www.taxidiarides.gr
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Translate into your language
Πρόσφατα Θέματα
» Μπαταρία LiFePO4
από gsalonica Παρ 22 Μαρ 2024 - 7:42

» παροχη ρευματος τροχοσπιτου
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:43

» Τροχόσπιτα KABE
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:22

» Κόψιμο βασιλόπιτας 2024
από Ddimi Κυρ 25 Φεβ 2024 - 17:15

» Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα
από Batfalcon Πεμ 25 Ιαν 2024 - 12:50

» «Conte de Noël» ….μια νοσταλγική Χριστουγεννιάτικη ιστορία.
από Georgedim Κυρ 24 Δεκ 2023 - 9:11

» Πωλείται τροχοσκηνή Alpen Kreuzer Allure
από Antonioz Πεμ 27 Ιουλ 2023 - 9:04

» PDF ΜΕ ΤΑ CAMPING ΕΛΛΑΔΟΣ 2023
από Georgedim Τετ 26 Ιουλ 2023 - 9:47

» Τέλη κυκλοφορίας με το μήνα
από ktRinity Πεμ 20 Ιουλ 2023 - 14:32

» Σύνορα....
από Georgedim Τετ 19 Ιουλ 2023 - 19:07

» Πρόβλημα στη σίτα
από spyrosbhta Δευ 17 Ιουλ 2023 - 17:16

» Καλοκαίρι 2022 : οδοιπορικό σε Φρανκονία, ....Ρηνανία, ....Λουξεμβούργο, ....Αλσατία ....και Μέλανα Δρυμό.
από diamantino Τρι 4 Ιουλ 2023 - 19:59

» Επιτρέπεται η διανυκτέρευση μέσα σε οποιαδήποτε όχημα σε χώρους μη οργανωμενους ;
από Νικόλας Παρ 23 Ιουν 2023 - 13:33

» Αναζήτηση-αγορά αυτοκινούμενου
από yamaren Σαβ 17 Ιουν 2023 - 10:44

» Καλώς σας βρήκα
από Georgedim Σαβ 10 Ιουν 2023 - 23:35

» Καλό μήνα
από diamantino Δευ 5 Ιουν 2023 - 21:24

» Η ζωγραφιά μας...
από Georgedim Κυρ 4 Ιουν 2023 - 2:17

» Επιλογή ταξιδιάρικου τροχόσπιτου
από Georgedim Τετ 24 Μάης 2023 - 9:37

» Sygic πρόγραμμα πλοήγησης
από packman Δευ 22 Μάης 2023 - 19:05

» Ταχυθερμοσίφωνας υγραερίου στο τροχόσπιτο
από Georgedim Τετ 26 Απρ 2023 - 21:56

Η ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK
Ο ΚΑΙΡΟΣ
Like/Tweet/+1
About Us

Welcome to the forum www.taxidiarides.gr

Welcome to the forum  www.taxidiarides.gr

Για το camping ... τα ταξίδια ... και την καλή παρέα ...


Που βρίσκονται οι ασφάλειες κυκλώματος 12V

+2
Maximos
tabbert
6 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Που βρίσκονται οι ασφάλειες κυκλώματος  12V  Empty Που βρίσκονται οι ασφάλειες κυκλώματος 12V

Δημοσίευση από tabbert Σαβ 20 Φεβ 2016 - 14:46

Καλο θα είναι να ξερουμε που βρίσκονται οι ασφαλειες 12ν για το κύκλωμα που τροφοδοτείτε αποκλειστικα με μπαταρια...σκοπος είναι σε περιπτωση που για οποιοδήποτε λογο καει να την αντικαταστήσουμε με μια ιδια σε αμπερ αυτό βεβαια προϋποθέτει να την εχουμε εντοπισει και να εχεουμε καβα κανα δυο ασφαλειες....μια φορα θα χρειαστουν και δεν ξερεις ποτε....
στο δικο μου εχει ένα κουτι βιδωτο που είναι κατω από το σαλονι...οποτε το εντοπισα (να μην ξεχνιωμαστε μετα από επικοινωνια με τον μαξιμο που εχουμε τα ιδια σπιτια) αλλαξα την ασφαλεια και καβαντζωσα και κανα δυο κομματια για εφεδρεια.....

tabbert


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Που βρίσκονται οι ασφάλειες κυκλώματος  12V  Empty Απ: Που βρίσκονται οι ασφάλειες κυκλώματος 12V

Δημοσίευση από Maximos Σαβ 20 Φεβ 2016 - 16:43

Έχεις δίκιο Μανώλη, κάτι τέτοιες "ανακαλύψεις" μας γλυτώνουν από μπελάδες και χρήματα ... !
Εγώ το ανακάλυψα, όταν "ακολούθησα" την πορεία του καλωδίου του τροχόσπιτου,
που παίρνει ρεύμα από τον κοτσαδόρο του αυτοκινήτου ...
Είναι σωληνωτή [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]  στα 10 Α, σε αντίστοιχη [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] από βακελίτη.
Κάποια στιγμή, μάλλον θα την αντικαταστήσω, με μαχαιρωτή (ή διχαλωτή όπως λέγεται) ...
Maximos
Maximos
Admin


https://taxidiarides.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Που βρίσκονται οι ασφάλειες κυκλώματος  12V  Empty Απ: Που βρίσκονται οι ασφάλειες κυκλώματος 12V

Δημοσίευση από Masterless Σαβ 20 Φεβ 2016 - 20:05

Maximos έγραψε:Είναι σωληνωτή [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]  στα 10 Α, σε αντίστοιχη [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] από βακελίτη.
Κάποια στιγμή, μάλλον θα την αντικαταστήσω, με μαχαιρωτή (ή διχαλωτή όπως λέγεται) ...
Πρόεδρε, να προτιμήσεις μικροαυτόματους ράγας.
Masterless
Masterless


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Που βρίσκονται οι ασφάλειες κυκλώματος  12V  Empty Απ: Που βρίσκονται οι ασφάλειες κυκλώματος 12V

Δημοσίευση από Georgedim Σαβ 20 Φεβ 2016 - 21:04

Μικρά, ....απαραίτητα πραγματάκια, ....που προστατεύουν, ....αλλά αν δεν έχεις να τις αντικαταστήσεις όταν "καούν" (....και συνήθως "καίγονται" ....όταν δεν πρέπει Very Happy ), ....δημιουργείται σοβαρό πρόβλημα.

Προσωπικά έχω στο αυτοκινούμενο πλήρη παρακαταθήκη, ...όλων των ειδών και Amper τις ασφάλειες (....που υπάρχουν βεβαίως, ....τόσο στο αυτοκίνητο, όσο και στο "σπίτι").
Georgedim
Georgedim
Admin


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Που βρίσκονται οι ασφάλειες κυκλώματος  12V  Empty Απ: Που βρίσκονται οι ασφάλειες κυκλώματος 12V

Δημοσίευση από vzol48 Σαβ 20 Φεβ 2016 - 21:32

Το...περιεργο θα ηταν να μην ειχες Γεωργιε....
Το πιο πιθανο ειναι να εχεις στο καμπερ και....κινητο χειρουργειο....
Μαλλον ειμαι σιγουρος οτι εχεις..... Very Happy
vzol48
vzol48


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Που βρίσκονται οι ασφάλειες κυκλώματος  12V  Empty Απ: Που βρίσκονται οι ασφάλειες κυκλώματος 12V

Δημοσίευση από tabbert Κυρ 21 Φεβ 2016 - 12:52

μαξιμε εμενα ειχε διχαλωτη 15Α οποτε την αντικατεστησα και εχω 2-3 καβα....θελω ομως στο μελλον να παρω μια ασφαλειοθηκη με 5-6 θεσεις και να ασφαλισω και τα φωτα του τροχοσπιτου ετσι αν εχω καποιο θεμα με βραχυκυκλωμα στα φωτα του σπιτιου να μου καψει ασφαλεια και μεχρι εκει ουσιαστικα να προστατεψω τις ασφαλειες του αυτοκινητου απο τυχων βραχυκυκλωματα απο τα δωτα του τροχοσπιτου.....εντυπωση μου κανει που δεν το εχουν προβλεψει.....

tabbert


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Που βρίσκονται οι ασφάλειες κυκλώματος  12V  Empty Απ: Που βρίσκονται οι ασφάλειες κυκλώματος 12V

Δημοσίευση από Maximos Κυρ 21 Φεβ 2016 - 13:07

tabbert έγραψε:μαξιμε εμενα ειχε διχαλωτη 15Α οποτε την αντικατεστησα και εχω 2-3 καβα....θελω ομως στο μελλον να παρω μια ασφαλειοθηκη με 5-6 θεσεις και να ασφαλισω και τα φωτα του τροχοσπιτου ετσι αν εχω καποιο θεμα με βραχυκυκλωμα στα φωτα του σπιτιου να μου καψει ασφαλεια και μεχρι εκει ουσιαστικα να προστατεψω τις ασφαλειες του αυτοκινητου απο τυχων βραχυκυκλωματα απο τα δωτα του τροχοσπιτου.....εντυπωση μου κανει που δεν το εχουν προβλεψει.....
Μανώλη, αυτό θα είναι μια καλή κίνηση ... και βέβαια, μου βάζεις ιδέες  "υιοθέτησης" με την σκέψη σου αυτή ...
Όσον αφορά στο αν το είχαν προβλέψει ή όχι, μην ξεχνάς και την ηλικία του τροχόσπιτου ...
Τότε ήταν και άλλες οι "λογικές".
Το μόνο άσχημο, είναι ότι είναι σε λάθος σημείο αυτή η εγκατάσταση, όπου αν χρειασθεί να αντικατασταθεί μια ασφάλεια,
θα πρέπει να ανατρέξει κανείς στον πάτο του καθίσματος του σαλονιού, με ότι αυτό συνεπάγεται ...
Στα σύγχρονα τροχόσπιτα, όλα αυτά είναι σε ένα σημείο και εύκολα προσβάσιμο.


Masterless έγραψε:
Maximos έγραψε:Είναι σωληνωτή [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]  στα 10 Α, σε αντίστοιχη [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] από βακελίτη.
Κάποια στιγμή, μάλλον θα την αντικαταστήσω, με μαχαιρωτή (ή διχαλωτή όπως λέγεται) ...
Πρόεδρε, να προτιμήσεις μικροαυτόματους ράγας.

Νίκο, μιλάς "ηλεκτρολογικά" και δεν τα κατέχω ... Embarassed
Ο μικροαυτόματος ράγας ... πως μεταφράζεται  Question  


Maximos
Maximos
Admin


https://taxidiarides.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Που βρίσκονται οι ασφάλειες κυκλώματος  12V  Empty Απ: Που βρίσκονται οι ασφάλειες κυκλώματος 12V

Δημοσίευση από Masterless Κυρ 21 Φεβ 2016 - 17:49

Νίκο, μιλάς "ηλεκτρολογικά" και δεν τα κατέχω ... [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.] 
Ο μικροαυτόματος ράγας ... πως μεταφράζεται  [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]   



Βρήσκοντε στον πίνακα του σπιτιού σου.
Τα βρίσκεις σε όλα τα καταστήματα ηλεκτρολογικού υλικού.
Masterless
Masterless


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Που βρίσκονται οι ασφάλειες κυκλώματος  12V  Empty Απ: Που βρίσκονται οι ασφάλειες κυκλώματος 12V

Δημοσίευση από ladakias Κυρ 21 Φεβ 2016 - 18:34

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
ladakias
ladakias


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Που βρίσκονται οι ασφάλειες κυκλώματος  12V  Empty Απ: Που βρίσκονται οι ασφάλειες κυκλώματος 12V

Δημοσίευση από ladakias Κυρ 21 Φεβ 2016 - 19:15

tabbert έγραψε:μαξιμε εμενα ειχε διχαλωτη 15Α οποτε την αντικατεστησα και εχω 2-3 καβα....θελω ομως στο μελλον να παρω μια ασφαλειοθηκη με 5-6 θεσεις και να ασφαλισω και τα φωτα του τροχοσπιτου ετσι αν εχω καποιο θεμα με βραχυκυκλωμα στα φωτα του σπιτιου να μου καψει ασφαλεια και μεχρι εκει ουσιαστικα να προστατεψω τις ασφαλειες του αυτοκινητου απο τυχων βραχυκυκλωματα απο τα δωτα του τροχοσπιτου.....εντυπωση μου κανει που δεν το εχουν προβλεψει.....
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
ladakias
ladakias


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Που βρίσκονται οι ασφάλειες κυκλώματος  12V  Empty Απ: Που βρίσκονται οι ασφάλειες κυκλώματος 12V

Δημοσίευση από Maximos Κυρ 21 Φεβ 2016 - 21:33

Masterless έγραψε:Νίκο, μιλάς "ηλεκτρολογικά" και δεν τα κατέχω ... [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.] 
Ο μικροαυτόματος ράγας ... πως μεταφράζεται  [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]   


Βρήσκοντε στον πίνακα του σπιτιού σου.
Τα βρίσκεις σε όλα τα καταστήματα ηλεκτρολογικού υλικού.
Νίκο κατανοητός ... than1
Αυτοί όμως δεν είναι για τα 220 V ;
Εδώ μιλάμε για τα 12 V ... μπορούν να χρησιμοποιηθούν και στα 12 V ;
Maximos
Maximos
Admin


https://taxidiarides.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Που βρίσκονται οι ασφάλειες κυκλώματος  12V  Empty Απ: Που βρίσκονται οι ασφάλειες κυκλώματος 12V

Δημοσίευση από ladakias Κυρ 21 Φεβ 2016 - 21:37

Maximos έγραψε:
Masterless έγραψε:Νίκο, μιλάς "ηλεκτρολογικά" και δεν τα κατέχω ... [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.] 
Ο μικροαυτόματος ράγας ... πως μεταφράζεται  [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]   


Βρήσκοντε στον πίνακα του σπιτιού σου.
Τα βρίσκεις σε όλα τα καταστήματα ηλεκτρολογικού υλικού.
Νίκο κατανοητός ... than1
Αυτοί όμως δεν είναι για τα 220 V ;
Εδώ μιλάμε για τα 12 V ... μπορούν να χρησιμοποιηθούν και στα 12 V ;
αυτες που εβαλα πιο πανω ειναι για 12v
ladakias
ladakias


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Που βρίσκονται οι ασφάλειες κυκλώματος  12V  Empty Απ: Που βρίσκονται οι ασφάλειες κυκλώματος 12V

Δημοσίευση από Maximos Δευ 22 Φεβ 2016 - 0:06

ladakias έγραψε: ... αυτες που εβαλα πιο πανω ειναι για 12v
Τάκη τις είδα και σ' ευχαριστώ.
Έτσι τις ζητάει κανείς ; ... "μικροαυτόματος ράγας  για 12 V" ;
Maximos
Maximos
Admin


https://taxidiarides.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Που βρίσκονται οι ασφάλειες κυκλώματος  12V  Empty Απ: Που βρίσκονται οι ασφάλειες κυκλώματος 12V

Δημοσίευση από Masterless Δευ 22 Φεβ 2016 - 16:41

Maximos έγραψε:
Masterless έγραψε:Νίκο, μιλάς "ηλεκτρολογικά" και δεν τα κατέχω ... [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.] 
Ο μικροαυτόματος ράγας ... πως μεταφράζεται  [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]   


Βρήσκοντε στον πίνακα του σπιτιού σου.
Τα βρίσκεις σε όλα τα καταστήματα ηλεκτρολογικού υλικού.
Νίκο κατανοητός ... than1
Αυτοί όμως δεν είναι για τα 220 V ;
Εδώ μιλάμε για τα 12 V ... μπορούν να χρησιμοποιηθούν και στα 12 V ;
Οι ασφάλειες μας προστατεύουν από υπερεντάσεις, δλδ ασφαλίζουν για τα αναγραφόμενα αμπέρ.

Ένας μικροαυτόματος πχ με χαρακτηριστικά συνήθως 400ν/16Α μπορεί να χρησιμοποιηθεί για τάσεις μικρότερες των 400ν και για εντάσεις λειτουργείας κάτω των 16Α. Τώρα για τα 12ν μπορεί να χρησιμοποιηθεί, αντί για τις τηκτές, φυσικά για τα ανάλογα αμπέρ που θέλουμε. 
Masterless
Masterless


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Που βρίσκονται οι ασφάλειες κυκλώματος  12V  Empty Απ: Που βρίσκονται οι ασφάλειες κυκλώματος 12V

Δημοσίευση από tabbert Δευ 22 Φεβ 2016 - 21:32

πιστευω ότι είναι υπερβολή ο μικροαυτοματος ραγας.........
τακη αν καταλαβα καλα εφτιαξες κατι να ξεγελάει το καν μπας...
εδώ εγω αναφερα να βαλω μια ασφαλειοθηκη κομπλε με κάθε καλωδιο την δικη του ασφαλεια αρα και κάθε καταναλωση που τροφοδοτεί οποτε αυτό που καιγετε πριν αλλαχθεί η ασφαλεια ελεγχετε και τελος....

tabbert


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Που βρίσκονται οι ασφάλειες κυκλώματος  12V  Empty Απ: Που βρίσκονται οι ασφάλειες κυκλώματος 12V

Δημοσίευση από ladakias Δευ 22 Φεβ 2016 - 22:58

Maximos έγραψε:
ladakias έγραψε: ... αυτες που εβαλα πιο πανω ειναι για 12v
Τάκη τις είδα και σ' ευχαριστώ.
Έτσι τις ζητάει κανείς ; ... "μικροαυτόματος ράγας  για 12 V"  ;
μαχιμε καλησπερα .θα ζητησης αυτοματη ασφαλεια 12 βολτ,σε μαγαζια  που εχουν ηλεκτρικα  ειδη αυτ/των .

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
ladakias
ladakias


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης