www.taxidiarides.gr
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Translate into your language
Πρόσφατα Θέματα
» Μπαταρία LiFePO4
από gsalonica Παρ 22 Μαρ 2024 - 7:42

» παροχη ρευματος τροχοσπιτου
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:43

» Τροχόσπιτα KABE
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:22

» Κόψιμο βασιλόπιτας 2024
από Ddimi Κυρ 25 Φεβ 2024 - 17:15

» Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα
από Batfalcon Πεμ 25 Ιαν 2024 - 12:50

» «Conte de Noël» ….μια νοσταλγική Χριστουγεννιάτικη ιστορία.
από Georgedim Κυρ 24 Δεκ 2023 - 9:11

» Πωλείται τροχοσκηνή Alpen Kreuzer Allure
από Antonioz Πεμ 27 Ιουλ 2023 - 9:04

» PDF ΜΕ ΤΑ CAMPING ΕΛΛΑΔΟΣ 2023
από Georgedim Τετ 26 Ιουλ 2023 - 9:47

» Τέλη κυκλοφορίας με το μήνα
από ktRinity Πεμ 20 Ιουλ 2023 - 14:32

» Σύνορα....
από Georgedim Τετ 19 Ιουλ 2023 - 19:07

» Πρόβλημα στη σίτα
από spyrosbhta Δευ 17 Ιουλ 2023 - 17:16

» Καλοκαίρι 2022 : οδοιπορικό σε Φρανκονία, ....Ρηνανία, ....Λουξεμβούργο, ....Αλσατία ....και Μέλανα Δρυμό.
από diamantino Τρι 4 Ιουλ 2023 - 19:59

» Επιτρέπεται η διανυκτέρευση μέσα σε οποιαδήποτε όχημα σε χώρους μη οργανωμενους ;
από Νικόλας Παρ 23 Ιουν 2023 - 13:33

» Αναζήτηση-αγορά αυτοκινούμενου
από yamaren Σαβ 17 Ιουν 2023 - 10:44

» Καλώς σας βρήκα
από Georgedim Σαβ 10 Ιουν 2023 - 23:35

» Καλό μήνα
από diamantino Δευ 5 Ιουν 2023 - 21:24

» Η ζωγραφιά μας...
από Georgedim Κυρ 4 Ιουν 2023 - 2:17

» Επιλογή ταξιδιάρικου τροχόσπιτου
από Georgedim Τετ 24 Μάης 2023 - 9:37

» Sygic πρόγραμμα πλοήγησης
από packman Δευ 22 Μάης 2023 - 19:05

» Ταχυθερμοσίφωνας υγραερίου στο τροχόσπιτο
από Georgedim Τετ 26 Απρ 2023 - 21:56

Η ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK
Ο ΚΑΙΡΟΣ
Like/Tweet/+1
About Us

Welcome to the forum www.taxidiarides.gr

Welcome to the forum  www.taxidiarides.gr

Για το camping ... τα ταξίδια ... και την καλή παρέα ...


επισκευή φτερού ρυμουλκούμενου τροχοσπίτου

+5
athanase
Maximos
Aigagros
traveller
lander474
9 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

επισκευή φτερού ρυμουλκούμενου τροχοσπίτου Empty επισκευή φτερού ρυμουλκούμενου τροχοσπίτου

Δημοσίευση από lander474 Τρι 3 Απρ 2012 - 16:18

Στα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα είναι δυστυχώς σύνηθες φαινόμενο το σπάσιμο των φτερών σε περίπτωση που πάθουμε λάστιχο λόγω του ότι είναι πλαστικά και ειδικά σε παλιά τροχόσπιτα πολυκαιρισμένα που έχουν υποστεί διάφορα είδη καιρικών συνθηκών . Σκλαίζοντας πριν λίγο τον υπολογιστή μου βρήκα κάτι φωτό από το τροχόσπιτο ενός φίλου μου που είχε πάθει λάστιχο και το τροχόσπιτο είχε πάθει ζημιά στο φτερό μου έλεγε λοιπόν ότι ήθελε να βγάλει τα φτερά εντελώς κι από τις δυο μεριές και να μέινει το τροχόσπιτο χωρίς αυτά . του είπα τότε οτι αν το πάμε έτσι και ότι σπάει το πετάμε τότε στο τέλος θα μείνεις με το σασί να κάνεις camping .Έτσι του έκανα μια επισκευή με πολυεστέρα οχί βέβαια τέλεια αλλά αρκετά ικανοπιητική .Φυσικά αυτό που είδα έιναι οτι με τον πολυεστέρα το φτερό έγινε πολύ πιο ανθεκτικό με λιγότερους κινδύνους να ξανασπάσε

Η ζημιά
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Για να γίνει η επισκευή έπρεπε να κάνω ένα καλούπι με το σχήμα το σπασμένου τμήματος μιας και τα κομάτια δεν υπήρχαν ώστε να μπορέσω να ρίξω πολυεστέρα πάνω του .

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

έπεσε ο πολυεστέρας

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]


πριν προχωρήσω στο στοκάρισμα το ταίριαξα στο τροχόσπιτο να δώ ότι ταιριάζει κανονικά.


[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

στοκαρίστηκε

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

εδω φαίνεται το καινούργιο μέρος του σπασμένου κοματιού

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

και τέλος εδω είναι βαμένο (με άλλο χρώμα μετά από επιυμία του ιδιοκτήτη) και επανατοποθετημένο στο τροχόσπιτο .

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]



τό κόστος επισκευής ήταν 7 εβρω πολυεστέρας 3 εβρώ υαλοβάμβακας και άλλα δέκα εβρώ αστάρι και μπογιά

σύνολο 20 και εργασία δέκα κουτάκια μπύρες.
lander474
lander474


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

επισκευή φτερού ρυμουλκούμενου τροχοσπίτου Empty Απ: επισκευή φτερού ρυμουλκούμενου τροχοσπίτου

Δημοσίευση από traveller Τρι 3 Απρ 2012 - 17:20

Μπραβο Τασο !!!!
Εισαι και καλο ........ μαστορακι !!!


Για ................... να σε εχουμε .......... υπ'οψιν μας ..


traveller
traveller


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

επισκευή φτερού ρυμουλκούμενου τροχοσπίτου Empty Απ: επισκευή φτερού ρυμουλκούμενου τροχοσπίτου

Δημοσίευση από Aigagros Τρι 3 Απρ 2012 - 17:45

Μπράβο ρε Τάσο, πολύ καλό φινίρισμα, στις φωτογραφίες τουλάχιστον δεν διακρίνεται κάτι...
Aigagros
Aigagros


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

επισκευή φτερού ρυμουλκούμενου τροχοσπίτου Empty Απ: επισκευή φτερού ρυμουλκούμενου τροχοσπίτου

Δημοσίευση από Maximos Τρι 3 Απρ 2012 - 21:15

Τάσο ... μια χαρά σε βρίσκω ... Very Happy
Πολύ καλή δουλειά.
Έχεις καθόλου σχέση με τον χώρο ... ή έτσι ερασιτεχνικά το προσπάθησες ;
Το αποτέλεσμα πάντως, πολύ ωραίο ... μπράβο σου ...
Maximos
Maximos
Admin


https://taxidiarides.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

επισκευή φτερού ρυμουλκούμενου τροχοσπίτου Empty Απ: επισκευή φτερού ρυμουλκούμενου τροχοσπίτου

Δημοσίευση από athanase Τρι 3 Απρ 2012 - 21:38

Μπράβο, μπράβο, στις μέρες μας είναι λαχείο να πιάνουν τα χέρια σου.
athanase
athanase


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

επισκευή φτερού ρυμουλκούμενου τροχοσπίτου Empty Απ: επισκευή φτερού ρυμουλκούμενου τροχοσπίτου

Δημοσίευση από Γιωργάκος Τρι 3 Απρ 2012 - 21:46

Μπράβο φίλε μου για όλα έχεις λύσεις , αχρείαστος να είσαι και να σε έχουμε μόνο για παρέα .
Γιωργάκος
Γιωργάκος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

επισκευή φτερού ρυμουλκούμενου τροχοσπίτου Empty Απ: επισκευή φτερού ρυμουλκούμενου τροχοσπίτου

Δημοσίευση από george Τρι 3 Απρ 2012 - 22:55

Μπράβο Τάσο
Πολύ καλή δουλειά.
george
george


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

επισκευή φτερού ρυμουλκούμενου τροχοσπίτου Empty Απ: επισκευή φτερού ρυμουλκούμενου τροχοσπίτου

Δημοσίευση από ???????? Τετ 4 Απρ 2012 - 0:10

Μπράβο σου Τάσο !!! Πολύ καλή δουλειά. Δε φαίνεται τίποτα !

????????
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

επισκευή φτερού ρυμουλκούμενου τροχοσπίτου Empty Απ: επισκευή φτερού ρυμουλκούμενου τροχοσπίτου

Δημοσίευση από Γιώργος Τετ 4 Απρ 2012 - 10:44



Χρυσοχέρης ! ! cheers
Γιώργος
Γιώργος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

επισκευή φτερού ρυμουλκούμενου τροχοσπίτου Empty Απ: επισκευή φτερού ρυμουλκούμενου τροχοσπίτου

Δημοσίευση από Masterless Τετ 4 Απρ 2012 - 14:12

Άξιος, ο Λεβέντης μας................
Και Κούκλος.................

beer
Masterless
Masterless


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

επισκευή φτερού ρυμουλκούμενου τροχοσπίτου Empty Απ: επισκευή φτερού ρυμουλκούμενου τροχοσπίτου

Δημοσίευση από lander474 Τετ 4 Απρ 2012 - 14:43

Σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια ¨ολους

Μάξιμε οχι δεν είχα σχέση με τον χόρο απλά θα πω μια ιστορία για να καταλάβεις πώς ξεκίνησα τις επαφές μου .

Πριν από 6 χρόνια περίπου ήθελα να φιάξω τα φτερά για το δικό μου τροχόσπιτο επειδή τα δικά του είχαν σπάσει πριν από χρόνια και είχαν πεταχτεί γιατι ήταν μεγάλη ζημιά .Τότε ενας φίλος μου Ιταλός που τυγχάνει να έχει το ίδιο τροχόσπιτο με μένα μου είπε οτι ήθελε να φιάξει φτερά γιατί κι έκεινου έιχαν σπάσει και είχε κρατήσει ένα φτερό μόνο με σκοπό να φιάξει καινούργια . Έτσι το ένα φτερό που είχε μου το εμπιστεύτηκε και το στιλε εδω ,ταυτόχρονα ένας γνωστός που ασχολείται με πολυεστέρες μου εέιπε πως θα μπορέσω να φιάξω ένα νέο πρωτότυπο φτερό και απο εκει τα αντίγραφα του .Έτσι έκανα τότε και έφιαξα ένα ζεύγάρι για το δικό μου τροχόσπιτο και άλλα δυο ζευγάρια για φίλους Ιταούς που είχαν το ίδιο μοντέλο με μένα .Φαντάσου δε οτι αριστερό φτερό δεν υπήρχε και από το δεξι έφιαξα άλλο καλούπι με καρτόνια χαρτιά πλαστελίνες γύψο και διάφορα άλλα υλικά που βοηθήσαν να φιάξω και το αριστερό (έχω και φωτό από αυτή τη διαδικασία νομίζω αν τις βρώ θα τις βάλω )αφου έφιαξα τα φτερά τα έδωσα σε έναν φίλο μου φαναρτζή και τά έβαψε με ένα τέλειο αποτέλεσμα . Έτσι ξεκίνησα να έχω μια επαφή με τέτοιες κατσκευές απλά έχοντας σαν πρότυπο αυτά που είχα κάνει για μένα κατάφερα να φιάξω μερικά ζευγάρια φτερά για γνωστούς ανθρώπους που είχαν παλιά τροχόσπιτα και δεν υπήρχαν σαν ανταλακτικά
lander474
lander474


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

επισκευή φτερού ρυμουλκούμενου τροχοσπίτου Empty Απ: επισκευή φτερού ρυμουλκούμενου τροχοσπίτου

Δημοσίευση από Maximos Τετ 4 Απρ 2012 - 15:19

Τάσο ... ήσουν κατατοπιστικότατος ... με κάλυψες ... Very Happy Very Happy
Ευτυχώς ... έχω το τηλέφωνό σου ... !! Cool Razz

Όποτε, με το καλό βρεις ... " το υλικό σου" ... ανέβασέ το ... !
Maximos
Maximos
Admin


https://taxidiarides.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

επισκευή φτερού ρυμουλκούμενου τροχοσπίτου Empty Απ: επισκευή φτερού ρυμουλκούμενου τροχοσπίτου

Δημοσίευση από lander474 Παρ 6 Απρ 2012 - 12:53

Μάξιμε είσαι τυχερός

Τελικά βρήκα τισ φωτό από την επεξεργασία για τα φτερά του τροχοσπίτου μου . Πιστεύω με τη παρακάτω παρουσίαση να βοηθήσω με τον τρόπο μου όποιον φίλο χρειαστεί να κάνει κάποια πολυεστερική κατυασκευή

αυτό είναι το πρωτότυπο φτερό ηλικίας 25 χρόνων

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

επειδή το φτερό είναι πλαστικόλές και είναι χάρτινο το πέρασα μια στρ΄ση πολυεστέρα για να σταθεροποιηθείώστε να βγει το καινούργιο καλούπι σωστό

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

μετά περάστηκε με αποκολητικό

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]


αφού στέγνωσε το αποκολητικό περάστηκε ο πολυεστέρας από πάνω 2 στρώσεις

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]


ϋστερα από 7 ώρες ήταν η ώρα κόψιμο να πάρει ο σχήμα του και ξεκαλούπωμα

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]


και να το αποτέλεσμα

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]


¨εχοντας το πρωτότυπο σαν καλούπι από αυτό έφιαξα τα υπόλοιπα αλλά με τη διαφορά οτι για να έχει καλύτερο σχήμα και πιο ακριβές έριξα τον πολυεστέρα απο μέσα


[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]


ξεκαλούπωμα

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

και ιδού <<το νεογένητο>>

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

να και τα αδερφάκια του

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]



Αριστερό φτερό δεν είχα για την άλλη μεριά και όπως είχα πει και προχτές χρησιμοποίησα χαρτιά χαρτόνια πλαστελίνες χαρτοταινίες ταίηπ και έφιαξα ένα χάρτινο καλούπι αλλά δυστυχώς δεν έχω φωτό κι απο κει έκανα τα αριστερά αντίγραφα

παρακάτω φαίνονται τα δικά μου έτοιμα να πάνε για βάψιμο είχα ρίξει 3 με 4 φορές πολυεστέρα για να είναι ανθεκτικά και αν μη διαλύσουν αν πάθω λάστιχο


[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]


Μετλα πήγαν για στοκάρισμα και βάψιμο σε φίλο φαναρτζή και να τα αποτελέσματα τοποθετημένα πια στο τροχόσπιτο


[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]


το καλό το άφησα για το τέλος πριν ξεκινήσω τη κατασκευή αυτή όταν ρώτησα ειδικό σε πολυεστερικές κατασκευές μου είπε τιμή για να φιάξει 2 φτερά 650 εβρώ

(κάτι τέτοια ακούω καμιά φορά και για αυτό δεν έχω μαλιά.)

Συνολικά έδωσα για τα υλικά και το βάψιμο 140 εβρώ και τα έκανα όπως ήθελα .

Ελπίζω να είναι χρήσιμη η παρουσίαση αυτή και ολοκληρώνοντας θέλω να πώ οτι με τον πολυεστέρα καλό είναι να δουλέυουμε σε εξωτερικό χώρο να φοράμε μάσκα και γάντια αλλιώς υπάρχουν κύνδινοι εγκάυματος
lander474
lander474


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

επισκευή φτερού ρυμουλκούμενου τροχοσπίτου Empty Απ: επισκευή φτερού ρυμουλκούμενου τροχοσπίτου

Δημοσίευση από Maximos Παρ 6 Απρ 2012 - 13:15

Φίλε Τάσο ... πολλά πολλά ευχαριστούμε ... Μπράβο σου hi
Πολύ καλή δουλειά και πολύ καλή παρουσίαση ... bravo

Υπόψη, ότι δεν είμαι μόνο εγώ ο τυχερός ... άλλα όλα τα μέλη του φόρουμ μας ... happy2
Είναι πολύ ευχάριστο, μέλη όπως εσύ ... που συμμετέχουν και μοιράζονται μαζί μας τις γνώσεις και τις εμπειρίες τους,
εμπλουτίζοντας την ύλη του φόρουμ μας και βοηθώντας ταυτόχρονα, άλλα μέλη, που έχουν αντίστοιχους προβληματισμούς.

Νά 'σαι καλά ... και πάλι σ' ευχαριστούμε. yes2
Maximos
Maximos
Admin


https://taxidiarides.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

επισκευή φτερού ρυμουλκούμενου τροχοσπίτου Empty Απ: επισκευή φτερού ρυμουλκούμενου τροχοσπίτου

Δημοσίευση από Γιωργάκος Παρ 6 Απρ 2012 - 13:21

Τάσο μπορώ να πω ότι ήταν από τις ποιο χρήσιμες παρουσιάσεις που έχουν γίνει στο forum . Βέβαια δεν σου κρύβω ότι σε θαυμάζω για τις ικανότητες σου .
Γιωργάκος
Γιωργάκος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

επισκευή φτερού ρυμουλκούμενου τροχοσπίτου Empty Απ: επισκευή φτερού ρυμουλκούμενου τροχοσπίτου

Δημοσίευση από george Παρ 6 Απρ 2012 - 21:51

Γιωργάκος έγραψε:Τάσο μπορώ να πω ότι ήταν από τις ποιο χρήσιμες παρουσιάσεις που έχουν γίνει στο forum . Βέβαια δεν σου κρύβω ότι σε θαυμάζω για τις ικανότητες σου .




+1
george
george


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης