Translate into your language
Πρόσφατα Θέματα
» Τροχοσκηνη μου
από Patrinos Σήμερα στις 19:06

» Νέος Κ.Ο.Κ.
από friar Σήμερα στις 12:51

» τροχόσπιτο χωρίς αμορτισέρ
από caminador Χθες στις 21:42

» Καλοκαιρινές διαδρομές στην Θεσσαλονίκη
από caminador Χθες στις 20:49

» καταθεση πινακιδων
από caminador Χθες στις 20:40

» Ποδιά τροχοσπίτου
από Batfalcon Χθες στις 14:43

» Συγκόλληση τζαμιού
από Batfalcon Χθες στις 14:39

» Η σκοτεινή πλευρά των φώτων led
από Batfalcon Πεμ 19 Ιουλ 2018 - 23:46

» Φατσούλα μέσα στη βροχή.
από Γιωργάκος Πεμ 19 Ιουλ 2018 - 9:26

» ΘΕΡΜΟΣΙΦΩΝΑΚΙ 220 VOLT
από lander474 Πεμ 19 Ιουλ 2018 - 1:31

» Διασταυρώσεις - Προτεραιότητα
από caminador Τετ 18 Ιουλ 2018 - 20:55

» Πομποδέκτες διοδίων
από Γιωργάκος Τετ 18 Ιουλ 2018 - 20:34

» Ενοικιαση Αυτοκινουμενο για Αυγουστο
από ΠΑΝΟΣ Τρι 17 Ιουλ 2018 - 11:59

» Αναζητηση σκηνης 4-5 ατομων
από tabbert Τρι 17 Ιουλ 2018 - 7:58

» Αθήνα - Θεσσαλονίκη χωρίς διόδια 21/5/2017 με χαρτογράφηση
από caminador Δευ 16 Ιουλ 2018 - 23:16

» Σκηνές οροφής αυτοκινήτου ...
από ilektronikos Σαβ 14 Ιουλ 2018 - 15:16

» μινι αυτοκινουμενο
από ladakias Σαβ 14 Ιουλ 2018 - 9:49

» Χαλκιδική: Συλλήψεις για παράνομη ελεύθερη κατασκήνωση
από Scout Σαβ 14 Ιουλ 2018 - 1:19

» Σκηνή τροχοσπίτου (Μερος 2ο)
από Batfalcon Παρ 13 Ιουλ 2018 - 23:06

» Camping Καλοκαίρι 2018
από Batfalcon Τετ 11 Ιουλ 2018 - 22:33

Η ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK
Ο ΚΑΙΡΟΣ
Like/Tweet/+1
Κοινωνική Δικτύωση

Κοινωνική Δικτύωση digg  Κοινωνική Δικτύωση delicious  Κοινωνική Δικτύωση reddit  Κοινωνική Δικτύωση slashdot  Κοινωνική Δικτύωση yahoo  Κοινωνική Δικτύωση google  Κοινωνική Δικτύωση live      

Επισημάνετε και μοιραστείτε την διεύθυνση του www.taxidiarides.gr στην σελίδα κοινωνικής δικτύωσης σας

Χημική τουαλέτα ...

Σελίδα 2 από 3 Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Απ: Χημική τουαλέτα ...

Δημοσίευση από kapros Την / Το Πεμ 1 Μαρ 2012 - 18:14

χαλαει το πλαστικο ;;; γιατι σιγουρα δεν εννοω μαζι χρηση με το χημικο.με τη χλωρινη απαγορευεται οτιδηποτε αλλο χημικο.
kapros

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δημοσίευση από Aigagros Την / Το Πεμ 1 Μαρ 2012 - 18:23

Ίσως μιλάτε για διαφορετικής μάρκας χημικό.
Η μυρωδιά του χημικού που χρησιμοποιώ εγώ δεν έχει καμμία σχέση με αυτήν των λυμάτων. Αυτό δε φαίνεται όταν αρχίζει και περνάει η ...δράση του.
Όσο για τη χλωρίνη, γαργιάζει το πλαστικό.
Aigagros

http://www.taxidiarides.gr

Δημοσίευση από Γιωργάκος Την / Το Πεμ 1 Μαρ 2012 - 19:39

Δεν είναι μόνο ότι γαριάζει το πλαστικό , οι κάδοι λυμάτων έχουν μία επένδυση από μέσα η οποία χαλάει με το χλώριο .
Γιωργάκος

Δημοσίευση από Maximos Την / Το Πεμ 1 Μαρ 2012 - 21:26

Αντιγράφω από ... [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] ...

ΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥΑΛΕΤΑΣ & ΠΛΑΣΤΙΚΩΝ

Οι καλές νοικοκυρές θα πρέπει στο τροχόσπιτο ή το αυτοκινούµενο να ξεχάσουν την χλωρίνη.
Η χλωρίνη καίει τα πλαστικά µέρη της τουαλέτας και τις φλάντζες.
Με το καθαριστικό αυτό σπρέι καθαρίζουµε και απολυµαίνουµε την τουαλέτα
και όλα τα πλαστικά µέρη του µπάνιου, όπως νιπτήρας, µπανιέρα στο πάτωµα.
Ψεκάζουμε, αφρίζει, ξεπλένουμε.
Το χρησιµοποιούµε όταν αδειάζουµε τον κάδο λυμάτων για να τον καθαρίσουµε,
όπως και για να καθαρίσουµε την λεκάνη ή την µπανιέρα.

ΟΧΙ ΜΕΤΑΛΛΙΚΕΣ Η ΜΑΡΜΑΡΙΝΕΣ ΕΠΙΦΑΝΕΙΕΣ. ΜΟΝΟ ΠΛΑΣΤΙΚΑ.
Maximos
Admin

http://taxidiarides.forumgreek.com

Χημική τουαλέτα...

Δημοσίευση από Nef Την / Το Δευ 14 Μάης 2012 - 12:58

Παρακαλώ πολύ ποιός μπορεί να δώσει λεπτομέριες το πως λειτουργεί η χημική τουαλέτα? Idea
Ευχαριστώ πολύ... [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Nef

Δημοσίευση από ???????? Την / Το Δευ 14 Μάης 2012 - 13:21

Nef έγραψε:Παρακαλώ πολύ ποιός μπορεί να δώσει λεπτομέριες το πως λειτουργεί η χημική τουαλέτα? Idea

Νεκτάριε κοίταξε λίγο αυτό το βίντεο. Είναι ο τρόπος χρήσης της....

https://www.youtube.com/watch?v=jdd2o2W9vEg&feature=related

????????
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Aigagros Την / Το Δευ 14 Μάης 2012 - 13:28

Οι χημικές τουαλέτες, είτε είναι φορητές είτε σταθερές, έχουν την ίδια λειτουργία. Κάτω από το κάθισμα υπάρχει ο κάδος ή το κάνιστρο, στο οποίο βάζουμε μία μικρή ποσότητα νερού, αναλόγως τη χωρητικότητα της δεξαμενής, όπως επίσης και μία ποσότητα χημικού, πάλι σύμφωνα με τη χωρητικότητα. Είναι το λεγόμενο μπλε υγρό της Thetford. Ανακατεύεις και είσαι έτοιμος για χρήση. Με χρήση από 4 άτομα θα κρατήσει χωρίς οσμές το πολύ 3 μέρες. όταν υπάρχει και καζανάκι στο σύστημα, βάζεις ένα ροζ υγρό στη δεξαμενή για το καζανάκι, ώστε να απολυμαίνει και να αρωματίζει καθώς τρέχει το νερό. Το μπλε υγρό που είναι στη δεξαμενεί ουδετεροποιεί τα λύμματα και δεν μυρίζουν, αλλά ανεξάρτητα από το αν γεμίσει ή όχι, μετά την τρίτη ημέρα θα ...αναγκαστείς να εκκενώσεις και να ξανασετάρεις. Αντί του μπλε υγρού υπάρχει και το πράσινο που είναι βιωδιασπώμενο, αλλά κρατάει πολύ λιγότερο. Στους καταλόγους Frankana και Movera θα δεις όλες τις περιπτώσεις.
Aigagros

Δημοσίευση από Nef Την / Το Δευ 14 Μάης 2012 - 13:33

Νίκος1984 έγραψε:
Nef έγραψε:Παρακαλώ πολύ ποιός μπορεί να δώσει λεπτομέριες το πως λειτουργεί η χημική τουαλέτα? Idea

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Ευχαριστώ ''Νίκος1984'' είναι η πρώτη φορά που θα χρεισιμοποιήσω χημική.... lol!
Nef

Δημοσίευση από Nef Την / Το Δευ 14 Μάης 2012 - 13:36

Μάξιμε ευχαριστώ και ζητώ συγνώμη ακόμη δεν έχω μάθει καλά το forum... Cool
Nef

Δημοσίευση από ???????? Την / Το Δευ 14 Μάης 2012 - 13:39

Nef έγραψε:
Νίκος1984 έγραψε:

https://www.youtube.com/watch?v=jdd2o2W9vEg&feature=related
Ευχαριστώ ''Νίκος1984'' είναι η πρώτη φορά που θα χρεισιμοποιήσω χημική.... lol!

Και γώ Νεκτάριε φαντάσου δεν έχω ξανά χρησιμοποιήσει ποτέ χημική , αλλά μαθαίνω κάποια πράγματα γιατί θα την χρησιμοποιήσω απαραίτητα το καλοκαίρι που θα έρθει το τροχόσπιτο....

????????
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Cissy 242 Την / Το Τετ 16 Μάης 2012 - 16:14

Απορία αφελής: αφού το τροχόσπιτο το στήνετε σχεδόν αποκλειστικά σε κάμπινγκ, γιατί δεν χρησιμοποιείτε τις αντίστοιχες εγκαταστάσεις ούτως ώστε να μειώνετε την ανάγκη όλων των σχετικών δυσάρεστων εργασιών (άδειασμα, πλύσιμο, ακριβά χημικά κλπ.) ?
C
Cissy 242

Δημοσίευση από Aigagros Την / Το Τετ 16 Μάης 2012 - 17:03

1. Αφού υπάρχει αυτή η ευκολία ποιος ο λόγος να τρέχεις στα WC με το χαρτί υπό μάλης και μάλιστα πολλές φορές σε ώρες που είσαι μέσα αραχτός;
2. Θα μου πεις κανείς δεν έπαθε τίποτα, αλλά γιατί να μην πηγαίνουν τα παιδιά μου στη δική μας από το να πηγαίνουν στα κοινόχρηστα;
3. Εφόσον για τα παραπάνω την ενεργοποιώ και σε 2,5 μέρες θα θέλει ανανέωση, είτε έχει χρησιμοποιηθεί λίγο είτε πολύ, γιατί να προτιμήσω τα WC;
Aigagros

Δημοσίευση από Γιωργάκος Την / Το Τετ 16 Μάης 2012 - 18:22

Πολλοί είναι αυτοί που δεν την χρησιμοποιούν Σίσσυ για τους λόγους που λες . Εγώ συμφωνώ με τον Aigagro και για έναν λόγο παραπάνω …που να ντυθείς για να πας τουαλέτα να γυρίσεις να γδυθείς και να ξαναξαπλώσεις …..
Γιωργάκος

Δημοσίευση από teonakos Την / Το Πεμ 17 Μάης 2012 - 0:27

Και μη ξεχνάμε ο χώρος μας είναι ο δικός μας χώρος με τα δικά μας μικρόβια
teonakos

Δημοσίευση από Γιωργάκος Την / Το Πεμ 17 Μάης 2012 - 0:54

teonakos έγραψε:Και μη ξεχνάμε ο χώρος μας είναι ο δικός μας χώρος με τα δικά μας μικρόβια
Τα είπες όλα ...... yes
Γιωργάκος

Δημοσίευση από nastyzuki Την / Το Πεμ 17 Μάης 2012 - 10:56

Eδω απλα..θα σας πω,για τα μικροβια χρησημοιποιω.....ενα μπουκαλακι μπλε οινοπνευμα μεσα στο ντεποζιτο νερου η καζανακι που λετε ολοι.
Εχω...και 3 γυναικες(!μεγαλη και 2 μικρες)..αρα..τα μικροβια ηταν ανχος μου.(εδω δεν θα ντραπω να πω οτι και εγω σε αυτη την περιπτωση κατουραω καθηστος....χαχαχαχαχ)
Και οντος...αφου την εχω ετοιμασει.....γιατι να μην την δουλευω και τρεχω παραμασχαλα με χαρτι υγειας?
Παντος..μονο ...για τα ψιλα την χρησημποιουμε και μονο τα κοριτσια μου...κανουν και τα ...χοντρα τους.....
Το μπλε το διαλυτικο...βαζω 1/2 δοση παραπανω απο αυτη που λεει ο κατασκευαστης...................τοσα χρονια...μια χαρα ολα.....

nastyzuki

Δημοσίευση από Cissy 242 Την / Το Πεμ 17 Μάης 2012 - 10:56

Δεν διαφωνώ με το σκεπτικό σας. Είναι θέμα προσωπικής αντιμετώπισης του τι θεωρεί ο καθένας μικρότερο κακό. Εγώ θα προτιμούσα να μην έμπαινα στην διαδικασία του αδειάσματος...πουφ Sad ...και όλων των σχετικών.
Για μας που κάνουμε ελεύθερο κατά βάση, η χρήση των εγκαταστάσεων είναι ο λόγος που αναγκαζόμαστε να πηγαίνουμε κάποιες φορές σε κάμπινγκ.
C
Cissy 242

Δημοσίευση από Γιωργάκος Την / Το Πεμ 17 Μάης 2012 - 12:06

nastyzuki έγραψε:Eδω απλα..θα σας πω,για τα μικροβια χρησημοιποιω.....ενα μπουκαλακι μπλε οινοπνευμα μεσα στο ντεποζιτο νερου η καζανακι που λετε ολοι.
Το πράσινο οινόπνευμα δεν μυρίζει ωραία και φθείρει τα ελαστικά προεμβάσματα όπου υπάρχουν . Η πρότασή μου είναι βάζεις λίγο Dettol είναι πολύ καλύτερο και ποιο αποτελεσματικό κατά των μικροβίων .

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Μπορείς να βάζεις στο νερό για το καζανάκι μια μικρή ποσότητα υγρό καθαρισμού, είναι το τελευταίο που βλέπεις στα προϊόντα αυτά

Άλλη πρόταση να βάζεις λίγο αντισηπτικό υγρό .
Γιωργάκος

Δημοσίευση από nastyzuki Την / Το Πεμ 17 Μάης 2012 - 13:11

Γιωργάκος έγραψε:
nastyzuki έγραψε:Eδω απλα..θα σας πω,για τα μικροβια χρησημοιποιω.....ενα μπουκαλακι μπλε οινοπνευμα μεσα στο ντεποζιτο νερου η καζανακι που λετε ολοι.
Το πράσινο οινόπνευμα δεν μυρίζει ωραία και φθείρει τα ελαστικά προεμβάσματα όπου υπάρχουν . Η πρότασή μου είναι βάζεις λίγο Dettol είναι πολύ καλύτερο και ποιο αποτελεσματικό κατά των μικροβίων .

Μπορείς να βάζεις στο νερό για το καζανάκι μια μικρή ποσότητα υγρό καθαρισμού, είναι το τελευταίο που βλέπεις στα προϊόντα αυτά

Άλλη πρόταση να βάζεις λίγο αντισηπτικό υγρό .

Ευχαριστω παρα πολυ!!!!!!
Οντος το dettol...δεν τοχα σκεφτει για εκει.
Το dettol...το χρησημοποιηει η γυναικα μου για τον γενικο καθαρισμο του τροχοσπιτου.

Οσο για τα λαστιχα το οινοπνευμα ειναι αραιομενο και δεν τα πειραζει . Αλλα οντος δεν βλαπτει να αλλαξω σε dettol.

nastyzuki

Δημοσίευση από antreas hobby Την / Το Πεμ 17 Μάης 2012 - 20:34

Μου αρέσει πολύ αυτή η ιδέα

antreas hobby

http://www.netcomms.eu

Δημοσίευση από Maximos Την / Το Πεμ 17 Μάης 2012 - 22:52

Η τουαλέτα γενικά, έχει να κάνει με την υγιεινή μας ...
Όσο περισσότερη "φροντίδα" υπάρχει ... τόσο το καλύτερο ...
Η ιδέα του Γιωργάκου, με το Dettol, μια χαρά είναι.

Αν και το dettol (σε διάφορες μορφές) ... υπάρχει γενικά στο "χώρο" της τουαλέτας ...
... δεν είχα σκεφτεί να το προσθέσω, μαζί με το ροζ υγρό ...

Ευκαιρία λοιπόν ...

Γιωργάκο, καλά έκανες και το επισήμανες. Very Happy
Maximos
Admin

http://taxidiarides.forumgreek.com

Δημοσίευση από ???????? Την / Το Κυρ 20 Μάης 2012 - 16:59

Μια ερώτηση που μου έχει δημιουργηθεί εδώ και καιρό : στο πάνω μέρος της κασέτας που αφαιρείτε από το εξωτερικό μέρος του τροχόσπιτου υπάρχει κάτι σαν ''συρταρωτό πορτάκι'' το οποίο έχει και ένα λάστιχο το οποίο όπως έγραψε ο Μάξιμος ανα διαστήματα το ψεκάζουμε με κάποιο σπρέι σιλικόνης. Η ερώτηση μου είναι η εξής : εφόσον όταν τοποθετούμε την κασέτα μέσα στο τροχόσπιτο αυτό το ''συρταρωτό πορτάκι'' είναι κλειστό πώς πέφτουν τα λύματα μέσα στη δεξαμενή του ;;; Έχει να κάνει με το γνωστό ''κλαπέτο'' μήπως ;;; Γιατί απ'ότι ξέρω το κλαπέτο είναι άλλο πράγμα. Έχω την εντύπωση πώς όταν βρεθείς μέσα στο WC του τροχόσπιτου και ανοίξεις το κλαπέτο ''η τρύπα'' της δεξαμενής θα παραμένει κλειστή.... όποιος γνωρίζει να απαντήσει στην απορία μου , θα μου έλυνε έναν ακόμα προβληματισμό μου. (Ελπίζω να καταλάβατε ποιά είναι η απορία μου...)

????????
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Patrinos Την / Το Κυρ 20 Μάης 2012 - 17:26

Νίκο όταν η κασέτα μπαίνει στη θέση της το συρταρωτό πορτάκι μετακινείται και έτσι η λεκάνη ανοίγει και κλίνει με το κλαπέτο.
Patrinos

Δημοσίευση από Γιωργάκος Την / Το Κυρ 20 Μάης 2012 - 17:38

Καλά στα λέει ο Κώστας , αλλά δεν θα πρέπει να σε αγχώνουν τέτοια θέματα αφού όταν το παραλάβεις εδώ είμαστε .
Γιωργάκος

Δημοσίευση από ???????? Την / Το Κυρ 20 Μάης 2012 - 18:38

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά ! Να είστε καλά.

????????
Επισκέπτης

Σελίδα 2 από 3 Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης