Translate into your language
Πρόσφατα Θέματα
» Απεγκλωβισμός από τη λάσπη
από caminador Χθες στις 19:40

» Συρματόσχοινο ασφαλείας - ακινητοποίησης ρυμουλκού
από krokodeilos Χθες στις 11:45

» Σκωτζέζικο ασανσέρ ποταμόπλοιων !!!
από vzol48 Δευ 19 Νοε 2018 - 17:23

» Ακραία δοκιμασία τροχόσπιτου
από Batfalcon Κυρ 18 Νοε 2018 - 19:28

» Για να γελάμε. Ανέκδοτα και άλλα videoαστεία .
από Γιωργάκος Κυρ 18 Νοε 2018 - 19:11

» Περιφέρεια ΠΑΦΟΥ 2018 με τη ματιά του caminador.
από Patrinos Κυρ 18 Νοε 2018 - 19:06

» ΔΕΗ: Ηλεκτρονικά οι λογαριασμοί – Επιβάρυνση ένα ευρώ στους έγχαρτους
από Patrinos Κυρ 18 Νοε 2018 - 19:03

» Λιβαδειά
από Patrinos Κυρ 18 Νοε 2018 - 18:59

» Χριστούγεννα - Πρωτοχρονιά σε λίμνη με τροχόσπιτο
από Patrinos Κυρ 18 Νοε 2018 - 18:54

» μπριζα τροχοσπιτου
από ladakias Σαβ 17 Νοε 2018 - 23:20

» Διαδικτυακή πλατφόρμα για τις ελληνικές παραλίες
από caminador Πεμ 15 Νοε 2018 - 19:36

» Δοκιμασία αξιολόγησης κινδύνου Σακχαρώδη Διαβήτη
από caminador Πεμ 15 Νοε 2018 - 19:24

» Ένα ιδιαίτερο τροχόσπιτο
από friar Τετ 14 Νοε 2018 - 22:41

» Μια πρωτη προσεγγιση για εξωτερικο
από gsalonica Τετ 14 Νοε 2018 - 9:43

» Suzuki New Vitara Micro Camper.
από gsalonica Τετ 14 Νοε 2018 - 9:40

» Έκθεση Αυτοκινήτου "Αυτοκίνηση 2018"
από Batfalcon Τρι 13 Νοε 2018 - 18:57

» Opel Vivaro 1.9D μετατροπη για καμπινγκ.
από Georgedim Κυρ 11 Νοε 2018 - 21:12

» Φωτογραφίες άσχετες αλλά ωραίες
από caminador Πεμ 8 Νοε 2018 - 20:09

» starckeman 470pe 2002
από ladakias Πεμ 8 Νοε 2018 - 20:06

» Νέοι ποδηλατόδρομοι στην Αθήνα.
από Georgedim Τετ 7 Νοε 2018 - 20:39

Η ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK
Ο ΚΑΙΡΟΣ
Like/Tweet/+1
Κοινωνική Δικτύωση

Κοινωνική Δικτύωση digg  Κοινωνική Δικτύωση delicious  Κοινωνική Δικτύωση reddit  Κοινωνική Δικτύωση slashdot  Κοινωνική Δικτύωση yahoo  Κοινωνική Δικτύωση google  Κοινωνική Δικτύωση live      

Επισημάνετε και μοιραστείτε την διεύθυνση του www.taxidiarides.gr στην σελίδα κοινωνικής δικτύωσης σας

ΑΝΤΛΙΑ ΝΕΡΟΥ

Σελίδα 2 από 2 Επιστροφή  1, 2

Πήγαινε κάτω

Απ: ΑΝΤΛΙΑ ΝΕΡΟΥ

Δημοσίευση από ladakias Την / Το Τετ 1 Ιουν 2016 - 19:02

antreas hobby έγραψε: Η πρώτη φωτο πρέπει να είναι το καλώδιο που αναφέρεται στα φώτα του αυτοκινήτου προς τροχόσπιτο 12ν όταν είναι συνδεδεμένο το αυτοκίνητο.  
Η δεύτερη φωτο είναι διανομή για 220ν 
Η τρίτη φωτο είναι αυτή που μεταφέρει 12ν για την χρήση τον συσκευών και για φώτα................... όλα τα πιο πάνω  με κάθε επιφύλαξη γιατί δεν είμαι εκεί και δεν έχουμε το ίδιο τροχόσπιτο.  
ανδρεα ετσι ειναι οπως τα λες την ιδια γνωμη εχω και εγω .μα τα χρωματα και το παχος των καλωδιων .
ladakias

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δημοσίευση από ritsak Την / Το Τετ 1 Ιουν 2016 - 22:04

Στο ντουλάπι δίπλα στο ψυγείο σίγουρα δεν έχει αλλά μέσα στον απορροφητήρα;;;; Ουάυου ! θα το δω σίγουρα αύριο. Μήπως μπορείς να μου πείς και από πού ανοίγει το καπάκι του απορροφητήρα γιατί όταν το καθάριζα δεν μπόρεσα να το ανοίξω.
Παρεπιπτόντως το τροχόσπιτό μου είναι ακριβώς σαν αυτό ...

Σύντομα θα ανεβάσω φωτογραφίες μετά την ανανέωση του εσωτερικού.
Ευχαριστώ πάρα πολύ για άλλη μια φορά thay

ritsak

Δημοσίευση από packman Την / Το Πεμ 2 Ιουν 2016 - 11:45

Το καπάκι βγαίνει σχετικά εύκολα έχει τέσσερις ψιλές βίδες στις γωνίες,όμως πριν προχωρήσεις σε αυτή την κίνηση,δες πρώτα την ασφάλεια είναι κάπου στη μέση από κάτω από τον απορροφητήρα ένα μαύρο στρογγυλό που γράφει fuse ξεβίδωσε το και θα βρεις μια γυάλινη στρογγυλή ασφάλεια  άλλαξε την για σιγουριά αν δεν μπορείς να δεις αν είναι καμένη. μετά από αυτό αν δε δουλέψει,γνώμη μου είναι να το δει κάποιος με γνώσεις στο ρεύμα γιατί με αυτό δεν είναι να κάνουμε πειραματα.Κατι που ξέχασα να ρωτήσω ,το φως των 12ν του απορροφητήρα ανάβει? ακούς κάποιον μικρο θόρυβο μέσα από τον απορροφητήρα? αν ναι τότε μην ψάχνεις τίποτα από τα παραπάνω και περιορίσου στην γραμμή που πάει στην βρύση
packman

Δημοσίευση από traveller Την / Το Πεμ 2 Ιουν 2016 - 17:39

what Ρε παιδια .............. εχω μια απορια !!!!!!!!!!!

Τροχοσπιτο 30ετιας εχει απορροφητηρα ??
Μηπως ειναι τοποθετημενος extra???

Εγω πριν χρονια που ειχα ενα hobby του '94 δεν ειχε ..
Τωρα ......σημερα .....που εχω ενα fendt του 2008 αγορασμενο καινουριο και δεν εχει ..
traveller

Δημοσίευση από ritsak Την / Το Πεμ 2 Ιουν 2016 - 17:42

Εχει και είναι μανίσιος γιατί είναι ιδιος σε όλα του ιδίου τύπου που είδα στο ιντερνετ.

ritsak

Δημοσίευση από ritsak Την / Το Πεμ 2 Ιουν 2016 - 17:44

Πάω τώρα να δω αυτά που μου είπε ο packman και θα επιστρέψω με νεώτερα.

ritsak

Δημοσίευση από ritsak Την / Το Πεμ 2 Ιουν 2016 - 22:34

Ναι!!!!! έβγαλα την ασφάλεια η οποία δεν ήταν καμένη αλλά ήθελε καθάρισμα γιατί ήταν κάτω από τον απορροφητήρα που προφανώς οι προηγούμενοι τον χρησιμοποιούσαν, την καθάρισα και πατώντας το κουμπί των 12 V στον απορροφητήρα η αντλία δούλεψε και ηρθε νερό στις βρύσες αλλά ελάχιστο. Στην αρχή έριξα το βάρος στην αντλία οτι είναι μικρή σκέφτηκα αλλά αντικαθιστώντας τη με το λάστιχο του ποτίσματος βρήκα οτι έχει βουλώσει ο σωλήνας που πάει από την αντλία στη βρύση οπότε θα αλλάξω σωλήνα. Έτσι και αλλιώς είναι πολύ παλιός και πρέπει να αλλάχτεί. Να ρωτήσω λοιπόν και κάτι ακόμα τον packman κυρίως που έχει ίδιο τροχόσπιτο: τη δεξαμενή νερού εσενα που την έχει; Εμένα την έχει στην μπαγκαζιέρα μπροστά αλλά με τον κ. Ζαμπέτα που μίλησα μου είπε πως μάλλον έκανε μετατροπή ο προηγούμενος και την έβαλε εκεί. Και μια τελευταία ερώτηση: το πάτωμα - μπανιέρα του μπάνιου πώς το βγάζουμε; θέλω να κάνω έναν έλεγχο να δω από κάτω τι γίνεται αλλά και να περάσω το καινούριο λάστιχο. Ευχαριστώ!!

ritsak

Δημοσίευση από Maximos Την / Το Πεμ 2 Ιουν 2016 - 23:54

Ααα ... πολύ ωραία ... Μπράβο σου !   cheers
Βρέθηκε, ότι η αντλία δεν έχει πρόβλημα ... καλή τύχη τώρα, μέχρι να βρεθεί και ο μετασχηματιστής.
Το θέμα του πατώματος, θα έλεγα, να το ξανασκεφτείς, θα ανοίξεις δύσκολο μέτωπο.
Αν κάτι σου χαλάσει ή σπάσει από το πάτωμα ... κοστίζει η αποκατάστασή του.  
Η αντικατάσταση των σωλήνων, είναι μια καλή κίνηση.

Περιμένουμε τα νεώτερα
Maximos
Admin

http://taxidiarides.forumgreek.com

Δημοσίευση από packman Την / Το Παρ 3 Ιουν 2016 - 10:10

Aπό κατασκευής το δοχείο νερού το έχει μέσα στο ντουλάπι όπως μπαίνουμε στο τροχόσπιτο δεξιά και είναι 10 λίτρων.Εγώ το κατήργησα και έβαλα ένα 70 λίτρων κάτω από τον καναπέ από την μεριά του ψυγείου με εξωτερική παροχή.Τώρα όσο για το πάτωμα θα συμφωνήσω με τον maximo θα μπλέξεις και είναι επικίνδυνο,άλλωστε δεν υπάρχει λόγος να λύσεις το πάτωμα δεν περνάει τίποτα από κάτω αν θέλεις να αλλάξεις τις σωληνώσεις ,πρέπει να λύσεις τον νιπτήρα και θα τις δεις στην άκρη του τοιχώματος
packman

Δημοσίευση από tabbert Την / Το Παρ 3 Ιουν 2016 - 21:27

γνωμη μου...στα τροχόσπιτα και ειδικα στα παλια λογω πολυκαιρισμου τα οποιαδήποτε πλαστικα σπανε ευκολα....μην κανεις ενεργειες χωρις λογο θα κανεις ζημια και πιθανον πολλα πραγματα δεν θα τα βρεις...πολλες φορες για επιταγή πας και σου βγαινει γραμματιο......εκτος και αν εχεις δει κατι και θες πιθανον να το επισκευασεις...οποτε ....καλη τυχη..

tabbert

Δημοσίευση από ritsak Την / Το Τρι 7 Ιουν 2016 - 22:45

Μετά από τόσες σύμφωνες γνώμες εννοείται πως δεν θα το βγάλω το πάτωμα..... Ήθελα να αλλάξω και το σωλήνα σπιραλ που φεύγει από τον νιπτήρα γιατί τον περίλαβε το σκυλάκι μας και τον έκανε καλοκαιρινό αλλά μάλλον θα  κολλήσω από κάτω μόνο το κομμάτι που λείπει.
Λοιπόν : βρήκα τον μετασχηματιστή μέσα στον απορροφητήρα (άνοιγε από πάνω με τρεις βίδες μικρές μέσα στο ντουλάπι) μάλλον αυτός είναι γιατί εκεί κουμπώνει η ασφάλεια των 12 V.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Το δοχείο νερού θα το βάλω στο ντουλαπάκι που ήταν από τον κατασκευαστή γιατί αυτό που πήρα είναι μικρό, 20 λίτρα, χωράει στο ντουλάπι και σε περίπτωση που πάρω έγκριση τύπου δεν θέλω να έχω θέμα. Τους σωλήνες θα τους περάσω το σαββατοκύριακο. Νομίζω πως θα είναι εύκολο. Θα δείξει.... Ευχαριστώ και πάλι όλους σας. Να είστε καλά !

ritsak

Δημοσίευση από Maximos Την / Το Τετ 8 Ιουν 2016 - 10:37

Ωραία λοιπόν ... ένα ένα αποκαλύπτονται ... πάμε τώρα στο επόμενο project ... !

Εκεί, που γράφεις για την σωλήνα "... θα  κολλήσω από κάτω μόνο το κομμάτι που λείπει" ...
... μάλλον θα εννοείς, θα αντικαταστήσω, γιατί δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να κολλήσεις μια πλαστική σωλήνα.
Κόβεις το "χαλασμένο" κομμάτι και το αντικαθιστάς με καλό, χρησιμοποιώντας σχετικούς συνδέσμους.
Αρκετά καλοί σωλήνες είναι και αυτοί που χρησιμοποιούνται στα A/C, για την αποβολή της υγρασίας,
εφόσον ταιριάζουν οι διατομές τους.  
Έχουν αντοχή και είναι και σπιράλ.
Maximos
Admin

http://taxidiarides.forumgreek.com

Δημοσίευση από Batfalcon Την / Το Τετ 8 Ιουν 2016 - 12:15

Αυτό το καλωδιακό συνονθύλευμα, δεν μπορώ με βεβαιότητα να πω ότι προέρχεται από 220 / 12. Τουλάχιστον δεν βλέπω κάτι στην φωτό! 
Πάντως αν υπάρχουν γραμμές 220 και γραμμές 12 ΣΙΓΟΥΡΑ εκεί βρίσκεται. Τώρα, μια που το εντόπισες, ΜΗΠΩΣ διαβάζεις στο ταμπελάκι του, τα τεχνικά του στοιχεία;
Θα μου πεις σε μπελάδες σε βάζω, απλά σκέπτομαι μήπως το αντικαταστήσεις μια που πας για γενική ανακαστευή, με κάτι σύγχρονο.
Batfalcon

Δημοσίευση από ritsak Την / Το Τετ 8 Ιουν 2016 - 14:14

Maximos έγραψε:Ωραία λοιπόν ... ένα ένα αποκαλύπτονται ... πάμε τώρα στο επόμενο project ... !

Εκεί, που γράφεις για την σωλήνα "... θα  κολλήσω από κάτω μόνο το κομμάτι που λείπει" ...
... μάλλον θα εννοείς, θα αντικαταστήσω, γιατί δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να κολλήσεις μια πλαστική σωλήνα.
Κόβεις το "χαλασμένο" κομμάτι και το αντικαθιστάς με καλό, χρησιμοποιώντας σχετικούς συνδέσμους.
Αρκετά καλοί σωλήνες είναι και αυτοί που χρησιμοποιούνται στα A/C, για την αποβολή της υγρασίας,
εφόσον ταιριάζουν οι διατομές τους.  
Έχουν αντοχή και είναι και σπιράλ.
Το κομμάτι που λείπει είναι από το σημείο που βγαίνει από το τροχόσπιτο (εξωτερικά κάτω από το πάτωμα ) μέχρι που ενώνεται με έναν μεταλλικό σωλήνα που μάλλον οδηγούσε σε δεξαμενη με γκρίζα νερά αλλά τώρα δηγεί στην άλλα άκρη του τροχόσπιτου δίπλα σε μια ίδια που ξεκινά από τον νεροχύτη της κουζίνας. Ο προηγούμενος κάτοχος το είχε μονίμως σε ακινησία και είχε κάνει διάφορες πατέντες. Λοιπόν εγώ ήθελα να αντικαταστήσω όλο τον πλαστικό σωλήνα , από το σιφώνι του νιπτήρα μέχρι τον μεταλικό σωλήνα για να μην έχω ενώσεις και κυρίως γιατί με προβληματίζει το σημείο της ένωσης του καινούριου και του παλιού ακριβώς κάτω από το τροχόσπιτο μια και έχει κοπεί σύριζα.
Υ.Γ. Σωλήνα προμηθεύτηκα από τον Ζαμπέτα για να είμαι σίγουρη.

ritsak

Δημοσίευση από ritsak Την / Το Τετ 8 Ιουν 2016 - 14:23

Batfalcon έγραψε:Αυτό το καλωδιακό συνονθύλευμα, δεν μπορώ με βεβαιότητα να πω ότι προέρχεται από 220 / 12. Τουλάχιστον δεν βλέπω κάτι στην φωτό! 
Πάντως αν υπάρχουν γραμμές 220 και γραμμές 12 ΣΙΓΟΥΡΑ εκεί βρίσκεται. Τώρα, μια που το εντόπισες, ΜΗΠΩΣ διαβάζεις στο ταμπελάκι του, τα τεχνικά του στοιχεία;
Θα μου πεις σε μπελάδες σε βάζω, απλά σκέπτομαι μήπως το αντικαταστήσεις μια που πας για γενική ανακαστευή, με κάτι σύγχρονο.
Μπελάδες  σε μένα; Το να ψάχνω και να βρίσκω είναι το καλύτερό μου. Είναι ξέδωμα και πολύ μεγάλη ευχαρίστηση όταν καταφέρνεις κάτι! Εγώ σας βάζω σε μπελάδες αλλά κάτι μου λέει οτι σας αρέσουν και εσάς τα αινίγματα. Λοιπόν ταμπελάκι αυτοκόλλητο δεν έχει επάνω αλλά θα δω αν έχει χαραγμένο και θα βγάλω και καλύτερες φωτό την άλλη φορά. Τα λέμε!!! hi8

ritsak

Σελίδα 2 από 2 Επιστροφή  1, 2

Επιστροφή στην κορυφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης