Translate into your language
Πρόσφατα Θέματα
» MINOAN early booking
από Γιωργάκος Χθες στις 20:23

» citroen 2cv camper
από Νικόλας Μητσόπουλος Χθες στις 19:39

» Υπάρχει Άγιος Βασίλης;
από Georgedim Χθες στις 12:14

» Σχόλια για Κρήτη 23/10 με 21/11/ 2018
από Georgedim Παρ 14 Δεκ 2018 - 22:39

» Μύθοι & Αλήθειες για τα Τέλη Κυκλοφορίας ΙΧΕ
από Georgedim Παρ 14 Δεκ 2018 - 22:20

» Suzuki New Vitara Micro Camper.
από Νικόλας Μητσόπουλος Πεμ 13 Δεκ 2018 - 9:23

» Κρήτη 23/10 με 21/11/ 2018
από Νικόλας Μητσόπουλος Τετ 12 Δεκ 2018 - 19:37

» Προσφορά τροχόσπιτου
από Γιωργάκος Τρι 11 Δεκ 2018 - 17:55

» Υπάρχει πρόβλημα με τα αυτοκίνητα diesel?
από Batfalcon Τρι 11 Δεκ 2018 - 14:54

» Πωλειται Τροχοσκηνη
από ladakias Κυρ 9 Δεκ 2018 - 15:53

» Νομιμότητα τροχόσπιτου σε εκτός σχεδίου οικόπεδο
από friar Σαβ 8 Δεκ 2018 - 19:40

» ΠΑΦΟΣ 2018, με τη ματιά του caminador.
από gsalonica Τρι 4 Δεκ 2018 - 11:47

» 10 νέα μικρά......
από tabbert Σαβ 1 Δεκ 2018 - 10:39

» Σημείωμα έλξης αυτή η πονεμένη ιστοριουλα
από tabbert Σαβ 1 Δεκ 2018 - 10:17

» Τέλη Κυκλοφορίας 2019
από Γιωργάκος Παρ 30 Νοε 2018 - 11:45

» Απεγκλωβισμός από τη λάσπη
από Batfalcon Τετ 28 Νοε 2018 - 22:52

» Decathlon
από Batfalcon Τετ 28 Νοε 2018 - 22:41

» Μια πρωτη προσεγγιση για εξωτερικο
από Νικόλας Μητσόπουλος Τετ 28 Νοε 2018 - 10:23

» Διαδικτυακή πλατφόρμα για τις ελληνικές παραλίες
από Νικόλας Μητσόπουλος Τετ 28 Νοε 2018 - 10:18

» Ένα ιδιαίτερο τροχόσπιτο
από pilot Παρ 23 Νοε 2018 - 13:56

Η ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK
Ο ΚΑΙΡΟΣ
Like/Tweet/+1
Κοινωνική Δικτύωση

Κοινωνική Δικτύωση digg  Κοινωνική Δικτύωση delicious  Κοινωνική Δικτύωση reddit  Κοινωνική Δικτύωση slashdot  Κοινωνική Δικτύωση yahoo  Κοινωνική Δικτύωση google  Κοινωνική Δικτύωση live      

Επισημάνετε και μοιραστείτε την διεύθυνση του www.taxidiarides.gr στην σελίδα κοινωνικής δικτύωσης σας

Adria Primo 440 TD Restoration

Σελίδα 1 από 2 1, 2  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Adria Primo 440 TD Restoration

Δημοσίευση από ntisco Την / Το Τρι 15 Μάης 2018 - 14:58

Λοιπον οπως ειχα αναφερει και στο αρχικο μου θεμα στο καλωσορισμα θα προσπαθησω να σας μεταφερω τις επεμβασεις και τους τροπους αυτων που εκανα στο νεο μας τροχοσπιτο.
Δεν εχω πολλες φωτο γιατι παλευα μονος μου και δεν ειχα χρονο με λερωμενα χερια..

Ας ξεκινησουμε με την κατασταση που ηταν πριν απο μια εβδομαδα

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Για να μην σας κραταω σε αγωνια...Λεμε τωρα....θα παραθεσω και το πως ειναι τωρα
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Στο διαστημα απο το τραβηγμα της φωτο αυτης εχουν μπει νεα ελαστικα με ζαντες αλλα και εχει "καλουπωθει" και η μπαγκαζιερα απο την εξω πλευρα με στοχο να μπει απο μεσα στοκος πλαστικου για να δεσει.

Οριστε και μερικες ακομα απο αλλη οπτικη
(εχουν καθαριστει ολλα τα παραθυρα απο τα γκραφιτι που μπορει να βλεπετε αλλα και απο τις κολλες)

Παμε τωρα στα πρακτικα του αποτελεσματος αυτου..

Η πρωτη εργασια ηταν να βγουν τα γκραφιτι..Αυτο εγινε για αρχη με ενα γκραφιτι remover οπου μπορουμε να βρουμε σε ενα μαγαζι με χρωματα..Κοστος 4 ευρω....
Αφου βγηκαν οσα βγηκαν (και οφειλω να πω οτι βγηκαν αρκετα...) εκει και πανω σε ενα τριπανι μπηκε συρματοβουρτσα με αξονακι για να περαστουν οσα ειχαν μεινει...
Διαλεξα αυτου του τυπου γιατι μπορουσα να ελεγχω την πιεση που θα εφαρμωσω αλλα και δεν χαλασε και τα σπυρακια που εχει το τροχοσπιτο.

Το δευτερο σταδιο ηταν ενα καλο πλυσιμο με πιεστικο και σαπουνι αυτοκινητου για να βγουν οτι σκονες αλλα και λεκεδες υπηρχαν...

Τριτο σταδιο εφαρμογη primer σαν υποστρωμα για να κατσει καλα το χρωμα αλουμινιου 3 συστατικων.

Και τελος η εφαρμογη του χρωματος αρχικα σε ενα χερι και μετα απο 15 μερες θα εφαρμοστει και το δευτερο χερι...

Αυτα εγιναν οσο αφορα την βαφη του τροχοσπιτου....

Να αναφερω εδω οτι ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΤΟΥ ΒΑΦΕΑ και οτι εκανα το εκανα μεσω του μεγαλου σχολειου Youtube...

Αυτα για το εξωτερικο
ntisco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Απ: Adria Primo 440 TD Restoration

Δημοσίευση από ntisco Την / Το Τρι 15 Μάης 2018 - 15:10

Παμε λοιπον στο εσωτερικο του....

Εφτιαξα τις παροχες του νερου με τις αντλιες και τους διακοπτες αυτων....Τοποθετησα εξτρα λεντοταινιες με μπαταριες ΑΑΑ για να μην εχω καταναλωση ρευματος...Φυσικα δεν θα λειτουργω μονο αυτες αλλα σε συνεργασια με τα φωτα του τροχοσπιτου που επισεις ειναι led.

Εγινε καθαρισμος και ριθμισεις σε ντουλαπια και λοιπες σταθερες επιφανιες...

Τοποθετηθηκαν εξτρα μικρες γωνιες για μικρα πραγματακια...Φτιαχτηκε και εγινε ελεγχος της κουκετας πανω απο το εμπρος σαλονι - 2πλο κρεβατι.

Δοκιμαστικαν κουζινα ψυγειο...

Και ολα ειναι ετοιμα!!

Οι φωτο απο μεσα...(βεβαια εχουν γινει και μικρες αλλαγες αλλα δεν εχω βγαλει ακομα φωτο...)

ntisco

Δημοσίευση από Γιωργάκος Την / Το Τρι 15 Μάης 2018 - 15:30

Ωραίες δουλειές .
Το βάψιμο θα ζήλευε και επαγγελματίας, εύγε φίλε !
Γιωργάκος

Δημοσίευση από Aigagros Την / Το Τρι 15 Μάης 2018 - 16:21

Ωραία δουλειά με εντυπωσιακά αποτελέσματα! Με το καλό να ανεβάσεις και φωτογραφίες σε κάποιο κάμπινγκ ή από ελεύθερο!
Αλήθεια, επειδή βλέπω LED φωτισμό, σκέφτεσαι καθόλου την αυτονομία σε ρεύμα;
Aigagros

http://www.taxidiarides.gr

Δημοσίευση από ntisco Την / Το Τρι 15 Μάης 2018 - 17:01

Δεν εχω φτασει ακομα στο σημειο για την ενεργεια.Αυτο που θα κανω ειναι να βαλω ενα πανελ 50 W με μια 35αρα μπαταρια οπου για τις αναγκες του φωτισμου αντε και κανενα κινητο με 2 πιστευω οτι ειναι υπερ αρκετα μιας και με γκαζι εχω το ψυγειο  και τις εστιες μου.

τηλεοραση εμεις δεν.....σιγα μην κατσουμε μεσα να δουμε...γεμιζουμε ταμπλετ με ταινιες και βλεπουμε εαν θελουμε...

Απλα για περισοτερη ανεση στο φως νομιζω οτι λεντακια με ΑΑΑ πρεπει να υπαρχουν σε ολους τους χωρους μπας και.....
ntisco

Δημοσίευση από traveller Την / Το Τρι 15 Μάης 2018 - 17:48

clap.....πολυ ομορφη δουλεια  !!!!
Μπραβο ...
................... Περιμμενουμε την συνεχεια με αγωνια μεχρι τελους  !!!
traveller

Δημοσίευση από gsalonica Την / Το Τρι 15 Μάης 2018 - 18:47

Μπράβο σου, πολύ καλή δουλειά. Καλή συνέχεια και πολλά ταξίδια.
cook
gsalonica

Δημοσίευση από triptec Την / Το Τρι 15 Μάης 2018 - 19:55

Πένα το έκανες, είσαι χρυσοχέρης, την κουκέτα δεν είδα στις φωτό. Σχεδόν ίδιο με το δικό μου είναι μέσα και έκλεψα και ιδέα για τα καπάκια της κουζίνας, εμένα ανοίγουν προς το παράθυρο.
triptec

Δημοσίευση από ntisco Την / Το Τρι 15 Μάης 2018 - 19:59

Οι βασεις τις κουκετας ειναι στο σαλονι με το ανοιχτοχρωμο τραπεζι δεξια και αριστερα.Τα ξυλα σε δυο κομματια ελαφρια αλλα 3 cm οπου αντεχουν 1 ενηλικα ανετα...Αυτες οι φωτο δεν ειναι οι τελικες οπως ειναι τωρα...αλλα σχεδον οταν το πηρα μετα απο ενα καθαρισμα και τοποθετηση μερικων led..Θα ανεβασω αυριο φωτο για το πως ειναι σημερα!
ntisco

Δημοσίευση από ntisco Την / Το Τρι 15 Μάης 2018 - 20:01

Να πω ακομα οτι τα καπακια της κουζινας-νεροχυτη με βασεις απο κατω γινοντε και παγκοι δεξια και αριστερα!
Εαν ειναι να βαλεις και εσυ βασεις παρε απο το Leroy σπαστες γωνιες για τραπεζι με κοστος 7 ευρω και διαστασεις 40cm
ntisco

Δημοσίευση από tabbert Την / Το Τρι 15 Μάης 2018 - 20:06

σιτες συσκοτισεις εχεις?....το πατωμα και γενικα ο σκελετος ο αξονας και η χουφτα σε τι κατασταση ειναι?
και ειδικα η χουφτα αν εχει σταμπιλιζατερ και ο αξονας..

tabbert

Δημοσίευση από tabbert Την / Το Τρι 15 Μάης 2018 - 20:09

την μπαγκαζιερα να την επισκευασεις με πολυσετερα και σε ορισμενα κομματια για δεσιμο μπορεις απο μεσα ξυλο η πλαστικο για επιμερους αντοχη....εκει θα το αφησεις? μηπως του χρονου το βρεις παλι με γκραφιτι ρε παιδι μου....

tabbert

Δημοσίευση από caminador Την / Το Τρι 15 Μάης 2018 - 20:11

Να σε καλωσορίσω κι`εγώ, Μπράβο σου!
caminador

Δημοσίευση από ntisco Την / Το Τρι 15 Μάης 2018 - 20:29

tabbert έγραψε:την μπαγκαζιερα να την επισκευασεις με πολυσετερα και σε ορισμενα κομματια για δεσιμο μπορεις απο μεσα ξυλο η πλαστικο για επιμερους αντοχη....εκει θα το αφησεις? μηπως του χρονου το βρεις παλι με γκραφιτι ρε παιδι μου....

Θα περαστει απο μεσα ενα λεπτο κομματι απο πολυεστερα και απο την εξω πλευρα στοκος πολυεστερα...
Οχι δεν θα το αφησω εκει αν και το σπιτι μου ειναι διπλα ακριβως..εχω παρκιν και θα το βαλω μεσα μολις τελειωσω απο ολα γιατι μπαινει οριακα και δεν εχω χωρο να δουλεψω.
ntisco

Δημοσίευση από vzol48 Την / Το Τρι 15 Μάης 2018 - 21:01

Αψογος.... hi
vzol48

Δημοσίευση από lander474 Την / Το Τετ 16 Μάης 2018 - 0:21

μπράβο πολύ άψογη δουλειά συγχαρητήρια  περιμένουμε τη συνέχεια
lander474

Δημοσίευση από ntisco Την / Το Τετ 16 Μάης 2018 - 0:24

yes
ntisco

Δημοσίευση από lander474 Την / Το Τετ 16 Μάης 2018 - 0:29

που το χεις το τροχόσπιτο?
lander474

Δημοσίευση από ntisco Την / Το Τετ 16 Μάης 2018 - 0:30

Αθηνα
ntisco

Δημοσίευση από ntisco Την / Το Τετ 16 Μάης 2018 - 1:08

tabbert έγραψε:σιτες συσκοτισεις εχεις?....το πατωμα και γενικα ο σκελετος ο αξονας και η χουφτα σε τι κατασταση ειναι?
και ειδικα η χουφτα αν εχει σταμπιλιζατερ και ο αξονας..

Κουρτινες εχει σκουρες που κλεινουν και δεν βλεπει κανεις μεσα...Ο σκελετος ναι ειναι καλος το ιδιο και η χουφτα..αλλα χωρις σταμπιλαιζερ.Ο αξονας εχει τα ταμπουρα κολλημενα αλλα ο μηχανικος που θα ερθει θα το φτιαξει..δεν θελω να λυσω εγω γιατι δεν μου αρεσει να παιζω με την ασφαλεια μου...Ο ειδικος θα το κανει οπως πρεπει...
ntisco

Δημοσίευση από Georgedim Την / Το Τετ 16 Μάης 2018 - 11:04

Νίκο συγχαρητήρια για τις εργασίες, ....καλή συνέχεια στην "αποκατάσταση". !!!  hi

Για όποια δυσκολία, απορία, πρόβλημα ....μην διστάσεις να μας ρωτήσεις.
Georgedim
Admin

Δημοσίευση από ntisco Την / Το Τετ 16 Μάης 2018 - 11:10

Σας ευχαριστω πολυ ολους σας για τα καλα σας λογια...Πιστευω οτι ολοι μας με λιγη η πολυ προσπαθεια και παντα με υπομονη μπορουμε να κανουμε πολλα και ας μην εχουμε τις γνωσεις.Πρσωπικα δεν ειχα καμια γνωση με τροχοσπιτα και γενικα απο την επισκευη τους...αλλα οπως ειπα το youtube μεγαλο σχολειο!!
ntisco

Δημοσίευση από ntisco Την / Το Τετ 16 Μάης 2018 - 12:08

Συνεχιζω λοιπον με τις νεες φωτο και τα λεντακια που εχουν μπει σε ολο το εσωτερικο του τροχοσπιτου...Ελαστικα αλλα και το καλουπωμα της εξωτερικης μπαγκαζιερας για να πεσει ο στοχος πολυεστερα...

Παμε λοιπον!

εδω ειναι τα ξυλα της κουκετας οπου ειναι 2 το ενα πανω στο αλλο οταν ειναι να μαζευτει για να μπορουμε να κατσουμε και σε αυτο το σαλονι.Εχουν γινει δοκιμες φυσικα αντοχης..Δεν υπαρχει κανενα προβλημα!
Απο κατω απο το σταθερο ξυλο εχει μπει και εκει λεντ για το τραπεζι αλλα και για το κρεβατι οταν ανοιγει!

Και παμε με τα φωτα λεντ με αυτονομο φωτισμο

Και μεσα στην ντουλαπα

Το λεντ κατω απο το σταθερο ξυλο της κουκετας

Τα αξεσουαρ της τουαλετας

η μπαγκαζιερα καλουπωμενη και ετοιμη για τον στοκο πολυεστερα με ινες γυαλιου

ntisco

Δημοσίευση από ntisco Την / Το Τετ 16 Μάης 2018 - 12:20

Απο Σεπτεμβρη που θα επιστρεψουμε θα μπει σε αλλη φαση το τροχοσπιτο....

Σκοπος μου ειναι (παντα με την βοηθεια του μηχανικου μου) να γινουν σωστες μετατρωπες στο κατω μερος ετσι ωστε να μπορει να παει και εκτος δρομου..μιας και διαθετω και οχημε τετοιο....Προφανος μεγαλυτερα απορτισερ με προσθηκες στον αξονα για να μου δωσει την ελευθερια να βαλω ενα Α/Τ ελαστικο πιο μεγαλο...Αλλα αυτα σε δευτερο χρονο!!!Ντυσιμο με μπακλαβαδωτη λαμαρινα μεχρι την μεση....και λοιπα καλα πραγματακια!!!!
ntisco

Δημοσίευση από Georgedim Την / Το Τετ 16 Μάης 2018 - 13:09

Νίκο, ...χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω, ....οι ικανότητες ασφαλούς ρυμούλκησης ενός "συμβατικού" τροχόσπιτου εξαντλούνται σε έναν βατό χωματόδρομο. 
Σε πιό "σκληρές" καταστάσεις θα υπερβείς τα όρια ανοχής-αντοχής του.

Ούτε οι ισχυρότεροι άξονες, ούτε τα καλύτερα αμορτισέρ, ούτε τα ελαστικά εκτός δρόμου, ούτε οι πλαϊνές ενισχύσεις με λαμαρίνα ή στο πάτωμα, ....θα μπορέσουν να αντισταθμίσουν "ουσιαστικά", ....τις κατασκευαστικές "ιδιαιτερότητες" ενός κλασσικού τροχόσπιτου.

Ανεξάρτητα από τις αυξημένες ικανότητες έλξης του ΙΧΕ που διαθέτουμε, ....η υπάρχουσα συναρμογή της "κυψέλης" με τον εντός τροχοσπίτου εξοπλισμό (ντουλάπια, οροφή, πλαϊνά, κλπ), ...δεν αντιδρούν "φιλικά" σε εκτός δρόμου καταπονήσεις, στρεβλώσεις και "κοπανήματα".
Εκεί θα υπάρξουν οι όποιοι περιορισμοί.

Για πραγματική χρήση εκτός δρόμου υπάρχουν ειδικά τροχόσπιτα και αυτοκινούμενα, ....που έχουν εξ αρχής κατασκευαστεί με προδιαγραφές γι' αυτό τον σκοπό.
Μια ιδέα : [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] .
Georgedim
Admin

Σελίδα 1 από 2 1, 2  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης