Translate into your language
Πρόσφατα Θέματα
» Ελεύθερο στην Ελαία !
από Georgedim Χθες στις 19:09

» Πλακετα για 13πινη πριζα κοτσαδόρου
από Batfalcon Χθες στις 12:46

» Νέες αποφασεις για ελευθερο στην Αργολίδα
από gsalonica Παρ 22 Ιουν 2018 - 20:27

» "Σιγή ασυρμάτου"
από Γιωργάκος Παρ 22 Ιουν 2018 - 12:54

» Συγκέντρωση Ταξιδιάρηδων στο Κρυονέρι Αιτωλοακαρνανίας
από Γιώργος Επιτρόπου Πεμ 21 Ιουν 2018 - 14:49

» Για να γελάμε. Ανέκδοτα και άλλα videoαστεία .
από Γιωργάκος Τρι 19 Ιουν 2018 - 14:59

» Παρουσίαση του ηλεκτρικού campervan της Nissan στην Ισπανία
από spyrosbhta Τρι 19 Ιουν 2018 - 11:26

» Υπάρχει πρόβλημα με τα αυτοκίνητα diesel?
από Batfalcon Δευ 18 Ιουν 2018 - 23:50

» Ανταλλαγή τροχοσπιτο-πραγμάτων!
από spyrosbhta Δευ 18 Ιουν 2018 - 1:54

» Πωληση σκηνής τροχοσπιτου
από caravanaris Σαβ 16 Ιουν 2018 - 19:28

» niva αυτοκινουμενο
από ladakias Σαβ 16 Ιουν 2018 - 15:41

» Όταν οι taxidiarides συναντιούνται!
από traveller Παρ 15 Ιουν 2018 - 17:22

» Περι κόστους για την εγκριση τυπου στα ρυμολκούμενα .
από Batfalcon Παρ 15 Ιουν 2018 - 13:59

» Android Auto
από Batfalcon Παρ 15 Ιουν 2018 - 13:16

» Φωτογραφίες άσχετες αλλά ωραίες
από Batfalcon Πεμ 14 Ιουν 2018 - 21:05

» ΚΛΟΠΗ ΑΥΤΟΚΙΝΟΥΜΕΝΟΥ
από pilot Τρι 12 Ιουν 2018 - 14:10

» Κάμπινγκ "ΒΡΑΧΟΣ-ΚΑΣΤΡΑΚΙ"
από zandesiro Παρ 8 Ιουν 2018 - 18:19

» Επισκευές burstner
από Georgedim Πεμ 7 Ιουν 2018 - 19:12

» Καλυμα παραθυρων τροχοσπιτου
από triptec Πεμ 7 Ιουν 2018 - 18:36

» ΖΗΤΕΙΤΑΙ Τεντα τροχόσπιτου
από micand Τρι 5 Ιουν 2018 - 20:44

Η ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK
Ο ΚΑΙΡΟΣ
Like/Tweet/+1
Κοινωνική Δικτύωση

Κοινωνική Δικτύωση digg  Κοινωνική Δικτύωση delicious  Κοινωνική Δικτύωση reddit  Κοινωνική Δικτύωση slashdot  Κοινωνική Δικτύωση yahoo  Κοινωνική Δικτύωση google  Κοινωνική Δικτύωση live      

Επισημάνετε και μοιραστείτε την διεύθυνση του www.taxidiarides.gr στην σελίδα κοινωνικής δικτύωσης σας

Έγκριση τύπου τροχόσπιτου - άδεια έλξης.

Σελίδα 2 από 8 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Απ: Έγκριση τύπου τροχόσπιτου - άδεια έλξης.

Δημοσίευση από gklept Την / Το Δευ 25 Ιαν 2016 - 12:32

tabbert έγραψε:
gklept έγραψε:
tabbert έγραψε:ουσιαστικα βρηκαν εμμεσο τροπο να μαμησουν τον ελληνικο τουρισμο με τροχόσπιτα....το καταφεραν και αυτό...αντε να δουμε ότι θελεις εγκριση τυπου για τα πασαλακια της σκηνης που θα πας να στησεις....αυτό λειπει βασικα!!!
δεν εχει σχεση ο τουρισμος(στις βορειες χωρες δηλαδη εχει πληγει ο τουρισμος απο τα αυτοκινουμενα και τροχοσπιτα?).ειναι ενα αλλο ειδους κλειστου επαγγελματος για τους μηχανολογους να παιρνουν μιζα και να εχουν δουλεια στις μερες κρισης.ειμαι σιγουρος οτι εχει κοντα ποδαρια ο νομος γιατι ερχεται σε αντιθεση με κοινοτικες οδηγιες.πως γινεται δηλαδη οχηματα μαζικης παραγωγης απο εταιριες κολοσσους με εγκριση τυπου ετοιμη να μην ισχυουν στην ψαροκωσταινα?καθαρα εισπρακτικος νομος με σκοπο να ευνοησει οικονομικα συγκεκριμενη επαγγελματικη ομαδα.

μαλλον δεν καταλαβες τι εννοω..τουρισμος είναι μονο τα ξενοδοχεια και τα δωματια?αν θελεις για κάθε τροχοσπιτο ένα 1000ρικο συν αγορα του θα αποθαρυνουν πολλους να το αγορασουν...ο περιοδευον τουρισμος αρεσει σε πολύ κοσμο αλλα τα μετρα που υπαρχουν δεν αφηνουν πολλους να κανουν το ονειρο πραγματικοτητα εδώ και καποια χρονια....
το τροχοσπιτο ειτε σε κινηση ειτε σε αργμα σε τροχοσπιτο όπως και να εχει συνβαλει στον τουρισμο με τον δικο του τροπο....οποτε δεν θα εχουν τα αποτελέσματα πο περιμενουν....τωρα στο θεμα των μηχ/γων μηχ/κων για να βγει μια εγκριση τυπου με κομμενο τιμολογιο στο 1000ρικο δες τι θα του μενει από παρακρατηση φορου φπα προκαταβολή φορου τεβε ....κοινως ψίχουλα...
καλημερα.Οχι, ο περιοδευων τουρισμος δεν αρεσει σε πολυ κοσμο στην Ελλαδα.Για αυτο αλλωστε δε πιεζουμε κανενα επειδη ειμαστε λιγοι και δε μας λαμβανουν υποψη στους συγκεκριμενους νομους.Πολιτικος μηχανικος ειμαι και βλεπουμε την αναλογια τροχοσπιτων-εξοχικων κατοικιων.Για να καταλαβεις τι εννοω.Για να παρεις εγκριση τυπου για τροχοσπιτο τωρα, πρεπει να αποτανθεις ΜΟΝΟ σε συγκεκριμενους μηχανολογους του υπουργειου μεταφορων(ιστοσελιδα υπουργειου-τεχνολογια οχηματων-συνεργαζομενοι μηχανικοι).Πριν λιγο καιρο εγινε ανοιχτος  διαγωνισμος για τη συνεργασια μηχ.μηχανικων-υπουργειου για χορηγηση εγκρισεων τυπου.Πολυ λιγοι μηχανικοι ενδιαφερθηκαν .Για αυτο ειναι μετρημενοι στα δαχτυλα οι συμβεβλημενοι(στη Λαρισα παραδειγμα δεν υπαρχει κανενας-μαλλον ειναι μικρη η πολη 200.000 κατοικοι).Για αυτο βαρανε στα αυτια .1000αρικο και πανω.Οταν γινουμε πολλοι οπως Βορεια Ευρωπη(οι τροχοσπιταδες)τοτε θα εχουμε λογικους νομους και νορμαλ τιμες.Ετσι το αντιλαμβανομαι εγω τουλαχιστο.

gklept

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δημοσίευση από tabbert Την / Το Δευ 25 Ιαν 2016 - 14:11

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] δεν καταλαβαινω δηλαδή επειδή εμας μας αρεσει ο περιοδευον τουρισμος και υπαρχουν πολλοι που εκφράζουν θετικη αποψη πρεπει να μας εκμηδενησουν?
δηλαδή επειδή εβαλαν φορο στα σπιτια πρεπει να βαλουν και φορο στα τροχποσπιτα?
κοιτα και πολλοι να γινουμε θα μας φορολογησουν παραπανω....οποτε όπως και να τοδεις παλι στο κουβα ειμαστε....
ναι τα εξοχικα ηταν της μοδας στην 10ετια 80 αντε και λιγο στην 10ετια 90
σπιτι στην αθηνα χωρις εξοχικο στην λουτσα η στην κορινθο θεωρούσουνα φτωχος...αντε πληρωσε ενφια κλπ κλπ....

tabbert

Δημοσίευση από Maximos Την / Το Δευ 25 Ιαν 2016 - 14:40

Τάκη (ladakias) ... χρήσιμοι οι σύνδεσμοι που έβαλες ... than1

Επίσης, για πιο ολοκληρωμένη εικόνα, όσον αφορά στις εγκρίσεις τύπου, ας ρίξουμε μια ματιά και [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.].
Υπάρχουν σύνδεσμοι που αναφέρονται στην ιστοσελίδα του Υπουργείου Υποδομών, Μεταφορών και Δικτύων.
Maximos
Admin

http://taxidiarides.forumgreek.com

Δημοσίευση από ladakias Την / Το Δευ 25 Ιαν 2016 - 16:38

τα εβαλα μηπως μπορουμε να κανουμε κατι.γιατι δεν γινεται ολο και κατι θα υπαρχει.
ladakias

Δημοσίευση από kukosg Την / Το Δευ 25 Ιαν 2016 - 20:44

gklept έγραψε:
tabbert έγραψε:ουσιαστικα βρηκαν εμμεσο τροπο να μαμησουν τον ελληνικο τουρισμο με τροχόσπιτα....το καταφεραν και αυτό...αντε να δουμε ότι θελεις εγκριση τυπου για τα πασαλακια της σκηνης που θα πας να στησεις....αυτό λειπει βασικα!!!
δεν εχει σχεση ο τουρισμος(στις βορειες χωρες δηλαδη εχει πληγει ο τουρισμος απο τα αυτοκινουμενα και τροχοσπιτα?).ειναι ενα αλλο ειδους κλειστου επαγγελματος για τους μηχανολογους να παιρνουν μιζα και να εχουν δουλεια στις μερες κρισης.ειμαι σιγουρος οτι εχει κοντα ποδαρια ο νομος γιατι ερχεται σε αντιθεση με κοινοτικες οδηγιες.πως γινεται δηλαδη οχηματα μαζικης παραγωγης απο εταιριες κολοσσους με εγκριση τυπου ετοιμη να μην ισχυουν στην ψαροκωσταινα?καθαρα εισπρακτικος νομος με σκοπο να ευνοησει οικονομικα συγκεκριμενη επαγγελματικη ομαδα.
Mην λέτε πράγματα χωρίς γνώση του αντικειμένου.
Η εγριση τύπου είναι ευρωπαική απαίτηση και δεν θα πούμε το γιατί.Το υπουργείο τις έχει όλες αλλά όχι στα Ελληνικά.Μετρήστε πόσα νέα οχήματα παρουσιάζουν όλα τα εργοστάσια κάθε χρόνο,και πές τε μου αν το υπουργείο έχει κονδύλια για τόσες χιλιάδες μεταφράσεις κάθε χρόνο.Και κάθε έγκριση δεν είναι λίγες σελίδες,εξειδικευμένης ορολογίας (χρειάζεται ξενόγλωσος Μ.Μηχανικός).Γιαυτό μετακυλυεί αυτή την εργασία στον κάθε αντιπρόσωπο,ο οποίος προβαίνει στην μετάφραση,μόνον των μοντέλλων που θέλει να εισάγει.
Πρίν από χρόνια,πήγα στο υπουργείο συγκοινωνιών,ως διερμηνέας του αντιπροσώπου της Burstner με τον Δ.Πωλήσεων της Ν.Ευρώπης,για αυτό το θέμα,γιατί το εργοστάσιο δεν έδινε στον αντιπρόσωπο τις εγκρίσεις,μια και υπήρχαν κατατεθειμένες στις Βρυξέλες και δεν δεχόταν την δικαιολογία του διευθυντού του υπουργείου,ότι δεν είχε προσωπικό.
Ψάξτε μόνοι σας πόσα νέα μοντέλα παρουσιάζει κάθε χρόνο,η δική σας μάρκα τροχόσπιτου !!! 
Ψάξτε επίσης,πόσες σελίδες θα πρέπει να μεταφράσει ο μηχανολόγος ( αν μπορεί να την κάνει μόνος του) και άν πρέπει να κάνει και σχέδια.Αφαιρέστε κατόπιν τα έξοδα (παράβολα,ΦΠΑ,φόρος 26%,ασφάλεια,τέλος επιτηδεύματος κλπ) και δέστε τι του μένει.

kukosg

Δημοσίευση από friar Την / Το Δευ 25 Ιαν 2016 - 21:28

kukosg έγραψε:

Και κάθε έγκριση δεν είναι λίγες σελίδες,εξειδικευμένης ορολογίας (χρειάζεται ξενόγλωσος Μ.Μηχανικός).
Υπάρχει Μηχ-Μηχ χωρίς ξένες γλώσσες???
Από τι βιβλιογραφία πήρε πτυχίο???
friar

http://fast4ward.gr

Δημοσίευση από gklept Την / Το Δευ 25 Ιαν 2016 - 22:11

kukosg έγραψε:
gklept έγραψε:
Mην λέτε πράγματα χωρίς γνώση του αντικειμένου.
Η εγριση τύπου είναι ευρωπαική απαίτηση και δεν θα πούμε το γιατί.Το υπουργείο τις έχει όλες αλλά όχι στα Ελληνικά.Μετρήστε πόσα νέα οχήματα παρουσιάζουν όλα τα εργοστάσια κάθε χρόνο,και πές τε μου αν το υπουργείο έχει κονδύλια για τόσες χιλιάδες μεταφράσεις κάθε χρόνο.Και κάθε έγκριση δεν είναι λίγες σελίδες,εξειδικευμένης ορολογίας (χρειάζεται ξενόγλωσος Μ.Μηχανικός).Γιαυτό μετακυλυεί αυτή την εργασία στον κάθε αντιπρόσωπο,ο οποίος προβαίνει στην μετάφραση,μόνον των μοντέλλων που θέλει να εισάγει.
Πρίν από χρόνια,πήγα στο υπουργείο συγκοινωνιών,ως διερμηνέας του αντιπροσώπου της Burstner με τον Δ.Πωλήσεων της Ν.Ευρώπης,για αυτό το θέμα,γιατί το εργοστάσιο δεν έδινε στον αντιπρόσωπο τις εγκρίσεις,μια και υπήρχαν κατατεθειμένες στις Βρυξέλες και δεν δεχόταν την δικαιολογία του διευθυντού του υπουργείου,ότι δεν είχε προσωπικό.
Ψάξτε μόνοι σας πόσα νέα μοντέλα παρουσιάζει κάθε χρόνο,η δική σας μάρκα τροχόσπιτου !!! 
Ψάξτε επίσης,πόσες σελίδες θα πρέπει να μεταφράσει ο μηχανολόγος ( αν μπορεί να την κάνει μόνος του) και άν πρέπει να κάνει και σχέδια.Αφαιρέστε κατόπιν τα έξοδα (παράβολα,ΦΠΑ,φόρος 26%,ασφάλεια,τέλος επιτηδεύματος κλπ) και δέστε τι του μένει.
Χμμ... αρα συμφωνα με τα λεγομενα σου εγω εναρμονιζομενος με τις ευρωπαικες νορμες και βγαζοντας εγκριση τυπου-αδεια κυκλοφοριας, το τροχοσπιτο μου πρεπει να παρει ΔΙΚΙΑ ΤΟΥ ΠΙΝΑΚΙΔΑ οπως συμβαινει σε ολη την ευρωπη.Δε νομιζω..

gklept

Δημοσίευση από ladakias Την / Το Δευ 25 Ιαν 2016 - 22:26

kukosg έγραψε:

Και κάθε έγκριση δεν είναι λίγες σελίδες,εξειδικευμένης ορολογίας (χρειάζεται ξενόγλωσος Μ.Μηχανικός).Γιαυτό μετακυλυεί αυτή την εργασία στον κάθε αντιπρόσωπο,ο οποίος προβαίνει στην μετάφραση,μόνον των μοντέλλων που θέλει να εισάγει.

ΣΩΣΤΑ-ειναι αυτο που λεμε ομολογκασιον.καπως ετσι περασα και εγω τον κινητηρα που εχω τωρα στο lada.για αυτο λεω οτι θελει ψαξιμο εαν καποιο τροχ/το εχει ομολογκασιον στην χωρα μας τοτε δεν υπαρχει προβλημα ετσι νομιζω.

για αυτ/τα
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
ladakias

Δημοσίευση από friar Την / Το Δευ 25 Ιαν 2016 - 23:36

ladakias έγραψε:ΣΩΣΤΑ-ειναι αυτο που λεμε ομολογκασιον.καπως ετσι περασα και εγω τον κινητηρα που εχω τωρα στο lada.για αυτο λεω οτι θελει ψαξιμο εαν καποιο τροχ/το εχει ομολογκασιον στην χωρα μας τοτε δεν υπαρχει προβλημα ετσι νομιζω.

για αυτ/τα
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Μισό λεπτό. Αν δεν απατώμαι αυτές είναι ομολογκασιόν για αγωνιστική χρήση και όχι εγκρίσεις τύπου οχήματος για κυκλοφορία.
Την δέχθηκαν στο ΥΜΕ ως αποδεικτικό στοιχείο??? Μπράβο.!!! Γιατί εμένα δεν δεχόντουσαν το Prospectus ούτε το manual του αυτοκινήτου για το βάρος και με στέλνανε να βγάλω ζυγολόγιο αφού ο αρμόδιος τεχνικός δεν γνώριζε να μηδενίσει την ζυγαριά τους που έβγαζε το αυτοκίνητο δεκαοκτώ χιλιάδες τριακόσια κιλά.
friar

Δημοσίευση από Maximos Την / Το Τρι 26 Ιαν 2016 - 11:03

kukosg έγραψε: ... Το υπουργείο ... Γιαυτό μετακυλίει αυτή την εργασία στον κάθε αντιπρόσωπο ...
... το εργοστάσιο δεν έδινε στον αντιπρόσωπο τις εγκρίσεις,μια και υπήρχαν κατατεθειμένες στις Βρυξέλες και δεν δεχόταν την δικαιολογία του διευθυντού του υπουργείου,ότι δεν είχε προσωπικό.
friar έγραψε: ... Γιατί εμένα δεν δεχόντουσαν το Prospectus ούτε το manual του αυτοκινήτου για το βάρος και με στέλνανε να βγάλω ζυγολόγιο αφού ο αρμόδιος τεχνικός δεν γνώριζε να μηδενίσει την ζυγαριά τους που έβγαζε το αυτοκίνητο δεκαοκτώ χιλιάδες τριακόσια κιλά.

Αθάνατη Ελλάδα ...
Το τελευταίο μάλιστα με την ζυγαριά ... ξεπερνάει ακόμα και αυτήν την έννοια του ανέκδοτου ...!
Maximos
Admin

Δημοσίευση από kukosg Την / Το Τρι 26 Ιαν 2016 - 12:03

ladakias έγραψε:kukosg έγραψε:

Και κάθε έγκριση δεν είναι λίγες σελίδες,εξειδικευμένης ορολογίας (χρειάζεται ξενόγλωσος Μ.Μηχανικός).Γιαυτό μετακυλυεί αυτή την εργασία στον κάθε αντιπρόσωπο,ο οποίος προβαίνει στην μετάφραση,μόνον των μοντέλλων που θέλει να εισάγει.

ΣΩΣΤΑ-ειναι αυτο που λεμε ομολογκασιον.καπως ετσι περασα και εγω τον κινητηρα που εχω τωρα στο lada.για αυτο λεω οτι θελει ψαξιμο εαν καποιο τροχ/το εχει ομολογκασιον στην χωρα μας τοτε δεν υπαρχει προβλημα ετσι νομιζω.

για αυτ/τα
 Σωστά.

kukosg

Δημοσίευση από kukosg Την / Το Τρι 26 Ιαν 2016 - 12:06

friar έγραψε:
ladakias έγραψε:ΣΩΣΤΑ-ειναι αυτο που λεμε ομολογκασιον.καπως ετσι περασα και εγω τον κινητηρα που εχω τωρα στο lada.για αυτο λεω οτι θελει ψαξιμο εαν καποιο τροχ/το εχει ομολογκασιον στην χωρα μας τοτε δεν υπαρχει προβλημα ετσι νομιζω.

για αυτ/τα
Μισό λεπτό. Αν δεν απατώμαι αυτές είναι ομολογκασιόν για αγωνιστική χρήση και όχι εγκρίσεις τύπου οχήματος για κυκλοφορία.
Την δέχθηκαν στο ΥΜΕ ως αποδεικτικό στοιχείο??? Μπράβο.!!! Γιατί εμένα δεν δεχόντουσαν το Prospectus ούτε το manual του αυτοκινήτου για το βάρος και με στέλνανε να βγάλω ζυγολόγιο αφού ο αρμόδιος τεχνικός δεν γνώριζε να μηδενίσει την ζυγαριά τους που έβγαζε το αυτοκίνητο δεκαοκτώ χιλιάδες τριακόσια κιλά.
"Ομολογκασιόν" ειναι διεθνής όρος που προέρχεται από την ελληνική λέξη "ομολογώ" και δηλώνει την έγκριση τύπου,απλώς κάποιοι την ήξεραν παλιά από τους αγώνες,όταν το αγωνιστικό όχημα έπαυε,λόγω μετατροπών να καλύπτη την υπάρχουσα έγκριση τύπου και έπρεπε να καλύπτει την καινούρια,ανάλογα με την κατηγορία που θα συμμετείχε.

kukosg

Δημοσίευση από friar Την / Το Τετ 27 Ιαν 2016 - 7:51

Πολύ σωστή η ακαδημαϊκή ερμηνεία της έννοιας της λέξης. 

Στο πρακτικό καθημερινό μέρος τώρα. 
Το link με την FIA είναι για αγωνιστική χρήση και δεν έχει να κάνει με την κυκλοφορία στον δρόμο.

Σε παρένθεση, τα αγωνιστικά αυτοκίνητα βάση του ΚΟΚ δεν επιτρέπεται να κυκλοφορούν στο δρόμο παρα μόνον για ειδικά αδειοδοτημένες εκδηλώσεις αγώνες.

Εγώ καταλαβαίνω, Εγκριση τύπου = κυκλοφορία στο δημόσιο δρόμο, Ομολογκασιόν = Συμμετοχή σε αγώνα.
friar

Δημοσίευση από kukosg Την / Το Τετ 27 Ιαν 2016 - 18:29

Στα Γαλλικά,μια και ο όρος είναι δικός τους (όλη η αυτοκινητιστική ορολογία είναι Γαλλική) [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
-Στα Ιταλικά -https://it.wikipedia.org/wiki/Omologazione
Στα Αγγλικά  - [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Στα Ισπανικά -https://es.wikipedia.org/wiki/Homologación

Δες και εδώ στα Ελληνικά  https://el.glosbe.com/fr/el/homologation

kukosg

Δημοσίευση από friar Την / Το Τετ 27 Ιαν 2016 - 19:08

Ουυφφφ  ξεφύγαμε που ξεφύγαμε, πείτε μου τι είναι τι και που χρησιμεύει το καθένα....

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
friar

Δημοσίευση από Georgedim Την / Το Τετ 27 Ιαν 2016 - 20:14

Ένα ακόμη "θέμα", που έγινε αφορμή ....να πλουτίσουμε τις γνώσεις μας, ....σε τεχνικά θέματα cheers  και ....άγνωστες (...σε μένα τουλάχιστον) παραμέτρους.

Όμως φίλοι μου, επιτρέψτε μου μια παρατήρηση Embarassed .

Όποια και αν είναι η "ακαδημαϊκή" ή "πρακτική" ερμηνεία του όρου, ....για όποιο "σκοτεινό ή μη" λόγο και αν εφαρμόζεται αυτή η ...."καινοφανής αναπτυξιακή" Razz  τροπολογία, ....η ουσία είναι ότι δημιουργείται ακόμη ένα "αγκάθι", ....με καθόλου ευκαταφρόνητες οικονομικές προεκτάσεις Sad , ....στο ήδη "θολό & ασαφές" τοπίο της "νόμιμης" κυκλοφορίας & ιδιοκτησίας ενός τροχόσπιτου ....και χωρίς φυσικά να δίνεται "οριστική" λύση στο πρόβλημα.
Georgedim
Admin

Δημοσίευση από kukosg Την / Το Τετ 27 Ιαν 2016 - 20:39

Είναι το ίδιο πράγμα
 Ομολογκασιόν=COC (Certificate of Conformity)=Type Approval
Type Approval or Certificate of Conformity is granted to a product that meets a minimum set of regulatory, technical and safety requirements. Generally, type approval is required before a product is allowed to be sold in a particular country, so the requirements for a given product will vary around the world. Processes and certifications known as Type Approval in English are generally called [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.], or some cognate expression, in other European languages.
 Κάθε πιστοποίηση λέγεται ομολογκασιόν.Για την αγωνιστική χρήση,της Αλφα Ρομέο που παραθέτεις την αναφέρει,"Δελτίο Ομολογκασιόν σύμφωνα με το παράρτημα J του Διεθνή Αγωνιστικού Κώδικα".

kukosg

Δημοσίευση από kukosg Την / Το Τετ 27 Ιαν 2016 - 20:50

georgedim έγραψε:Ένα ακόμη "θέμα", που έγινε αφορμή ....να πλουτίσουμε τις γνώσεις μας, ....σε τεχνικά θέματα cheers  και ....άγνωστες (...σε μένα τουλάχιστον) παραμέτρους.

Όμως φίλοι μου, επιτρέψτε μου μια παρατήρηση Embarassed .

Όποια και αν είναι η "ακαδημαϊκή" ή "πρακτική" ερμηνεία του όρου, ....για όποιο "σκοτεινό ή μη" λόγο και αν εφαρμόζεται αυτή η ...."καινοφανής αναπτυξιακή" Razz  τροπολογία, ....η ουσία είναι ότι δημιουργείται ακόμη ένα "αγκάθι", ....με καθόλου ευκαταφρόνητες οικονομικές προεκτάσεις Sad , ....στο ήδη "θολό & ασαφές" τοπίο της "νόμιμης" κυκλοφορίας & ιδιοκτησίας ενός τροχόσπιτου ....και χωρίς φυσικά να δίνεται "οριστική" λύση στο πρόβλημα.
Το COC είναι το διαβατήριο των επιβατικών αυτοκινήτων και μοτοσυκλετών,και καθιερώθηκε το 1993 για τα καινούργια, αλλά έπρεπε να το ζητήσης αν το όχημα προορίζοταν για εξαγωγή και το απαιτούσε το Υπ.Συγκ. κάθε κράτους.Από το 2009 ο κατασκευαστής είναι πλέον υποχρεωμένος να το δίνει με κάθε νέο όχημα στον αγοραστή και με βάση αυτό έχεις δικαίωμα να ταξινομήσης το όχημα σε όποιο κράτος της ΕΕ θέλεις.Με τον τρόπο αυτό ξεπερνάς τις διαφορές τιμής που υπάρχουν σε κάθε χώρα.Μπορείς να το αγοράσεις από εκεί που το πουλούν φτηνότερα και να το εισάγεις.

kukosg

Δημοσίευση από ladakias Την / Το Τετ 27 Ιαν 2016 - 21:11

σημερα μιλησα με τον μηχανολογο που εκανα τα χαρτια για το αυτ/το.εαν το τροχοσπιτο η το τρειλερ εχουν ελληνικη αδεια δεν θελει εγκριση τυπου εαν ειναι καινουργιο πρεπει οπως εγραψε και ο γιωργος [kukosg ]να στην δωσει το εργοστασιο κατασκευης εαν ειναι μεταχειρισμενο εισαγωγης θελει εγκριση τυπου απο εταιρεια που κανει αυτη την δουλεια. 

στην ελλαδα υπαρχουν 3

αυτη ειναι η πιο φτηνη

ladakias

Δημοσίευση από Georgedim Την / Το Τετ 27 Ιαν 2016 - 21:29

Επομένως, ....με βάσει όσα έχουν γραφεί και καταλαβαίνω, ....δεν πρόκειται για "εκ νέου" έγκριση τύπου, ....αλλά για την απαραίτητη "έγκριση τύπου" που πρέπει να έχει κάθε όχημα που κυκλοφορεί ....και η οποία όταν δεν υπάρχει από τη "μαμά" εταιρεία, ....υποχρεούται ο πωλητής ή ο αγοραστής να την εκδώσει, ....απευθυνόμενος στους ειδικούς.

Σωστό ή Λάθος ;;;;
Georgedim
Admin

Δημοσίευση από ladakias Την / Το Τετ 27 Ιαν 2016 - 21:53

georgedim έγραψε:Επομένως, ....με βάσει όσα έχουν γραφεί και καταλαβαίνω, ....δεν πρόκειται για "εκ νέου" έγκριση τύπου, ....αλλά για την απαραίτητη "έγκριση τύπου" που πρέπει να έχει κάθε όχημα που κυκλοφορεί ....και η οποία όταν δεν υπάρχει από τη "μαμά" εταιρεία, ....υποχρεούται ο πωλητής ή ο αγοραστής να την εκδώσει, ....απευθυνόμενος στους ειδικούς.

Σωστό ή Λάθος ;;;;
ΣΩΣΤΑ .ετσι ειναι γιωργο .θελει κατι τετοιο 

ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ για να συμφερει η εγκριση τυπου πρεπει να βγαλεις τουλαχιστον 500 τεμαχεια ιδια και να την αλλαξεις ουτε βιδα.γιατι οπως ειδα και στα χαρτια του υπουργειου  πρεπει να γραφει τα παντα.
ladakias

Δημοσίευση από antonis Z Την / Το Πεμ 28 Ιαν 2016 - 0:20

Καλησπέρα σας, 

επειδή τα πράγματα είναι δύσκολα σε όλους μας, οι καιροί πονηροί, ο κόσμος σε μια ημιμάθεια και λάθος ενημέρωση να τα βάλουμε σε μια σειρά τα πράγματα αν αυτό είναι εφικτό.

Ιούλιος ψηφίστηκε η εναρμόνιση κοινοτικής οδηγίας 2007/46 στην Ελλάδα για οχήματα ειδικού σκοπού. 
Μέσα σε αυτή την οδηγία συμπεριλαμβάνονται τα τροχόσπιτα και τα αυτοκινούμενα. 
Επειδή σε αυτή την οδηγία συμπεριλαμβάνονται ασθενοφόρα, νεκροφόρα, γερανοφόρα, ασθενοφόρα κλπ ο υπάλληλος του Υπουργείου Μεταφορών εντεταλμένος για τα οχήματα ειδικού σκοπού εισηγήθηκε στην υπουργική απόφαση την ταξινόμηση μεταχειρισμένων οχημάτων της 2007/46 με έγκριση τύπου κατόπιν μηχανολογικής μελέτης με το σκεπτικό ότι μπορεί να έχουν γίνει αλλαγές στα τεχνικά χαρακτηριστικά των οχημάτων αυτών απο τους προκατόχους οπότε παύει να ισχύει η αρχική έγκριση τύπου και απαιτείται επανέλεγχος κλπ κλπ. 

Όταν δε εισαχθεί καινούργιο όχημα θα προσκομιστεί η έγκριση τύπου απο το εργοστάσιο, θα Ελληνοποιηθεί και θα δοθεί η άδεια έλξης ήδη με υπόδειγμα αδείας κυκλοφορίας. Αυτό σημαίνει ότι το επόμενο στάδιο σύμφωνα πάντα με την υπουργική απόφαση θα είναι η έκδοση αδείας κυκλοφορίας στα οχήματα ειδικού σκοπού. 
Ακόμα και για το καινούργιο θα πρέπει να είστε τυχεροί αν το φέρετε μόνοι σας ή αν το φέρει κάποιος έμπορος ο οποίος δεν έχει πρόσβαση στο εργοστάσιο κατασκευής ώστε να προμηθευτεί την έγκριση τύπου. 

Αποτέλεσμα : 
Εμείς όταν παίρνει ένας πελάτης τηλέφωνο απο τον Ιούλιο και μετά και ενδιαφέρεται για αγορά τροχοσπίτου κάνουμε την πρώτη και βασική ερώτηση. Θέλετε να το ταξιδεύετε ή να το βάλετε σε ένα Camping σταθερό. 

Αν θέλετε να το ταξιδεύετε στην παρούσα φάση υπάρχει πρόβλημα με την διαδικασία οπότε καλό θα ήταν να περιμένετε λίγο καιρό μέχρι να ξεκαθαρίσει το τοπίο απο το Υπουργείο καθότι έχουν γίνει ήδη ενέργειες απο τον κλάδο μας γενικότερα προς το υπουργείο αναμένοντας την λύση. Αυτή είναι η απάντηση μας καθότι θεωρούμε άδικο και απαράδεκτο να πληρώνει ένας Ευρωπαίος που θα εισάγει στην χώρα του, αταξινόμητο τροχόσπιτο 150-250 Ευρώ και εμείς εδώ στην Ελλάδα της κρίσης 1500 €!!  Θεωρούμε ότι είναι καλύτερο να περιμένουμε την λύση παρά να κάνουμε άλλη μια πώληση ή οποία είναι προβληματική. Και γιατί να πληρώσουμε εμείς ή ο πελάτης 1500 € όταν γίνεται με 150-250 €. Αρα περιμένουμε σύντομα την λύση. 

Για αυτό δεν βρίσκω έντιμο να πουληθεί στην παρούσα φάση τροχόσπιτο μεταχειρισμένο σε πελάτη απλά και μόνο για να πουληθεί. Καταλαβαίνω την επιθυμία του κόσμου, και εμείς την έχουμε όλοι οι έμποροι την ανάγκη αλλά όχι με 1500 €....

Επειδή οι εξελίξεις τρέχουν και οι επαφές με το Υπουργείο έχουν ενταθεί, λίγο υπομονή. Τι να κάνουμε όλοι μας στην Ελλάδα έχουμε φίλη μας και προστάτιδα την Αγία Υπομονή ( υπάρχει ψάξτε το στο google )

Μέχρι τα νεότερα. 

Αντώνης Ζαμπέτας
antonis Z

http://www.zampetas.gr

Δημοσίευση από spyrosbhta Την / Το Πεμ 28 Ιαν 2016 - 1:16

Ευχαριστούμε πολύ για την ενημέρωση!
spyrosbhta

Δημοσίευση από Maximos Την / Το Πεμ 28 Ιαν 2016 - 10:48

Αντώνη, πολύ καλή ενημέρωση, σ' ευχαριστούμε πολύ.
Χαιρόμαστε που ξαναδιαβάζουμε δημοσίευσή σου, μια δημοσίευση σε ένα θέμα αρκετά ενδιαφέρον.
Σίγουρα, πρέπει να υπάρξει μια "σοβαρότητα" σε όλο το πλαίσιο σχετικά με το τροχόσπιτο.
Πρέπει, κάποια στιγμή, να μην είμαστε εμείς (η Ελλάδα εννοώ) οι μόνοι που ξεχωρίζουμε,
από την υπόλοιπη Ευρώπη, αναφορικά με την κυκλοφορία του τροχόσπιτου ...  

Σε αναμονή λοιπόν των εξελίξεων και της επόμενης σχετικής ενημέρωσης.  

Με την ευκαιρία, θα το πάω και λίγο πιο μακριά, λέγοντας,
ότι η  υπεύθυνη Πολιτεία και οι εκάστοτε αρμόδιοι (...), θα πρέπει να το δουν το θέμα
και πιο σφαιρικά, να το δούν και σε συνδυασμό με το τουριστικό σκέλος,
που θέλοντας και μη, συμμετέχει το τροχόσπιτο (ρυμουλκούμενο και αυτοκινούμενο).
Να "αναπτυχθεί" και αυτό το κομμάτι, ο περιοδεύων τουρισμός, που είναι παραμελημένος ...
Μια χώρα με τόση ηλιοφάνεια, τόσες ακτές, τόσο καλό κλίμα ... να τον παραβλέπει ...
(για μην πω ότι τον "εχθρεύεται" ... !)
Επίσης,  να μην αναφέρω και τα (εξωπραγματικά) διόδια που καλούνται να πληρώνουν ...
Λες και θα "χαθούν" τα τεράστια έσοδα, από όσους ελάχιστους, που προσπαθούμε να τα κυκλοφορούμε ...

Ζητώ συγνώμη που βγήκα εκτός θέματος, αλλά έχω αγανακτήσει με την συμπεριφορά της πολιτείας  
και πιστεύω, ότι δεν είμαι ο μόνος, με όλα αυτά που συμβαίνουν ...
Maximos
Admin

Δημοσίευση από ritsak Την / Το Παρ 29 Ιαν 2016 - 16:04

Ευχαριστούμε τον κ. Ζαμπέτα για τις πληροφορίες του και ελπίζουμε οι εξελίξεις να είναι έγκαιρες ώστε να μη χάσουμε το καλοκαίρι που έρχεται...

ritsak

Σελίδα 2 από 8 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης