www.taxidiarides.gr
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Translate into your language
Πρόσφατα Θέματα
» Μπαταρία LiFePO4
από gsalonica Παρ 22 Μαρ 2024 - 7:42

» παροχη ρευματος τροχοσπιτου
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:43

» Τροχόσπιτα KABE
από ladakias Πεμ 29 Φεβ 2024 - 16:22

» Κόψιμο βασιλόπιτας 2024
από Ddimi Κυρ 25 Φεβ 2024 - 17:15

» Έγκριση τύπου - Άδεια Έλξης - Η νέα νομοθεσία για τα ρυμουλκούμενα τροχόσπιτα
από Batfalcon Πεμ 25 Ιαν 2024 - 12:50

» «Conte de Noël» ….μια νοσταλγική Χριστουγεννιάτικη ιστορία.
από Georgedim Κυρ 24 Δεκ 2023 - 9:11

» Πωλείται τροχοσκηνή Alpen Kreuzer Allure
από Antonioz Πεμ 27 Ιουλ 2023 - 9:04

» PDF ΜΕ ΤΑ CAMPING ΕΛΛΑΔΟΣ 2023
από Georgedim Τετ 26 Ιουλ 2023 - 9:47

» Τέλη κυκλοφορίας με το μήνα
από ktRinity Πεμ 20 Ιουλ 2023 - 14:32

» Σύνορα....
από Georgedim Τετ 19 Ιουλ 2023 - 19:07

» Πρόβλημα στη σίτα
από spyrosbhta Δευ 17 Ιουλ 2023 - 17:16

» Καλοκαίρι 2022 : οδοιπορικό σε Φρανκονία, ....Ρηνανία, ....Λουξεμβούργο, ....Αλσατία ....και Μέλανα Δρυμό.
από diamantino Τρι 4 Ιουλ 2023 - 19:59

» Επιτρέπεται η διανυκτέρευση μέσα σε οποιαδήποτε όχημα σε χώρους μη οργανωμενους ;
από Νικόλας Παρ 23 Ιουν 2023 - 13:33

» Αναζήτηση-αγορά αυτοκινούμενου
από yamaren Σαβ 17 Ιουν 2023 - 10:44

» Καλώς σας βρήκα
από Georgedim Σαβ 10 Ιουν 2023 - 23:35

» Καλό μήνα
από diamantino Δευ 5 Ιουν 2023 - 21:24

» Η ζωγραφιά μας...
από Georgedim Κυρ 4 Ιουν 2023 - 2:17

» Επιλογή ταξιδιάρικου τροχόσπιτου
από Georgedim Τετ 24 Μάης 2023 - 9:37

» Sygic πρόγραμμα πλοήγησης
από packman Δευ 22 Μάης 2023 - 19:05

» Ταχυθερμοσίφωνας υγραερίου στο τροχόσπιτο
από Georgedim Τετ 26 Απρ 2023 - 21:56

Η ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK
Ο ΚΑΙΡΟΣ
Like/Tweet/+1
About Us

Welcome to the forum www.taxidiarides.gr

Welcome to the forum  www.taxidiarides.gr

Για το camping ... τα ταξίδια ... και την καλή παρέα ...


Για όσους οδηγήσουν στην Αγγλία

+6
caminador
Maximos
Georgedim
ladakias
Γιωργάκος
kukosg
10 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Για όσους οδηγήσουν στην Αγγλία Empty Για όσους οδηγήσουν στην Αγγλία

Δημοσίευση από kukosg Τετ 3 Ιουν 2015 - 13:54

Πώς να συμπεριφερθείτε στης "κυκλικές διασταυρώσεις"
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

kukosg


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Για όσους οδηγήσουν στην Αγγλία Empty Απ: Για όσους οδηγήσουν στην Αγγλία

Δημοσίευση από Γιωργάκος Τετ 3 Ιουν 2015 - 14:04

Πέντε μέρες στο Λονδίνο δεν έμαθα που να κοιτάω για να διασχίσω το δρόμο.
Ευτυχώς που Λονδρέζοι σέβονται τις διαβάσεις των πεζών .

Τώρα όσο για την οδήγηση …..σιγά μην καταφέρω να προσαρμοστώ σε αναποδιές !

Γιωργάκος
Γιωργάκος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Για όσους οδηγήσουν στην Αγγλία Empty Απ: Για όσους οδηγήσουν στην Αγγλία

Δημοσίευση από kukosg Τετ 3 Ιουν 2015 - 14:11

Εγώ "ανάποδα" εχω οδηγήσει μόνο στο Νεπάλ,όπου προσαρμόστηκα άμμεσα και πανεύκολα.Το μόνο πρόβλημα ήταν κάθε φορά που ξανάπιανα να οδηγήσω,αλλά μόλις συναντούσα τον πρώτο ..ηλίθιο που ερχόταν.. ανάποδα, επανερχόμουν στην τάξη!!!

kukosg


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Για όσους οδηγήσουν στην Αγγλία Empty Απ: Για όσους οδηγήσουν στην Αγγλία

Δημοσίευση από Γιωργάκος Τετ 3 Ιουν 2015 - 15:20

kukosg έγραψε:Το μόνο πρόβλημα ήταν κάθε φορά που ξανάπιανα να οδηγήσω,αλλά μόλις συναντούσα τον πρώτο ..ηλίθιο που ερχόταν.. ανάποδα, επανερχόμουν στην τάξη!!!

Μ' αρέσεις ! ! !
Γιωργάκος
Γιωργάκος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Για όσους οδηγήσουν στην Αγγλία Empty Απ: Για όσους οδηγήσουν στην Αγγλία

Δημοσίευση από ladakias Τετ 3 Ιουν 2015 - 17:22

kukosg έγραψε:Εγώ "ανάποδα" εχω οδηγήσει μόνο στο Νεπάλ,όπου προσαρμόστηκα άμμεσα και πανεύκολα.Το μόνο πρόβλημα ήταν κάθε φορά που ξανάπιανα να οδηγήσω,αλλά μόλις συναντούσα τον πρώτο ..ηλίθιο που ερχόταν.. ανάποδα, επανερχόμουν στην τάξη!!!
ladakias
ladakias


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Για όσους οδηγήσουν στην Αγγλία Empty Απ: Για όσους οδηγήσουν στην Αγγλία

Δημοσίευση από Georgedim Τετ 3 Ιουν 2015 - 18:08

Από την Κύπρο, ...που έχω μια μικρή εμπειρία, το μόνο πρόβλημα που αντιμετώπισα τις πρώτες ημέρες, ήταν κυρίως οι δεξιές στροφές (....είχα μια τάση να μπαίνω στο αντίθετο ρεύμα, ....όταν δεν υπήρχε προπορεύομενο αυτοκίνητο  Rolling Eyes Very Happy ).

Σίγουρα είναι θέμα χρόνου να προσαρμοστείς σε αυτή την διαφορετικότητα οδήγησης.

Και ίσως να δυσκολεύει, (....πιστεύω Rolling Eyes ), λίγο περισσότερο αν το αυτοκίνητο που οδηγείς δεν είναι δεξιοτίμονο.
Georgedim
Georgedim
Admin


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Για όσους οδηγήσουν στην Αγγλία Empty Απ: Για όσους οδηγήσουν στην Αγγλία

Δημοσίευση από Maximos Τετ 3 Ιουν 2015 - 18:27

Δεν έχω πάει Αγγλία και δεν έχω σχετικές οδηγητικές εμπειρίες ...
Έχω ακούσει αρκετούς, που έχουν προσωπική άποψη, να λένε ...
... ότι τα πράγματα, είναι πιο εύκολα ... από όσο φαίνονται αρχικά ... scratch

Βλέποντας πάντως το video ... δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα με το εαυτό μου ...
Όλοι ανάποδα οδηγούσαν ...  Shocked  Shocked  Very Happy
Maximos
Maximos
Admin


https://taxidiarides.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Για όσους οδηγήσουν στην Αγγλία Empty Απ: Για όσους οδηγήσουν στην Αγγλία

Δημοσίευση από caminador Τετ 3 Ιουν 2015 - 21:26

Αν είναι να πας πρέπει να το μελετήσεις καλά και να το εμπεδώσεις. Το θεωρώ και σάν μια υπενθύμηση στο να προσέχουμε λίγο παραπάνω τα οχήματα που κυκλοφορούν με πινακίδες GB στη Πατρίδα μας και κατα τις επισκέψεις μας στην υπόλοιπη ηπειρωτική Ευρώπη.
caminador
caminador


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Για όσους οδηγήσουν στην Αγγλία Empty Απ: Για όσους οδηγήσουν στην Αγγλία

Δημοσίευση από spyrosbhta Τετ 3 Ιουν 2015 - 23:39

Επειδή κι εγώ δεν μπορούσα να προσαρμοστώ κοιτούσα και τις δύο πλευρές πριν περάσω το δρόμο στην Αγγλία. Βέβαια ο σεβασμός που έχουν προς τους πεζούς μπορεί να υφίσταται αλλά δεν είναι τόσο ισχυρός όσο σε άλλες ευρωπαϊκές χώρες. Ένας οδηγός ταξί δεν σταμάτησε όταν ήδη είχα ξεκινήσει να περνάω απέναντι...
spyrosbhta
spyrosbhta


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Για όσους οδηγήσουν στην Αγγλία Empty Απ: Για όσους οδηγήσουν στην Αγγλία

Δημοσίευση από kukosg Πεμ 4 Ιουν 2015 - 11:53

Πέρα από τις δυσκολίες προσαρμογής,στην "οδήγηση Δεξιά",με αυτό το βίντεο,ήθελα να προσέξετε,την σπουδαιότητα των "κυκλικών διασταυρώσεων",που καταργούν τα φανάρια.
Επιπλέον κάτι πολύ σημαντικό,για όσους ταξιδεύουν Ευρώπη,όπου εδώ και χρόνια υιοθετούν το Γαλλικό σύστημα,αυτών των διεσταυρώσεων,σε αντίθεση με εμάς,που το καταργήσαμε για να εφαρμόσουμε το "προτεραιότητα στα δεξιά"

kukosg


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Για όσους οδηγήσουν στην Αγγλία Empty Απ: Για όσους οδηγήσουν στην Αγγλία

Δημοσίευση από ktRinity Πεμ 4 Ιουν 2015 - 12:10

Νομίζω θα ήμουν η χαρά του φαναρτζή αν είχα πάει να οδηγήσω στην Αγγλία!! Στην Ιταλία που είχε σε πάρα πολλά σημεία κυκλικές διασταυρώσεις ήταν τραγικές.. Φαινόταν πως υπήρχε ροή στην κίνηση αλλά στην πραγματικότητα όταν είχε κίνηση ήταν σαν.. κυκλικές διασταυρώσεις που πάλι είχε αναμονή για να περάσεις και μπλέξιμο στις εξόδους..
ktRinity
ktRinity


http://www.quattroadvertising.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Για όσους οδηγήσουν στην Αγγλία Empty Απ: Για όσους οδηγήσουν στην Αγγλία

Δημοσίευση από Georgedim Πεμ 4 Ιουν 2015 - 15:49

kukosg έγραψε:Πέρα από τις δυσκολίες προσαρμογής,στην "οδήγηση Δεξιά",με αυτό το βίντεο,ήθελα να προσέξετε,την σπουδαιότητα των "κυκλικών διασταυρώσεων",που καταργούν τα φανάρια.
Επιπλέον κάτι πολύ σημαντικό,για όσους ταξιδεύουν Ευρώπη,όπου εδώ και χρόνια υιοθετούν το Γαλλικό σύστημα,αυτών των διεσταυρώσεων,σε αντίθεση με εμάς,που το καταργήσαμε για να εφαρμόσουμε το "προτεραιότητα στα δεξιά"

Γιώργο πολύ σωστή η επισήμανση σου.

Κάτι που μου είχε κάνει εντύπωση στην Γαλλία κυρίως, ....ήταν ότι στο ρεύμα εισόδου των επαρχικών - εθνικών οδών, στην αρχή των χωριών και των κωμοπόλεων, ....υπήρχε επίσης μια ημικυκλική παράκαμψη που υποχρέωνε όλους τους οδηγούς να μειώσουν πολύ την ταχύτητα του οχήματος τους, ....ωστε να συνεχίσουν εντός της κατοικημένης περιοχής, με μειωμένη ταχύτητα.
Georgedim
Georgedim
Admin


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Για όσους οδηγήσουν στην Αγγλία Empty Απ: Για όσους οδηγήσουν στην Αγγλία

Δημοσίευση από kukosg Πεμ 4 Ιουν 2015 - 18:14

georgedim έγραψε:
kukosg έγραψε:Πέρα από τις δυσκολίες προσαρμογής,στην "οδήγηση Δεξιά",με αυτό το βίντεο,ήθελα να προσέξετε,την σπουδαιότητα των "κυκλικών διασταυρώσεων",που καταργούν τα φανάρια.
Επιπλέον κάτι πολύ σημαντικό,για όσους ταξιδεύουν Ευρώπη,όπου εδώ και χρόνια υιοθετούν το Γαλλικό σύστημα,αυτών των διεσταυρώσεων,σε αντίθεση με εμάς,που το καταργήσαμε για να εφαρμόσουμε το "προτεραιότητα στα δεξιά"

Γιώργο πολύ σωστή η επισήμανση σου.

Κάτι που μου είχε κάνει εντύπωση στην Γαλλία κυρίως, ....ήταν ότι στο ρεύμα εισόδου των επαρχικών - εθνικών οδών, στην αρχή των χωριών και των κωμοπόλεων, ....υπήρχε επίσης μια ημικυκλική παράκαμψη που υποχρέωνε όλους τους οδηγούς να μειώσουν πολύ την ταχύτητα του οχήματος τους, ....ωστε να συνεχίσουν εντός της κατοικημένης περιοχής, με μειωμένη ταχύτητα.
Όχι μόνο για να μειώσουν την ταχύτητα,αλλά για να μπορείς να κάνεις και αναστροφή !!!

kukosg


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Για όσους οδηγήσουν στην Αγγλία Empty Απ: Για όσους οδηγήσουν στην Αγγλία

Δημοσίευση από caminador Παρ 5 Ιουν 2015 - 20:11

Η αναστροφή είναι κορυφαία διευκόλυνση... όταν χάνω στις κυκλικές διαστυρώσεις την έξοδο, ξανακάνω τον κύκλο και βγαίνω στη σωστή Very Happy Εκτός του ότι δεν χρειάζονται φανάρια, μηδενίζεται ο κύνδυνος των σφοδρών συγκρούσεων όπως στις απλές διασταυρώσεις...
caminador
caminador


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Για όσους οδηγήσουν στην Αγγλία Empty Απ: Για όσους οδηγήσουν στην Αγγλία

Δημοσίευση από friar Σαβ 18 Ιουλ 2015 - 22:12

Οδηγίες για υποψήφιους επισκέπτες στο Ηνωμένο Βασίλειο

If you are planning to visit the UK and happen to come from one of the many countries that drive on the wrong side of the road, the following advice, direct from the Ministry of Transport, is for you:


“Visitors are informed that in the United Kingdom traffic drives on the left-hand side of the road. In the interests of safety, you are advised to practice this in your country of origin for a week or two before driving in the UK.    Shocked Shocked Shocked
friar
friar


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Για όσους οδηγήσουν στην Αγγλία Empty Απ: Για όσους οδηγήσουν στην Αγγλία

Δημοσίευση από Georgedim Κυρ 19 Ιουλ 2015 - 12:45

friar έγραψε:“Visitors are informed that in the United Kingdom traffic drives on the left-hand side of the road. In the interests of safety, you are advised to practice this in your country of origin for a week or two before driving in the UK.  

Στάθη , σε αυτές τις ...."σοφές"  Razz  οδηγίες τους, ξέχασαν να προσθέσουν :

"After this, if you manage to survive from this practice, ....then you can visit United Kingdom."
lol1 this
Georgedim
Georgedim
Admin


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Για όσους οδηγήσουν στην Αγγλία Empty Απ: Για όσους οδηγήσουν στην Αγγλία

Δημοσίευση από Νικόλας Μητσόπουλος Κυρ 19 Ιουλ 2015 - 18:43

If you are planning to visit the UK and happen to come from one of the many countries that drive on the wrong side of the road, the following advice, direct from the Ministry of Transport, is for you:
glot2εδώ γελάμε πολύ!!!  t smile Ρε ούστ... παλιοεθνικιστές!jok


"After this, if you manage to survive from this practice, ....then you can visit United Kingdom."
carn  

Νικόλας Μητσόπουλος
Νικόλας Μητσόπουλος


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Για όσους οδηγήσουν στην Αγγλία Empty Απ: Για όσους οδηγήσουν στην Αγγλία

Δημοσίευση από friar Δευ 20 Ιουλ 2015 - 20:02

Και για να γυρίσουμε στο θέμα μας "κυκλικές διασταυρώσεις" δείτε και το "magic roundabout"




εκαί να δω τον caminador να γυρνάει ξανά για να βρεί την σωστή έξοδο.....


friar
friar


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Για όσους οδηγήσουν στην Αγγλία Empty Απ: Για όσους οδηγήσουν στην Αγγλία

Δημοσίευση από caminador Τετ 22 Ιουλ 2015 - 11:22

Λίγο σύνθετο αλλά σναρπαστικό! Σε εκπαιδεύει και στην υπομονή, κάτι που οι Μεσογειακοί δεν έχουμε πολά αποθέματα...
caminador
caminador


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Για όσους οδηγήσουν στην Αγγλία Empty Απ: Για όσους οδηγήσουν στην Αγγλία

Δημοσίευση από friar Τετ 22 Ιουλ 2015 - 13:23

Στην συγκεκριμμένη διασταύρωση ενώ έχει χαρακτηριστεί φοβερά επικίνδυνη δεν συμβαίνουν καθόλου ατυχήματα μιας και οι ταχύτητες είναι φοβερά χαμηλές όπως και σε όλη την επαρχιακή Αγγλία. Αντίθετα στο Λονδίνο οδηγούν χωρίς αύριο και ορισμένες κυκλικές διασταυρώσεις όπως Hyde Park Corner, δύο απανωτές στο Goldhack Road  μια μεγάλη στο Shepherds Bush Green και πολλές ακόμα προσφέρονται και για drift. Ο γύρος του θανάτου. 
Επίσης οι εγγλέζες δεν μπορούν να διανοηθούν ότι υπάρχει περίπτωση κάποιος να παραβιάσει προτεραιότητα. Μια από τις φορές που το έκανα, ο χάχας έπεσε επάνω μου με το σαγόνι κρεμασμένο αφρενάριστος. Φυσικά οι μπάτσοι με σκίσανε. Το Driving without due care and attention το έχουν ψωμοτύρι.
Ακόμα αν περιπολικό Vauxhall (Opel) Astra η Ford Fiesta σας κάνει σήμα να σταματήσετε, σταματήστε, αλλιώς δεν θα προλάβετε να καταλάβετε από που έσκασε εκείνη η BMW 530 η το Audi S3 και αδελφέ μου είναι χεράδες και πολύ καλά εκπαιδευμένοι στην γρήγορη οδήγηση. Την είχα κάνει μια φορά παλιά (άμυαλη νιότη) και με μπλοκάρανε σε δύο τετράγωνα. Ευγενέστατοι οι δικοί μου και φυσικά και με σκίσανε.
friar
friar


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης