www.taxidiarides.gr
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Translate into your language
Πρόσφατα Θέματα
» Μπαταρία LiFePO4
από gsalonica Παρ 22 Μαρ 2024 - 7:42

» παροχη ρευματος τροχοσπιτου
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:43

» Τροχόσπιτα KABE
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:22

» Κόψιμο βασιλόπιτας 2024
από Ddimi Κυρ 25 Φεβ 2024 - 17:15

» Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα
από Batfalcon Πεμ 25 Ιαν 2024 - 12:50

» «Conte de Noël» ….μια νοσταλγική Χριστουγεννιάτικη ιστορία.
από Georgedim Κυρ 24 Δεκ 2023 - 9:11

» Πωλείται τροχοσκηνή Alpen Kreuzer Allure
από Antonioz Πεμ 27 Ιουλ 2023 - 9:04

» PDF ΜΕ ΤΑ CAMPING ΕΛΛΑΔΟΣ 2023
από Georgedim Τετ 26 Ιουλ 2023 - 9:47

» Τέλη κυκλοφορίας με το μήνα
από ktRinity Πεμ 20 Ιουλ 2023 - 14:32

» Σύνορα....
από Georgedim Τετ 19 Ιουλ 2023 - 19:07

» Πρόβλημα στη σίτα
από spyrosbhta Δευ 17 Ιουλ 2023 - 17:16

» Καλοκαίρι 2022 : οδοιπορικό σε Φρανκονία, ....Ρηνανία, ....Λουξεμβούργο, ....Αλσατία ....και Μέλανα Δρυμό.
από diamantino Τρι 4 Ιουλ 2023 - 19:59

» Επιτρέπεται η διανυκτέρευση μέσα σε οποιαδήποτε όχημα σε χώρους μη οργανωμενους ;
από Νικόλας Παρ 23 Ιουν 2023 - 13:33

» Αναζήτηση-αγορά αυτοκινούμενου
από yamaren Σαβ 17 Ιουν 2023 - 10:44

» Καλώς σας βρήκα
από Georgedim Σαβ 10 Ιουν 2023 - 23:35

» Καλό μήνα
από diamantino Δευ 5 Ιουν 2023 - 21:24

» Η ζωγραφιά μας...
από Georgedim Κυρ 4 Ιουν 2023 - 2:17

» Επιλογή ταξιδιάρικου τροχόσπιτου
από Georgedim Τετ 24 Μάης 2023 - 9:37

» Sygic πρόγραμμα πλοήγησης
από packman Δευ 22 Μάης 2023 - 19:05

» Ταχυθερμοσίφωνας υγραερίου στο τροχόσπιτο
από Georgedim Τετ 26 Απρ 2023 - 21:56

Η ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK
Ο ΚΑΙΡΟΣ
Like/Tweet/+1
About Us

Welcome to the forum www.taxidiarides.gr

Welcome to the forum  www.taxidiarides.gr

Για το camping ... τα ταξίδια ... και την καλή παρέα ...


Μέχρι 1700 cc

+7
tabbert
zandesiro
pilot
kukosg
Georgedim
traveller
Batfalcon
11 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Μέχρι 1700 cc Empty Μέχρι 1700 cc

Δημοσίευση από Batfalcon Παρ 17 Νοε 2017 - 18:30

Είμαι στην διαδικασία αναζήτησης μεταχ. αυτοκινήτου με λίγα χλμ και όχι παλιότερο του 2013.
Αρχικά είχα πεισθεί για diesel, μέχρι που διάβασα δεξιά - αριστερά ότι 3 δήμαρχοι αποφάσισαν να μπανάρουν τα diesel από τις πόλεις τους, και το κυριότερο ότι κάποιες εταιρείες ανακοίνωσαν ότι παύουν πλεον να εξελίσσουν πετρελαιοκινητήρες και στρέφονται στις Α.Π.Ε.
Οπότε ξανα μανά τα ίδια... Ψάχνω λοιπόν για LPG - βενζίνη που να έχει ικανότητα Ελξης πάνω από 1000 kg (με φρένα), για τους γνωστούς λόγους και επειδή μιά ζωή την έχουμε, το θέλω αυτόματο.
Μέσα στα υποψήφια είχα το Meriva, το Zafira (αν και ανεβαίνει η τιμή αρκετά), το Suzuki SX4 (αν και λόγω συνεχούς 4κίνησης θα τρώει όπως και το Panda περισσότερο από ένα 2WD).
Tα μικρά Mercedes δεν τα βάζω ως υποψήφια, λόγω ονόματος (όσο να ναι αλλο να βλέπεις Mercedes κι άλλο Opel), & ανταλλακτικών. 
Ξέρω πως αν ανέβω στα 2 λιτρα θα έχω πολλές περισσότερες προτάσεις, όμως δεν θέλω να ταϊζω ούτε την εφορία ούτε με τα μεγάλα τέλη κυκλοφορίας, με τον φόρο πολυτελείας, ούτε με το καύσιμο, ούτε με την ασφάλεια.
Εχω σπαταλήσει αρκετές ώρες στην αναζήτηση στο car, χωρίς να δω κάτι που να μου κάνει κλικ, οπότε ανεβάζω το θέμα εδώ, και περιμένω τις απόψεις, γνώμες και προτάσεις σας.

Ευχαριστώ.
Batfalcon
Batfalcon


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μέχρι 1700 cc Empty Απ: Μέχρι 1700 cc

Δημοσίευση από traveller Παρ 17 Νοε 2017 - 18:39

Μιχαλη ................... αν θες τη γνωμη μου ..
Ψαξε σε Γιαπονεζικο 1600 cc και με 1200 κιλα ελξη ..
Οποιαδηποτε μαρκα ..δεχονται ολα lpg ...

Αυτοκινητα διχως προβληματα ...

Θα εισαι σιγουρος πως θα βαλεις το κλειδι στο διακοπτη , και θα πας σιγουρα στον προορισμο σου ..
................ Καλη αγορα
traveller
traveller


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μέχρι 1700 cc Empty Απ: Μέχρι 1700 cc

Δημοσίευση από Batfalcon Παρ 17 Νοε 2017 - 18:50

Δεν δέχονται όλα, μα ΟΛΑ LPG. Για παράδειγμα, όποιο έχει υπερσυμπιεσμένο κινητήρα, δεν...
Batfalcon
Batfalcon


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μέχρι 1700 cc Empty Απ: Μέχρι 1700 cc

Δημοσίευση από Georgedim Παρ 17 Νοε 2017 - 20:18

Μιχάλη, τα κριτήρια που έχεις θέσει (3/ετίας, αυτόματο, λιγότερο από 2000cc, όχι πετρέλαιο) ....είναι κάπως "αυστηρά" και ....πιστεύω πως δύσκολα θα βρεις κάτι ανάλογο, που να πληρεί όλα μαζί τα κριτήρια.

Τα τελευταία 5-6 χρόνια υπήρχε μια προωθούμενη τάση για αγορά κυρίως πετρελαιοκινητήρων χαμηλού κυβισμού, ....οπότε το να βρεις μεταχειρισμένο (Ελληνικό ή εισαγωγής) βενζινοκίνητο/LPG 3/ετίας, ....χωρίς να αποκλείεται, δυσκολεύει πολύ.
Ίσως αν αυξήσεις τα "ηλικιακά όρια" αναζήτησης, ....να έχεις επιλογές.

Στην Ελλάδα υγραεριοκίνηση με εργοστασιακή εγκατάσταση, αν δεν κάνω λάθος Embarassed, έχουν μόνο τα μικρά FIAT & TOYOTA (Panda, Yaris, Aygo) και κάποια SKODA.

Σε βενζινοκίνητα αυτοκίνητα αυτής της ηλικίας, ....που ισχύει ακόμα η εργοστασιακή εγγύηση, ....η τοποθέτηση υγραεριοκίνησης εκ των υστέρων (after market), νομίζω πως έχει κάποιους περιορισμούς, γιατί διαφορετικά παύει να ισχύει η εγγύηση.
 
Δηλαδή κάποιοι αντιπρόσωποι δέχονται να εγκαταστήσουν σύστημα υγραεριοκίνησης, με δική τους όμως εγγύηση (όχι εργοστασιακή), ....κάτι που επίσης περιορίζει τις επιλογές.

Ομοίως το αυτόματο κιβώτιο σε αυτή την κατηγορία, ....συνήθως είναι εξτρά και με σημαντική επιβάρυνση στην τελική τιμή αγοράς (για την κατηγορία), ενός καινούργιου ΙΧΕ.
Με δεδομένο την "σφιχτή" & επιλεκτική πολιτική δανειοδότησης εκ μέρους των τραπεζών, κάνει και αυτό το κριτήριο πιθανά "δυσεύρετο", ....για μεταχειρισμένο ΙΧΕ 3/ετίας.

Το πετρελαιοκινητήρας ή βενζινοκινητήρας, για εμένα προσωπικά έχει να κάνει κυρίως με τα εκτιμώμενα χιλιόμετρα που σκοπεύεις να κάνεις κατ' έτος.
Αν είναι πολλά (> 10.000-15.000 Km) σκέψου και τους πετρελαιοκινητήρες (από θέμα κόστους συντήρησης).

Σου εύχομαι τελικά να καταφέρεις να βρεις κάτι καλό, που θα ικανοποιεί τα θέλω σου.
Georgedim
Georgedim
Admin


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μέχρι 1700 cc Empty Απ: Μέχρι 1700 cc

Δημοσίευση από Batfalcon Παρ 17 Νοε 2017 - 20:35

Nα πω την αλήθεια, δεν είχα στον νου την εργοστασιακή εγκατάσταση LPG, απλώς συνήθισα τόσα χρόνια με το LPG, θεωρώ πως δεν είναι μιά δύσκολη εγκατάσταση, οπότε αν το έχει έτοιμο, δεν είναι κι άσχημα. Ειδάλλως θα αναγκαστώ να το βάλω εγώ. Τώρα που το σκέπτομαι ίσως είναι καλύτερα να τοποθετηθεί κατόπιν, για να έχω και κάποια εγγύηση, αλλά το κυριότερο την γνώμη του μηχανικού σχετικά με την αξιοπιστία του μοντέλου για το συγκεκριμένο αυτοκίνητο.
Δεν ανήκω στην ευτυχή τάξη των φορολογούμενων που μπορούν να αλλάξουν αυτοκίνητο κάθε 4 χρόνια, οπότε πιθανότατα αυτό που θα πάρω θα μείνει στα χέρια μου αρκετά περισσότερα. Γι' αυτό φοβάμαι το diesel. Aν μέσα σε 5 χρόνια απαγορευθεί η χρήση τους, την κάτσαμε την βάρκα, και από μεταπώληση αλλά και από την χρήση αυτή καθ' εαυτή!
Batfalcon
Batfalcon


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μέχρι 1700 cc Empty Απ: Μέχρι 1700 cc

Δημοσίευση από kukosg Παρ 17 Νοε 2017 - 20:59

Έχω μια καλή πρόσβαση στην Όπελ.Τους έχω νοικιάσει το πάνω στούντιο και έχουν στήσει το κέντρο εκπαίδευσης.Με τον υπέυθυνο μηχανολόγο,τα λέμε κάθε μέρα.Έχει πρόσβαση σε όλους τους μεταπωλητές και συνεργεία.Μπορείς να ακούσης την γνώμη του και να σου ψάξει για αυτό που θέλεις.Αυτός με απέτρεψε για ντήζελ,για λόγους διαφορετικούς από αυτούς που αναφέρατε.

kukosg


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μέχρι 1700 cc Empty Απ: Μέχρι 1700 cc

Δημοσίευση από Batfalcon Παρ 17 Νοε 2017 - 22:00

Δηλαδή για ποιούς;
Batfalcon
Batfalcon


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μέχρι 1700 cc Empty Απ: Μέχρι 1700 cc

Δημοσίευση από pilot Δευ 20 Νοε 2017 - 11:13

Νομίζω είναι λάθος να ψαρώνουμε σε ότι μας πασάρουν για να μας τρομοκρατήσουν σχετικά με τα diesel. Υπάρχει σχετικό άρθρο στο φόρουμ που με βρίσκει πολύ σύμφωνο με το τελευταίο link που δημοσίευσε ο Γιώργος (Georgedim).

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Και νομίζω μέεεεεεεχρι να καταργηθούν τα diesel θα έχεις καλύτερη ροπή (αφού μιλάμε για ρυμούλκηση), καλύτερο κινητήρα (μιας και στα 150.000χλμ το LPG θέλει ένα σετ βαλβίδων) και το κόστος αν χρειαστεί να βάλεις εσύ LPG για να έχεις οικονομία πετρελαίου.
Μήπως να ξαναδείς την πρώτη σου σκέψη που θα έχεις και περισσότερες επιλογές?
pilot
pilot


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μέχρι 1700 cc Empty Απ: Μέχρι 1700 cc

Δημοσίευση από zandesiro Δευ 20 Νοε 2017 - 11:21

Δεν εχω σχεση με την αγγελια.....

Δες αυτο ειναι Χοντα,1700,βενζινη,125αλογα,6θεσιο,λιγα χλμ,καλη τιμουλα,πιστευω να μπορει να ρυμουλκησει 1000kg με φρενα,τωρα για το αν παιρνει υγραεριο δεν ξερω....


====>[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]<====
zandesiro
zandesiro


http://3mountainsadventure.blogspot.gr/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μέχρι 1700 cc Empty Απ: Μέχρι 1700 cc

Δημοσίευση από tabbert Παρ 24 Νοε 2017 - 17:52

μιχαλη μακρια απο χοντα δεν παιρνουν υγραεριο εχουν εδρες σαν βουτηρο θα εχεις θεματα.
μακρια απο σουζουκι σχ4 θα σε παιθανει στο καυσιμο και παλι το μοτερ δεν σηκωνει υγραεριο οτι ισχυει για το παραπανω συν οτι ειναι πολυ σκληρο αμαξι απο πλευρας αναρτησης
για τα γιαπωνεζικα αλλα παιρνουν αλλα δεν παιρνουν αεριο καλο θα ειναι να πας σε ενα υπευθυνο μαγαζι με εγκατασταση αεριου να σου που πια οχηματα δεν εχουν θεμα .....απεφυγε το αυτοματο αμα χαλασει θα πληρωσεις παρα πολλα...
κανε μια ερευνα απο μελη εδω μεσα που εχουν αυτοκινητα με αεριο να σου που την αποψη τους αλλα βασικα να τους ζητησεις αριθμο κινητηρα για να ξερεις τι κανεις...

tabbert


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μέχρι 1700 cc Empty Απ: Μέχρι 1700 cc

Δημοσίευση από gsalonica Παρ 24 Νοε 2017 - 19:57

Έχω το Toyota Corolla Station Vagon του 1999 (στρόγγυλα φανάρια). Εδώ και 7 χρόνια έχω βάλει αέριο και δεν έχω κανένα πρόβλημα. 1600 κυβικά, 110 ίππους. 250.000 χλμ και ακόμα το ...στρώνω. Το αμάξωμα έχει θέματα, ο κινητήρας άψογος.
gsalonica
gsalonica


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μέχρι 1700 cc Empty Απ: Μέχρι 1700 cc

Δημοσίευση από giasof Σαβ 25 Νοε 2017 - 14:58

Είχα της ίδιες απορίες με εσένα και αγόρασα renault scenic 1.600 με αέριο. Ήταν οικονομικό αλλά δεν τράβαγε όπως με την βενζίνη. Σε πάλες περίπτωσις κατεβαζα σε μικρότερη ταχύτητα και πολες στροφές για να προσπεράσω. Στην επαρχία το βρησκης πιο δύσκολα. Χριστούγεννα 2017 στην καλαμπακα με τα χιόνια το αέριο μου έβγαζε αλαρμ και αναγκάστηκα να το κλείσω κατεβαίνοντας προς αθηνα που ανέβηκε η θερμοκρασία λειτουργούσε μια χαρά. Το καλοκαίρι με A/C και ανηφόρα σκούρα τα πράγματα. Το έδωσα και πήρα ένα station wagon 1.900 diesel  του 2007. Απίστευτη ροπή δεν περνω χαμπάρι το τροχόσπιτο και με την μεγαλύτερη κατανάλωση 6,7 it/100. Προσωπική μου άποψη
giasof
giasof


http://giasof1962@gmail.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μέχρι 1700 cc Empty Απ: Μέχρι 1700 cc

Δημοσίευση από Σταμάτης Σαβ 25 Νοε 2017 - 16:50

giasof έγραψε:Το έδωσα και πήρα ένα station wagon 1.900 diesel  του 2007. Απίστευτη ροπή δεν περνω χαμπάρι το τροχόσπιτο και με την μεγαλύτερη κατανάλωση 6,7 it/100. Προσωπική μου άποψη

Σωστός την καλύτερη δουλειά έκανες .

Σταμάτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μέχρι 1700 cc Empty Απ: Μέχρι 1700 cc

Δημοσίευση από Γιωργάκος Σαβ 25 Νοε 2017 - 17:06


Τα πετρελαιοκίνητα είναι ιδανικά για έλξη λόγο της μεγάλης ροπής που έχουν .
Γιωργάκος
Γιωργάκος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης