Translate into your language
Πρόσφατα Θέματα
» Ελεύθερο στην Ελαία !
από Georgedim Χθες στις 19:09

» Πλακετα για 13πινη πριζα κοτσαδόρου
από Batfalcon Χθες στις 12:46

» Νέες αποφασεις για ελευθερο στην Αργολίδα
από gsalonica Παρ 22 Ιουν 2018 - 20:27

» "Σιγή ασυρμάτου"
από Γιωργάκος Παρ 22 Ιουν 2018 - 12:54

» Συγκέντρωση Ταξιδιάρηδων στο Κρυονέρι Αιτωλοακαρνανίας
από Γιώργος Επιτρόπου Πεμ 21 Ιουν 2018 - 14:49

» Για να γελάμε. Ανέκδοτα και άλλα videoαστεία .
από Γιωργάκος Τρι 19 Ιουν 2018 - 14:59

» Παρουσίαση του ηλεκτρικού campervan της Nissan στην Ισπανία
από spyrosbhta Τρι 19 Ιουν 2018 - 11:26

» Υπάρχει πρόβλημα με τα αυτοκίνητα diesel?
από Batfalcon Δευ 18 Ιουν 2018 - 23:50

» Ανταλλαγή τροχοσπιτο-πραγμάτων!
από spyrosbhta Δευ 18 Ιουν 2018 - 1:54

» Πωληση σκηνής τροχοσπιτου
από caravanaris Σαβ 16 Ιουν 2018 - 19:28

» niva αυτοκινουμενο
από ladakias Σαβ 16 Ιουν 2018 - 15:41

» Όταν οι taxidiarides συναντιούνται!
από traveller Παρ 15 Ιουν 2018 - 17:22

» Περι κόστους για την εγκριση τυπου στα ρυμολκούμενα .
από Batfalcon Παρ 15 Ιουν 2018 - 13:59

» Android Auto
από Batfalcon Παρ 15 Ιουν 2018 - 13:16

» Φωτογραφίες άσχετες αλλά ωραίες
από Batfalcon Πεμ 14 Ιουν 2018 - 21:05

» ΚΛΟΠΗ ΑΥΤΟΚΙΝΟΥΜΕΝΟΥ
από pilot Τρι 12 Ιουν 2018 - 14:10

» Κάμπινγκ "ΒΡΑΧΟΣ-ΚΑΣΤΡΑΚΙ"
από zandesiro Παρ 8 Ιουν 2018 - 18:19

» Επισκευές burstner
από Georgedim Πεμ 7 Ιουν 2018 - 19:12

» Καλυμα παραθυρων τροχοσπιτου
από triptec Πεμ 7 Ιουν 2018 - 18:36

» ΖΗΤΕΙΤΑΙ Τεντα τροχόσπιτου
από micand Τρι 5 Ιουν 2018 - 20:44

Η ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK
Ο ΚΑΙΡΟΣ
Like/Tweet/+1
Κοινωνική Δικτύωση

Κοινωνική Δικτύωση digg  Κοινωνική Δικτύωση delicious  Κοινωνική Δικτύωση reddit  Κοινωνική Δικτύωση slashdot  Κοινωνική Δικτύωση yahoo  Κοινωνική Δικτύωση google  Κοινωνική Δικτύωση live      

Επισημάνετε και μοιραστείτε την διεύθυνση του www.taxidiarides.gr στην σελίδα κοινωνικής δικτύωσης σας

Εγκρίσεις τύπου Οχημάτων Ειδικής Χρήσης - Ειδικού Σκοπού...(και Τροχόσπιτα)

Πήγαινε κάτω

Εγκρίσεις τύπου Οχημάτων Ειδικής Χρήσης - Ειδικού Σκοπού...(και Τροχόσπιτα)

Δημοσίευση από Maximos Την / Το Πεμ 22 Οκτ 2015 - 16:56

Εχθές, υπήρξε μια επικοινωνία, με το καινούργιο μέλος μας,  τον Γιώργο (georgemv),
ο οποίος, έμπλεξε με τα γρανάζια του του ελληνικού Δημοσίου ...
... και συγκεκριμένα με το Υπουργείο Υποδομών, Μεταφορών και Δικτύων.
Ο λόγος, για τον οποίο προέκυψε το θέμα έχει να κάνει με την αλλαγή του Νόμου,
που αφορά στις εγκρίσεις τύπου ...

Με λίγα λόγια, έχουν αλλάξει όλα όσα ξέραμε, μέχρι τώρα ...
Ένα μεταχειρισμένο τροχόσπιτο, είτε είναι ρυμουλκούμενο ...
... είτε είναι αυτοκινούμενο (το οποίο αναφέρεται και ως μηχανοκίνητο τροχόσπιτο (!) ...
για να μπορεί να κυκλοφορήσει απαιτείται πλέον έγκριση τύπου.

Η σχετική ευρωπαϊκή οδηγία ...
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]  

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Από το Υπουργείο, [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Στα συνημμένα έγγραφα ... στην εγκύκλιο 55898-2162 ... υπάρχουν αναλυτικά οι κατηγορίες των οχημάτων που περιλαμβάνονται ...

Το σχετικό [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Καλή μελέτη

Ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Γιώργο (georgemv), που μας ενημέρωσε και μας άνοιξε τα μάτια.
Εύχομαι, να τελειώσει γρήγορα, ή όποια του ταλαιπωρία.

(αν υποψιαστώ, ότι σας πέρασε η ιδέα ότι ή όλη διαδικασία ... έχει εισπρακτικό χαρακτήρα ... θα συμφωνήσω μαζί σας !)
Maximos
Admin

http://taxidiarides.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Απ: Εγκρίσεις τύπου Οχημάτων Ειδικής Χρήσης - Ειδικού Σκοπού...(και Τροχόσπιτα)

Δημοσίευση από Batfalcon Την / Το Πεμ 22 Οκτ 2015 - 19:52

Μάξιμε, αν μου πεις ότι το διάβασες ΟΛΟ ΑΥΤΟ, δεν θα σε πιστέψω!

Αυτό που γνωρίζω εγώ και μάλιστα διασταυρωμένο από τον διεκπεραιωτή που μίλησα προ ημερών στο τηλέφωνο, είναι το εξής:
Οποιοδήποτε ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ρυμουλκούμενο προσπαθήσει να βγάλει Αδεια Ελξης, από τον περασμένο Απρίλιο και εντεύθεν ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ πλεόν η Εγκριση Τύπου από τον κατασκευαστή. Είτε μιλάμε για τροχόσπιτο, η για μπαγακζιέρα, η για τρέιλερ για την βάρκα.
ΑΝ ΟΜΩΣ, το όχημα κυκλοφορεί και υπάρχει ΗΔΗ άδεια έλξης από τον νυν ιδιοκτήτη, κάλλιστα μπορεί πωλούμενο να συνεχίσει να κυκλόφορεί με το όχημα του νέου ιδιοκτήτη, ΕΑΝ & ΕΦ' ΟΣΟΝ πληροί τις απαιτούμενες τεχνικά προυποθέσεις. Αν δλδ, το νέο όχημα είναι εγκεκριμένο από την εταιρεία κατασκευής να έλξη το μικτό βάρος του ρυμουλκού. Η διαδικασία είναι η γνωστή.
Batfalcon

Δημοσίευση από caminador Την / Το Πεμ 22 Οκτ 2015 - 20:14

Καλά κρασιά... ως προς την εφαρμογή από την ελληνική γραφειοκρατία και τις δυνατότητες και τη διάθεση των δημόσιων υπαλλήλων μας...Όμως θα ήθελα να θέσω ένα ερώτημα, ίσως να χρειάζεται νέο τόπικ, έρχεται το περιουσιολόγιο... θα δηλώσουμε αυτοκεινούμενα, τροχόσπιτα,τροχοσκηνές,μπαγαζιέρες; κι`αν έχει κατατεθεί άδεια έλξης ή κάτι από αυτά είναι παροπλισμένο;
caminador

Δημοσίευση από Maximos Την / Το Παρ 23 Οκτ 2015 - 0:23

Batfalcon έγραψε:Μάξιμε, αν μου πεις ότι το διάβασες ΟΛΟ ΑΥΤΟ, δεν θα σε πιστέψω!

Αυτό που γνωρίζω εγώ και μάλιστα διασταυρωμένο από τον διεκπεραιωτή που μίλησα προ ημερών στο τηλέφωνο, είναι το εξής:
Οποιοδήποτε ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ρυμουλκούμενο προσπαθήσει να βγάλει Αδεια Ελξης, από τον περασμένο Απρίλιο και εντεύθεν ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ πλεόν η Εγκριση Τύπου από τον κατασκευαστή. Είτε μιλάμε για τροχόσπιτο, η για μπαγακζιέρα, η για τρέιλερ για την βάρκα.
ΑΝ ΟΜΩΣ, το όχημα κυκλοφορεί και υπάρχει ΗΔΗ άδεια έλξης από τον νυν ιδιοκτήτη, κάλλιστα μπορεί πωλούμενο να συνεχίσει να κυκλόφορεί με το όχημα του νέου ιδιοκτήτη, ΕΑΝ & ΕΦ' ΟΣΟΝ πληροί τις απαιτούμενες τεχνικά προυποθέσεις. Αν δλδ, το νέο όχημα είναι εγκεκριμένο από την εταιρεία κατασκευής να έλξη το μικτό βάρος του ρυμουλκού. Η διαδικασία είναι η γνωστή.
Μιχάλη ... έχεις δίκιο ... δεν τα διάβασα όλα αυτά.
Απλά έριξα μια γρήγορη ματιά, θεωρώντας ότι ακόμη δεν με αφορά ...
Από την άλλη, εύχομαι να έχεις δίκιο ... αλλά κρατώ και κάποιες επιφυλάξεις.
Τα καινούργια, θα έχουν πιο εύκολη δουλειά, αφού ο εκάστοτε αντιπρόσωπος θα έχει φροντίσει για την έγκριση,
με "χαμένο" βέβαια τον αγοραστή, ο οποίος θα πληρώσει το κάτι παραπάνω, για την έγκριση τύπου ...
Στα μεταχειρισμένα τώρα,  μάλλον,  θα υπάρξει το πρόβλημα, γιατί δεν θα γίνεται δεκτή η έγκριση από άλλο κράτος ...
Θα απαιτείται καινούργια ... με ότι αυτό συνεπάγεται στο κόστος ...!

Ο χρόνος θα δείξει.

ΥΓ : Πάντως, σε τηλεφωνική επικοινωνία με τον Αντώνη τον Ζαμπέτα, επιβεβαιώθηκε η νέα διαδικασία, η οποία είναι στο αρχικό της στάδιο ... 
Maximos
Admin

Δημοσίευση από dimitsiou Την / Το Παρ 23 Οκτ 2015 - 7:22

Χθες έβγαλα άδεια έλξης σε μτχ τροχόσπιτο που μου έγινε μεταβίβαση από τον πατέρα μου. Η διαδικασία απλά χρειάζεται επιπλέον ένα χαρτί από μηχανολόγο που αναφέρει τα χαρακτηριστικά του ρυμουλκούμενου και καταλληλότητα αυτού για κυκλοφορία. Κατόπιν αυτών η έκδοση της νέας άδειας έλξης ήταν ζήτημα λεπτών και αυτό γιατί κόλλησε ο εκτυπωτής του μηχανολογικού.
dimitsiou

Δημοσίευση από Masterless Την / Το Παρ 23 Οκτ 2015 - 7:46

Ώρε..!! Μάννα..!!   Embarassed  
Τι έχουν να δουν τα μάτια μας!   Shocked
Αλλά και θα πάθει η τσέπη μας!   Sad
Masterless

Δημοσίευση από Γιωργάκος Την / Το Παρ 23 Οκτ 2015 - 11:51

dimitsiou έγραψε:Χθες έβγαλα άδεια έλξης σε μτχ τροχόσπιτο που μου έγινε μεταβίβαση από τον πατέρα μου. Η διαδικασία απλά χρειάζεται επιπλέον ένα χαρτί από μηχανολόγο που αναφέρει τα χαρακτηριστικά του ρυμουλκούμενου και καταλληλότητα αυτού για κυκλοφορία. Κατόπιν αυτών η έκδοση της νέας άδειας έλξης ήταν ζήτημα λεπτών και αυτό γιατί κόλλησε ο εκτυπωτής του μηχανολογικού.

Καλά ταξίδια ευχάριστες διαμονές.
Ευχαριστούμε για την ενημέρωση .
Γιωργάκος

Δημοσίευση από Maximos Την / Το Παρ 23 Οκτ 2015 - 19:07

dimitsiou έγραψε:Χθες έβγαλα άδεια έλξης σε μτχ τροχόσπιτο που μου έγινε μεταβίβαση από τον πατέρα μου. Η διαδικασία απλά χρειάζεται επιπλέον ένα χαρτί από μηχανολόγο που αναφέρει τα χαρακτηριστικά του ρυμουλκούμενου και καταλληλότητα αυτού για κυκλοφορία. Κατόπιν αυτών η έκδοση της νέας άδειας έλξης ήταν ζήτημα λεπτών και αυτό γιατί κόλλησε ο εκτυπωτής του μηχανολογικού.
Να 'σαι καλά, σ' ευχαριστούμε, για την ενημέρωση.
Κάθε διαδικασία, στο αρχικό στάδιο της εφαρμογής της ... θα έχει και κάποιες δυσλειτουργίες και το θεωρώ λογικό.
Ευχάριστο το ότι στην δική σου περίπτωση, όλα κύλησαν κανονικά και χωρίς ταλαιπωρία.

Καλοτάξιδο και απροβλημάτιστο το κινούμενο εξοχικό.
Maximos
Admin

Δημοσίευση από tabbert Την / Το Κυρ 25 Οκτ 2015 - 9:00

από την στιγμη που το τροχοσπιτο ηδη ειχε αδεια ελξης τι στο καλο θες την αδεια από μηχανολογο?

tabbert

Δημοσίευση από Γιωργάκος Την / Το Κυρ 25 Οκτ 2015 - 10:19

tabbert έγραψε:
dimitsiou έγραψε:Η διαδικασία απλά χρειάζεται επιπλέον ένα χαρτί από μηχανολόγο που αναφέρει τα χαρακτηριστικά του ρυμουλκούμενου και καταλληλότητα αυτού για κυκλοφορία.
από την στιγμη που το τροχοσπιτο ηδη ειχε αδεια ελξης τι στο καλο θες την αδεια από μηχανολογο?

Μανώλη μάλλον δεν κατάλαβες ότι με τα νέα μέτρα για μεταβίβαση τροχόσπιτου "και για αυτά που έχουν άδεια έλξης" χρειάζεστε έγκριση τύπου απο μηχανολόγο ή απο την κατασκευάστρια εταιρία .
Γιωργάκος

Δημοσίευση από dimitsiou Την / Το Κυρ 25 Οκτ 2015 - 16:59

Συμφωνώ απόλυτα με τον [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] . Το τροχόσπιτο είχε άδεια έλξης από τον προηγούμενο κάτοχο η οποία και κρατήθηκε στον φάκελο του οχήματός μου στο μηχανολογικό.
dimitsiou

Δημοσίευση από friar Την / Το Κυρ 25 Οκτ 2015 - 19:50

Μια στιγμή να καταλάβω κάτι.
Αγοράζοντας ένα αυτοκίνητο μαζί με την συρόμενη μπαγαζιέρα που είχε άδεια έλξης, γίνεται αλλαγή ονόματος στην άδεια κυκλοφορίας του αυτοκινήτου. Με την άδεια έλξης που ήδη υπάρχει με τον αριθμό κυκλοφορίας του αυτοκινήτου αλλά και με το όνομα του προηγούμενου ιδιοκτήτη τι γίνεται. Στην διεύθυνση μεταφορών όταν κάναμε την μεταβίβαση του αυτοκινήτου μου δήλωσαν ότι δεν κάνουμε τίποτα παρα μόνον μια υπεύθυνη δήλωση (αχ αυτές οι υπεύθυνες δηλώσεις) μεταβίβασης της μπαγαζιέρας.
Είμαι καλυμμένος η τον ήπια...?????
friar

http://fast4ward.gr

Δημοσίευση από tabbert Την / Το Δευ 26 Οκτ 2015 - 8:28

λογικα ναι....απλα να κοιτάξεις να παρεις τον αδεια ελξης στο ονομασου ετσι ώστε να μην εχεις θεμα στο μελλον...

tabbert

Δημοσίευση από friar Την / Το Δευ 26 Οκτ 2015 - 13:02

tabbert έγραψε:λογικα ναι....απλα να κοιτάξεις να παρεις τον αδεια ελξης στο ονομασου ετσι ώστε να μην εχεις θεμα στο μελλον...
Χμμμ. καλά τα λες, μα πως γίνεται αυτό.
Αγόρασα και το αυτοκίνητο και την μπαγαζιέρα.
Στην άδεια κυκλοφορίας του αυτοκινήτου έγινε αλλαγή στο καινούργιο όνομα, στην άδεια έλξης παραμένει του προηγούμενου.
Τι κάνουμε εδώ????
friar

Δημοσίευση από dimitsiou Την / Το Δευ 26 Οκτ 2015 - 15:07

Ρωτάς για τα δικαιολογητικά, παράβολο 3 ευρουλάκια και βγάζεις καινούρια στο όνομά σου ή ρισκάρεις και κάνεις την παλαβή στο όργανο της τάξης...
dimitsiou

Δημοσίευση από Maximos Την / Το Δευ 26 Οκτ 2015 - 15:51

Στάθη ... κι 'γω υπέρ αυτής της άποψης είμαι.
Μια βόλτα στην Νομαρχία, εκεί που ανήκεις, μαζί με την παλιά άδεια ... και βγάζεις νέα με το όνομά σου.
Ενδεχόμενα ... η άδεια έλξης με άλλο όνομα ... να έχει περισσότερη "ταλαιπωρία", αν γίνει η στραβή ... Wink
Maximos
Admin

Δημοσίευση από friar Την / Το Δευ 26 Οκτ 2015 - 19:27

Χμμμ μάλλον δεν τα είπα καλά, πάμε πάλι
Στην διεύθυνση μεταφορών, όταν κάναμε την μεταβίβαση του αυτοκινήτου, μου δήλωσαν ότι δεν κάνουμε τίποτα, παρα μόνον μια υπεύθυνη δήλωση μεταβίβασης της μπαγαζιέρας.
Είναι σωστοί η θα τρέχω????
friar

Δημοσίευση από tabbert Την / Το Τετ 28 Οκτ 2015 - 1:35

friar έγραψε:Χμμμ μάλλον δεν τα είπα καλά, πάμε πάλι
Στην διεύθυνση μεταφορών, όταν κάναμε την μεταβίβαση του αυτοκινήτου, μου δήλωσαν ότι δεν κάνουμε τίποτα, παρα μόνον μια υπεύθυνη δήλωση μεταβίβασης της μπαγαζιέρας.
Είναι σωστοί η θα τρέχω????

ετσι εκανα και γω πριν κατι χρονια...

tabbert

Δημοσίευση από friar Την / Το Τετ 28 Οκτ 2015 - 12:36

παρηγοριά μου δεν είμαι μόνος.... Very Happy
friar

Δημοσίευση από Maximos Την / Το Πεμ 7 Ιαν 2016 - 22:42

Αυτός ο σύνδεσμος, αναφέρεται στα δικαιολογητικά και στις διαδικασίες χορήγησης ...
Σημειώματος προσάρτησης ρυμουλκούμενου οχήματος (τροχόσπιτου ή μπαγκαζιέρας ή μεταφοράς λέμβων)
σε επιβατηγά αυτοκίνητα ιδιωτικής χρήσης. Άδεια ρυμούλκησης (μπαγκαζιέρα τρέϊλερ).

Maximos
Admin

Επιστροφή στην κορυφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης