www.taxidiarides.gr
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Translate into your language
Πρόσφατα Θέματα
» Μπαταρία LiFePO4
από gsalonica Παρ 22 Μαρ 2024 - 7:42

» παροχη ρευματος τροχοσπιτου
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:43

» Τροχόσπιτα KABE
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:22

» Κόψιμο βασιλόπιτας 2024
από Ddimi Κυρ 25 Φεβ 2024 - 17:15

» Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα
από Batfalcon Πεμ 25 Ιαν 2024 - 12:50

» «Conte de Noël» ….μια νοσταλγική Χριστουγεννιάτικη ιστορία.
από Georgedim Κυρ 24 Δεκ 2023 - 9:11

» Πωλείται τροχοσκηνή Alpen Kreuzer Allure
από Antonioz Πεμ 27 Ιουλ 2023 - 9:04

» PDF ΜΕ ΤΑ CAMPING ΕΛΛΑΔΟΣ 2023
από Georgedim Τετ 26 Ιουλ 2023 - 9:47

» Τέλη κυκλοφορίας με το μήνα
από ktRinity Πεμ 20 Ιουλ 2023 - 14:32

» Σύνορα....
από Georgedim Τετ 19 Ιουλ 2023 - 19:07

» Πρόβλημα στη σίτα
από spyrosbhta Δευ 17 Ιουλ 2023 - 17:16

» Καλοκαίρι 2022 : οδοιπορικό σε Φρανκονία, ....Ρηνανία, ....Λουξεμβούργο, ....Αλσατία ....και Μέλανα Δρυμό.
από diamantino Τρι 4 Ιουλ 2023 - 19:59

» Επιτρέπεται η διανυκτέρευση μέσα σε οποιαδήποτε όχημα σε χώρους μη οργανωμενους ;
από Νικόλας Παρ 23 Ιουν 2023 - 13:33

» Αναζήτηση-αγορά αυτοκινούμενου
από yamaren Σαβ 17 Ιουν 2023 - 10:44

» Καλώς σας βρήκα
από Georgedim Σαβ 10 Ιουν 2023 - 23:35

» Καλό μήνα
από diamantino Δευ 5 Ιουν 2023 - 21:24

» Η ζωγραφιά μας...
από Georgedim Κυρ 4 Ιουν 2023 - 2:17

» Επιλογή ταξιδιάρικου τροχόσπιτου
από Georgedim Τετ 24 Μάης 2023 - 9:37

» Sygic πρόγραμμα πλοήγησης
από packman Δευ 22 Μάης 2023 - 19:05

» Ταχυθερμοσίφωνας υγραερίου στο τροχόσπιτο
από Georgedim Τετ 26 Απρ 2023 - 21:56

Η ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK
Ο ΚΑΙΡΟΣ
Like/Tweet/+1
About Us

Welcome to the forum www.taxidiarides.gr

Welcome to the forum  www.taxidiarides.gr

Για το camping ... τα ταξίδια ... και την καλή παρέα ...


Inverter Duracell

4 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Inverter Duracell Empty Inverter Duracell

Δημοσίευση από Aigagros Τρι 22 Μάης 2018 - 19:43

Έχω τραβήξει από μία κενή υποδοχή του μετασχηματιστή του τροχοσπίτου (ασφαλισμένη με ασφάλεια 10Α) μία γραμμή και τοποθέτησα υποδοχή 12V για να φορτίζω κινητά με τους φορτιστές τους, όταν δεν θα έχω τα 220V. Για να φορτίσω όμως και ένα laptop είτε θα πρέπει:

  • να βάλω inverter καθαρού ημίτονου, κάτι που δεν το θέλω λόγω κόστους αλλά και γιατί δεν έχω κάτι άλλο που να χρειάζεται 220V,
  • να προμηθευτώ κάτι από αυτά τα δύο:


         [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
                                 ή
         [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.].

Προφανώς πρόκειται για μικρά inverter. Αν και στα χαρακτηριστικά τους αναφέρεται ότι προορίζονται για ηλεκτρονικές συσκευές, δεν έχω ιδέα τι ημίτονο βγάζουν ούτε κάτι άλλο. Επειδή δε οι γνώσεις μου για το αντικείμενο είναι ανεπαρκείς, κάθε γνώμη σας θα με βοηθούσε πολύ.
Aigagros
Aigagros


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Inverter Duracell Empty Απ: Inverter Duracell

Δημοσίευση από krokodeilos Τρι 22 Μάης 2018 - 21:00

Γιώργο καλησπέρα, εγώ για την φόρτιση του δικού μου φορητού υπολογιστή στο τροχόσπιτο αλλά και στο αυτοκίνητο (μπρίζα αναπτήρα), αγόρασα από το ebay έναν φορτιστή 12V όπως για παράδειγμα αυτόν:

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Πολύ οικονομικά και κυρίως λειτουργεί απροβλημάτιστα.
krokodeilos
krokodeilos


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Inverter Duracell Empty Απ: Inverter Duracell

Δημοσίευση από Aigagros Τρι 22 Μάης 2018 - 21:12

Αυτή ήταν η λύση που είχα υπ' όψιν μου πριν δω αυτά που ανέφερα παραπάνω.
Έχεις δίκιο, συμφέρει από το e-bay, μόνο που δεν... προλαβαίνω! Rolling Eyes
Aigagros
Aigagros


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Inverter Duracell Empty Απ: Inverter Duracell

Δημοσίευση από micand Τρι 22 Μάης 2018 - 21:55

Καλησπέρα και απο μένα !

 Τα inverters χωρίζονται σε καθαρου και σε τροποποιημένου ημιτονίου. Το καθαρό ημίτονο ειναι πολυ πιο ποιοτικο το ρεύμα χωρις να παρουσιάζει προβλημα σε συσκευές. Σε κάποιες ειναι σχεδον απαραίτητο (συμπιεστες) και σε άλλες όχι. Στους υπολογιστές και στους φορτιστες όχι τοσο. Εξου και τα οινομικά ups ειναι τροποιημένου ημίτονου.

Σε αυτες που αναφέρεστε, η μια συσκευή ειναι μικρο ιnverter τροποποιημένου σαφως ημιτόνιου και η αλλη 12βολτος φορτιστης, που ουσιαστικά ανορθώνει την τάση απο 12v DC σε 19V DC . Ειναι όπως η συσκευή που αγόρασε και ο Αγγελος απο το ebay (Γεία σου Αγγελε !!). Το Duracel μου φαίνεται πιο ποιοτικό τουλάχιστον οπτικα, αλλα εφόσον λειτουργεί και το άλλο οκ με πολυ καλη τιμή !!!

Ομως αν για παράδειγμα εχετε laptop DELL (και ιδιως καποια μοντέλα) λειτουργόυν ΜΟΝΟ με τον γνήσιο φορτιστη. Η DELL χρησιμοποιεί εναν ειδικο παλμό στη τροφοδοσία και έτσι αναγνωρίζει αν είναι Original ή οχι !!! Απίστευτο ; και ομως μου έτυχε σε πελάτη και μπήκα σε περιπέτιες μεχρι να δω τι εχει γίνει.

Να γνωρίζετε ότι :

Αν αντικαταστσεις το φορτιστη του laptop με εναν universal 12βολτ φορτιστη τότε είναι αυτος "υπέυθυνος" για την καλη "υγεια" του laptop και την μπαταρια του (η κακη φόρτιση μειώνει την ζωή της). Οπότε όσο γίνεται πιο ποιοτικό σε λογικα παντα οικονομικά πλαίσια. Αυτος που εχετε βρει φαινεται μια χαρα οπότε δείτε αν κανει για εσας.

Αν χρησιμοποιήσετε τον φορτιστή του laptop που εχετε τότε ενα inverter είναι η λύση, αλλα θα προτειμούσα κάτι λίγο πιο μεγάλο απο αυτο που επιλέξατε. Αυτο για 2 λόγους .

1. Αν το τροφοδοτικο του λαπτοπ σας λεει 90watt (στα 19v με 4.75Α στην εξοδο) τότε καπου λέει 100-240v max 1.2A . Αυτη ειναι η είσοδος. Δλδ με μια τάση 220v χ 1.2A = 264 watt Αυτα είναι τα στιγμιαία watt που θέλει για να γεμίσει τους πυκνωτές του. Τα 175watt που λεεί το inverter duracell ειναι προφανώς συνεχόμενα και όχι στιγμιαία. Τα στιγμιάια φτάνουν στα περισσοτερα inverter τα διπλασια για 2 secs . Θεωρω ότι κάνει αλλα ισως στο όριο.

2. Απο την αλλη άφου κάνετε την αγορα ενος inverter τοτε γιατι να μην ειναι λιγο μεγαλύτερο ώστε ΑΝ χρειαστείτε κατι αλλο να βάλετε να μπορείτε.

Και κάτι τελευταίο. Η λύση του φορτιστη 12v σε σχεση με ενα inverter είναι ότι το πρώτο καταναλώνει λιγότερη μπαταρια σε σχεση με το δευτερο. Τα inverters εχουν απώλεια λογω της μετατροπής τους (Τα οικονικομικα γυρω στο 15% αναλογα βεβαια). Οσο βέβαια ανεβάζεις τιμή τόσο βελτιώνονται αυτα τα νούμερα.

Ομως όλα κρίνονται βάσει αναγκών !
Ελπίζω να βοήθησα λίγο. Αν θέλετε κάποιο αξιόλογο inverter μικρής ισχύος μπορω να προτείνω.
micand
micand


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Inverter Duracell Empty Απ: Inverter Duracell

Δημοσίευση από Aigagros Τρι 22 Μάης 2018 - 22:20

Χείμαρρος η πληροφόρηση και σ' ευχαριστώ πολύ! Αν θες μη χρησιμοποιείς πληθυντικό, όλοι ταξιδιάρηδες είμαστε!

Με κάλυψες με τα παραπάνω. Το μόνο που γνώριζα από πριν είναι ότι τα inverter έχουν μία μικρή κατανάλωση όσο είναι κουμπωμένα στην μπαταρία, είτε δίνουν κάπου ρεύμα είτε όχι.
Προς το παρόν δεν με ενδιαφέρει να δώσω χρήματα για inverter, αφού αυτά που θέλω να λειτουργούν είναι μόνο στα 12V, εκτός των φορτιστών.
Μάλλον λοιπόν στη δεύτερη επιλογή θα καταλήξω. Δεν προλαβαίνω να παραγγείλω από e-bay και στην εδώ αγορά έχουν γύρω στο εικοσάρικο. Οπότε ή θα πάρω κάτι σαν του Άγγελου, ή θα δώσω άλλα 12€ και θα πάρω το Duracell. Όπως ξυπνήσω αύριο το πρωί...!
Ευχαριστώ για τη βοήθεια!
Aigagros
Aigagros


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Inverter Duracell Empty Απ: Inverter Duracell

Δημοσίευση από micand Τρι 22 Μάης 2018 - 22:28

Aigagros έγραψε:Χείμαρρος η πληροφόρηση και σ' ευχαριστώ πολύ! Αν θες μη χρησιμοποιείς πληθυντικό, όλοι ταξιδιάρηδες είμαστε!

Με κάλυψες με τα παραπάνω. Το μόνο που γνώριζα από πριν είναι ότι τα inverter έχουν μία μικρή κατανάλωση όσο είναι κουμπωμένα στην μπαταρία, είτε δίνουν κάπου ρεύμα είτε όχι.
Προς το παρόν δεν με ενδιαφέρει να δώσω χρήματα για inverter, αφού αυτά που θέλω να λειτουργούν είναι μόνο στα 12V, εκτός των φορτιστών.
Μάλλον λοιπόν στη δεύτερη επιλογή θα καταλήξω. Δεν προλαβαίνω να παραγγείλω από e-bay και στην εδώ αγορά έχουν γύρω στο εικοσάρικο. Οπότε ή θα πάρω κάτι σαν του Άγγελου, ή θα δώσω άλλα 12€ και θα πάρω το Duracell. Όπως ξυπνήσω αύριο το πρωί...!
Ευχαριστώ για τη βοήθεια!

Αυτο που εχεις βρει (ενικός λοιπον) ειναι μια χαρα ειναι επώνυμο, απλα δες σιγουρα οτι κανει για το laptop. το καλύτερο να το εχεις μαζι και να το δοκιμασεις.
Η περίπτωση που ειπα για τα DELL ειναι μια απο τις περίεργες.

Σαφως και τα inverter εχουν και κατανάλωση στο NO LOAD  (βεβαια εχουν διακοπτη και το κλεινεις). Μέχρι τα 1000-1500 watt γραφουν περίπου κατα μεσον ορον 0,8 Αμπερ. Αρα κοντα στα 10 watt ετσι . Ειναι πολλα αρα το κλεινουμε αν δεν το κανουμε χρηση.

Καλο βραδύ και κανε δοκιμη με το λαπτοπ αγκαλια !!  Very Happy
micand
micand


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Inverter Duracell Empty Απ: Inverter Duracell

Δημοσίευση από tabbert Τρι 22 Μάης 2018 - 22:32

αγορασα πριν χρονια επωνυμο inerter black & decker δουλεψε μια χαρα για 2 χρονια απλα στην τηλεωραση εμφανιζε μια γραμμη που πηγαινε απο πανω προς τα κατω μετα οταν εβαλα μοα φραπεδιερα 70 βαττ ουτε καφε ηπια και εβγαλε καπνο
μετα αγορασα εναν μη επωνυμο 300 βαττ ο αλλος ηταν 400 βατ ακομα το εχω και με εχει βγαλει παλικαρι με τα μισα λεφτα η μαρκα δεν ειναι παντα το καλυτερο

tabbert


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Inverter Duracell Empty Απ: Inverter Duracell

Δημοσίευση από micand Τρι 22 Μάης 2018 - 22:46

tabbert έγραψε:αγορασα πριν χρονια επωνυμο inerter black & decker δουλεψε μια χαρα για 2 χρονια απλα στην τηλεωραση εμφανιζε μια γραμμη που πηγαινε απο πανω προς τα κατω μετα οταν εβαλα μοα φραπεδιερα 70 βαττ ουτε καφε ηπια και εβγαλε καπνο
μετα αγορασα εναν μη επωνυμο 300 βαττ ο αλλος ηταν 400 βατ ακομα το εχω και με εχει βγαλει παλικαρι με τα μισα λεφτα η μαρκα δεν ειναι παντα το καλυτερο
Σιγουρα η μαρκα δεν ειναι παντα κριτηριο . Αλλα αυτο που καταλαβαίνω ειναι οτι  τα 400 watt που εγραφε είναι PEAK δλδ  για 2 sec . Ενω ο άλλος ειναι 300 cont.
Να ενα ωραιο παράδειγμα αυτο. Η φραπεδιερα ειναι επαγωγικο φορτίο (μοτερ)  τα μοτερ που εχουν οι φραπιεδιερεςι ειναι με καρβουνακια και τραβάνε πολυ ρευμα στην εκκινηση ισως και 6-7 φορες πάνω απο το αναγραφόμενο πρεπει να υπολογιζουμε.  Μην κοιταται τα watt που γραφουν πανω δυστηχως πρεπει να βλεπουμε πιο μεσα τα χαρτια τι ειναι αυτο που γραφει.

Το μιξερ της γυναικας μου για την κρεμα του μπεμπη  ειναι 350 watt και το παιζω με 1500watt cont. που εχει peak 3000! Με 1000αρι peak που ειχα δοκιμασει και βεβαια δεν επαιξε .

Και κατι αστειο, λογω κυκλωμάτων το μεγεθος μετραει στα inverters, θα δειτε οσο μεγαλωνει το μηχανημα και σοβαρευουν k τα watt !!! Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy

ΥΓ: Η τηλεόραση ήταν με λάμπα ;
micand
micand


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Inverter Duracell Empty Απ: Inverter Duracell

Δημοσίευση από tabbert Πεμ 24 Μάης 2018 - 18:20

ναι αμα το μοτερ τραβαει πολυ γονατιζει την μπαταρια οποτε σου το βγαζει εκτος λογω χαμηλης τασης.....και στο παρελθον ειχα φτιαξει πολλους καφεδες...οποτε δεν φταιει το μηχανημα για το καψιμο του ινβερτερ
σε τηλεοραση 14 ιντσων παλαιου τυπου  που το δοκιμασα μια χαρα δουλευε...
τωρα απαιτησεις στο ελευθερο οποτε κανω εδω γυρω γυρω δεν εχω απαιτησεις....

tabbert


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης