Translate into your language
Πρόσφατα Θέματα
» Πάρκινγκ για αυτοκινούμενα
από gambatte Σήμερα στις 8:41

» παρκαρισμα τρειλερ
από ladakias Χθες στις 20:13

» Διόδια
από Γιώργος Δασκαλό Χθες στις 16:05

» Φωτογραφίες άσχετες αλλά ωραίες
από Γιώργος Δασκαλό Χθες στις 15:12

» Παράθυρα!
από Scout Χθες στις 12:42

» Έγκριση τύπου για αυτοκινούμενο οικίσκο ;
από Scout Χθες στις 12:35

» Αλλαγή άξονα τροχοσπίτου
από Γιώργος Δασκαλό Χθες στις 10:16

» ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ
από Georgedim Κυρ 10 Δεκ 2017 - 20:06

» Οδηγός αποφυγής της απάτης των γυρισμένων χιλιομέτρων σε αυτοκίνητα.
από vzol48 Σαβ 9 Δεκ 2017 - 22:15

» Υπάρχει πρόβλημα με τα αυτοκίνητα diesel?
από vzol48 Σαβ 9 Δεκ 2017 - 21:00

» Εντυπωσιακή 3D εκδήλωση Χριστουγέννων
από friar Τρι 5 Δεκ 2017 - 12:52

» Koenigsegg Agera πιάνει τελική ταχύτητα 457 χλμ/ώρα.
από friar Κυρ 3 Δεκ 2017 - 22:19

» Απωλεια καπακιου παραθυρου οροφης
από tabbert Κυρ 3 Δεκ 2017 - 21:50

» 10 περίεργοι προορισμοί για ταξίδια
από friar Σαβ 2 Δεκ 2017 - 19:39

» Photoshop
από Georgedim Σαβ 2 Δεκ 2017 - 9:23

» Περιβαλοντολογικά
από espresso Πεμ 30 Νοε 2017 - 7:30

» Μουσική
από friar Τετ 29 Νοε 2017 - 23:05

» Τέλη κυκλοφορίας 2018
από traveller Τετ 29 Νοε 2017 - 5:35

» Κυνήγι θησαυρού ... αλλά χωρίς θησαυρό ... !
από caminador Τρι 28 Νοε 2017 - 18:20

» Πειραιάς-Κηφισιά με τον Ηλεκτρικό, ....ένα νοσταλγικό ταξίδι στην ιστορία !!!
από caminador Τρι 28 Νοε 2017 - 17:46

Η ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK
Ο ΚΑΙΡΟΣ
Like/Tweet/+1
Κοινωνική Δικτύωση

Κοινωνική Δικτύωση digg  Κοινωνική Δικτύωση delicious  Κοινωνική Δικτύωση reddit  Κοινωνική Δικτύωση slashdot  Κοινωνική Δικτύωση yahoo  Κοινωνική Δικτύωση google  Κοινωνική Δικτύωση live      

Επισημάνετε και μοιραστείτε την διεύθυνση του www.taxidiarides.gr στην σελίδα κοινωνικής δικτύωσης σας

Παράθυρα!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω

Παράθυρα!

Δημοσίευση από Scout Την / Το Πεμ 7 Δεκ 2017 - 21:26

Μετά από τρία χρόνια ακινησίας ήρθε η πιά η ώρα για την αναζωογόνηση και ανανέωση του παλιού μου camper (Citroen C25 Dethlefss). Έτσι λοιπόν κάνοντας προγραματισμό λοιπόν για το τί δουλειές έχουν βγει, τι μετατροπές - αναβαθμίσεις έχω να κάνω άλλα και τι θα χρειαστώ για αυτές,  έπεσα επάνω σε ένα παλιό πρόβλημα που είχα επισκευάσει προσωρινά άλλα τώρα πρέπει να το κλείσω μια και καλή !

Το camper μου έχει στο πλάι δύο μεγάλα παράθυρα περίπου 140x0.65 ίδια και στις δύο μεριές, πρίν μεριά χρόνια λοιπόν κατά την διάρκεια μανούβρας ξεχνώντας το ένα ανοικτό ... το τακτοποίησα όπως θα δείτε στις φωτογραφίες..... μεγάλο σοκ οταν το αντίκρισα μετά το ΚΡΑΑΑΚ... και ακόμα μεγαλύτερο όταν άρχισα να ψάχνω παράθυρο.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.][Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Πολυ δύσκολο να βρεθεί λόγω παλαιότητας μοντέλου (δεκαετία 90) όταν πιά βρήκα ένα κομμάτι στην Γερμανία το ποσό των 400€+ μεταφορικών...δεν ηθελα ουτε να το σκεφτώ. Περάσαν μερικά καλοκαίρια με πρόχειρη επισκευή με ανθεκτικό αυτοκόλλητο (εχει σπάσει το εξωτερικό κομμάτι και μέρος του κάδρου) χωρίς ικανοποιητικά αποτελέσματα, έψαξα τις λύσεις του τύπου να μου φτιάξουν ενα εξωτερικό καλούπι απο πλεξιγκλάς αποτεινόμενος σε γνωστό κατάστημα που φτιάχνει παρμπρίζ μοτοσυκλετών...ΔΥΣΚΟΛΟ εώς ακατόρθωτο. Μετά σκέφτηκα να το περάσω ένα φύλο πολυεστέρα...πάλι οι ειδικοί μου είπαν ότι δεν θα ήταν σίγουρο και καλό το αποτέλεσμα. Εψαξα μήπως ταιριάξω απο άλλο κατασκευαστή άλλα αδίκως, δεν ταιριαζει τπτ.

Στίς αναζητήσεις μου στο ebay και βλέποντας του Αμερικάνους να χρησιμοποιούν κατά κόρον βρήκα πολύ όμορφα κρυστάλλινα συρόμενα σε αλουμινένιο σκελετό και μάλιστα ο τύπος μπορούσε να τα κάνει και την διάσταση που ήθελα και πολυ καλή τιμή με μία διαφορά....δεν έστελνε Ελλάδα  Shocked

Ψαξίματος συνέχεια έπεσα πάνω σε [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] τον κύριο που κάνει απο όσο δείχνει πολύ καλή δουλειά και βρίσκεται Ελλάδα, το σκέφτομαι σοβαρά και πρίν λοιπον κανω το απονενοημένο θα ήθελα την γνώμη τών ειδικών της παρέας... αυτά !!!!
Scout

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Απ: Παράθυρα!

Δημοσίευση από teohunter Την / Το Παρ 8 Δεκ 2017 - 9:54

Αναρωτιεμαι αν μπαινει κανα πολυκαρβονικο φυλλο οπως εχε γραψει ο φιλος kukosg.Και εμενα θελει αλλαγη το μπροστινο παραθυρο του τροχοσπιτου που ειναι μεγαλων διαστασεων σαν εσενα και προσπαθω με κολληματα να το κρατησω σε ζωη.Ευτυχως που το τροχοσπιτο ειναι σε γκαραζ το χειμωνα.

teohunter

Δημοσίευση από Γιώργος Δασκαλό Την / Το Παρ 8 Δεκ 2017 - 10:22

Γνώμη μου είναι αν έχεις δει απο κοντά τη δουλειά που κάνει "αυτός" ο κύριος και σου αρέσει να προτιμήσεις το "συρόμενο" παράθυρο .

Σε ταξίδι το έχεις ανοικτό και αερίζεται το "σπίτι" σε ελεύθερο δεν δίνει "στόχο"
Γιώργος Δασκαλό

Δημοσίευση από vzol48 Την / Το Παρ 8 Δεκ 2017 - 10:39

Ποιος ,που,ειναιαυτος ο κυριος βρε παληκαρια,...;
vzol48

Δημοσίευση από Scout Την / Το Παρ 8 Δεκ 2017 - 10:40

Καλημέρα, εχω βάλεi link !
Scout

Δημοσίευση από teohunter Την / Το Παρ 8 Δεκ 2017 - 12:15

Ωραια ιδεα φιλε Γιωργο με το συρομενο!!!Περιμενουμε τον φιλο scout να μα ενημερωσει για το κοστος.Καποια στιγμη θα ρωτησω και εγω για το δικο μου.

teohunter

Δημοσίευση από vzol48 Την / Το Παρ 8 Δεκ 2017 - 12:29

Scout έγραψε:Καλημέρα, εχω βάλεi link !

Ευχαριστω δεν το ειδα... Embarassed
vzol48

Δημοσίευση από Scout Την / Το Παρ 8 Δεκ 2017 - 12:33

Βέβαια και θα μοιραστώ μαζί σας τις πληροφορίες, όπως ειπε και ο Γιώργάκος, σίγουρα θα είναι πιό ασφαλής λύση,  με μία μικρή παραχώρηση στο ότι δεν είναι διπλά.
Scout

Δημοσίευση από gsalonica Την / Το Σαβ 9 Δεκ 2017 - 10:53

Γιώργος Δασκαλό έγραψε:
Γνώμη μου είναι αν έχεις δει απο κοντά τη δουλειά που κάνει "αυτός" ο κύριος και σου αρέσει να προτιμήσεις το "συρόμενο" παράθυρο .

Σε ταξίδι το έχεις ανοικτό και αερίζεται το "σπίτι" σε ελεύθερο δεν δίνει "στόχο"
yes
gsalonica

Δημοσίευση από antreas hobby Την / Το Κυρ 10 Δεκ 2017 - 8:56

Πολύ χρήσιμη πληροφορία με τον άνθρωπο για τα παράθυρα
Κι από πρώτης όψεως νομίζω ότι είναι πολύ καλή δουλειά
Και λόγω σκαφών στεγανότητας θα είναι απόλυτη
antreas hobby

http://www.netcomms.eu

Δημοσίευση από Georgedim Την / Το Κυρ 10 Δεκ 2017 - 21:06

Παύλο, γνώμη μου είναι να εγκαταλείψεις την ιδέα επισκευής με πολυεστέρα.

Τα πολυκαρβονικά φύλλα (με πάχος 5-6 χιλ.) είναι μια καλή, πρακτική και φθηνή εναλλακτική, αλλά μειονεκτούν σε θερμομόνωση (συγκριτικά με το υπάρχον).

Η λύση του "συρόμενου" παραθύρου, έχει ένα κατά. Περιορίζει στο μισό το διαθέσιμο άνοιγμα του παραθύρου.

....Σε αναμονή των αποφάσεων σου και της λύσης που θα επιλέξεις. 
Georgedim
Admin

Δημοσίευση από Scout Χθες στις 12:42

Καλημέρα, συμφωνώ,  ο πολυεστέρας ήταν λύση ανάγκης, το πολυκαρβονικό δεν νομίζω να με βολέψει σε αυτο που θέλω, περιμένω να πάρω την απάντηση του "Φινιστρίνι" και να δω. Όσον αφορά το άνοιγμα, μικρή παραχώρηση, δεν με πειράζει.
Scout

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης