Translate into your language
Πρόσφατα Θέματα
» Κάμπινγκ απο Χαλκιδα μερια...
από Georgedim Σήμερα στις 10:14

» Inverter Duracell
από tabbert Χθες στις 18:20

» Φωτογραφίες άσχετες αλλά ωραίες
από Aigagros Χθες στις 18:06

» Κάμπινγκ "ΒΡΑΧΟΣ-ΚΑΣΤΡΑΚΙ"
από caravanaris Χθες στις 17:48

» Εκτός των τοίχων του Αγ. Πνεύματος
από Georgedim Χθες στις 13:55

» Μετασχηματιστης COTRAS
από gsalonica Τετ 23 Μαϊος 2018 - 12:49

» Θερμανση...
από Γιωργάκος Τρι 22 Μαϊος 2018 - 22:54

» ΖΗΤΕΙΤΑΙ Τεντα τροχόσπιτου
από micand Τρι 22 Μαϊος 2018 - 16:39

» Μόνιμα Ζεστό νερό ...My Free Boiler Project !
από Georgedim Δευ 21 Μαϊος 2018 - 20:43

» Έτρεχε.......
από micand Δευ 21 Μαϊος 2018 - 13:49

» Ελεύθερη κατασκήνωση VS camping, ....προβληματισμοί και ασφάλεια.
από ntisco Κυρ 20 Μαϊος 2018 - 22:18

» Επιχείρηση "Lifting" στο αυτοκινούμενο
από vzol48 Κυρ 20 Μαϊος 2018 - 14:50

» GPS για Ευρωπη
από vzol48 Σαβ 19 Μαϊος 2018 - 23:44

» Επισκευές burstner
από triptec Σαβ 19 Μαϊος 2018 - 22:15

» Έκπτωση σε Camping
από triptec Παρ 18 Μαϊος 2018 - 23:29

» Αναζητηση κοτσαδορου
από ritsak Παρ 18 Μαϊος 2018 - 8:20

» Adria Primo 440 TD Restoration
από ntisco Πεμ 17 Μαϊος 2018 - 22:40

» Συντηρηση τροχοσπιτου
από ntisco Πεμ 17 Μαϊος 2018 - 22:11

» 2 DIN ηχοσυστημα Λυση DIY
από ntisco Πεμ 17 Μαϊος 2018 - 12:26

» Καλησπερα σας
από ladakias Τετ 16 Μαϊος 2018 - 19:17

Η ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK
Ο ΚΑΙΡΟΣ
Like/Tweet/+1
Κοινωνική Δικτύωση

Κοινωνική Δικτύωση digg  Κοινωνική Δικτύωση delicious  Κοινωνική Δικτύωση reddit  Κοινωνική Δικτύωση slashdot  Κοινωνική Δικτύωση yahoo  Κοινωνική Δικτύωση google  Κοινωνική Δικτύωση live      

Επισημάνετε και μοιραστείτε την διεύθυνση του www.taxidiarides.gr στην σελίδα κοινωνικής δικτύωσης σας

Ελεύθερη κατασκήνωση VS camping, ....προβληματισμοί και ασφάλεια.

Σελίδα 3 από 3 Επιστροφή  1, 2, 3

Πήγαινε κάτω

Απ: Ελεύθερη κατασκήνωση VS camping, ....προβληματισμοί και ασφάλεια.

Δημοσίευση από gsalonica Την / Το Τετ 16 Μαϊος 2018 - 22:52

Georgedim έγραψε:Η λογική παράγει "φόβο", ...ο παραλογισμός "φοβία". 
Είναι τραγικό να στερείσαι τις ομορφίες και τις εκπαιδευτικές "αξίες" που προσφέρει η φύση (...ειδικά στα παιδιά), υποκύπτωντας στην φοβία μην σου συμβεί το τάδε ή το δείνα. 
Καλό είναι οι γονείς να μην μεταφέρουν τις προσωπικές τους φοβίες στα παιδιά τους. Να τα κλείσουμε μέσα σε μια γυάλα για να είναι ασφαλή. Ασφαλή θα είναι, θα έχουν ζήσει όμως? Βέβαια εντελώς προσωπικές απόψεις και πιθανόν λανθασμένες για τους περισσότερους. Αλλά ταξιδιάρης και φοβίες δεν νομίζω να συμβαδίζουν, χρειάζεται και λίγο περιπέτεια, απρόοπτα για να δημιουργήσεις ενδιαφέρουσες και πιθανόν αξέχαστες αναμνήσεις. Μόνο το φαγητό και τα ταξίδια είναι δικά μας, τα υπόλοιπα είναι των κληρονόμων μας όπως λέει και ο  Μπάμπης Μπίζας.
gsalonica

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δημοσίευση από pilot Την / Το Πεμ 17 Μαϊος 2018 - 11:35

Όπως βλέπετε αυτοί που θέλουν κάμπινγκ θα πάνε σε κάμπινγκ και όσοι θέλουν ελεύθερο (όπως εγώ και κυρίως η γυναίκα μου) θα κάνουν ελεύθερο. Ο καθένας έχει τους λόγους του να υποστηρίζει αυτό που του αρέσει για διαφορετικούς λόγους που για τον καθένα οι λόγοι του άλλου είναι λανθασμένοι! Αυτά να τα βλέπουν όσοι έχουν στη κατοχή τους οργανωμένα κάμπινγκ κυρίως αν υπάρχουν εδώ μέσα στο φόρουμ και να μην διώχνουν ή κακολογούν αυτούς που κάνουν ελεύθερο γιατί στο δικό τους κάμπινγκ δεν πρόκειται να πάνε! Εκτός αν τους αρέσει να μην πάνε πουθενά και να γυρίσουν σπίτι τους. Αυτό λέγεται ΚΑΚΙΑ!!! Και δυστυχώς το μίσος και η κακία έχει αυξηθεί στις μέρες μας.
Κλείνοντας βλέπω οτι το νέο μας μέλος ο Ntisco έχει αρκετές παρόμοιες ιδέες με μένα και χαίρομαι ιδιαίτερα γι αυτό!
pilot

Δημοσίευση από ntisco Την / Το Πεμ 17 Μαϊος 2018 - 11:43

Μια χαρα τα λες Ακη...
ntisco

Δημοσίευση από Georgedim Την / Το Πεμ 17 Μαϊος 2018 - 15:56

Άκη (pilot), στην αρχή αυτού του νήματος είχα γράψει :

Georgedim έγραψε:
....Το θέμα camping ή ελεύθερη κατασκήνωση, είναι ένα πεδίο χρόνιων και ατέρμονων συζητήσεων, ….όπου η κάθε πλευρά έχει τους δικούς της θιασώτες, τις δικές της αιτιάσεις και ισχυρισμούς, τα δικά της επιχειρήματα.....

....Ας μην βάζουμε «ταμπέλες» λοιπόν ως προς το τι επιλέγει και πως το επιλέγει ο καθένας μας. Ο σκοπός είναι κοινός, το μέσο και η υλοποίηση του διαφέρουν.

Οι ταξιδιωτικές εμπειρίες που καταθέτει κάθε μέλος μας, αποτελούν σεβαστές προσωπικές επιλογές του, …έχουν καθαρά ενημερωτικό χαρακτήρα προς όλους τους υπόλοιπους, ….δεν δεσμεύουν κανένα μας να τις ασπαστεί ή να τις ακολουθήσει, ….δεν αποτελούν «δεδομένο», ….και εκφράζουν τις συνθήκες τις δεδομένης στιγμής.

Προσωπικά θεωρώ πως είτε επιλεξουμε "ελεύθερο", είτε επιλεξουμε camping, ....δεν τίθεται καθόλου θέμα λανθασμένων απόψεων και επιλογών, ....αλλά πιστεύω πως είναι απλά θέμα προτεραιοτήτων και αντιλήψεως του τρόπου διακοπών που βολεύει και εξυπηρετεί τον καθένα μας.

Αυτό άλλωστε είναι και το νόημα της ανταλλαγής απόψεων στο κάθε θέμα. Να διαβάζουμε την άποψη του συνομιλητή μας, να καταθέτουμε την δική μας θέση και στο τέλος ο καθένας να αποφασίζει με γνώμονα τα δικά του "θέλω", τα δικά του "μπορώ".

Είμαστε μεγάλα παιδιά Very Happy , ....άρα υπεύθυνοι και υπόλογοι για τις όποιες επιλογές μας.

Όσοι δε από τους ιδιοκτήτες των campings, ....σκέπτονται δόλια & στενοκέφαλα, ....το μόνο που καταφέρνουν είναι να δείχνουν το επίπεδο του επαγγελματισμού τους.

Σε δύσκολες οικονομικά εποχές, ....σαν αυτές που ζούμε, ....το κλίμα αντιπαλότητας και ο οπουρτουνισμός δεν βοηθούν κανέναν, ....αντιθέτως μας βλάπτουν όλους.
Απαιτείται απ' όλους συγκατάβαση, ανοικτό μυαλό και αληθινές προσπάθειες με μακρόπνοο σχεδιασμό.
Georgedim
Admin

Δημοσίευση από ntisco Την / Το Πεμ 17 Μαϊος 2018 - 17:24

Γιωργο δεν μπορω να καταλαβω την παρατηρηση σου στον Ακη?Μπορεις λιγο να με βοηθησεις να την καταλαβω γιατι εγω δεν βλεπω κατι στον λογο του?
Εκτος εαν πειραξε το γεγονος οτι αναφερθηκε στους ιδιοκτητες camping...???
Ευχαριστω..
ntisco

Δημοσίευση από Georgedim Την / Το Πεμ 17 Μαϊος 2018 - 18:38

Νίκο, προς Θεού δεν έκανα καμιά παρατήρηση στον Άκη.
Ο λόγος που απευθύνθηκα προσωπικά προς τον Άκη, ήταν η τοποθέτηση του :

pilot έγραψε:...Ο καθένας έχει τους λόγους του να υποστηρίζει αυτό που του αρέσει για διαφορετικούς λόγους που για τον καθένα οι λόγοι του άλλου είναι λανθασμένοι!....

Όπως ήδη έγραψα, οι διαφορετικές απόψεις επί του θέματος δεν θεωρώ (προσωπική άποψη Embarassed ) ότι είναι λάθος απόψεις οι μεν και σωστές οι δε. 

Είναι απλά θέμα προτεραιοτήτων και αντιλήψεως του τρόπου διακοπών που βολεύει και εξυπηρετεί τον καθένα μας.

Όσον αφορά τους ιδιοκτήτες camping, γράφουμε σχεδόν τα ίδια πράγματα, ...με άλλο τρόπο.  Very Happy
Εξάλλου όπως θα έχεις καταλάβει και εγώ προσωπικά θιασώτης του "ελεύθερου" είμαι.

Πιστεύω να μην παρεξηγήθηκε ο φίλος μας. Razz
Georgedim
Admin

Δημοσίευση από ntisco Την / Το Πεμ 17 Μαϊος 2018 - 18:52

Ειναι γεγονος οτι ο γραπτος ο λογος κανει τα δικα του..γιαυτο και ζητησα δευτερολογια!

Ποτε δεν θα προσπαθησω να περασω την αποψη μου σε αλλον...ο καθε ενας απο εμας φυσικα και ειναι ελευθερος να πραξει και να κανει οτι καλυτερο για αυτον και την οικογενεια του!

Απλη ανταλλαγη αποψεων κανουμε ολοι μας μεσω του νετ και τιποτα παραπανω...Με τον Ακη οπως εχω αναφερει και στο αρχικο μου καλωσορισμα γνωριζομαστε χρονια...Ετυχε τωρα πηρα τροσοσπιτο και σε συζητηση μας μου ανεφερε το φορουμ αυτο και ηρθα!
ntisco

Δημοσίευση από triptec Την / Το Πεμ 17 Μαϊος 2018 - 21:39

Εμένα παιδιά ο μόνος φόβος μου στο ελέυθερο είναι η αστυνομία, χρόνια ελέυθερο με τους γονείς μου και μάλιστα χωρίς σκηνή, στρωματζάδα, βέβαια είμασταν μεγάλες παρέες πάντα.
Η γυναίκα μου πάντα σε οργανομένο, φυσικό να φοβόταν στις αρχές, αλλά τώρα είμαστε on/off που λένε, τώρα θα πάμε χαλκιδική σε οργανομένο και μετά έυβοια ελύθερο, ισως και πελλοπόνησο να γνωρίσουμε και κανένα καινούριο μέρος. 
Σεβαστές και κατανοητές οι απόψεις όλων, κερδίζεις από κάπου χάνεις από κάπου αλλού.
triptec

Δημοσίευση από gsalonica Την / Το Παρ 18 Μαϊος 2018 - 9:18

triptec έγραψε:Εμένα παιδιά ο μόνος φόβος μου στο ελέυθερο είναι η αστυνομία,
Αν ακολουθείς τον νόμο, παρκάρω δεν κατασκηνώνω δεν έχεις απολύτως κανένα πρόβλημα, ειδικά σε κατοικημένες περιοχές. Αν παραμένεις αρκετές μέρες στο ίδια τοποθεσία απλά αλλάζεις μέρος. Καλά να περάσετε.
gsalonica

Δημοσίευση από Γιωργάκος Την / Το Κυρ 20 Μαϊος 2018 - 16:05

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Γιωργάκος

Δημοσίευση από Aigagros Την / Το Κυρ 20 Μαϊος 2018 - 17:25

Κατ' αρχήν να γίνει αντιληπτό ότι όταν αναφερόμαστε στην ελεύθερη κατασκήνωση αποκλείουμε από τη συζήτηση τη "στάθμευση", αφού έχει διαχωριστεί πλέον από την "εγκατάσταση". Αυτό όμως απ' ότι έχω καταλάβει δεν βάζει στο απυρόβλητο τα τροχόσπιτα, αυτοκινούμενα ή μη, από τη στιγμή που η στάθμευση δεν είναι διακριτική και δημιουργεί προβλήματα στους υπόλοιπους.
Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι πώς χάνονται 8 εκατομμύρια διανυκτερεύσεις στα κάμπινγκ, όταν αυτά παρουσιάζουν πληρότητα παραπάνω από το 100% στην εποχή αιχμής. Πού θα τους έβαζαν δηλαδή...
Από την άλλη δεν είναι λίγοι, ιδίως Βαλκάνιοι που είναι θρασύτατοι, ρυπαίνουν επιδεικτικά το περιβάλλον και ενοχλούν. Έχουμε βέβαια κι εμείς τα... αστέρια μας. Το πονάει κεφάλι όμως κόψει κεφάλι είναι βλακώδης ερασιτεχνισμός. Επειδή για παράδειγμα πολλοί οδηγοί περνάνε το κόκκινο για πλάκα δεν είναι λόγος να απαγορευθεί η οδήγηση στη χώρα.
Αν και η παιδεία στη χώρα μας είναι τόσο πολυπληθής όσο και οι ελέφαντες, θα μπορούσε ωστόσο να επιτραπεί το ελεύθερο υπό όρους, όπως:

-Απαγόρευσή του σε κάποια απόσταση από οργανωμένα κάμπινγκ για να μην θίγονται τα συμφέροντα των ιδιοκτητών τους.
-Απαγόρευσή του σε δασικές περιοχές τις ημέρες υψηλού κινδύνου πυρκαϊάς.
-Απαγόρευση του ελεύθερου με οχήματα επαγγελματικού χαρακτήρα, όπως αγροτικά, οχήματα μικροπωλητών κλπ, όπως και η εγκατάσταση αυτοσχέδιων οικίσκων.
-Μέγιστη διάρκεια παραμονής στην ίδια περιοχή τρεις ημέρες.
Με τα δύο τελευταία λύνεται το πρόβλημα εγκατάστασης καταυλισμών.
-Υποχρέωση του κατασκηνωτή να τηρεί καθαρό το χώρο διαμονής του σε κάποια ακτίνα.
Εποπτεία για την τήρηση των παραπάνω και επιβολή των κυρώσεων που ισχύουν και σήμερα σε κάθε παρατυπία.

Βέβαια για να εφαρμοστούν όλα αυτά, δεν θα έπρεπε να υπάρχει αστυνομική ανεπάρκεια, λόγω του ότι αρκετές χιλιάδες αστυνομικών κάνουν τους σεκιουριτάδες στους... καλούς ανθρώπους και υπάρχουν μέρες που ζορίζονται στα τμήματα να βρουν αστυνομικό να κάνει υπηρεσία το βράδυ.

Επίσης θα ήταν καλό να μην τίθεται το θέμα ως διαμάχη μεταξύ ελεύθερου και οργανωμένου, κανείς δεν έχει να χωρίσει τίποτα με κάποιον άλλον. Όποιος θέλει μπαίνει σε κάμπινγκ, όποιος δεν θέλει δεν μπαίνει και όποιος επιθυμεί ακολουθεί και τις δύο επιλογές.
Έχω και μία ερώτηση: Ισχύει ότι το ελεύθερο επιτρέπεται από τη δύση μέχρι και την ανατολή του ηλίου της επόμενης ημέρας;
Aigagros

http://www.taxidiarides.gr

Δημοσίευση από ntisco Την / Το Κυρ 20 Μαϊος 2018 - 19:12

Συμφωνω!

Και για να λεμε και την αληθεια απο οτι εχω ακουσει...Εαν δεν προκαλεις και δεν ενοχλεις....και η αστυνομια να ερθει απλα σου λεει ευγενικα να φυγεις γιατι απαγορευετε...Ε εσυ πολυ απλα πες σε αλλη παραλια..δεν χανεις κατι...Για να σε γραψει πιστευω οτι πρεπει να προκαλεις και να ενοχλεις!!

Ανθρωποι ειναι και τα ξερουν ολα αυτα που συζηταμε εδω...
ntisco

Δημοσίευση από Aigagros Την / Το Κυρ 20 Μαϊος 2018 - 19:18

Ίσως να εξαρτάται και από το ποιος τους στέλνει Νίκο.
Aigagros

http://www.taxidiarides.gr

Δημοσίευση από ntisco Την / Το Κυρ 20 Μαϊος 2018 - 19:42

Ναιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι......εαν ειναι καποιος με καποιο καμπινγκ ok....Σωστα....Αναφερομαι τις περιπτωσεις που απλα κανει την βολτα του για να δει...Εαν παει καρφωτη εκει ενεργει κατα περιπτωση...Εαν υπαρξει σταθμευση και μονιμοτητα να ι θα σε γραψει αλλα εαν δεν δει τραπεζακια και λοιπα και εισαι εκει μονο για μπανιο χωρις πολλα πολλα ε δεν νομιζω να κανει κατι...για να σε γραψει γενικα πρεπει να υπαρχει παρανομία!!
ntisco

Δημοσίευση από Georgedim Την / Το Κυρ 20 Μαϊος 2018 - 21:53

Aigagros έγραψε:
...Ισχύει ότι το ελεύθερο επιτρέπεται από τη δύση μέχρι και την ανατολή του ηλίου της επόμενης ημέρας;

Γιώργο όντως ισχύει. 
Αν δεν κάνω λάθος είναι ο νόμος 2160/1993 ("Ρυθμίσεις για τον τουρισμό και άλλες διατάξεις").

Από την δεκαετή εμπειρία μου στο ελεύθερο, εκείνο που έχω να καταθέσω είναι ότι πλήν δυο μεμονομένων περιστατικών σε συγκεκριμένη παραλία πριν το Άστρος Κυνουρίας, ουδέποτε μας απασχόλησε η Αστυνομία ή το Λιμενικό (είναι υπεύθυνο για τους αιγειαλούς).

Όπου "σταθμεύαμε" περνούσαν απλά τα περιπολικά, χωρίς να ενοχλούν κανέναν. 
Βεβαίως τα τραπεζάκια και οι καρέκλες όλη την ημέρα ήταν στην παραλία κάτω από τις ομπρέλες θαλάσσης και όχι έξω από το τροχόσπιτο.
Το βράδυ απολαμβάναμε το ποτό μας "υπό το φεγγαρόφως και τον έναστρο ουρανό", συνοδεία του παφλασμού των κυμάτων, ακριβώς έξω από το "σπίτι" μας.  Very Happy Very Happy Very Happy  

Όπως έχω ξαναγράψει στο forum, σε συζητήσεις που είχα με υψηλόβαθμους φίλους αστυνομικούς αυτό που μου είπαν είναι πως ΜΟΝΟ όταν δεχθούν καταγγελία προβαίνουν σε συστάσεις για το "διακριτικό" ελεύθερο, ....αλλά και αυτεπάγγελτα όταν δεν τηρούνται όσα πρέπει και υπάρχει ρύπανση, θόρυβος, προκλητική εγκατάσταση κλπ.
Georgedim
Admin

Δημοσίευση από ntisco Την / Το Κυρ 20 Μαϊος 2018 - 22:18

Ακριβως αυτα εχω ακουσει και εγω!!!
ntisco

Σελίδα 3 από 3 Επιστροφή  1, 2, 3

Επιστροφή στην κορυφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης