Translate into your language
Πρόσφατα Θέματα
» παρκαρισμα τρειλερ
από ladakias Χθες στις 20:13

» Διόδια
από Γιώργος Δασκαλό Χθες στις 16:05

» Φωτογραφίες άσχετες αλλά ωραίες
από Γιώργος Δασκαλό Χθες στις 15:12

» Πάρκινγκ για αυτοκινούμενα
από trap42 Χθες στις 14:58

» Παράθυρα!
από Scout Χθες στις 12:42

» Έγκριση τύπου για αυτοκινούμενο οικίσκο ;
από Scout Χθες στις 12:35

» Αλλαγή άξονα τροχοσπίτου
από Γιώργος Δασκαλό Χθες στις 10:16

» ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ
από Georgedim Κυρ 10 Δεκ 2017 - 20:06

» Οδηγός αποφυγής της απάτης των γυρισμένων χιλιομέτρων σε αυτοκίνητα.
από vzol48 Σαβ 9 Δεκ 2017 - 22:15

» Υπάρχει πρόβλημα με τα αυτοκίνητα diesel?
από vzol48 Σαβ 9 Δεκ 2017 - 21:00

» Εντυπωσιακή 3D εκδήλωση Χριστουγέννων
από friar Τρι 5 Δεκ 2017 - 12:52

» Koenigsegg Agera πιάνει τελική ταχύτητα 457 χλμ/ώρα.
από friar Κυρ 3 Δεκ 2017 - 22:19

» Απωλεια καπακιου παραθυρου οροφης
από tabbert Κυρ 3 Δεκ 2017 - 21:50

» 10 περίεργοι προορισμοί για ταξίδια
από friar Σαβ 2 Δεκ 2017 - 19:39

» Photoshop
από Georgedim Σαβ 2 Δεκ 2017 - 9:23

» Περιβαλοντολογικά
από espresso Πεμ 30 Νοε 2017 - 7:30

» Μουσική
από friar Τετ 29 Νοε 2017 - 23:05

» Τέλη κυκλοφορίας 2018
από traveller Τετ 29 Νοε 2017 - 5:35

» Κυνήγι θησαυρού ... αλλά χωρίς θησαυρό ... !
από caminador Τρι 28 Νοε 2017 - 18:20

» Πειραιάς-Κηφισιά με τον Ηλεκτρικό, ....ένα νοσταλγικό ταξίδι στην ιστορία !!!
από caminador Τρι 28 Νοε 2017 - 17:46

Η ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK
Ο ΚΑΙΡΟΣ
Like/Tweet/+1
Κοινωνική Δικτύωση

Κοινωνική Δικτύωση digg  Κοινωνική Δικτύωση delicious  Κοινωνική Δικτύωση reddit  Κοινωνική Δικτύωση slashdot  Κοινωνική Δικτύωση yahoo  Κοινωνική Δικτύωση google  Κοινωνική Δικτύωση live      

Επισημάνετε και μοιραστείτε την διεύθυνση του www.taxidiarides.gr στην σελίδα κοινωνικής δικτύωσης σας

Τέλη κυκλοφορίας 2017

Σελίδα 1 από 2 1, 2  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω

Τέλη κυκλοφορίας 2017

Δημοσίευση από Georgedim Την / Το Τρι 11 Απρ 2017 - 17:29

Σε ισχύ από σήμερα η δυνατότητα πληρωμής μειωμένων τελών κυκλοφορίας, σε περίπτωση άρσης ακινησίας οχήματος.

Ισχύουν ότι και πέρυσι (.... δηλαδή +1/12 των τελών προσαύξηση για άρση ακινησίας από 1 εως και 3 μήνες, +2/12 των τελών προσαύξηση για άρση ακινησίας από 4 μήνες και πάνω).

Εδώ η σχετική τροπολογία :
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
(σελίδα 3 & σελίδα 6, παρ. 4).
Georgedim
Admin

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Απ: Τέλη κυκλοφορίας 2017

Δημοσίευση από gsalonica Την / Το Τρι 11 Απρ 2017 - 18:26

yes
gsalonica

Δημοσίευση από caminador Την / Το Τρι 11 Απρ 2017 - 20:07

Έρε χρόνος χαρτί και μελάνι που καταναλώνεται κάθε χρόνο, που να προλάβουν να κάνουν κάτι άλλο ουσιαστικό και άπαξ!
caminador

Δημοσίευση από Roland Την / Το Τρι 11 Απρ 2017 - 22:34

caminador έγραψε:Έρε χρόνος χαρτί και μελάνι που καταναλώνεται κάθε χρόνο, που να προλάβουν να κάνουν κάτι άλλο ουσιαστικό και άπαξ!

Πολύ σωστά, και στο τέλος μόνο λόγια, λόγια και εύκολες λύσεις.Επιτέλους θα υπάρξει μία σοβαρή κυβέρνηση να ασχοληθεί με αυτό το θέμα, το οποίο πονάει πολλούς συμπατριώτες μας? Μαζί και εμένα φυσικά. 
Πιστοποιημένοι τοκογλύφοι.
Roland

Δημοσίευση από Maximos Την / Το Τρι 11 Απρ 2017 - 23:12

Δε νομίζω, ότι θα γίνει κάτι ...
Οι φόροι και τα τέλη, είναι σχεδόν τα μοναδικά έσοδα του κράτους.
Συνεπώς, δύσκολα θα μειωθούν ...
Στην περίπτωση πάντως που μειωθούν, με την λογική των συγκοινωνούντων δοχείων ... κάτι άλλο θα αυξηθεί ... !
Maximos
Admin

http://taxidiarides.forumgreek.com

Δημοσίευση από Georgedim Την / Το Τετ 12 Απρ 2017 - 0:15

Δυστυχώς το "αυτοκίνητο" ....αποτελεί την "ΠΑΧΙΑ ΑΓΕΛΑΔΑ", ....που όλοι προσπαθούν να αρμέξουν.

Ρίξτε μια προσεκτική ματιά στον παρακάτω πίνακα :

off off off

Είναι βέβαια άσχετο με τα τέλη κυκλοφορίας, ....αλλά σχετικό με τα αυτοκίνητα και τις τιμές καυσίμων.

Τον τελευταίο χρόνο κατέγραψα την αντιστοιχία διεθνών τιμών πετρελαίου με την τιμή της αμόλυβδης ....εν Ελλάδι (...τιμές βενζίνης από το παρατηρητήριο τιμών του Υπουργείου Ανάπτυξης).

Έχουμε και λέμε λοιπόν :

τιμή βαρελιού πετρελαίου Brend          Μέση τιμή αμόλυβδης

- Απρίλιος 2016                 44,69 Δολάρια                           1,378 Ευρώ
- Μάϊος 2016                    45,37 Δολάρια                           1,386 Ευρώ
- Ιούλιος 2016                  47,19 Δολάρια                           1,429 Ευρώ
Μέχρις εδώ, ...όλα καλά, ....υπάρχει μια αντιστοιχία αυξήσεων.

- Αύγουστος 2016              41,80 Δολάρια                          1,388 Ευρώ
Εδώ η τιμή βαρελιού έχει πέσει χαμηλότερα από την τιμή του Απριλίου, αλλά η τιμή αμόλυβδης στη χώρα μας παραμένει σε τιμές Μαϊου (όταν το βαρέλι είχε 45,37 Δολ.)
Συνεχίζουμε,

- Νοέμβριος 2016               44,43 Δολάρια                          1,418 Ευρώ
αναντιστοιχία με τον Απρίλιο. Σχεδόν ίδια τιμή βαρελιού, ..."τσιμπημένη" όμως η τιμή της αμόλυβδης

- Δεκέμβριος 2016              54,92 Δολάρια                          1,497 Ευρώ 

- Μάρτιος 2017                  50,56 Δολάρια                          1,512 Ευρώ
Η τιμή του βαρελιού έπεσε (συγκριτικά με τον Δεκ. 16), ....αλλά η τιμή αμόλυβδης συνεχίζει να ανεβαίνει. 
Παράδοξο και όμως αληθινό  Rolling Eyes  scratch .

Και έχει ο Θεός  Sad Sad Sad .
Georgedim
Admin

Δημοσίευση από Maximos Την / Το Τετ 12 Απρ 2017 - 8:59

georgedim έγραψε:Δυστυχώς το "αυτοκίνητο" ....αποτελεί την "ΠΑΧΙΑ ΑΓΕΛΑΔΑ", ....που όλοι προσπαθούν να αρμέξουν.
Γιώργο, αυτή είναι η πικρή αλήθεια.
Η πολιτεία (και αναφέρομαι σε όλους, τους κατά καιρούς εκφραστές της) ...
... αντιμετωπίζει το αυτοκίνητο, αποκλειστικά σαν πηγή εσόδων (τέλη, διόδια, εισφορές κλπ) ...
Δεν ασχολείται καθόλου με τα "συνεπακόλουθα" και κυρίως με το οδηγό του αυτοκινήτου ή με τους δρόμους.
Τα αποτελέσματα αυτής της τακτικής, είναι γνωστά και τα ζούμε καθημερινά.
Άλλωστε, σε τι υπήρξε μια εμπεριστατωμένη μελέτη, για να υπάρξει και για το αυτοκίνητο ...
Δυστυχώς ... 
Maximos
Admin

http://taxidiarides.forumgreek.com

Δημοσίευση από Georgedim Την / Το Τετ 12 Απρ 2017 - 10:00

Maximos έγραψε:
.....Δεν ασχολείται καθόλου με τα "συνεπακόλουθα" και κυρίως με το οδηγό του αυτοκινήτου ή με τους δρόμους.....

Μάξιμε μου, ......ας μην αδικούμε την "Πολιτεία" και τους εκάστοτε εκφραστές της Razz  lol!

Πως δεν ασχολούνται. Ασχολούνται και μάλιστα επισταμένως, αλλά.....με την "τσέπη" του οδηγού ( ....στο να πάρουν  agr1 ) και ΜΟΝΟΝ.

Μέχρι και σύγχρονους εθνικούς δρόμους ....μας φτιάξανε  Rolling Eyes , οι οποίοι μάλιστα εγκαινιάζονται .... με βαρύγδουπες δηλώσεις των εκάστοτε μεγαλόσχημων υπουργών, ....τριτοκοσμικές φιέστες και νταούλια ( ....αυτό πάλι συνειρμικά μου θυμίζει, όταν ήμουν μικρός, ....έναν καλό φαλακρό κυριούλη με μυστρί, που έτρεχε ανά την επικράτεια, εγκαινιάζοντας διάφορα Very Happy ), 
....αλλά οι σύγχρονοι "Φαρισαίοι" ( ....μιας και οι παραβολές είναι των ημερών Cool ), ....για το δικό μας καλό, ....βάλανε διόδια ανά 30-40 km., .... ώστε να μην αναπτύσουμε υπερβολικές ταχύτητες και κινδυνέψουμε (....μην φανταστείτε ότι τοποθετήθηκαν για άλλους λόγους, ....ντροπή Embarassed ).
Georgedim
Admin

Δημοσίευση από caminador Την / Το Τετ 12 Απρ 2017 - 16:10

agr1 O θυμός τιμολογείται; εισπράτουν μπινελίκια οόπ, υπάρχει τέτοια λέξη; πιπέρι...
caminador

Δημοσίευση από traveller Την / Το Πεμ 13 Απρ 2017 - 6:40

caminador έγραψε:agr1 O θυμός τιμολογείται; εισπράτουν μπινελίκια οόπ, υπάρχει τέτοια λέξη; πιπέρι...
................. affraid Κωστα .................... τι κουβεντες εινα αυτες ????
traveller

Δημοσίευση από vzol48 Την / Το Πεμ 13 Απρ 2017 - 8:23

Πιστοποιημενοι τοκογλυφοι.....καλο και πασιφανές Ρολανδε....
Κακομοιρη (με διτη εννοια) Ελληνα....
vzol48

Δημοσίευση από tabbert Την / Το Παρ 14 Απρ 2017 - 21:43

σε αρση ακινησιας που εκανα την τριτη 11 του μηνα το πρωι μου ειπαν οτι πληρωνω ολα τα τελη ολοκληρα ...δν με πειραξε διοτι ηταν για μικρη μοτ/τα και εκει που θα πληρωνα 19 ευρα πήρωσα 22 οποτε δεν με ενοιαξε...
σε αρση κυκλοφοριας σε τροχοπιτο αραγε ισχυουν τα αναλογικα τελη?....

tabbert

Δημοσίευση από pilot Την / Το Πεμ 20 Απρ 2017 - 13:18

tabbert έγραψε:σε αρση κυκλοφοριας σε τροχοπιτο αραγε ισχυουν τα αναλογικα τελη?....

Ναι ισχύουν κανονικά! Έτσι έκανα εγώ πέρσυ! Το έψαχναν λιγάκι στην εφορία μου γιατί δεν μπορούσαν να βρουν τον κωδικό που θα τους βγει και το τροχόσπιτο. Μετά το βρήκαν (νομίζω ο κωδικός ήταν το 7).
Σημειώνω οτι το τροχόσπιτο πάει μαζί με το αυτοκίνητο!
pilot

Δημοσίευση από Γιώργος Δασκαλό Την / Το Πεμ 20 Απρ 2017 - 17:08

Το πρόβλημα είναι όταν θέλεις να καταθέσεις για κάποιους μήνες την άδεια ρυμούλκησης του τροχόσπιτου .

Πρέπει να πας στη νομαρχία, να την κατάθεσης να πάρεις αντίγραφο να το καταθέσεις στην εφορία για να μην πληρώνεις τέλη .

Όταν θα θες να πάρεις την άδεια έλξης :  ξανά νομαρχία ξανά εφορία .

Ναι αλλά για φαντάσου όταν θα πας να ξαναπάρεις την άδεια έλξης να σου πούνε ο νόμος άλλαξε για να σου τη δώσουμε θέλουμε "έγκριση τύπου του τροχόσπιτου" απο μηχανολόγο ..... εκεί να δεις κλάμα μετά !
Γιώργος Δασκαλό

Δημοσίευση από Γιώργος Δασκαλό Την / Το Πεμ 20 Απρ 2017 - 22:21

Παράλληλα οι πάνω από 1,1 εκατ. ιδιοκτήτες αυτοκινήτων που δεν έχουν πληρώσει τα τέλη κυκλοφορίας τα κινούν χωρίς να έχουν πληρώσει ασφάλεια αλλά ούτε τα έχουν περάσει από ΚΤΕΟ.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Γιώργος Δασκαλό

Δημοσίευση από Georgedim Την / Το Πεμ 20 Απρ 2017 - 22:55

Ανησυχητικά νούμερα, .....με ότι αυτό συνεπάγεται  Rolling Eyes , ....που καταδεικνύουν το μέγεθος του προβλήματος ( ....υπερβολική φορολόγηση vs αδυναμία καταβολής, λόγω οικονομικής στενότητος ).

Το λυπηρότερο ομως είναι οτι αυτές οι διαπιστώσεις δεν συγκινούν, ούτε συνεγείρουν τους καθ' ύλην αρμοδίους, .....για οριστική και βιώσιμη λύση του προβλήματος.

Ημίμετρα, ....προχειρότητες, ....παραποίηση της πραγματικότητος & προσπάθεια αποπροσανατολισμού της κοινής γνώμης, ....ευτελής επικοινωνιακή διαχείριση των μείζονων προβλημάτων, ....τριτοκοσμικές φιέστες για το θεαθήναι, ....συνθέτουν το σύγχρονο σκηνικό της παρακμής που βιώνουμε σε όλους τους τομείς.
Georgedim
Admin

Δημοσίευση από gsalonica Την / Το Παρ 21 Απρ 2017 - 12:38

georgedim έγραψε: ....συνθέτουν το σύγχρονο σκηνικό της παρακμής που βιώνουμε σε όλους τους τομείς.
Προσωπικά έχω καταλήξει ότι το μεγαλύτερο πρόβλημα της Ελλάδας είναι .... οι ίδιοι οι Έλληνες και πιο συγκεκριμένα η νοοτροπία τους. Η εκπαίδευση μας, εδώ και χρόνια, να είμαστε ηλίθ........ έχει πετύχει απόλυτα.
gsalonica

Δημοσίευση από friar Την / Το Παρ 21 Απρ 2017 - 12:47

συγκεκριμένα η νοοτροπία τους.
συγκεκριμένα η νοοτροπία μας.

Συνιστώμενο ανάγνωσμα: Kατά Ιωάννην 8.7
friar

http://fast4ward.gr

Δημοσίευση από Νικόλας Μητσόπουλος Την / Το Παρ 21 Απρ 2017 - 16:17

Αναλογικά τέλη ΔΕΝ ισχύουν για το 2017 και το μέλλον. 
ήταν μόνο για το 2016!
Το λέω μετά βεβαιότητος καθότι στις 30 Μαρτίου έκανα άρση ακινησίας στο αυτοκινούμενο και μου ζητήθηκε ολόκληρο το ποσό- τα ετήσια τέλη- λέγοντάς μου ότι δεν υπάρχει καμία εγκύκλιος για παράταση του καθεστώτος του 2016!!!
Ελλάς το μεγαλείο σου!!! 
Στερήθικα την περιουσία μου για 3 μήνες χωρίς κανένα λόγω!!! nerv
Νικόλας Μητσόπουλος

Δημοσίευση από kukosg Την / Το Παρ 21 Απρ 2017 - 16:56

Δεν έχει ψηφιστεί ακόμη.Ίσως κατα τον ......Οκτώβρη να περάσει.

kukosg

Δημοσίευση από Georgedim Την / Το Παρ 21 Απρ 2017 - 21:40

kukosg έγραψε:Δεν έχει ψηφιστεί ακόμη.Ίσως κατα τον ......Οκτώβρη να περάσει.

Νικόλας Μητσόπουλος έγραψε:Αναλογικά τέλη ΔΕΝ ισχύουν για το 2017 και το μέλλον. 
ήταν μόνο για το 2016!
Το λέω μετά βεβαιότητος ......

Λάθος no2

Η σχετική τροπολογία κατατέθηκε στη Βουλή στις 11 Απριλίου το μεσημέρι, ....μαζί με το νομοσχέδιο για τις δασικές εκτάσεις scratch  ,....τα οποία και ψηφίστηκαν την επομένη 12 Απριλίου το μεσημέρι.

Από τις 13/4/17, που δημοσιεύτηκε στο ΦΕΚ, είναι σε ισχύ. Έχω αναρτήσει στην αρχή αυτής της σελίδας τον σχετικό σύνδεσμο με την τροπολογία Very Happy.

Ίσως λόγω αργιών Πάσχα ....και λοιπής επίκαιρης θεματολογίας, δεν δόθηκε δημοσιότητα στο θέμα αυτό Rolling Eyes .  

Για τους ...άπιστους Razz : ΦΕΚ 56, τεύχος Α', 13/4/2017, άρθρο 16. 
Georgedim
Admin

Δημοσίευση από Νικόλας Μητσόπουλος Την / Το Σαβ 22 Απρ 2017 - 13:16

@ geogerdim 
έγραψα " 30 Μαρτίου έκανα άρση ακινησίας στο αυτοκινούμενο"
λές και σίγουρα έτσι είναι, ότι από 13-04-17 ισχύει.
το ερώτημα είναι τους 3 μήνες που ήταν σε ακινησία θα μου επιστρέψουν τα χρήματα; 
αν τις καταθέσω ξανά μετά το τρίμηνο θα μου επιστρέψουν το υπόλοιπο ποσό; 
όνειρα έτσι;  this
Αν όμως ζούσαμε σε ευνομούμενο κράτος... tor
Νικόλας Μητσόπουλος

Δημοσίευση από friar Την / Το Σαβ 22 Απρ 2017 - 13:52

Μες στα δάση ρίξε και μια εφορία εισοδήματος βάλε και μια άρση ακινησίας, πάντα σε χαμηλή φωτιά με απαλό ανακάτωμα σερβίρεται και ζεστό και κρύο.
friar

http://fast4ward.gr

Δημοσίευση από Georgedim Την / Το Σαβ 22 Απρ 2017 - 16:30

Νικόλας Μητσόπουλος έγραψε:@ geogerdim 
έγραψα " 30 Μαρτίου έκανα άρση ακινησίας στο αυτοκινούμενο"
λές και σίγουρα έτσι είναι, ότι από 13-04-17 ισχύει.
το ερώτημα είναι τους 3 μήνες που ήταν σε ακινησία θα μου επιστρέψουν τα χρήματα; 
αν τις καταθέσω ξανά μετά το τρίμηνο θα μου επιστρέψουν το υπόλοιπο ποσό; 

όνειρα έτσι;  this
Αν όμως ζούσαμε σε ευνομούμενο κράτος... tor

Νικόλα μου, ....η τοποθέτηση μου αφορούσε την πρώτη πρόταση της προηγούμενης ανάρτησης σου, καθώς και την ανάρτηση του Γιώργου (Kukosg) Very Happy Very Happy Very Happy . 
Εξάλλου από τις 11 Απριλίου είχα ήδη δημοσιεύσει για την κατάθεση της τροπολογίας (στην αρχή της σελίδας).

Όσον αφορά το θέμα της επιστροφής χρημάτων εκ μέρους του Κράτους lol! , ....η πείρα έχει δείξει ότι ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΗ ισχύ-εφαρμογή έχει ΜΟΝΟ η φορολόγηση των πολιτών εκ μέρους του κράτους agr1 .

Το αντίστροφο, ....δυστυχώς ΔΕΝ εφαρμόζεται αν και θα έπρεπε, .....αν ζούσαμε, όπως σωστά επεσήμανες, σε Κράτος Δικαίου και βεβαίως είχαμε κυβερνώντες που σέβονται το Σύνταγμα που υπηρετούν και τους πολίτες στους οποίους απευθύνονται  Rolling Eyes  (...λέμε τώρα ιστορίες για να περνά η ώρα Razz ) . 

jok ή  t cry .
Georgedim
Admin

Δημοσίευση από pilot Την / Το Δευ 24 Απρ 2017 - 12:31

Νικόλα όπως είπαν και οι προηγούμενοι η άρση ισχύει όταν ψηφιστεί που κανείς δεν ξέρει πότε θα γίνει αυτό! Το 2016 μάλιστα είπαν τα διάφορα δημοσιεύματα οτι θα ίσχυε από Ιανουάριο αλλά εγώ όταν παρέδωσα πινακίδες, μου είπαν δεν ισχύει αυτό και άγνωστο το πότε και αν ισχύσει για το 2016. Τελικά ξεκίνησε η άρση από Ιούνιο! Φέτος από 13 Απριλίου δηλαδή αν περίμενες 13 μέρες ακόμα!!! (που τότε δεν το ήξερες)
Όμως μη κλαις: Αν έκανες άρση για Απρίλιο και μετά θα σου φόρτωναν και Φεβρουάριο - Μάρτιο! Άρα θα γλίτωνες τον Ιανουάριο μόνο! Τι είχαμε τι χάσαμε.
Αν όμως έκανες άρση μόνο για 1 ή 3 μήνες εκεί κάτι θα γλίτωνες.
Όπως και να 'χει όμως αφού το έχεις εν κινήσει κανόνισε να γράψεις χιλιόμετρα έστω και λίγα όπως κάνω εγώ τα σ/κ....! και για το ερχόμενο σ/κ/δ !
pilot

Σελίδα 1 από 2 1, 2  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης