Άψογη- η τοποθέτηση-και οπτικά Exclamation Wink
lol! king
Νικόλας Μητσόπουλος

Δημοσίευση από Maximos Την / Το Κυρ 10 Ιουν 2012 - 16:53

Με γειές ... με γειές ... Νικόλα ... cheers ... και καλορίζικο.
... και πολύ καλή δουλειά, όπως φαίνεται .

ΥΓ : Τελικά ... πρώτη ημέρα ... το έβρεξες ; Rolling Eyes
Maximos
Admin

http://taxidiarides.forumgreek.com

Δημοσίευση από kapros Την / Το Κυρ 10 Ιουν 2012 - 17:16

τιμη ;;;
kapros

Δημοσίευση από Νικόλας Μητσόπουλος Την / Το Κυρ 10 Ιουν 2012 - 17:38

Τελικά ... πρώτη ημέρα ... το έβρεξες ;
Δοκιμή να δούμε αν φορτίζει υπό βροχή...
από [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] Σήμερα στις 17:16

τιμη ;;;
ειλικρινά δεν ξέρω- λόγω της όλης ανακατωσούρας- αν και τι με χρέωσε ο Αντρέας εργατικά. Τα υλικά πάντως, πάνελ, ρυθμιστής, βάση δεν ξεπέρασαν τα 360€... Very Happy
Νικόλας Μητσόπουλος

Δημοσίευση από antreas hobby Την / Το Κυρ 10 Ιουν 2012 - 20:35

Νικόλας Μητσόπουλος έγραψε:Επανέρχομαι λοιπόν στο θέμα μας.
Το φωτοβολταϊκό μπήκε και λειτουργεί άψογα Exclamation Exclamation Exclamation
Έχουμε και λέμε:
τα χαρακτηριστικά του πάνελ:

Όπως θα προσέξατε δεν αναφέρονται πουθενά 24 η 12 volt
έχει τάση ανοικτού κυκλώματος 45,2 volt
και τάση μεγίστης ισχύος 36,6 volt.
είναι λίγο μεγάλο 1580χ808 και ζυγίζει 15,5 κιλά...
Όσο για τον FOX-320
"Solar charge Regulator"
μεταφραζόμενο σε:
Ηλιακός Ρυθμιστής φορτίου στοιχεία εδώ:
Αν ασχοληθείτε θα διαβάσετε κάπου:
"the
no-load voltage of the solar modules must be lower than 50 V"
μεταφραζόμενο σε:
"η τάση, χωρίς φορτίο, των ηλιακών μονάδων θα πρέπει να είναι κάτω από 50 V" όπως και ότι:
"On switching on, the controller recognises fully automatically whether a 12 V or 24 V battery system is connected." μεταφραζόμενο σε:
"Κατά την ενεργοποίηση, ο ελεγκτής αναγνωρίζει πλήρως αυτόματα αν μια 12 V ή 24 V μπαταρία είναι συνδεδεμένη στο σύστημα."
Κατόπιν αυτών- ελπίζω να βοήθησα λίγο να θυμηθούμε αυτά που ξέραμε- δεν υπάρχει πρόβλημα ...
Λυπάμαι αλλά το "αλλο πανελ σε ηλιακα παρκα και solar home κι αλλο για τροχοσπιτα" δεν ισχύει.
και η φώτο από την τοποθέτηση:

Άψογη- η τοποθέτηση-και οπτικά Exclamation Wink
lol! king

Αν το πάνελ που περιγράφεις είναι αυτό που έβαλες και η συνολική τιμή του είναι 360 ευρώ ((όλα)) τότε έχεις κάνη καλή κατάσταση αν όχι πρέπει να το συζητήσουμε.
antreas hobby

http://www.netcomms.eu

Δημοσίευση από Νικόλας Μητσόπουλος Την / Το Κυρ 10 Ιουν 2012 - 20:57

Αν το πάνελ που περιγράφεις είναι αυτό που έβαλες και η συνολική
τιμή του είναι 360 ευρώ ((όλα)) τότε έχεις κάνη καλή κατάσταση αν όχι
πρέπει να το συζητήσουμε
.
Πραγματικά δεν καταλαβαίνω την ερώτηση σου... Και βέβαια είναι αυτό που περιγράφω!!! και βέβαια όλα στην τιμή που αναφέρω- χωρίς την μπαταρία φυσικά.
Τι υπαινίσσεσαι; Λες να κοροϊδεύω τα μέλη του φόρουμ;
Νικόλας Μητσόπουλος

Δημοσίευση από Maximos Την / Το Κυρ 10 Ιουν 2012 - 21:25

Νικόλας Μητσόπουλος έγραψε:
Αν το πάνελ που περιγράφεις είναι αυτό που έβαλες και η συνολική
τιμή του είναι 360 ευρώ ((όλα)) τότε έχεις κάνη καλή κατάσταση αν όχι
πρέπει να το συζητήσουμε
.
Πραγματικά δεν καταλαβαίνω την ερώτηση σου... Και βέβαια είναι αυτό που περιγράφω!!! και βέβαια όλα στην τιμή που αναφέρω- χωρίς την μπαταρία φυσικά.
Τι υπαινίσσεσαι; Λες να κοροϊδεύω τα μέλη του φόρουμ;
Δε νομίζω, ότι υπάρχει κάποιος υπαινιγμός, στο κείμενο του Αντρέα ...
Ας μείνουμε χαλαροί.
Very Happy
Maximos
Admin

Δημοσίευση από sudwind Την / Το Κυρ 10 Ιουν 2012 - 23:10

καλοριζικο,,
η προσφορα που εχεις βαλει γραφει καθαρα οτι ειναι για οικιακο συστημα 41 φ/β πανελ,,τωρα αυτη η προσφορα πως σου της εδωσε για τροχοσπιτο δεν το καταλαβαινω αφου εσυ εβαλες ενα μονο πανελ,,
εγω με το 12 volt που εχω βαλει εχω αμεση καταναλωση σε ολα τα 12βολτα μεσα στο τροχοσπιτο,,δεν χρειαζομαι δλδ ινβερτερ παρα μονο αν χρειαστω κατι σε 220,, εσυ για να παρεις 12 πρεπει να περασει απο ινβερτερ μετα απο μετασχηματιστη για να σου δωσει 12 και να δουλευει συνεχεια ενω εγω περνω κι απ ευθειας ρευμα απο πανελ για να εχω φωτα κλπ..αρα μαλλον δεν στα ειπαν καλα οτι δεν ισχυει το οικιακο με τροχοσπιτου,,δλδ το 12 volt με τα 24-36,,εσυ για να το κανεις θα ενεργοποιησεις ινβερτερ.
το ινβερτερ που εβαλες τι εισοδο εξοδο σου δινει?μπαταριες τι εβαλες?
360 ειναι καλη τιμη που εδωσες βεβαια ,αλλα ποσο στοιχισε μαζι με ινβερτερ-μπαταριες?
sudwind

Δημοσίευση από Νικόλας Μητσόπουλος Την / Το Δευ 11 Ιουν 2012 - 9:05

Καλημέρα, ευχαριστώ. Laughing

Όπως έχω αναφέρει σε παλαιότερο ποστ το φωτοβολταϊκό το είχα στην κατοχή μου.
Η συγκεκριμένη εταιρία που μου έστειλε την προσφορά τα εγκατέστησε είδη στο εξοχικό μου στο Σούνιο. 41 πάνελ +1 που κράτησα για το αυτοκινούμενο. Η τιμή ήταν γύρο στα 230€ με ΦΠΑ.
Επιμένω ότι δεν υπάρχουν φωτοβολταϊκά 12 η 24 V όλα μα όλα χρειάζονται ρυθμιστή τάσης για να σου δώσουν σταθερά τα 12 η 24 v ανάλογα με τι θέλεις. Δεν χρειάζεται κανενός είδους ινβέρτερ για να φορτίζει το φωτοβολταϊκό την μπαταρία αυτό είναι σίγουρο! Όπως πολύ σωστά αναφέρεις το ινβέρτερ για 220 απο 12 V είναι άλλη ιστορία άσχετο με την ύπαρξη η όχι φωτοβολταϊκού.
Η 2η μπαταρία "Θαλάμου" ήταν είδη εγκατεστημένη στο κάμπερ από την "μαμά" εταιρία άρα δεν ασχολήθηκα με τιμές.
Για το πάνελ λοιπόν, το ρυθμιστή τάσης, τις βάσεις και κάτι ψιλολοϊδια πλήρωσα περίπου 360€. Wink king Cool
Νικόλας Μητσόπουλος

Δημοσίευση από athanase Την / Το Δευ 11 Ιουν 2012 - 15:05

Νικόλας Μητσόπουλος έγραψε:Καλημέρα, ευχαριστώ. Laughing

Όπως έχω αναφέρει σε παλαιότερο ποστ το φωτοβολταϊκό το είχα στην κατοχή μου.
Η συγκεκριμένη εταιρία που μου έστειλε την προσφορά τα εγκατέστησε είδη στο εξοχικό μου στο Σούνιο. 41 πάνελ +1 που κράτησα για το αυτοκινούμενο. Η τιμή ήταν γύρο στα 230€ με ΦΠΑ.
Επιμένω ότι δεν υπάρχουν φωτοβολταϊκά 12 η 24 V όλα μα όλα χρειάζονται ρυθμιστή τάσης για να σου δώσουν σταθερά τα 12 η 24 v ανάλογα με τι θέλεις. Δεν χρειάζεται κανενός είδους ινβέρτερ για να φορτίζει το φωτοβολταϊκό την μπαταρία αυτό είναι σίγουρο! Όπως πολύ σωστά αναφέρεις το ινβέρτερ για 220 απο 12 V είναι άλλη ιστορία άσχετο με την ύπαρξη η όχι φωτοβολταϊκού.
Η 2η μπαταρία "Θαλάμου" ήταν είδη εγκατεστημένη στο κάμπερ από την "μαμά" εταιρία άρα δεν ασχολήθηκα με τιμές.
Για το πάνελ λοιπόν, το ρυθμιστή τάσης, τις βάσεις και κάτι ψιλολοϊδια πλήρωσα περίπου 360€. Wink king Cool

Αυτά που γράφεις είναι σωστά Νικόλα.
athanase

Δημοσίευση από sudwind Την / Το Δευ 11 Ιουν 2012 - 17:26

φιλε μου αστο δεν θα βρουμε ακρη ,,θα ξεχασουμε κι αυτα που εχουμε μαθει.μαλλον τζαπα σπουδασαμε ,δεν μπορω να σε παρω απ το χερι να παω να σου δειξω τα πανελ τα 12 και τα 24 η για solar home.
παρε ενα τηλ green energy και ζητα για 12 και για 24 μηπως και το καταλαβεις,,
close το θεμα pls γιατι δεν υπαρχει λογος για αντιπαραθεση
sudwind

Δημοσίευση από Georgedim Την / Το Τρι 12 Ιουν 2012 - 12:02

Επιτρέψτε μου μια μικρή παρέμβαση, που ίσως αποκαταστήσει τις όποιες διαφωνίες υπάρχουν.

Εκ προοιμίου δηλώνω μή ειδικός, απλά με τα τόσα που γράφτηκαν, κάθισα και εψαξα την συνδεσμολογία στο αυτοκινούμενο μου, που εχω βάλει ενα φωτοβολταϊκό 80Wp.

Έχουμε και λέμε : Από το φωτοβολταϊκό τα καλώδια καταλήγουν σε μιά συσκευή που λέγεται ρυθμιστής (regulator ελληνιστί) ο οποίος αναλαμβάνει όλη την περαιτέρω δουλειά. Δηλαδή αφένος μέν έχει δυο εξόδους (το μοντέλο που έχω : SunSaver Duo της εταιρείας Morningstar) ) μία για φόρτιση της μπαταρίας θαλάμου και μια για φόρτιση της μπαταρίας του αυτοκινήτου (με δυνατότητα επιλογής 50:50 ή 90:10) και αφ' ετέρου μία έξοδο για απευθείας παροχή σε καταναλώσεις (φορτία (loads)).

Ενδιάμεσα σε αυτή την συνδεσμολογία δεν παρεμβάλεται τίποτα και καμμία άλλη συσκευή (inverter κλπ).

Δεν ξέρω αν βοήθησα ή μπέρδεψα , αλλά έτσι είναι η συνδεσμολογία.

Διευκρινίσεις ας δώσουν οι ειδικοί. Very Happy
Georgedim
Admin

Δημοσίευση από sudwind Την / Το Τρι 12 Ιουν 2012 - 22:17

θα ηθελα να ευχαριστησω τον antreas hobby που σημερα για 2η ΟΛΟΚΛΗΡΗ ημερα εκανε εργασια σε οτι υπολοιπο ειχε απομεινει,
πολυ προσεκτικη δουλεια με ΜΕΓΑΛΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ στα φωτοβολταικα και πολυ μερακι και αγαπη σε αυτο που κανει,να τονισω οτι ΑΚΟΜΑ και τα υλικα ,,καλωδια σιλικονης κλπ μου τα παρεχωρησε ΧΩΡΙΣ ΑΜΟΙΒΗ.εγω ηθελα κατι ,,,παραξενα που ομως εκατσε και σχεδιασε και τα εφτιαξε οπως ακριβως επρεπε.ναναι καλα και αν υπηρχαν τετοιοι χαρακτηρες η ελλαδα θαταν αλλοιως,,,
sudwind

Δημοσίευση από sudwind Την / Το Τρι 12 Ιουν 2012 - 22:23

georgedim έγραψε:Επιτρέψτε μου μια μικρή παρέμβαση, που ίσως αποκαταστήσει τις όποιες διαφωνίες υπάρχουν.

Εκ προοιμίου δηλώνω μή ειδικός, απλά με τα τόσα που γράφτηκαν, κάθισα και εψαξα την συνδεσμολογία στο αυτοκινούμενο μου, που εχω βάλει ενα φωτοβολταϊκό 80Wp.

Έχουμε και λέμε : Από το φωτοβολταϊκό τα καλώδια καταλήγουν σε μιά συσκευή που λέγεται ρυθμιστής (regulator ελληνιστί) ο οποίος αναλαμβάνει όλη την περαιτέρω δουλειά. Δηλαδή αφένος μέν έχει δυο εξόδους (το μοντέλο που έχω : SunSaver Duo της εταιρείας Morningstar) ) μία για φόρτιση της μπαταρίας θαλάμου και μια για φόρτιση της μπαταρίας του αυτοκινήτου (με δυνατότητα επιλογής 50:50 ή 90:10) και αφ' ετέρου μία έξοδο για απευθείας παροχή σε καταναλώσεις (φορτία (loads)).

Ενδιάμεσα σε αυτή την συνδεσμολογία δεν παρεμβάλεται τίποτα και καμμία άλλη συσκευή (inverter κλπ).

Δεν ξέρω αν βοήθησα ή μπέρδεψα , αλλά έτσι είναι η συνδεσμολογία.

Διευκρινίσεις ας δώσουν οι ειδικοί. Very Happy
δεν ηταν αυτη η διαφωνια μας ,,αλλα ας κλεισει καλυτερα αυτο το θεμα
sudwind

Δημοσίευση από diamantino Την / Το Τρι 12 Ιουν 2012 - 22:24

sudwind έγραψε:θα ηθελα να ευχαριστησω τον antreas hobby που σημερα για 2η ΟΛΟΚΛΗΡΗ ημερα εκανε εργασια σε οτι υπολοιπο ειχε απομεινει,
πολυ προσεκτικη δουλεια με ΜΕΓΑΛΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ στα φωτοβολταικα και πολυ μερακι και αγαπη σε αυτο που κανει,να τονισω οτι ΑΚΟΜΑ και τα υλικα ,,καλωδια σιλικονης κλπ μου τα παρεχωρησε ΧΩΡΙΣ ΑΜΟΙΒΗ.εγω ηθελα κατι ,,,παραξενα που ομως εκατσε και σχεδιασε και τα εφτιαξε οπως ακριβως επρεπε.ναναι καλα και αν υπηρχαν τετοιοι χαρακτηρες η ελλαδα θαταν αλλοιως,,,

Αντρεα......εισαι...ΦΩΤΕΙΝΟ παραδειγμα ! ! !
Μπραβο σου.....
σε δυσκολες εποχες....φαινονται ...
ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ! ! !

clap
diamantino

Δημοσίευση από Maximos Την / Το Τετ 13 Ιουν 2012 - 0:27

Τέτοιες πράξεις και γενικά τέτοιες συμπεριφορές, μόνο θετικά συναισθήματα παράγουν.

Μπράβο Αντρέα ... bravo
... που με αυτόν τον τρόπο, προάγεις και τη λειτουργία του φόρουμ μας.

Σ' ευχαριστούμε.
Maximos
Admin

Δημοσίευση από antreas hobby Την / Το Τετ 13 Ιουν 2012 - 19:34

Σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια.
Όλα ξεκινούν από την ανάγκη για την μεταφορά των γνώσεων μου σε ανθρώπους που τη χρειάζονται ………εεε και απλός γίνεται χωρίς καμιά υποχρέωση.
Και να μην ξεχνάμε ότι δεν γίνονται όλα με χρήματα αλλά μπορούν και με απλή ανθρωπιά .
Ας το κάνουν και άλλοι φίλοι και θα νιώσουν καλύτερα προσφέροντας όπως μπορούν σε μια περίοδο τις Ελλάδας που στενάζει.

antreas hobby

http://www.netcomms.eu

Δημοσίευση από Γιωργάκος Την / Το Τετ 13 Ιουν 2012 - 19:41

antreas hobby έγραψε:
Και να μην ξεχνάμε ότι δεν γίνονται όλα με χρήματα αλλά μπορούν και με απλή ανθρωπιά .

yes

Γιωργάκος

Δημοσίευση από teonakos Την / Το Πεμ 14 Ιουν 2012 - 17:32

clap
teonakos

Σελίδα 3 από 3 Επιστροφή  1, 2, 3

Επιστροφή στην κορυφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης