www.taxidiarides.gr
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Translate into your language
Πρόσφατα Θέματα
» Μπαταρία LiFePO4
από gsalonica Παρ 22 Μαρ 2024 - 7:42

» παροχη ρευματος τροχοσπιτου
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:43

» Τροχόσπιτα KABE
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:22

» Κόψιμο βασιλόπιτας 2024
από Ddimi Κυρ 25 Φεβ 2024 - 17:15

» Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα
από Batfalcon Πεμ 25 Ιαν 2024 - 12:50

» «Conte de Noël» ….μια νοσταλγική Χριστουγεννιάτικη ιστορία.
από Georgedim Κυρ 24 Δεκ 2023 - 9:11

» Πωλείται τροχοσκηνή Alpen Kreuzer Allure
από Antonioz Πεμ 27 Ιουλ 2023 - 9:04

» PDF ΜΕ ΤΑ CAMPING ΕΛΛΑΔΟΣ 2023
από Georgedim Τετ 26 Ιουλ 2023 - 9:47

» Τέλη κυκλοφορίας με το μήνα
από ktRinity Πεμ 20 Ιουλ 2023 - 14:32

» Σύνορα....
από Georgedim Τετ 19 Ιουλ 2023 - 19:07

» Πρόβλημα στη σίτα
από spyrosbhta Δευ 17 Ιουλ 2023 - 17:16

» Καλοκαίρι 2022 : οδοιπορικό σε Φρανκονία, ....Ρηνανία, ....Λουξεμβούργο, ....Αλσατία ....και Μέλανα Δρυμό.
από diamantino Τρι 4 Ιουλ 2023 - 19:59

» Επιτρέπεται η διανυκτέρευση μέσα σε οποιαδήποτε όχημα σε χώρους μη οργανωμενους ;
από Νικόλας Παρ 23 Ιουν 2023 - 13:33

» Αναζήτηση-αγορά αυτοκινούμενου
από yamaren Σαβ 17 Ιουν 2023 - 10:44

» Καλώς σας βρήκα
από Georgedim Σαβ 10 Ιουν 2023 - 23:35

» Καλό μήνα
από diamantino Δευ 5 Ιουν 2023 - 21:24

» Η ζωγραφιά μας...
από Georgedim Κυρ 4 Ιουν 2023 - 2:17

» Επιλογή ταξιδιάρικου τροχόσπιτου
από Georgedim Τετ 24 Μάης 2023 - 9:37

» Sygic πρόγραμμα πλοήγησης
από packman Δευ 22 Μάης 2023 - 19:05

» Ταχυθερμοσίφωνας υγραερίου στο τροχόσπιτο
από Georgedim Τετ 26 Απρ 2023 - 21:56

Η ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK
Ο ΚΑΙΡΟΣ
Like/Tweet/+1
About Us

Welcome to the forum www.taxidiarides.gr

Welcome to the forum  www.taxidiarides.gr

Για το camping ... τα ταξίδια ... και την καλή παρέα ...


Camping ή Ξενοδοχείο ;

+7
antreas hobby
Maximos
tabbert
Γιωργάκος
caminador
ladakias
driblia
11 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Camping ή Ξενοδοχείο ; Empty Camping ή Ξενοδοχείο ;

Δημοσίευση από driblia Παρ 24 Ιουν 2016 - 17:58

Αγαπητέ dimisgv είμαι και εγώ στη ίδια θέση που είσαι και συ αλλά ας δούμε με άλλη διάσταση το θέμα μια άλλη άποψη. Στο triton ii στην υψηλή περίοδο το ζευγάρι με ένα παιδί πληρώνεις 28 ευρώ , εάν μπεις στις ξενοδοχειακές προσφορές στην υψηλή περίοδο βρίσκεις ξενοδοχεία ζευγάρι με το παιδί σου με ημιδιατροφή πρωινό βραδινό σε μπουφέ από 40 έως 45 ευρώ . Από την μια πλευρά έχω τις ανέσεις ενός ξενοδοχείου air condicion τηλεόραση τα άκρως απαραίτητα δίπλα μου και να μου στοιχίζει λιγότερο από ένα κάμπινγκ που πρέπει να έχεις πλήρωσή 4000 έως 5000 ευρώ για αγορά τροχόσπιτου να τρέχεις να πλυθείς να τρέχεις να κάνεις την ανάγκη σου σε τούρκικες τουαλέτες, να περνάνε τα αμάξια δίπλα σου .να έχεις πληρώσει τέλη Κυκλοφορίας να πληρώνεις διπλά διόδια να καις περισσότερα καύσιμα στο ταξίδι σου , Αυτήν την άποψη μπορώ να την γράψω σε σας που είστε ταξιδιάρηδες και όχι καμπινιστες σας αρέσουν τα ταξίδια  Για του λόγου το αληθές δέστε στο σαιτ ekdromi.gr . Μήπως οι τιμές των κάμπινγκ μας οδηγούν η να πηγαίνουμε στα ελεύθερα η να τα παρκάρομαι στα χωράφια μας  .

driblia


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Camping ή Ξενοδοχείο ; Empty Απ: Camping ή Ξενοδοχείο ;

Δημοσίευση από ladakias Παρ 24 Ιουν 2016 - 19:48

Το κάμπινγκ το κάνουμε γιατί μας αρέσει και όχι για τα λεφτά.εάν βάλεις το ποσά δίνουμε ναι είναι πιο πολλά σε χρήμα αλλά περνούμε και πιο πολλά σε πραγματικες διακοπές.πέρσυ είχα πάει για δύο μέρες της παναγίας σε ξενοδοχείο 5* σουιτα 80 €με πρωινο.είπα δύο μέρες που να στήνω ας πάω ακόμα κλαίω τα λεφτά που εδώσα γιατί ήταν χάλια .ήμουνα κλεισμένο σε 4 τοίχους και ήταν και η τελευταία φορά που το έκανα ελπίζω να μην το ξανακάνω.

ΈΧΩ ΚΆΝΕΙ ΈΝΑ ΘΈΜΑ ΣΤΟ ΦΌΡΟΥΜ 

ΓΙΑΤΊ ΚΆΝΟΥΜΕ ΚΑΜΠΙΝΓΚ
Παντός η γνώμη μου είναι ότι εάν το κανείς για τα λεφτά είναι σίγουρα λάθος 
ΕΊΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΡΟΠΟΣ ΔΙΑΚΟΠΏΝ
ΑΛΛΆ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΚΑΤΆ ΤΗ ΆΠΟΨΗ ΜΟΥ
ladakias
ladakias


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Camping ή Ξενοδοχείο ; Empty Camping ή Ξενοδοχείο ;

Δημοσίευση από caminador Παρ 24 Ιουν 2016 - 22:09

Όπως και να το κάνεις οι διακοπές στοιχίζουν περισσότερο την περίοδο Ιουλίου Αυγούστου. Όταν εργαζόμουν έφευγα όταν έκλειναν τα σχολεία μέχρι 15 Ιουνίου ή από 16 Αυγούστου μέχρι που άνοιγαν πάλι τα σχολεία,αποφεύγοντας τη πολυκοσμία και με λιγότερο κόστος, το ενδιάμεσο διάστημα τα Σ.Κ. ελεύθερο στα βουνά γύρω από ψησταριές στα Βίλια, μπάνιο στη Ψάθα ή πόρτο Γερμενό, πάντα στη φύση, πρώτα με σκηνή και μετά με τροχόσπιτο. Όλες οι επιλογές διακοπών έχουν τα υπέρ και τα κατά.
caminador
caminador


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Camping ή Ξενοδοχείο ; Empty Απ: Camping ή Ξενοδοχείο ;

Δημοσίευση από Γιωργάκος Σαβ 25 Ιουν 2016 - 11:45


Άνοιξα νέο θέμα γιατί στο θέμα " Έγκριση τύπου τροχόσπιτου - άδεια έλξης."  δεν ταίριαζε η συνέχεια των δημοσιεύσεων τις οποίες έχω μεταφέρει εδώ "Camping ή Ξενοδοχείο".

Όταν εργαζόμουν η εταιρεία με έστελνε για δουλειές εκτός έδρας , πάντα στα καλύτερα ξενοδοχεία της περιοχής .

Δεν μπορώ να πω οτι κακοπέρναγα  αλλά διαμονή σε camping δεν ήταν .

Σήμερα δεν αλλάζω τις διακοπές του camping με το καλύτερο ξενοδοχείο .........
Γιωργάκος
Γιωργάκος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Camping ή Ξενοδοχείο ; Empty Απ: Camping ή Ξενοδοχείο ;

Δημοσίευση από tabbert Κυρ 26 Ιουν 2016 - 17:23

όλα είναι τι ζητας από τις διακοπες.....και το πιο βασικο για μας που εχουμε μικρα παιδια 7-8 χρονων το ξενοδοχειο είναι πρόβλημα....

tabbert


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Camping ή Ξενοδοχείο ; Empty Απ: Camping ή Ξενοδοχείο ;

Δημοσίευση από Maximos Κυρ 26 Ιουν 2016 - 18:33

Το έχουμε πει ... και πιστεύω, ότι όλο θα το ξαναλέμε ...
Το camping είναι τρόπος ζωής και όχι απαραίτητα ένας οικονομικός τρόπος διακοπών.
Απλά, έχουν προκαταβληθεί κάποια χρήματα, για την αγορά του σχετικού εξοπλισμού.
Μέσω των περιηγήσεων και των εξορμήσεων στη φύση, απολαμβάνει κανείς και χαίρεται ...
Βέβαια, βασική προϋπόθεση είναι να μπορεί να το κάνει ...
Maximos
Maximos
Admin


https://taxidiarides.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Camping ή Ξενοδοχείο ; Empty Απ: Camping ή Ξενοδοχείο ;

Δημοσίευση από antreas hobby Κυρ 26 Ιουν 2016 - 23:19

camping  ,.  είναι Άποψη ... είναι Ιδέα ... είναι *Ελευθερία     (*όχι ασυδοσία) 


και μην ξεχνάς τη φίλιες ( διακοπών) μπορείς να κάνεις σε ξενοδοχείο (απρόσωπο που δίπλα δεν ξέρεις ποιος μένει )   και τη σε camping ............
 έχω επένδυσή περίπου 25.000 ευρό για διακοπές με τροχόσπιτο και δεν το μετανιώνω 


Έχω κάνει διακοπές σε resort στην Κρήτη (Rithymna hotel) με 4 πισίνες και Σπα ......
πίστεψε με δεν είναι το ίδιο. 
((((και κάτι ακόμα σε ένα camping δεν είσαι ποτέ δήθεν))))  . _ 
antreas hobby
antreas hobby


http://www.netcomms.eu

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Camping ή Ξενοδοχείο ; Empty Απ: Camping ή Ξενοδοχείο ;

Δημοσίευση από gsalonica Δευ 27 Ιουν 2016 - 18:44

Το δίλημμα αυτό μου θυμίζει το αυτοκίνητο ή μοτοσικλέτα? Σε ένα βιβλίο με τίτλο "Το ΤΑΟ και η μοτοσικλέτα" αναφέρει τα εξής: Όταν ταξιδεύεις με αυτοκίνητο βλέπεις το τοπίο μέσα από κορνίζα ενώ με την μοτοσικλέτα είσαι κομμάτι του τοπίου. Στο κάμπινγκ έχεις άμεση επαφή με την φύση, κάτι που κατά την προσωπική μου γνώμη είναι πολύ σημαντικό. Ο σύγχρονος άνθρωπος αποκόπηκε από την φύση και ζει "φυλακισμένος" σε πολυτελή μπετά και πανέμορφα κονσερβοκούτια (αυτοκίνητα) με πολλά αρνητικά αποτελέσματα.
gsalonica
gsalonica


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Camping ή Ξενοδοχείο ; Empty Απ: Camping ή Ξενοδοχείο ;

Δημοσίευση από Georgedim Πεμ 30 Ιουν 2016 - 9:34

Θα συμφωνήσω με τον Γιώργο (gsalonica).

Προσωπικά πιστεύω πως δεν υπάρχει "σωστός ή λάθος" τρόπος διακοπών.
Ο καθένας μας επιλέγει αυτό που του αρέσει, ....αυτό που τον εκφράζει, ....ότι μπορεί & αντέχει εν τέλει.

Οι διακοπές είναι αναψυχή ( = ψυχική και σωματική ανάκτηση δυνάμεων, ....με ότι αυτό σημαίνει για τον καθένα μας ), ....και έτσι πρέπει να τις αντιμετωπίζουμε. 
Το μέσον διαμονής δεν έχει τόση σημασία, ....όσο η διάθεση μας, ο προορισμός, η φυγή από την καθημερινότητα.

Όταν όμως τίθεται το θέμα "κόστους & παροχών", ....τότε σαφώς υπεισέρχονται ρεαλιστικοί και αμείλικτοι παράγοντες.

Δυστυχώς αρκετοί επαγγελματίες στο χώρο της κατασκήνωσης, ....αγνοούν παντελώς την παρούσα οικονομική κατάσταση και ....ότι μια μεγάλη μερίδα κατασκηνωτών είναι οικογενειάρχες, που τα βγάζουν δύσκολα πέρα, ....επιμένοντας να ζητούν όσα τους λείπουν, ....και χρεώνοντας τον "κούκο για αηδόνι".

Όταν δε παραπονεθείς για την ποιότητα των παρεχομένων υπηρεσιών τους, ....τότε ενθυμούνται & προβάλουν σαν επιχείρημα την "κρίση".

Αυτό πιστεύω ήταν και το νόημα της τοποθέτησης του φίλου driblia, ....και ΔΕΝ θα πρέπει να μας αφήνει αδιάφορους και ....ρομαντικά ιδεολόγους  Very Happy .
Georgedim
Georgedim
Admin


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Camping ή Ξενοδοχείο ; Empty Απ: Camping ή Ξενοδοχείο ;

Δημοσίευση από pilot Πεμ 30 Ιουν 2016 - 11:33

Συμφωνώ με όλους και κυρίως με τον georgedim. Σίγουρα είναι τρόπος ζωής. Αλλά για μένα θα το χρησιμοποιήσω και για οικονομία! Δεν μπορώ αλλιώς. Τα διόδια μου κοστίζουν πολλά λεφτά (2 άξονες) και πόσο να πας από παλιούς δρόμους και χωριά με ένα θυρίο 14 μέτρων (αυτοκίνητο+τροχόσπιτο). -- Το πήρα μεγάλο γιατί νοιώθω οτι είμαι σε σπίτι κι όχι σε κουτί που πρέπει να βγάλω τραπεζάκια και καρέκλες και ψυγεία-κουζίνες έξω για να την περάσω...-- Κι επίσης η θέα! Όνειρο ήταν να έχουμε ένα σπίτι μπροστά στη θάλασσα. Τώρα μου δίνεται η ευκαιρία να το ζήσω! Ποιο κάμπινκ που θα πάω τυχαία θα με βάλει μπροστά-μπροστά? (αν έχει παραλία μπροστά του). Αυτός είναι κι ένας βασικός λόγος που είμαι σ' αυτό το φόρουμ να μπορέσω να βρώ κάποιον-ους να μπορούμε να πάμε κάπου παρέα γιατί η αλήθεια είναι οτι το ελεύθερο θέλει παρέα. Βέβαια τα καλοκαίρια βρίσκω συνέχεια ξένους, το χειμώνα αυτό είναι αδύνατο. Οπότε driblia και georgedim εδώ είμαι!
pilot
pilot


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Camping ή Ξενοδοχείο ; Empty Απ: Camping ή Ξενοδοχείο ;

Δημοσίευση από gsalonica Πεμ 30 Ιουν 2016 - 12:10

georgedim έγραψε:Οι διακοπές είναι αναψυχή ( = ψυχική και σωματική ανάκτηση δυνάμεων, ....με ότι αυτό σημαίνει για τον καθένα μας ), ....και έτσι πρέπει να τις αντιμετωπίζουμε. 
Το μέσον διαμονής δεν έχει τόση σημασία, ....όσο η διάθεση μας, ο προορισμός, η φυγή από την καθημερινότητα.
hi
gsalonica
gsalonica


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Camping ή Ξενοδοχείο ; Empty Απ: Camping ή Ξενοδοχείο ;

Δημοσίευση από Aigagros Σαβ 2 Ιουλ 2016 - 23:23

Όταν στήσω το τροχόσπιτο και κάτσω στην καρέκλα μου κάτω από το δέντρο... μπορώ να πω ότι αρχίζουν οι διακοπές μου.
Aigagros
Aigagros


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Camping ή Ξενοδοχείο ; Empty Απ: Camping ή Ξενοδοχείο ;

Δημοσίευση από driblia Τρι 5 Ιουλ 2016 - 16:56

Καλησπέρα σε όλους

Φίλε ladakias ίσως η άποψη σου να είναι σωστή αλλά . εάν πρόσεξες εγώ απάντησα στο ερώτημα του dimisgv ότι έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα μ αυτόν δηλαδή εάν πρέπει να πληρώσω σύνολο 2000 ευρώ για να πάρω άδεια έλξης συν εφορία συν ακριβό κάμπινγκ για να κυκλοφορήσω το τροχοσπιτακι νόμιμα . η να περιμένω εφέτος και να πληρώσω ένα εφταήμερο προς 40 ευρώ σύνολο 280 ευρώ με πρωινό και να κάνω διακοπές . το βασικό ερώτημα είναι αυτό και αν θες πες μας την άποψη σου επί αυτού τώρα στην σύγκριση με τις τιμές των ξενοδοχείων έπρεπε να γράψω ξεκάθαρα ότι τα ξενοδοχεία κάνουν εκπτώσεις 50% από την πρώτη μέρα αλλά κανένα κάμπινγκ δεν κάνει εκπτώσεις 40% έως 50% με συνέπεια η τιμή του κάμπινγκ να εξισωθεί κατά κάποιο τρόπο με την τιμή του ξενοδοχείου υπάρχει ένα γιατί? δεν μπορούμε να το παραβλέψουμε .το μέτρο σύγκρισης που έχουν όλα τα πράγματα σ αυτή την ζωή εσύ το εξισώνεις με την φύση κάτω από το δένδρο ίσως έχεις δίκιο αλλά υπάρχει ένα αλλά κάπου διάβαζα και το μεταφέρω ότι τα ξενοδοχεία δουλεύουν κάτω από συνθήκες υγιούς ανταγωνισμού ενώ τα κάμπινγκ κάτω από τον φόβο του χωροφύλακα που θα σε γράψει αν βγεις απ έξω στ ελεύθερο, Το ελεύθερο στην Ελαία το κυνηγούν τα γύρω κάμπινγκ αλλά αυτά δεν ρίχνουν τις τιμές να με προσελκύσουν για να μην πάω στο ελεύθερο, σου λέω έχεις δίκιο εγώ ποτέ δεν πίστευα ότι οι τιμές στα κάμπινγκ πρέπει να είναι πιο ακριβές από τα ξενοδοχεία, αλλά υπάρχει ένα αλλά .

driblia


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Camping ή Ξενοδοχείο ; Empty Απ: Camping ή Ξενοδοχείο ;

Δημοσίευση από caminador Τρι 5 Ιουλ 2016 - 18:59

Εμένα δεν με χαλάει και το ξενοδοχείο για λίγες ημέρες αν είναι σε ενδιαφέροντα τόπο, αλλά όταν έχεις παιδιά, μόνο στη φύση...
caminador
caminador


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Camping ή Ξενοδοχείο ; Empty Απ: Camping ή Ξενοδοχείο ;

Δημοσίευση από Maximos Τρι 5 Ιουλ 2016 - 19:36

Είναι γεγονός, το ότι τα ξενοδοχεία και τα "δωμάτια" ... έχουν βάλει νερό στο κρασί τους ...
Κάνουν προσφορές, έχουν κατεβάσει και τις τιμές τους ...
... και  δείχνουν με λίγα λόγια, ότι αντιλαμβάνονται ότι υπάρχει πρόβλημα.
Αντίστοιχα τώρα στα campings, δεν βρίσκει κανείς ανάλογη συμπεριφορά.
Ίσως, αυτό να οφείλεται και στην ιδιοσυγκρασία του κάθε επιχειρηματία.
Λίγα campings είναι ανοικτά όλο τον χρόνο ...
Τα περισσότερα,  προσπαθούν με την λειτουργία της καλοκαιρινής περιόδου, να "καλύψουν" όλη τη χρονιά.
Βέβαια, αξιοκατάκριτη είναι και η μέθοδος της καταγγελίας και του "κυνηγήματος" του ελεύθερου κατασκηνωτή,
από τον επιχειρηματία καμπίστα της περιοχής ...
Ελληνική λεβεντιά και εδώ ...
Αντί να βελτιώσει τις παρεχόμενες υπηρεσίες του και να χαμηλώσει κάπως την τιμή,
προκειμένου να προσελκύσει τους κατασκηνωτές, έχει επιλέξει την μέθοδο της καταγγελίας,
θεωρώντας ότι έτσι, θα αυξήσει το πελατολόγιό του ...
Αγνοεί παντελώς, ότι έτσι λειτουργεί και σε βάρος της τοπικής κοινωνίας.
Maximos
Maximos
Admin


https://taxidiarides.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης