Translate into your language
Πρόσφατα Θέματα
» Φρένα στη ρυμούλκηση τροχόσπιτου
από aisxylos Χθες στις 17:54

» Η ρύθμιση για την έλξη όλων των ρυμουλκούμενων και ημιρυμουλκούμενων οχημάτων
από aisxylos Χθες στις 17:43

» ΓΕΜΙΣΕ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΜΠΥΡΕΣ
από caminador Τρι 16 Ιουλ 2019 - 11:11

» Μπρατισλάβα, ....η πόλη των βασιλέων.
από Patrinos Δευ 15 Ιουλ 2019 - 14:10

» Η μανία της φύσης .
από Georgedim Κυρ 14 Ιουλ 2019 - 13:08

» Καταστροφή αυτοκινούμενου με νεκρούς στη Χαλκιδική
από caminador Κυρ 14 Ιουλ 2019 - 11:57

» Δίπλωμα οδήγησης με κοινοτικό κωδικό αριθμό "96"
από ladakias Σαβ 13 Ιουλ 2019 - 17:25

» Φωτογραφίες άσχετες αλλά ωραίες
από traveller Τετ 10 Ιουλ 2019 - 6:28

» Διασταυρώσεις - Προτεραιότητα
από Georgedim Τρι 9 Ιουλ 2019 - 11:56

» Από την Πάτρα στην Κορνουάλλη.
από caminador Τρι 2 Ιουλ 2019 - 21:31

» Νέος Ποινικός Κώδικας
από aisxylos Τρι 2 Ιουλ 2019 - 12:50

» Μετατροπή οχημάτων σε αυτοκινούμενο
από Georgedim Κυρ 30 Ιουν 2019 - 13:18

» Ιράν
από Georgedim Κυρ 30 Ιουν 2019 - 12:46

» Τι είναι αυτό;
από Γιωργάκος Πεμ 20 Ιουν 2019 - 18:28

» Άδεια λειτουργίας σταθμών βαρέων οχημάτων
από Georgedim Πεμ 20 Ιουν 2019 - 18:23

» ΣΤΑΜΠΙΛΙΖΑΤΕΡ
από triptec Δευ 17 Ιουν 2019 - 21:44

» Τα παιδιά που κάνουν κάμπινγκ.
από caminador Δευ 17 Ιουν 2019 - 10:08

» Αυξήσεις τιμών στα Διόδια.
από aisxylos Σαβ 15 Ιουν 2019 - 18:31

» Hoppy Pub Θεσσαλονίκη στις καλύτερες μπυραρίες του κόσμου.
από Georgedim Σαβ 15 Ιουν 2019 - 12:15

» Camper Stop στα Τζουμέρκα
από friar Πεμ 13 Ιουν 2019 - 0:03

Η ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK
Ο ΚΑΙΡΟΣ
Like/Tweet/+1
Κοινωνική Δικτύωση

Κοινωνική Δικτύωση digg  Κοινωνική Δικτύωση delicious  Κοινωνική Δικτύωση reddit  Κοινωνική Δικτύωση slashdot  Κοινωνική Δικτύωση yahoo  Κοινωνική Δικτύωση google  Κοινωνική Δικτύωση live      

Επισημάνετε και μοιραστείτε την διεύθυνση του www.taxidiarides.gr στην σελίδα κοινωνικής δικτύωσης σας

Γεννήτριες

Σελίδα 2 από 3 Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Γεννήτριες  - Σελίδα 2 Empty Απ: Γεννήτριες

Δημοσίευση από Georgedim Την / Το Δευ 18 Αυγ 2014 - 0:08

Γιωργάκο άψογος και κατατοπιστικότατος  mmm .

than1 .
Georgedim
Georgedim
Admin

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δημοσίευση από athanase Την / Το Δευ 18 Αυγ 2014 - 11:45

Γιωργάκο περιγραφή-ενημέρωση τέλεια. 
Ευχαριστούμε.
athanase
athanase

Δημοσίευση από Aigagros Την / Το Δευ 18 Αυγ 2014 - 23:04

yes
Aigagros
Aigagros

http://www.taxidiarides.gr

Δημοσίευση από Batfalcon Την / Το Τρι 25 Οκτ 2016 - 15:35

Εχω μιά Kipor 1 kW για τις τρέχουσες καθημερινές ανάγκες του τροχόσπιτου, η οποία έχει δείξει ΑΨΟΓΗ συμπεριφορά. Ομως επειδή τελευταία λαμβάνουν χώρα "επεκτάσεις & βελτιώσεις", οι ανάγκες σε ρεύμα έχουν ανέβει. Και για ακριβολογώ οι ανάγκες κατά την εκκίνηση είναι το πρόβλημα, καθότι το μοτεράκι του ψυγείου (1/10 Hp), το θεωρεί overload και κόβει την παροχή!!! Περίεργο μεν, αλλά έτσι συμβαίνει.
Οπότε είμαι σε αναζήτηση γεννήτριας που να είναι σε θέση να σηκώσει τουλάχιστον αυτό το φορτίο. Υπολογίζω χονδρικά, ότι μιά γεννήτρια 2 kW θα μπορεί να αντεπεξέλθει.
Αν υπάρχει κάποιος που έχει καμιά που κάθεται στο υπόγειο σε αχρηστία, θα με ενδιέφερε.
Batfalcon
Batfalcon

Δημοσίευση από Γιωργάκος Την / Το Τρι 25 Οκτ 2016 - 16:07

Μιχάλη με γεννήτρια 2 ΚW δεν θα έχεις πρόβλημα με το ψυγείο .

Έχω κάνει ένα τεστ με γεννήτρια 2 KW και δούλεψα το αιρκοντίσιον που έχει περισσότερα αμπέρ εκκίνησης απ' ότι το ψυγείο .

Δε εδώ [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Γιωργάκος
Γιωργάκος

Δημοσίευση από Batfalcon Την / Το Τρι 25 Οκτ 2016 - 17:56

Ισως θα πρέπει να ενωθούν τα δύο νήματα, μιά η συζήτηση έχει πολλά κοινά.

Λοιπόν μου έκανε κατάπληξη το γεγονός ότι η δική μου Kipor δεν μπορούσε να ξεκινήσει το ηλεκτρικό μου ψυγείο! 
Μιλάμε για έναν συμπιεστή 0,1 Hp. Θεωρητικά αυτό το μπουζούκι τραβάει γύρω στα 75 - 80 W, (αφού 1 Hp = 745,7 W). Kι όμως με το που βάζω μπος το ψυγείο, ΑΜΕΣΩΣ ανάβει το γλομπάκι OVERLOAD και κόβει την παροχή.
Σήμερα έκανα την αντίστοιχη δοκιμή με μία τοστίερα η οποία κατά τον κατασκευαστή είναι 700 W, (δεν είμαι βέβαιος αν όντως είναι τόσα). 
H γεννήτρια δίνει ρεύμα, το ενδεικτικό στην τοστιέρα ανάβει, ανοίγει το γκάζι της για να διατηρήσει στροφές, ΔΕΝ τα καταφέρνει, πέφτου οι στροφές, κόβει την παροχή ρεύματος. Μόλις κόψει, ο κύκλος επαναλαμβάνεται, ξανά και ξανά... Το OVERLOAD ΔΕΝ ανάβει.
Σκέπτομαι ότι της ζητώ να δώσει απότομα το απαιτούμενο ρεύμα, (όχι σταδιακά) με αποτέλεσμα να μην προλαβαίνει να ανοίξει το γκάζι της για να κρατήσει στροφές. Υπενθυμίζω, δεν "αναγνωρίζει" υπερφόρτωση.
Μετά από όλα αυτά άρχισα να ψάχνω για upgrade.
Δεν παύει να μου κάνει εντύπωση βέβαια, πως γίνεται ένας συμπιεστής κατά ΠΟΛΥ μεγαλύτερος από αυτόν του ψυγείο μου, να ξεκινάει με τα 2 kW, την στιγμή που θέλει ρεύμα συνεχούς λειτουργίας 4 - 5 A.
Batfalcon
Batfalcon

Δημοσίευση από caminador Την / Το Τρι 25 Οκτ 2016 - 19:10

Το Ντεμαράζ της εκκίνησης;
caminador
caminador

Δημοσίευση από Batfalcon Την / Το Τρι 25 Οκτ 2016 - 19:19

Ακριβώς! Αυτό είναι που με παραξενεύει. Πόσο μπορεί να είναι πια;
Batfalcon
Batfalcon

Δημοσίευση από ladakias Την / Το Τρι 25 Οκτ 2016 - 19:39

Batfalcon έγραψε:Ισως θα πρέπει να ενωθούν τα δύο νήματα, μιά η συζήτηση έχει πολλά κοινά.

Λοιπόν μου έκανε κατάπληξη το γεγονός ότι η δική μου Kipor δεν μπορούσε να ξεκινήσει το ηλεκτρικό μου ψυγείο! 
Μιλάμε για έναν συμπιεστή 0,1 Hp. Θεωρητικά αυτό το μπουζούκι τραβάει γύρω στα 75 - 80 W, (αφού 1 Hp = 745,7 W). Kι όμως με το που βάζω μπος το ψυγείο, ΑΜΕΣΩΣ ανάβει το γλομπάκι OVERLOAD και κόβει την παροχή.
Σήμερα έκανα την αντίστοιχη δοκιμή με μία τοστίερα η οποία κατά τον κατασκευαστή είναι 700 W, (δεν είμαι βέβαιος αν όντως είναι τόσα). 
H γεννήτρια δίνει ρεύμα, το ενδεικτικό στην τοστιέρα ανάβει, ανοίγει το γκάζι της για να διατηρήσει στροφές, ΔΕΝ τα καταφέρνει, πέφτου οι στροφές, κόβει την παροχή ρεύματος. Μόλις κόψει, ο κύκλος επαναλαμβάνεται, ξανά και ξανά... Το OVERLOAD ΔΕΝ ανάβει.
Σκέπτομαι ότι της ζητώ να δώσει απότομα το απαιτούμενο ρεύμα, (όχι σταδιακά) με αποτέλεσμα να μην προλαβαίνει να ανοίξει το γκάζι της για να κρατήσει στροφές. Υπενθυμίζω, δεν "αναγνωρίζει" υπερφόρτωση.
Μετά από όλα αυτά άρχισα να ψάχνω για upgrade.
Δεν παύει να μου κάνει εντύπωση βέβαια, πως γίνεται ένας συμπιεστής κατά ΠΟΛΥ μεγαλύτερος από αυτόν του ψυγείο μου, να ξεκινάει με τα 2 kW, την στιγμή που θέλει ρεύμα συνεχούς λειτουργίας 4 - 5 A.
ο συμπιεστης [κομπρεσερ]εαν καταλαβα καλα .δουλευη με ενα συστημα που λεγετε [αστερας -τριγωνο]
ladakias
ladakias

Δημοσίευση από Batfalcon Την / Το Τρι 25 Οκτ 2016 - 19:55

Γιώργος Δασκαλό έγραψε:.....

Αυτή θα πρέπει να είναι  πολύ καλή και μάλλον με λιγότερο θόρυβο , δεν την βρίσκω σε Ελληνικά καταστήματα για να την άκουγα .  

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
....

Γιώργο, αυτή που ψάχνεις πωλείται εδώ:
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] (δεύτερη σελίδα 673 €)
Batfalcon
Batfalcon

Δημοσίευση από Batfalcon Την / Το Τρι 25 Οκτ 2016 - 19:56

Αστερας - Τρίγωνο είναι τρόπος συνδεσμολογίας εκκίνησης σε 3φασικό κινητήρα. Δεν υπάρχει αυτό σε 1φασικό.
Batfalcon
Batfalcon

Δημοσίευση από Γιωργάκος Την / Το Τρι 25 Οκτ 2016 - 20:20

Batfalcon έγραψε:
Γιώργο, αυτή που ψάχνεις πωλείται εδώ:
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] (δεύτερη σελίδα 673 €)

Πολύ ωραία γεννήτρια αλλά θα λειτουργεί με καθαρό πετρέλαιο "φωτιστικό" για να αναφέρει ότι έχει μπουζί .

Μιχάλη τα δύο θέματα έγιναν ένα .
Γιωργάκος
Γιωργάκος

Δημοσίευση από Batfalcon Την / Το Τρι 25 Οκτ 2016 - 20:26

Mε βενζινούλα λειτουργεί Γιώργο. Πως σου ήρθε το φωτιστικό πετρέλαιο;
Batfalcon
Batfalcon

Δημοσίευση από Γιωργάκος Την / Το Τετ 26 Οκτ 2016 - 11:50

Μιχάλη δεν μου ήρθε δες τι γράφει στα επιπρόσθετα τεχνικά χαρακτηριστικά:

Επιπρόσθετα Τεχνικά χαρακτηριστικά:
- Εκκίνηση ανάκρουση εύκολο τράβηγμα
- Αισθητήρας διακοπής χαμηλής πετρελαίου
- Παράλληλη ικανότητα,
- Λαβή μεταφοράς - Προτεινόμενες Oil SAE 10w-30
- Low Oil απενεργοποίησης: Αυτόματο Συμπεριλαμβάνονται: Χοάνη λαδιού, Υποδοχή μπουζί, 12 οδηγούς DC
Η γεννήτρια 72001I-E τροφοδοτείται από ένα 80cc CHAMPION μονοκύλινδρο κινητήρα OHV 4-χρονο που παράγει 2000 watts max. Όλοι οι κινητήρες CHAMPION έχουν σχεδιαστεί, κατασκευαστεί και δοκιμαστεί στα πιο απαιτητικά περιβάλλοντα.
Με ένα ρεζερβουάρ καυσίμου 3,8 λίτρων η μονάδα μπορεί να λειτουργεί έως και 9,5 ώρες σε 25% φορτίο. Ο κινητήρας OHV είναι εξοπλισμένος με έναν αισθητήρα διακοπής χαμηλού πετρελαίου και έχει σχεδιαστεί για μεγάλη διάρκεια ζωής και εύκολη συντήρηση. Η μονάδα αυτή περιλαμβάνει επίσης τεχνολογία κύμα μετατροπέα που την καθιστά ασφαλή για να τροφοδοτήσει όλες σας τις ευαίσθητες ηλεκτρονικές συσκευές. Αυτή η μονάδα είναι ιδανική για ταξίδια κάμπινγκ, κυνήγι, πικ-νικ και το σπίτι.

Δεν νομίζω να έχει γίνει λάθος στη μετάφραση γιατί από το χρόνο λειτουργίας της που είναι  9,5 ώρες με 3,8 lt καύσιμο θα πρέπει να καίει πετρέλαιο , όταν η Kipor που είναι βενζίνη για 3,5 ωρες λειτουργίας θέλει 3,5 lt καύσιμο .

Τεχνικές Προδιαγραφές KIPOR IG 2000

Τύπος Κατασκευής Φορητό βαλιτσάκι - Αθόρυβο
Τάση/Συχνότητα 230 V / 50Hz
Μέγιστη Ισχύς 2,0 KVA
Ισχύς Συνεχούς Λειτουργίας 1,6 KVA

Ρευματοδότες 230V 1
Ρευματοδότες 12V Ναι
Προστασία από Υπερφόρτωση Ναι
Τύπος Κινητήρας Τετράχρονος

Μοντέλο Κινητήρα KG 158
Καύσιμο BENZINH
Χωρητικότητα Δοχείου Καυσίμων 3,5 lt
Αισθητήρας Λαδιού Ναι

Εκκίνηση Σχοινί
Επίπεδο Θορύβου στα 7m 54 - 59 db(A)
Βάρος 22 Kg
Αυτονομία 3,5 ώρες

Εκτός και αν το πετρέλαιο που γράφει για την CHAMPION είναι τυπογραφικό λάθος και το χρόνο λειτουργίας στη μια το μετράνε με απόδοση 25% και στην άλλη 100%

off Έχω δει εσωλέμβια μηχανή σε ξύλινη βάρκα με δύο ρεζερβουάρ , βενζίνης - καθαρού πετρελαίου .
Την ξεκίναγες με βενζίνη και μετά τη λειτουργούσες με πετρέλαιο πριν την σβήσεις έπρεπε να την ξανά γυρίσεις στην βενζίνη για να πάρει εύκολα ξανά .
Γιωργάκος
Γιωργάκος

Δημοσίευση από Batfalcon Την / Το Τετ 26 Οκτ 2016 - 15:26

Αυτες οι εξωλεμβιες που λες ηταν της Yamaha, ξεκινουσες με βενζινη και εν συνεχεια γυρνουσες στη κηροζινη.
Η μεταφραση ειναι χαλια. Μεταφραζουν το petrol σε πετρελαιο. 
Δες στο YouTube τις σχετικες παρουσιασεις.
Αλλωστε το site που σου εστειλα, εχει σε ξεχωριστη ενοτητα τις diesel
Batfalcon
Batfalcon

Δημοσίευση από Γιωργάκος Την / Το Τετ 26 Οκτ 2016 - 17:10

Γιώργος Δασκαλό έγραψε:

Έχω δει εσωλέμβια μηχανή σε ξύλινη βάρκα

Μηχανές 1960 - 1970 με καύσιμο βενζίνη και καθαρό πετρέλαιο φωτιστικό .
Γιωργάκος
Γιωργάκος

Δημοσίευση από Georgedim Την / Το Τετ 26 Οκτ 2016 - 18:27

Γιώργος Δασκαλό έγραψε:Μιχάλη δεν μου ήρθε δες τι γράφει στα επιπρόσθετα τεχνικά χαρακτηριστικά: 

Επιπρόσθετα Τεχνικά χαρακτηριστικά: 
- Εκκίνηση ανάκρουση εύκολο τράβηγμα
- Αισθητήρας διακοπής χαμηλής πετρελαίου
- Παράλληλη ικανότητα,
- Λαβή μεταφοράς - Προτεινόμενες Oil SAE 10w-30
- Low Oil απενεργοποίησης: Αυτόματο Συμπεριλαμβάνονται: Χοάνη λαδιού, Υποδοχή μπουζί, 12 οδηγούς DC 

Υπάρχει πετρελαιοκινητήρας με μπουζί ;  scratch Rolling Eyes

Θα συμφωνήσω με τον Μιχάλη ότι πρέπει να έχει γίνει λάθος στην μετάφραση.
Petrol = βενζίνη,   Petroleum ή Diesel  = πετρέλαιο  Very Happy
Georgedim
Georgedim
Admin

Δημοσίευση από caminador Την / Το Τετ 26 Οκτ 2016 - 18:35

Για το φωτιστικό ή καθαρό πετρέλαιο. Μου είχαν χαρίσει 2 γκαζοντενεκέδες καθαρό πετρέλαιο και είχα ακούσει ότι ο δίχρονος κινητήρας του  Wartburg, δουλεύει και με καθαρό πετρέλαιο, δοκίμασα με ορισμένες αναλογίες βενζίνης και πετρελαίου μέχρι και μισό μισό και δούλευε μια χαρά,τελείωσε και το πετρέλαιο οπότε, μέχρι εκεί. Smile Very Happy
caminador
caminador

Δημοσίευση από ladakias Την / Το Τετ 26 Οκτ 2016 - 20:37

Batfalcon έγραψε:Αστερας - Τρίγωνο είναι τρόπος συνδεσμολογίας εκκίνησης σε 3φασικό κινητήρα. Δεν υπάρχει αυτό σε 1φασικό.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
ladakias
ladakias

Δημοσίευση από Γιωργάκος Την / Το Τετ 26 Οκτ 2016 - 20:37

georgedim έγραψε:

Ναι Γιώργο κυκλοφόρησαν κάποιες μικρές μηχανές που τις είχαν σε βάρκες και σε αντλίες νερού .
Αυτές ήταν με δύο ρεζερβουάρ βενζίνης - καθαρού πετρελαίου .

Ξεκίναγες τη μηχανή με βενζίνη μετά με μια βάνα άλλαζες την τροφοδοσία σε πετρέλαιο , πριν την σβήσεις έπρεπε να γυρίσεις την βάνα στην βενζίνη για να ξαναπάρει εύκολα .

Με ένα βαρκάκι που είχε τέτοιο κινητήρα πήγαινα απο Επισκόπη στο Μύτικα  σε ηλικία 17 χρονών.

Είχα μάθει και δούλευα το κινητήρα μια χαρά..........
Οι κινητήρες αυτοί ήταν δίχρονοι ήθελαν λάδι και στα δύο καύσιμα .
Γιωργάκος
Γιωργάκος

Δημοσίευση από ladakias Την / Το Τετ 26 Οκτ 2016 - 20:40

Γιώργος Δασκαλό έγραψε:
georgedim έγραψε:

Ναι Γιώργο κυκλοφόρησαν κάποιες μικρές μηχανές που τις είχαν σε βάρκες και σε αντλίες νερού .
Αυτές ήταν με δύο ρεζερβουάρ βενζίνης - καθαρού πετρελαίου .

Ξεκίναγες τη μηχανή με βενζίνη μετά με μια βάνα άλλαζες την τροφοδοσία σε πετρέλαιο , πριν την σβήσεις έπρεπε να γυρίσεις την βάνα στην βενζίνη για να ξαναπάρει εύκολα .

Με ένα βαρκάκι που είχε τέτοιο κινητήρα πήγαινα απο Επισκόπη στο Μύτικα  σε ηλικία 17 χρονών.

Είχα μάθει και δούλευα το κινητήρα μια χαρά..........
Οι κινητήρες αυτοί ήταν δίχρονοι ήθελαν λάδι και στα δύο καύσιμα .
yes yes
ladakias
ladakias

Δημοσίευση από ladakias Την / Το Τετ 26 Οκτ 2016 - 20:44

ladakias έγραψε:
Batfalcon έγραψε:Αστερας - Τρίγωνο είναι τρόπος συνδεσμολογίας εκκίνησης σε 3φασικό κινητήρα. Δεν υπάρχει αυτό σε 1φασικό.
ladakias
ladakias

Δημοσίευση από nikospav Την / Το Δευ 20 Φεβ 2017 - 15:01

Φιλοι μου γεια σας στο αυτοκινουμενο μου εχω ένα Φ/Β πανελ όμως όταν δεν υπαρχει ηλιοφανεια κυριως τους χειμερινούς μηνες αναγκάζομαι να κανω καποια βολτα με το αυτοκινητο η να το βαλω να δουλευει εν στασει.Και η δυο επιλογες είναι προχειρες και αναποτελεσματικες σκέφτομαι να αγορασω μια φορητη τετραχρονη γεννητρια βενζίνης και να διαθεσω 400-500 ε.Σιγουρα η γεννητρια δεν θα είναι HODA θα εχει καποιο βαρος και καποιο θορυβο διαβασα τα σχετικα με μονιμα τοποθετημένες γεννητριες κλπ αλλα τα οικονομικα είναι απαγορευτικα οποτε και η λυση που σκέφτομαι ημιμετρο.Οι ερωτήσεις που εχω και περιμενω απαντησεις από οποιους γνωριζουν σχετικα  είναι α)αν η γεννητρια είναι  1 kv και την δουλεψω πχ 4 ωρες συνδεοντας την στην πριζα των 220 v που βαζουμε ρευμα από το σπιτι μας  τι αποτέλεσμα φορτισης θα εχω β)αν την γεννητρια την συνδεσω από την παροχη των 12v στην μπαταρια της κυψελης ποιο το αποτελασμα γ)στη δευτερη ενεργεια το συνδεουμε απ ευθειας η απαιτούνται και παρελκομενα.Ευχαριστω.Νικος.

nikospav

Δημοσίευση από Γιώργος Επιτρόπου Την / Το Τρι 21 Φεβ 2017 - 10:48

nikospav έγραψε:Φιλοι μου γεια σας στο αυτοκινουμενο μου εχω ένα Φ/Β πανελ όμως όταν δεν υπαρχει ηλιοφανεια κυριως τους χειμερινούς μηνες αναγκάζομαι να κανω καποια βολτα με το αυτοκινητο η να το βαλω να δουλευει εν στασει.Και η δυο επιλογες είναι προχειρες και αναποτελεσματικες σκέφτομαι να αγορασω μια φορητη τετραχρονη γεννητρια βενζίνης και να διαθεσω 400-500 ε.Σιγουρα η γεννητρια δεν θα είναι HODA θα εχει καποιο βαρος και καποιο θορυβο διαβασα τα σχετικα με μονιμα τοποθετημένες γεννητριες κλπ αλλα τα οικονομικα είναι απαγορευτικα οποτε και η λυση που σκέφτομαι ημιμετρο.Οι ερωτήσεις που εχω και περιμενω απαντησεις από οποιους γνωριζουν σχετικα  είναι α)αν η γεννητρια είναι  1 kv και την δουλεψω πχ 4 ωρες συνδεοντας την στην πριζα των 220 v που βαζουμε ρευμα από το σπιτι μας  τι αποτέλεσμα φορτισης θα εχω β)αν την γεννητρια την συνδεσω από την παροχη των 12v στην μπαταρια της κυψελης ποιο το αποτελασμα γ)στη δευτερη ενεργεια το συνδεουμε απ ευθειας η απαιτούνται και παρελκομενα.Ευχαριστω.Νικος.

Καλημέρα.
Εγώ έχω την KIPOR IG 2000, (2000w). Την λειτουργώ περίπου 6ωρες / εβδομάδα για 6 μήνες εδώ και 3 χρόνια με φορτίο τροχόσπιτου. Πολύ καλή γεννήτρια με 3.7lit, δουλεύει περίπου 9h. (Έχει και καλό service.).

Τώρα όσο αφορά τα ερωτήματα σου.

Α.  Εξαρτάται από τα πόσα AMPER βγάζει ο Φορτιστής μπαταρίας που έχεις. Π.χ. ο δικός μου έχει 3 επιλογές 2Α, 6Α, 12Α. (όταν βάζω να φορτίσω μπαταρία αυτοκινήτου στο σπίτι την βάζω στα 2Α οπότε για να φορτίσει μια μπαταρία 56A χρειάζεται 28h.

Β. Η Γεννήτρια έχει έξοδο 12V με 5Α για φόρτιση μπαταρίας απευθείας μόνο με καλώδιο. (χωρίς τον Φορτιστή που χρειάζεται συνδ. στα 220V).
Άρα για την ίδια μπαταρία πρέπει να δουλέψει η Γεννήτρια 11h.
Ενώ με τον Φορτιστή ( δηλ. συνδ. στα 220V) στην επιλογή 12Α φορτίζει την ίδια μπαταρία σε 4,5h (εφικτό), 
αλλά εκεί θα χρειαστείς γεννήτρια που βγάζει 3000W, από τον τύπο (Amper x Volt =Watt).

Ελπίζω κάπως να βοήθησα.
Γιώργος Επιτρόπου
Γιώργος Επιτρόπου

Δημοσίευση από Ionlab Την / Το Τρι 21 Φεβ 2017 - 14:00

Δεν χρειάζεσαι πάνω από 250W από τη γεννήτρια. Αν έχεις φορτιστή μπαταρίας τότε συνδέεις αυτόν στο ρεύμα είναι πιο αποτελεσματικός. Ο πιο απλός του LIDL είναι 3,8Α (20Ε). Με λίγο ψάξιμο μπορείς να βρείς οικονομικούς 3stage 8-10Α. Εν γένει η έξοδος 12V των γεννητριών είναι είτε ασθενική σε Α είτε μπορεί να μην είναι 12V αλλά να είναι περισσότερα κτλ. Επίσης να έχεις υπ' οψιν ότι δεν κάνει να  στερέψεις μια μπαταρία πάνω από το 50% (αν θες να βγάλει κύκλους η εκφόρτιση πρέπει να σταματάει στο 30%).

Επίσης υπάρχουν 2 τύποι γεννητριών οι απλές και οι inverter. Το καλό είναι ότι όλες είναι true sine (λόγω τρόπου λειτουργίας).

Στο πρόβλημά σου υπάρχουν πολλές λύσεις (πάνω κάτω στα ίδια χρήματα).

α. Αγοράζεις 2η μπαταρία για να αυξήσεις την χωρητικότητα αν όμως η υπάρχουσα υποδομή το υποστηρίζει (υπολόγιζε 1Ε/Ah)
β. Αγοράζεις ακόμα ένα panel (1E/Wp) αν αντέχει ο ήδη υπάρχων mppt/pwm controller.
γ. Αγοράζεις φορτιστή 220V (αν δεν έχεις +50-60E) και μια φτηνή 2Τ γεννήτρια (100E).

Αν πάρεις ένα φορτιστή π.χ. 12-16Α τότε σκέψου ότι σε 3-4 ώρες φορτίζεις μια μπαταρία 80Ah από το 50% στο Full. Οπότε όση ώρα πίνεις καφέ - τρώς σε ένα μαγαζί (δεν υπάρχει περίπτωση να σου αρνηθούν να σου επιτρέψουν να φορτίσεις την μπαταρια) κάνεις και την δουλειά σου.

Αν όμως θέλεις να κάνεις και άλλα πράγματα με την γεννήτρια τοτε καλύτερα να κοιτάξεις για inverter γεννήτρια και 4T (αν σε παίρνει).

Εχε υπ' όψιν ότι τα πολλά Watt = πολλά κιλά.
Οι Kipor που έχει ο φίλος είναι εξαιρετικές γεννήτριες αλλά ακριβές. Φυσικά Honda/Yamaha είναι σε άλλη κατηγορία.

Εγώ έχω μια Black&Decker 2KW (1,7ΚW για την ακρίβεια) η οποία είναι 20Κg (πολλά).

Είχα δοκιμάσει και μια Zipper/Huyndai/Lidl όλες είναι οι ίδιες 1200W inverter η οποία μολις υπερφορτώθηκε λίγο αντί να λειτουργήσει το κύκλωμα overload πέταξε καπνούς (πολλούς!!!!). Παρ' ολ αυτά θεωρώ ότι ήταν ΚΑΙ δικό μου σφάλμα καθώς της έβαλα φορτίο πολύ μεγάλο 1600W. Αμα την έφερνε εδώ το Lidl δεν θα δίσταζα καν να την χτυπήσω με 3χρόνια εγγύηση

Η παρακάτω μικρή μου έκανε ένα κλίκ και ίσως να την δοκίμαζα (λόγω τιμής). Είναι δίχρονη (ευκολο troubleshooting) αλλά είναι inverter.

Ionlab

Σελίδα 2 από 3 Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης