Translate into your language
Πρόσφατα Θέματα
» Θερμοπύλες
από Γιωργάκος Σήμερα στις 9:47

» Σόφια, ....ταξίδι στη Βαλκανική μεγαλοπρέπεια και την αντίθεση.
από traveller Σήμερα στις 5:33

» Φωτογραφίες άσχετες αλλά ωραίες
από Batfalcon Χθες στις 22:26

» Έκθεση Αυτοκινήτου "Αυτοκίνηση 2018"
από Georgedim Χθες στις 21:27

» Μερομήνια
από Georgedim Παρ 19 Οκτ 2018 - 21:44

» ΛΕΜΕΣΌΣ και περίχωρα 2018, με τη ματιά του caminador.
από Georgedim Παρ 19 Οκτ 2018 - 20:22

» Εγκρίσεις τύπου Οχημάτων Ειδικής Χρήσης - Ειδικού Σκοπού...(και Τροχόσπιτα)
από ladakias Πεμ 18 Οκτ 2018 - 20:18

» οι τιμες στα διοδια αθηνων πατρων
από Batfalcon Τετ 17 Οκτ 2018 - 23:40

» Μεταχειρισμένο τροχόσπιτο (... ρυμουλκούμενο).
από caminador Δευ 15 Οκτ 2018 - 19:49

» Χημική τουαλέτα ...
από ladakias Κυρ 14 Οκτ 2018 - 22:32

» Κρίμα !
από Asterios Κυρ 14 Οκτ 2018 - 22:22

» Βάρος (μικτό) τροχοσπίτου
από tabbert Κυρ 14 Οκτ 2018 - 18:24

» Περιβαλλοντικό σήμα και Πετρελαιοκίνηση (σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη).
από Georgedim Κυρ 14 Οκτ 2018 - 14:02

» Οδική βοήθεια ADAC
από pilot Παρ 12 Οκτ 2018 - 14:37

» Μόνιμα Ζεστό νερό ...My Free Boiler Project !
από Batfalcon Παρ 12 Οκτ 2018 - 11:57

» Αθήνα, ένας ....."διαφορετικός" περίπατος στο ιστορικό κέντρο της !!!
από Patrinos Πεμ 11 Οκτ 2018 - 20:20

» Ρέμα Ορλιάς - Δίον (Όλυμπος)
από Νικόλας Μητσόπουλος Πεμ 11 Οκτ 2018 - 12:07

» Δάσος Ελατιάς (Καρα Ντερέ) Δράμας
από Georgedim Τετ 10 Οκτ 2018 - 22:27

» Μηχανή -ρομπότ η νέα γενιά της BMW
από Georgedim Τετ 10 Οκτ 2018 - 22:03

» ΚΥΠΡΟΣ- Κατεχόμενα.
από Georgedim Τετ 10 Οκτ 2018 - 21:53

Η ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK
Ο ΚΑΙΡΟΣ
Like/Tweet/+1
Κοινωνική Δικτύωση

Κοινωνική Δικτύωση digg  Κοινωνική Δικτύωση delicious  Κοινωνική Δικτύωση reddit  Κοινωνική Δικτύωση slashdot  Κοινωνική Δικτύωση yahoo  Κοινωνική Δικτύωση google  Κοινωνική Δικτύωση live      

Επισημάνετε και μοιραστείτε την διεύθυνση του www.taxidiarides.gr στην σελίδα κοινωνικής δικτύωσης σας

Adria Primo 440 TD Restoration

Σελίδα 2 από 2 Επιστροφή  1, 2

Πήγαινε κάτω

Απ: Adria Primo 440 TD Restoration

Δημοσίευση από ntisco Την / Το Τετ 16 Μάης 2018 - 14:11

Φιλε Γιωργο να ξερεις οτι ολα μπορουν να γινουν..Και οταν αναφερομαι σε εκτος δρομου οδηγηση αναφερομαι σε κατι παραπανω απο εναν βατο χωματοδρομο και οχι σε στραμπουλιγματα αγρια.Πιστευω οτι με τις καταλληλες αλλαγες - επεμβασεις σε ολο το τροχοσπιτο (απλα ανεφερα τα ζωτικα μερη μιας και ειναι αυτα που θα ερθουν σε πρωτη επαφη με τον δρομο) θα ανταπεξελθει ανετα.

Η ολη προσπαθεια εξ αρχης πρεπει να επικεντρωθεί στα ζωτικα μερη του γιατι εαν καταφερουμε και λειτουργήσει η αποσβεση σωστα τοτε μεσα στο τοχοσπιτο δεν θα περναει η καταπονηση αυτη.

Ειμαι γνωστης της εκτος δρομου οδηγησης...και των μετατροπών αυτων..
ntisco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δημοσίευση από Georgedim Την / Το Τετ 16 Μάης 2018 - 20:01

Νίκο, θα χαρώ πολύ να το δώ και αυτό. cheers cheers cheers

Από τα λίγα που έχεις "ανεβάσει" στο forum, ....σε έχω ικανό για όλα. Very Happy

Όπως έλεγαν και οι αρχαίοι μας πρόγονοι : "γηράσκω αεί διδασκόμενος" και "τοις τολμώσι η τύχη ξύμφορος (= σύμμαχος)".
Georgedim
Admin

Δημοσίευση από tabbert Την / Το Τετ 16 Μάης 2018 - 22:12

καλη δουλεια γινετε γνωμη μου...μη βαλεις εξωτερικα στοκο πολυεστερα....
προσωπικα επειδη εχω δουλεψει πολυσετερα θα εκανα το εξης:
θα εκλεινα αρχικα την τρυπα στο καπακι
θα εκανα ενισχυση στο κατω κουτι εσωτερικα με πολυεστερα και θα εβαζα ξυλο πλανισμενο παχους μισο ποντο ορθια αν πχ 20 ποντους 30 ποντους δεμ εχω αποψη πχ απο ταβλες απο κρεββατι σαν ενισχυση και θα το περναγα εσωτερικα μια η δυο στρωσεις πολυεστερα.
εξωτερικα θα του εκανα ενα πολυ καλο τροψιμο με το χερι η με καποιο παλινδρομικο με αργες στροφες και θα το εβαφα κρεμ αφου θα το ειχα περασει υποστρωμα....
ο στοκος πολυεστερα δεν ενδικνυετε για στρωσιμο σε μεγαλες επιφανειες μπορεις με σιδεροστοκο τοπικα να κανεις επισκευη σε σημεια που εχεις ατελειες.....
σκοπος ειναι να κανεις κατι χωρς να χρειαζετε να ξανα επεμβεις.....
αν εχεις σιτες βαλτες διοτι το καλοκαιρι θα τις χρειαστεις.....
η μονη ενσταση που εχω παντα καοπροαιρετα ειναι στα φωτα λεντ οπου θα τα συνδεα με μπαταρια 12 βολτ απο κεντρικη παροχη

tabbert

Δημοσίευση από ntisco Την / Το Τετ 16 Μάης 2018 - 22:32

εξαρτατε το τι στοκο θα βαλεις..Υπαρχει στοκος 2 συστατικων που κλεινει κανονικοτατα τα παντα...Τον εχω δουλεψει με θεαματικα αποτελεσματα...Ασε που απο την μεσα πλευρα θα μπει οπως ειπα ενα φυλλο λεπτος πολυεστερας...Η βαση μεσα ειναι μια χαρα..το ιδιο και το κατω κομματι.
Το κρεβατι μεσα οπως ειπα ειναι δοκιμασμενο και ασφαλεστατο...Δεν θα ρισκαρα φυσικα εαν δεν ειμουνα 100% σιγουρος...
ntisco

Δημοσίευση από micand Την / Το Πεμ 17 Μάης 2018 - 22:14

ntisco έγραψε:Απο Σεπτεμβρη που θα επιστρεψουμε θα μπει σε αλλη φαση το τροχοσπιτο....

Σκοπος μου ειναι (παντα με την βοηθεια του μηχανικου μου) να γινουν σωστες μετατρωπες στο κατω μερος ετσι ωστε να μπορει να παει και εκτος δρομου..μιας και διαθετω και οχημε τετοιο....Προφανος μεγαλυτερα απορτισερ με προσθηκες στον αξονα για να μου δωσει την ελευθερια να βαλω ενα Α/Τ ελαστικο πιο μεγαλο...Αλλα αυτα σε δευτερο χρονο!!!Ντυσιμο με μπακλαβαδωτη λαμαρινα μεχρι την μεση....και λοιπα καλα πραγματακια!!!!

Καλώς όρισες και από μένα φίλε μου. Μπράβο για τη δουλειά που έκανες και σε σύντομο χρονικό διάστημα.

Δυστηχως δεν είναι εφικτό να κινηθεί σε δύσβατους δρόμους το τροχόσπιτο. Τυχαίνει να έχουμε την ίδια τρέλα πριν είχα ένα jeepcherokee 3.7 υπερυψωμένο και τώρα έπεσα στο kia sportage λογω τεκμηρίων και οικογενειας δύο παιδια αλλά πάλι μεαντίστοιχες βελτιώσεις και όλο φτιάχνω.

Όταν είχα στις βλέψεις μου αυτό που περιγράφεις είδα στη πράξη ότι δεν γινεται. Να φανταστείς δεν έβαλα ούτε λάστιχο ΑΤ γιατί όσο το μελέτησα είναι επικίνδυνο τελικά και είμαι χρόνια λάτρης της bfgoodrich.  τι γίνεται στη καμπίνα του τροχοσπιτο την ώρα που κινουμε σε ανώμαλο δρόμο δε λέγεται . Στρεβλώνει του κερατά. Τετρις μέσα. Βάλε μια κάμερα να το δεις είναι κρίμα ο κοπος. Παρόλα αυτά σε βάτα σημεία πάω και το χαιρομαστε οικογενειακος.
micand

Δημοσίευση από ntisco Την / Το Πεμ 17 Μάης 2018 - 22:24

Εχεις δικαιο κουναει γιατι θελει περιμετρικα στις γωνιες αλουμινενιες γωνιες να δενουν απο την μια στο σασι του και απο την αλλη μεταξι τους...Ενα κλουβι δηλαδη και στην μεση το ξυλο κανονικα...Σιγουρα ετσι οπως ειναι δεν ειναι για πολλα...Αλλα με μια σωστη αναρτηση για τις αποσβεσεις και το κλουβι θα ειναι μια χαρα...Θελει ομως δουλιτσα..Ξυλωμα να περαστουν οι δοκοι να γινουν τα δεσιματα και κλεισιμο...
ntisco

Δημοσίευση από triptec Την / Το Πεμ 17 Μάης 2018 - 22:30

Θα συμφωνήσω με τον φίλο micand, στην πρώτη βόλτα που πήγαμε στο δρέπανο από εθνική, μέσα τα πράγματα ήταν σαν να μην μετακινήθηκε το τροχόσπιτο, όταν όμως πήγαμε εύβοια, και πάλι άσφαλτο αλλά στροφές ανηφόρες κατηφόρες λακούβες όταν το άνοιξα μόλις φτάσαμε νόμιζα ότι είχε μπει αρκούδα μέσα, μέχρι και οι βίδες από το ψυγείο είχαν ξεβιδώσει, δεν είχαν κλωτσήσει είχαν ξεβιδώσει, δεν αντέχουν τέτοιες καταπονήσεις θα πρέπει να κάνεις δεσίματα χιαστή για να μην στρεβλώνει.
triptec

Δημοσίευση από micand Την / Το Πεμ 17 Μάης 2018 - 22:33

Ουσιαστικά πρέπει να κάνεις ακαμψία του πλαισίου όπως οι Αυστραλοί που σίγουρα έχεις δει τα εργαλεια τους. Θέλει τρελή δουλειά γιατί το πάτωμα τρώει πολύ χρόνο. Το άλλο θέμα οτι το θόλος δε πρέπει να χωράει μεγάλο νούμερο ελαστικου σε διαμετρο. Για υπερπηδήσει εμποδίων ειναι από τα αναγκαία. Εκτός εάν μπλέξεις και με θόλους κτλ. Τα χαρτιά τα έχεις φτιαξει; Το λέω γιατί φαντάζομαι τα ξέρεις ότι περνάει μηχανολόγο ΚΤΕΟ κτλ. Αν έχεις σκοπό για το offroad tuning φτιάξε τα χαρτιά πριν. Και μια ερώτηση το CB θέλει άδεια ραδιοερασιτεχνών;
micand

Δημοσίευση από ntisco Την / Το Πεμ 17 Μάης 2018 - 22:36

Αυτο ακριβως θα πρεπει να μπει ενα κλουβι περιμετρικά για να δεθει με το σασι...Καλα να ειμαστε και μολις το ξεκινησω θα σας ενημερωνω...Για τωρα ομως ας μην χαλαμε το παρον θεμα του restoration....Η μετατροπή σε αλλο θεμα οταν ερθει η ωρα!!
ntisco

Δημοσίευση από ntisco Την / Το Πεμ 17 Μάης 2018 - 22:40

Τα χαρτα οχι δεν τα εχω φτιαξει ακομα αλλα εχω σκοπο να γινουν αμεσα.Φυσικα και θελει δεσιματα καλα αλλα και επεμβαση στον αξονα και τους τροχους - θολους...εκει ειναι η πολυ εργασια..Το αλλο ειναι ευκολο!!

Φυσικα παρεουλα μου θα ειναι και ο μηχανικος μου οπου ειναι αριστος γνωστης 4χ4 (πρωταθλητης σε αγωνες εκτος δρομου) εχει αναλαβει και το αμαξι μου...εχει και συνεργειο ...οποτε οπως καταλαβαινετε τιποτα δεν θα γινει στην τυχη και ολα θα ειναι με γνωμονα την ασφαλεια....

Οπως ειπα ομως ας αφησουμε το θεμα αυτο γιατι δεν ειναι η ωρα του...Θα ανοιχτει νεο οταν ερθει η ωρα μετα το καλοκαιρι!!
ntisco

Σελίδα 2 από 2 Επιστροφή  1, 2

Επιστροφή στην κορυφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης