www.taxidiarides.gr
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Translate into your language
Πρόσφατα Θέματα
» Μπαταρία LiFePO4
από gsalonica Παρ 22 Μαρ 2024 - 7:42

» παροχη ρευματος τροχοσπιτου
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:43

» Τροχόσπιτα KABE
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:22

» Κόψιμο βασιλόπιτας 2024
από Ddimi Κυρ 25 Φεβ 2024 - 17:15

» Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα
από Batfalcon Πεμ 25 Ιαν 2024 - 12:50

» «Conte de Noël» ….μια νοσταλγική Χριστουγεννιάτικη ιστορία.
από Georgedim Κυρ 24 Δεκ 2023 - 9:11

» Πωλείται τροχοσκηνή Alpen Kreuzer Allure
από Antonioz Πεμ 27 Ιουλ 2023 - 9:04

» PDF ΜΕ ΤΑ CAMPING ΕΛΛΑΔΟΣ 2023
από Georgedim Τετ 26 Ιουλ 2023 - 9:47

» Τέλη κυκλοφορίας με το μήνα
από ktRinity Πεμ 20 Ιουλ 2023 - 14:32

» Σύνορα....
από Georgedim Τετ 19 Ιουλ 2023 - 19:07

» Πρόβλημα στη σίτα
από spyrosbhta Δευ 17 Ιουλ 2023 - 17:16

» Καλοκαίρι 2022 : οδοιπορικό σε Φρανκονία, ....Ρηνανία, ....Λουξεμβούργο, ....Αλσατία ....και Μέλανα Δρυμό.
από diamantino Τρι 4 Ιουλ 2023 - 19:59

» Επιτρέπεται η διανυκτέρευση μέσα σε οποιαδήποτε όχημα σε χώρους μη οργανωμενους ;
από Νικόλας Παρ 23 Ιουν 2023 - 13:33

» Αναζήτηση-αγορά αυτοκινούμενου
από yamaren Σαβ 17 Ιουν 2023 - 10:44

» Καλώς σας βρήκα
από Georgedim Σαβ 10 Ιουν 2023 - 23:35

» Καλό μήνα
από diamantino Δευ 5 Ιουν 2023 - 21:24

» Η ζωγραφιά μας...
από Georgedim Κυρ 4 Ιουν 2023 - 2:17

» Επιλογή ταξιδιάρικου τροχόσπιτου
από Georgedim Τετ 24 Μάης 2023 - 9:37

» Sygic πρόγραμμα πλοήγησης
από packman Δευ 22 Μάης 2023 - 19:05

» Ταχυθερμοσίφωνας υγραερίου στο τροχόσπιτο
από Georgedim Τετ 26 Απρ 2023 - 21:56

Η ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK
Ο ΚΑΙΡΟΣ
Like/Tweet/+1
About Us

Welcome to the forum www.taxidiarides.gr

Welcome to the forum  www.taxidiarides.gr

Για το camping ... τα ταξίδια ... και την καλή παρέα ...


Περι κόστους για την εγκριση τυπου στα ρυμολκούμενα .

+6
Batfalcon
triptec
caminador
tabbert
Γιωργάκος
micand
10 απαντήσεις

Σελίδα 1 από 2 1, 2  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Περι κόστους για την εγκριση τυπου στα ρυμολκούμενα . Empty Περι κόστους για την εγκριση τυπου στα ρυμολκούμενα .

Δημοσίευση από micand Κυρ 1 Οκτ 2017 - 11:05

Καλημέρα σε όλους !!
Οπως ξερετε όλοι πλεον το κόστος για την αδεια ελξης και εγκριση τυπου μετα το 2015 εχει αλλαξει κατα πολυ. Μιλαμε για κόστος 1500 ευρω !!!
Το γνωστο αλυτο προβλημα οπως λενε και οι εκθεσαδες (οπου ειναι σε απογνωση) !!!!
Εγω τον Ιουνιο τα ολοκληρωσα όλα και ειμαι νομιμότατος, βοήθησε η τύχη που γνωρισα εναν από τους εγκεκριμένους μηχανολόγους που εχει ορισει το υπουργείο και το κόστος το τελικα στα μισα !!!!!!!
Μιας και νεο μέλος θα ηθελα να φανω χρήσιμος, μιας και γνωρισα ολη τη διαδικασια αφου το σπιτακι μου το πηρα απο ιδιωτη και τα εκανα όλα μονος !!
Δεν δινω το τηλεφωνο του ανθρωπου για να μην θεωριθεί διαφημιση, σε pm ή email οκ !!!

Οσοι θελετε να παρετε παντως τροχοσπιτακι, ειλικρινα εμαθα οτι δεν προκειτε να αλλαξουν τα κοστη αλλα μονο τον χρονο εκδοσης των χαρτιων σε πιο συντομο....

Ειμαι διαθεσιμος για οποιαδηποτε απορια ή να περιγραψω την διαδιακασια !!!
micand
micand


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Περι κόστους για την εγκριση τυπου στα ρυμολκούμενα . Empty Απ: Περι κόστους για την εγκριση τυπου στα ρυμολκούμενα .

Δημοσίευση από Γιωργάκος Κυρ 1 Οκτ 2017 - 12:29


Μιχάλη ευχαριστούμε για την ενημέρωση.
Καλοτάξιδο με πάρα πολλές απολαύσεις το τροχόσπιτο σας .

Στο φόρουμ όποιος θέλει μπορεί να βάζει "διαφημίσεις". Το φόρουμ δεν τις βλέπει σαν διαφημίσεις τις βλέπει ενημερώσεις μελών.

Καλά έκανες όμως και δεν έβαλες το όνομα του μηχανολόγου γιατί μπορεί να έχει πρόβλημα ανταγωνισμού απο συναδέλφους του .
Γιωργάκος
Γιωργάκος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Περι κόστους για την εγκριση τυπου στα ρυμολκούμενα . Empty Απ: Περι κόστους για την εγκριση τυπου στα ρυμολκούμενα .

Δημοσίευση από tabbert Κυρ 1 Οκτ 2017 - 17:48

εχω 2 ερωτησεις.....
το τροχοσπιτο σου ειχε αδεια κυκλοφοριας η οχι?
αν δεν ειχε ηταν εκτελωνισμενο η το εκτελωνησες εσυ?

ρωταω διοτι σκεφτομουν να το δωσω και να παω σε κατι λιγοτερα κιλα σε μικτο και το δικο μου εχει αδεια ελξης κανονικα η νεος ιδιοκτητης θα χρειαστει ξανα εγκριση τυπου?......οι μηχανικοι αυτοι ειναι μονο απο το υποργειο που συνεργαζετε αν εισε ο ιδιος μηχανολογος μηχανικος η εχεις καποιον δεν μπορει να σου το πιστοποιησει αυτο που θελει?

tabbert


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Περι κόστους για την εγκριση τυπου στα ρυμολκούμενα . Empty Απ: Περι κόστους για την εγκριση τυπου στα ρυμολκούμενα .

Δημοσίευση από micand Κυρ 1 Οκτ 2017 - 20:39

tabbert έγραψε:εχω 2 ερωτησεις.....
το τροχοσπιτο σου ειχε αδεια κυκλοφοριας η οχι?
αν δεν ειχε ηταν εκτελωνισμενο η το εκτελωνησες εσυ?

ρωταω διοτι σκεφτομουν να το δωσω και να παω σε κατι λιγοτερα κιλα σε μικτο και το δικο μου εχει αδεια ελξης κανονικα η νεος ιδιοκτητης θα χρειαστει ξανα εγκριση τυπου?......οι μηχανικοι αυτοι ειναι μονο απο το υποργειο που συνεργαζετε αν εισε ο ιδιος μηχανολογος μηχανικος η εχεις καποιον δεν μπορει να σου το πιστοποιησει αυτο που θελει?

Μανώλη καλησπέρα !!
Το τροχόσπιτο που πήρα το είχε ιδιώτης με ΟΛΑ τα χαρτιά του και με σημείωμα ρυμούλκησης.
ΝΑΙ δυστηχώς θα πρέπει όταν το πουλήσεις ο νέος ιδιοκτητης να πληρώσει για την ΝΕΑ μελέτη έγκρισης τύπου.
Και μετα παίρνει το σημειώμα ρυμούλκησης.
Οταν ενα τροχόσπιτο έχει την νέα έγκριση τύπου (βάσει νόμο Μαιος 2015) τότε δεν χρειάζεται να ξανα βγει. Εν κατακλείδι το τροχοσπιτο αυτό, οπως μου είπαν και στο κτέο αποκτάει υπεραξία !!
Εχω φάει τέτοιο τρέξιμο που αναγκάστηκα να μάθω τα πάντα στο κομμάτι αυτο ώστε να βγάλω άκρη, γιατι να ξέρετε δεν ξέρουν ούτε στα υπουργεία !

Οσο για τον μηχανολόγο, ο μηχανολόγος πρεπει να είναι ενας απο αυτούς που έχουν ορίσει εκείνοι και ΜΟΝΟΝ !!!
Δεν μπορείς διαφορετικά !!!! (ολα μελετημένα στο βωμό της εισπραξης) !!

Ρωτησε με αν μπορω να σε βοηθήσω σχετικά !!
micand
micand


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Περι κόστους για την εγκριση τυπου στα ρυμολκούμενα . Empty Απ: Περι κόστους για την εγκριση τυπου στα ρυμολκούμενα .

Δημοσίευση από caminador Τρι 3 Οκτ 2017 - 18:39

Το ίδιο το σύστημα έχει εμπλακεί στα δίχτυα της γραφειοκρατίας που εφαρμόζει... ζούμε σε μια όμορφη χώρα, αξίζει πολύ να τη δεις σαν περιηγητής αλλά...
caminador
caminador


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Περι κόστους για την εγκριση τυπου στα ρυμολκούμενα . Empty Απ: Περι κόστους για την εγκριση τυπου στα ρυμολκούμενα .

Δημοσίευση από tabbert Τετ 4 Οκτ 2017 - 18:44

αστο μετα...δηλαδη ποσο πρπει να το δωσω αν υποθεσω οτι εχει 2700 πωληση και 1500 αντε 1000 το κοστος εγκρισης...δεν θα παρει ο αλλος...

tabbert


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Περι κόστους για την εγκριση τυπου στα ρυμολκούμενα . Empty Απ: Περι κόστους για την εγκριση τυπου στα ρυμολκούμενα .

Δημοσίευση από micand Παρ 6 Οκτ 2017 - 11:53

tabbert έγραψε:αστο μετα...δηλαδη ποσο πρπει να το δωσω αν υποθεσω οτι εχει 2700 πωληση και 1500 αντε 1000 το κοστος εγκρισης...δεν θα παρει ο αλλος...
Ετσι οπως το λες ! Για να μην το πληρωσει καποιος αυτο το κερατιατικο, θα πρεπει να το βαλει απλα σε καμπινγκ μονιμα ή οικοπεδο ... 
Μακαρι να βαλουν και τιποτα αλλα παγια (παναθεμα τους) πχ τεκμηριο.
micand
micand


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Περι κόστους για την εγκριση τυπου στα ρυμολκούμενα . Empty Απ: Περι κόστους για την εγκριση τυπου στα ρυμολκούμενα .

Δημοσίευση από triptec Παρ 4 Μάης 2018 - 18:39

Συγνώμη για την ερώτηση αλλά δεν κατάλαβα, εγώ που έχω ήδη το τροχόσπιτο εδώ και 3 χρόνια χρειάζεται να έχω έγκριση παρόλο που έχω όλα τα χαρτιά του και δεν θέλω να το πουλήσω ή θα χρειαστεί μόνο όταν θα θέλω να το πουλήσω;
triptec
triptec


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Περι κόστους για την εγκριση τυπου στα ρυμολκούμενα . Empty Απ: Περι κόστους για την εγκριση τυπου στα ρυμολκούμενα .

Δημοσίευση από micand Παρ 4 Μάης 2018 - 19:16

triptec έγραψε:Συγνώμη για την ερώτηση αλλά δεν κατάλαβα, εγώ που έχω ήδη το τροχόσπιτο εδώ και 3 χρόνια χρειάζεται να έχω έγκριση παρόλο που έχω όλα τα χαρτιά του και δεν θέλω να το πουλήσω ή θα χρειαστεί μόνο όταν θα θέλω να το πουλήσω;

Καλησπερα, μπορείς να κυκλοφορείς κανονικά . Μόνο αν προβείς σε πώληση τότε, θα χρειαστεί ο αγοραστής αν θέλει να το κινεί να βγάλει την νέα έγκριση τύπου.
Πάντως αν λες εδώ και τρία χρόνια οτι το πηρες τότε, μεγάλη τύχη είχες γιατί τον Ιούνιο 2015 άλλαξε ο νόμος οπότε λίγο να τα καθυστερουσες θα το πλήρωνες. Very Happy
micand
micand


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Περι κόστους για την εγκριση τυπου στα ρυμολκούμενα . Empty Απ: Περι κόστους για την εγκριση τυπου στα ρυμολκούμενα .

Δημοσίευση από triptec Σαβ 5 Μάης 2018 - 9:00

Ναι, πραγματικά το σκέφτηκα και εγώ, το αγόρασα τον Μάρτιο του 2015. Μπορώ εγώ ανά πάσα στιγμή να βγάλω έγκριση τύπου και να την έχω ή μόνο όταν κάνω πώληση; Και αν την βγάλω θα είναι μόνο για την πώληση ή έχει και κάποια άλλη χρησιμότητα;
triptec
triptec


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Περι κόστους για την εγκριση τυπου στα ρυμολκούμενα . Empty Απ: Περι κόστους για την εγκριση τυπου στα ρυμολκούμενα .

Δημοσίευση από micand Σαβ 5 Μάης 2018 - 9:28

triptec έγραψε:Ναι, πραγματικά το σκέφτηκα και εγώ, το αγόρασα τον Μάρτιο του 2015. Μπορώ εγώ ανά πάσα στιγμή να βγάλω έγκριση τύπου και να την έχω ή μόνο όταν κάνω πώληση; Και αν την βγάλω θα είναι μόνο για την πώληση ή έχει και κάποια άλλη χρησιμότητα;

Δεν υπάρχει λόγος να την βγάλεις την έγκριση τύπου τώρα. Αφού κίνησε νόμιμα. Μόνο αν το πουλήσεις και αυτό γιατί πες ότι μέχρι τότε έχει αλλάξει πάλι ο νόμος ή έχουν αλλάξει τα κόστη. Και είναι μεγάλο κόστος οσο ένα mover. Δεν έχει κάποια άλλη χρησιμότητα. Η χρησιμοτητα της είναι μόνο να την εχεις για να εκδόσεις το σημείωμα ρυμούλκησης, το οποίο το έχεις τώρα.
micand
micand


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Περι κόστους για την εγκριση τυπου στα ρυμολκούμενα . Empty Απ: Περι κόστους για την εγκριση τυπου στα ρυμολκούμενα .

Δημοσίευση από triptec Σαβ 5 Μάης 2018 - 15:40

Οκ, ευχαριστώ πολύ!
triptec
triptec


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Περι κόστους για την εγκριση τυπου στα ρυμολκούμενα . Empty Απ: Περι κόστους για την εγκριση τυπου στα ρυμολκούμενα .

Δημοσίευση από Batfalcon Τετ 16 Μάης 2018 - 12:06

Εν τουτοις, αν αλλαξει κανεις αυτοκινητο, τι χρειαζεται για να εκδοθει το νεο σημειωμα ελξης;
Εχει γουστο να χρειαζεται παλι εγκριση τυπου!
Batfalcon
Batfalcon


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Περι κόστους για την εγκριση τυπου στα ρυμολκούμενα . Empty Απ: Περι κόστους για την εγκριση τυπου στα ρυμολκούμενα .

Δημοσίευση από Γιωργάκος Τετ 16 Μάης 2018 - 12:24


Μιχάλη για ξεκίνα τη διαδικασία να μας πεις και μας !
Γιωργάκος
Γιωργάκος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Περι κόστους για την εγκριση τυπου στα ρυμολκούμενα . Empty Απ: Περι κόστους για την εγκριση τυπου στα ρυμολκούμενα .

Δημοσίευση από Georgedim Τετ 16 Μάης 2018 - 12:43

Μιχάλη με βάσει τα γραφόμενα στο παρακάτω σύνδεσμο (...γραφείο που εξειδικεύεται σε τέτοια θέματα) :

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

για να εκδοθεί νέα άδεια έλξης σε αλλαγή ΙΧΕ, ....δεν απαιτείται "έγκριση τύπου" (χρειάζεται μόνο το παλιό σημείωμα έλξης και η άδεια κυκλοφορίας - ικανότητα έλξης του καινούργιου ΙΧΕ).
Georgedim
Georgedim
Admin


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Περι κόστους για την εγκριση τυπου στα ρυμολκούμενα . Empty Απ: Περι κόστους για την εγκριση τυπου στα ρυμολκούμενα .

Δημοσίευση από Γιωργάκος Τετ 16 Μάης 2018 - 13:38


Αυτά που αναφέρει ο BEST είναι απο 29/10/2012, η έγκριση τύπου απο μηχανολόγο του ΥΜΕ έχει γίνει πρόσφατα.

Νομίζω όμως ότι ισχύει αυτό που λέει ο Γιώργος .
Georgedim έγραψε:
για να εκδοθεί νέα άδεια έλξης σε αλλαγή ΙΧΕ, ....δεν απαιτείται "έγκριση τύπου" (χρειάζεται μόνο το παλιό σημείωμα έλξης και η άδεια κυκλοφορίας - ικανότητα έλξης του καινούργιου ΙΧΕ).

Θα μας πει ο Μιχάλης αν είναι έτσι.
Γιωργάκος
Γιωργάκος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Περι κόστους για την εγκριση τυπου στα ρυμολκούμενα . Empty Απ: Περι κόστους για την εγκριση τυπου στα ρυμολκούμενα .

Δημοσίευση από Georgedim Τετ 16 Μάης 2018 - 13:55

Στο [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] δημοσιεύτηκε η υπουργική απόφαση που αφορά την περιβόητη "έγκριση τύπου" για τα οχήματα ειδικού σκοπού.

Η απόφαση αυτή αφορά ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ στην αγορά ή μεταβίβαση καινούργιου ή μεταχειρισμένου τροχόσπιτου, ....όχι στην αντικατάσταση του ΙΧΕ, που έλκει το τροχόσπιτο.

Γιατί λοιπόν να υπάρχει ανησυχία ή μπέρδεμα ;


Υ.Γ : ίσως την ερώτηση-απορία μου, ....την δικαιολογεί το γεγονός ότι μιλάμε για το Ελληνικό Δήμοσιο και τους λειτουργούς του. Razz Razz Razz
Georgedim
Georgedim
Admin


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Περι κόστους για την εγκριση τυπου στα ρυμολκούμενα . Empty Απ: Περι κόστους για την εγκριση τυπου στα ρυμολκούμενα .

Δημοσίευση από Batfalcon Τετ 16 Μάης 2018 - 17:42

Ακριβώς! Μιλάμε για το παράλογο στην νιοστή. Οπου ν τείνει στο άπειρο.
Batfalcon
Batfalcon


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Περι κόστους για την εγκριση τυπου στα ρυμολκούμενα . Empty Απ: Περι κόστους για την εγκριση τυπου στα ρυμολκούμενα .

Δημοσίευση από Batfalcon Τετ 16 Μάης 2018 - 17:59

Γιώργος Δασκαλό έγραψε:
Μιχάλη για ξεκίνα τη διαδικασία να μας πεις και μας !
Κοντός ψαλμός αλληλούια.
Batfalcon
Batfalcon


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Περι κόστους για την εγκριση τυπου στα ρυμολκούμενα . Empty Απ: Περι κόστους για την εγκριση τυπου στα ρυμολκούμενα .

Δημοσίευση από Batfalcon Κυρ 27 Μάης 2018 - 20:04

Νεότερα από την περίφημη Οδύσσεια της έκδοσης νέου σημειώματος ρυμούλκησης. 
Ο διεκπεραιωτής είχε στα χέρια ΤΑ ΠΑΝΤΑ. Μέχρι και το συμφωνητικό αγοράς από τον Χρήστο υπογεγραμμένο και σφραγισμένο από την ΔΟΥ Ιωαννίνων.
Πάει στο Μπραχάμι και με το που βλέπουν την άδεια κυκλοφορίας οι αρμόδιοι, αποφαίνονται πως εφ' όσον η άδεια (του νέου αυτοκινήτου), γράφει Ιωάννινα, τότε ΕΚΕΙ θα πρέπει να εκδοθεί και το Σημείωμα Ρυμούλκησης. 
Με τα πολλά βρίσκω, Ω του θαύματος, τηλέφωνο που να απαντάει στο "Μηχανολογικό" των Ιωαννίνων και ο άνθρωπος με πραγματικά τεράστια ευγένεια και υπομονή, μου εξηγεί ότι ΔΥΣΤΥΧΩΣ έχουν εντάξει και τα τροχόσπιτα στα οχήματα"ειδικού τύπου" και είμαστε υποχρεωμένοι να στείλουμε ΟΛΟ το χαρτοβασίλειο στην ΜΟΝΑΔΙΚΗ υπηρεσία που εδρεύει στον Χολαργό, και από εκεί θα γίνει λέει η σχετική έγκριση! Η διαδικασία είναι κατ' αρχάς χρονοβόρα, μπορεί να φάει και 3 μήνες. Εκτός αυτού έχει και κάποια έξοδα. Διευκρίνησε πως ΔΕΝ είναι Εγκριση Τύπου. (Δεν ξέρω τι σκατ@ είναι πάντως δεν είναι Εγκριση Τύπου.)
Εάν δεν είχα βγάλει την άδεια κυκλοφορίας στο Πωγώνι, τότε ΝΑΙ, θα είχε ήδη εκδοθεί το Σημείωμα Ρυμούλκησης από το Μπραχάμι.
Και επειδή θα με ρωτήσετε, τι μου ήρθε και το έκανα έτσι, η απάντηση είναι για συναισθηματικούς λόγους.
Αύριο φεύγω για Μαυρομάτι Θηβών και την Τρίτη θα είμαι στα Γιάννενα για άλλες υποχρεώσεις. Θα περάσω και απ΄αυτόν τον άνθρωπο στο "μηχανολογικό" να δω τι μπορώ να κάνω.
Ευχηθείτε μου καλή τύχη, διότι θα την χρειαστώ.
Batfalcon
Batfalcon


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 1 από 2 1, 2  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης