Translate into your language
Πρόσφατα Θέματα
» Suzuki New Vitara Micro Camper.
από caminador Χθες στις 21:38

» Προσφορά τροχόσπιτου
από Γιωργάκος Χθες στις 17:55

» Υπάρχει πρόβλημα με τα αυτοκίνητα diesel?
από Batfalcon Χθες στις 14:54

» Πωλειται Τροχοσκηνη
από ladakias Κυρ 9 Δεκ 2018 - 15:53

» Νομιμότητα τροχόσπιτου σε εκτός σχεδίου οικόπεδο
από friar Σαβ 8 Δεκ 2018 - 19:40

» citroen 2cv camper
από vzol48 Παρ 7 Δεκ 2018 - 21:57

» ΠΑΦΟΣ 2018, με τη ματιά του caminador.
από gsalonica Τρι 4 Δεκ 2018 - 11:47

» Μύθοι & Αλήθειες για τα Τέλη Κυκλοφορίας ΙΧΕ
από ladakias Κυρ 2 Δεκ 2018 - 18:44

» 10 νέα μικρά......
από tabbert Σαβ 1 Δεκ 2018 - 10:39

» Σημείωμα έλξης αυτή η πονεμένη ιστοριουλα
από tabbert Σαβ 1 Δεκ 2018 - 10:17

» Τέλη Κυκλοφορίας 2019
από Γιωργάκος Παρ 30 Νοε 2018 - 11:45

» Απεγκλωβισμός από τη λάσπη
από Batfalcon Τετ 28 Νοε 2018 - 22:52

» Decathlon
από Batfalcon Τετ 28 Νοε 2018 - 22:41

» Μια πρωτη προσεγγιση για εξωτερικο
από Νικόλας Μητσόπουλος Τετ 28 Νοε 2018 - 10:23

» Διαδικτυακή πλατφόρμα για τις ελληνικές παραλίες
από Νικόλας Μητσόπουλος Τετ 28 Νοε 2018 - 10:18

» Ένα ιδιαίτερο τροχόσπιτο
από pilot Παρ 23 Νοε 2018 - 13:56

» Συρματόσχοινο ασφαλείας - ακινητοποίησης ρυμουλκού
από krokodeilos Τρι 20 Νοε 2018 - 11:45

» Σκωτζέζικο ασανσέρ ποταμόπλοιων !!!
από vzol48 Δευ 19 Νοε 2018 - 17:23

» Ακραία δοκιμασία τροχόσπιτου
από Batfalcon Κυρ 18 Νοε 2018 - 19:28

» Για να γελάμε. Ανέκδοτα και άλλα videoαστεία .
από Γιωργάκος Κυρ 18 Νοε 2018 - 19:11

Η ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK
Ο ΚΑΙΡΟΣ
Like/Tweet/+1
Κοινωνική Δικτύωση

Κοινωνική Δικτύωση digg  Κοινωνική Δικτύωση delicious  Κοινωνική Δικτύωση reddit  Κοινωνική Δικτύωση slashdot  Κοινωνική Δικτύωση yahoo  Κοινωνική Δικτύωση google  Κοινωνική Δικτύωση live      

Επισημάνετε και μοιραστείτε την διεύθυνση του www.taxidiarides.gr στην σελίδα κοινωνικής δικτύωσης σας

Έγκριση τύπου τροχόσπιτου - άδεια έλξης.

Σελίδα 6 από 8 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Απ: Έγκριση τύπου τροχόσπιτου - άδεια έλξης.

Δημοσίευση από driblia Την / Το Παρ 15 Απρ 2016 - 22:30

Καλησπέρα σε όλους σας και ευχαριστώ για τις πληροφορίες που μου δώσατε, κάθε λογικός άνθρωπος οφειλή να λάβει σοβαρά τις απόψεις σας για τις όποιες σας ευχάριστό και να σας πω ότι θα κάτσω στα αυγά μου μέχρι να ξεκαθαρίσουν τα πράγματα δεν θα το κυκλοφορήσω Πάντως πήρα τηλέφωνο εμπόρους τροχόσπιτων για αγορά τροχόσπιτου και όταν έφτανε η συζήτηση στην άδεια έλξης η απάντηση ήταν εμείς τροχόσπιτα πουλάμε σας παραδίνουμε τα χαρτιά και πάτε εσείς στο υπουργείο και παίρνετε την έλξη , δεν αναφέρουν τα έξοδα και την ταλαιπωρία , όταν τους πεις ότι έχω τροχόσπιτο και θέλω να βγάλω άδεια έλξης εκεί κλείνεις τα αυτιά σου (μας κατέστρεψαν, μας έκλεισαν τα μαγαζιά μας, μια κλίκα μηχανολόγων για να τα παίρνουν τα έκαναν ) και αφήνουν την πίεση περισσότερο στους συλλόγους που είναι πολλοί γιατί εμάς δεν μας δίνουν σημασία . Το αυτοκίνητο μου όντος είναι καλό για έλξη έχω κοτσαδορο ,αν και δεν ξέρω την συμπεριφορά του γιατί δεν έχω ρυμούλκησή τροχόσπιτο, άλλα τώρα πρέπει να σκεφτώ άλλες λύσεις θα δούμε

driblia

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δημοσίευση από tabbert Την / Το Σαβ 16 Απρ 2016 - 9:52

δεν θα καταλάβεις τιποτα με το αμαξι που εχεις....με τα 127 αλογάκια και ένα τροχοσπιτο στα μετρα του θα το παει πετοντας...ουτε που θα καταλάβεις ότι τραβας κατι λογω πραγματικης ευσταθείας οχήματος...το θεμα είναι ότι μετα την πρωτη ρυμουλκηση θες και δευτερη βολτα και συνεχιζουμε διοτι το αμαξι είναι πραγματικα απολυτο σε αυτό τον τομεα.....υδροπνευματικο εχω και ξαρω τι σου λεω....

tabbert

Δημοσίευση από spyrosbhta Την / Το Τετ 20 Απρ 2016 - 1:24

georgemv έγραψε:Εγώ είμαι στην Allianz και η ασφάλιση κάθε νόμιμου ρυμουλκούμενου είναι δωρεάν μέσα στο βασικό πακέτο. Πολύ βολικό για να είμαι 100% νόμιμος όλη τη χρονιά.
Το επιβεβαιώνω. Σε λίγες μέρες θα είμαι κι εγώ κάτοχος της ασφάλειας αυτής. 8 ευρώ ανα μήνα ζητούσαν στην anytime. Εδώ μόνο 2 ευρώ παραπάνω από την anytime ανά εξάμηνο έχω όλο το εξάμηνο ασφάλεια για οποιοδήποτε ρυμουλκούμενο!
spyrosbhta

Δημοσίευση από ktRinity Την / Το Τετ 20 Απρ 2016 - 14:23

Η ασφάλεια που βγάλαμε αναγράφει μόνο Χρήση: ΕΙΧ. ΡΥΜ2 είναι της Ευρωπαϊκής Πίστης και έστειλα να μου διευκρινήσουν αν καλύπτει το τροχόσπιτο..
ktRinity

http://www.quattroadvertising.gr

Δημοσίευση από ktRinity Την / Το Πεμ 21 Απρ 2016 - 13:08

Σε ερώτησή μου χτες, για το αν καλύπτει και τροχόσπιτο το συγκεκριμένο η απάντηση ήταν: Είναι καλυμμένο το τροχόσπιτο κατά νόμο για τις ζημιές που θα προκαλέσει κατά την στιγμή που ρυμουλκείται από το όχημα.

Παρακάτω φαίνεται πως το μόνο που αναγράφει το συμβόλαιο είναι το ΡΥΜ2 χωρίς να φαίνεται κάπου έξτρα χρέωση..

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
ktRinity

Δημοσίευση από Γιωργάκος Την / Το Πεμ 21 Απρ 2016 - 20:06

yes
Γιωργάκος

Δημοσίευση από pangeo Την / Το Πεμ 21 Απρ 2016 - 22:09

Καλησπέρα σε όλους, να ρωτήσω κι εγώ κάτι?
Εαν κάποιος για ενα συγκεκριμένο τροχόσπιτο και ένα όχημα έχει άδεια έλξης, το τροχόσπιτο πουληθή σε άλλον, ο αγοραστής πρέπει να μπει ξανά σε όλη τη διαδικασία για νέα έγκριση τύπου κ.λ.π κ.λ.π????

pangeo

http://www.pagritia-apolimantiki.gr

Δημοσίευση από traveller Την / Το Πεμ 21 Απρ 2016 - 23:08

.......... Στο παραπανω ερωτημα σου Γιωργο ..Εχω την απαντηση απο το στομα αντιπροσωπου εισαγωγεα ..
Αν ......... το τροχοσπιτο (με αδεια ρυμουλκησης) αλλαξει ιδιοκτητη τοτε ναι  .... για την εκδοση νεας αδειας χρειαζεται εγκριση τυπου απο μηχανολογο του υπουργειου συγκοινωνιων....

Τωρα .......... αν εσυ σαν ιδιοκτητης αλλαξεις αυτοκινητο δεν χρειαζεσαι εγκριση τυπου...(ολα αυτα με επιφυλλαξη)
traveller

Δημοσίευση από dimitsiou Την / Το Παρ 22 Απρ 2016 - 6:05

Αν ......... το τροχοσπιτο (με αδεια ρυμουλκησης) αλλαξει ιδιοκτητη τοτε ναι  .... για την εκδοση νεας αδειας χρειαζεται εγκριση τυπου απο μηχανολογο του υπουργειου συγκοινωνιων....

Συμφωνώ κι επαυξάνω!
dimitsiou

Δημοσίευση από hobby560 Την / Το Παρ 22 Απρ 2016 - 12:19

Καλημερα παιδια!
παρακολουθωντας το θεμα με την εγκριση τυπου επικοινώνησα με το υπουργειο μεταφορων δυτικης αττικης με τον ζαμπετα απο θεσσαλονικη και με ενα γραφειο διεκπαιρεωσεων μου ειπαν το εξης:
οτι ειναι προς αναθεωρηση ο νομος που ψηφιστηκε τον ιουλιο του 2015 και ακομη δεν ξερουν τι θα γινει ενα θα το παρουν πισω η οχι. προς το παρον ισχυει αλλα καλο θα ηταν να μην κανει καποιος καποια ενεργεια τωρα γιατι σε περιπτωση που το παρουν πισω θα πανε τσαμπα τα 1500 ευρω που ζητανε.
ολοι μου ειπαν υπομονη και να μην βιαζομαι. 
οποτε οσοι ενδιαφερομαστε για μια τετοια διαδικασια καλο θα ειναι να περιμενουμε λιγο ακομη να ξεκαθαρισει τελειως το θεμα.

hobby560

Δημοσίευση από ktRinity Την / Το Παρ 22 Απρ 2016 - 12:31

1500€ για τι πράγμα ζητάνε?!?
ktRinity

Δημοσίευση από hobby560 Την / Το Παρ 22 Απρ 2016 - 12:34

για να ερθει ο μηχανολογος να σου κανει την μελετη για το τροχοσπιτο για να μπορεσεις να βγαλεις την εγκριση τυπου.

hobby560

Δημοσίευση από ktRinity Την / Το Παρ 22 Απρ 2016 - 12:58

Δικός τους μηχανολόγος πρέπει να έρθει ή μπορεί και δικός σου ή πρέπει να έχει κάποια ιδιαίτερη πιστοποίηση?
ktRinity

Δημοσίευση από hobby560 Την / Το Παρ 22 Απρ 2016 - 13:05

οταν το ειχα ψαξει τον οκτωβριο μου ειχαν πει οτι υπαρχει μια συγεκριμενη λιστα ανα πολη που συνεργαζεται το υπουργειο με μηχανολογους οι οποιοι κανουν αυτη την δουλεια. υπηρχε και ενα αρχειο word στο site του υπουργειου μεταφορων με ολες τις οδηγιες. πλεον αυτα δεν υπαρχουν εαν το δεις τα εχουν κατεβασει ολα και γραφει μονο αυτο «Η παρούσα διαδικασία και το αντίστοιχο έντυπό της είναι υπό αναθεώρηση από τα συναρμόδια Υπουργεία σύμφωνα με το ισχύον θεσμικό πλαίσιο. Σε κάθε περίπτωση, πληροφορίες περί της διαδικασίας παρέχονται στους πολίτες από τις οικείες υπηρεσίες Μεταφορών και Επικοινωνιών όπου διεκπεραιώνεται»

hobby560

Δημοσίευση από pilot Την / Το Πεμ 2 Ιουν 2016 - 11:26

Η απάντηση και το αίσιο τέλος της ιστορίας εδώ ...
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
pilot

Δημοσίευση από ktRinity Την / Το Πεμ 2 Ιουν 2016 - 12:14

"Επετράπη η χορήγηση σημειώματος έλξης των ελαφρών ρυμουλκούμενων (μπαγαζιέρες, τρεϊλερ), μικτού βάρους, μέχρι 750 κιλά, με υπεύθυνη δήλωση μηχανολόγου, για όσα ρυμουλκούμενα έχουν ιδιοκατασκευαστεί ή δεν έχουν σχετική έγκριση τύπου."

Ξέρει κανένας αν ισχύει κάτι τέτοιο?
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
ktRinity

Δημοσίευση από tabbert Την / Το Πεμ 2 Ιουν 2016 - 12:24

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] το συγκεκριμενο σαιτ είναι από το γεναρη του 2015 ισχυει όπως σημερα? και μαλιστα αναφερει ελαφρα ρυμουλκουμενα μεχρι 750 κιλα τρειλερ μπαγκαζιερες και όχι για τροχόσπιτα....

tabbert

Δημοσίευση από ktRinity Την / Το Πεμ 2 Ιουν 2016 - 12:27

Ναι, δεν είπα για τροχοσπιτο.. Γενικότερα για ρυμουλκούμενα (μπαγκαζιέρες, τραίλερ κτλ).

Επίσης στο Ελλαδιστάν τα πάντα παίρνουν παράταση... :-P
ktRinity

Δημοσίευση από ritsak Την / Το Πεμ 2 Ιουν 2016 - 17:36

Πήγα χθες στο τμήμα συγκοινωνιών της πόλης μου και ο αρμόδιος υπάλληλος μου είπε οτι δεν τους έχει έρθει τίποτα καινούριο για τροχόσπιτα. Του είπα οτι στο σαϊτ του υπουργείου έλεγε αυτό για την αναθεώρηση και τώρα δεν λέει τίποτα για τροχόσπιτα και μου απάντησε οτι αυτός ενεργεί με βάση τους νόμους που του έχουν στείλει. Δεν έχει έρθει τίποτα καινούριο άρα ισχύει ακόμα όλη η διαδικασία με μηχανολόγο, μελέτες κ.λ.π.

ritsak

Δημοσίευση από Maximos Την / Το Πεμ 2 Ιουν 2016 - 23:06

Η συγκεκριμένη διάταξη ... δεν ισχύει πλέον ...
Ίσχυσε λίγο πριν την εφαρμογή του νέου Νόμου για τις εγκρίσεις τύπου.
Όσοι πρόλαβαν ... πρόλαβαν ...
Ρίξτε μια ματιά ... [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] και [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]  
Έληξε ... την 1η / 5 / 2015  
Maximos
Admin

http://taxidiarides.forumgreek.com

Δημοσίευση από ladakias Την / Το Πεμ 2 Ιουν 2016 - 23:34

cravan καλοταξιδο  cravanτελος καλο ολα καλα
ladakias

Δημοσίευση από dimisgv Την / Το Πεμ 23 Ιουν 2016 - 22:09

Τελικά να περιμένουμε να αλλάξει το σύστημά ή να  βγαλουμε άδεια έλξης με τα 1000 ευρώ να πάμε διακοπές φέτος με το τροχοσπιτάκι μας?Αθήνα έβγαλε καποιος με το υπάρχον καθεστώς?Ευχαριστω

dimisgv

Δημοσίευση από Γιωργάκος Την / Το Παρ 24 Ιουν 2016 - 9:50

Αυτό και αν είναι δίλημμα ............

Εγώ θα έβρισκα τρόπο να το πάω στο TritonII να κάνω τις διακοπές μου μετά θα το άφηνα εκεί πληρώνοντας 1€ την ημέρα πάρκινγκ και όταν θα έχω ελεύθερο χρόνο θα πηγαίνω να μένω.
Αν σε ενδιαφέρει πάρε τηλ. στο TritonII .

Αυτό μέχρι να ξεκαθαρίσει το θέμα με την έγκριση τύπου .....
Γιωργάκος

Δημοσίευση από tabbert Την / Το Κυρ 26 Ιουν 2016 - 17:19

dimisgv έγραψε:Τελικά να περιμένουμε να αλλάξει το σύστημά ή να  βγαλουμε άδεια έλξης με τα 1000 ευρώ να πάμε διακοπές φέτος με το τροχοσπιτάκι μας?Αθήνα έβγαλε καποιος με το υπάρχον καθεστώς?Ευχαριστω

το εχω αναγραψει και παλι.....είμαι υπερ της νομιμότητας αλλα μεσα σε λογικα πλαισια...προσωπικα θα το κοτσαριζα χωρις αδεια αλλα μετα χαρτια τελωνειου μαζιμου και θα το πηγαινα σε ένα κάμπινγκ και θα καθόμουνα και απλα δεν θα εκανα οδικη περιηγηση....και θα ξαναγυρναγα παλι πισω στο τελος των διακοπων......με κινδυνο βεβαια μην πεσει κανενας πανω μου και όχι τοσο αν με σταματησουν......αντε και καλες διακοπες...

tabbert

Δημοσίευση από ladakias Την / Το Τετ 29 Ιουν 2016 - 21:10

βρηκα αυτο 

ladakias

Σελίδα 6 από 8 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης