www.taxidiarides.gr
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Translate into your language
Πρόσφατα Θέματα
» παροχη ρευματος τροχοσπιτου
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:43

» Τροχόσπιτα KABE
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:22

» Κόψιμο βασιλόπιτας 2024
από Ddimi Κυρ 25 Φεβ 2024 - 17:15

» Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα
από Batfalcon Πεμ 25 Ιαν 2024 - 12:50

» «Conte de Noël» ….μια νοσταλγική Χριστουγεννιάτικη ιστορία.
από Georgedim Κυρ 24 Δεκ 2023 - 9:11

» Πωλείται τροχοσκηνή Alpen Kreuzer Allure
από Antonioz Πεμ 27 Ιουλ 2023 - 9:04

» PDF ΜΕ ΤΑ CAMPING ΕΛΛΑΔΟΣ 2023
από Georgedim Τετ 26 Ιουλ 2023 - 9:47

» Τέλη κυκλοφορίας με το μήνα
από ktRinity Πεμ 20 Ιουλ 2023 - 14:32

» Σύνορα....
από Georgedim Τετ 19 Ιουλ 2023 - 19:07

» Πρόβλημα στη σίτα
από spyrosbhta Δευ 17 Ιουλ 2023 - 17:16

» Καλοκαίρι 2022 : οδοιπορικό σε Φρανκονία, ....Ρηνανία, ....Λουξεμβούργο, ....Αλσατία ....και Μέλανα Δρυμό.
από diamantino Τρι 4 Ιουλ 2023 - 19:59

» Επιτρέπεται η διανυκτέρευση μέσα σε οποιαδήποτε όχημα σε χώρους μη οργανωμενους ;
από Νικόλας Παρ 23 Ιουν 2023 - 13:33

» Αναζήτηση-αγορά αυτοκινούμενου
από yamaren Σαβ 17 Ιουν 2023 - 10:44

» Καλώς σας βρήκα
από Georgedim Σαβ 10 Ιουν 2023 - 23:35

» Καλό μήνα
από diamantino Δευ 5 Ιουν 2023 - 21:24

» Η ζωγραφιά μας...
από Georgedim Κυρ 4 Ιουν 2023 - 2:17

» Επιλογή ταξιδιάρικου τροχόσπιτου
από Georgedim Τετ 24 Μάης 2023 - 9:37

» Sygic πρόγραμμα πλοήγησης
από packman Δευ 22 Μάης 2023 - 19:05

» Ταχυθερμοσίφωνας υγραερίου στο τροχόσπιτο
από Georgedim Τετ 26 Απρ 2023 - 21:56

» Καλη Ανασταση
από diamantino Δευ 17 Απρ 2023 - 20:20

Η ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK
Ο ΚΑΙΡΟΣ
Like/Tweet/+1
About Us

Welcome to the forum www.taxidiarides.gr

Welcome to the forum  www.taxidiarides.gr

Για το camping ... τα ταξίδια ... και την καλή παρέα ...


ψυγειο

+5
tabbert
ladakias
Maximos
Γιωργάκος
caravanaris
9 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

ψυγειο Empty ψυγειο

Δημοσίευση από caravanaris Πεμ 25 Μάης 2017 - 13:16

καλησπερα στην ομαδα.το ψυγειο στην λειτουργεια 12v λειτουργει με πριζα 7pin??κατι μου ειχαν πει παλαιοτερα οτι χρειαζεται πριζα 13 pin.την συμβουλη σας δν το ειχω δοκιμασρι ποτε.ποσα watt ειναι η αντισταση του ψυγειου στα 12 ν?
caravanaris
caravanaris


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ψυγειο Empty Απ: ψυγειο

Δημοσίευση από Γιωργάκος Πεμ 25 Μάης 2017 - 19:28


Δεν έχει να κάνει η πρίζα του κοτσαδόρου αν είναι 7 pin ή 13 αρκεί να έχει ρεύμα το ψυγείο .
Όσο για τα watt θα πρέπει να δεις το "ταμπελάκι" του ψυγείου .

Δεν είναι όλες οι αντιστάσεις τα ίδια watt παίζει ρόλο το μέγεθος "λίτρα" που είναι το κάθε ψυγείο .
Γιωργάκος
Γιωργάκος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ψυγειο Empty Απ: ψυγειο

Δημοσίευση από Maximos Πεμ 25 Μάης 2017 - 21:08

Ο Γιώργος (Δασκαλό), σου απάντησε ήδη.

Το ψυγείο, τροφοδοτείται με ρεύμα 12V ...
... είτε υπάρχει 7πολική πρίζα ... (από την ακίδα Νο 2,  κωδικός 54G)
... είτε υπάρχει 13πολική πρίζα ... (από την ακίδα Νο 10), η οποία μάλιστα "ελέγχεται" από τον διακόπτη του αυτοκινήτου.
Αυτό σημαίνει, ότι όταν κλείσει η μηχανή του αυτοκινήτου, σταματά και η τροφοδοσία στην παροχή του ψυγείου.

Περισσότερες λεπτομέρειες για την συνδεσμολογία ... [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.].
Maximos
Maximos
Admin


https://taxidiarides.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ψυγειο Empty Απ: ψυγειο

Δημοσίευση από ladakias Παρ 26 Μάης 2017 - 13:37

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
ladakias
ladakias


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ψυγειο Empty Απ: ψυγειο

Δημοσίευση από ladakias Παρ 26 Μάης 2017 - 14:07

ladakias έγραψε:[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

το σχεδιο ειναι απο τα τροχοσπιτα του siamidis 

οι επαφες 2 & 7 ειναι για ρευμα στα  φωτα μεσα στο τροχοσπιτο & το ψυγειο
ladakias
ladakias


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ψυγειο Empty Απ: ψυγειο

Δημοσίευση από tabbert Παρ 26 Μάης 2017 - 23:56

den αποδιδει στα 12 βολτ στα θερμα κλιματα.....παλαιοτερα ειχα θεσει ενα ερωτημα...με τι τροπο εχω καλυτερη ψυξη..με υγραεριο η με 220 βολτ ...συμπερασμα ακομα δεν εχω βγαλει....παντως τα 12βολτ ειναι απλα να μη χασει ψυξη ισα να την κραταει

tabbert


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ψυγειο Empty Απ: ψυγειο

Δημοσίευση από pilot Δευ 29 Μάης 2017 - 14:28

Εγώ πάντως τη 13 πολική πρίζα στο αυτοκίνητο την έβαλα καθαρά για το ψυγείο του τροχόσπιτου! (άσχετα αν επί τη ευκαιρία σύνδεσα φώτα ομίχλης όπισθεν κλπ)
Με την 7 πολική δεν λειτουργούσε κι όπως δείχνει και το σχεδιάγραμμα δεν έχει χώρο για παροχές δεδομένου οτι η αντίσταση του ψυγείου τραβάει πολύ και θέλει ξεχωριστή "δυνατή" παροχή ρελαί κλπ
pilot
pilot


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ψυγειο Empty Απ: ψυγειο

Δημοσίευση από Maximos Δευ 29 Μάης 2017 - 17:14

pilot έγραψε:Εγώ πάντως τη 13 πολική πρίζα στο αυτοκίνητο την έβαλα καθαρά για το ψυγείο του τροχόσπιτου! (άσχετα αν επί τη ευκαιρία σύνδεσα φώτα ομίχλης όπισθεν κλπ)
Με την 7 πολική δεν λειτουργούσε κι όπως δείχνει και το σχεδιάγραμμα δεν έχει χώρο για παροχές δεδομένου οτι η αντίσταση του ψυγείου τραβάει πολύ και θέλει ξεχωριστή "δυνατή" παροχή ρελαί κλπ
Σίγουρα, η 13πολική πρίζα, είναι καλύτερη και σε επίπεδο στεγανότητας και όσον αφορά στις περισσότερες επιλογές.
Χρησιμοποιώ την 7πολική, από τότε που πήρα το τροχόσπιτο ... (πάνω από 30 χρόνια), χωρίς κανένα πρόβλημα.
Το ψυγείο δουλεύει κανονικά, όσο βέβαια του επιτρέπουν τα 12V ...
Ίσως δεν ήταν σωστή η εγκατάσταση της πρίζας του κοτσαδόρου και δεν έπαιρνε ρεύμα από την αντίστοιχη ακίδα.
Έχω τραβήξει καλώδιο 2,5άρι, κατευθείαν από τον πόλο της μπαταρίας, παρεμβάλλοντας μια 15άρα ασφάλεια,
το οποίο έχω συνδέσει στην Νο 2 ακίδα (της πρίζας του κοτσαδόρου).
Βέβαια, φροντίζω πάντα σε στάσεις, είτε να το γυρίζω στην παροχή με το υγραέριο ...
είτε να το κλείνω από τα 12V ... (για να μπορέσω μετά να ξαναφύγω ...  Very Happy  Cool ).


tabbert έγραψε:den αποδιδει στα 12 βολτ στα θερμα κλιματα.....παλαιοτερα ειχα θεσει ενα ερωτημα...με τι τροπο εχω καλυτερη ψυξη..με υγραεριο η με 220 βολτ ...συμπερασμα ακομα δεν εχω βγαλει....παντως τα 12βολτ ειναι απλα να μη χασει ψυξη ισα να την κραταει
Μανώλη, ενδεχόμενα,  στα καινούργια ψυγεία, η απόδοσή τους στα 12V να έχει βελτιωθεί
και να πλησιάζει σε απόδοση, αυτή των άλλων παροχών (220V και υγραέριο) ... ενδεχόμενα ...
Στα δικά μας (που είναι ίδιας περίπου ηλικίας), έχω και εγώ την ίδια εντύπωση.
Ότι δηλαδή, συντηρεί την υπάρχουσα ψύξη, χωρίς πάντως, να  την δημιουργεί (μιαν ικανοποιητική ψύξη),
σε περίπτωση πχ, που κάποιος ξεκινά για το προορισμό του, χωρίς εκ των προτέρων να το έχει καν λειτουργήσει ...
Maximos
Maximos
Admin


https://taxidiarides.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ψυγειο Empty Απ: ψυγειο

Δημοσίευση από lander474 Τρι 23 Απρ 2019 - 0:55

Ρίχνοντας μια ματιά σε καινούργια τροχόσπιτα έχω διαπιστώσει οτι έχουν αρχίσει να καταργούν το γκάζι με το κύκλωμα αμωνίοας και τα κάνουν  με κομπρέσορα σε 12 και 220 βολτ. Aναρωτιέμαι αν κάποιος θέλει να κάνει ελεύθερο πώς θα λειτουργήσει το ψυγείο χωρίς την εναλακτική του γκαζιού??????Ξέρω οτι κάτι τέτοιο το έχει κάνει ήδη η steckerman  επειδή κοιτάζω τα καινούργια μοντέλα έχουν κάνει το ψυγείο σε συρταρωτό κάτω από τον νεροχύτη αλλά χωρίς γκάζι. Δε ξέρω μου φαίνεται κάπως άσχημο κάτι τέτοιο.Πώς σας φαίνεται αυτό ακούω γνώμες
lander474
lander474


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ψυγειο Empty Απ: ψυγειο

Δημοσίευση από Aigagros Τρι 23 Απρ 2019 - 1:57

Ο συμπιεστής το βράδυ δεν ακούγεται; Στα ξενοδοχεία πάντως ορισμένα μοντέλα ακούγονται. Βέβαια η τεχνολογία εξελίσσεται, αλλά την αυτονομία του γκαζιού δεν ξέρω αν μπορεί να την ανταγωνιστεί το ρεύμα...
Aigagros
Aigagros


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ψυγειο Empty Απ: ψυγειο

Δημοσίευση από Γιωργάκος Τρι 23 Απρ 2019 - 11:24


Το ψυγείο με συμπιεστή έχει πολύ καλύτερη απόδοση .
Για ελεύθερο camping :
Απαραίτητη μια μπαταρία βαθιάς εκφόρτωσης σε συνδυασμό με ένα καλό φωτοβολταϊκό.
Και για τις ανήλιες ημέρες του χειμώνα μια ανεμογεννήτρια όπως έχουν τα ιστιοφόρα .

Το στύλο "κοντάρι" της ανεμογεννήτριας τον στερεώνεις στη βάση που "δένει" το ροδάκι του τροχόσπιτου .

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Γιωργάκος
Γιωργάκος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ψυγειο Empty Απ: ψυγειο

Δημοσίευση από caravanaris Τρι 23 Απρ 2019 - 13:49

Aigagros έγραψε:Ο συμπιεστής το βράδυ δεν ακούγεται; Στα ξενοδοχεία πάντως ορισμένα μοντέλα ακούγονται. Βέβαια η τεχνολογία εξελίσσεται, αλλά την αυτονομία του γκαζιού δεν ξέρω αν μπορεί να την ανταγωνιστεί το ρεύμα...
Και εγω αυτη την απορια ειχα αν κανουν θορυβοο.ψαχνωντας στο διαδικτυο βρικα οτι ο θορυβος ειναι απο 20-40db.http://m.gr.streetlighting-solar.com/solar-freezer-and-refrigerator/car-refrigerator/12-volt-dc-compressor-camping-car.html
caravanaris
caravanaris


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ψυγειο Empty Απ: ψυγειο

Δημοσίευση από caravanaris Τρι 23 Απρ 2019 - 13:49

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
caravanaris
caravanaris


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ψυγειο Empty Απ: ψυγειο

Δημοσίευση από ladakias Τρι 23 Απρ 2019 - 17:57

lander474 έγραψε:Ρίχνοντας μια ματιά σε καινούργια τροχόσπιτα έχω διαπιστώσει οτι έχουν αρχίσει να καταργούν το γκάζι με το κύκλωμα αμωνίοας και τα κάνουν  με κομπρέσορα σε 12 και 220 βολτ. Aναρωτιέμαι αν κάποιος θέλει να κάνει ελεύθερο πώς θα λειτουργήσει το ψυγείο χωρίς την εναλακτική του γκαζιού??????Ξέρω οτι κάτι τέτοιο το έχει κάνει ήδη η steckerman  επειδή κοιτάζω τα καινούργια μοντέλα έχουν κάνει το ψυγείο σε συρταρωτό κάτω από τον νεροχύτη αλλά χωρίς γκάζι. Δε ξέρω μου φαίνεται κάπως άσχημο κάτι τέτοιο.Πώς σας φαίνεται αυτό ακούω γνώμεςγια 
για εμενα το κανουν που δεν θελω γκαζι στο τροχοσπιτο yes2



με ρευμα τασο υπαρχουν πολλες επιλογες

να ρωτησω και κατι τωρα που το δουλευα για μια εβδομαδα με 220 καποιες στιγμες μου ερχοταν ενα πραγμα σαν ζεστος αερα στις γρυλιες think
ladakias
ladakias


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ψυγειο Empty Απ: ψυγειο

Δημοσίευση από Aigagros Τρι 23 Απρ 2019 - 19:45

Εάν το δικό σου είναι με την αμμωνία, είτε ο καυστήρας με το αέριο είναι σε λειτουργία, είτε η αντίσταση με το 220, από τις κάτω γρίλλιες παίρνει τον κρύο αέρα και από τις πάνω βγάζει τον ζεστό.
Aigagros
Aigagros


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ψυγειο Empty Απ: ψυγειο

Δημοσίευση από teohunter Τρι 23 Απρ 2019 - 19:51

Γεια σου φιλε caravanaris εχεις ρωτησει ποσο στοιχιζει αυτο το ψυγειο???
teohunter
teohunter


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ψυγειο Empty Απ: ψυγειο

Δημοσίευση από caravanaris Τετ 24 Απρ 2019 - 10:47

teohunter έγραψε:Γεια σου φιλε caravanaris εχεις ρωτησει ποσο στοιχιζει αυτο το ψυγειο???
Καλημερα teohunter ειναι απο κινα η συγκεκριμενη εταιρεια. εχω στειλει e-mail θα ενημερωσω μολις μου απαντησουν.
caravanaris
caravanaris


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ψυγειο Empty Απ: ψυγειο

Δημοσίευση από caravanaris Τετ 24 Απρ 2019 - 11:32

Πουλανε μονο χονδρικης σε εμπορους
caravanaris
caravanaris


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ψυγειο Empty Απ: ψυγειο

Δημοσίευση από teohunter Τετ 24 Απρ 2019 - 12:24

Ωραια εχω πελατη εμπορο ψυγειων να δουμε αν μπορουμε να το φερουμε ετσι και αν συμφερει οικονομικα βεβαιως!!!!
teohunter
teohunter


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης