www.taxidiarides.gr
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Translate into your language
Πρόσφατα Θέματα
» Μπαταρία LiFePO4
από gsalonica Παρ 22 Μαρ 2024 - 7:42

» παροχη ρευματος τροχοσπιτου
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:43

» Τροχόσπιτα KABE
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:22

» Κόψιμο βασιλόπιτας 2024
από Ddimi Κυρ 25 Φεβ 2024 - 17:15

» Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα
από Batfalcon Πεμ 25 Ιαν 2024 - 12:50

» «Conte de Noël» ….μια νοσταλγική Χριστουγεννιάτικη ιστορία.
από Georgedim Κυρ 24 Δεκ 2023 - 9:11

» Πωλείται τροχοσκηνή Alpen Kreuzer Allure
από Antonioz Πεμ 27 Ιουλ 2023 - 9:04

» PDF ΜΕ ΤΑ CAMPING ΕΛΛΑΔΟΣ 2023
από Georgedim Τετ 26 Ιουλ 2023 - 9:47

» Τέλη κυκλοφορίας με το μήνα
από ktRinity Πεμ 20 Ιουλ 2023 - 14:32

» Σύνορα....
από Georgedim Τετ 19 Ιουλ 2023 - 19:07

» Πρόβλημα στη σίτα
από spyrosbhta Δευ 17 Ιουλ 2023 - 17:16

» Καλοκαίρι 2022 : οδοιπορικό σε Φρανκονία, ....Ρηνανία, ....Λουξεμβούργο, ....Αλσατία ....και Μέλανα Δρυμό.
από diamantino Τρι 4 Ιουλ 2023 - 19:59

» Επιτρέπεται η διανυκτέρευση μέσα σε οποιαδήποτε όχημα σε χώρους μη οργανωμενους ;
από Νικόλας Παρ 23 Ιουν 2023 - 13:33

» Αναζήτηση-αγορά αυτοκινούμενου
από yamaren Σαβ 17 Ιουν 2023 - 10:44

» Καλώς σας βρήκα
από Georgedim Σαβ 10 Ιουν 2023 - 23:35

» Καλό μήνα
από diamantino Δευ 5 Ιουν 2023 - 21:24

» Η ζωγραφιά μας...
από Georgedim Κυρ 4 Ιουν 2023 - 2:17

» Επιλογή ταξιδιάρικου τροχόσπιτου
από Georgedim Τετ 24 Μάης 2023 - 9:37

» Sygic πρόγραμμα πλοήγησης
από packman Δευ 22 Μάης 2023 - 19:05

» Ταχυθερμοσίφωνας υγραερίου στο τροχόσπιτο
από Georgedim Τετ 26 Απρ 2023 - 21:56

Η ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK
Ο ΚΑΙΡΟΣ
Like/Tweet/+1
About Us

Welcome to the forum www.taxidiarides.gr

Welcome to the forum  www.taxidiarides.gr

Για το camping ... τα ταξίδια ... και την καλή παρέα ...


Θερμάστρα υγραερίου

4 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Θερμάστρα υγραερίου Empty Θερμάστρα υγραερίου

Δημοσίευση από Batfalcon Πεμ 20 Οκτ 2016 - 15:25

Στο μικρό που είναι αφημένο στο οικόπεδο, έφθασε η ωρα να αναζητήσουμε θέρμανση.
Αρχικά σκέφτηκα κάτι πολύ απλό, σαν κι' αυτό:
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Ρώτησα στο κατάστημα, δεν το έχει, ΘΑ το παραγγείλει.
Εν συνεχεία, σκέφτηκα ότι αυτό το μπουζούκι θα τρώει το οξυγόνο και δεδομένου ότι το σπίτι πλέον δεν "μπάζει" από πουθενά, είναι επικίνδυνο να το αφήσουμε να καίει το βράδυ και να πέσουμε για ύπνο.
Αναζητώντας μιά φθηνή λύση, βρήκα αυτή:
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
και αυτή:
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] σκεπτόμενος ότι ίσως κάποια από τις δύο έχει τον κατάλληλο αισθητήρα που την σβύνει όταν υπάρχει χαμηλό οξυγόνο αφ' ενός και πιθανόν να μπορούν να τροφοδοτηθούν από την 3κιλη αφ' εταίρου. Ατύχησα και στα δύο!
Οπότε έρχομαι και ζητώ την δική σας γνώμη.
Εχετε καμιά ιδέα;

Αερόθερμο δυστυχώς δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω. Η γεννήτρια είναι 1 kW και δεν θα μπορέσει να σηκώσει φορτίο όλο το βράδυ.

Α, και μιά που το θυμήθηκα. Αρχικά να ευχαριστήσω τον Μάξιμο, και τον Γιώργο Δασκαλο για την βοήθεια τους για το ψυγείο. Εν συνεχεία να σας πω ότι το ψυγείο δεν είχε τίποτα. Το έφερα στην Αθήνα και δουλεύει μια χαρά. Η τάση εκεί πέρα είναι για τα πανηγύρια. Αρα μόνο με γεννήτρια κάνουμε δουλειά.
Batfalcon
Batfalcon


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Θερμάστρα υγραερίου Empty Απ: Θερμάστρα υγραερίου

Δημοσίευση από Γιωργάκος Πεμ 20 Οκτ 2016 - 15:50


Μιχάλη αν η σόμπα υγραερίου δεν έχει καμινάδα και δεν παίρνει αέρα απο έξω για την καύση δεν είναι ότι καλύτερο σε τόσο μικρό χώρο .

Θα δεις στο άλλο τροχόσπιτο σου ότι το πάτωμα εκεί που είναι η σόμπα έχει άνοιγμα για παίρνει αέρα απο έξω.

Καλό θα είναι να βρεις στα τροχοσπιτόμαγαζα μεταχειρισμένη σόμπα .

Γιωργάκος
Γιωργάκος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Θερμάστρα υγραερίου Empty Απ: Θερμάστρα υγραερίου

Δημοσίευση από Batfalcon Πεμ 20 Οκτ 2016 - 16:23

Tο γνωρίζω Γιώργο, γι' αυτό και κάνω κράτει. Πάντως ακόμα και να βρω μια μτχ, δεν έχω που να την τοποθετήσω.
Batfalcon
Batfalcon


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Θερμάστρα υγραερίου Empty Απ: Θερμάστρα υγραερίου

Δημοσίευση από gsalonica Πεμ 20 Οκτ 2016 - 16:50

Την πρώτη την έχω χρησιμοποιήσει 2-3 φορές στο αυτοκινούμενο, όχι βέβαια όλο το βράδυ. Ζεσταίνει ικανοποιητικά. Ο πατέρας μου χρησιμοποιεί μία καθαρού πετρελαίου η οποία μυρίζει μόνο στο άναμα και στο σβύσιμο για αυτό την βγάζει έξω όταν την ανάβει και όταν την σβύνει. Λειτουργεί και σαν καυστήρας για μαγείρεμα. Δεν την χρησιμοποιεί όλο το βράδυ.
gsalonica
gsalonica


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Θερμάστρα υγραερίου Empty Απ: Θερμάστρα υγραερίου

Δημοσίευση από Maximos Πεμ 20 Οκτ 2016 - 18:26

Μιχάλη, ούτε εγώ βρίσκω καλή την ιδέα, μιας σόμπας υγραερίου, εσωτερικά χωρίς μπουρί ...
Γενικά πάντως, για σόμπες υγραερίου, στο στυλ του συνδέσμου που έβαλες ...
... μπορείς να βρεις σε αντίστοιχα καταστήματα (... κάπως "οργανωμένα") με είδη υγραερίου.
Για παράδειγμα, από εκεί που έχω πάρει (... και όχι μόνον εγώ) τις πράσινες "πλαστικές" φιάλες.
Είναι ο [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] ... στο Χαϊδάρι, στην οδό Φαβιέρου 56.
Θυμάμαι, ότι έχει μια σχετική ποικιλία.

Δεν ξέρω τι παίζει με τις σόμπες της Kerosun ...

ΥΓ : Μιχάλη, σ' ευχαριστώ για τις ευχαριστίες, αλλά δεν έκανα και κάτι.
Το καλό είναι, ότι το ψυγείο, είναι μια χαρά !
Maximos
Maximos
Admin


https://taxidiarides.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Θερμάστρα υγραερίου Empty Απ: Θερμάστρα υγραερίου

Δημοσίευση από gsalonica Παρ 21 Οκτ 2016 - 8:01

Έχω δει στο διαδίκτυο μια διαφήμιση για οικολογική θέρμανση με ένα είδος ρεσό. Κάτι πήλινο σαν ανάποδο βαθύ πιάτο με τρύπες και ένα ρεσό μέσα. Πιθανόν 2-3 τέτοια να θερμαίνουν τον χώρο ενός τροχόσπιτου. Υπάρχουν μεγάλα ρεσό που διαρκούν αρκετές ώρες.
gsalonica
gsalonica


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Θερμάστρα υγραερίου Empty Απ: Θερμάστρα υγραερίου

Δημοσίευση από Batfalcon Παρ 21 Οκτ 2016 - 10:18

Το έχω δει αυτό με τα ρεσώ, μάλλον θα πρέπει να το δοκιμάσω.



Aυτό εδώ όμως είναι αισθητικά και λειτουργικά ανώτερο:

Batfalcon
Batfalcon


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Θερμάστρα υγραερίου Empty Απ: Θερμάστρα υγραερίου

Δημοσίευση από Γιωργάκος Παρ 21 Οκτ 2016 - 11:20


off Αυτό με τα κεριά μου θύμισε παλιά που λέγαμε ιστορίες με τον Χότζα .

Μια κρύα χειμωνιάτικη νύχτα, ο Νασρεντίν έβαλε στοίχημα με τους φίλους του, ότι θα μπορούσε να σταθεί στην πλατεία του χωριού, όλη την νύχτα, μες στο κρύο. Ο μοναδικός όρος ήταν να μην υπάρχει εκεί κοντά εμφανής πηγή θερμότητας. Το έπαθλο για τον κερδισμένο θα ήταν ένα πλούσιο γεύμα.
Έτσι κι έγινε. Ο Νασρεντίν στεκόταν όλη την νύχτα στην παγωμένη πλατεία και το πρωί που έληξε το στοίχημα, έτρεξε περιχαρής να συναντήσει τους φίλους του και να τους αναγγείλει την νίκη του. Ένας απ' αυτούς όμως, είχε μια ένσταση:
- Σε απόσταση 3 μέτρων από εσένα, πίσω από ένα παράθυρο, ήταν αναμμένο ένα κερί. Άρα υπήρχε πηγή θερμότητας. Επομένως έχασες το στοίχημα και θα πρέπει να μας κάνεις το τραπέζι.
- Αυτό είναι γελοίο, απάντησε ο Νασρεντίν. Πως θα μπορούσα να ζεσταθώ από ένα κερί και μάλιστα από τόση απόσταση και πίσω από ένα παράθυρο;
Οι υπόλοιποι όμως ήταν ανένδοτοι. Έτσι ο Νασρεντίν δέχτηκε την άποψή τους και υποσχέθηκε να τους κάνει το τραπέζι. Λίγες μέρες αργότερα τους προσκάλεσε στο σπίτι του για το γεύμα. Το φαγητό δεν ήταν έτοιμο όταν πήγαν, ο Νασρεντίν όμως τους καθησύχασε:
- Φίλοι μου, κάντε λίγη υπομονή και το γεύμα θα είναι έτοιμο σε λίγο. Τώρα το μαγειρεύω.
Λέγοντας αυτά πήγε στην κουζίνα για να συνεχίσει το μαγείρεμα. Η ώρα περνούσε και ο Νασρεντίν με το φαγητό δεν έκανε την εμφάνισή του. Τελικά, οι πεινασμένοι φίλοι του αποφασίζουν να πάνε στην κουζίνα για να δουν τι γίνεται. Εκεί έκπληκτοι αντικρίζουν τον Νασρεντίν να βρίσκεται καθισμένος μπροστά σε ένα μεγάλο καζάνι. Κάτω από το καζάνι ήταν τοποθετημένο ένα αναμμένο κερί. Ήρεμος, γυρνάει και τους λέει:
- Μην ανησυχείτε φίλοι μου. Το φαγητό θα είναι έτοιμο σε λίγο. Όπως βλέπετε, μαγειρεύεται.
- Έχεις τρελαθεί Νασρεντίν; Πως είναι δυνατόν να βράσει το φαγητό με ένα αναμμένο κεράκι;
- Η άγνοιά σας με διασκεδάζει φίλοι μου. Αν ένα κερί σε απόσταση 3 μέτρων μπορεί να ζεστάνει έναν άνθρωπο, τότε σίγουρα ένα κερί όταν βρίσκεται σε απόσταση 3 εκατοστών από ένα καζάνι, μπορεί να βράσει και το φαγητό. this


Διαβάστε περισσότερα: Ιστορίες του Νασρεντίν Χότζα | Πάρε-Δώσε [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Γιωργάκος
Γιωργάκος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Θερμάστρα υγραερίου Empty Απ: Θερμάστρα υγραερίου

Δημοσίευση από gsalonica Παρ 21 Οκτ 2016 - 12:41

Batfalcon έγραψε:Το έχω δει αυτό με τα ρεσώ, μάλλον θα πρέπει να το δοκιμάσω.
Aυτό εδώ όμως είναι αισθητικά και λειτουργικά ανώτερο:
Tα κρεμαστά μου άρεσαν πολύ και σκοπεύω σύντομα να το κατασκευάσω, οπότε και θα ενημερώσω για την απόδοσή του. merci
gsalonica
gsalonica


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης