www.taxidiarides.gr
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Translate into your language
Πρόσφατα Θέματα
» Μπαταρία LiFePO4
από gsalonica Παρ 22 Μαρ 2024 - 7:42

» παροχη ρευματος τροχοσπιτου
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:43

» Τροχόσπιτα KABE
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:22

» Κόψιμο βασιλόπιτας 2024
από Ddimi Κυρ 25 Φεβ 2024 - 17:15

» Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα
από Batfalcon Πεμ 25 Ιαν 2024 - 12:50

» «Conte de Noël» ….μια νοσταλγική Χριστουγεννιάτικη ιστορία.
από Georgedim Κυρ 24 Δεκ 2023 - 9:11

» Πωλείται τροχοσκηνή Alpen Kreuzer Allure
από Antonioz Πεμ 27 Ιουλ 2023 - 9:04

» PDF ΜΕ ΤΑ CAMPING ΕΛΛΑΔΟΣ 2023
από Georgedim Τετ 26 Ιουλ 2023 - 9:47

» Τέλη κυκλοφορίας με το μήνα
από ktRinity Πεμ 20 Ιουλ 2023 - 14:32

» Σύνορα....
από Georgedim Τετ 19 Ιουλ 2023 - 19:07

» Πρόβλημα στη σίτα
από spyrosbhta Δευ 17 Ιουλ 2023 - 17:16

» Καλοκαίρι 2022 : οδοιπορικό σε Φρανκονία, ....Ρηνανία, ....Λουξεμβούργο, ....Αλσατία ....και Μέλανα Δρυμό.
από diamantino Τρι 4 Ιουλ 2023 - 19:59

» Επιτρέπεται η διανυκτέρευση μέσα σε οποιαδήποτε όχημα σε χώρους μη οργανωμενους ;
από Νικόλας Παρ 23 Ιουν 2023 - 13:33

» Αναζήτηση-αγορά αυτοκινούμενου
από yamaren Σαβ 17 Ιουν 2023 - 10:44

» Καλώς σας βρήκα
από Georgedim Σαβ 10 Ιουν 2023 - 23:35

» Καλό μήνα
από diamantino Δευ 5 Ιουν 2023 - 21:24

» Η ζωγραφιά μας...
από Georgedim Κυρ 4 Ιουν 2023 - 2:17

» Επιλογή ταξιδιάρικου τροχόσπιτου
από Georgedim Τετ 24 Μάης 2023 - 9:37

» Sygic πρόγραμμα πλοήγησης
από packman Δευ 22 Μάης 2023 - 19:05

» Ταχυθερμοσίφωνας υγραερίου στο τροχόσπιτο
από Georgedim Τετ 26 Απρ 2023 - 21:56

Η ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK
Ο ΚΑΙΡΟΣ
Like/Tweet/+1
About Us

Welcome to the forum www.taxidiarides.gr

Welcome to the forum  www.taxidiarides.gr

Για το camping ... τα ταξίδια ... και την καλή παρέα ...


Κυνήγι θησαυρού ... αλλά χωρίς θησαυρό ... !

+17
tsiggeno
lander474
traveller
friar
caminador
Aigagros
jimasimak
george
ladakias
espresso
antreas hobby
Georgedim
Maximos
Γιωργάκος
diamantino
mightywing
Patrinos
21 απαντήσεις

Σελίδα 8 από 16 Επιστροφή  1 ... 5 ... 7, 8, 9 ... 12 ... 16  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Κυνήγι  θησαυρού ... αλλά χωρίς θησαυρό ... ! - Σελίδα 9 Empty Απ: Κυνήγι θησαυρού ... αλλά χωρίς θησαυρό ... !

Δημοσίευση από Georgedim Τρι 24 Οκτ 2017 - 8:37

friar έγραψε:
Γνωστό για τις πατάτες του...  


Και τα φασόλια του, ....μην τα αδικούμε  Very Happy


Εσύ Στάθη μου, ....ανεβάζεις ωραίες φωτογραφίες-quiz ....και βοηθάς "μαρτυρώντας" τα όλα, ....σε "δίνω" και γώ με την σειρά μου  Embarassed  ....άλλα τα μέλη μας, δείχνουν μια διστακτικότητα Rolling Eyes , ....στις συμμετοχές.

Για εμπρός, ....για μαντέψτε,  ....να αποκτήσει και πάλι ενδιαφέρον το παιχνίδι.
Georgedim
Georgedim
Admin


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κυνήγι  θησαυρού ... αλλά χωρίς θησαυρό ... ! - Σελίδα 9 Empty Απ: Κυνήγι θησαυρού ... αλλά χωρίς θησαυρό ... !

Δημοσίευση από Γιωργάκος Τρι 24 Οκτ 2017 - 10:26

Φημισμένο για τις πατάτες του είναι το Νευροκόπι .

Η Φάμπρικα είναι κοντά στη Βροντού δεν την ξέρω το λέω αυτό απ' ότι έχω ακούσει απο φιλικό ζευγάρι που η καταγωγή τους είναι απο το Νευροκόπι .
Γιωργάκος
Γιωργάκος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κυνήγι  θησαυρού ... αλλά χωρίς θησαυρό ... ! - Σελίδα 9 Empty Απ: Κυνήγι θησαυρού ... αλλά χωρίς θησαυρό ... !

Δημοσίευση από friar Τρι 24 Οκτ 2017 - 11:17

Καλά το πας, βάλε μαζί πατάτες φασόλια καμπάνες και το έχεις...

friar
friar


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κυνήγι  θησαυρού ... αλλά χωρίς θησαυρό ... ! - Σελίδα 9 Empty Απ: Κυνήγι θησαυρού ... αλλά χωρίς θησαυρό ... !

Δημοσίευση από friar Τετ 25 Οκτ 2017 - 19:10

Παραμένουμε Βόρεια.
Αυτή τη φορά σας έχω ένα δύσκολο. Πολύ δύσκολο.
Θέλω το όνομα του ποταμιού και του διπλανού οικισμού.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
friar
friar


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κυνήγι  θησαυρού ... αλλά χωρίς θησαυρό ... ! - Σελίδα 9 Empty Απ: Κυνήγι θησαυρού ... αλλά χωρίς θησαυρό ... !

Δημοσίευση από Georgedim Τετ 25 Οκτ 2017 - 22:58

Στάθη, (....αναφέρομαι στις δύο προηγούμενες φωτογραφίες σου), ...είναι πολύ ευχάριστο και θετικό, ότι με την αποκάλυψη της τοποθεσίας, παραθέτεις και συνδέσμους ή video, που ενημερώνουν για την ιστορία και την λαογραφία της περιοχής ή του μνημείου.


Ομοίως ευχαριστώ και τον Γιώργο (tsiggeno) για την ανάρτηση του.
Για να μην παρεξηγηθώ αναφέρομαι στις πλέον πρόσφατες αναρτήσεις.  Cool


To παιχνίδι αυτό, πέρα από τον καθαρά ψυχαγωγικό χαρακτήρα του, ....καλό θα είναι εφόσον βεβαίως το επιθυμεί και αυτός που αναρτά την φωτογραφία, ....να παρέχει κάποιες επιπλέον πληροφορίες για ότι απεικονίζει η φωτογραφία ....είτε γράφοντας λίγα λόγια, ....είτε αναρτώντας κάποιο σύνδεσμο.


Μπορεί οι Αμερικανοί να λένε "μια εικόνα χίλιες λέξεις", ....αλλά ας μην ξεχνάμε οτι "οι λέξεις είναι η σκάλα που μας βοηθά να ανεβούμε το βουνό της γνώσης".  Very Happy Very Happy Very Happy
Georgedim
Georgedim
Admin


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κυνήγι  θησαυρού ... αλλά χωρίς θησαυρό ... ! - Σελίδα 9 Empty Απ: Κυνήγι θησαυρού ... αλλά χωρίς θησαυρό ... !

Δημοσίευση από friar Πεμ 26 Οκτ 2017 - 8:20

Δέκα μέτρα δίπλα τα παιδία παίζει. Αυτός το έπνιξε.... Very Happy
Στο βάθος κατασκήνωση.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
friar
friar


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κυνήγι  θησαυρού ... αλλά χωρίς θησαυρό ... ! - Σελίδα 9 Empty Απ: Κυνήγι θησαυρού ... αλλά χωρίς θησαυρό ... !

Δημοσίευση από tsiggeno Πεμ 26 Οκτ 2017 - 8:38

Το ποταμι πιστεύω ότι είναι ο Άρδας.
Τώρα ο οικισμός ..... " με σκότωσες "
tsiggeno
tsiggeno


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κυνήγι  θησαυρού ... αλλά χωρίς θησαυρό ... ! - Σελίδα 9 Empty Απ: Κυνήγι θησαυρού ... αλλά χωρίς θησαυρό ... !

Δημοσίευση από vreme1 Πεμ 26 Οκτ 2017 - 10:24

tsiggeno έγραψε:Το ποταμι πιστεύω ότι είναι ο Άρδας.
Τώρα ο οικισμός ..... " με σκότωσες "
Το βρήκες είναι ο ποταμός Άρδας και ο χώρος που γίνεται το παρτυ το καλοκαίρι δίπλα στο χωριό Καστανιές.

vreme1


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κυνήγι  θησαυρού ... αλλά χωρίς θησαυρό ... ! - Σελίδα 9 Empty Απ: Κυνήγι θησαυρού ... αλλά χωρίς θησαυρό ... !

Δημοσίευση από Georgedim Πεμ 26 Οκτ 2017 - 14:37

Ο ποταμός είναι ο Άρδας, ....αλλά νομίζω το πέρασμα πρέπει να είναι στα Ρύζια.

Στάααθηηη ....
Georgedim
Georgedim
Admin


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κυνήγι  θησαυρού ... αλλά χωρίς θησαυρό ... ! - Σελίδα 9 Empty Απ: Κυνήγι θησαυρού ... αλλά χωρίς θησαυρό ... !

Δημοσίευση από friar Πεμ 26 Οκτ 2017 - 19:35

vreme1 έγραψε:
tsiggeno έγραψε:Το ποταμι πιστεύω ότι είναι ο Άρδας.
Τώρα ο οικισμός ..... " με σκότωσες "
Το βρήκες είναι ο ποταμός Άρδας και ο χώρος που γίνεται το παρτυ το καλοκαίρι δίπλα στο χωριό Καστανιές.
'Εξοχος μπράβο, αναμφισβήτητα φεστιβαλόβιος, μπράβο...

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

και θαυμάστε τον φίλο σας σε παράπλευρη εκδήλωση το 2003 ... Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed



tsiggeno πολύ ωραίος μπράβο αλλά μισή η απάντηση, καλή προσπάθεια πάντως μπράβο....

Georgedim στην μυθολογία πετάς αλλά από γεωγραφία αχαχ παραδίδουμε και ιδιαίτερα σε συμφάρουσες τιμές άμα λάχει.
Οι Καστανιές είναι στα επτακόσια μέτρα, τα Ριζιά στα πέντε χιλιόμετρα, έχασες...


[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] μπράβο βρήκες τρία από τα δύο και το ποτάμι και τον οικισμό αλλά και το festival!!!! 
Μπράβο και πάλι μπράβο,..... η σειρά σου τώρα....
friar
friar


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κυνήγι  θησαυρού ... αλλά χωρίς θησαυρό ... ! - Σελίδα 9 Empty Απ: Κυνήγι θησαυρού ... αλλά χωρίς θησαυρό ... !

Δημοσίευση από Georgedim Πεμ 26 Οκτ 2017 - 21:13

friar έγραψε:Παραμένουμε Βόρεια.
Αυτή τη φορά σας έχω ένα δύσκολο. Πολύ δύσκολο.
Θέλω το όνομα του ποταμιού και του διπλανού οικισμού.
Georgedim έγραψε:
Ο ποταμός είναι ο Άρδας, ....αλλά νομίζω το πέρασμα πρέπει να είναι στα Ρύζια
friar έγραψε:Georgedim στην μυθολογία πετάς αλλά από γεωγραφία αχαχ παραδίδουμε και ιδιαίτερα σε συμφάρουσες τιμές άμα λάχει.
Οι Καστανιές είναι στα επτακόσια μέτρα, τα Ριζιά στα πέντε χιλιόμετρα, έχασες...

Στάθη μου, σε ευχαριστώ για την διάθεση σου περί "γεωγραφίας", καθόσον είμαι ένας αέναος λάτρης της διαρκούς επιμόρφωσης, ....αλλά δυστυχώς στον βόρειο Έβρο έχω ζήσει 2 ολόκληρα χρόνια Razz

Τις περιοχές αυτές τις έχω περιδιαβεί πολλές φορές (είτε με αυτοκίνητο, είτε πεζός), κατά μήκος όλης της συνοριακής γραμμής, επισκεπτόμενος για υγειονομικές εξετάσεις τους υπηρετούντες, στις "ουκ ολίγες" στρατιωτικές μονάδες της περιοχής.

Στην πρώτη σου ανάρτηση ανέφερες για διπλανό οικισμό  Rolling Eyes .

Για την ιστορία, ο Άρδας εισέρχεται στο Ελληνικό έδαφος στα δυτικά του ν. Έβρου, κοντά στο χωριό Μηλιές και συνεχίζει με βορειοανατολική πορεία μέχρι τις Καστανιές, όπου και συναντά τον Έβρο. 

Στην διαδρομή του, έχει πολλά περάσματα και δυτικότερα (....όχι μόνο στις γνωστές Καστανιές Very Happy ), ....ξεκινώντας από τον επαρχιακό δρόμο Κυπρίνου-Κόμαρας, ακολούθως στην Ελαία (κοντά στην γνωστή Πλάτη), στα Ρίζια, στην Ε.Ο. Ορεστιάδας-Ορμενίου και ανατολικότερο το πέρασμα στις Καστανίες.

Σε όλη την πορεία του το μόνο χωριό ακριβώς δίπλα (παρόχθια σχεδόν) στα περάσματα του είναι τα Ρίζια, ....με ολόϊδια τσιμεντένια ισόπεδη γέφυρα, όπως ακριβώς στις Καστανιές ....και με ακριβώς ίδια μορφολογία εδάφους & περάσματος.

Με μπέρδεψε η αναφορά σου για "διπλανό οικισμό".  eye

Οι Καστανιές δεν είναι δίπλα στο ποτάμι, ...αλλά κοντά Very Happy  ....και από το πέρασμα δεν φαίνονται τα σπίτια του χωριού, ....παρά μόνο μόλις περάσεις το χώρο που γίνεται το καλοκαιρινό φεστιβάλ νέων.
Τα σπίτια στα Ρίζια όμως φαίνονται καθαρά από το πέρασμα.

Για τον Έβρο υπάρχει αφιερωμένο ένα πολύ ωραίο οδοιπορικό στο forum : [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Georgedim στις Παρ 27 Οκτ 2017 - 20:12, 3 φορές συνολικά
Georgedim
Georgedim
Admin


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κυνήγι  θησαυρού ... αλλά χωρίς θησαυρό ... ! - Σελίδα 9 Empty Απ: Κυνήγι θησαυρού ... αλλά χωρίς θησαυρό ... !

Δημοσίευση από friar Πεμ 26 Οκτ 2017 - 21:59

Καλά τα λες, τα περάσματα είναι πανομοιότυπα, αλλάζει λίγο το σκηνικό δεν φαίνονται σπίτια. Και ναι έχεις δίκια τα Ρίζια είναι πάνω στο ποτάμι τα πέντε χιλιόμετρα που ανέφερα είναι η απόσταση από την φωτό μου
Ήθελα να αναφέρω την "συνάντηση νέων" αλλά θα έδινα όλο το παιχνίδι, έτσι με την δεύτερη φωτό σας λέω για κατασκήνωση, πράμα που φώναζε Καστανιές.
Καλά να είμαστε να ξαναπάμε.

Το οδοιπορικό σου το είχα απολαύσει, αλλά το είχα και ξεχάσει, το απολαμβάνω εκ νέου αλλα τι θα γίνει με σένα όλο πάνω σου πέφτω  Very Happy

Θέλω να δώσω την σκυτάλη στον vreme1 λόγω που ανέφερε το "πάρτυ"....
ένα βασικό λόγο επίσκεψης στην περιοχή....

το μάζεψα ετσι???  Embarassed
Μ2ρ
friar
friar


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κυνήγι  θησαυρού ... αλλά χωρίς θησαυρό ... ! - Σελίδα 9 Empty Απ: Κυνήγι θησαυρού ... αλλά χωρίς θησαυρό ... !

Δημοσίευση από Georgedim Πεμ 26 Οκτ 2017 - 22:32

Στάθη, σημασία έχει να γίνεται "παιχνίδι" (με την γενικότερη έννοια του όρου Very Happy ), όμορφα και πολιτισμένα, ....όπως αρμόζει σε "ώριμους" εφήβους, που έλεγε και ένας άλλος φίλος εδώ στο forum. 

Ούτε λόγος για τα υπόλοιπα, ....τα "δυσκοίλια" geek  (από μέρους μου τουλάχιστον).

Η παρουσία μας στο forum, ....το "ζωντανεύει", μέσα από τις δημοσιεύσεις μας, τους διαλόγους μας, τα αστεία μας, τα μεταξύ μας πειράγματα.
 
Χάρις σε όλα τα "ενεργά" μέλη μας, ....έχουμε καταφέρει να δημιουργήσουμε ένα ευχάριστο, παρεϊστικο κλίμα, ....με μια αξιοσημείωτη βάση δεδομένων, ....όχι μόνο ταξιδιωτικού αλλά και γενικότερου ενδιαφέροντος.


Άξια η απονομή της σκυτάλης !!! Very Happy Very Happy Very Happy 
Georgedim
Georgedim
Admin


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κυνήγι  θησαυρού ... αλλά χωρίς θησαυρό ... ! - Σελίδα 9 Empty Απ: Κυνήγι θησαυρού ... αλλά χωρίς θησαυρό ... !

Δημοσίευση από vreme1 Παρ 27 Οκτ 2017 - 7:03

Για να μην καθυστερω το παιχνιδι μιας και θα αργησω αρκετα να ανεβάσω φωτο ισως καλυτερα να δωσετε την σκυτάλη σε καποιον αλλο!

vreme1


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κυνήγι  θησαυρού ... αλλά χωρίς θησαυρό ... ! - Σελίδα 9 Empty Απ: Κυνήγι θησαυρού ... αλλά χωρίς θησαυρό ... !

Δημοσίευση από Γιωργάκος Παρ 27 Οκτ 2017 - 11:05

Συνεχίζω εγώ με μία πολύ εύκολη από ένα αγαπημένο μέρος .

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Γιωργάκος
Γιωργάκος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κυνήγι  θησαυρού ... αλλά χωρίς θησαυρό ... ! - Σελίδα 9 Empty Απ: Κυνήγι θησαυρού ... αλλά χωρίς θησαυρό ... !

Δημοσίευση από friar Παρ 27 Οκτ 2017 - 11:57

Πάσο... Crying or Very sad
friar
friar


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κυνήγι  θησαυρού ... αλλά χωρίς θησαυρό ... ! - Σελίδα 9 Empty Απ: Κυνήγι θησαυρού ... αλλά χωρίς θησαυρό ... !

Δημοσίευση από Γιωργάκος Παρ 27 Οκτ 2017 - 12:53


Πάρα πολύ !
Γιωργάκος
Γιωργάκος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κυνήγι  θησαυρού ... αλλά χωρίς θησαυρό ... ! - Σελίδα 9 Empty Απ: Κυνήγι θησαυρού ... αλλά χωρίς θησαυρό ... !

Δημοσίευση από Georgedim Παρ 27 Οκτ 2017 - 19:46

Περιοχή προστατευόμενη απο την συνθήκη Ramsar.

Ένα απο τα πιο μερακλίδικα πιάτα της περιοχής, το "πριγκιπάτο" (...."πριτσπάτο" για τους ντόπιους ), .....στις ταβέρνες που υπάρχουν στο τέρμα αυτού του δρόμου  Very Happy  Very Happy  Very Happy
Georgedim
Georgedim
Admin


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κυνήγι  θησαυρού ... αλλά χωρίς θησαυρό ... ! - Σελίδα 9 Empty Απ: Κυνήγι θησαυρού ... αλλά χωρίς θησαυρό ... !

Δημοσίευση από Γιωργάκος Παρ 27 Οκτ 2017 - 19:59


Ναι !
Γιωργάκος
Γιωργάκος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κυνήγι  θησαυρού ... αλλά χωρίς θησαυρό ... ! - Σελίδα 9 Empty Απ: Κυνήγι θησαυρού ... αλλά χωρίς θησαυρό ... !

Δημοσίευση από friar Παρ 27 Οκτ 2017 - 20:31

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
friar
friar


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 8 από 16 Επιστροφή  1 ... 5 ... 7, 8, 9 ... 12 ... 16  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης