www.taxidiarides.gr
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Translate into your language
Πρόσφατα Θέματα
» παροχη ρευματος τροχοσπιτου
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:43

» Τροχόσπιτα KABE
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:22

» Κόψιμο βασιλόπιτας 2024
από Ddimi Κυρ 25 Φεβ 2024 - 17:15

» Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα
από Batfalcon Πεμ 25 Ιαν 2024 - 12:50

» «Conte de Noël» ….μια νοσταλγική Χριστουγεννιάτικη ιστορία.
από Georgedim Κυρ 24 Δεκ 2023 - 9:11

» Πωλείται τροχοσκηνή Alpen Kreuzer Allure
από Antonioz Πεμ 27 Ιουλ 2023 - 9:04

» PDF ΜΕ ΤΑ CAMPING ΕΛΛΑΔΟΣ 2023
από Georgedim Τετ 26 Ιουλ 2023 - 9:47

» Τέλη κυκλοφορίας με το μήνα
από ktRinity Πεμ 20 Ιουλ 2023 - 14:32

» Σύνορα....
από Georgedim Τετ 19 Ιουλ 2023 - 19:07

» Πρόβλημα στη σίτα
από spyrosbhta Δευ 17 Ιουλ 2023 - 17:16

» Καλοκαίρι 2022 : οδοιπορικό σε Φρανκονία, ....Ρηνανία, ....Λουξεμβούργο, ....Αλσατία ....και Μέλανα Δρυμό.
από diamantino Τρι 4 Ιουλ 2023 - 19:59

» Επιτρέπεται η διανυκτέρευση μέσα σε οποιαδήποτε όχημα σε χώρους μη οργανωμενους ;
από Νικόλας Παρ 23 Ιουν 2023 - 13:33

» Αναζήτηση-αγορά αυτοκινούμενου
από yamaren Σαβ 17 Ιουν 2023 - 10:44

» Καλώς σας βρήκα
από Georgedim Σαβ 10 Ιουν 2023 - 23:35

» Καλό μήνα
από diamantino Δευ 5 Ιουν 2023 - 21:24

» Η ζωγραφιά μας...
από Georgedim Κυρ 4 Ιουν 2023 - 2:17

» Επιλογή ταξιδιάρικου τροχόσπιτου
από Georgedim Τετ 24 Μάης 2023 - 9:37

» Sygic πρόγραμμα πλοήγησης
από packman Δευ 22 Μάης 2023 - 19:05

» Ταχυθερμοσίφωνας υγραερίου στο τροχόσπιτο
από Georgedim Τετ 26 Απρ 2023 - 21:56

» Καλη Ανασταση
από diamantino Δευ 17 Απρ 2023 - 20:20

Η ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK
Ο ΚΑΙΡΟΣ
Like/Tweet/+1
About Us

Welcome to the forum www.taxidiarides.gr

Welcome to the forum  www.taxidiarides.gr

Για το camping ... τα ταξίδια ... και την καλή παρέα ...


Χριστούγεννα - Πρωτοχρονιά σε λίμνη με τροχόσπιτο

+12
Γιωργάκος
jimasimak
Γιώργος Επιτρόπου
traveller
Batfalcon
caminador
Νικόλας Μητσόπουλος
Patrinos
Georgedim
vzol48
ladakias
pilot
16 απαντήσεις

Σελίδα 1 από 4 1, 2, 3, 4  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Χριστούγεννα - Πρωτοχρονιά σε λίμνη με τροχόσπιτο Empty Χριστούγεννα - Πρωτοχρονιά σε λίμνη με τροχόσπιτο

Δημοσίευση από pilot Σαβ 17 Νοε 2018 - 22:40

Σκεφτόμαστε για 1η φορά να μην είμαστε τις γιορτές στα σπίτια συγγενών αλλά... με εσάς! Ναι, εσένα που διαβάζεις τώρα αυτό το κείμενο! Τι θα έλεγες λοιπόν να βρούμε μια λίμνη όχι με πολλά διόδια...
Βάζω ως παράδειγμα την λίμνη Τσιβλού ή τη λίμνη Πλαστήρα. Περιμένω προτάσεις και πόσοι ενδιαφέρονται για να δημιουργήσουμε μια παρέα και να το οργανώσουμε ανάλογα!
pilot
pilot


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Χριστούγεννα - Πρωτοχρονιά σε λίμνη με τροχόσπιτο Empty Απ: Χριστούγεννα - Πρωτοχρονιά σε λίμνη με τροχόσπιτο

Δημοσίευση από ladakias Κυρ 18 Νοε 2018 - 6:56

θα ηταν πολυ καλα τα mc εαν δεν δουλευαμε 


οσοι μπορειτε να cravan ευχομαι να περασετε καλα  cook beer
ladakias
ladakias


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Χριστούγεννα - Πρωτοχρονιά σε λίμνη με τροχόσπιτο Empty Απ: Χριστούγεννα - Πρωτοχρονιά σε λίμνη με τροχόσπιτο

Δημοσίευση από vzol48 Κυρ 18 Νοε 2018 - 9:39

Μπραβο Ακη.....μαζευτητε.....
Εδω πανω.....δεν.....
Μ'εφαγε η μοναξια.....
vzol48
vzol48


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Χριστούγεννα - Πρωτοχρονιά σε λίμνη με τροχόσπιτο Empty Απ: Χριστούγεννα - Πρωτοχρονιά σε λίμνη με τροχόσπιτο

Δημοσίευση από Georgedim Κυρ 18 Νοε 2018 - 16:37

Άκη μπράβο, πολύ καλή πρόταση !!!  cheers cheers cheers

Επέτρεψε μου μόνο μερικές προτάσεις-επισημάνσεις ....για την καλύτερη δυνατή τελική απόφαση.

Η λίμνη Τσιβλού είναι ένα φανταστικά ήσυχο και υπέροχο μέρος. Πάνω στην λίμνη υπάρχει το ταβερνάκι του Κώστα και της Κατερίνας στην νοτιοδυτική πλευρά της, που συνήθως δεν υπάρχει πρόβλημα να φιλοξενηθούν μέχρι 2-3 τροχόσπιτα, αλλά το μειονέκτημα είναι ότι από ένα σημείο και μετά η πρόσβαση είναι μέσω χωματόδρομου, ....με ότι αυτό συνεπάγεται τον χειμώνα. 
Υπάρχει και ένα πλάτωμα που χωρά περισσότερα τροχόσπιτα, αλλά το έδαφος στο σημείο εκείνο είναι επικλινές και χωμάτινο, με λίγα σημεία επίπεδα.

Η λίμνη Πλαστήρα είναι εξίσου γραφική και όμορφη, αλλά τέτοιες εορταστικές ημέρες γίνεται το αδιαχώρητο από επισκέπτες και κίνηση, ....με αποτέλεσμα η γραφικότητα και η ησυχία πηγαίνουν "περίπατο".

Εναλλακτικές λύσεις, βάσει των προϋποθέσεων που έθεσες είναι :
- η λιγότερο γνωστή λίμνη του Μόρνου στη Φωκίδα, με σχετικά εύκολη πρόσβαση μέσω Ερατεινής και κοντά στο γραφικό Λιδωρίκι,
- η λίμνη Φενεού Δόξας, που έχει χώρο για κάμποσα τροχόσπιτα, αλλά και αυτή τέτοιες ημέρες μαζεύει πολύ κόσμο,
- η λίμνη Καϊάφα στην Ηλεία, αλλά νομίζω πως τα θερμά λουτρά δεν λειτουργούν τον χειμώνα,
- επίσης στην Ηλεία, η τεχνητή λίμνη Πηνειού και
- για πιο "άγριες" καταστάσεις, η λίμνη Λάδωνα στην Αρκαδία.

Αυτά τα ολίγα  Very Happy από εμένα.
 
Αν και η πρόταση μου αρέσει, είναι ακόμη νωρίς (λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων) να γνωρίζω τη δυνατότητα ελεύθερου χρόνου για εκείνη την περίοδο. Τα όνειρα όμως ....επιτρέπονται (...και επιβάλλονται) !!!  Cool
Georgedim
Georgedim
Admin


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Χριστούγεννα - Πρωτοχρονιά σε λίμνη με τροχόσπιτο Empty Απ: Χριστούγεννα - Πρωτοχρονιά σε λίμνη με τροχόσπιτο

Δημοσίευση από Patrinos Κυρ 18 Νοε 2018 - 18:54


Πολύ ωραία ιδέα, για να δούμε…….
Patrinos
Patrinos


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Χριστούγεννα - Πρωτοχρονιά σε λίμνη με τροχόσπιτο Empty Απ: Χριστούγεννα - Πρωτοχρονιά σε λίμνη με τροχόσπιτο

Δημοσίευση από Νικόλας Μητσόπουλος Τετ 28 Νοε 2018 - 10:07

όμορφο ακούγετε! Αν δεν κατατεθούν οι πινακίδες... mmm
Νικόλας Μητσόπουλος
Νικόλας Μητσόπουλος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Χριστούγεννα - Πρωτοχρονιά σε λίμνη με τροχόσπιτο Empty Απ: Χριστούγεννα - Πρωτοχρονιά σε λίμνη με τροχόσπιτο

Δημοσίευση από caminador Τετ 28 Νοε 2018 - 21:34

Σκέφτηκα και τη Λίμνη Βουλιαγμένης μετά το Λουτράκι.
 Καλή επιτυχία!!!
caminador
caminador


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Χριστούγεννα - Πρωτοχρονιά σε λίμνη με τροχόσπιτο Empty Απ: Χριστούγεννα - Πρωτοχρονιά σε λίμνη με τροχόσπιτο

Δημοσίευση από Batfalcon Τετ 28 Νοε 2018 - 22:39

Το μόνο βέβαιο είναι πως στην Λίμνη της Βουλιαγμένης δεν θα έχει κόσμο και χωράει κάμποσα τροχόσπιτα.
Παρ' όλα αυτά, αν θυμάστε προ μηνών είχα αναφερθεί στην Αρβανίτσα, ένα μέρος εξαιρετικής ομορφιάς, στον νομό Βοιωτίας, πάνω στον Ελικώνα. Λίμνη δεν υπάρχει δυστυχώς. Ομως το βουνό είναι υπέροχο, η πεδιάδα άπλετη και οριζόντια, η ταβέρνα δίπλα και όπως είχε πει ο ταβερνιάρης, "από μένα, είστε ελεύθεροι να καθήσετε".

Πάρτε μια ιδέα με το street view https://goo.gl/maps/keQ9QMKuqL72
Batfalcon
Batfalcon


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Χριστούγεννα - Πρωτοχρονιά σε λίμνη με τροχόσπιτο Empty Απ: Χριστούγεννα - Πρωτοχρονιά σε λίμνη με τροχόσπιτο

Δημοσίευση από pilot Πεμ 29 Νοε 2018 - 11:59

Η Λίμνη Βουλιαγμένης ή Ηραίου που τη λέω εγώ, ήταν ένα μέρος που πηγαίναμε συχνά λόγω φίλων που έχουν σπίτι εκεί. Τώρα με το τροχόσπιτο συχνά λέω να πάμε αλλά η γυναίκα μου όλο μου λέει οτι θα προτιμούσε κάπου αλλού! Όπως και να 'χει είναι ένα πολύ ωραίο μέρος αλλά όχι κάτι το "μαγευτικό" που έχουν οι λίμνες των βουνών και που θα ήθελα για Χριστούγεννα. Είναι θα έλεγα ένας "ανοιξιάτικος" προορισμός.
-Γιώργο (Georgedim) έθεσες θέματα και μέρη που παίρνουν συζήτηση αλλά και που με άφησες άφωνο κυρίως με το φράγμα του Πηνειού που κανένας δεν το ξέρει! Το χωριό μου (της μητέρας μου) βρίσκεται λίγα χιλιόμετρα από κει (Κάλφας) και συχνά κάνουμε βόλτες γύρω από το φράγμα και πριν γράψεις έλεγα κάποια στιγμή να βρούμε ένα μέρος στο φράγμα να πάμε με το τροχόσπιτο! Όμως για να επανέλθουμε στο θέμα μας αυτά τα μέρη (δυτική Πελοπόννησος) είναι τα καλοκαιρινά μου "λημέρια" οπότε προτιμώ ένα πιο "χριστουγεννιάτικο- μαγευτικό" τοπίο!
pilot
pilot


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Χριστούγεννα - Πρωτοχρονιά σε λίμνη με τροχόσπιτο Empty Απ: Χριστούγεννα - Πρωτοχρονιά σε λίμνη με τροχόσπιτο

Δημοσίευση από Batfalcon Πεμ 29 Νοε 2018 - 18:01

Καταλαβαινω πως η λιμνη ειναι απαραιτητο συστατικο, αρα η Αρβανιτσα βγαινει απ την λιστα. 
Στην λιμνη των Πηγων του Αωου εχει παει κανεις σας;
Batfalcon
Batfalcon


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Χριστούγεννα - Πρωτοχρονιά σε λίμνη με τροχόσπιτο Empty Απ: Χριστούγεννα - Πρωτοχρονιά σε λίμνη με τροχόσπιτο

Δημοσίευση από pilot Πεμ 6 Δεκ 2018 - 14:51

Λοιπόν το μέρος αποφασίστηκε: Λίμνη Πλαστήρα! Δρόμοι άνετοι χωρίς διόδια για το τροχόσπιτο από Αθήνα και Χριστουγεννιάτικο τοπίο. Αν μπορέσετε κάποιοι όλες ή κάποιες μέρες, στείλτε μου π.μ. να κανονίσουμε κάποιο πρόγραμμα.
Εσείς οι Θεσσαλονικείς τίποτα? γιατί δεν? Είναι και στην καρδιά της Ελλάδας (Καρδίτσα) για να μπορούν όλοι!
pilot
pilot


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Χριστούγεννα - Πρωτοχρονιά σε λίμνη με τροχόσπιτο Empty Απ: Χριστούγεννα - Πρωτοχρονιά σε λίμνη με τροχόσπιτο

Δημοσίευση από vzol48 Πεμ 6 Δεκ 2018 - 20:05

Εμεις....οι Θεσσαλλλονικεις....δηλ.εγω ο ενας....ειμαστε.χειροτεροι απο...φανταροι...
Με -45% προσωπικο.....ονειρο θερινης νυκτος...η ...κοπανα....
vzol48
vzol48


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Χριστούγεννα - Πρωτοχρονιά σε λίμνη με τροχόσπιτο Empty Απ: Χριστούγεννα - Πρωτοχρονιά σε λίμνη με τροχόσπιτο

Δημοσίευση από caminador Παρ 7 Δεκ 2018 - 0:01

Καλά να περάσετε! Ή περιοχή έχει και εξαιρετικούς οίνους.
caminador
caminador


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Χριστούγεννα - Πρωτοχρονιά σε λίμνη με τροχόσπιτο Empty Απ: Χριστούγεννα - Πρωτοχρονιά σε λίμνη με τροχόσπιτο

Δημοσίευση από pilot Παρ 7 Δεκ 2018 - 12:17

Λίμνη Πλαστήρα 1η διανυκτέρευση σε τροχόσπιτο... 
(Μόλις το είχαμε αγοράσει από Θεσσαλονίκη)
Τότε μπήκε στη ζωή μας η μαγεία της φύσης!

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
pilot
pilot


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Χριστούγεννα - Πρωτοχρονιά σε λίμνη με τροχόσπιτο Empty Απ: Χριστούγεννα - Πρωτοχρονιά σε λίμνη με τροχόσπιτο

Δημοσίευση από traveller Παρ 7 Δεκ 2018 - 18:02

hi...............Tελεια φωτο ...



.................Ομορφο ταξιδιαρικο ξεκινημα ..
traveller
traveller


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Χριστούγεννα - Πρωτοχρονιά σε λίμνη με τροχόσπιτο Empty Απ: Χριστούγεννα - Πρωτοχρονιά σε λίμνη με τροχόσπιτο

Δημοσίευση από caminador Παρ 7 Δεκ 2018 - 21:51

Ωραίοι άνθρωποι, ωραία εργαλεία, στον επί Γης Παράδεισο...
caminador
caminador


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Χριστούγεννα - Πρωτοχρονιά σε λίμνη με τροχόσπιτο Empty Απ: Χριστούγεννα - Πρωτοχρονιά σε λίμνη με τροχόσπιτο

Δημοσίευση από vzol48 Παρ 7 Δεκ 2018 - 22:00

Ειχα την ευτυχια να καλεστω και να πιω κρασι στο εν λογω....αριστουργημα....Δεν πιστευα στα ματια μου....
Γυριζοντας αργοτερα στο δικο μου ενοιωθα για μερες....γυφτος....
Καλα να περασετε αδερφια!!!!....
vzol48
vzol48


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Χριστούγεννα - Πρωτοχρονιά σε λίμνη με τροχόσπιτο Empty Απ: Χριστούγεννα - Πρωτοχρονιά σε λίμνη με τροχόσπιτο

Δημοσίευση από Νικόλας Μητσόπουλος Σαβ 8 Δεκ 2018 - 9:48

Καλά να περάσετε! Εμείς τελικά είμαστε για Τρίκαλα... Προκρίθηκε
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Ο Μύλος των Ξωτικών  eye
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Νικόλας Μητσόπουλος
Νικόλας Μητσόπουλος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Χριστούγεννα - Πρωτοχρονιά σε λίμνη με τροχόσπιτο Empty Απ: Χριστούγεννα - Πρωτοχρονιά σε λίμνη με τροχόσπιτο

Δημοσίευση από pilot Δευ 10 Δεκ 2018 - 11:26

vzol48 έγραψε:Ειχα την ευτυχια να καλεστω και να πιω κρασι στο εν λογω....αριστουργημα....Δεν πιστευα στα ματια μου....
Γυριζοντας αργοτερα στο δικο μου ενοιωθα για μερες....γυφτος....
Καλα να περασετε αδερφια!!!!....
Ακόμα γελάω Βασίλη με τον τρόπο που το έγραψες...  this
Το καθένα έχει τις χάρες του... το ίδιο κι ο γύφτος με καλή καθαρή καρδιά! (όσο περνάει ο καιρός τυχαίνει και κάνω όλο και περισσότερους τσιγγάνους φίλους! Τι φωνές είναι αυτές που έχουν ρε παιδί μου)
pilot
pilot


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Χριστούγεννα - Πρωτοχρονιά σε λίμνη με τροχόσπιτο Empty Απ: Χριστούγεννα - Πρωτοχρονιά σε λίμνη με τροχόσπιτο

Δημοσίευση από pilot Δευ 10 Δεκ 2018 - 11:36

Νικόλας Μητσόπουλος έγραψε:Καλά να περάσετε! Εμείς τελικά είμαστε για Τρίκαλα... Προκρίθηκε

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Ο Μύλος των Ξωτικών  eye
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Κι άλλοι φίλοι με παιδιά θα πάνε στα Τρίκαλα με τροχόσπιτο Νικόλα! Βλέπω είσαι για κόσμο και τζερτζελέδες! Εμείς -λόγω ηλικίας- θα πάμε στη λίμνη για γαλήνη, ξεκούραση, ησυχία, τίλιο και τσαγάκι!!!

Υ.Γ. "το μυαλό γερνάει τον άνθρωπο" έλεγε η μητέρα μου!
pilot
pilot


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 1 από 4 1, 2, 3, 4  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης