www.taxidiarides.gr
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Translate into your language
Πρόσφατα Θέματα
» Μπαταρία LiFePO4
από gsalonica Παρ 22 Μαρ 2024 - 7:42

» παροχη ρευματος τροχοσπιτου
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:43

» Τροχόσπιτα KABE
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:22

» Κόψιμο βασιλόπιτας 2024
από Ddimi Κυρ 25 Φεβ 2024 - 17:15

» Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα
από Batfalcon Πεμ 25 Ιαν 2024 - 12:50

» «Conte de Noël» ….μια νοσταλγική Χριστουγεννιάτικη ιστορία.
από Georgedim Κυρ 24 Δεκ 2023 - 9:11

» Πωλείται τροχοσκηνή Alpen Kreuzer Allure
από Antonioz Πεμ 27 Ιουλ 2023 - 9:04

» PDF ΜΕ ΤΑ CAMPING ΕΛΛΑΔΟΣ 2023
από Georgedim Τετ 26 Ιουλ 2023 - 9:47

» Τέλη κυκλοφορίας με το μήνα
από ktRinity Πεμ 20 Ιουλ 2023 - 14:32

» Σύνορα....
από Georgedim Τετ 19 Ιουλ 2023 - 19:07

» Πρόβλημα στη σίτα
από spyrosbhta Δευ 17 Ιουλ 2023 - 17:16

» Καλοκαίρι 2022 : οδοιπορικό σε Φρανκονία, ....Ρηνανία, ....Λουξεμβούργο, ....Αλσατία ....και Μέλανα Δρυμό.
από diamantino Τρι 4 Ιουλ 2023 - 19:59

» Επιτρέπεται η διανυκτέρευση μέσα σε οποιαδήποτε όχημα σε χώρους μη οργανωμενους ;
από Νικόλας Παρ 23 Ιουν 2023 - 13:33

» Αναζήτηση-αγορά αυτοκινούμενου
από yamaren Σαβ 17 Ιουν 2023 - 10:44

» Καλώς σας βρήκα
από Georgedim Σαβ 10 Ιουν 2023 - 23:35

» Καλό μήνα
από diamantino Δευ 5 Ιουν 2023 - 21:24

» Η ζωγραφιά μας...
από Georgedim Κυρ 4 Ιουν 2023 - 2:17

» Επιλογή ταξιδιάρικου τροχόσπιτου
από Georgedim Τετ 24 Μάης 2023 - 9:37

» Sygic πρόγραμμα πλοήγησης
από packman Δευ 22 Μάης 2023 - 19:05

» Ταχυθερμοσίφωνας υγραερίου στο τροχόσπιτο
από Georgedim Τετ 26 Απρ 2023 - 21:56

Η ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK
Ο ΚΑΙΡΟΣ
Like/Tweet/+1
About Us

Welcome to the forum www.taxidiarides.gr

Welcome to the forum  www.taxidiarides.gr

Για το camping ... τα ταξίδια ... και την καλή παρέα ...


Καλησπέρα...

4 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Καλησπέρα... Empty Καλησπέρα...

Δημοσίευση από ΓΙΑΝΝΗΣ Δ Τετ 12 Οκτ 2016 - 19:18

Καλησπέρα.. και καλώς σας βρήκα.Ονομάζομαι Γιάννης  κατάγομαι από την Αρκαδία και διαμένω στον Πύργο.Είμαι 52 ετών Συν/χος ( απο το άλλο forum το e camping μου είπαν να μην το λέω γιατί είναι προκλητικό, στην κατάσταση που είναι η χώρα...τους απάντησα......) και μελλοντικός επίδοξος τροχοσπιτάς και ταξιδιάρης ,πρώτα ο Θεός.Προς το παρόν είμαι ΜΟΝΟ ΕΙΚΟΝΙΚΟΣ μέσω διαδικτύου,στο οποίο εδώ και περίπου ένα χρόνο αναζητώ ΚΑΙ ΧΑΖΕΥΩ,ένα μικρό-ποιοτικό-οικονομικό και μάλλον καινούργιο ρυμουλκούμενο τροχόσπιτο μέχρι 1200-1300 κg καθ όσον η vw μου δίνει 1400κg με φρένα σε 12% για ένα golf tsi 140 hp (2007) που κατέχω,για ΝΑ ΓΥΡΙΣΩ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ μαζί με την σύζυγό μου,οικονομικά και χαλαρά σε βάθος 20ετίας και να ξεφύγω από την ρουτίνα της καθημερινότητας,πράγμα που καλλιεργώ στο μυαλό μου αρκετά χρόνια.Νομίζω ότι μάλλον τα καλύτερα τροχόσπιτα είναι τα γερμανικά (FENDT-TABBERT-KNAUS-DETHLEFFS-HOBBY)   ΕΡΩΤΗΜΑ... εάν Εσείς οι παλιοί και ενεργοί τροχοσπιτάδες και ΤΑΞΙΔΙΑΡΗΔΕΣ (όπως ο ΓιώργοςΔΑΣΚΑΛΟ που γνωρίστηκα και μίλησα μέσω skype KAI TOΝ EYXAΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ στην εγγραφή) αγοράζατε ΤΩΡΑ ΧΩΡΙΣ ΦΟΒΟ ΚΑΙ ΠΑΘΟΣ -με ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΑΣ- ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΤΡΟΧΟΣΠΙΤΟ ΠΟΙΟ ΘΑ ΑΓΟΡΑΖΑΤΕ...μάρκα.....μοντέλο.....μήκος.....ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ αξεσουάρ......  ΝΕΑΣ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ.....για ΕΛΕΥΘΕΡΟ και όχι μόνο camping....ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ.................................................ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.-

ΓΙΑΝΝΗΣ Δ


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Καλησπέρα... Empty Απ: Καλησπέρα...

Δημοσίευση από Maximos Τετ 12 Οκτ 2016 - 20:17

Φίλε Γιάννη, καλώς ήρθες στην παρέα των ταξιδιάρηδων, θα έλεγα μάλιστα, ότι ήρθες και στο σωστό μέρος ... !
Δεν είναι κακό να είναι κανείς συνταξιούχος, άλλωστε εδώ θα συναντήσεις αρκετούς.
Ένας, είμαι και εγώ, από τον ΟΤΕ  ...

Πολλές οι απορίες σου και λογικές, αφού είσαι στο στάδιο της έρευνας.
Από την άλλη, θα πρέπει να έχεις κατά νου, ότι οι όποιες απόψεις αναφερθούν, θα έχουν έντονη υποκειμενική χροιά.
Αυτό οφείλεται, στην διαφορετική προσέγγιση του καθενός μας, προς το αντικείμενο.
Δεν νομίζω να υπάρχουν πολλοί, που δεν θα θέλουν ένα ποιοτικό, αξιόπιστο και οικονομικό τροχόσπιτο.
Όμως, όπως και στις περισσότερες περιπτώσεις, ισχύει, το ότι πληρώνεις παίρνεις.
Δεν είναι εύκολος ο συνδυασμός ... ποιότητα, πλούσιος εξοπλισμός και οικονομική τιμή ... !
Ποιοτικά, είναι σχεδόν όλα τα τροχόσπιτα, η διαφορά έχει να κάνει με τον εξοπλισμό και το μέγεθος.
Ένα τροχόσπιτο, εάν το "προσέξεις" ... θα σου κρατήσει χρόνια ...

Τα καλύτερα τροχόσπιτα, είναι τα Tabbert ... !! (άμα δεν παινέψεις το σπίτι σου  ...) ... !!
Αστειεύομαι βέβαια ... όχι όμως, ότι δεν είναι από τα κορυφαία.
Θα πρότεινα, να μην ξεκινήσεις με αυτή την λογική.

Θα βάλεις κάτω τα δεδομένα σου, αρχίζοντας ...
... από το πάνω όριο των χρημάτων που θα διαθέσεις, το βάρος ρυμούλκησης με φρένα του αυτοκινήτου σου ...
... τα θέλω,  του εξοπλισμού σου και φυσικά, πόσοι και ποιοι θα ταξιδεύουν ....

Διάβασε το φόρουμ μας, γράψε τις απορίες σου, όπου δεν καλύπτεσαι και εδώ είμαστε.
Επίσης, δεν είναι απαραίτητο το "καινούργιο", ειδικά στις μέρες μας,
ενώ θα πρέπει να δεις με αρκετή σκέψη, το θέμα "διαρρύθμιση", του εσωτερικού του χώρου.
Το μήκος θα έλεγα, κάπου μεταξύ 4,50 και 5,00 μέτρων, όχι παραπάνω ...(δεν περιλαμβάνω τον ρύμο).
Αυτά, για την αρχή ...

Καλώς ήλθες λοιπόν και πάλι  
Maximos
Maximos
Admin


https://taxidiarides.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Καλησπέρα... Empty Απ: Καλησπέρα...

Δημοσίευση από Aigagros Τετ 12 Οκτ 2016 - 21:41

Καλώς όρισες στην παρέα μας. Κατά την άποψή μου ΔΕΝ είναι ντροπή να λαμβάνεις τα δεδουλευμένα, ντροπή είναι να σου τα στερούν και να σε κάνουν να ντρέπεσαι σε περίπτωση που τα παίρνεις. Τέλος πάντων.
Όσο για το τι τύπου τροχόσπιτο επιλέγει ο καθένας, εξαρτάται από τις ανάγκες του και τη χρήση που το προορίζει. Λεπτομέρειες καθώς και πολλές πληροφορίες θα βρεις στις ανάλογες ενότητες. Οι περαιτέρω απορίες είναι φυσικά ευπρόσδεκτες.
Ένας ρωτάει και πολλοί μαθαίνουν!
Καλώς ήρθες λοιπόν και καλό διάβασμα!
Aigagros
Aigagros


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Καλησπέρα... Empty Απ: Καλησπέρα...

Δημοσίευση από Γιωργάκος Πεμ 13 Οκτ 2016 - 9:28


Γιάννη καλώς ήρθες στην παρέα .

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις σαν συνταξιούχος είναι να ταξιδεύεις με ένα τροχόσπιτο .

Εγώ όμως λέω αφού διαθέτεις το κεφάλαιο για αγορά καινούργιου τροχόσπιτου μήπως θα μπορούσες να αγόραζες μεταχειρισμένο αυτοκινούμενο τώρα που είναι πεσμένες οι τιμές τους .
Υπάρχουν καλές ευκαιρίες στην αγορά ψάξιμο θέλει .
Με ένα αυτοκινούμενο είσαι πολύ ποιο ανεξάρτητος, ποιο εύκολο ταξίδι και το μεγαλύτερο πλεονέκτημα κοιμάσαι όπου παρκάρεις .

Το αυτοκινούμενο είναι ένα όνειρο των περισσότερων τροχοσπιτάδων .

Οι εταιρείες από τα τροχόσπιτα που αναφέρεις είναι πολύ καλές .
Δες ποιο σε βολεύει από πλευράς διαρρύθμισης και να έχεις υπ’ όψιν σου όσο ποιο μικρό είναι τόσο ποιο εύκολο είναι το ταξίδι του .

Εύχομαι σύντομα να διαβάζουμε περιγραφές απο τα ταξίδια σου .
Γιωργάκος
Γιωργάκος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης