Translate into your language
Πρόσφατα Θέματα
» Αμοργος 2018
από Batfalcon Σήμερα στις 10:45

» Σόφια, ....ταξίδι στη Βαλκανική μεγαλοπρέπεια και την αντίθεση.
από jimasimak Χθες στις 23:51

» Sygic truck navigation ... (RV, caravan and camper navigation).
από Batfalcon Παρ 21 Σεπ 2018 - 7:52

» Ορεινό σύμπλεγμα TΡΟΟΔΟΥ στη Κύπρο με τη ματιά του caminador.
από Georgedim Παρ 21 Σεπ 2018 - 0:35

» Άσκησις επί χάρτου...
από caminador Πεμ 20 Σεπ 2018 - 9:34

» Γαλάζια λίμνη Σκρά - Κούπας
από jimasimak Τρι 18 Σεπ 2018 - 9:21

» Ευρωπαϊκή Διαδρομή Βιομηχανικής Κληρονομιάς
από friar Τρι 18 Σεπ 2018 - 2:07

» Μουσική
από caminador Δευ 17 Σεπ 2018 - 8:41

» αρ αποφασης
από ladakias Δευ 17 Σεπ 2018 - 8:24

» Αποχαιρετώντας το καλοκαίρι στη Δ.Πελοπόννησο.
από ladakias Κυρ 16 Σεπ 2018 - 9:33

» Μεταφορά τροχόσπιτου σε κάμπινγκ
από ladakias Κυρ 16 Σεπ 2018 - 8:43

» ΚΥΘΗΡΑ 2017 με τη ματιά του caminador.
από Νικόλας Μητσόπουλος Παρ 14 Σεπ 2018 - 23:30

» Τι ισχυει στις λεσχες;
από Νικόλας Μητσόπουλος Παρ 14 Σεπ 2018 - 23:06

» Συγκέντρωση Ταξιδιάρηδων στο Κρυονέρι Αιτωλοακαρνανίας
από teohunter Παρ 14 Σεπ 2018 - 11:39

» Οι ηλικιωμένοι οδηγοί θα πρέπει να δώσουν ξανά εξετάσεις
από Γιωργάκος Πεμ 13 Σεπ 2018 - 10:51

» Το νου μας !
από pilot Πεμ 13 Σεπ 2018 - 1:39

» Μεσορόπη Καβάλας
από gsalonica Πεμ 13 Σεπ 2018 - 0:02

» Μύλοι Σουλίου. Το "κρυφό" στολίδι της Θεσπρωτίας
από Georgedim Τετ 12 Σεπ 2018 - 12:04

» Αυτο μας έλειπε τώρα....
από caminador Τρι 11 Σεπ 2018 - 0:00

» Camping Καλοκαίρι 2018
από Batfalcon Δευ 10 Σεπ 2018 - 9:53

Η ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK
Ο ΚΑΙΡΟΣ
Like/Tweet/+1
Κοινωνική Δικτύωση

Κοινωνική Δικτύωση digg  Κοινωνική Δικτύωση delicious  Κοινωνική Δικτύωση reddit  Κοινωνική Δικτύωση slashdot  Κοινωνική Δικτύωση yahoo  Κοινωνική Δικτύωση google  Κοινωνική Δικτύωση live      

Επισημάνετε και μοιραστείτε την διεύθυνση του www.taxidiarides.gr στην σελίδα κοινωνικής δικτύωσης σας

Βοήθεια με χαρτιά για παλιο τροχόσπιτο.

Πήγαινε κάτω

Βοήθεια με χαρτιά για παλιο τροχόσπιτο.

Δημοσίευση από sv1edy Την / Το Σαβ 25 Ιουλ 2015 - 14:21

Φίλοι μου γεια σας και από εμένα , το ονομα μου είναι Απόστολος και είμαι νέο μελος του φορουμ.
Θα ήθελα να κανω μια ερώτηση σχετικά με ένα παλίο πολωνέζικο τροχόσπιτο . Ναι αυτό το μικρο φαιμπεργκλας κουτάκι Very Happy ...
Το τροχόσπιτο αυτό το εχει ενας φίλος στο χωράφι του . Θέλω να το αγοράσω και να το κυκλοφορήσω όμως δεν έχει χαρτιά - απολύτος τιποτα μονο το τροχόσπιτο . Η ερώτηση μου είναι η εξής , μπορει να βγάλει χαρτια ? αν ναι πως γίνεται αυτό ? και επίσης αν όχι και σε πιάσουν να το κυκλοφορείς τι γίνεται ? Πόσο είναι το πρόστιμο ? Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας .

sv1edy

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Απ: Βοήθεια με χαρτιά για παλιο τροχόσπιτο.

Δημοσίευση από friar Την / Το Σαβ 25 Ιουλ 2015 - 22:15

Για χαρτιά δεν γνωρίζω και δεν νομίζω να γίνεται τίποτε χωρίς τιμολόγιο η σημείωμα έλξης από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη δες [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Για το πρόστιμο δες Κ.Ο.Κ άρθρο 54 λέει κάτι για 80€ και δέκα μερούλες δίπλωμα και άδεια κυκλοφορίας.

Φυσικά εδώ μέσα υπάρχουν αρμοδιότεροι εμού να σε διαφωτίσουν.
friar

Δημοσίευση από Γιωργάκος Την / Το Σαβ 25 Ιουλ 2015 - 23:18

Καλημέρα Αποστόλη καλώς ήρθες στην παρέα .

Τροχόσπιτο χωρίς τίτλους ιδιοκτησίας είναι μεγάλο πρόβλημα να κυκλοφορεί.

Δεν είναι τόσο το πρόστιμο όσο ότι θα κατηγορηθείς για κλοπή αφού δεν υπάρχουν τίτλοι κυριότητος του τροχόσπιτου .

Γιωργάκος

Δημοσίευση από Georgedim Την / Το Σαβ 25 Ιουλ 2015 - 23:20

Απόστολε, νομίζω το φρονιμότερο είναι να προσπαθήσεις να τακτοποιήσεις διαδικαστικά τα απαιτούμμενα δικαιολογητικά.

Πιστεύω οτι γίνεται (.....ισως με λίγο τρέξιμο  Very Happy). Ρίξε μια ματιά εδώ :
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
(Το ιδιωτικό συμφωνητικό ίσως ξεπερνά ένα μέρος του προβλήματος  "χαρτιών"  scratch . Όσον αφορά το χαρτί εκτελωνισμού δεν γνωρίζω αν υπάρχει δυνατότητα εναλλακτικής λύσης).

Το να το κυκλοφορείς χωρις άδεια, ....πέραν του όποιου προστίμου που μπορεί να σου επιβληθεί, ....πιστεύω προκύπτουν και λόγοι ασφαλιστικής κάλυψης και νομικής ευθύνης, ....που ίσως είναι και σοβαρότεροι.
Georgedim
Admin

Δημοσίευση από Maximos Την / Το Κυρ 26 Ιουλ 2015 - 1:03

Αποστόλη, καλώς ήρθες στην παρέα μας.

Όπως αναφέρθηκε και παραπάνω, θα είναι μεγάλο ρίσκο η κυκλοφορία του, χωρίς "χαρτιά".
Δεν θα το συνιστούσα.
Μπορεί να να μην γίνει και τίποτα, με την έννοια, ότι πιθανόν να μην σε σταματήσουν για κάποιον έλεγχο.
Εάν όμως συμβεί η στραβή, θα έχεις άσχημα ξεμπερδέματα.
Ο φίλος σου δεν βρίσκει τίποτε ; ... πιστεύω, όλο και κάτι θα βρεθεί εάν το ψάξει λιγάκι.

Από την άλλη, ή όλη του κατάσταση, αξίζει την όποια σου "ταλαιπωρία",  προκειμένου να το αποκτήσεις ; what
Είναι σε καλή κατάσταση ; ... κυκλοφορεί ; ... είναι αξιοποιήσιμο δηλαδή ; ...  
Maximos
Admin

http://taxidiarides.forumgreek.com

Δημοσίευση από sv1edy Την / Το Κυρ 26 Ιουλ 2015 - 1:17

Φιλοι μου καλημέρα και σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις . Το τροχοσπιτο ήρθε στην Ελλάδα από μια πολωνή υπήκοο σαν μπαγκαζιερα - μετεφερε καποια οικοσκευή με αυτό . Στην συνέχεια το πούλησε στον φίλο μου και μετά από λίγα χρόνια επέστρεψε στην Πολωνία οπου και χάθηκαν τα ίχνη της . Εικάζεται  ότι εχει πεθάνει και σε οποιαδήποτε περίπτωση δεν ξερουμε ουτε το ονομα της... Το τροχόσπιτο το είχε ο φίλος μου για μικρό χρονικό διαστημα σαν  κατάλυμα   μέχρι να ολοκληρωθεί το σπιτι του και από τοτε παραμένει σε αχρησία. Είναι σε πολύ καλή κατάσταση και ετοιμο να κυκλοφορήσει - δυο λάστιχα και ένα σερβις στο κουζινάκι και είναι ετοιμο . Κρίμα γιατί είναι πολύ όμορφο και με καλύπτει απόλυτα σε αυτό που εχω σκοπό να κάνω... Αν σε καποιον φίλο παει το μυαλό του πως μπορεί να γινει θα χαρώ να ακουσω την οποια γνώμη . Στο μεταξύ σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και το χρονο σας . 
Απόστολος

sv1edy

Δημοσίευση από ladakias Την / Το Κυρ 26 Ιουλ 2015 - 1:22

sv1edy έγραψε:Φιλοι μου καλημέρα και σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις . Το τροχοσπιτο ήρθε στην Ελλάδα από μια πολωνή υπήκοο σαν μπαγκαζιερα - μετεφερε καποια οικοσκευή με αυτό . Στην συνέχεια το πούλησε στον φίλο μου και μετά από λίγα χρόνια επέστρεψε στην Πολωνία οπου και χάθηκαν τα ίχνη της . Εικάζεται  ότι εχει πεθάνει και σε οποιαδήποτε περίπτωση δεν ξερουμε ουτε το ονομα της... Το τροχόσπιτο το είχε ο φίλος μου για μικρό χρονικό διαστημα σαν  κατάλυμα   μέχρι να ολοκληρωθεί το σπιτι του και από τοτε παραμένει σε αχρησία. Είναι σε πολύ καλή κατάσταση και ετοιμο να κυκλοφορήσει - δυο λάστιχα και ένα σερβις στο κουζινάκι και είναι ετοιμο . Κρίμα γιατί είναι πολύ όμορφο και με καλύπτει απόλυτα σε αυτό που εχω σκοπό να κάνω... Αν σε καποιον φίλο παει το μυαλό του πως μπορεί να γινει θα χαρώ να ακουσω την οποια γνώμη . Στο μεταξύ σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και το χρονο σας . 
Απόστολος
αποστολε υπαρχει λυση . που μενεις αθηνα
ladakias

Δημοσίευση από Maximos Την / Το Κυρ 26 Ιουλ 2015 - 1:28

sv1edy έγραψε:...  Στην συνέχεια το πούλησε στον φίλο μου και μετά από λίγα χρόνια επέστρεψε στην Πολωνία ...
Εάν μπορεί να βρεθεί αυτό το παραστατικό της αγοραπωλησίας, είναι ένα θετικό σημάδι.
Maximos
Admin

Δημοσίευση από sv1edy Την / Το Κυρ 26 Ιουλ 2015 - 9:28

Και παλι ευχαριστώ για τις απαντήσεις . Το τροχοσπιτο δεν αγοραστηκε με παραστατικά - απλα το παρκαρισε στο χωράφι του φίλου μου και αυτό ηταν πηρε τα χρηματα και τελος . Δεν υπάρχει κανενα παραστατικο...
Σχετικα με το φίλο LADAKIAS που με ρωτάει Ναι Αθήνα μένω και το τροχοσπιτο είναι Ευβοια .
Απόστολος

sv1edy

Δημοσίευση από ladakias Την / Το Κυρ 26 Ιουλ 2015 - 10:22

sv1edy έγραψε:Και παλι ευχαριστώ για τις απαντήσεις . Το τροχοσπιτο δεν αγοραστηκε με παραστατικά - απλα το παρκαρισε στο χωράφι του φίλου μου και αυτό ηταν πηρε τα χρηματα και τελος . Δεν υπάρχει κανενα παραστατικο...
Σχετικα με το φίλο LADAKIAS που με ρωτάει Ναι Αθήνα μένω και το τροχοσπιτο είναι Ευβοια .
Απόστολος
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

εαν δεν μπορεσει και ετσι θα πρεπει να τα πουμε απο κοντα
ladakias

Δημοσίευση από tabbert Την / Το Δευ 27 Ιουλ 2015 - 12:43

με πλαγιο τροπο ισως γινετε αλλα με τι κοστος?δεν εχω αποψη πως θα γινει αλλα στην ελλαδα ειμαστε...
δεν ειμαι φαν της παρανομιας...

tabbert

Δημοσίευση από Maximos Την / Το Τρι 28 Ιουλ 2015 - 0:20

Απόστολε, μάλλον υπάρχει λύση ...
Σήμερα, περαστικός από την Νομαρχία στον Άγιο Δημήτριο, σταμάτησα και ρώτησα.
Ο αρμόδιος υπάλληλος στο τεχνικό τμήμα, μου είπε ότι αυτά γίνονται μόνο στα Κεντρικά, στον Χολαργό (Παπάγου).
Θα αναζητήσεις την Δ/νση τεχνολογίας οχημάτων, για τις εγκρίσεις τύπου κλπ.
Από εκεί θα σε καθοδηγήσουν ... [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] ...

Προτείνω, να κάνεις πρώτα μια επίσκεψη στο υπουργείο, να πάρεις όλες τις απαραίτητες πληροφορίες ...
... και μετά να προχωρήσεις, στην ολοκλήρωση της αγοράς.
Maximos
Admin

Επιστροφή στην κορυφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης