www.taxidiarides.gr
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Translate into your language
Πρόσφατα Θέματα
» Μπαταρία LiFePO4
από gsalonica Παρ 22 Μαρ 2024 - 7:42

» παροχη ρευματος τροχοσπιτου
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:43

» Τροχόσπιτα KABE
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:22

» Κόψιμο βασιλόπιτας 2024
από Ddimi Κυρ 25 Φεβ 2024 - 17:15

» Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα
από Batfalcon Πεμ 25 Ιαν 2024 - 12:50

» «Conte de Noël» ….μια νοσταλγική Χριστουγεννιάτικη ιστορία.
από Georgedim Κυρ 24 Δεκ 2023 - 9:11

» Πωλείται τροχοσκηνή Alpen Kreuzer Allure
από Antonioz Πεμ 27 Ιουλ 2023 - 9:04

» PDF ΜΕ ΤΑ CAMPING ΕΛΛΑΔΟΣ 2023
από Georgedim Τετ 26 Ιουλ 2023 - 9:47

» Τέλη κυκλοφορίας με το μήνα
από ktRinity Πεμ 20 Ιουλ 2023 - 14:32

» Σύνορα....
από Georgedim Τετ 19 Ιουλ 2023 - 19:07

» Πρόβλημα στη σίτα
από spyrosbhta Δευ 17 Ιουλ 2023 - 17:16

» Καλοκαίρι 2022 : οδοιπορικό σε Φρανκονία, ....Ρηνανία, ....Λουξεμβούργο, ....Αλσατία ....και Μέλανα Δρυμό.
από diamantino Τρι 4 Ιουλ 2023 - 19:59

» Επιτρέπεται η διανυκτέρευση μέσα σε οποιαδήποτε όχημα σε χώρους μη οργανωμενους ;
από Νικόλας Παρ 23 Ιουν 2023 - 13:33

» Αναζήτηση-αγορά αυτοκινούμενου
από yamaren Σαβ 17 Ιουν 2023 - 10:44

» Καλώς σας βρήκα
από Georgedim Σαβ 10 Ιουν 2023 - 23:35

» Καλό μήνα
από diamantino Δευ 5 Ιουν 2023 - 21:24

» Η ζωγραφιά μας...
από Georgedim Κυρ 4 Ιουν 2023 - 2:17

» Επιλογή ταξιδιάρικου τροχόσπιτου
από Georgedim Τετ 24 Μάης 2023 - 9:37

» Sygic πρόγραμμα πλοήγησης
από packman Δευ 22 Μάης 2023 - 19:05

» Ταχυθερμοσίφωνας υγραερίου στο τροχόσπιτο
από Georgedim Τετ 26 Απρ 2023 - 21:56

Η ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK
Ο ΚΑΙΡΟΣ
Like/Tweet/+1
About Us

Welcome to the forum www.taxidiarides.gr

Welcome to the forum  www.taxidiarides.gr

Για το camping ... τα ταξίδια ... και την καλή παρέα ...


ΤΕΝΤΑ ΠΑΤΕΝΤΑ

+6
tabbert
Aigagros
traveller
Γιωργάκος
Scout
teohunter
10 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

ΤΕΝΤΑ ΠΑΤΕΝΤΑ Empty ΤΕΝΤΑ ΠΑΤΕΝΤΑ

Δημοσίευση από teohunter Δευ 15 Απρ 2019 - 13:31

Καλημερα φιλοι μου.Μιας και και σε λιγο θα ερθει το καλοκαιρι αρχισα να ψαχνομαι για την τοποθετηση μια τεντας στο τροχοσπιτο.Ομως ψαχνοντας για καινουργια εβλεπα οτι οι τιμες για μενα τουτη την εποχη ηταν φαρμακι με μηχανισμο εφταναν απο 700 εως 1000 ευρω.Ρωτωντας βρηκα και μεταχειρισμενες που θα τις εκαναν καινουργιες στην μιση τιμη.Βεβαια κανεις δεν σου λεει τι φθορα εχουν η τι στραβωμα εχουν φαει απο κανα μπουρινι.Βρηκα και τεντες χωρις μηχανισμο σε θηκη που την κρεμας στην εξωτερικη ραγα.Παλι η τιμη ηταν απλησιαστη για μενα γυρω στα 350 ευρω για μια τριμετρη.Οποτε αδιεξοδο.Ωσπου μια μερα η συζυγος βλεπει σε διαφημηση γνωστου πολυκαταστηματος μια τεντα εξωτερικου χωρου 3 μετρων γυρω στο 100αρικο.Απο τοτε μου καρφωθηκε η ιδεα αν μπορουσα να την τοποθετησω και στο τροχοσπιτο.Επισκεφθηκα τον πολυ καλο φιλο και κομαντο τον Χρηστο Μπακαλαρο και μετρωντας πηρε την αποφαση οτι γινεται η τοποθετηση με την καταλληλη ενισχυση.Του πηγαινω το τροχοσπιτο και την επομενη το ειχε ετοιμο.Φοβερος μαστορας ο Χρηστος πιανουν τα χερια του σε οτι απιθανο του ζητησεις ενω αλλοι σου λενε δεν γινονται αυτα φιλε χωρις να το σκεφτουν.Πραγματι το τελικο αποτελεσμα ειναι ομορφο και λειτουργικο.Εχω παραγγειλει και μια θηκη με φερμουαρ για να την προστατεψω απο την βροχη και τον ηλιο.Αναμενω να κανονισουμε καμμια εκδρομη για να την αραξω κατω απο τον ισκιο της!!!!
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
teohunter
teohunter


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΕΝΤΑ ΠΑΤΕΝΤΑ Empty Απ: ΤΕΝΤΑ ΠΑΤΕΝΤΑ

Δημοσίευση από Scout Δευ 15 Απρ 2019 - 15:29

Μια χαρα ! !, Εγω θα πρόσθετα και δύο κάθετα πόδια για να μην καταπονείται το σημείο στήριξης τις ημέρες με λίγο αεράκι !
Scout
Scout


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΕΝΤΑ ΠΑΤΕΝΤΑ Empty Απ: ΤΕΝΤΑ ΠΑΤΕΝΤΑ

Δημοσίευση από Γιωργάκος Δευ 15 Απρ 2019 - 15:44


Πολύ ωραία τέντα, ο Χρήστος είναι πολύ καλός τεχνίτης, συμφωνώ όμως με αυτό που λέει ο Παύλος "Scout" εμένα ένα μπουρίνι μου κατέστρεψε την τέντα παρόλο που την είχα δεμένη και καρφωμένη κάτω.
Γιωργάκος
Γιωργάκος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΕΝΤΑ ΠΑΤΕΝΤΑ Empty Απ: ΤΕΝΤΑ ΠΑΤΕΝΤΑ

Δημοσίευση από traveller Δευ 15 Απρ 2019 - 17:58

........................... yes Τελεια !!! Σε θαυμαζω ..

Κι'εγω προβληματιζομαι με την τεντα ..
Αλλα .............. απο κιλα πως ειναι ???
traveller
traveller


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΕΝΤΑ ΠΑΤΕΝΤΑ Empty Απ: ΤΕΝΤΑ ΠΑΤΕΝΤΑ

Δημοσίευση από Aigagros Δευ 15 Απρ 2019 - 18:50

Ωραίος Θόδωρε πολύ καλή δουλειά! Συμφωνώ απόλυτα με τους προλαλήσαντες, ο άνεμος σου έρχεται απροειδοποίητα, έστω και μερικά δεπτερόλεπτα να είναι στην έκανε τη ζημιά. Και να θυμάσαι, η τέντα δεν είναι σκηνή, όταν δεν μας χρειάζεται τη μαζεύουμε για τον ίδιο ακριβώς λόγο.
Με το καλό να τη χαρείς!
Aigagros
Aigagros


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΕΝΤΑ ΠΑΤΕΝΤΑ Empty Απ: ΤΕΝΤΑ ΠΑΤΕΝΤΑ

Δημοσίευση από tabbert Δευ 15 Απρ 2019 - 19:29

πολυ καλη απλα οπτικα οταν ειναι μαζεμενη δεν δενει....αλλα θα μου πεις το τελειο πληρωνετε......
η αποψη μου ειναι αν μπορουσες να την ειχες εκτος τροχοσπιτου και να την στηριζες οταν θα εισε σε καμπινγκ....
πχ να υπηρχαν αναμονες ομορφα τοποθετημενες και οταν θα ησουν στο καμπινγκ απλα θα την στηριζες και δεν θα ειχες εξτρα βαρος και επιπλεον κατασκευη επανω στο σπιτι
αν δε σου κανει κοπο μπορεις να μας δωσεις το λινκ αγορας?

tabbert


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΕΝΤΑ ΠΑΤΕΝΤΑ Empty Απ: ΤΕΝΤΑ ΠΑΤΕΝΤΑ

Δημοσίευση από teohunter Δευ 15 Απρ 2019 - 19:44

Σας ευχαριστω ολους.Πολυ σωστη παρατηρηση αυτη που κανατε και εγω ξεχασα να αναφερω.Φυσικα και δεν θα χρησιμοποιηθει ετσι σκετη αυτη η τεντα.Εχω δυο ορθοστατες απο μια παλια κατασκευη οι οποιοι θα χρησιμοποιηθουν  σε αυτη την τεντα.Μαλιστα οι ορθοστατες εχουν δυο μυτες στα πανω μερος και με ενα τρυπανακι εχω κανει δυο τρυπουλες στον τελικο αλουμενιο τμημα της τεντας.Ετσι τους τοποθετω εκει και με ενα ιμαντα συσφιξης που αγκαλιαζει ολο το τελικο τμημα πιστευω δεν θα κουνηθει!!!!Να σας ρωτησω κανα λινκ για φωτιστικο εξωτερικο 12ν που να φωτιζει ικανοιποιητικα και δοκιμασμενα  εχετε????
teohunter
teohunter


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΕΝΤΑ ΠΑΤΕΝΤΑ Empty Απ: ΤΕΝΤΑ ΠΑΤΕΝΤΑ

Δημοσίευση από teohunter Δευ 15 Απρ 2019 - 19:49

traveller έγραψε:........................... yes Τελεια !!! Σε θαυμαζω ..

Κι'εγω προβληματιζομαι με την τεντα ..
Αλλα .............. απο κιλα πως ειναι ???
Ιδαιτερα βαρια δεν ειναι φαντασου απο το μαγαζι μεχρι το παρκινγκ την πηγα με τα χερια χωρις καροτσι και ηταν και μακριουτσικα!!Πιστευω οτι το βαρος δεν πρεπει να σε προβληματιζει ειδικα στην τριμετρη υπαρχει και τετραμετρη!!!!!
teohunter
teohunter


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΕΝΤΑ ΠΑΤΕΝΤΑ Empty Απ: ΤΕΝΤΑ ΠΑΤΕΝΤΑ

Δημοσίευση από Aigagros Δευ 15 Απρ 2019 - 19:51

Προσωπικά, στο εξωτερικό φωτιστικό φωτιστικό που έχει ήδη το τροχόσπιτο άλλαξα το λαμπάκι με ένα πιο ισχυρό και led που ικανοποιεί τις ανάγκες μου σε φως.
Αν θελήσω περισσότερο φως, εκμεταλλεύομαι μία εξωτερική λήψη 12V του τροχοσπίτου και συνδέω 3μετρο καλώδιο με led λάμπα που προμηθεύτικα από τα leroy. Τέτοιες λάμπες βρίσκεις συνήθως σε ναυτιλιακά είδη.
Aigagros
Aigagros


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΕΝΤΑ ΠΑΤΕΝΤΑ Empty Απ: ΤΕΝΤΑ ΠΑΤΕΝΤΑ

Δημοσίευση από teohunter Δευ 15 Απρ 2019 - 20:06

tabbert έγραψε:πολυ καλη απλα οπτικα οταν ειναι μαζεμενη δεν δενει....αλλα θα μου πεις το τελειο πληρωνετε......
η αποψη μου ειναι αν μπορουσες να την ειχες εκτος τροχοσπιτου και να την στηριζες οταν θα εισε σε καμπινγκ....
πχ να υπηρχαν αναμονες ομορφα τοποθετημενες και οταν θα ησουν στο καμπινγκ απλα θα την στηριζες και δεν θα ειχες εξτρα βαρος και επιπλεον κατασκευη επανω στο σπιτι
αν δε σου κανει κοπο μπορεις να μας δωσεις το λινκ αγορας?
Πιστευω οτι με την θηκη που εχω παραγγειλει με φερμουαρ το τελικο αποτελεσμα δεν θα απεχει πολυ απο αντιστοιχες κατασκευες.Αν προσεξεις στις φωτο αφηνοντας τις 2 βασεις και ξεβιδωνοντας δυο μικροτερες βιδες σε δευτερολεπτα αφαιρειται ολη η τεντα και δεν φαινεται τιποτα.Σε πρασινο χρωμα βγαινει μονο στα 3 μετρα αν θες υπαρχει και τετραμετρη
σε εκρου.Θα την βρεις ειτε στα πρακτικερ ειτε στα leroy merlin στις φωτο ιδιες φαινονται στα leroy ειναι κανα 20 30 ευρω φθηνοτερες.
teohunter
teohunter


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΕΝΤΑ ΠΑΤΕΝΤΑ Empty Απ: ΤΕΝΤΑ ΠΑΤΕΝΤΑ

Δημοσίευση από ladakias Δευ 15 Απρ 2019 - 20:21

Καλοριζικη .  Έφτιαξα και εγώ τέντα σε σακούλα 
3.50 χ3.00 και μου κόστισε περίπου 250€
ladakias
ladakias


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΕΝΤΑ ΠΑΤΕΝΤΑ Empty Απ: ΤΕΝΤΑ ΠΑΤΕΝΤΑ

Δημοσίευση από Georgedim Δευ 15 Απρ 2019 - 23:10

Θόδωρε καλορίζικη !!!
Georgedim
Georgedim
Admin


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΕΝΤΑ ΠΑΤΕΝΤΑ Empty Απ: ΤΕΝΤΑ ΠΑΤΕΝΤΑ

Δημοσίευση από Patrinos Τρι 16 Απρ 2019 - 9:52


Θοδωρή καλορίζικη, ετοιμάσου για βόλτα.  Very Happy
Patrinos
Patrinos


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΕΝΤΑ ΠΑΤΕΝΤΑ Empty Απ: ΤΕΝΤΑ ΠΑΤΕΝΤΑ

Δημοσίευση από teohunter Τρι 16 Απρ 2019 - 11:04

Σας ευχαριστω ολους για να ετοιμαζομαστε σιγα σιγα για καμμια εξορμηση!!!
teohunter
teohunter


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΕΝΤΑ ΠΑΤΕΝΤΑ Empty Απ: ΤΕΝΤΑ ΠΑΤΕΝΤΑ

Δημοσίευση από caminador Τρι 16 Απρ 2019 - 21:59

Πολύ όμορφη, να την απολαύσετε. Αντιρίδες στα κάθετα πόδια θα προσθέσει περισσότερη ασφάλεια στο σύνολο.
caminador
caminador


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης